Twee jaar geleden legde Nippon het loodje 't Verklaarde Brand in petroleumhaven te Priok bedwongen OFFER AAN HET GRAS Vooruitgang NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRUDAO, IS AUGUSTUS 1MI IMPRESSIES UIT EEN JAPANS GEVANGENKAMP Vandaag precies twee jaren geleden, deelde de Japanse Keizer aan zijn volk mede, dat hij gecapituleerd had. Een on zer redacteuren vertelt hierbij hoe hij m krijgsgevangenschap te Oeyama, aan de Westkust van Japan, die dag heeft door leefd: Het was een dag, die begon als elke an dere. 's Nachts luchtalarm en onrust, 's Morgens vlooien zoeken en daarna ap- oèl, genummer in het Japans, gebrul en geklets van klappen als het verkeerd ging. Wat gort als ontbijt. Daarna mar cheert de nachtploeg binnen en duikt in de nog lauwe dekens der dagploeg. De werkploegen marcheren naar buiten, grauwe geraamten in grauwe kleren, die voor het poortgebouw een stramme pa rade in ganzenpas moeten houden. De kleine ploeg officieren werkt op het land, doch van werken komt niet veel. De ge- ïele ochtend gieren de sirenes. Drie stadia van luchtalarm. Geen Jappenbrein dat zoiets uit elkaar houdt. Dus alles gaat verkeerd. Er is bijna geen ogenblik waar op de sirene zwijgt en de krijgsgevange nen zijn de hele ochtend in draf, van en naar het werk. De bevolking is dit alles al lang beu en baadt en zont aan het strand aan de baai. Het wordt middag en een vredige 6tilte daalt over de wereld. Snel worden de krijgsgevangenen naar binnen gedre ven. „In de barak en stil", want de Kei- eer zal spreken. Een wilde hoop laait in alle harten op. Een uur later is het voor bij en gaat men weer aan het werk. Maar de wereld is veranderd. Er zijn geen alarms en alle Jappen zijn verdwenen. Men steelt wat bonen of komkommers op het veld en eindelijk liggen allen bij el kaar in het gras op het rivierdijkje onder de kersenbomen. Daar komt een Japanse soldaat. Snel gaan allen weer aan het werk. De man eiet niets en mompelt vriendelijk: „Moo skosjie sensoo owari" (een beetje nog, oorlog afgelopen). Wat bedoelt hij, is het een móedgevende verklaring van iemand, die wil aanpappn voor het een of ander vuil gewin, of zou het inderdaad waar zijn, wat niemand durft te hopen. Hij sloft weer weg. In een vreemde, onwe zenlijke stilte brandt de zomerzon op het water van de baai, op de donkere groene bossen tegen de lage berghellingen op. Aan de overkant staat een treintje al uren lang stil, half binnen en half buiten de tunnel. Men heeft het gevoel, alsof er iets geweldigs is geschied en alsof de hele wereld afwacht in ademloos zwij gen. Ver weg, aan het eind van de baai, is de vrije zee, maar een dun scherm van boompjes belemmert het gezicht, men tuurt er naar in verlangen, doch kan haar nog niet zien. Men voelt een hoop, zo overweldigend, dat men bevreesd is hst samengeknepen hart daarvoor te openen. VOORSTEL-MARSHALL DIT JAAR NOG NIET AAN DE ORDE. President Truman heeft gisteravond verklaard, dat het Amerikaanse congres dit jaar niet meer in speciale zitting bijeengeroepen zal worden. De behande ling van het economisch herstel van Europa (voorstel-Marshall) moet dus tot 1948 wachten. Vannacht om één minuut over twaalf ging voor de gebieden Voor-Indië en Pakistan de dominionstatus in. De Mo hammedaanse leider Djinnah, die hier voor het eerst de constituerende ver gadering toespreekt, werd gouverneur- generaal van Pakistan en zal voortaan de titel dragen van „Qaid-Azam" of tewel „grote leider" DE STAD AAN EEN ERNSTIG GEVAAR ONTSNAPT Tandjong Priok is voor een reus achtige ramp behoed. Zoals we gisteren reeds in een deel onzer editie meldden, was er een grote brand uitgebroken, in een opslagplaats van 300.000 drums ben zine. Zo snel breidde het vuur zich uit, dat men de bl/usapparaten niet meer kon grijpen en reusachtige rookwolken be dekten de haven. Een verraderlijk draaiende wind joeg de vlammen in de richting van een tank vliegtuigbenzine, Na een winter van veel sneeuw, nog ïneer ijs en grimmige kou, is op de van dooi-drassige weilanden rond het Over- ijsselsche Genemuiden, het gras platge drukt en vuil-bruin te voorschijn geko men. Schijndood. Voorzichtig en sprie- terig verscheen er nieuw leven in. De troosteloze dooi-goorheid verdween voor een steeds