Huisvesting der studenten baart grote zorg Jeugd van „Prediker" startte naar Vierhouten Inbraak bij de N.S. te Alphen aan de Rijn Onder de rook van de Oude Sleutelstad NIEUWE LEEDSCHE COURANT MAANDAG 11 AUGUSTUS 1M7 Stadsnieuws DRINGEND BEROEP OP LEIDSE BEVOLKING Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, heerst er in universitaire krin gen enige ongerustheid ten aanzien van het studenten-huisvestingsprobleem. Ver leden jaar werd een beroep op de bur gerij van Leiden en naaste omgeving ge daan om enige honderden studenten een plaats te geven, waar zij zich voor hun studie konden vestigen, een kamer, waar zij zich thuis zouden gevoelen. Veel te leurstelling werd hierbij ondervonden, maar ook, hielpen velen mee, zodat in de meeste gévallen een oplossing werd ge vonden. Terwijl toen met grote moeilijk heden geworsteld werd, zijn dit jaar, aldus deelde men ons mede, de omstandigheden nog ongunstiger. Het aantal aankomende studenten zal niet kleiner zijn, terwijl zeer weinig kamers beschikbaar zijn of worden gesteld, omdat de meeste studen ten nog midden in hun studie zijn en der halve Leiden niet kunnen verlaten. Met endere woorden: er komt bijkans geen ruimte vrij. De nieuwelingen zijn dus aangewezen op de gastvrijheid van hen, die tot dusver geen student onderdak ver schaften. Uit dit alles blijkt, dat hier sprake is De heer Bakema in alle eenvoud ter ruste gelegd Onder grote belangstelling doch in alle eenvoud werd Zaterdagmiddag wijlen de heer G. Bakema, in leven hoofd van de Geref. söhool aan de Stadhouderslaan, op de begraafplaats „Rhijnhof" ter aarde besteld. Vele leerlingen en oud-leerlingen, het bestuur van de Geref. Schoolvereniging, hoofden van scholen, vertegenwoordigers van de onderwijsinspectie, ouders van leerlingen en talrijke vrienden en be kenden volgden de droeve stoet, nadat allereerst een korte plechtigheid in de aula had plaats gevonden. Overeenkomstig de wens van de fami lie werden er aan de groeve geen toe spraken gehouden. Alleen aa» ds Bouw man, emeritus-predikant bij de Geref. Kerk te dezer stede, werd het woord verleend. Als er één ding in strijd zou zijn met de geest van de overledene, dan is het wel, dat wij de lof, die hem ongetwijfeld toekomt, zouden gaan vertellen, aldus ds Bouwman. Toch mogen enkele ge dachten niet' onuitgesproken blijven. In de ontslapene is een man heengegaan, die een vader was voor zijn gezin en iemand, die voor het Christelijk onder wijs geboren was. De heer Bakema heeft zich met al zijn gaven en krachten aan dit onderwijs gegeven, dat dan ook ont zaglijk veel in hem verloren heeft. De band tussen hem, de kinderen en de ouders was zeer hecht. Maar er is ook aanleiding om God te danken voor hetgeen Hij in de persoon van de heer Bakema ons geschonken heeft. Dat hij is verscheiden in blijmoe dig geloof en zalige verwachting, zij de familie en allen, die op enigerlei wijze met de overledene in contact stonden, tot troost. Hij wist zichzelf een zondaar voor God. Het vers: „Jezus, Uw yer- zoenend sterven blijft het rustpunt van mijn hart" kon hij tot het laatste ogen blik zingen. Roemende in het Kruis kon hij de eeuwigheid tegemoet treden. Na het uitspreken van deze troostrijke woorden zong een aantal kinderen van de school, waaraan de heer Bakema zo lange tijd met toewijding mocht werken, twee verzen van Psalm 103. Een zoon van de overledene, dr K. L. Bakema te Grootegast (Groningen), dankte voor de betoonde belangstelling. Ds Bouwman las de Ned. Geloofsbe lijdenis voor, terwijl deze plechtigheid, die op alle aanwezigen zeer diepe in druk maakte, besloten werd