Sport en Wedstrijden Er kan in belangrijke mate worden bezuinigd In Indië zijn thans vele werkkrachten nodig NIEUWE LEID SC HE COURANT MAANDAG, 18 AUGUSTUS 1847 Personeel van de Gebr. Van Wijk kreeg prachtige speelvelden Zaterdagmiddag vond de overdracht plaats. De directie der N.V. Leidse Textiel fabrieken, Gebr. Van Wijk, heeft geen Ihalve maatregelen genomen. Nadat een medisch onderzoek had uitgewezen, dat de gezondheid van het personeel lang niet op vooroorlogs peil stond, werden middelen beraamd, om te komen tot een sportorganisatie, die, behalve voetbal, ook aan andere sporten dacht en zo zagen wij reeds vele zwemmers, athletiek-beoefe- naars, een prachtig tennisveld en wellicht in de toekomst nog meerdere uitbreiding. Hulde voor een dergelijk initiatief, dat zowel voor de sport zelve als voor de volksgezondheid in 't algemeen zeker igoede vruchten zal afwerpen. En zo zijn wij gekomen tot de officiële opening op Zaterdagmiddag, waar de heer J. G. J. van Wijk Sr., op min of meer plechtige wijze dit prachtig veld aan de personeels-sportvereniging deed overdragen. Bloemen en gelukwensen, mede van de heer H. Tieleman namens T. en D., met tot slot van het eerste ge deelte een voetbalwedstrijd tussen V.W.S. I en T. en D. I, twee oude rivalen, die elkaar ook in deze ontmoeting weinig toegaven, en de uitslag 11 gaf een juiste verhouding weer van de kracht van beide ploegen. Ten aanschouwe van een groot aantal belangstellenden werd te half vijf de ere- wedstrijd gespeeld tussen U.V.S. I en Xerxes I (04). Wellicht als bijzonderheid willen wij u iets vertellen over Xerxes en opgediept uit onze gegevens vonden wij een boekje y(oor) O(ns) T(errein), uitgegeven door de terrein-fondscommissie der Rotter damse Football club „Xerxes", gedateerd Rotterdam, April 1921. Toen dus zochten de gasten van Zaterdagmiddag naar een terrein en nu waren zij er om een prach tig terrein te openen! Over de wedstrijd zelf nog het volgende. U.V.S. verscheen in een nieuwe opstelling, waarbij achter hoede en middenlinie ons het meest kon bekoren, maar met een voorhoede, waar in Verhoogt alleen de man was, waarvan het gevaar moest komen. M. van Wel is o. i. geen voorhoedespeler, Sloos evenmin en waar T. Kantebeen er evenmin iets van terecht bracht, konden Fasel en Ver hoogt niet veel uitrichten. Koolhaas, in de halflinie, bleef Wilkes op de voet vol gen, ook al kon hij niet verhinderen, dat onze internationaal, veel actiever dan anders in dergelijke wedstrijden, vaak Staaltjes van voetbalkunst ten beste gaf, een 10 waardig. Voor de rust werd het 03. Het eerste doelpunt kwam van Wilkes, de volgende uit een fraaie kopbal van de midvoor, terwijl dezelfde speler tevens het derde doelpunt voor zijn rekening nam. Vermelden we twee goede schoten van Sloos, beiden door de lat gekeerd, waar door U.V.S. zeker een verdiend tegenpunt verloren zag gaan. In de tweede helft speelden vooral de U.V.S.-achterhoede en middenlinie een goed ^verdedigend spel en vonden wij Wallaart in prima vorm. De tegenpartij deed het nu wat rustiger aan en nadat het 04 geworden was, kreeg ook Van Wel een kans. Zijn hard schot vloog ech ter recht op de keeper aan, zodat ook nu geen tegenpunt kwam. Met onveranderde stand kwam het ein de van deze nuttige oefenwedstrijd en tevens het slot van deze sportieve middag. De Sfeer in 't nezm? Nieuwe Leidsche" ARC-SUCCESSEN TE HILVERSUM De twee ARC-elftallen, die Zaterdag naar Hilversum trokken om daar het sterke Bloemenkwartier te bekampen, hebben wel plezier gehad van hun uitstapje naar het mooie Gooi. Eerst werd gespeeld