Wat er in de omliggende plaatsen voorviel De kerk helpt zieke en zwakke huisvrouwen NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 5 AUGUSTUS 1947 ALPHEN A. D. RIJN De commissie van administratie van de Geref. Kerk aan de Hooft straat koes terde het voornemen» centrale verwar ming in het kerkgebouw te doen aanleg gen. Voor de mogelijkheid daartoe vroeg men een rapport aan de architect W. Brouwer. Deze heeft tegelijkertijd een onderzoek ingesteld naar de toestand van de kerk, die zeer duidelijk neiging tot verzakking vertoont. Inderdaad hebben de opmetingen van de heer Brouwer aan getoond, dat de verzakking van de bui ten fundering zeer ernstig is. Hij zal over enige tijd dit werk herhalen, maar zijn conclusie is toch van die aard geweest, dat hij adviseerde van de aanleg van centrale verwarming voorlopig af te zien. Men zal nu nieuwe kachels aan schaffen. Daar het vooruitzicht is, dat men in de toekomst voor een ingrijpende restauratie met hoge kosten zal komen te staan, heeft de kerkeraad overwogen, of het wellicht gewenst is, te komen tot nieuwbouw. Hoewel een definitieve uit spraak hierover niet gedaan werd, heeft men toch het gemeentebestuur er van in kennis gesteld, dat het niet onmogelijk is, dat de Geref. Kerk in de naaste toe komst tot aankoop van bouwgrond zal besluiten. Met het vast te stellen uitbrei dingsplan voor dit gemeentedeel kan hier mede dan rekening worden gehouden. De plaatselijke vakgroep van bak kers in onze gemeente had een vrij een voudige en acceptabele vacantie-regeling ontworpen, waaruit Zaterdag echter toch niet-verwachte moeilijkheden zijn voort gekomen. De regeling was: vorige week de eerste helft met vacantie, deze week de overigen; het publiek haalt het brood af, onverschillig bij wie, tegen contant geld en bonnen. De gehele week was dat goed gegaan, maar Zaterdagmiddag om streeks 5 uur, terwijl nog honderden ge zinnen brodeloos waren, was er in geheel Alphen geen brood meer te koop. In verband met de ingetreden vacantie voor de bouwvakarbeiders leefde de gedachte, dat minder brood dan anders nodig zou zijn. Men zat niet best in de gist en bo vendien, zij die gebakken hadden en vandaag met vacantie gingen, hadden graag een lege winkel. Men bleek zich ernstig misrekend te hebben, maar ge lukkig waren er verschillende bakkers met zóveel sociaal gevoel, dat men be greep dat dit toch niet ging. Opnieuw werden de ovens op temperatuur ge bracht, deeg gemaakt en gebakken. Voor deze bedrijven stonden vele honderden in de rij, een beeld dat we ons nog maar al te goed herinneren. Uiteraard heeft een oven ook maar een beperkte capaci teit, zodat tal van personen vele uren hebben moeten wachten eer ze een beurt kregen. Een woord van hulde aan het adres van hen die zich bewust waren van hun plicht. Ook vacantie houden moet men leren. Wij zijn overtuigd dat dit niet meer zal voorkomen. Te Delft slaagde voor het examen middenstandsdiploma de heer J. van Hove, alhier. Te Den Haag slaagden voor het examen handenarbeid de dames A. Bosch, M. Veltman en N. de Bruyn. Door zekere v. E. werd bij de politie aangifte gedaan van mishandeling door H. De man heeft zicih onder geneeskun dige behandeling moeten stellen. Hoewel er aanvankelijk sprake van is geweest, dat in verband met bezuini ging het plaatselijk bureau Voedselcom- missariaat opgeheven zou worden, is dit, na gevoerde actie van de boerenstandsor ganisaties voorkomen. Alphen zou onder gebracht worden bij Nieuwkoop, maar nu heeft de voedselcommissie voor Zuid- Holland bepaald, dat