$htuwt gntacfc (Courant s; DE VEILIGHEID,SR A AD LAAT DE REPUBLIEK TOE IDist 'II Publiek bedierf vacantiedag der Prinsesjes WOENSDAG, 13 AUGUSTUS 194Ï Aeht en twintigste jaargang No. 7281 A A .^A A Bureaux Redactie en Chef-Redactie H. W. J. ENSERINK Christelijk-Nationaal Dagblad VOOT Leiden en Omstreken ^Stanfliftstifb ts oheMeort Gn^imTiir myt) btrl in tegijrnspwl' Abonnementsprijzen: £0.26 per week f 1.10 per maand £3.25 per kwartaa. (bij betaling p. kwit. verh. m. admJcosten) Advertentiën f 0 JJ per m.m. BI] contract belang* rijke korting. Telefoonnummers: Dir. en Red. 20408 Administratie 22710 ENGELAND, FRANKRIJK EN RELGIE VERZETTEN ZICH Met acht tegen drie stemmen heeft de Veiligheidsraad gisteravond besloten op voorstel van Polen, de republiek tot de besprekingen van het Indisch conflict toe te laten, nadat mr Van Kleffens zich in een vurig pleidooi daartegen verzet had. Hij wees er op, dat de republiek niet souverein is en dat men de deur opent voor alles wat zich als zelfstandige staat opwerpt. Polen had de toelating voorgesteld, en Engeland, Frankrijk en België verzetten er zich tegen. Daar het hier een prooedure-quaestie gold, werden de tegenstemmen van Engeland en Frank rijk niet als veto beschouwd. De Austra liër Hodgson verklaarde, dat het er niet toe deed of de republiek een zelfstandige staat is, mits zij slechts door het interna tionale recht als zodanig wordt erkend. Johnson (VS) ondersteunde de toelating, doch gaf te kennen dat dit niet erkenning der souvereiniteit der republiek inhield. Op dit punt behouden de V.S. zich hun standpunt voor. Na de stemming maakte mr Van Klef fens bezwaar tegen het gebruik van de aanduiding „Ambassadeur" voor Sjahrir, daar slechts souvereine staten ambassa deurs hebben. Australië stelde vervolgens voor een commissie voor onderzoek ter plaatse in te stellen en België verzocht om toelating van Oost-Indonesië en Borneo tot de be sprekingen. Zonder dat men hierover tot een beslissing kwam, werd de behande ling verdaagd tot Donderdag 8 uur n.m. Ned. tijd. De republikeinse vertegenwoor digers zullen dan aan de besprekingen deelnemen. Uit Djokja wordt gemeld, dat de repu bliek behalve Sjahrir en Salim, de minis- JJit K.L.M.-toestel kostbare juwelen geroofd Luchtpiraten "sloegen hun slag op Indië-route Naar „de Volkskrant" meldt, is op het K.L.M.-traject Amsterdam-Karachi een hoeveelheid juwelen ter waarde van een half millioen gulden ontvreemd. De zen ding, die afkomstig is van een Belgisch juwelier, werd aangetekend naar Am sterdam verzonden en kwam onbescha digd op de afd. posterijen van het Cen traal Station aan. Vandaar zou de K. L. M. voor verdere verzending naar Ka rachi zorgdragen. Daar ook bij het ver trek van Schiphol geen onregelmatig heden zijn geconstateerd, vreest de Am sterdamse recherche, dat zij hier te doen heeft met een aantal luchtpiraten, wier spoor moeilijk zal zijn te volgen; omdat er geen enkele aanwijzing is op welk tra ject de juwelen geroofd zijn. Gisteren één soldaat gedood en zestien gewond De legerberichten van heden melden, dat gisteren één man aan onze zijde is gesneuveld en 16 zijn gewond. Rondom Malang, o.a. bij Batoe, en bewesten Soe- rabaja namen aggressie en. infiltratie toe. Randegangkoelon werd met handgrana ten bestokt. In Zuid-Sumatra werd ten Z.O. van Batoeradja een bende verdreven. Ir. Oost Sumatra meldden zich vele man nen van het „volksleger," die tot de dienst