Bende van de „witte tijger" teistert Sumatra Reichswald bij Limburg brandt over 1000 ha De Engelse mijnramp eiste 104 slachtoffers „Nederl. helpt Indië" vierde gouden jubileum WBtllH LEUD8CHE COURANT a MAANDAG, 18 AUGUSTUS 1947 WEER 16 NEDERLANDERS GESNEUVELD De Nederlandee legercommuniqu's van gisteren en heden melden, dat de op Za terdag aan onze zijde drie man zijn ge sneuveld en 12 gewond en op Zondag 13 gedood en 22 gewond. Brandstichting, intimidatie, opwerping van versperringen, infiltratie, beschietingen en ook gevech ten werden van alle zijden gemeld. Bij Diember leverde de bevolking 22 rampok- kers uit, onder wie de leider van de Masjoemi. Te Lemah Abang werden voor de komst onzer troepen de Nederlander Oudentaai met twee zoons en een doch ter op beestachtige wijze vermoord. Op 23 Juli openden de republikeinen de ge vangenis van Madjalengka zodat de om geving met 80 ongure lieden is opge scheept. Overal tracht de T.N.I. haar posities vooruit te schuiven. In de nacht van 15 tot 16 Augustus drongen aanval lers Pamakasan op Madoera binnen en onder enige verliezen onzerzijds werden de aanvallers verdreven. Ook ten Zuiden van Poerwokerto op Midden Java bij Keranglewas Lor leden onze troepen enige verliezen. Wijsmaakten daar kwaad willigen gevangen. Op Sumatra wordt de Karohoogvlakte in toenemende mate geteisterd door de benden van de „witte tijger," die overal roven wat er van hun gading is, kampongs AMERIK. MARITIEME UNIE BOYCOT NEDERLAND De Nationale Maritieme Unie te New York heeft een uitnodiging gericht tot 90.000 leden van diverse maritieme orga nisaties om "schepen, wier lading zou moeten dienen tot steun van de Neder landers „in hun oorlog" in Indië, te boy cotten. De vertegenwoordiger der republiek in Egypte heeft nu dat land verzocht, de vliegvelden voor alle Nederlandse vliegtuigen te sluiten. Intussen maken de Nederlandse rede rijen zich gereed, de vaart op Australië te hervatten in verband met de gedeelte lijke afschaffing van de boycot. Op 30 Augustus zal het s.s. „Abbekerk", van Rotterdam vertrekken en o.m. Fremantle, Adelaide, Melbourne, Sydney en Brisbane aandoen. Chinezen willen zichzelf beschermen In een radiorede heeft de Chinese con sul-generaal te Batavia de republiek uit genodigd om de oprichting van Chinese veiligheidscorpsen toe te staan. Hij wees er op, at de republiek nog generlei maat regelen tegen de zinloze wreedheden heeft genomen en herinnerde er voor is aa, dat Neerland het optreden van Chi nese veiligheidscorpsen wel toestaat. De republiek kondigt op het ogenblik allerlei maatregelen ten gunste van Chi nezen aan, zoals het beschikbaar stellen Van woningen in plaats van de vernielde kuizen en de vrijlating van Chinezen uit ^beschermingskampen". Zij belooft, dat Zij de moordenaars van Chinezen met de dood zal straffen en dreigt alle Chinezen om te brengen, die met Nederland samen werken. Antara meldt nog, dat de republiek de Chinese consul-generaal zal uitnodigen naar D jok ja te komen. Had Hitier onechte kinderen? Ds M. Probst, een nazi-predikant, die thans te Frankfort terecht staat, heeft daar verklaard', dat Hitier vader was van een onwettig kind, aldus de „Frankfurter Rundschau". In ant woord op een opmerking van de pre sident van het gerechtshof, dat dit een nieuw en nog onbekend feit was, ant- woorde Probst laconiek: Hitler had er meer dan één. KABINET-RAMADIER KONDIGT NIEUW ECONOMISCH PROGRAM AAN Paul Ramadier, de Franse premier, heeft Zaterdagavond op het socialistische partijcongres een rede gehouden, waarin