met gebed. VERENIGING OUD-WEZEN Aan alle oud-wezen van het Prov. Geref. Weeshuis te Wassenaar, voorheen te Middelharnis, wordt verzocht, zich zo spoedig mogelijk in verbinding te stel len met de heer N. Wasserval, Wasstraat 34 te Leiden, teneinde inlichtingen te ontvangen over de opgerichte vereniging van oud-wezen. Distributievaria Uitreiking bonkaarten 711. Morgen zijn aan de beurt de gezinnen, waarvan het hoofd een stamkaartnummer heeft tussen 3.001 en 6.000. Meebrengen: de stamkaarten en de titelstroken van de bonkaarten 709. Het distributiekantoor, ingang Steenschuur, is geopend van 8.30 11.45 en van 1416 uur. BURGERIJKE STAND. GEBOREN: Jacobus, z. v. G. Coldé en H. Kluivers: Eddy F., z. van F. Kraane- veld en C. C. Bakker; Hermanus J-, z. v. H. J. Vogelenzang en S. Ramak; Cornelia, d. van H. de Ligny en M. S. Bink; Petro- nella, d. v. G. J. Kerdijk en P. Suvaal; Wilhelm M. U., z. v. T. van Duijn en M Hbuwaart; Erna A., d. van Z. J. Troost en A. Kulk; Freddy, z. van J. G. Verbij en M. Bodts; Paula, d. van J. P. Slegten- horst en A. G. Kager; Geertruida P. H W. C. M.. d. van W. A. van den Hoogen en G. A. M. Vis. OVERLEDEN: J. J. Wiggers, 73 j.; J. van Sohooten-Reijken, 76 j.; G. H. Lam- kester, 62 j.; G. A T. Hoekstra. 6 weken; WJ. Sonneville, 61 j.; M. Hofland, 66 j. van een actuele nood, waarin zo spoedig mogelijk moet worden voorzien. De nieu we studenten kunnen vanzelfsprekend niet worden teruggezonden, omdat Leiden hen niet kan herbergen. In dit verband doet de gehele universitaire gemeenschap in onze stad een dringend beroep op' de gastvrijheid en de mededeelzaamheid van de bevolking. INENTING TEGEN POKKEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis, dat op Woensdagmiddag 20 Aug. om half drie aan het Bureau van de Geneeskundige Dienst, Mare 13a, ge legenheid is tot kosteloze inenting tegen pokken. Trouwboekje meebrengen. EERSTVOLGENDE GEMEENTERAAD De eerstvolgende vergadering van de ge meenteraad zal vermoedelijk worden ge houden op Maandag 8 September. Radio-interview met ds J. G. van Ieperen Vóór de uitzendingsdienst vanuit de Oude Kerk Voordat de radiokerkdienst in de Oude Kerk te Katwijk aan Zee gister middag begon, waarin voorging ds J. G. van Ieperen, was er een vraagge sprek te beluisteren tussen de voorganger en een reporter. Hierin vertelde ds Van Ieperen (de radiodienst was speciaal bestemd voor de zeevarenden) iets over de visserij. Een 75-tal Katwijkse loggers met een 1000 vis sers bevaart de zee. Voorts vertelde spr. iets over de mening van de Ned. Herv. Ker- keraad van Katwijk aan Zee over de Zon dagsvisserij en sprak hij over het kerkelijk werk in Dieppe. Hierna nam de kerkdienst een aanvang. De voorganger had tot tekst gekozen Johan nes 62235. Na de dienst werd een ver binding tot stand gebracht met het hospi taalkerkschip „De Hoop" dat, zoals de kapi tein mededeelde, zich 290 mijl van IJmui- den bevond. De vangsten zijn bevredigend. Het mooie orgel in de Oude Kerk werd bespeeld door de organist, de heer N. v. Beelen. RAADGEVENDE MOEDERS EN UITBUNDIGE JONGENS Het moment, waarop de grote reis naar een geheel ander plekje van ons kleine en toch schijnbaar zo omvangrijke land aanvaard wordt, is voor de met-vacan- tie-gaande-jeugd vooral om niet te ver geten. Immers, het is een ogenblik, dat wellicht onwaarschijnlijk lang verbeid is. Gelukkig, dat na jaren van bezetting, met de daaraan verbonden beperkingen op allerlei terrein, het kamperen althans weer mogelijk is gemaakt. Vele moei- lijkhecfèn moesten hiervoor worden over wonnen en nog zijn er tal van bezwa ren, welke echter met wat goede