gedwongen waren en bevreesd waren ge worden, dat zij gestraft zouden worden voor de gruwelen tegen Chinezen en Voor-Indiërs. Op Midden-Bali werden 16 terroristen gevangen genomen, waar onder 3 leden van de verzetsbeweging in Tabanan. DAT personenvervoer per vrachtauto uit sluitend mag geschieden indien deze zijn goedgekeurd en deze goedkeuring geleidelijk minder zal worden verleend naar gelang er meer autobussen komen, naar min. Vos meedeelde op vragen van het Tweede Ka merlid v. Lienden. DAT tot lid - an de Prov. Staten van Gro ningen is benoemd mevr G. de Vries geb. Jonkman. DAT im de St.-Crt. van gisteren zijn op genomen Prijzenbeschikkingen gezaagd naald hout 1947 en gezaagd Noord-Amerikaans naaldhout 1947, een wijziging van de loon regeling enz. voor de kerftabakindustrie en een loonregeling voor akker- en weidebouw en de veehouderij in Friesland. DAT is ingediend een wetsontwerp, waar bij aan de min. van Justitie bevoegdheid wordt verleend, de duur van de zorg van de commissie voor oorlogspleegkinderen te ver lengen tot uiterlijk 1 Sept. 1949 in die geval len, waar nog niet in de voogdij is voorzien. DAT de bouw van 125 arbeiderswoningen te Tiel is gegund aan de N.V. Bouwmaat schappij aldaar voor f 1.350.000. DAT de Duitse schrijver Thomas Mann en zijn echtgenote gisteren gast waren bij de BJSJM.-club te A'dam. ters van financiën en onderwijs, Maramis en mr Sastro Amidjojo, benevens een vijf de gedelegeerde tot vertegenwoordigers wil benoemen. De Philippijnen klop pen na de eerste afwijzing opnieuw om toelating bij de besprekingen aan. PRINSELIJK PAAR DOET BEROEP OP ONS VOLK Zo dikwijls is de wens geuit, de prin sesjes „gewoon" in het publiek te mogen zien, een wijze, die door hun ouders ten volle wordt begrepen. Telkens wordt ge probeerd onze Prinsesjes oncjer het pu bliek te brengen, maar steeds weer is het juist dit publiek, dat door zijn gedrag al het pleizier bederft. Van elk kind, ook van een Prinsesje, is het de wens net als andere kinderen te zijn, net als zij te genieten en gelijk behandeld te worden Maandag hadden de Prinsesjes thuis in Soestdijk een heerlijk vacantieplan ge maakt. Zij wilden in Katwijik aan Zee gaan zwemmen, een fort bouwen en picnicken op het strand. Zo gebeurde het ook. Aan vankelijk ging alles goed. Zij hoorden bij de grote badgastenfamilie, totdat elk ple zier totaal bedorven werd door het hin derlijk gedrag van het publiek. Hulpvaardige badgasten verzochten de mensen rustig niet te blijven staan en trachtten door spel de aandacht af te leiden. Toen dit niet hielp, vroeg H.K.H. Prinses Juliana de mensen' persoonlijk, ter wille van haar kinderen door te wil len lopen, doch zelfs toen luisterde men niet. Het publiek drong op, de Prinsesjes in het water nauwelijks een meter ruimte latend. Het bleek onmogelijk op deze manier langer aan zee te blijven. Zo kwam het, dat Prinses Beatrix de verzuchting slaakte: „Wij kunnen ook DAT de afd. Effectenregistratie van de Raad voor het Rechtsherstel onder bepaalde voorwaarden een algemene vergunning tot belening van effecten heeft verleend. f'DAT-de Ned. pianist George van Renesse dezer dagen zal concerteren op het eeuw feest te Holland (Michigan). DAT de N.V. Trading Company Late Hegt en Co.. te Den Haag, over 1946 een divi dend uitkeert van 9 pet. DAT gisteren één van de 5 door Tsjecho- Slowakije in ons land bestelde stoomsleep- boten door de N.V. Scheepswerf Koopman te Dordrecht, is te water gelaten. DAT de 56-j. landbouwer J. Bos uit Hoog halen gisteren bij Beilen door een trein van zijn boerenkar is geslingerd en aan de ge volgen overleden. DAT op 8 Aug. bij Cheribon is gesneu veld jhr Corn. Roël, res.