hij een scherpe aanval deed op de com munisten. Aan het congres werd een plan voor het staatstoezicht op de distributie en d% verplichte productie van essen tiële producten aangeboden, welk plan slechts met drie stemmen tegen door h^ congres werd" aangenomen. NAAMSVERANDERING HOLLAND- BRITSCH-INDIë-LIJN. In verband met de nieuwe status van India heeft de „Holland-Britsch-Indië- lijn" besloten haar naam te veranderen in: N.V. Verenigde Ned. Scheepvaart-mij, Holland-Bombay-Karachi-lijn en Holland- Bengalen-Burma-lijn. CONCERTGEBOUWORKEST OPENT 6 SEPT HET NIEUWE SEIZOEN? Alls de moeilijkheden, die zijn gerezen, na het eoliectiei opzeggen van het anbedds con tra ot door de leden van het ConcertgeBouw- orkest te A'daim, tijdig wonden opgelost, zal het orkest het nieuwe seizoen op 6 Sept. a.s. openen met een voLksoonoent. Ook dit sei zoen zal Ferd. Helrmann het orkest nog als concertmeester aanvoeren daar Jan Dahmen, de hiervoor was aangezocht, voorlopig heeft bedankt. uitplunderen en verbranden. Vrijdag kwamen 1000 Chinezen, uit de omgeving gevlucht, op ons gebied aan. De branden op de olievelden van Pendopo zijn thans geblust. Als men een republikeins communiqué mag geloven, zijn drie Nederlandse oor logsschepen voor anker gegaan aan de monding van de rivier Siak ter hoogte van het eiland Bengkalis, en zouden er pogingen zijn gedaan, troepen aan land te zetten. Uit Bali worden nieuwe terro ristische daden gemeld. AUTONOMIE VOOR FANS- VOOR-INDIË De Franse minister van Koloniën, Ma- rius Moutet, heeft medegedeeld, dat Frans Voor-I/iië met zijn 324.000 inwoners een staat zal worden binnen de Franse Unie, bestaande uit vijf vrije steden, nl. Pondi- chery, Karikal, Chandernagor, Mahe en Yanaon. Duitse padvinders Jamboree binnengesmokkeld Nederlanders waren niet heel vriendelijk Toen de kampautoriteiten in jamboree- stad een groep van 17 Duitse padvinders uit Berlijn en de Franse zone de toegang hadden geweigerd zij mochten wel als bezoekers komen hebben Franse pad vinders onder de leuze „broederschap onder de padvinders en nooit meer oor log", hen in 't geheim onderdak verleend. Zij wilden de Duitse jongens de jamboree laten zien als een voorbeeld hoe een de mocratische jeugdbeweging in Duitsland zou kunnen worden opgebouwd. Een Luxemburgse padvinder zeide: „Zij ho ren hier; als wij vrede willen, kunnen we niet gelijk doorgaan met oorlogvoe ren." De Duitse padvinders verklaarden, later vriendelijk behandeld te zijn door Fransen, Hindoes, Oostenrijkers, Ieren en wat Engelsen, maar niet door de Scandi- naviërs, Nederlanders, Belgen en Zwit sers. Met de Amerikanen hadden ze geen contact gehad. Zij stonden onder leiding van het hoofd van "de padvinders in de Franse zone in Duitsland. SABOTAGE WORDT NIET ONMOGELIJK GEACHT Het Duitse Reichswald langs de Noord Limburgse grens staat over een grote afstand in brand. Een felle vuurzee laait op en 'tot op grote afstand zijn donkere rookzuilen waar te nemen. Zaterdag middag is deze brand na beëindiging van de werkzaamheden der Nederland se firma's, die hier het mijnhout van daan halen, ontstaan, welke zich ont wikkelt over een oppervlakte van dui zend hectare. Ten Noord-Oosten van Siebengewald en ten Zuiden van Groes- beek brand het Reichswald langs de grenskant over een lengte van circa 15 km. De brandhaard moet zijn ontstaan ten Westen van Matteihorn in de den nenbossen onder Kleef. In deze bossen lag reeds veel gekapt hout gereed voor de Ned. kolenmijnen. Enkele honderden Ned. werklieden vinden hier werk. In het bos