't Verklaarde Ferme toon, maar. Waarom ging dr Ringers heen als minister n Jamboree: eenheid veler verwachting in RBUWI LEID8CHE COURANT a WOENSDAG, U AUGUSTUS M niet verbeterd." uitzicht Helaas, hebben wij ons in verscheidene be schouwingen op het standpunt moeten stel len, dat van het lichaam, dat „Ver. Naties" heet, niet veel te verwachten is. Met de „goodwill" der mensheid voor ogen, is de tijdelijke vrede, om van een eeuwig durende maar te zwijgen toch steeds de resultante, (soms in 't gunstigste geval een compromis) van tegengestelde machts- strevingen. Het instinctieve, gezien de vele oorlogen in heit verleden, wint het nog steeds van het bezonnen, verstandelijk-rationele. Onder de woelingen der zee, zou men in de diepte -slechts de koele vrede van het water kunnen vermoeden, maar de vissen verslinden er elkaar! Het deelnemen aan een collectieve, arbitraire machtsvorming, mag niet leiden tot het verzuim, uit eigen-behoud „weerbaar" te zijn. Ons kan het dan ook slechts als een e e r 1 ij k e uiting verwon deren, dat Trygve Lde in zijn jaarverslag onomwonden erkent, dat van de organisatie der Ver. Naties niets terecht komt, door het politieke gekrakeel der grote mogendheden. Wat heeft men aan de lyrische verzuchting, dat de organisatie der Ver, Naties een plaats moge zijn, waar het gezonde verstand en de vastbeslotenheid der volken gehoord zullen kunnen worden. De oorlog is voorbij, de vrede heeft ons feitelijk overrompeld, maar werd door deze vredesphase de „goodwill" tussen de staten bevorderd', werden de acties samengebundeld en de internationale samen werking op politiek terrein algemeen? Ja, acties werden „samengebundeld" in twee elkaar vijandige kampen, een rode lijn loopt door Europa, omdat de instinctieve ..Wille zur Maaht" niet gebet wordt in het hogere besef ener algemene, religieuse wereldbe schouwing, die gebiedt, voot het lot der mensheid verantwoordelijk te zijn. Men kan wijzen op de „Benelux," als een voorbeeld van tot stand gekomen vriendschappelijke relaties, waar economisch en politiek belang samengaan, maar zulks is dan ook slechts een uitzondering. Wat Stabn samenbundelt aan macht, door tal van staten in zijn greep te klemmen, als blok-vorming tegenover West-Europa en Amerika, vormt een volko men negatieve factor in het streven naar een „entente cordiale" der wereld. Geen mens zal ontkennen, wat Trygve Lie vaststelt, dat de toestand waarin de wereld verkeert, niet verbeterd is in het jaar, dat op 1 Juli ein digde. De belangrijkste vredesverdragen kwa men niet tot stand en er heerst onrust over de „vertraagde film" van het economisch herstel. Trygve Lie profeteert, dat de hui dige wereldsituatie er toch niet zó dreigend uitziet, „als menigmaal wordt gezegd" en hjj voert als argument aan, dat geen enkele verantwoordelijke staatsman, van welk land ook, een oorlog overweegt. Hetgeen nog te bezien valt! Maar al zou er geen staatsman zijn, die thans in- een totaal verarmde we reld, een oorlog op zijn rekening durft nemen, de oorzaak van het gevaar schuilt niet bij de .staatsman," maar in de onmacht der psychologie, het tekort aan moreel, het onvermogen om wederzijdse aggressie. ach terdocht, wantrouwen weg te nemen. Er zit ten nog teveel schroefjes los aan de inter nationale machinerie ter behandeling van wereldproblemen. Het klinkt utopisch, dat in de „Algemene Assemblé" vertegenwoordigers van 55t landen zitting hebben, de grootste en de kleinste ter wereld, maar wie hebben de macht? Wie hanteert in de Veiligheidsraad het „recht van veto"? Welke zijn de erva ringen van internationale commissies in Griekenland, Palestina etc.? Voorkomt zulks, dat men in het „Heilige Land" met onheilige middelen tewerk blijft gaan, om zijn instinc tieve doelstelling te bereiken? Het ont breekt de „Ver. Naties" aan macht, waarop het gezag berust, evenals dit bij de Volken bond het