wil wel uit de weg geruimd kunnen worden. On telbare verenigingen en organisaties trekken er op uit met haar leden, niet slechts voor één dag, weineen, hoe komt U erbij?, als men uitgaat, moet dat ook goed gebeuren, dus minstens een week naar de duinen, het strand of de bossen, welke laatste voor de Leidenaars meestal het aantrekkelijkst zijn, Daar worden alle ongeneugten ter zijde ge schoven, liefst radicaal vernietigd en er wordt plaats gemaakt voor het vrije, nochtans gebonden (er is een goede lei ding!), uitgelaten, nochtans ingetogen leven. Naast de luim is er de ernst. Dit alles bleek Zaterdagmiddag over duidelijk, toen de Knapen- en Jongelie- denvereniging van de C.J.V. „Prediker 12la" zich opmaakten om de bossen in de omgeving van Vierhouten op de Ve- luwe te gaan „veroveren" en de meisjes van de verschillende „Prediker-"clubs af te lossen. Welk een uitbundige stem ming heerste er in het gebouw aan de Janvossensteeg. Kwart over één zou de tocht beginnen. Als bagage (koffers, de kens, kisten met aardappelen, groenten en tomaten) moest worden ingeladen en het spreekwoord „vele handen maken licht werk" was hier inderdaad van toe passing. Voordat echter „attentie" werd gebla zen, vond in één der zalen een samen komst plaats, waarin de hoofdleider, de heer Joh. Heyloo, een Schriftgedeelte las en gebeden werd om een goede week en een behouden thuiskomst. Gezongen werd o.m. Gezang 148: Van U zijn alle dingen Niet lang na afloop van deze bijeen komst wasalles in de wagen gehesen, de leidsters, die als kokkinnén deze week dienst zullen doen, incluis. Vele ouders waren bij het vertrek aanwezig en er werd nog menig woordje gesproken, in de goede zin des woords dan, of duide lijke: in de vorm van ettelijke goede raadgevingen. Die zorgvolle moeders toch! Reeds Zaterdagavond bereikte ons het bericht, dat de jongens goed zijn aangekomen. Driejarig knaapje slikte ver dovende middelen Levensgevaar nog niet geweken Zaterdagmiddag wist de 3-j. J. U. op een onbewaakt ogenblik zgn. „bellergal- pillen" te bemachtigen, welke door Zwit serse gasten waren achtergelaten. Het knaapje slikte de pillen in en werd kort hierop onwel. Weldra bleek, dat het in een toestand van verdoving verkeerde. De E.H.D. vervoerde het kind naar het Acad. Ziekenhuis. Het levensgevaar is nog steeds niet geweken, alhoewel de toestand van de jongen zich niet meer zo ernstig laat aanzien als aanvankelijk het geval was. Ik wil er maar mee zeggen „Welkom., Carl Schurichtwij heten 11 welkom in Scheveningen"zo lees ik in het jongste programmanummer, dat een overzicht geeft van wat er deze week alzo in het zomermuziekcentrum, het Kurhaus, valt te zien en te horen. „Vele zijn de gevoelens, ,die ons bestormen bij de terugkeer van Carl Schuricht op het Kurzaalpodiumgaat het voorwoord ver der, en dan volgt een lofzang op de Duitse dirigent, „die gedurende tal van jaren een zeer persoonlijk stempel op het Nederlandse muziekleven wist te druk ken." Een onvermoeid voorvechter van talrijke Nederlandse componisten, als zodanig commandeur in de orde van Oranje-Nassau, een fijnbesnaard kunste naar: en gedurende vele jaren gast-diri- gent van het Residentie Orkest. „Vele zijn de gevoelens, die ons bestor meninderdaad, maar vooral bij wat er nu volgt. Deze kunstenaar durfde het aan om in 1933 in Scheveningen werken uit te voeren van door de Nazi's verboden componisten. In 1933, hoe is 't mogelijk toen er in Duitsland nog geen verboden componisten waren, toen Willem Mengel berg nog in Amsterdam een Mahler-cyclus dirigeerde. Het wordt echter helemaal gortig, wanneer er zwart op