bevindt zich nog veel legermate- riaal uit de strijd in 1944 en 1945. Onop houdelijk. zijn de explosies van de phos- phorbommen en de benzineblikken te horen. De brandweren van Kleef en Goch waren met enkele honderden men sen bezig een dam op te werpen, tenein de aan de Oostkant het vuur te stuiten. De bewoners van Kranenburg hadden reeds Zaterdagmiddag met succes een dam ten Zuiden van Groesbeek opge worpen en hierdoor het vuur ongeveer Vliegtuig met adviseur van MacArthur in zee gestort Met twee andere vliegongelukken dit weekend 27 doden. Bij Honoloeloe is een Amerikaans vliegtuig door benzinegebrek in zee ge stort. Onder de slachtoffers bevindt zich George Acheson, de politieke adviseur van MacArthur, die onderweg was naar Washington voor een inleidende bespre king op het Japanse vredesverdrag en beschouwd wordt als de meest vooraan staande Amerikaanse deskundige in, zake het Verre Oosten. Van de overige twaalf inzittenden zijn er slechts drie gered. Op Cold Bay Field in Alaska stortte Zaterdag een eveneens Amerikaans legervliegtuig neer bij een landings manoeuvre, waarbij 8 mensen omkwamen. Uit Montevideo wordt een ongeluk ge meld met een onbekend watervliegtuig, dat daar in zee is gestort. Drie der inzit tenden werden gered, terwijl men voor de levens der 9 anderen vreest. ter hoogte van Milsfoeek tot staan ge bracht. De felle Oostenwind wakkert het vuur aan, dat t.g.v. de droogte gretig voedsel vindt. Van Nederlandse zijde gelooft men, dat hier sabotage in het spel is. Men voert als motief aan, dat na de grote bosbrand van 1922 het Reichswald zelden brandde. Nadat ech ter in 1945 het hout is aangewezen voor de Ned. mijnen, zijn er elk jaar flinke branden ontstaan. Twee brauden in de Peel In de Grote Peel nabij Nederweert, heeft een brand gewoed, welke ten ge volge van de droogte en de wind lang zaam maar zeker had doorgewerkt en aanzienlijke afmetingen dreigde aan te nemen. Een groep gemeente-arbeiders uit Nederweert is geruime tijd bezig geweest het vuur te localiseren. Zaterdag zijn zij hierin geslaagd. Grote hoeveelheden turf, die gestoken en klaar lag voor verzen ding, heeft men nog in veiligheid kun nen brengen. Voorts heeft dezer dagen in het vlakwater bij Venray een Peelbrand gewoed, welke ongeveer drie hectare heeft vernield. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Ter Aa (toez.) B. N. B. Boai'tih'oortn te Bennekoan; te BnteaiLe: R. J. den Boer te 's-Hertogenfoosoh; Is pred. in algemene ddenot: J. E. L. Brummelkamp, camid. voor de geestelijke verzorging van de Kon. Lanidmadht dm Imddë. Aamgemomem naar OnstwedJde A. L. van dier Smdt te Waspik, diie 'bedankte voor Moerkapelle en voor Nieurw Loosdrecht. Bedankt voor Dossen W. Vroeginde- wey te Poortvliet. B ie d a m k tvoor Hardegarijp B. Ndjholt te Eindhoven. Geref. Kerk. Beroepen,: te Amna Paulowna H. P. Rutgers te Vimikeveen. Beroepen: te Naaldwijk (vac. J. A. van Arfcel) M. Ros te Sleeuwijk. Geref. Kerken (art. 31 K.O.). Bedankt voor Zaandam D. Nieuwen- frvuis te Zfuddwolde (Gr.). Chr. Geref. Kerk. Aangenomen: naar RozemJburg I. van de Kndjtff te Bapenidredht. Bedankt: voor 's-Gnavemdeél: J. G. van Minnen -te Delft. Ds J. DEN HOLLANDER OVERLEDEN. Zaterdag is op 35-jardge leeftijd te Dor drecht overleden D. J. den Hollander, Ned. Herv. predikant te Haamstede. PERSONALIA. Ds J. C. Janse. pred. bij de Geref. Kerk (art. 31 K.O.) te Rijswijk (Z.