de wed strijd Bloemenkwartier 2ARC 2. De Alphenaren beschikken over een goed elftal, men was vrij regelmatig sterker Het resultaat was een verdiende 42 over winning, waarmede het overwicht niet vol doende werd uitgedrukt. Om half 7 kwa men de eerste elftallen in het veld, ARC met een invaller voor A Bergshoeff. Reeds spoedig namen de gastheren de leiding, maar de gasten lieten zich niet van de wijs brengen. Er werd goed gecombineerd en Van Egmond en Koopman zetten de achterstand om in een 21-voorsprong, waarmede de rust kwam. Ook in de tweede helft werd aan beide zijden ener giek gewerkt. ARC was het meest in de aanval. Het was Van Duin, die met een keihard schot de stand op 31 bracht en in de laatste minuut kogelde Van Wilgen een strafschop van grote afstand ineens in. EINDSTRIJD DOCOS SUPPORTERS BEKER. Zaterdagmiddag vond op het terrein aan de Zoeterwoudse Singel de eindstrijd plaats tussen LDWS en LFC, met als uit slag 31, waardoor LDWS voor een jaar in het bezit komt van deze fraaie beker. Over de wedstrijd kunnen wij zeer kort zijn, want door de jubileum wedstrijden van LFC, ter gelegenheid van het 40- jarig bestaan, verscheen deze ploeg met een combinatie van elk spelers uit diverse lagere erf tallen. Ook LDWS was niet ge heel volledig, zodat de wedstrijd als ge heel zeer tegen viel en speciaal na rust als de bekende kaars „uitging". De rust kwam met 3—0. RIJNSB. BOYS ILFMUIDEN I 8—3 Dat Kromhout, de uitstekend linksbin nen der Boys ontbrak, bleek geen hin derpaal te zijn, om IJmüiden met een zware 83 nederlaag naar huis te zenden. Een uitslag, die met de rust (22) wel niemand verwacht zal hebben. In het begin golfde het spel snel van doel tot doel op en neer, zonder bepaald ge vaarlijke momenten. Na 20 min. kwam het eerste, tamelijk goedkope, doelpunt. Bij een aanval van IJmüiden schiet Blase tegen de knie van de middenvoor en buiten be reik van Glasbergen vliegt de bal in het net (01); 10 min. later lost de links buiten der gasten een vlijmscherp schot in de hoek, waarnaar Glasbergen vergeefs duikt (0—2). Nu gaat de R.B.-voorhoede van leer trekken en binnen 2 min. krijgt v Duin een opgelegde kans, die hij prompt benut (12). Direct hierop een staaltje van fraai driehoekspel tussen v Vliet, v Duin en v d Ven en zonder dat er een IJmuidenaar aan pas komt, scoort v Duin de gelijkmaker (2—2). Direct na de hervatting trekt de RB- voorhoede op het IJm-doel af en een venij nige schuiver van v Duin is de IJm. keeper te machtig (32). Van Vliet scoort dan vanaf de middellijn (42). Van Egmond, v Duin (2 x) en Zwaan voeren de stand tot 82 op, waarna de geelzwarten het wel geloven en de IJm. rechtsbuiten nog eenmaal tegen kan sco ren (8—3). DIPLOMA ZWEMMEN POELMEER. Zaterdagmiddag vond in de Zwemin richting „Poelmeer" te Oegstgeest het di ploma zwemmen (A en B) plaats. Er be stond ook ditmaal veel animo. Grote waardering voor het onderwijzend perso neel, n.l. de zwemonderwijzers, de heren J. Leget en C. Vellekoop, is hier zeker op haar plaats. De uitslagen waren; Diploma A, meisjes: Marijke Westen, Thèa v. Zeggelen, Willy de Boer en Suusje de Jong, allen te Warmond; Bep Heydra, Rijnsburg; Marijke, vdn Duin, Noordwijk aan Zee; Hylcke Brandts Buys, Sophietje Crommelin, Anny Vink en G. Tijsterman, allen te Oegstgeest. Diploma B, meisjes; Marijke v. Duin, Noordwijk aan Zee; Karin Schaedsley en Greetje de Vrind, beiden te Leiden; Thea v. Zeggelen, Warmond; Sybille de Weerd en Vera He ij dra, beiden te Oegstgeest. Diploma A, jongens: A. Balkenende. Wim van Zijl, Joost van Ebbenhout Teng- bergen en A. de