groen er-wordende, onafzien bare grasmassa, nog later overstemd door geel van paarden- en boterbloemen. Ho ger zijn de stengels geworden en ook minder groen. Zon en zomer heerste over het land van Genemuiden. Het gras schroeide tot het heldere groen aan de toppen verbleekte. Een andere kleur gee,l dan die van de lente nam bezit van de weiden. Het werd het geel van de oogst. Door zeisen en maaimachine veranderde de wuivende polder in een stoppelveld met hooi-oppers, roodverbrande knechten en meiden, stampeide paarden. Een kaal gevreten lanL In de straten van Genemui den staat het hooi nu in grote hoeveel heden opgetast. Het gras.is geen gras meer. Het is een licht-ontvlambare stof geworden, die in staat is van Genemuiden een rokende hoop verbrand hout en ge roosterde stenen te maken. Daarom mag in verschillende straten geen gebruik ge maakt worden van dat andere „Geurig kruid": tabak Roken is er verboden en wie het wel doet, stelt zijn gemeente bloot aan het gevaar van vuur en as. Het hooi beheerst dus het leven van de Genemui- denaar en de lust tot gebruik van het „hooi-met-een-sausje" moet daarom op straat worden teruggedrongen. Als een offer aan het gras..,. rondom welke een groot aantal vaten opgestapeld was. Het was toen, dat moe dige Indonesische brandweerlieden red ding brachten. Lange rijen vormend ga ven zij elkander de vaten olie door en eindelijk was het terrein om de tank ge zuiverd. Na een strijd "van drie uren, die gedirigeerd werd uit een vliegtuig, was de brand bedwongen. Kolonel Drost, de commandant van Batavia, zeide: „We hebben geluk gehad, want de hele op slagplaats had kunnen afbranden. Ze ventien Augustus is de verjaardag der republiek. In afwachting daarvan heeft men zeker met een vuurwerkje willen beginnen". Bij de brand zijn 5000 vaten verloren gegaan en men wijst er op, dat dit het tweedie geval is van sabotage, binnen enkele maanden. De eerste maal verbrandde een grote voorraad rubber, die afkomstig was van de „Martin Behrmann". Toch maar kanonnenvlees Het valt in Berlijn niet mee, een onderdak te vinden voor weesjon gens, waarschijnlijk omdat men vreest, dat de kereltjes toch worden opge voed voor „kanonnenvlees" .Met de meisjes is het anders, die gaan er in als „verse broodjes", zoals een amb tenaar van het adoptiebnreau ver klaarde. Circa 80 pet van de aanvra gen betreft meisjes. Reeds 25 jaar rechtstreeks telefo neren met Engeland Thans weer 800 gesprekken per dag. Het is heden 25 jaren geleden, dat de telefoonkabel DomburgAldeburgh gebruik werd gesteld. Daarmede was de rechtstreekse telefoonverbinding tussen Nederland en Engeland een feit gewor den. Voordien bestond er slechts telefo nisch verkeer via Frankrijk. Deze eerste kabel verwerkte 150 gesprekken per dag. In 1938 was het aantal gesprekken over de vijf kabels opgelopen tot 1000 per dag Tijdens de bezetting van ons land heeft da ttelefoonverkeer uiteraard stilgestaan, doch thans bedraagt het aantal gesprek ken al weer 800 per dag. In de loop van de volgende maand zal een nieuwe kabel gelegd worden. Het zal mogelijk zijn over deze kabel 84 gesprek ken tegelijk te doen houden, zulks door een geheel nieuw constructiesysteem. V. S. WILLEN IN PARAGUAY BEMIDDELEN. Officieel is bekend gemaakt, dat Ame rika bereid is indien gewenst bemiddelaar op te treden tussen rege ringspartij en opstandelingen in Para guay. WIJ vestigen de aandacht op de meer dere vacantie, welke in ons land na IWereldoorlog II het deel werd van zo goed als alle werkenden. Het kan nuttig zijn eens een vergelijking te maken met de toestand van vóór een dertig of veertig jaar. Er wordt zo gemakkelijk geklaagd: och, de samenleving vertoont toch maar en statisch beeld, men be speurt zo weinig van een welvaarts- epreiding. Niets is minder waar, wanneer men op de historie let. Natuurlijk wil dit niet zeggen, dat geluksvermeerdering steeds hand aan hand gaat met wel vaartsspreiding. Hier naderen wij psy chologisch gebied, en ons doel is niet dat nu te gaan betreden. Doch om thans aan te tonen, dat èn organisatie èn groeiend altruïstisch be sef sociale verbeteringen tot stand deden komen, treden wij even in de geschiede nis terug. In October 1910 voerde Dr. Kuyper in de Standaard een pleidooi voor het