De Kerk vergeet ook de zeevarenden niet! Onder de rook van de Oude Sleutelstad Nieuwe leidsche courant WOENSDAG, 13 AUGUSTUS 1947 Stadsnieuws [WAT Ds VAN IEPEREN VOOR DE RADIO VERTELDE Reeds deelde de „Nieuwe Leid- eche Courant" een en ander mede over het vraaggesprek, dat een medewer ker aan het I.K.O.R. Zondag had met ds j. G. van Ieperen, Ned. Herv. predikant te Katwijk aan Zee. Dit radio-vraagge sprek liep over de visserij en leidde de radio-kerkdienst voor zeevarenden in. Zoals bekend, is ds Van Ieperen voor zitter van de Katwijkse kerkeraadscom- missie tot behartiging van de geestelijke belangen der zeevarenden en van het Hervormd Dieppe-comité. Deze arbeid kwam in het vraaggesprek dan ook ter pprake. Op ons verzoek stond ds Van Ieperen ons gaarne de tekst van het radiogesprek af. Om aan het karakter er van en de gegevens, er in verwerkt, geen afbreuk te doen, nemen we 'het zo uitvoerig mo gelijk op, de vragen en antwoorden ach tereenvolgens vermeldend. Hoe het reilt en zeilt. Het is wel interessant, dat de luisteraars het sen en ander horen over de samenstel ling van de vissersvloot en de plaats waar deze zich op 't ogenblik ophoudt. Kunt u daar iets van vertellen Onze vloot kent haringloggers en treil- loggers. De haringloggers zorgen er voor, dat we elk jaar omstreeks Mei onze „Hol landse nieuwe" op tafel krijgen en vissen door tot de z.g. „behouden-teelt-tijd", de rustperiode, die vroeger in December, maar tegenwoordig in verband met de grote vraag naar haring niet eerder dan het volgend voorjaar aanbreekt, ter- Wijl de treilvisserij zich uitsluitend be zig houdt met de vangst van onze platvis, dus van schol, tong, poon enz. De hele Hollandse vloot bestaat uit on geveer 220 haringloggers en 50 treilers, waarvan Katwijk een 75 schepen in de vaart heeft. Een logger heeft in de regel een bemanning van 12 a 15 koppen, dus alleen al uit Katwijk zijn een dikke dui zend man bij de visserij op zee betrokken. De haringvloot houdt zich momenteel op om het in zeemanstaal te zeggen in de buurt van de 60 graden, d.w.z. ten Noorden van Schotland, boven de Seth- landeilanden. Dat is een 480 mijl, oftewel 900 km van huis, terwijl de treilvloot op de Doggersbank vist en op de kust. De schepen op de Doggersbank zijn 170 mijl, d. i. 300 km., van huis. Heeft de vloot veel van de oorlog te lijden gehad? Inderdaad. In Katwijk bijv. hadden we na de bevrijding een 40 schepen over. De Duitsers hadden de meeste loggers „ont eigend" en ze omgebouwd tot invasiesche pen. Toen de vrede kwam, hebben onze mensen, met medewerking van de daar toe ingestelde instanties, echter met be kwame spoed allerwege, tot in Duitsland toe, hun eigendommen „teruggeorgani- seerd". Deze teruggevorderde schepen moesten natuurlijk een grondige restau ratie ondergaan, maar we zijn dan nu zo ver, dat ongeveer 75 loggers weer aan de visserij deelnemen. Noemenswaardig is in dit verband, dat na de bevrijding een Katwijks schip het eerste was, dat zee koos. Dit gebeurde 19 Juni 1945. Hoe lang blijft een haringlogger op zee? Dat hangt helemaal af van de vangst. Als men „vol" is, stoomt men huis toe. Vorig jaar, toen de vangsten buitenge woon groot waren, was men soms in één week uit en thuis. De laatste tijd doet men er wel eens vijf weken %ver. Bevordering van het geestelijk welzijn. Maar wat is nu eigenlijk de taak, die uw commissie vervult, om het geestelijk welzijn der zeevarenden te bevorderen? In de eerste plaats stellen we gratis Bijbels, Psalmboekjes, preken enz. ter beschikking van de schipper, opdat hij 's Zondags met zijn bemanning een een voudige godsdienstoefening kan houden, de z.g. „verplichting", waarbij een Bijbel gedeelte, de wet en een preek worden gelezen. Op een groot gedeelte van de vloot is