Wat wil men? - Eén Rijk of twee ruïnes? Stakende bakkers 't Verklaarde [Eeu panc£riklH uitzicht Amerika wil thans een duidelijk „ja" of „neen P.v.d.A. valt mr Van Kleffens in de rug aan NIEUWE LEIDSCHE COURANT S MAANDAG. IS AUGUSTUS IMS ZO VRAAGT RIJKSEENHEID ZICH AF Van een onzer verslaggevers. Circa duizend leden van de verschil lende provinciale en plaatselijke comité's van het Nationale Comité tot Handha ving der Rijkseenheid waren Zaterdag middag te Utrecht bijeen om zoals Prof. Gerbrandy het uitdrukte, die maatrege len te beramen welke nodig zijn om het Koninkrijk, dat op de rand van de af grond staat, te redden. In de zaal hing een spandoek met het veelzeggende opschrift: „Wat wil men? Eén Rijk of twee ruïnes? Prof. Gerbrandy zeide, dat het Comité de activiteit inzake de petitie nu nog niet hervatten wil, omdat het petition nement niet meer past in de huidige om standigheden. Wij, d.w.z. Rijkseenheid, zal nu zelf de voorlichting van 't buitenland op inten sieve wijze ter hand moeten nemen. Daartoe is geld nodig, dat de leden bij een moeten brengen. Het feit, dat onze Regering zelf moet toegeven dat het mis is met Indië, beteekent het faillissement van het kabinet. Schermerhorn heeft verklaard, dat als men de leiders der republiek niet kon vertrouwen, het mis dadig zou zijn, wat men nu deed. Thans is erkend, dat deze leiders niet te ver trouwen zijn en dus is het misdadig wat men doet. Pas nadat de republiek ver klaarde, dat zij de machtspositie van de luit.-gouverneur niet wenste, is het af gelopen met de vrijage tussen Van Mook en haar leiders. Het kabinet Beël heeft aan alle kanten gefaald, vervolgde prof. Gerbrandy. Van Kleffens moest verklaren, dat met deze mensen niet valt te onderhandelen en toch moet deze „staat" nu een andere staat aanwijzen, die dan tezamen met een door Nederland aan te wijzen land. een derde zal kiezen om te bemiddelen. Vroegere ministers gingen heen als ze gefaald hadden, maar ons kabinet blijft zittën. Deze mensen kleven aan hun zetels. Het gaat thans om een machts positie en daaraan worden de allergroot ste landsbelangen opgeofferd. Daar moet een einde aan komen (Applaus). De politiek van Van Mook leidt ertoe, dat ons eigen leger in de steek wordt gelaten. Ook de inheemsen wenden zich van onze soldaten of, omdat ze bevreesd zijn voor represailles nu wij onze taak niet behoorlijk ten einde hebben ge bracht. Wat moeten we doen? Alle mid delen gebruiken, die een democratie ten dienste staan. De Kamer moet zich uit spreken. Het Nederlandse volk dient te weten wat het heeft aan zijn parlement. Als de Kamer niet zegt, dat de actie doorgezet moet worden, zal Rijkseenheid ontbinding van het parlement eisen. (Langdurige toejuichingen). Besloten werd een telegram aan de Koningin te zenden waarin verzocht wordt om krachtige en snelle doorzet ting der politie-actie. De heer Lunshof, toegetreden tot het Comité, zette uiteen, dat de regerings voorlichtingsdienst jammerlijk heeft ge faald. Het is geen eenvoudige taak deze te verbeteren, maar we moeten onze ARBITRAGE EN ONVER DEELDE REPUBLIEK De Partij van de Arbeid heeft aan het slot van haar buitengewoon congres over het Indische vraagstuk haar oordeel over het Regeringsbeleid gesplitst in een be tuiging van bezorgdheid en één van vol doening. Ernstig bezorgd is zij over de gevolgen van het gebruik der militaire macht en voldaan is zij over het vast houden aan het program van Lingga- djati. Na dezè uitspraak geeft zij de Re- gering enkele „voorschriften", o. a.: A. Gebruik van arbitrage, waar dat nuttig en mogelijk is, B. Duidelijke