geval was. Het gezag der „Ver. Naties" treft tot nog toe slechts de kleinere staten, die wel genoodzaakt zijn, zich bij die beslissing neer te leggen. Is het latente, nog niet acute, maar hevig dreigende con flict „Amerika-Rusland," waarbij de ganse mensheid betrokken is, niet rijp ter voorleg ging aan de „Veiligheidsraad"? Formeel, na tuurlijk niet, maar als dit conflict als een zweer zou uitbreken, zou de „Veiligheids raad" dit dan kunnen regelen? Deze bevei ligende raad toont zioh een, door politiek beïnvloed expert, zich met interne aange legenheden van kleinere staten te bemoeien, uit vree6, dat de belangen der machtiger sta ten er door geschaad zullen worden Dan staat men direct klaar met de bewering, dat de internationale vrede er door in gevaar gebracht wordt. Een buitensporige onkunde leidt er toe. dat in onze „Indische kwestie" het gezaghebbend verzoek wordt opgelegd „de vijandelijkheden te staken," hetgeen op zijn zachtst gezegd, een grove onbillijkheid is. Treft ook Frankrijk dit „verzoek." waar het terecht zijn mil taire maatregelen trof tegen de terreur in Indo- China? Er zijn reeds voorlichtingscentra der „Ver. Naties" opgericht te Londen, Washing ton, Genève, Parijs, Sjanghai en andere plaatsen, terwijl voor het eind van 1947 ook centra worden geopend o.a. te Moskou, Praag, Warschau en Caïro. Maar deze goed bedoelde voorlichting speculeert slechts op achterlijkheid, zolang men met twee maten blijft meten Europese houtpositie vertoont ernstig tekort De houtpositie van Europa is verre van rooskleurig. Ruwe schattingen tonen aan, dat Europa in 1947 een tekort van ca. 7 millioen m3 en in 1948 een tekort van ca. 14 millioen m3 gezaagd zacht hout zal hebben. De behoefte aan zacht hout wordt voor deze jaren geschat op resp. pl.m. 19 en 25 millioen m3. Ook aan hard hout, bestemd voor dwarsliggers, tele foonpalen, e.d., bestaat eer. enorm tekort, dat hoofdzakelijk te wijten is aan door de oorlog teweeggebrachte vernielingen. AMBASSADEUR LAMPING BOOD ZIJN GELOOFSBRIEVEN AAN De heer A. Th Lamping, onze ambas sadeur in Voor-Indië, heeft gisteren zijn geloofsbrieven overhandigd aan cïe on derkoning, Lord Louis Mountbatten. Vlak voor de Veiligheidsraad bijeen zou komen om opnieuw de Indonesische kwestie te bespreken, heèft de Neder landse Regering eer. verklaring de wereld ingezonden. Het moment, waarop deze verklaring werd afgelegd, bepaalt ook haar betekenis. Want natuurlijk is deze verklaring van groot belang voor het Koninkrijk der Nederlanden in zijn geheel en voor elk der delen afzonderlijk, maar, zien we het goed, dan is deze verklaring^ gegeven op dit ogenblik, allereerst bedoeld om we reld en Veiligheidsraad te doen beseffen dat „koloniale" gezindheid de Nederlandse Regering vreemd is. Dat het haar op rechte wens is, de Indische kwestie op vreedzame wijze op te lossen en daarbij aan de nationale gevoelens van de Indi sche volkeren volkomen recht te doen wedervaren. De Regering heeft getoond, zich van haar taak bewust te zijn, door een terug- trekken der troepen achter vroegere demarcatielijnen af te wijzen. Deed ze dit wel dan £bu ze haar taak, „de bescher ming der goeden" ernstig verwaarlozen, veel ernstiger dan in de achter ons lig gende maanden. En tegelijkertijd heeft ze de Veilig heidsraad opnieuw trachten duidelijk te maken, dat heel de Indische kwestie feitelijk een binnenlandse aangelegenheid is en daarom niet in aanmerking komt voor arbitrage. We kunnen ons over deze ferme toon, die we vroeger helaas al te veel gemist hebben, verheugen en slechts hopen dat de Regering te dezer zake in haar ziens wijze zal blijven volharden en zich niet opnieuw door de loop der omstandigheden van haar standpunt zal laten afdringen. Kwam de Regeringsverklaring dus op het psychologisch juiste moment, met het oog op het huidig internationale aspect van de kwestie ware een duidelijker