JUtttnn £nh$cltt (£tmraitt sfgf Volop spanning te Lake Success over Indië IDist'TJ Krijgen arbeiders een aandeel in de winst Indische vorst zag jongere broer vermoorden DONDERDAG, 14 AUGUSTUS 194T 0 Acht en twintigste Jaargang No. 7288 Bureaux Redactie en Chef-Redactie ^££gBPgr* H W. J ENSERINK Christelijk-Nationaal Dagblad voor Leiden en Omstreken „Jtattfuflsürb Is pheblfuftl liifyi.r»ÏSf myti bert in tegqeiupoti* Abonnementsprijzen*, f 0.26 per week f 1.10 per maand f3.25 per kwartaa. (bij betaling p. kwit. verh. m. adm.kosten) Advertentiën t 0.15 per m.m. Bij contract belang- rijke korting. Telefoonnummers Dir. en Red. 2040b Administratie 22710 VANAVOND 8 UUR BEGINT HET TOURNOOI Hedenavond 8 uur Ned. tijd komt het Indische conflict opnieuw in de Veilig heidsraad in behandeling en het op zienbarendste feit zal dan zijn het op treden van een niet^souvereine opstan dige fractie in een raad van souvereine mogendheden. Hiermede is een precedent geschapen, dat velen berouwen zal. De voornaamste verlangens der republiek, die waarschijnlijk ook tot concrete voor stellen zullen worden, zijn het terugtrek ken der Nederlandse troepen en inter nationale arbitrage. Deze voorstellen en hun verdediging kunnen worden ver wacht van Rusland, Polen, Voor-Indië, Egypte en Syrië. Australië zal hierbij moeten tonen hoe ver het inderdaad durft te gaan. Het voorstel inzake de arbitrage zal het zeker steunen. China is in een moeilijke positie. Het kan niet grifweg millioenen Chinese mensenlevens aan de republiek toevertrouwen, na de grootscheepse moorden die op haar bevel zijn gepleegd. Het kan evenmin tegen het Aziatische front ingaan. Engeland, Frankrijk en België zullen zich hardnekkig verzetten. Het is de vraag of de twee groten hun veto durven te gebruiken. Amerika ten slotte heeft weder de moeilijke taak, alle klippen te omzeilen. Het deed dit op een handige wijze in de zitting, die over de Australische resolutie beslissen moest. Vanavond zal moeten blijken, of het opnieuw hierin slaagt. Nederland heeft zoals men weet, te kennen gegeven, dat zowel arbitrage als terugtrekking der troepen onaanvaardbaar is. Een tweede quaestie, die veel strijd zal uitlokken, is het horen van Oost-In donesië en West-Borneo. De republiek heeft zich hiertegen verzet en het is te verwachten, dat zij in de Raad steun vindt. Inmiddels heeft België reeds voor- JLL.M. vliegt weer naar Batavia Opnieuw toestemming om te Colombo te landen. De vliegtuigen van de K.L.M. hebben weder toestemming ontvangen om op Ceylon te landen, aldus meldt het A.N.P., en de K.L.M.-dienst op Indië, die korte tijd verbroken was, is gisteren reeds her vat. Minister Neher kon ongehinderd in Colombo landen. Australië beslist pas heden. De Australische bond van vakvereni gingen zou, naar verwacht werd, Dinsdag j.l. een beslissing nemen of de algemene boycot van 17 vakbonden tegen Neder land zou worden beëindigd. Deze beslis sing zal echter pas heden worden ge nomen. BESPIONNEERDE NEDERLANDS .KAPITEIN DE SOW JET-UNIE? De Rus David Zaslavsky heeft de heer Van Wageningen, kapitein van een Ned. schip, dat tulpenbollen, als geschenk uit Nederland naar de Sow jet-Unie vervoer de. van. spionnage beschuldigd. Kapitein Van Wageningen zou opzet telijk verboden gebied hebben betreden om waarnemingen te doen. Voorts had hij contrabande meegebracht en deze aan on bekenden in Leningrad overgedaan. Pa en ma niet gewenst s Ass. Press geeft een beschrijving van een zogenaamd kinderparadijs in com munistisch Zuid-Slavië. Het is inge richt in een oud legerkamp met speel velden en zandbakken, een caroussel. een marionettentheater en een minia- f tuurspoorweg. Het enige verschil met kermissen, speeltuinen en vacantie- oorden, die