deze „verplichting" helaas in on bruik geraakt. Bovendien zorgen we er voor, dat er voor jong en oud goede lectuur aan boord is, o.m. allerlei tijd schriften en boeken, die, als men „binnen" is, kunnen worden omgewisseld. Dan is er voorts ons werk in Dieppe. Van ongeveer half November tot half Januari, vist onze vloot in het Kanaal. Daar kan het geweldig spoken. Wanneer nu het weer ongunstig is of wordt, lopen Distributievorm Uitreiking bonkaarten 711. Morgen zijn aan de beurt de gezinnen, waarvan het Hoofd een stamkaartnummer heeft tus sen 9.001 en 12.000. Meebrengen: de stam kaarten en de titelstroken van de bon kaarten 809. Het distributiekantoor, ingang Steenschuur, is geopend van 8.3011.45 en van 1416 uur. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Christiaan D z v J P Kar stens en C v Es; Jacoba d v C Trouwee en H J Flippo; Pieter A C z v T P Yperlaan en A Roodenburg; Johannes H G W z v T Sebel en C A v Es; Gerrit z v R Kerkman en C v d Bent; Hans W z v W Schouten en H Canbier. OVERLEDEN: A Olivier—v Althuis 86 jr; C Kok 32 jr; C v d Zaal 51 jr. GEHUWD: M D Arpeau en A M Würtz; M Frankhuizen en H M H Compter; G H JT Remme en T A Dolstra. de haringloggers in het door de proef- invasie van Augustus 1942 zo bekend ge worden Dieppe binnen, waar ze trouwens ook Zaterdags binnenvallen om te foura- geren. Deze havenplaats biedt echter nog schier grotere gevaren dan die van de dreigende zee. Het wemelt er van kroe gen en andere verdachte gelegenheden. Mede hierom heeft de Kerk daar tegen over onze zeelui een verantwoordelijke taak. Sedert 1926 had de Geref. vereni ging daar een soort zeemanshuis gesticht, waar de vissers hun vrije tijd op aange name wijze konden doorbrengen. Ze von den er een gelegenheid om naar huis te schrijven, couranten en boeken te lezen, terwijl er tevens godsdienstoefeningen voor hen werden gehouden. De Herv. kerk bleef tot vorig jaar hedaas in gebreke om mede de schouder onder dit zö belangrijke werk te zetten. Sedert November 1946 werkt het Herv. Dieppe-comité, gevormd uit de gemeen ten Katwijk, Vlaardingen en Schevenin- gen, er echter samen met Bethsaida en gaan in de bovengenoemde periode regel matig een Herv. en een Geref. predikant naar Dieppe, om daar in de beste ver standhouding de geestelijke verzorging der zeevarenden te behartigen. En dat dit werk gewaardeerd wordt door onze zeelui, blijkt wel uit het feit, dat onze zaal druk wordt bezocht en we in de af gelopen winter godsdienstoefeningen heb ben gehad, waarbij soms ruim 200 vissers tegenwoordig waren. De Kerk en het vissen op Zondag. Heb ik niet gelezen, dat de Synode onzer Kerk een uitspraak heeft gedaan over' de Zondagsvisserij? Ja, in haar zitting van 1618 April van dit jaar heeft de Synode met algemene stemmen uitgesproken, dat zij van oor deel is, dat het vierde gebod van zo hoge waarde is voor het Christelijke en kerke lijke leven en een zo grote zegen voor heel ons volk, dat ieder en dus ook de reder, die in strijd met het gebod aan gaande dag des Heren, aandringt op Zon- dagsarbeid, een zeer grote verantwoorde lijkheid op zich neemt voor God en men sen. Deze verantwoordelijkheid kan in be paalde gevallen aanvaard moeten worden en dan ook te dragen zijn, maar nimmer, wanneer winstbejag het enige of hoogste motief is. Misschien mag ik ter nadere toelich ting het volgende nog zeggen: De kwestie is deze, dat vóór 1916 op enkele uitzon deringen na, op de schepen, die ter ha ringvangst uitvoeren, de Zondag gehou den werd. Men rustte van alle arbeid en hield z'n verplichting (godsdienstoefe ning). Na 1916 werd geleidelijk aan op de haringloggers ook 's Zondag de vleet over boord geworpen. Dit schieten van de vleet gebeurt 's middags tussen 2 en 4 uur, van September tot December 