recht, hetwelk toch iedereen moest heb ben op een aantal vrije dagen. Hij deed zulks vooral met het oog op Verenigings vergaderingen, welke bezoekers uit het gehele land hadden te trekken. Leden zonder een vast beroep konden zelf wel vrije dagen kiezen. En verder zouden ge goeden zich ook wel redden. Doch be ambten en arbeiders waren dag aan dag gebonden, en kwamen dus in moeite. Het vergaderen op Zondag werd op deze wijze in de hand gewerkt. Dr. Kuyper wenste nu, dat van Regeringswege over de gehele linie twee vrije dagen wer den voorgeschreven. De kosten van dit vrij-af geven zouden voor fabrikant en winkelier een offer betekenen, doch dit verlies ware te dragen. HET Christelijk Nationaal Vakverbond wendde zich in 1911 tot de Regering met een verzoek enkele wijzigingen aan te brengen in de Arbeidswet, waarbij ook gevraagd werd om twee vrije da gen per jaar. Na de zomer van 1910 richtten de me taalbewerkersbonden zich tot de werk gevers met het verzoek tot doorbetaling der Christelijke feestdagen en ook om twee vacantiedagen. Op dit verzoek werd in afwijzende zin beschikt. In het antwoord werd opge merkt, dat de werknemers aan twee vrij" dagen eigenlijk niets hadden, en dat cfl toestand der bedrijven het geven van vrije dagen niet toeliet. Niemand zal ontkennen, dat sedert het vraagstuk van vrije dagen, ten behoeve van de werker en zijn gezin, doch ook evengoed betreffende de werkgever on der geheel ander licht is komen te val len. De mens moet de arbeid beheersen, doch geen slaaf van de arbeid zijn. De twee gevraagde dagen dijden uit tot een aantal, waarmede wat te doen is. Hier valt een ontwikkeling op te mer ken, welke tot grote dankbaarheid moet stemmen. Niet het minst in deze tijd met zijn nog vele zorgen van onderschei dene aard. (Vervolg van d« vierde kolom) naar een oplossing een midden-positie in te nemen tussen Amerika en Sowj et-Rusland;, maar is daar niet in geslaagd. Het beeld van Smiuts was juist: „de „Ver. Naties" zijn te vergelijken met een schip, dat bij kalme zee is uitgevaren, do oh eens op een rots zal lopen." Maar evenzo is juist, dat West Europa dreigt verzeild te raken in een draa kolk, staande voor een keuze, tussen Scylla en Oharubdiel Balkan-gerommel! uitzicht Deze week leverden wij commentaar op het jaarverslag van Trygve Lie, betreffende de „Ver. Naties." apprecieerden het, dat hij onomwonden verklaarde, dat „de wereld situatie niet verbeterd1 is," maar dienden ons te kanten tegen een optimisme, dat een we reldoorlog minder dreigend zou zijn. Eerlijk heid bij staatslieden. ik bedoel een niet- verpolitiekte," persoonlijke mening, is zeldzaam, omdat een staatsman niet slechts spreekt voor het forum der wereld, maar rekening heeft te houden met de binnen landse, politieke structuur, de constellatie in het eigen land. Ook maarschalk Smiuts, de man van Zuid-Afrika, is ,an honourable man," hij windt er geen doekjes om, zijn woord heeft gezag. Smuts nu heeft ver klaard, dat de organisatie der „Ver. Naties" te vergelijken is met een schip, dat bij kalme zee is uitgevaren, doch eens op een rots zal lopen en die rots ls het door de Russen ge hanteerde „recht van veto." Met angst oon- stateert óók hij. dat Europa verdeeld wordt in een Oostelijk en Westelijk blok, en dat men slechts kan gissen, naar hetgeen zich op nood'^ 'e wijze achter het „ijzeren gor dijn" afbelt. Het is onherroepelijk juist, dat de Westerse beschaving, volgens Smuts, nog slechts gered kan worden, door de Ame rikaanse hulpverlening. Maar zulks impli ceert nu weer, waar de Russen deze afwij zen, dat de „blokken van het noodlot", die tegenovergestelde belahgen hebben, omdat zij in dienst staan van twee verschillende, elkaar bestrijdende ideologiën, juist hechter gefor meerd worden. Wij herhalen het daarom nog eens, het is de psychologie, die hier tekort schiet in haar taak, de wederzijdse achterdocht, het wantrouwen, de aggressie weg te nemen. Het is niet alleen schande, maar ook tot schade der mensheid), dat het plan tot contrdle der atoomenergie, niet tot uitvoering kan komen. Als voorbeeld van het onvermogen van de Veiligheidsraad, een suborgaan van de „Ver. Naties," noem den wij de Palestijnse kwestie en het Bal kan-conflict. Betreffende 't onverkwikkelijke