men in andere landen bij honderden ziet, Is, dat de kinderen er een republiek vormen met algemeen stemrecht en dat de jeugd op wacht staat met speelgoed tommyguns om de ouders weg te jagen. V Onderwijzers mogen afzwaaien om in school terug te keren Voor zover z(j althans geboren zijn in de jaren 1918 t/m 1920 De mogelijkheid voor onderwijzers, die zich in militaire dienst bevinden, om weer naar het onderwijs terug te keren, is door een nieuwe maatregel van de minister ▼an oorlog uitgebreid. Een aantal onderwijzers, geboren in 1918, 1919 en 1920 kan n. 1. groot verlof of indien zij vrijwillig in dienst gingen, ont slag krijgen. Voor hen gelden dezelfde voorwaarden als voor de onder-officieren van 30 jaar en ouder en de korporaals en manschappen van 27 jaar en ouder. Zij moeten een verzoek tot groot ver lof of ontheffing uit hun vrijwillige ver bintenis langs de hiërarchieke weg bij de minister van oorlog indienen en een ver klaring'van een schoolbestuur hieibij voe gen, waaruit blijkt dat zij bij het onder wijs zullen terugkeren. gesteld, deze staten te doen horen. Het wordt dus heden een belangrijke dag, doch het is de vraag of de beslissing nu even haastig zal worden doorgedreven als vorige week. IN DE REPUBLIEK HEERST SCHRIKBEWIND Het Nederlandse legercommuniqué var- heden. meldt, dat de verliezen aan onze zijde op 13 Augustus acht gewonden be droegen. Op Noord Sumatra hebben de republikeinen Pankalan Brandan en de bijbehorende olie-opslagplaatsen der B.P.M. in brand' gestoken. Een aanval bij Tandjong Poera werd afgeslagen evenals op Midden-Sumatra bij Kajoe Agoeng een aanval van 300 man.. Op Java waren be schietingen door de republikeinen met automatische wapenen en mortieren en pogingen tot infiltratie bij Soerabaja en Malang. Bij Semarang werden twee in breuken op het bestand geconstateerd. (Uit de legerberichten van heden) Een vorst uit de Karo-Bataklanden uit Lingga" wist te ontkomen aan een alge mene executie van „feodalenT door de organisatie Hariman Liar (Witte Tijger) en hoewel hij een houw in de nek had opgelopen, kon hij na 2 km kruipen een Nederlandse post bereiken. Zijn jongere broer was voor zijn ogen vermoord. Bij Brastagi zwerven 30 Japanners en 60 Voor-Indische deserteurs rond en in het Kippenstapel sinds 1945 meer dan verdubbeld Dit jaar reeds 90 millioen eieren uitgevoerd De Nederlandse Pluimvee Federatie heeft bekend gemaakt, dat de kippensta pel, die in 1945 circa 3 millioen dieren tel de, is uitgegroeid tot een grootte van IVz millioen dieren. Werden in 1933 per dag 4 millioen eieren geëxporteerd, in 1946 bedroeg dit aantal 10 millioen per jaar, terwijl de totale uit voer van 1 Januari tot 1 Augustus 1947 circa 90 millioen eieren bedroeg. Boven dien zijn op 't ogenblik 60 millioen eieren in de koelhuizen opgeslagen. DAT op 't Nijmeegse stationsemplacement een militair is aangehouden, die met 19 kg koffie, een aantal thermometers en 34 bril len op een Duitse locomotief trachtte mee te rijdem. DAT de 76-j. mej. De Heus uit Beusichem op de rijksweg te Buurmalsen door een pas serende auto werd doodgereden. DAT Philips te Eindhoven twee grote spuitgietmaChines voor de vervaardiging van plastic uit Amerika heeft ontvangen. DAT een raad van bijstand is gevormd voor de Ned. Kamer van Koophandel te New- York, waarin de 32 directeuren van de voor naamste Ned. industrieën zitting hebben. DAT de N.V. Mij „Alkmaar Packet" te Alkmaar als derde vennoot zal toetreden tot de Ned. Beurtvaartunie, Maaskade 64, R'dam. DAT het 8-j. dochtertje van de fam. Ko nijnenburg te Heemstede gisteren door een vrachtauto werd aangereden en gedood. DAT gistermiddag 5 6 ha bos en heide aan de zgn. zanderijen onder Bergen op Zoom door brand is