's Zondagsmorgens tussen 8 en 12 uur. De Katwijkse kerkeraad meent de strijd tegen deze Zondagsvisserij te moeten voeren, omdat, naar zijn mening, noch in de tijd, toen de reder de schippers tot Zondagsarbeid begon te verplichten, noch thans nu deze Zondagsarbeid nog steeds voortduurt, een enkele oorzaak of zelfs economisch motief aanwezig is, om ook op de dag des Heren de vleet te schieten. Hierbij komt, dat gelukkig nog altijd zo goed als de gehele Katwijkse en Sche- veningse en een deel der Vlaardingse vis sersbevolking zich in haar godsdienstige gevoelens ernstig door de Zondagsvisserij aangetast ziet. Dit blijkt wel uit de op zichzelf weer betreurenswaardige omstan digheid, dat vele schippers, nu ze tot Zondagsarbeid worden gedwongen, geen vrijmoedigheid meer hebben om de „ver plichting" te houden. Natuurlijk is het onjuist, dat men, omdat men 's Zondags verplicht wordt het gebod des Heren te overtreden, ook de godsdienstoefening achterwege laat, maar het is in elk geval een bewijs, dat onze zeelui het scherp aanvoelen, dat de dienst van God en de LEIDERDORP Uitreiking van schoenenbonnen op cijfer 9 en aan kinderen vindt morgen plaats van 9.30—12 en 13—15 uur. RIJNSBURG Te 's-Gravenhage'is geslaagd voor het examen Nijverheidsonderwijs N XI teke nen en costuumgeschiedenis mej. H. G. Filippo. Donderdag 21 Aug. gaat de Gym nastiekvereniging „D.W.S." een dag uit naar diergaarde „Blijdorp" in Rotterdam. VALKENBURG Ook in onze gemeente is een com missie samengesteld, die adviezen zal moe ten geven bij de uitvoering van de Nood wet Ouderdomsvoorziening. Hierin hebben zitting genomen: Jac. v. d. Mey, voorz.; Anth. v. d. Berg, seer.; A. L. v. Delft, C. W. v. d. Haak, Jac. Korpershoek, A. Oosterlee en P. Visscher. Vele' ouden van dagen, die vóór 1 October a.s. 65 jaar ge worden zijn, zullen van de gunstige bepa lingen van deze noodwet kunnen profite ren. Zij, die hiervoor in aanmerking wen sen te komen kunnen zich vanaf 16 Augus tus vervoegen op het gemeentehuis, waar de nodige inlichtingen zullen worden ver strekt. OFFICIËLE PUBLICATIE Inlevering glasbonnen Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat de m.i.v. 1 Augustus j.l. on geldig geworden bonnen voor venster-, draad- en spiegelglas, welke door tussen komst van de dienst van Bouw- en Woningtoezicht, alhier, verstrekt zijn, uiterlijk op 15 Augustus a-s. bij die dienst dienen te worden ingeleverd, onder over legging van het goedkeuringsformulier van het Bureau voor de Wederopbouw. De in levering geschiedt voorlopig tegen afgifte van een bewijs van ontvangst. Leiden, 12 Augustus 1947. Burg. en Weth. van Leiden: J. C. VAN SCHAIK, Weth. loco-tburgemeester. R. STRENG, Loco-secretaris. Tentoonstelling van eigen werk van Spoorwegpersoneel Het ligt in de bedoeling der Ned. Spoorwegen om nog dit jaar in verschil- lende plaatsen van ons land waar schijnlijk ook te Leiden een vijftal grote regionale tentoonstellingen te orga niseren van werk, dat spoorwegambtena ren in hun vrije tijd hebben gemaakt. Deze tentoonstellingen zullen gevolgd worden door een landelijke expositie van de bekroonde stukken. De inzendingen zullen bestaan uit: 1. schilderijen, olieverf, aquarellen; 2. etsen, houtsnede, linoleum snede, kopergravure; 3. tekeningen, pot loodtekeningen, pentekeningen, pastels; 4. beeldhouwwerk; 5. photografie, land schap, portret, stilleven, spoorwegbedrijf (uitsluitend de reiziger in volle actie); 6. modelbouw; 7. Huisvlijt alleen dames leerbewerking, kantwerp. Deze tentoonstellingen beloven zeer in teressant te worden, omdat vele spoor wegambtenaren ware kunststukken heb ben gemaakt. Ook Leiden zal inzenden. MOTIE PARTIJ VAN DE ARBEID De ledenvergadering van de afdeling Leiden van de P.v.d.A. nam met algemene