Vader Braun „êiste" een huwelijk van Hitier Beef, Satan! 't Verklaarde Leden van Concertgeb.-orkest vragen ontslag NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 9 AUGUSTUS 19«T eva fungeerde als „bliksemafleidster" De ouders van Eva Braun, de vrouw met wie Hitier op "het laatste ogenblik trouwde, zullen zich voor 'het gerecht te Münohen moeten verantwoorden inzake hun politiek verleden. De aanklacht luidt, dat zij kennis droegen van de ver houding van hun dochter Eva met Hitier, en daar niets tegen ondernamen, doch integendeel zeer trots daarop waren. De oude heer, Fritz Braun, is bijna 70 jaar en zijn vrouw niet veel jonger. Na Hitler's val moest hij als „politiek belast persoon" handenarbeid verrichten en zo is hij thans hulparbeider in een meubel makerij. Veel bijzonders als politieke figuren waren Fritz Braun en zijn vrouw niet: hij werd in 1937 pas lid van de nazi partij en zijn vrouw werd het nooit. Fritz Braun bracht het slechts tot blokleider van de N.S.V. en paradeerde enkele maanden mee in de gelederen der S.A. Mevrouw Braun is door de openbare aanklager te Beieren een „Aktivistin" genoemd. Hun verdedigingswapen ligt thans in het feit, dat hun advocaat zal aantonen, dat zij „altijd tegen de verhouding van hun dochter met Hitier zij-n geweest", want de heer Braun heeft eens een ste vige brief aan Hitier geschreven, waarin hij en zijn vrouw „eisten", dat de ver houding nu eens eindelijk in een fat soenlijk huwelijk zou worden omgezet! Uitteraard heeft deze brief Hitier nooit bereikt; hij zal wel in de „hofkringen" onderschept zijn, om een woede-uitbar sting van Hitier te voorkomen. Vader Braun vertelt, dat Eva bij die gevreesde woede-uitbarstingen altijd als bliksem afleidster moest fungeren. Zij moest dan voor het open raam gaan zitten en Hitier Hoe zit het nu met de lintjes regen? Er zijn persberichten verschenen dat voortaan de toekenning van de Konink lijke onderscheidingen over het gehele jaar verspreid zal plaats vinden. Verleden jaar had deze toekenning reeds niet plaats ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin doch ter gelegenheid van de opening der Staten-Generaal. •Het Tweede Kamerlid Algra heeft de min.-president gevraagd waarom niet tot de traditie van vroeger is teruggekeerd en wat er over de lintjesregen nu eigen lijk besloten is. UITVOER VAN EFFECTEN NAAR DE V.S. Per 25 Juli is de invoer in de V.S. van •an toonder luidende effecten, alsmede van zodanige effecten afkomstige cou pons, mits niet voorkomende op een lijst die in de gewijzigde General Ruling is opgenomen, vrijgegeven. De invoer kan zonder dat aan de stukken een certifica- tiebewijs gehecht is, geschieden. De uit voer uit Nederland zal niet zonder spe ciale toestemming van de Ned. Bank ge schieden, daar toezicht gehouden moet worden of er wellicht vijandelijk bezit zou worden uitgevoerd. BROOD IN FRANKRIJK TWEEMAAL ZO DUUR Morgen wordt in Frankrijk het brood ruim tweemaal zo duur als het reeds was. Deze maatregel heeft onder de ar mere bevolking veel bezorgdheid gewekt. MORGEN KLOKKEN IN ENGELAND EN IN NEDERLAND WEER GELIJK Vannacht zal de dubbele zomertijd in Engeland worden opgeheven, zodat van morgen af de Engelse en Nederlandse tijd weer gelijk zal zijn. Ik bid niet, dat Gij hen uit de wereld wegneemt, maar dat Gij hen bewaart van den booze. Johannes 1715. Het probleem van de verhouding van kerk en wereld wordt niet opgelost, door u i t de wereld te gaan, want natuur en ge nade zijn geen tegenstellingen, ook niet, door met de wereld mee te gaan en alle christelijke actie stop te zetten, maar door eenvoudig te luisteren naar het Woord van Christus, Die het probleem niet alleen stelt, doch ook oplost, zodat het voor ons opge lost is! Gods volk is in de wereld, niet v a n de wereld en wordt in de wereld be waard: Door de vo or bede van Christus, die van onnoemlijke betekenis is en ons ontzaglijke troost geeft. Hij bidt niet al leen voor deze, maar ook voor degenen, die, door hun Woord, in Mij geloven (20). Hij bidt altijd in overeenstemming met de wil des Vaders. Hij draagt ons voor! In Zijn gebed beurt Hij ons, met Zijn sterke Middelaarshanden, op en legt ons, met al onze zonden en noden, neer voor de troon der genade. Hij