-H.) is, na een ernstige operatie te hebben ondergaan, thans weer in zijn woning teruggekeerd. Hij moet echter nog volstrekte rust houdm. Ds DUURSEMA GAAT MET EMERITAAT. Ds N. Duursema, Geref. pred. te Nieuw Amsterdam is voornemens 1 Dec. a.s. met emeritaat te gaan. Met hem verdwijnt een vooraanstaande figuur uit 't Gereformeerde kerkelijke leven. Ds. Duursema werd in 1875 te Arum (Fr.) geboren, studeerde aan de Theol. Hogeschool te Kampen, aanvaardde in 1899 zijn ambt in Pietersburen en vertrok in 1911. naar Nieuw Amsterdam. Sinds 1912 ver tegenwoordigde hij de classis Coevorden re gelmatig ter Part. Synode van Friesland, die hem sedert 1917 zonder onderbreken naar de Generale Synode afvaardigde. De Synode van Utrecht van 1946 koos hem als voorzit ter. Ds Duursema is bovendien president-cu rator van de Theol Hogeschool en lid van de generale zendingodeputaten. IN DE NOORD-OOSTPOLDER KOMT EEN NOODKERK. Ten behoeve van de Geref. Kerk zal in Emmeloord een uit Amerika toegezegde noodkerk verrijzen. PANIEKSTEMMING WERD VOOR VELEN NOODLOTTIG Op het moment, dat de ontploffing plaats vond in de steenkoolmijn te Whi tehaven (Engeland), bevonden zich 117 mijnwerkers onder de grond en niet 121, zoals aanvankelijk werd gemeld. Tien mannen wisten zich reeds spoedig te red den en drie anderen konden, na 24 uur opgesloten te zijn geweest gekneusd, maar levend naar boven gebracht worden. Deze drie geredden, die een zenuwschok gekre gen hadden, vertelden, dat zij enige mi nuten na de ontploffing een groep over levenden waren tegengekomen en ge tracht hadden, deze mede te krijgen. Zij weigerden echter mee te gaan, daar zij meenden, dat de lucht verder op bedor ven zou zijn, hetgeen hun noodlottig is geworden. Reeds zijn 80 van de omgeko menen naar boven gehaald, terwijl naar de overige 24 nog wordt gezocht, hetgeen zeer wordt bemoeilijkt door nieuwe in stortingen. De burgemeester van Whitehaven heeft MET DE AANKOMST VAN DE „SLOTERDIJK" IN R'DAM Met 600 repatriërenden aan boord, onder wie slechts een zestal zieken, is gistermid dag de „Sloterdijk" te R'dam gearriveerd. Tevens keerden 40 leden van de Kon. Landmacht naar het vaderland terug. Met de aankomst van de „Sloterdijk" vierde de Stichting „Nederland helpt Indië" in R'dam als het ware een gouden jubileum. Het was n.l. het 50ste grote repatriërings schip, waarbij de Stichting namens het Ned. volk voor een hartelijk welkom zorgde, allereerst met de welkomstbrief van H.M. de Koningin en vervolgens met sigaretten, fruit, koffie met sprits en broodjes. Dit is nog maar het begin van het werk, dat, „Nederland helpt Indië" op haar schouders nam, want na dit welkom komt de zgn. nazorg". De „Indisch-mensen" beginnen hier practisch met niets, geen eigen onderdak, geen meubilair, geen keu kengerei, geèn boeken. Van de bijna.f 8 millioen, <jie tot nu toe uitsluitend uit par ticuliere giften bijeengebracht werden is f 4Vz millioen gebruikt voor het zenden van goederen naar Indië. Het Ned. Rode Kruis was behulpzaam bij de verdeling van 740.000 kg biscuit, 63.000 kg vlees, 1.445.000 kg havermoutpap, 14.000 kg jam, 35.000 kg appelmoes, 1000 kg eiwitmelk, 420 000 blik jes sardientjes, 2.708.000 blikjes gecond. melk, 100.000 blikt'es geb. bokking, 3000 liter kersen-op-sap en 87.000 liter zwarte bessensap. Bovendien werden aan de zie kenhuizen textielgoederen verstrekt, .zoals 45.000 kussenslopen, 5000 sarongdoeken en 800.000 m lakenstof. Ook zyn er nog grote bedragen voor bijzondere doeleinden naar Indië verzonden. Na debarkatie van de „Sloterdijk" werd afscheid genomen van de heer W. C. Witte en zijn staf. De heer Witte was en is nog chef van het Bureau Repatriëring en