-maj. der cavalerie, uit Laren. DAT de bankbiljetteaicirculatie in de af gelopen week met bijna f24 millioen is te ruggelopen. DAT bijna alle instanties, die waren in geschakeld bij de begrafenis van de leden der Sijkelgroep, belangeloos hun medewer king verleenden. DAT de Fanfare „Sint Lambertus" van Schinveld (L.) deze maand 40 jaar bestaat, ter gelegenheid waarvan' op 15 en 16 Aug. muziek wedstrijden worden gehouden. Houdt Nederlandse Regering rapporten achter? Ernstige beschuldiging van Nationaal Reveil In een telegram aan de „New York Times" 'verklaart „Nationaal Reveil", te 's-Gravenhage, dat de Nederlandse Re gering de publicatie verhindert van rap porten, van de Regerings-Voorlichtings dienst te Batavia inzake republikeinse bestialiteiten, begaan op aanwijzing der communisten. Het raadt het blad aan, van de Ned.-Ambassade te New York de bewijzen dier feiten te eisen, terwijl het tevens aanbiedt, deze desnoods zelf te verschaffen. nooit eens een prettige vacantiedag heb ben". Is dat nu nodig? Kan men niet meehel pen een zo begrijpelijke wens te vervul len? De Prinselijke familie wil graag in eigen land van de vacantie genieten. De tweede helft van Augustus zijn de Prinsesjes met hun ouders in Huis ten Bosch. Het Prinselijk Paar wil ook dan graag tegemoet komen aan het verlangen de Prinsesjes in het publiek te brengen. Echter, van de wijze waarop men toont begrip te hebben voor de vurige wens van de Prinselijke ouders, hun kinderen ter wille van hen zelf, met rust te laten, zal afhangen of dit mogelijk is. InRo-Europese vrouwen werden vermoord Het Indo-Europees Verbond heeft vol- gens Aneta zowel aan de Veiligheidsraad als aan H. M. de Koningin, uit Batavia een telegram gezonden, om aan te drin gen op een einde te maken aan het repu blikeinse bewind, waaronder Indo-Euro- pese. vrouwen worden geschonden en ver moord. Op 17 Augustus 1946 werden 8 Indo-Europese vrouwen bij de openbare viering van de verjaardag der republiek geschonden en afgeslacht, op 2 Juli j.l. werden te Banjoewangi 17 vrouwen en kinderen vermoord. Slechts deze twee vaststaande feiten wil het telegram als voorbeeld vermelden. DAT de inschrijving voor de 3-daagse fietstochten door Brabant op 28, 29 en 30 Aug. bij de V.V.V. te 's-Hertogenbosch, sluit op 23 Aug. a.s. DAT de Koningin een ere-prijs en het Prinsedijk Paar medailles hebben toegezegd voor de op 30 Aug. in Maastricht te houden huisvlijttentoonstelling van de Kath. Arb. Beweging. DAT het oud-Kamerlid, H. M. J. Blom- jous, tg.v. zijn 70ste veijaardag is onder scheiden met de ridderorde van de H. Gre- gorius de Groote. DAT de in uitzicht gestelde samenwerking FokkerBeech niet doorgaat, daar de outil lage van Fokker voldoende is opgevoerd en samenwerking met de Beeck Aircraft niet meer gewenst wordt. DAT de algemene vergadering van de P. v. d. V., waarin een nieuw hoofdbestuur zal worden gekozen, wordt gehouden op 27 Sept. as. te Utrecht. DAT aan de Tweede Kamer is overgelegd het rapport, aan min. Van Boetzelaer uitge bracht over de zitting van de Codificatie commissie der Verenigde Naties, gehouden van 12 Mei17 Juni te New York. DAT drie vertegenwoordigers van het Belg. ministerie