Vrind, allen te Leiden; Gerard Vink, Rijnsburg; Wiebe Jelsma, Bram Liévense, B. v. Veen, B. Molenaar, C. J. Lindenman, Theo Kemperman, Hans Creyghton, Henk Jagerman, Jan v. Oost- stroom, Peter Geernaert allen te Oegst geest. Diploma B, jongens: J. Rozenboom, Henk Jagerman en R. Molenaar, allen te Oegstgeest; Wim v. Zijl, Rob Jages, Hans Noteboom, allen te Leiden DUIVENSPORT Wedvlucht Vilvorden van de L. P. C. (N.B.V.Z.). Gelost 13 uur, afstand resp. hokken 133.60 140.53. Eerste aankomen de duif 3 32 3. De uitslag als volgt: A. v. Gennep 1; F. Breedijk 2 4 8 9; A. Ter Haar 3; J. Boekkooi 5 6 7. ZO MEENT GROTE MEERDER HEID DER NEDERLANDERS Naar aanleiding van de critiek die van verschillende zijden op het financieel beheer van de Nederlandse regering werd uitgeoefend, besloot de Nederlandse Stichting voor Statistiek een onderzoek in te stellen naar de mening van het pu bliek over deze aangelegenheid. De eerste enquête die hiertoe onder alle lagen der bevolking werd gehouden, vond begin Mei plaats, waarna de on derzoekingen regelmatig werden her haald teneinde eventuele veranderingen in de openbare mening te kunnen re gistreren. Men bleek in het algemeen op dit punt een zeer gedecideerd oordeel te hebben, dat zich in de loop van de maanden vrij wel niet wijzigde. Wij geven daarom de cijfers van het meest recente onderzoek, dat plaats vond in de laatste week van Juni. Regeringsaanhang blijft duidelijk antwoord schuldig De uitslag laat geen enkele twijfel om trent de mening van ons volk over de uitgaven van de regering. In, meer dan 7 van elke 8 gevallen waarin een oordeel wordt uitgesproken, is men de mening toegedaan, dat er nog in belangrijke mate kan worden bezuinigd. De vraag luidde: „Hebt u de indruk dat de regering het geld alleen gebruikt voor werkelijk nood zakelijke uitgaven of vindt u dat de re gering veel zuiniger kon zijn?" En de resultaten zijn als volgt: 9 pet meent dat de regering alleen noodzakelijke uitgaven doet; 67 pet is van mening dat het beheer der regering veel zuiniger kon zijn; 24 pet sprak geen oordeel uit. "S iÜ u> D _Q r* o co N ju rj "O bo aJ 2 -ti c: e w> 2 2 O'? R Cj .H w 5 .5 o s S s g N 2! SfüS s2 O u fa- Aanhangers van de partij van de arbeid en de KVP 13 59 28 Aanhangers van de oppositiepar tijen 5 79 16 Deze cijfers doen zien, dat het bij de regeringsaanhangers aanzienlijk kleinere aantal personen dat critiek hèeft op het financieel beheer, voor een groot deel gecompenseerd wordt door een veel tal rijker aantal dat geen mening heeft. Er schijnt dus bij de kiezers van de Partij van de Arbeid en de KVP een groep te zijn, die weliswaar niet gelooft dat steeds de nodige zuinigheid wordt betracht, maar niettemin ook geen critiek wil uiten en zo een duidelijk antwoord schul dig moet blijven. Neemt men van elke politieke partij 100 aanhangers die pen mening over het financieel beleid der regering hebben, dan zijn de aantallen van hen hen, die daarop een sterke bezuiniging mogelijk achten, gemiddelde de volgende: Partij van de Arbeid 79 Katholieke Volkspartij 33 Chr. Historische Unie 91 Anti-Rev. Partij 93 Comm. Partij Nederland 93 Partij van de Vrijheid99 Het percentage meninglozen loopt zoals uit het volgende staatje blijkt bij sommige groeperingen der bevolking sterk uiteen. geen mening Partij van de Vrijheid10 Katholieke Volkspartij 31 Welgestelden 13 Bevolkingsgroep met lage in komens 36 Mannen 14 Vrouwen 35 Waarop moet bezuinigd? Het ambtenarenapparaat en de Rijks- bureaux komen volgens de mening van het publiek het eerst voor bezuiniging in aanmerking. Aan allen, die