verklaring, dat de eenmaal erkende territoriale omvang van de re publiek en haar eigen politieke leven niet worden „aangetast" door de mili taire bezetting, C. Zo spoedig mogelijke vorming van de interim-regering in samenwerking o.a. met de republiek. D. Medewerking der Regering aan alle maatregelen, waardoor inderdaad aan weerszijden daden van geweld achter wege blijven. E. Optreden met nog grotere kracht tegen ambtenaren, die in hun amibt het regeringsbeleid weerstreven. F. Behoud en zo nodig hervorming van de Commissie-Generaal. In de debatten hadden ongeveer 40 afgevaardigden het woord gevoerd, o.a. prof. Logemann, ds Buskes en J. de Kadt. De oppositie tegen de motie kreeg 22 stemmen. (De partij van de Ajrbeid loochen- straft dus de verklaringen van mr Van Prins Eugenius van Zweden overleden Prins Eugenius van Zweden, jongere broer van koning Gustaaf van Zweden, is te Waldemarsudde overleden. Hij was bekend om zijn schilderkunst en tal van zijn landschappen vonden dan ook een plaats in kunstzalen, scholen en univer siteiten. Hij werd 82 jaar oud. schouders eronder zetten en die voor lichting in Amerika in eigen hand ne men. Dit kost geld. Wij moeten regel matig brieven zenden aan Amerikaanse senatoren en staatslieden en de uitga ven daarvoor kunnen worden bestreden door wekelijks aan 1500 Nederlanders een nieuwsbrief te zenden a f 15 per maand, waarin zij dan alle politiek| en econo mische beschouwingen zullen aantreffen. En het jongste nieuws over Indië. Zoals het nu met onze voorlichting in het bui tenland gaat, gaat het niet. We verliezen onze goodwill en het vertrouwen. Verschillende sprekers voerden hierna het woord. Oud-minister Weiter hield de slotrede. DJOKJA BLIJFT ER LIEVER OMHEEN DRAAIEN De Verenigde Staten hebben de repu bliek Zaterdag gevraagd om een duide lijk „ja" of „neen", op hun aanbod van goede diensten, daar de republiek dit aanbod in werkelijkheid heeft verwor pen, zonder dit onomwonden te zeggen. De V. S. immers hadden met hun aan bod geen andere bedoeling dan dat zij beide partijen bij elkaar zouden brengen, zodat deze dan zelf naar een oplossing zouden kunnen zoeken, terwijl de repu bliek heel iets anders wil. Nederland wenst aldus verklaren de V. S. door directe onderhandelingen met de repu bliek tot overeenstemming te komen, zoals door de V. S. is voorgesteld. Blijft de republiek echter vasthouden aan zijn wensen, dan zullen de V. S. aan de Vei ligheidsraad moeten meedelen, dat de republiek hun aanbod niet aanvaardt. Zondag heeft de republiek onder een stortvloed van waardering en betuigin gen, dat zij Amerika's aanbod accepteert, dit opnieuw verworpen, daar zij haar Kleffens te Lake Success, dat arbitrage een onmogelijkheid is. De partij stelt onze militaire macht voor als een duiste re bedreiging, dfe de republiek aantast en terwijl onze Regering het staken van het vuren heeft gelast, spreekt zij van daden van geweld van weerszijden. Zij doet dus terwijl de Regering een internationale strijd heeft te voeren een aanval in de rug van mr van Kleffens. Door dit onwaardige optreden is zij er niet in geslaagd, eenstemmigheid te krijgen, maar het is mogelijk, dat de partij daardoor voor scheuring is be waard gebleven en de partij is zulk een hoog belang, dat alles daarvoor wijken moet. Als eenmaal de gevolgen van deze heilloze partijpolitiek ten volle gevoeld zullen worden, kan men uitroepen: Al les is' verloren, behalve de partij). Nu de bakkerspatroons .te Amsterdam besloten gedurende de eerste drie werk dagen deze week hun bedrijven stil te leggen, beleeft de hoofdstad van. ons land