for mulering van wat Nederland ten opzichte van Indië concreet wil, wenselijk geweest. De juridische zijde is nooit de sterkste kant van deze Regering geweest. Dat bleek uit het accoord van Linggadjati, dat blijkt ook nu. Wat mr Van Kleffens op de Veiligheids raad betoogde, was juridisch sterk. Zijn betoog klopt op de Regeringsverklaring, maar, en dat valt te betreuren, de vage formulering van de „Reële" Unie en de souvereiniteit laat ook andere interpre taties toe En dat kunnen we in deze tijd, nu velen menen zich met deze kwestie te moeten bemoeien, niet hebben. Het gevaar blijft nu aan de deur liggen, dat men ons straks, ons houdend aan onze eigen verklaring, een interpretatie op dringt, die de onze niet is. Dat had de Regering moeten voorko men. De verklaring had in zichzelf vol komen duidelijk moeten zijn en geen ruimte moeten laten voor interpretaties. Dat behoeft de menselijkheid niet in de weg te staan. Mr Van Kleffens is er om het te bewijzen. Daarom, al verheugen we ons in de ferme toon en het goede dat de Rege ringsverklaring biedt, geheel tevreden zijn we toch niet. NOG MEER CENTRALISATIE IN DE WEDEROPBOUW (Van onze Parlementsredacteur) Herhaalde malen zijn van verschillende zijden bezwaren gemaakt tegen de rege ling van de wederopbouw, zoals die is neergelegd in het Wederopibouwbesluit F 67. In dit wetsbesluit was immers prac- tisch alle macht gelegd in handen van het College van Algemene Commissarissen van de Wederopbouw, hetgeen een ver- doorgevoerde centralisatie tot gevolg had. Reeds lange tijd wordt gedokterd aan een wettelijke regeling van deze materie. Dit wetsontwerp schijnt thans in een ver gevorderd stadium van voorbereiding te verkeren bij het departement van We deropbouw en Volkshuisvesting. Het is de* bedoeling, naar wij uit betrouwbare bron vernamen, dat het College van Al gemene Commissarissen van de Weder opbouw wordt vervangen door een direc toraat-generaal voor Wederopbouw en Volkshuisvesting. Zoals bekend bestaat er nu reeds een directoraat-generaal voor de volkshuisvesting, dat blijkbaar binnen het kader van het gehele departement zal worden omgebouwd. Dit nieuwe directo raat-generaal zal niet rechtstreeks op de komende wet worden gebaseerd, doch op een algemene maatregel van bestuur. Na de totstandkoming hiervan wordt de benoeming van de huidige directeur-ge neraal ^an Volkshuisvesting en commis saris van de Wederopbouw, dr ir Z. Y. van der Meer tot directeur-generaal vaji Wederopbouw en Volkshuisvesting ver wacht. Verschillende afdelingen van het de partement staan reeds in het teken "van de komende reorganisatie, hoewel het ko mende wetsontwerp nog in voorbereiding is. Zo meldden wij gisteren reeds, dat er een nieuwe afd. juridische zaken zou worden gecreëerd, waarvoor als hoofd was aangezocht jhr mr ir F. C. K. de Wijkerslooth de Weerdesteyn, thans raad adviseur. Hem is op zijn verzoek ontslag verleend, blijkbaar omdat hij bezwaren tegen de reorganisatie had. Het resultaat daarvan zou n.l. een nog grotere centrali satie van de departementale werkzaamhe den betekenen, een feit, waartegen heel wat bezwaren zijn in te brengen. In dit verband kwam ons ter ore, dat de ont slagaanvrage van dr ir J. A. Ringers des tijds als minister van Openbare Werken Internat, valse munterscomplot in Engeland ontdekt De valse biljetten zouden o.a. uit Nederland afkomstig zijn. Door de oplettendheid van een kassier van de Bank of England is naar men aanneemt het meest omvangrijke inter nationale valsemunterscomplot van de moderne tijd ontdekt. Scotland Yard werkt thans samen met de Amerikaanse federale recherche en doet een onderzoek op het vasteland. Voor een gToot gedeelte zijn het valse biljetten, die voor de Duit sers als invasiegeld hadden moeten die nen, maar ook zijn er na de oorlog nog biljetten gedrukt, waarschijnlijk door de zelfde misdadige elementen, die het