stemmen een motie aan waarin werd uit gesproken, „dat de partij met alle kracht behoort te bevorderen, dat de huidige machtspolitiek ten aanzien van Indonesië wederom voor 'n politiek van overleg en vrij willige samenwerking plaats maakt". Een gedragslijn daartoe werd aangegeven. De afdeling was niet overtuigd van de vol strekte onvermijdelijkheid van de gewa pende actie. Velen hebben gisteravond genoten van de bloei van de „Victoria Regia" in de Hortus. Er zijn nog meer knoppen aan wezig, dus binnenkort zal waarschijnlijk weer gelegenheid bestaan dit schoons te bewonderen. bewuste overtreding van zijn gebod geen gelukkige combinatie zijn. Het nalaten van de „verplichting" heeft op menige logger tevens ook dit gevolg gehad, dat de Bijbel gesloten blijft. Zo ging het van kwaad tot erger. Het is uit eerbied voor het gebod des Heren en tevens uit bewogenheid over het jam merlijke feit, dat de overtreding van dit gebod door onze vissers de meest funeste gevolgen heeft voor hun godsdienstig- zedelijk leven, dat de Katwijkse kerk het Zondagsprobleem bij de Synode aan- hangig heeft gemaakt. Onnodig te zeg gen, dat het ons buitengewoon dankbaar stemt, dat de Synode ondubbelzinnig heeft uitgesproken: Ook op onze vloot behoort de Zondag „Dag des Heren" te zijn. Tot welke practische resultaten deze Synodale uitspraak in de naaste toekomst zal leiden, kunnen we nu natuurlijk nog niet zeggen, maar het staat voor ons vèst,dat, nu heel de kerk de Zondags visserij heeft veroordeeld, onze zeelui daarin een prachtige en onontbeerlijke steun hebben ontvangen, die hen helpen kan, om als de tijd daarvoor rijp is, radi caal met de zonde van de Zondagsarbeid, die hun geweten belast, te breken. VOORSCHOTEN. Overeenkomstig de wens van de ju bilaris werd het gouden jubileum van de heer W. Jansen, employé bij de N.V. Zil- verfabriek Voorschoten, op eenvoudige wijze herdacht. De directeur, de heer C. J. A. Begeer, bood de heer Jansen te zijnen huize de gebruikelijke geschenken aan, o.a. de gouden penning van de Edel- metaal'bedrijven, het diploma van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel en de "bnveloppe met inhoud. Ook van zijn collega's had de heer Jansen reeds een enveloppe met inhoud gekregen, terwijl hij verder verrast werd met bloemen, een taart en sigaren. De tweede directeur, de heer v. d. Waal, die met vacantie was, had schriftelijk zijn gelukwensen gezon den. Met een herinnering aan een blijde dag en met de vele geschenken geniet de heer Jansen nu van zijn zes dagen extra vacantie. WARMOND Tot onderwijzeres aan de ULO-school aan de Haarlemmerstraat te Leiden is be noemd onze plaatsgenote mej. J. van Stijn. Tot keurmeester in deze gemeente van de vleeskeuringsdienst te Leiden is benoemd de heer H. Vissers. Geboren: Nicolaas M M z v P M A de Vetten en J Schavemaker; Johannes P J z v Th A Duijnhoven en A M Schaken- bos; Jacoba WMdvWPPv Winsen en J H Spierings. Ik wil er maar mee zeggen... Gistermiddag kwamen twee dames en enige kinderen, zoals duizenden anderen verlangend een middagje heerlijk te ge nieten van zon, zand en zee, vanaf de Katwijkse Boulevard het strand oplopen. Het duurde niet lang', of de kinderen waren druk aan het spelen en maakten, zóals duizenden andere kinderen dat daar iedere dag opnieuw doen, een grote zandberg, die hen tegen de opkomende vloed zou moeten beschermen. #Wat later gingen zij in zee en zwom men, stoeiden en lachten. Doch de zeelucht maakt hongerig: het is dus heel niet ongewoon, dat er een grote tas werd opengemaakt, waaruit de dames en de kinderen, aan het strand zittend, enige kadetjes aten. Toen het laatste stukje was verdwenen, waren de kinderen weldra verdiept in een balspel, waaraan ook de dames deelnamen. En zoals dat op het