Re-evacuatie van het dep. van Verkeer, welk bureau op 1 Sept. ophoudt te bestaan. Reizende Zweefvliegschool trekt door Nederland De zweefvliegwereld, door de oorlog zo deerlijk gehavend, krijgt weer nieuw leven. Als voorloper van het grote zweef- vliegcentrum Teriet (onder Apeldoorn) dat het ideaal van de zweefvlieger zal worden trekt op het ogenblik een rei zend zweefvliegschool door Nederland. Deze voor ons land, nieuwe „k-aravaan" bestaat uit een tweezitter-zweeftoestel, een „GrünauBaby" voor de beginners en een motorvliegtuig voor de sleepstarten, inclusief instruerend personeel. Men gaat hiermede de resp. clubs af en heeft zo doende een ideale gelegenheid om met beperkte middelen een zo groot mogelijk resultaat te verkrijgen. Het centraal op leidingsinstituut Teriet hoopt men wan neer niet te grote moeilijkheden dat in de weg zullen staap in 1948 te kunnen openen. Voorts stelt men alles in het werk om op de Olympisohe Spelen met een Ne derlandse zweefvliegers-équipe uit te komen, die zoals vanouds onze eer tegen de sterke buitenlandse ploegen in de lucht zal hebben op te houden. De 72 toe stellen onlangs bij Fokker besteld, zijn op 12 na reeds by de clubs in gebruik. het initiatief genomen tot een nationale steunactie voor de weduwen en 310 wezen, die de slachtoffers hebben achter gelaten, aangezien dezen slechts een klei ne schadeloosstelling van de Kolenraad (regeringsinstantie) zullen ontvangen. Churchill wil John Buil weer op de been helpen Labourregering was in speiale zitting bijeen. Zaterdagavond heeft Winston Churchill via de radio het Engelse volk een plan voor economisch herstel aangeboden en gewaarschuwd tegen aanvaarding van het program der Labourregering, hetgeen hij een nationale ramp noemde. Hij beschul digde de Labourregering van een groot wanbeleid, door de Amerikaanse lening „zonder verstand en inzicht" uit te geven en van het voorstellen van maatregelen, die ver beneden het vereiste niveau blij ven. Tot degenen, die willen immigreren zeide de ex-premier: „Blijft hier en vecht het uit, wij kunnen u niet missen". Attlee en alle leidende figuren uit zijn kabinet, waren gisteravond in bijzondere zitting in Downingstreet 10 bijeen, doch bijzonderheden werden hierover niet ver strekt. ROEMEENSE BURGERPILOOT TIJDENS VLUCHT VERMOORD Drie jonge Roemeense officieren heb ben gisteren de piloot van een burger- vliegtuig in de lucht doodgeschoten, om dat hij naar Turkije wilde uitwijken. De machine moest daatrna toch in Turkije landen, waar de drie heethoofden zijn ge arresteerd. Nicholas Petkof, de leider der Bul gaarse oppositiepartij, is door een Tri bunaal te Sofia tot de strop veroordeeld. Verschillende zijner „medeplichtigen" hoorden straffen tot 15 jaar over zich uitspreken. Uitbreiding automatisch tele foonverkeer met Utrecht Met ingang van heden is uitsluitend voor aangeslotenen op de centralen Utrecht en De Bilt de mogelijkheid open gesteld om in beperkte mate automatische verbindingen naar geautomatiseerde net ten van het district Den Haag op e bou wen. Dit is het z.g.n. A.Z.Z.-verkeer (avond-, Zaterdag- en Zondagverkeer). De in Utrecht en De Bilt te kiezen net nummers-voor 's-Gravenhage en Leiden zijn echter niet 1700 en 1710, maar 2700 en 2710. Waarschijnlijk nog in Nov. komt een automatische verbinding tussen Utrecht en Leeuwarden tot stand. Met Arnhem en Den Bosch wordt het wel 1948. Het locale net van Utrecht zal voorts van 12.000 op 13.000 aansluitingen worden gebracht

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2