het juist andersom zal geschieden. BENTHUIZEN. De burgemeester is tot en met 9 Augustus met vacantie en houdt dus geen spreekuur. Voor dringende geval len kan men zich wenden tot wethouder van Gaaien of de Gemeentesecretarie. KATWIJK AAN DE RIJN. De geitenfokvereniging V.I.O.S. heeft het plan het a.s. tien-jarig bestaan te vieren door een reisje per autobus te gaan maken. Voor het Middenstandsdiploma zijn geslaagd de heren W. Durieux, H. Koele- wijn, G. de Lange, J. Verhart en P. Win ters. KATWIJK AAN ZEE. Geslaagd voor het Middenstands diploma zijn de heren: J. van Beelen, M. van Duijn, A. van Duyvenbode, T. de Jong en L. van der Plas. Op het politiebureau zijn tot heden in totaal 370 badlijsten ingeleverd. Dat wil zeggen, dat gedurende het gehele sei zoen ongeveer 1850 badgasten in ons dorp zijn geweest. Wanneer men zich de moeite getroost, om eens een wandeling langs het strand of in de Badstraat en om geving te maken, lijkt dit wel wat erg weinig. Hedenavond om 8 uur spreekt in de wijdingsdienst in de Oude Kerk ds Els- kamp van Hilversum over het onderwerp: „Geniet van het leven". Medewerking verleent mej. J. Verloop, sopraan. Een groepje jongelui vermaakte zich met het baden op de zandbank voor 'de kust. Omdat het water stijgende was, werd het ter plaatse steeds dieper. der jongelui was de zwemkunst i machtig en geraakte in nood. Op zijn hulpgeroep snelden direct geoefende zee zwemmers te hulp. De heer v. d. P. wist de drenkeling te grijpen en kon hem be houden op het strand brengen. De red ding was echter uiterst moeilijk, doordat vele mensen zo dicht op de redder en de drenkeling aandrongen, dat de heer v. d. P. niet bij machte was zijn voeten vol doende te gebruiken. Dit ter waarschu wing. Na tien minuten was de drenke ling weer in staat heen te gaan. LISSE. De Bloembollenkwekers hielden Zaterdag een protestvergadering in ver band met de z.g. Areaalheffng. De heer Grullemans (voorz.) meende, dat zwaar geknoeid wordt bij het bedrijf schap voor Sierteeltproducten, vooral in zake zwart-geteelde bollen. Spreker ge loofde. dat min. Mansholt hiervan niet op de hoogte is, evenmin als van de zeer onbevredigende toestanden in het bloembollenbedrijf. NOORDWIJK. Woensdagavond 8 uur zal voor de Geref. Bond spreken ds J. Fokkema van Delft. NOORDWIJKERHOUT. De gisteren geplaatste berichten in zake de mishandeling van zekere v. E. en het plaatselijk bureau van de Voedsel- commissaris hoorden niet onder Noord- wijkerhout, maar onder Alphen a.d. Rijn thuis. De beheerder van het Radiostation „Nora", ir B. J. Stöver, is benoemd tot hoofdingenieur van de P.T.T. te Den Haag. De leiding der Zondagsschool deelt aan de ouders der Zondagsschoolkinderen mee, dat het reisje bepaald is op a. s. Donderdag. De kinderen van De Zilk vertrekken om 9.57 uur bij de familie Pors, terwijl de kin deren, die dicht bij de Corneliabrug wonen, om 10 uur bij die brug kunnen instappen. De kinderen uit Noordwijkerhout komen bij het Witte Kerkje bijeen om 9.45 uur. Ieder kind moet meenemen: brood, even tueel ook snoep en drinken of geld om iets te gebruiken. Ouders, die er bezwaar tegen ven, kunnen dit afdragen aan mej. De Wit, van 't Hoeffstraat 8, dan volgt later de afre kening. Alle kinderen zorgen op tijd aan wezig te zijn, daar de bus precies op de aangegeven tijden vertrekt. De afdeling Noordwijkerhout van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur heeft net bekende request, vergezeld van enige dui zenden handtekeningen verzonden aan de Minister van Landbouw. In het