Balkan-geschil, dat de kiemen voor 'n wereld oorlog in zich bergt, hebben wij indertijd, het door de onderzoekingscommissie uitge- braohte rapport, uitvoerig becritiseerd. De schuld lag aan beide kanten, maar de hoofdschuldige is toch SowjetnRuslandi, welke staat de Balkan-satellieten in hun actie togen de Griekse regering steunt en ophitst. „Daar komt (niet Pauius Jonas!) Herschel Johnson aan," de vertegenwoordi ger van de Ver. Staten in de Veiligheidsraad, die inzake de toekomstige actie der Ver. Naties op de Balkan een „compromis" moest trachten te vinden. Deze Amerikaan is eert. .aardig ventje," omdat hij zo eerlijk zijn mending zegt. In zijn rapport betreffende de Balkan, verklaart hfl, dat er geen oplos sing te bereiken valt. De. onder communistische invloed staande. Noordelijke buurstaten van Griekenland, zetten hun aggressie voort en vandaar, dat de Ver. Sta ten met elkander lid der Ver. Naties bereid zijn, maatregelen te treffen, om Griekenland de onafhankelijkheid te verzekeren. Hier weer hetzelfde verschijnsel: het Russische veto paralyseert de Veiligheidsraad en dus moet dit plobleem wel naar de .algemene vergadering" verhuizen. Het Russische veto werdt misbruikt, om de aggressie van Joego slavië, Albanië en Bulgarije mogelijk te maken. Conclusie: de Veiligheidsraad is hier machteloos, waar het een grote stast, Rus land betreft, en dus springt de gedachte naar voren van een Amerikaans ingrijpen (mili tair?) buiten de Veiligheidsraad om. Tac tisch verzachtend, voegt deze Amerikaan, Herschel Johnson, er aan toe, dat de even tuele actie binnen het kader der „Ver. Na ties" zal blijven. Maar hoe kan zulks, waar een „internationale politiemacht" ontbreekt of wil men er toe overgaan, de economische relaties met Sowjet-Rusland te boycotten, een actie op touw te zetten als jegens Franco? Wil men, dat het geringste kiertje in het „ijzeren gordijn" verdwijnt? Een Ameri kaanse individuele, privé-actie of een col lectieve, betekent in ieder geval, dat het, van Amerika afhankelijke, West-Europa daarin betrokken zou worden en de conse quenties daarvan zou moeten dragen. Wij wor den vermoeid van de eindeloze resoluties, waarin te kennen wordt gegeven, dat Joego slavië, Albanië en Bulgarije schuldig zijn aan steunverlening aan de Griekse guerillar- strijders en zij htm aggressie moeten staken. Waakzamer oog dan een „commissie van onderzoek" "en een achtergebleven sub-com missie op de Balkan is niet denkbaar, maar dit „waakzame oog" kan geen dienst doen, als de Albanezen aan de grens er een drup peltje politiek zoutzuur ingooien of met het pistool dreigen. De Russen kauwen Joego slavië de beschuldiging voor, dat de Ame rikanen op grond van hun Truman-leer, zich mengen in Balkan-zaken, waar zij niets mee te maken hebben. Zo blijft het een permanente ping-pong" van wederzijdse beschuldigingen, waar Herschel Johnson, het aardige Amerikaanse ventje, meer dan ge noeg van heeft. Er moet nu iets gebeuren: een daad! Amerika wil geen Griekenland^ dat onder communistische invloed komt te staan en bloot staat aan de militaire druk van Sowj et-Rusland. Zulks moet tengevolge hebben, dat Amerika, op krachtige wijze, Griekenland militair zal steunen en de kans is groot, dat Rusland, Joego-SLavië, Albanië en Bulgarije tot verbreking der betrekkin gen met Griekenland zullen overgaan. Men zal van Russische zijde niet schromen, om tegenover de huidige, wettige, een oonnrnu- nistisohe regering te formeren met al de gevolgen van dien. De grote vraag is na tuurlijk, of, als de bliksemafleider der „Ver. Naties" faalt, men het Balkan-gerommel met het gedonder van kanonnen zal doen ver stommen? Is heel Amerika deze visie toe gedaan en bereid de conseuenties van een directe actie te aanvaarden? De Russische expansie moet een ./donderend halt" wor den toegeroepen, maar hoe? Het, van Ame rika afhankelijke, West-Europa kan slechts met grote bezorgdheid de ontwikkeling van noodlottige tegenstellingen op de Balkan gadeslaan, omdat het onherroepelijk m een uitbrekend conflict betrokken zou worden. De taak van Engeland op de Balkan werd, noodgedwongen, door Amerika overgeno men. Engeland, de Labour-regering, streefde

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3