het ongewone schouwspel van een werk geversstaking. Ook in andere steden staken de bakkers. Nu is Amsterdam niet onbekend met stakingen, doch tot dusverre hanteerden werknemers dat wapen, meestal in de strijd voor verbetering van arbeidsvoor waarden of wel tot handhaving van wat bereikt was. En zolang er geen publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie is, zal dit verschijnsel zich bij tijd en wijle blij ven voordoen. Een enkele maal had zulk een staking een politieke achtergrond, was bijvoorbeeld gericht tegen de Rege ring. In dat geval was de spits van het wapen verkeerd gericht en handelde de betrokken vakvereniging altijd op een onverdedigbare wijze. De bakkerspatroons te Amsterdam hebben nu in meerderheid besloten laatstgenoemde methode in toepassing te brengen. Het komt ons voor, dat dit aan werkgevers nog zwaarder moet worden aangerekend dan aan werknemers. Mag een Chr. onderwijzer lid zijn van de P. v. d. A.? Het hoofdbestuur van de Ver. van Chr. Onderwijzers en onderwijzeressen in Neder land en de Oyerzeese Gewesten heeft een commissie benoemd, die rapport zal uitbren gen over de vraag of het lidmaatschap van deze vereniging kan samengaan met dat van de Partij van de Arbeid. De commissie be staat uit de heren: A. v. Andel te Utrecht, voorzitter, D P Bothof te Den Haag, secreta ris; H. J. Huiszoon, D H Duemer, prof. dr K Dijk, ds M v Grieken, mr G Th Donner; prof. dr G. C. van Niftrik; T. C. Bos en H v d Tol. NED. TUINBOUWINZENDING OP BUITENL. JAARBEURZEN. - Het Centraal Bureau van Tuinbouwvei lingen in Nederland heeft besloten met een inzending deel te nemen aan de jaar beurzen te Stockholm en Praag. oude antwoord herhaalt en te kennen geeft, dat zij wacht op de verdere beve len van de Veiligheidsraad en dat zij bij die Raad op arbitrage zal aandringen, ter- wijl zij tevens Australië's goede diensten wil gebruiken. Ook blijkt het, dat de republiek een nota heeft gericht tot Lon den om steun van Engeland te vragen bij de V. N. en dat zij voornemens is, diplomatieke vertegenwoordigers te ves tigen in Voor-Indië en de Arabische staten. TWEE JAAR REPOEBLIK INDONESIA Gisteren Zondag was het twee jaren geleden, dat Soekarno de Repoe- blik Indonesia uitriep in een land, waar niemand een zuchtje kon doen, horen zon der dat Japan het wilde. Haar president werd de oppermedewerker der Japan ners, haar propagandamiddelen waren de Japanse radio en de Japanse militaire bladen, haar machtsmiddelen de door Japan opgeleide en geïnfecteerde heiho's, haar wapenen het Japanse oorlogsmate riaal. Tegelijkertnd werd aan de Neder landers in de kampen, die gereed waren, de macht in handen te nemen, waarvoor duizenden Nederlandse, Ambonnese, Me- nadoneze en andere militairen beschik baar waren, verboden, zich buiten de kampen te begeven. Zij moesten de vlag gen zo onzichtbaar mogelijk en liefst m het geheel niet uitsteken en het Wilhel mus moesten zij inslikken. Dit bevel is op gevolgd, behalve door enkelen, die door de bevolking met vreugde ontvangen werden. Dit alles is twee jaar geleden en nu plukken wij de vruchten. Gisteren heeft Gani te Batavia recep tie gehouden ter gelegenheid van het tweejarig bestaan der republiek. Dit ge schiedde in zijn ambtswoning en op de zelfde plaats, waar Soekarno zijn eerste proclamatie uitsprak. Generaal Soedir- man herdacht deze proclamatie in een dagorder en Soekarno in een boodschap aan het volk. Te New York biedt de „United Action for free Indonesia" Sjah- rir en Salin een maaltijd aan. Men weet, waarover het geding loopt De Regering heeft de subsidie waarmee de broodprijs