de uitgaven van de re gering te hoog vonden, werd namelijk tevens gevraagd: „Waarop moet naar uw mening in de eerste plaats bezuinigd worden?" Behalve de kosten van het omvang rijke ambtenarencorps noemt men dik wijls de militaire uitgaven, terwijl in de meeste andere gevallen gewezen wordt op de mogelijkheid om onze deviezen nuttiger te besteden. Zo is meermalen critiek op het inko pen in het buitenland van ondeugdelijke materialen en overbodige artikelen, maar vaker nog maakt men bezwaar tegen het gebruik van zo talrijke luxe wagens door de dienaren des Rijks. In procenten van het totaal der ge geven antwoorden uitgedrukt, worden Sportmiddag te Leiderdorp Zaterdagmiddag hield de voetbalver. R.C.L, op haar terrein aan de Sportlaan een sportmiddag. Allereerst werd ge speeld de voetbalwedstrijd RCL (adsp.) Oranje Groen (adsp.), die met 05 door Oranje Groen werd gewonnen. De korfbalwedstrijd kon geen doorgang vinden, aangezien Pernix niet was ver schenen. Vervolgens kwjrmen RCL I en Rouw koop I in het veld. Deze wedstrijd eindig de in een gelijk spel (33). Tot slot werd een handbalwedstrijd ge speeld tussen Excelsior uit Gouda en Nieuw-Brunhilde uit Leiden. Excelsior won met 51. Aan het einde van deze wedstrijd heeft de heer L. de Munnik, 2e voorzitter van RCL, aan beide ploegen een bouquet bloemen overhandigd. QUICK-BOYSFE YEN OORD-COMB. 3—1 De Feyenoord-ploeg, ongeveer even sterk als Q.B., trekt na enkele minuten van terreinverkenning, ten aanval, die echter mislukt. Direct er over heen stormt de thuisclub naar het vijandelijke doel en mid voor A. v. d. Oever schiet in (10). *t Was nu weer de beurt van F., maar *t mislukt nogmaals. Q.B. kruipt door het oog van een naald en een kwartier lang is F. de sterk ste. Het spel wordt echter te kort gehou den, waardoor het veel te doorzichtig blijft. Ten koste van drie corners weet de Q.B.-verdediging de situatie meester te blijven. Dan ontsnapt Q.B. en zeer snel opgebracht geeft de midvoor de bal naar links. Linksbuiten D. Zuyderduyn brengt de stand op 20 en zonder evenementen komt de rust. Na de pauze is het tempo hoger. Het initiatief hebben de Rotterdam mers niet meer blijvend in handen. De Katwijkse aanvallen stranden echter meer dere malen op de goede F.-verdediging. Bijna een half uur gaat dit zo door. Dan komt het langverwachte en zeer zeker ver diende tegenpunt, als de rechts-binnen de bal op de schoenen krijgt en fraai inschiet (21). Beide ploegen blijven flink aan pakken en er zit weer een goal in de lucht. De thuisclub dringt steeds op en 10 min. voor het einde weet de midvoor door te breken en het derde en laatste doelpunt brengt de stand op 31. Het was een spor tieve en faire strijd en zeer zeker hebben de véle bezoekers met genoegen deze match gezien. de volgende wegen van bezuiniging aan gegeven: Bezuiniging op het amtenarenapp. 36 op de legeruitgaven 18 op dienstauto's 14 op buitenlandse reizen 6 op de hoogste salar. 2 op de verstrekking van consumentencrediet, steun gelden, toeslagen e.d2 Invoeren van meer nuttige en minder luxe artikelen 5 Vervangen van ondeskundige In kopers in het buitenland door vakmensen 3 Andere antwoorden t.a.v. de- viezen 4 Overige Antwoorden 4 Niets met name genoemd6 100 VERVOER HET MEEST URGENTE VRAAGSTUK Ondernemingsgebieden enige malen groter dan Nederland, die in vroeger jaren voor honderden millioenen guldens op de wereldmarkt plachten te brengen, zijn thans door onze troepen gezuiverd. Het zal echter een harde taak zijn, weer op te bouwen, wat er in vele jaren is ver waarloosd en vernield en wat er