des tijds voor de Duitsers deden. De jongste stroom van valse biljetten schijnt af komstig te zijn uit Nederland, Bel gië en Frankrijk. en Wederopbouw door dit streven naar centralisatie waarmee hij slechts tot op zekere hoogte accoord kon gaan in sterke mate is bevorderd. Wij hebben niet kunnen vaststellen of de omstandigheid, dat ir J. C. Keiler sinds kort geen Alg. Commissaris van de Wederopbouw meer is, ook met deze cen tralisatie te maken heeft. Hij treedt nog wel op als adviseur van het departement in aangelegenheden, die op de Wederop bouw betrekking hebben. Ir Keiler heeft thans de féiding van de fittingfabriek, die te Deventer in oprichting is. Ronde tafelconferentie voor de West In de tweede helft van September De Nederlandse Regering heeft beslo ten ter nadere uitwerking van de Ko ninklijke rede van December 1942 en het staatkundig program van Linggadatjo, in de tweede helft van September een ronde-tafelconferentie bijeen te roepen van vertegenwoordigers van Suriname, de Nederlandse Antillen en Nederland, ten einde gezamenlijk overleg te plegen over de verhouding in het nieuwe staats bestel tussen deze Rijksdelen. Ter voorbereiding van deze conferentie zal een gemeenschappelijk secretariaat worden ingesteld. Minister Neher„Zo, en hoe staan de zaken hier?" CHURCHILL ZONDAGAVOND IN DE AETHER. Zondagavond om kwart over negen (Ned. tijd) zal Churchill zich via de radio tot het Britse volk richten. Men verwacht dat hij een antwxxmd zal geven op de radiorede, die Attlee, de huidige Britse premier, enige dagen geleden heeft ge houden. DOODSTRAF GEEIST TEGEN PETKOF. Tegen Nicholas Petkof, de Bulgaarse oppositie-leider en voorzitter der Boe renpartij, die inmiddels verboden werd, is gisteren voor een gerechtshof te Sofia de doodstraf geëist. Hij wordt er van be schuldigd, de regering met geweld te hebben willen omverwerpen. Drie doodvonnissen in Joego-Slavië. In Joego-Slavië zijn gisteren drie oppo sitieleiders, beschuldigd van spionnage, tot de kogel veroordeeld. Onder hen be vindt zich een vroegere minister uit het kabinet, dat tijdens de oorlog te Londen zetelde. Twaalf anderen uit hetzelfde complot, kregen zware gevangenisstraffen. ONZE PADVINDERS TREK KEN DE AANDACHT Tegen veler verwachting heerst er op de jamboree in Moisson een eenheid, die veelbelovend is voor dev toekomst. Tsje- cho-Slowaakse en Hongaarse padvinders waren beducht, dat het kamp vol Oost- West tegenstellingen zou zitten, maar ze zijn, vooral door de hartelijke ontvangst geweldig opgelucht. Zij verklaarden een nieuw soort internationale éénheid te hebben bespeurd, hoger dan een politieke éénheid. Verschillende landen hebben brochures meegenomen waarin gespro ken wordt over methoden, resultaten en de geschiedenis van de verschillende pad vindersorganisaties, maar over politiek wordt niet gerept. Poolse en Russische padvinders zijn niet verschenen, daar zij voorstanders zijn van de politieke bewin den in hun land, die tegen de padvinders reglementen zijn. Reeds hebben enkele shows plaats gehad: de Belgische jon gens zongen koralen, de Engelsen lieten kampspelen zien, onze padvinders hebben een tentoonstelling gehouden, de Tsjechen hebben een schitterend staaltje van hoorn- blazen ten beste gegeven. Onze padvin ders trekken sterk de aandacht. Waar ze ook komen, worden ze met applaus ont vangen. Aan belangstelling van hoge auto riteiten ontbreekt het ook niet. Vandaag is een delegatie van de Unesco op be zoek geweest, en morgen komt de presi dent van Frankrijk, Vincent Auriol. DE ITALIANEN KUNNEN VOORTAAN WEER MET HUN GELD RAMMELEN. Voor het eerst sinds vier jaar kunnen de Italianen weer eigen munten in hun broekzak laten rinkelen. De regering gaat alle papieren lire's intrekken en ,ze in verhouding van tien oude tegen een nieuwe in metalen munten inwisselen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3