verwoest. DAT het echtpaar C v* d. LeedenVlok te Schoonhoven Maandag a.s. zijn 60-j. huwe lijksfeest hoopt te vieren. DAT op 16 Aug. te Vlissingen sportwed strijden worden gehouden t.b.v. de oprichting van een monument voor het bij Vlissingen gelande vierde commando. Prof. Gerbrandy hedenavond over de Indische kwestie Hedenavond te 7.15 uur, zal de voor zitter van. het Nat. Comité „Handhaving Rijkseenheid," de oud-minister-president prof. mr P. S. Gerbrandy, een racliorede houden over de Indische kwestie, over de zender Hilversum I. naburige Riboe Dalok zijn 60 Chinezen vermoord. In Brastagi is een massagraf ontdekt met de lijken van 18 gefusilleer- den, en in de omgeving een graf met 40 lijken, vermoedelijk van Ambonnezen. In Toegoe en Leles (West-Java) zijn de Chinese wijken in de as gelegd. De weduwe van Soesoekan is vermoord. In de avond van 8 Augustus werd zon der succes door de republikeinen een aanval op Tasikmalapo gedaan. Het koude geld stelpt geen warm bloed Het republikeinse kabinet besloot, vijf millioen roepiah's toe te staan voor hulp aan Chinese vluchtelingen. Voor vergoe ding van door de republikeinen verniel de eigendommen werd niets toegestaan. (Deze som had voor ons politie-optreden een waarde van f 350.000, doch sindsdien is het republikeinse geld nog verder ge kelderd. Geld kan trouwens nooit het door de republikeinen vergoten Chinese bloed vergoeden. Red.) MINISTERRAAD LAAT EEN COMMISSIE INSTELLEN De ministerraad heeft aan de minister van Soc. Zaken machtiging verleend om over te gaan tot instelling van een com missie, welke een onderzoek zal instellea raar de vraag of, en zo ja, in hoever het wenselijk is, door wettelijke maatregelen de spreiding van bezit over de grote massa des volks en een redelijker ver deling van het inkomen over de verschil lende groepen der bevolking te bevor deren- DAT de Haarlemse P.R.A. tot heden onge veer 6000 personen arresteerde, van wie er thans nog 1300 in bewaring verblijven. DAT een Hillegomse huismoeder uit geld nood spaarbankboekjes vervalste en de Rijkspostspaarbank oplichtte voor ongeveer f5000. DAT de BJP.M. in Schoonebeek een weg zal doen aanleggen voor het vervoer van olie. DAT is benoemd tot consul der Nederlan den te Calcutta de heer C. E. v. Aken. DAT de directeur-generaal en de secreta ris-generaal van de Volkshuisvesting, dr Z. Y. v. d. Meer en ir H. W. M. Mouton, morgen een bezoek brengen aan de N.O.-polder. DAT is benoemd tot officier in de Orde van Oramje-Nassau, de vandaag 70 j. gewor den heer F. van Peski, onder-voorz. van de Kon. Ver. Oost en West. DAT C. F. L. Nord uit A'dam voor de pe riode 19471952 gekozen is tot voorz. van de Intern. Federatie van Tandartsen, welke in 1952 het elfde congres in Londen houdt. DAT in de maand Juli ten behoeve van de schatkist een bedrag van f 39.405,73 aan giewetensgeld is ontvangen ter voldoening van vrijwillige belasting, enz. DAT de Ned. Limburgse schrijvers deze week in Hasselt een verbroederingsdag zullen houden met de Belgisch-Limburgse schrij vers. DAT de Gijsbert Japicxp:rijs, ingesteld door Ged. Staten van Friesland voor Friese literatuur, dit jaar is toegekend aan dr O. Postma te Leeuwarden voor zijn dichtbundel „It sil bestaen". Van veiligheid gesproken Wij leven in een wonderlijke we- reld. Terwijl Nederland in Indië in grijpt in een onhoudbare situatie, waarin onder het schrikbewind van de collabora teur Soekarno op onduldbare wijze wordt omgesprongen met de veiligheid van de vele millioenen tellende bevolking in Indië, bemoeit zich de Veiligheids raad met een aangelegenheid, welke uitsluitend tot de competentie van Neder land behoort, waarbij men er om po litieke en prestige overwegingen blijk baar geen oog voor heeft, dat