is niet meer in de wereld, maar gezeten aan de rechter hand des Vaders. En als iemand weet, staarde haar een paar uur zwijgend aan. Dan was hij gekalmeerd. Eva, zo vertelt hij verder, oefende nooit pressie uit op politiek gebied, integendeel, zij interes- heerde zich alleen maar voor Hitler- en niet voor de politiek. Ook heeft het ouderpaar nooit vet gesopt van de rela tie met Hitier. Zij waren wel dikwijls te gast in zijn woning, maar hadden nooit deel in de vorstelijke giften, die hij kwistig rondstrooide in de late dagen van zijn regiem. De enige geschenken, die zij ontvangen hébben zouden een gouden horloge en een zilveren schaal zijn. Dat koeien tot de meest-eigenwijzen behoren, die op deze aardkorst rondwandelen, bleek dezer dagen op de spoorlijn tus sen Warmond en Leiden. Een Die sel volgde haar niet-te-verlaten weg en naderde snel de plaats, waar een viertal koeien stom-sta rend met gebogen kóppen als in zeer belangrijk en diep gepeins ver zonken tussen de ijzeren stroken stond. Be bestuur der liet zijn trein vaart minderen, gaf veel en lang durig signaal, doch de koeien trok ken zich geen van deze dingen aan en bleven, waar zij waren. Einde lijk gingen ze sjok kend voorwaarts, hun lompe poten lusteloos-lichtend in het mulle zand. Haast-schoorvoe- tend liet de N.S.- man zijn wagen karavaan volgen, tot het hem ver veelde. Hij stapte uit zijn cabine, prevelde gemoedelijke woorden, gaf even-gemoedelijke klopjes op de vier koeien-schoften, streelde de stugge haren, maakte tsjk-geluiden met z'n tong en kreeg eindelijk ,de dieren zover, dat ze een heel klein eindje opzij ontevredenheid over de rijkssalarisregeling In verband met moeilijkheden inzake de salarisregeling hebben alle leden van het Concertgebouworkest in A'dam per 1 Sept. a.s. collectief het huidig contract met de N.V. Concertgebouw opgezegd. Desgevraagd vernamen we van jhr mr J. W. de Jong van Schouwenburgh, onder-voorzitter van de Raad van Bestuur, dat op 1 Sept. een nieuw contractjaar begint. Bij de aanvang van het afgelopen seizoen heeft de N.V. Concertgebouw, zoals bekend, zelf een rege ling voor de leden van het orkest ontwor pen, aangezien de Rijksregeling toen nog niet was afgekomen, hoewel ze wel in uit zicht was gesteld. Op deze salarisregeling van de N.V. is van Regeringszijde nogal critiek uitgeoefend. Tijdens de bezetting werd een regeling door de Overheid ontworpen, welke later is gewijzigd. De nieuwe regeling werd als bindend voorgeschreven, maar is toen reeds door het orkest onaanvaardbaar geacht. Het Concertgebouwbestuur heeft alle moeite gedaan om van de Regering een bevredigende oplossing te krijgen. De N.V. Concertgebouw is wel gerechtigd de jure een eigen regeling te maken, maar de facto niet, omdat daarbij de Rijkssubsidie in de wat het wil zeggen, in de wereld te zijn, dan weet Christus Zelf het. Wat bidt Hij? Dat wij, liefst zo gauw mogelijk, uit de wereld zullen gaan? Neen! Ik bid niet, dat Gij hen uit de wereld weg neemt. Positief is de voorbede van Christus voor ons, dat wij in de wereld een taak, een roeping hebben te ver vullen. We moeten dus samen leven op de aarde en kunnen niet samen leven op de aarde. Want het beginsel is verschillend: vóór of tegen Christus. Gods Woord staat tussen beide, dat ener zijds gelovig aanvaard wordt en ander zijds ongelovig verworpen wordt. De antithese, die eschatologisch gezien, al scherper wordt! Christus werkt, tegen over Satan en antichristelijke machten, heen naar de volkomenheid van Zijn rijk. De wereld werkt aan haar rijk tegen Christus, en wij moeten ih de wereld mee arbeiden in het rijk van Christus. Wij zijn in de wereld en niet van de wereld en worden gedragen door de voorbede van Christus. Tegen het woeden van Satan. Is dat niet hoogst gevaarlijk, Gods volk in de wereld te plaatsen? Christus wijst op het geviaar, als Hij spreekt van den b oz e. Van onszelf zijn wij zo zwak, dat wij niet één ogenblik zouden kunnen bestaan. Onderschat de machtige vijan „Rijkseenheid" protesteert bij v eiligheidsraad „Rijkseenheid" heeft volgens A.N.P. te legrafisch bij de Veiligheidsraad gepro testeerd tegen de houding van de Raad, daar deze niet beheerst wordt door de be langen van tientallen millioenen mede