werd gesteund, verlaagd en meteen verboden de prijs van het brood te verhogen. De bakkers verklaren, dat het hun niet mogelijk is hun bedrijven rendabel te maken, terwijl de Regering anders oordeelt. Natuurlijk kunnen wij in dit geschil geen uitspraak doen. De strijd zal nu uitgevochten worden op de rug van de bevolking. De bakkers wei geren hun dienende taak gedurende en kele dagen te vervullen en de bevol king, al of niet daartoe in staat, moet zich zien te redden. Men is zo goed de ziekenhuizen en de gevangenissen van brood te voorzien. Het spreekt vanzelf, dat de Regering niet uit de weg kan gaan voor dit drei gen met werkstaking. Daarom ook zal dit wapen zich keren tegen de hanteer- ders zelf. Waarom is een politieke werkstaking in ons land altijd afkeurenswaardig en waarom is deze, niet zozeer politiek, doch tegen de Regering gerichte staking af te keuren? Omdat in Nederland met zijn democratische instellingen andere organen de taak hebben zich tot de Re gering te wenden, wanneer geoordeeld wordt, dat zij een volksgroep onjuist be handelt en deze in haar rechten aantast In de Griekse mythologie is Pan. de veld en herdersgod, zoon van Hermes. Hij zwierf rond langs bergen en dalen, nimfen tot de dans wekkende met de herdersfluit, waar van hij zelf de „uitvinder" was. maar hij kon ook een plotselinge Panische schrik doen ontstaan. In het huidige Amerika, was het wijlen president Roosevelt, thans president Truman, die fungeren voor Pan. Zij hebben de herdersfluit gehanteerd, rondzwervende langs bergen en dalen der Amerikaanse repu blieken, hen inspirerende tot een politieke reidans, eindigende in een apotheose van een economisch en militair éénheidsfront. Te Rio de Janeiro komen nu de „nimfen" dier re publieken ter conferentie bijeen, teneinde blijvend verbonden te worden in een Pan- Amerikaanse-Unie Evenals de politiek van Truman en Marshall, tengevolge van het negativisme van Sowj et-R us land en de penetratie van het communisme, genoodzaakt wordt de frontvorming van West-Europa te formeren, evenzo is het streven der Amerikaanse lei ders, van geheel Amerika één politiek- economiooh en militair front te maken, dat in de eerste plaats gericht is tegen het com munistisch gevaar. Het wetsontwerp van Truman beoogt aan de betreffende republie ken wapens te leveren en de uitrustingen te „standaardiseren." In de hoofdstad van Brazilië, Rio de Janeiro, bevinden zich mo menteel o.a.. Marshall, de bekende Ameri kaanse senator Vandenberg en Warren Austin, gedelegeerde bij de Ver. Naties, ter wijl Truman als ,Pan" later zal volgen, om de afgevaardigden der republieken te beto veren met zijn „herders"-£luit. Twee jaar geleden zou deze conferentie feitelijk reeds gehouden zijn, maar de Ver. Staten konden zich toen met de politiek van het machtige en rijke Argentinië niet verenigen, welk land het verdrag van Chapultepec negeerde, maar het later toch ratificeerde. Nu echter óók Argentinië wel aan de reidans der repu blieken wil deelnemen, belooft Rio de Janeiro voor Truman en Marshall een succes te worden. Aan deze conferentie zijn er drie voorafgegaan, namelijk te Buenos Aires, Lima en Havana, waar reeds een basis voor wederzijdse bijstand werd gelegd. Men wil nu in een militair verdrag vaststellen, dat zodra een vreemde mogendheid de integri teit en onafhankelijkheid van één Ameri kaanse staat aantast, deze aggressie be schouwd zal worden als vijandelijkheid jegens alle staten en deze elkaar dus mili tair zullen steunen. Nu wordt ook duidelijk, waarom de gedelegeerde bij de Ver. Naties, de reeds genoemde Warren Austin