tengevolge van deze bemoeienis, de bevrijding van de millioenen, die nog leven op het gebied van de schijn-republiek, op onverant woordelijke wijze wordt vertraagd. Dit is te ernstiger, omdat het voor iedere onbe vooroordeelde toeschouwer van het spel, dat de republiek nu reeds zo lang speelt, duidelijk is, dat het uitgesloten moet wor den geacht, dat Soekarno c.s. zich ook maar iets zullen laten gelegen liggen aan het door de Nederlandse Regering op de Republiek gedane beroep, om aan de ronde tafel te gaan, om daar te beraadsla gen over de definitieve inrichting van het staatsbestel in Indië. Het is dan ook vol komen vruchteloos te trachten overeen stemming tot stand te brengen tussen twee partijen, die elk voor zich van een ander uitgangspunt uitgaan. Het is daarom te hopen, dat Washington er oog voor zal hebben, dat de Republiek thans met de Verenigde Staten hetzelfde spel tracht te spelen als het reeds zo lang met Neder land heeft gedaan, het spel van op-sleep touw-houden, zich accoord verklaren met besluiten om zich daaraan toch niet te houden. Deze Republiek kan noch wil zich houden aan Linggadjati. Zij wil heersen over de hele Indische Archipel en de Nederlanders slechts in Indië dul den zo lang als zïj die meent nodig te hebben. Ieder die meent, dat deze Repu blikeinse „hond".nog wel eens een Ling- gadjati-„haas" zal vangen, vergeet de waarheid van het nuchtere Hollandse spreekwoord, dat het met onwillige hon den slecht hazen vangen is. H.M. de Koningin weer op Huis ten Bosch H.M. de Koningin is heden op Huis tea Bosch te 's-Gravenhage aangekomen. BATAVIA HOOFDSTAD DER FEDERATIE? Op 19 Augustus zal te Batavia een massa-bijeenkomst worden gehouden der verbonden politieke partijen om er op aan te dringen, dat Batavia hoofdstad van de V.S. van Indonesië wordt. BADZEEP THANS 2 CT PER STUKJE Thans is definitief vastgesteld, dat de prijs van een stukje badizeep van 5 gram in de bad- en zweminrichtingen slechts 2 cent mag bedragen. Het ligt in de bedoeling in. deze com missie, naast een aantal wetenschappelijke leden, een 6-tal vertegenwoordigers te benoemen van de Stichting van de Ar beid, alsmede vertegenwoordigers van departementen en van het college van Rijksbemiddelaars. (Zoals bekend is met name prof. Rom- me een groot voorstander van deze „sprei ding van bezit". Van zijn hand, in samen werking met het r.k. Eerste Kamerlid prof. dr v. d. Brink, is hierover een boek verschenen. Deze spreiding van bezit kan bijv. verkregen worden, door de arbeiders op een of andere wijze te laten meedelen in de door de bedrijven gemaakte winst en eventueel door dit winstaandeel te ge bruiken voof deelname in het kapitaal, waarmee de.bedrijven worden gedreven. Red.). Minstens tot en met Zondag nog prachtig weer Het K.NM.I. te De Biilt verwacht, dat de huidige periode met droog weer en veel zonneschijn nog wel minstens tot en. met a.s. Zondag zal voortduren. De wind draait steeds meer naar het Oosten en er wordt warmere lucht aangevoerd. De temperaturen zullen geleidelijk stijgen en zelfs dan kan er bij de huidige droogte bijna nergens onweer ontstaan. Pas tegen» Zondag wordt de kans op onweer wat groter. Iets warmeraldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: Heldere nacht met nog slechts op en kele plaatsen wat ochtendnevel, overdag zonnig, droog weer, opnieuw iets hogere temperaturen, matige Oostelijke wind. ZON EN MAAN. Vrijdag, 15 Aug. Zon op 5.22 en onder 20.06; Maan op 3.14 en onder 20.14. 16 Aug. NJHL Zo zagen de Nederlandse troepen btf het binnenrukken de haven van Tegal. Verwoeste kaden, verbrande gebouwen en scheepsrompen, die troosteloos nog juist het dek boven water uitstaken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1