burgers in Indonesië. Met verontwaardi ging constateert „Rijkseenheid" dat de Raad in strijd met zijn statuten zich mengt in interne zaken van het Konink rijk. "De Raad ondermijnd de grondslagen van het handvest der V N., aldus besluit „Rijkseenheid". gingen, nog steeds heel bedaard en on verschillig. De trein ging verder en de koeien stonden plompverloren langs de kant, zich verwonderend over zoveel drukte voor zo weinig waagschaal gesteld zou kunnen worden. De musici wensen daarom de bestaande Rege ringsregeling niet te aanvaarden en hebben het contract per 1 Sept. opgezegd. De or kestleden verlangen verhoging van de sala rissen, mede in verband met de wereldnaam van het orkest en de betekenis daarvan voor Nederland. Van andere zijde verna men we, dat de Rijksbemiddelaars in over leg met het orkestbestuur en werknemers een nieuwe salarisregeling hebben voorge legd aan min. Gielen, die echter, alvorens zijn fiat te geven, eerst overleg pleegt met de Commissie van Advies inzake het mu ziek- en operawezen. Pas wanneer de Rijks bemiddelaars de regeling van de minister hebben terug ontvangen, kunnen zij tot vaststelling daarvan overgaan. Het belang van het Ned. muziekleven eist dus wel een spoedige oplossing. GAAT TRUMAN OP BEZOEK NAAR PERON? Volgens officiële Argentijnse bronnen zal president Truman bij een driedaags bezoek aan Rio de Janeiro in eind Augus tus of begin September een onderhoud hebben met de Argentijnse president, Juan Peron. den niet, die niet alleen vóór de poort staan, maar ook binnen de poort zijn. De duivel gaat rond als een briesende leeuw, zoekende wie hij zou mogen ver slinden en de wereld is vol valstrikken. Wat behoort in de wereld tot het rijk van Christus en wat tot het rijk van Satan? Alleen hij, die de wereld niet liefheeft, kan haar overwinnen, door het geloof. Wij moeten niet zoveel mogelijk van de wereld prof i teren, maar tegen de zonde in de wereld prof e teren. Dan vragen onze jonge mensen niet meer, hoever zij wel met de wereld kunnen meegaan, maar zullen zij, met het Woord van God, door het geloof, staan in de wereld. Christus trekt het gordijn even weg en wijst op den boze, die op u loert elke dag en elk moment. Gods Woord houdt stand in eeuwigheid en zal geen duimbreed wijken. Beef, Satan! Hij, Die ons geleidt, zal u de vaan doen strijken. Door de bewaring des Vaders. Het gaat hier om de weg van Gods volk naar de eeuwige heerlijkheid met Christus. Die weg gaat dwars door de wereld en door de aanvechtingen en zif tingen van Satan heen. Christus wil, dat wij door de Vader bewaard worden, op grond van Zijn voldoening. Bewaard voor verzoeking, vervolging, haat, druk, nood en lijden? Neen! Dan Het Balkan-blok V |i||rj-t /"*Vl "I* tegen Griekenland LIJ. lAlLIl l Er zat iets humoristiadhl in het Poolse voorstel, dat Ibij de Veiligtheidsraad werd ingediend, om de Balkanlandcn hun proble men onderling te laten oplossen. Na tuurlijk hebben de Balikanlanden ook hun onderlinge vetes en geschillen, maar één druk op de Russische knop is voldoende, om een „belangen-hanmonie" teweeg te bren gen. Het echte probleem op de Balkan ia fret Griekse geschil en het "behoeft geen be toog, dat "dus alleen Polen en de Sowjet- Unie vóór (hlet gecamoufleerde voorstel stem den. Maar ondanks het Russische veto, zal de commissie van onderzoek gehandhaafd blijven. Een sub - commissie ter formulering van een compromis-voorstel zal nu a.s. Maandag rapport uitbrengen. Het was overi gens weer het oude geharrewar, want ter wijl de Australische afgevaardigde aantoon de, dat de Griekse grensincidienten een^ be dreiging voor de vrede vormden en het tijd werd, dat de vier betrokken Balkan-landen hun provocaties zouden staken, kwaim de Rus, Gromyko, daar tegenop en maakte de Griekse gedelegeerde duidelijk, dat de Sow- jet-Unie en haar satellieten wat te ver bergen hadden en zich om die reden dan ook, bleven verzetten tegen een nieuwe commissie van onderzoek. In verband hier mede is van belang, dat de betrekkingen tussen Yoego-Slavië en Griekenland steeds slechiter worden. Ebt blijkt ook uit de woedende uitval van maarschalk Tito tegen Amerika, de grote tegenstander van Rusland beschuldigende» van een economische blokkade. Amerika wil