van Volksgezondheid dezer dagen een bezoek brachten aan het opleidingsinsti tuut voor Kath. Soc. gezinsverzorgsters te Helmond. Rep. verwerpt Amerika's goede diensten Zy wil internationale arbitrage In een radiogram aan de Amerikaanse regering heeft Djokja een antwoord ge geven op de vragen, die in de bespre kingen met de Amerikaanse consul- generaal, de heer Foote gerezen zijn. Het antwoord komt neer op een ver werping van Amerika's aanbod van goede diensten. De republiek verklaart, dat zij haar verzoek aan de Veiligheids raad om internationale arbitrage en de aanvaarding van Australië's aanbod handhaaft. Ass. Press voegt hieraan toe dat Foote er duidelijk op gewezen heeft dat Ame rika noch arbitrage noch bemiddeling beoogt, doch alleen goede diensten zoals lord Inverchapel en lord Killearn heb ben bewezen. Indische gulden stoort zich niet aan boycot K.N.I.L.M.-squadron mag niet te Singapore landen. De Nederlands-Indische gulden is te Singapore, waar nu een boycot ^egea Nederland uitgebroken is, sterk gestegen in verband met de uitbreiding van het door onze troepen bevrijde gebied. De verkeersvliegtuigen van het 19de squadron der Nederlandse militaire lucht vaart, welke in K.N.I.L.M.-verband dien sten in de Archipel en via Singapore on derhouden, kunnen niet meer in Singa pore landen, daar zij geboekt staan als militaire machines. Burgervligtuigen mo gen echter wel Singapore aandoen. De in Singapore liggende Nederlandse schepen, die door de boyoot der havenarbeiders be dreigd worden, zijn de „Van der Hagen," de „Rondo" en de „Koda." Uitbreiding kinderbijslag rijks- arbeidscontractanten Binnenkort zal een regeling tot stand komen, waardoor kinderbijslag voor het eerste en tweede kind van arbeidscon tractanten in rijksdienst kan worden uit gekeerd met terugwerkende kracht tot l October 1946. Deze uitbreiding van de kinderbijslag sluit aan bij de wijziging in de Kinderbijslagwet, die eveneens 1 Oct. DRIELING GEBOREN TE GELEEN Mevr. Kulik-v. d. Wetering te Geleen heeft dezer dagen het leven geschonken aan een drieling. De moeder en de drie flinke jongens maken het uitstekend. VLIEGTUIGBOTSING IN AMERIKA EIST 5 DODEN. Gisteren is een bommenwerper van het Amerikaanse leger bij Manchester (USA) in de lucht in botsing gekomen met een lesvliegtuigje. Beide toestellen stortten brandend neer en minstens 5 mensen vonden de dood. De Amerik. piloten Clifford V. Evans (links) en George W. Truman, die mo menteel in twee kleine „Super-Piper"- machines een vlucht rond de wereld ma ken en binnen enkele dagen voor een tussenlanding op Ypenburg verwacht worden. Geleidelijk warmeraldus De Bilt Tot morgenavond wordt verwacht: In de na-nacht opnieuw hier en daar vor ming van nevel, mist of lage wolkenban ken, die in de ochtend snel oplossen, overdag zonnig en droog weer met iets hogere temperatuur, matige, geleidelijk iets meer naar het Oosten draaiende wind. ZON EN MAAN Donderdag, 14 Aug. zon op 5.20 en onder 20.10; maan op 1.52 en onder 19.36. 16 Aug. Nieuwe Maan. Als gewone Hollandse meisjes hebben de prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet gisteren onder toezicht van Prinses Juliana kunnen genieten van het Katwijkse strand. De te grote en opvallende belangstelling heeft er mede toe geleid, dat dit niet lang duurde. Op de foto ziet men de Katwijkers en badgasten een haag vormen by het vertrek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 1