in en kele weken van dolle waanzin is verloren gegaan. Om nog niet te spreken van alles wat voor een appel en een ei is verkocht naar Malakka ter versterking van de economie dezer Britse kolonie. Over tientallen ondernemingen zijn nu reeds berichten binnengekomen. Desniet temin is het onmogelijk zich een juist oordeel over de toestand te vormen. Het zal immers enige tijd vorderen voordat de uitgebreide rapporten, die alleen een juiste indruk kunnen geven, zullen bin nenvloeien. In cultuurkringen is .men van mening dat thans het eerste probleem is, dat van het personeel, en niet alleen personeel voor al die grote bedrijven, die op wederopbouw wachten, maar ook overheidspersoneel, zonder hetwelk geen veiligheid mogelijk is. En zonder veilig heid kan niemand vruchtbaar werk doen. Er is een ontstellend gevaar, dat er achter onze troepen een lacune ontstaat. Een lacune in overheidsdiensten en wer kers. Wat er thans met razende snelheid geschiedt, geeft generlei indruk van alles wat er gedaan moet worden en van de grote nood aan werkers, die er heerst. Er moet snel in voorzien worden wil er geen chaos ontstaan en dit is in de eerste plaats een vraagstuk van vliegtuigen en schepen. Waar zijn ze gebleven, die duizenden werkers, aan wie Nederland zijn wel vaart voor een zeer groot deel dankt. Duizenden hunner zijn in gevangenschap gestorven, tienduizenden zijn terugge vloeid, velen zijn gebroken. Anderen weer dienen met het geweer in de hand in het leger. Om, behalve de oude erva ren krachten, nieuwe werkers te doen uitzenden, zijn behoorlijke bestaansvoor waarden nodig. Doch op het ogenblik is het vervoer het dringendste vraagstuk. Er moge worden gemeld, dat in Medan reeds met onze colonnes deskunligen meetrokken om direct aan de slag te gaan en andere berichten mogen melding ma ken van grote bedrijvigheid in Pladjoe. Dit neemt niet weg dat dit alles slechts een kleine fractie is van het leger van werkers dat komen moet. Vliegtuigen kunnen slechts een beperkte hoeveelheid vervoeren, de rest moet per schip. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat men zich van deze noodtoestand bewust is. Op 27 Augustus zal de „Kota Baroe" naar Indië vertrekken met 500 werkers aan boord, onder wie zeer vele planters. De „Oldenbarnevelt" zal 26 Augustus Pa- tria verlaten met 1250 mensen, meren deels voor de gezinshereniging, die ook niet langer wachten kan. Men zal echter trachten nog zoveel mogelijk werkers aan boord te plaatsen, evenals op de „Indra- poera", die in September vertrekt. Daar na hoopt men de beschikking te hebben over de „Sibajak" en de „Oranje". Ein de October of begin November hoopt men de „Ruys" in dienst te hebben en met deze zes schepen zal er dan gewerkt wor den om de achterstand zo snel mogelijk in te halen. Men ziet, dat deze taak veel meer heeft dan de „voortdurende aandacht" der autoriteiten, maar dat het inderdaad een zeer zware taak is in deze allereerste be hoefte van de wederopbouw te voorzien. DE VERWIJNENDE OORLOGSPOST ZEGELS Met ingang van 1 September worden zoals gemeld de z.g. oorlogspostzegels niet meer verkacht; de geldigheid voor de frankering hopt 31 Dec. op. Verzame laars zullen deze zegels echter nog t.m. 31 Dec. aan he philatelistenloket van het postkantoor te Den Haag kunnen ver krijgen. De Ned. pianist, Cor de Groot, zal in de herfst van dit jaar in Itali® concerteren, o.m. met het le Pianoconcert van Tschai- <owski. Binnenkort verschijnt bh De Haan ln Utrecht een leerboek over contrapunt van Jaap Vraimken udt Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 6