Katwijkse strand gewoon is, speelden even later ook een aantal andere kinderen mee. Was het nu maar zo gewoon geble ven, doch het gerucht was als een lopend vuurtje langs het strand gegaan, dat Prinses Juliana en de prinsesjes daar aan het ballen waren. En daar kwamen ze; meer steeds meer die een kring vormden om de spelen den, een kring, die hoe langer hoe nau wer werd. Ze stonden daar maar en stonden daar maar, tot het de Prinses begon te ver velen. Ze vroeg heel beleefd: „Ach gaat U als 't U blieft een beetje achteruit. De kinderen kunnen niet spele%". Doch de mensen deden net of ze het niet begrepen, dat de Prinses en haar kinderen nu op het Katwijkse strand eens een middagje ongedwongen en vrij wilden doorbrengen. Steeds meer men sen kwamen toelopen en ze stonden rond de kinderen, die geen schopje meer kon den opheffen. Prinses Beatrix maakte de opmerking, dat ze nu nooit eens rustig konden spe len. En meer mensen kwamen en meer Toen greep Prinses Juliana de kinde ren bij de hand en liep weg, van het strand naar de auto, boos En de mensen stonden daar maar en ze stonden Dat wil ik maar zeggen. JANTJE VAN LEYDEN. Watermolen onder Stompwijk totaal uitgebrand Gistermiddag om ongeveer half vijf werd brand ontdekt in de met riet bedekte watermolen in de Meeslouwerpolder onder de gemeente Stompwijk, welke bewoond werd door de molenaar P. van Rijn. Boven op de molen was de heer Luiten uit Stomp wijk aan het lassen. Vermoedelijk is hier bij een vonk halverwege op het rieten dak terecht gekomen waardoor in een minimum van tijd, aangewakkerd door de wind, de molen in lichter laaie stond. De Dodge- motorspuit uit Leidschendam was spoedig aanwezig en onder leiding van de com mandant, de heer H. v. Wijk, werd met vier stralen water gegeven. Dit kon ech ter niet verhinderen, dat de molen, welke dateert uit 1850 en de grootste watermolen uit Zuid-Holland is, totaal uitbrandde. Het meubilair is gered. Verzekering dekt de schade. Sfeer in 't gezin? De Nieuwe Leidsche" er in! V HET GEKNOEI MET PARAFFINE-OLIE Het geknoei met paraffine-olie is nog niet ten einde. De Prijscontróle heeft dezer dagen proces-verbaal opgemaakt tegen vier grossiers uit Leiden en omgeving, die paraffine-olie tegen te hoge prijzen ver kochten. Deze olie is uitsluitend bestemd voor medische doeleinden. Leidse telegrammen In de indeling voor de a.s. voetbal competitie, die 9 Sept. aanvangt, is in het district Westen de Leidse politiesportver. ondergebracht in de 2e klasse A. Tot onderwijzeres aan de ULO-school de Haarlemmerstraat is benoemd mej. J. van Stijn te Warmond. Gisteravond om half acht is het. 8-j. meisje M. M. v. I., wonende de Schimmel straat 8, op de speelplaats aan de ten Katestraat van een ladder gevallen, waar door zij haar linkerarm brak. De L.H.D. vervoerde haar naar het Acad. Zieken huis. HAAGSE RECHTBANK Wegens een misdrijf tegen de zeden heeft zich voor de rechtbank te verant woorden gehad J R uit Leiden thans ge detineerd. De Officier vorderde tegen ver dachte negen maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief; en ter beschik king stellen van de Regering. De werkster W F B uit Leiden had her haalde malen diefstallen gepleegd in de huizen waarin zij haar hulp verleende. Tegen verdachte die zich deswege had te verantwoorden vorderde de Officier negen maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Gisteren is de 35.-j. agent van politie, J. Steenveld, uit Tilburg, in de Maas bij Raamsdonkveer verdronken. Gisteren stond de N.ZJH.T.M. voor de Haarlemse Econ. Rechter i.v.m. verhoging kindertarief. Uitspraak zal nader volgen. Gisteren is in het Staatsblad afgekondigd de wet van 4 Aug. betreffende uitzending van dienstplichtigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4