Yoego-Slavïë niet toestaan de machinerieën te kopen, die voor het herstel van het land nodig zijn en het verstrekt ook geen visa aan de Yoego-Slaven, Amerika heeft een goudwaarde ad ongeveer 50 millioen dollar niet willen teruggeven, maar eist een enorm bedrag van Yoego-Slavië voor wapenleveran ties, die, volgens Tito, niet eens hebben plaats gevonden. De vreemde mogendheden hadden zich hieel niet met de Griekse interne aangelegenheden moeten bemoeien, want daardoor heeft men in Griekenland een «monarchistisch^fascistisch" regime aan de macht geholpen. Vandaar dat de Balkan- comimissiie, waarvan wij onlangs het rapport hebben gepubliceerd, volgens Tito niets op andermans terrein te maken had. Het is allee uiting van een georganiseerde actie tegen Griekenland, waar Rusland achter staat en vandaar, dat Wet Poolse voorstel in de Vei ligheidsraad zo komisch was. De Balkan- sta ten hebben wel onderlinge geschillen ge had, bijv. Yoego-Slavië en Bulgarfie, die in de eerste en tweede wereldoorlog zelfs el- kaars vijanden waren. Men kan zich afvragen, of in werkelijk heid, de politieke harmonie tussen landen als Yoego-Slavië en Bulgarije, anderzijds tussen Hongarije en Roemenië of Polen en Tsj echo - Slow ak ij e wel zo groot is? Het zijn de Russen, die het spel zo weten te spelen-, dat er als het ware een georganiseerde, maar geforceerde éénheid tot stand komt, een soort van broederschap onder de vólkeren van hlet Oostblok, omdat er voor de Russen geweldige belangen mee gemoeid zijn. De economische en politieke samenwerking tus sen die Oostelijke staten loopt op wieltjes, omdat de Russische druk nu eenmaal een enorme factor is. Het gaat er om, dat al deze landen één lijn trekken tegen de z.g. Griekse ,,monarohistisch-fascistischeprovo caties! Ook in alle kwesties van de Donau nemen landen als Yoego-Slavië en Bulgarije een gemeenschappelijk standpunt in. De constructie van het Oostelijk blok, met Staün als ingenieur, zit perfect in elkaar, terwijl het Westelijk blok, dat feitelijk een fictie van de Russen is er in wezen nog niet is. Want al tracht het „plan Marshall" de West-Europese staten te activeren en tot een collectiviteit om te vormen, de onder linge tegenstellingen zijn daar veel groter. Wat dat betreft, is Moskou, Washington een zet vóór! Beneluxof „Verenigde Nederlan den' De Katholieke Belgische senator Nothomb heeft voorgesteld de naam „Be nelux" te vervangen door „Verenigde Nederlanden", omdat deze naam tot de Vrede van Munster door de 17 provin ciën met roem gedragen is, daarna tot aan de Franse overheersing en van 1815 tot 1830 door de Zuidelijke provinciën. De naam „Benelux" acht Nothomb niet waardig aan het grote werk, dat tot stand gebracht dient te worden. zouden wij uit de wereld moeten gaan. Bewaard in de wereld Bewaard in de storm! Bewaard van den boze! Feitelijk staat hier tweemaal: uit. Niet wegge nomen, opgeheven naar boven, uit de wereld, maar bewaard uit den boze. Uit zijn greep, uit zijn invloed, uit zijn macht. De erfenis wordt in de hemelen bewaard en de erfgenamen worden in de wereld bewaard. Hoe hoopvol en moedgevend! Wij zullen niet onder liggen en sterke weerstand doen en eenmaal de overhand behouden. Het probleem van de verhouding van kerk en wereld is door Christus voor ons op gelost. Wij zien onze roeping. Christus heeft ons in de wereld een plaats ge geven. Een taak, in alle levens verbanden, op grond van Zijn Woord, met Zijn Woord, door het ge loof, in Zijn kracht. Alleen dan zijn wij zelfs voor de wereld tot zegen, wanneer wij i n en niet van de wereld zijn. Buiten Christus zou het zijn een hope loze zaak, maar door de voorbede van Christus en de bewaring des Vaders, kunnen wij rustig arbeiden aan de komst van het rijk van Hem, Die gezegd heeft: Niemand zal ze uit Mijn hand rukken en zij zullen niet verloren gaan in der eeuwigheid. Ds J. C. FEENSTRA. Post per raket - Op 24 Augustus zullen op het strand te Ostende proeven worden genomen met het verzenden van poststukken naar Brugge per raket, die twee meter lang, geheel van hout in Nederland vervaardigd is. De Nederlandse „ra ket-pionier" dr A. J. de Bruyne, zal een voordracht over de experimenten houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3