begeleidend schrijven verzocht de afdeling aan de Minister de inning van de definitieve aan slag van de areaalheffing 1946 voorlopig op te schorten in verband met het feit, dat de normen door het B.V.S., bij de vaststelling van de heffing aangenomen, niet juist zou den zijn. Teneinde tegemoet te komen aan het verzoek van de bevolking van Noordwijker hout en De Zilk, om haar de gang naar het kringkantoor te Noordwijk zoveel moge lijk te beperken, wordt de volgende rege ling getroffen. Het kantoor te Noordwijker hout zal vanaf heden voor het publiek ge opend zijn: Maandag van 9.3012 uur voor uitreikingen na ontvangst van een oproep- machtiging; Woensdag van 1416 uur voor voorlichting en het indienen van aanvra gen; Vrijdag van 9.3012 voor uitreikingen na ontvangst van een oproepmachtiging en van 1315 uur voor voorlichting en het indienen van aanvragen. In het uitreikings lokaal te De Zilk zal vanaf heden een amb tenaar zitting houden op: Maandag van 1416 uur voor voorlichting en het indie nen van aanvragen; Woensdag van 9.3012 uur voor uitreiking na ontvangst van een oproepmachtiging. In verband met de uit reiking van distributiebescheiden op het juiste kantoor, dient men op de aanvragen duidelijk te vermelden Noordwijkerhout of De Zilk. Op bovenstaande kantooruren be staat steeds gelegenheid, bij geboorte de ambtenaar te verzoeken, de distributiebe scheiden van de jonggeborene de volgende zittingsdag mede te brengen. Dit laatste geldt ook voor de inwisseling van z.g. maal tijdbonnen voor militairen, die met een verlof van een week of langer in hun woonplaats vertoeven. SASSENHEIM. De hoogste klasse van de Herv. School maakte een uitstapje naar Den Haag. Bezocht werden om. het Vredes paleis, het Panorama Mesdag en de Ge vangenpoort. In de speeltuin „De Bataaf' werd volop genoten. Te Leiden hadden de jonge reizigers anderhalf uur oponthoud, doordat de bovenleiding van de tram defect was, maar dat mocht niet hinderen. Om 10 u. was dit uitstapje, het eerste sinds de hebben, om hun kinderen geld mede te ge- bevrijding, ten einde. ACTIE VOOR TIJDELIJKE GEZINSVERZORGING (Van een onzer redacteuren). Een van de na-oorlogse problemen, welke direct het gezin betreffen, is het gebrek aan huishoudelijke hulp, waar door vele huismoeders in grote nood zit ten. Liet zich voor de oorlog het „dienst- bodenvraagstuk" reeds gelden, thans is dit „vraagstuk" veranderd in „nood" en vooral zieke en zwakke huisvrouwen heb ben dringend hulp nodig tot redding van heel het gezin. Het is daarom, dat in Ned. Hervormde en interkerkelijke kringen na de bevrij ding een actie werd begonnen voor op leiding en tewerkstelling van zgn. gezins verzorgsters, die zieke en zwakke huis vrouwen tijdelijk kunnen helpen. Deze actie heeft geleid tot oprichting van een viertal opleidingsinternaten, wel ke gevestigd zijn te Den Haag, Haarlem, Eindhoven en Hengelo. Hier kunnen meis jes tussen 18 en 30 jaar in een „stoom cursus" haar opleiding tot gediplomeerde gezinshulp ontvangen. Men heeft hiervoor gaarne meisjes met Mulo- of Huishoud- diploma, maar ook zij, die zonder deze vorming van huishoudelijke aanleg blijk geven, kunnen een cursus volgen. Is men bereid, zich na de opleiding voor een of meer jaren aan de werkzaamheden van het internaat te verbinden, dan is d» op leiding gratis. De werkzaamheden, welke via het in ternaat na het behalen van het diploma worden verricht, zijn steeds van tijdelijke aard. Er wordt gewerkt in en rondom de plaats, waar het internaat is gevestigd, vrijwel uitsluitend in