wit staat, dat het leven van Carl Schuricht, na. het uit breken van de oorlog, in Duitsland zo moeilijk en gevaarlijk werd, dat hij niet anders kon, dan naar Zwitserland als bal ling uitwijken! En nu stormt het werkelijk in onze ge voelens, want „entre nous" is bekend, dat deze dirigent in 1943, dus drie jaar nadat hij reeds naar Zwitserland zou zijn ge vlucht, een groot aantal gastvoorstellin- gen in Duitse steden heeft gegeven, ter wijl hij in 1944, dus vier jaar nadat hij naar Zwitserland zou zijn gevlucht, werd benoemd tot dirigent van de Dresdener Philharmoniker, dit als opvolger van de Leidenaar Paul van Kempen, die werd afgezet, wiens huis werd ontruimd en wiens inboedel in beslag werd genomen. „Entre Nous" is dit alles heel wel be kend, maar waarom wordt dan door de schrijver van dit „Welkom, welkom, zui ver kunstenaar" een suggestie geschapen, als zou Carl Schuricht brandschoon zijn, niettegenstaande hem toch onge twijfeld het tegendeel bekend moet zijn? Ik ben werkelijk reeds benieuwd, wat er zal geschreven worden, wanneer die an dere „Zwitserse balling" een „verheugd weerzien te Scheveningen beleeft." Dat wil ik maar zeggen. JANTJE VAN LEYDEN. Bij nadering van een nachtwaker sloegen inbrekers op de vlucht Toen de Alphense nachtwaker P. v Zeijl bij zijn gebruikelijke ronde in de nacht van Zaterdag op Zondag te om streeks 2.15 uur het terrein van de Ned. Spoorwegen te Alphen a. d. Rijn betrad, om de stationsrestauratie van de heer J. Stigter te controleren, werd zijn aandacht getrokken door een ongewoon geluid, dat kon zijn veroorzaakt door een schop tegen een ijzeren buis. Dit geluid kwam uit de richting van de goederenloods,. Nauwelijks had hij zijn rijwiel tegen een muur ge plaatst, of hij hoorde in het nachtelijk duister iemand van het perron afvluch ten in de richting Leiden. Omdat de afstand tussen de dief en de nachtwaker te groot was, om een ach tervolging in te zetten, waarschuwde de heer Van Zeijl onmiddellijk de adjudant van politie, de heer N. G. Groothuijse, die op dat tijdstip nog op zijn bureau werkzaam was. Vervolgens werd de heer P. L. Wols, waarnemend stationschef, op het kantoor ontboden. Bij nader onder zoek bleek het hangslot van de loods, waarin, hoewel men het voor gewoonte LEIDERDORP Zaterdag a.s. wordt een collecte ge houden voor het C-N.V-t.b.c.-bestrijdings- fonds „Draagt Elkanders Lasten". Men of- tere allen voor dit goede doel. VALKENBURG De gemeenteraad vergadert vanavond om 8 uur. Aan de orde zijn de voorstellen tot verzekering tegen ongevallen leden vrij willige brandweer, tot beloning plaatselijke deurwaarder tot wijziging gemeenschappe lijke regeling schoolartsendienst, tot vast stelling verordening besmettelijke ziekten in scholen e.d., tot wijziging verordening hondenbelasting, tot onderhandse verhuur van 11 woningen, tot aanvraag van een rijksbijdrage voor te bouwen woningen tot vaststelling verordening heffing en invor- DINSDAG WORDT DE JENEVER-PER GLAS DUURDER De prijs van jonge jenever en alle dranken, waarin deze is verwerkt, per glas van 35 cm3 wordt m-i.v. 13 Aug. gewijzigd van 40, 35, 25 en 22 cent (vier prijsklassen) i~» 42, 35, 27 en 23 cent. Voor oude jenever, brandewijn, fladderac, citroen- en bessenjenever, oranje-bitter, Voorburg en alle dranken, waarin oude jenever is verwerkt, wordt de prijs per glas van 35 cm3 gewijzigd van 45, 40, 30 en 27 cent in 47, 40, 32 en 28 cent- De overname van het contactvaartuig „Van der Steng" van de werf Wifton Feyenoord zal niet op 13, maar op 20 Augustus plaats hebben. dering rechten gebruik aanplakbord, tot aan koop grond