er aan te pas moet komen, omdat het verdrag binnen het kader moet blijven van het Handvest der Ver. Naties. De conferentie van Rio de Janeiro zal niet geheel volledig zijn, omdat Canada, Nicaragua en Paraguay er niet ver tegenwoordigd zijn, al kunnen deze staten later nog tot de Pan-Amerikaanse-Unie toe treden. Het ideaal zou dus zijn, dat ingeval Sowjet-Rusland bijv. één der staten dezer Unie zou aanvallen allen, dus collectief in 't geweer geroepen zouden worden. Zover echter, is men nog lang niet. Enkele grote staten nemen het standpunt in, dat het be sluit tot collectieve actie en verweer ge steund moet worden door een meerderheid van twee derde. Zullen de tegenstemmers dan óók verplicht zijn militaire bijstand te ver lenen? Het machtige Argentinië, welks poli tiek wij kennen door Péron, neemt echter een exclusief standpunt iin, doordat het voor het besluit tot oollectieve actie eenstemmig heid eist, hetgeen dus, gezien het verschil in politieke visie, neerkomt op toepassing van een „veto-recht," zoals dit in de Veiligheids raad door Rusland wordt toegepast. De hou ding van Argentinië is dus van het grootste belang, want de remming van een „veto recht" zou de waarde van het beoogde ver drag weinig effectief doen zijn. Er zijn ech ter nog andere handicaps, want voor het vor men van een militair eenheidsfront is stan daardisering der uitrustingen nodig. En, wie zal dat betalen? Truman als .Pan" zou dan. ook met zijn fluit het Congres moeten be koren en verleiden er de benodigde dollars voor ter beschikking te stellen. In dit zuinig wordende Congres, heeft men heel wat be zwaren tegen het „plan Marshall" voor West-Europa, zodat Truman zich zelf wel geen politieke strop zal bezorgen, door het Congres een nieuwe economische aderlating voor te stellen. De hoofdzaak van de con ferentie te Rio de Janeiro is derhalvei dat in de eerste plaats het papieren verdrag tot stand komt, de kwestie der realisering van het militair eenheids-apparaat kan dan op een latere bijeenkomst behandeld worden. Na de reacties, die het „plan-Marshall" bö Sowjet-Rusland hébben gewekt, kan men er zeker van zijn, dat de pogingen te komen tot een ,Pan-Amerikaanse-Unie", de obsessie van Rusland zullen verhevigen. Men kan slechts wensen, dat bij deze blokvorming e n gros en het eventueele falen der „Ver. Naties," de Panische schrik zal uitblijven. Het zou een volkomen chaos worden, wanneer in een tijd, waarin de Regering zich met de prijszetting en met de lonen moet bemoeien met al de nadelen en lasten daaraan verbonden, allerlei groe pen der bevolking gingen weigeren hun dienende taak te vervullen. Werkgevers, die tooh al in een glazen huis wonen, moeten zulks om die reden al verstaan, doch ook omdat zij in het proces van de arbeid officieren hebben te zijn en een goed voorbeeld moeten geven, zelfs als zij menen onbillijk te woltoen behandeld. Zij hebben dan te grijpen naar democratische methoden om hun recht te zoeken. In verschillende streken van ons land hebben Christelijke bakkerspatroons eigen verenigingen. Wij twijfelen er niet aan of zij zullen deze dingen goed on derscheiden en de juiste houding tegeav over de Overheid wetenaan te nemen. En op de individuele patroons rust dezelfde taak. In deze van revolutie zwangere tijd moet elk revolutionair insluipsel kordaat afgewezen worden. Hier een combinatie van de motor- en de voetbalsport, waarvan twee Franse teams Zaterdag jl. in Dordrecht een sensationele demonstratie gaven. Moet dit een „veredeling" van de voetbalsport betekenen

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3