gezinnen, waar op medisch advies hulp voor de huisvrouw nodig is. De meisjes verrichten hier een normale dagtaak (gewoonlijk 8 uur per dag) en wonen verder in het internaat, zolang daar plaats is. Anders krijgen zij salaris toeslag teneinde op een kamer te kunnen wonen. De tijdelijke hulp is gebaseerd op een periode van vier a zes weken, doch kan ook verlengd worden. Is de huisvrouw herstellende, zodat zij met enkele dagen of zelfs enkele halve dagen per week voldoende is gered, dan kan het meisje naar meer gezinnen (ten hoogste drie) tegelijk worden uitgezonden. Zelfstandigheid. Het spreekt wel vanzelf, dat het diplo ma gezinsverzorgster dus inhoudt, dat de meisjes competent zijn om zelfstandig op te treden en, zo nodig, ook de huishou ding geheel te voeren, hetgeen voorkomt, wanneer de huisvrouw ernstig ziek is ofwel voor herstel afwezig. De cursus be vat dan ook, behalve huishoudkunde eenvoudige opvoedkunde, lichte verple ging, algemene ontwikkeling, kinderver zorging, geestelijke en sociale vorming enz., met ter afwisseling wat sport en spel. De kosten worden door de gezinnen naar draagkracht betaald; de instelling geniet verder subsidie van diaconieën, gemeentelijke diensten voor sociale za ken e.d. De salariëring van de gezinsverzorg sters is eenvoudig en varieert in verband met leeftijd en plaatselijke omstandighe den van 40 tot 60 gulden per maand, wanneer de meisjes in het internaat wo nen en dus kost en inwoning vrij hebben. Moeten zij op kamers wonen, dan be draagt het salaris f125 per maand, het geen in deze tijd zeker niet ruim is. Centraal Bureau. De instellingen leggen er de nadruk op, dat zij deze gezinshulp uit Christelijk oogpunt, dus als „werk der barmhartig heid" bezien. Wellicht is uit dien hoofde het salaris geen lokvogel gemaakt. Men kan echter het practisdhe niet door het ideaal laten overschaduwen en wellicht is het daarom, dat de internaten niet zo druk bevolkt zijn als men wel zou wen sen. Wij leven in een tijd, waarin elke in stelling meent te moeten beschikken over bureaux ter behartiging van de belangen en ook naast deze internaten is dus een Centraal Bureau opgericht, dat zetelt te Utrecht en het werk der Ned. Hervormde gezinsverzorging van advies dient, propa geert en stimuleert. Ongetwijfeld doet dit bureau, dat onder leiding van mej. Klous staat, nut tig werk. Het bemiddelt tussen aanvragen voor opleiding en aanvragen voor hulp en de internaten, gaat propaganda-lezingen houden op Meisjesverenigingen, kortom, het vormt een krachtige ruggesteun voor de gehele actie. Opbouwende geest. Deze kerkelijke actie, die (en dat is zeer prijzenswaardig) in de uitvoering van het werk zich niet tot leden der ker ken beperkt, verdient zeker propaganda en steun. Niet alleen ligt hierin een mooie taak voor meisjes die zich waarlijk nuttig willen maken, maar bovendien kunnen hierdoor vele gezinnen in dringende nood worden geholpen. Tot de taak van de meisjes behoort mede, dat zij open oog hebben voor de noden in de gezinnen, waarin zij werken. Treden zij tactisch op, dan kan van haarzelf een evangeliserende en opbouwende geest uiitgaan. Heeft het gezin met geestelijke of materiële moei lijkheden te kampen, dan melden zij dit aan de leidster van het internaat en deze tracht hierin, met hulp van predikanten of maatschappelijke instellingen, hulp te bieden. Het meisje kan dus in de gezin nen nog veel meer doen dan simpel huis houdelijk werk. Degenen, die hiervoor geschiktheid blij ken te bezitten, kunnen na het gewone diploma, dat A wordt