mevr. G. Lotsy—Lebret en tot verkoop van grond. Verder de verzoeken van het schoolbestuur om bedrag naheffing molestverzekering voor rekening der ge meente te nemen en van het bestuur Ver eniging Maatschappelijk Werk in Zieken huizen te Leiden om een jaarlijkse bijdrage van 2 Vz cent per inwoner. ZOETERWOUDE De Coöp. Boerenleenbank verga derde o.l.v. de voorzitter van de Raad van Toezicht, de heer W. M. v. d. Salm. Het jaarverslag werd geleverd door de kassier Th. v. Meurs. De balans sluit met een batig saldo van f 204.67. Het ledental steeg van 159 tot 165. De aftre dende leden van het bestuur en de R. v. T., de heren J. Berk en Th. van Galen, werden herkozen. GEEN VERHOGING VAN DE BOUW PRIJS TE WACHTEN. Tijdens een bezoek van minister Neher aan de Bommelerwaard en de Betuwe heeft, deze bewindsman de burgemeesters uit die omgeving nadrukkelijk verklaard, dat de Regering onder geen beding ver hoging van de bouwprijs zal toestaan. Sinds 1 Januari is de bouw van 15000 woningen gegund, waarvan in de maan den Juni en Juli j.l. 10.000. De komende Noodwet voor onteigeningen zal bepalin gen bevatten, die een vlottere onteige ning mogelijk maken. Ook is voor aan nemers een vlottere procedure van uit- 1 betaling in voorbereiding. houdt zo min mogelijk waardevolle goe deren daar in de nacht achter te laten, toch wel zoveel aanwezig was, dat de ongewenste bezoekers, indien ze niet wa rén gestoord, een goede slag hadden kun nen slaan, met kracht te zijn verbroken. De pakken en zakken waren nagenoeg alle opengesneden, maar er is, voorzover het bij controle door de heer Wols met de bescheiden is gebleken, niets van be tekenis ontvreemd. Op last van de adju dant van politie werd een speurhond van de Rijksspeurhondendienst uit Den Haag ontboden. Deze volgde een tweetal spo ren, waarvan één dat langs dp spoorlijn. Omtrent het resultaat hiervan wenste de heer Groothuijse zich nog niet uit te laten. Naar wij vernemen, werd in de nacht van Woensdag op Donderdag reeds een poging tot inbraak gedaan, doch hierbij zijn de dieven niet verder gekomen, dan een begin van verminking van het slot. Brand in de hier enkast Zaterdagmiddag ontstond brand in de klerenkast van de fam. v. H. in de v. d- Werfstraat. Vermoedelijk was de oor zaak gelegen in het feit, dat iemand een brandend peukje sigaret onbewust in de kast had geworpen. De brandweer bluste dit binnenbrandje met een slang op de waterleiding. Wat kleren vielen ten prooi. Nieuwe dienstregeling van „De Rijnstreek" Met ingang van 17 Augustus a.s. zullen de diverse diensten van de autobusdienst van de „Rijnstreek" weer volgens een nieuwe dienstregeling gaan rijden. In deze dienstregeling zijn enkele zeer be langrijke verbeteringen aangebracht; zo zal o.m. 's morgens om 5.10 uur reeds een bus vertrekken naar Utrecht van Alphen, waardoor in Utrecht de' eerste aansluiting verkregen kan worden op de trein naar Groningen en Leeuwarden. Voor tal van bezoekers van de markten etc. in het hoge Noorden is dit een be langrijke verbetering. Vanuit Alphen zal het nog mogelijk zijn om kwart over negen naar Leiden te gaan, terwijl de laaste dienst vanuit Alphen langs de Lage Zijde eveneens later gesteld is n.l. tien minuten voor acht. Eveneens met ingang van 17 Augustus zal de nieuwe dienst geopend worden van station Boskoop via Reijerskoop Zwarteweg, Middelburg naar Reeuwijk Dorp en vandaar langs de Bloemendaal- seweg naar Gouda station. Negen maal zullen de bewoners hier het zij naar Boskoop of Gouda kunnen reizen. Reeuwijk dorp is dus niet langer ge- isoleerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4