genoemd, na een cur sus van drie maanden ook nog diploma B behalen. De opleiding voor dit diploma is gericht op de opvoeding van het a-sociale gezin, doch ook slechts bij tij delijke hulp. Distributie Alphen a.dRijn Overgegaan zal worden tot uitreiking van de bonkaarten 711, alsmede tabaks-, versnaperingen- en gecombineerde kaar ten. Medegebracht moeten worden: de stamkaarten en de thans geldige bon kaarten 709. Losse inwisselingsbonnen worden niet aangenomen. Niet-zelfverzorgers dienen hun bon kaarten als volgt af te halen: Alphen aan de Rijn: in het distributie kantoor, Wilhelminalaan 12, letters A, B Maandag 11 Aug., C, D, E, F Dinsdag 12 Aug., G, H Woensdag 13 Aug., I, J. K, L Donderdag 14 Aug., M, N, O, P Vrij dag 15 Aug., Q, R, S, T Maandag 18 Aug., U. V, W, X, Y, Z Dinsdag 19 Aug., alle dagen van 8.30—12 en 2—4 uur. Woubrugge, in het gemeentelokaal, alle letters, Maandag 25 Aug. Koudekerk a. d. Rijn, in lokaal Willet, alle letters, Donderdag 28 Aug. Leimuiden/Rijnsaterwoude alle letters, Woensdag 27 Aug, alle dagen van 9.30 12 30 en 23.30 uur. Alle zelfverzorgers zullen per oproep kaart bericht ontvangen, wanneer zij hun bonkaarten moeten afhalen. Voor nadere gegevens wordt verwezen naar de raambiljetten. WARMOND Onder leiding van de heer H. Moret en een 15-tal begeleidsters zijn alle leer lingen der Chr. School vijf dagen achter eenvolgens naar Katwijk aan Zee geweest. De dagelijkse tocht werd per motorboot gedaan. Mede dank zij het uitnemende zomerweer hebben de kinderen zich buiten gewoon aan het strand en in de duinen kun nen vermaken. Zij zullen zich deze prettige dagen nog lang herinneren. Een bijzonder woord van lof komt dan ook toe voor 't ge nomen initiatief, dat ook door de ouders zeer op prijs is gesteld. ZOETERWOUDE Naar aanleiding van een adres van de heer R Kaiser deelde de burgemeester in de gemeenteraadsvergadering mede, dat er inzake onwelvoegelijkheden op de Vrouwe- weg reeds zeven processen-verbaal zijn op gemaakt. De cijfers van de gemeentereke ning 1945 vallen zo mee, dat van een gunstige financiële positie van de gemeente kan worden gesproken. De voorz. wees met vreugde op het rapport-Oud, dat be oogt, alle gemeenten met minder dan 20.000 zielen vrij van het etiket „noodlijdend" te doen worden. De gratificatie van 2 pet aan het gemeen- tepersoneel verleende de raad zonder dis cussie. B. en W. adviseerden, afwijzend te beschikken op een verzoek van de Potterie Ravelli te Leiden, inzake de oprichting van een aardewerkfabriek in een der stallen van de boerderij van C. P. Lagerberg aan de Vlietweg, omdat reeds in 1937 bij veror dening werd besloten, geen fabrieken toe te staan langs deze weg. Na enige discussie ging de raad accoord met dit afwijzend voorstel. Het R.K. schoolbestuur Schenkelweg vroeg f 7000 voor diverse verbeteringen. De raad willigde dit verzoek in De voorz. deelde vervolgens tot zijn genoegen mede, dat de gemeente eigenares is geworden van „De Loete", dit is ruim 2 ha land tussen de geprojecteerde Provinciale weg en het Watertje, zulks voor 0.75 per m2. De voorz. bracht namens de raad dank aan weth. De Graaf voor diens werk in deze. De voorz. deelde bij de rondvraag nog mede, dat de Molenboezembrug en de Kooloosbrug binnenkort wegens ver nieuwing voor zwaar verkeer zullen wor den afgesloten. Voor de som van f 27.645 ia de riolering aan de Schenkelweg aanbe steed aan de fa v. d. Geer en Stuifzand. De Weipoortse weg wordt met het puin, af komstig van de huizen langs de Hoge Rijn dijk, verhard en daarna geteerd Op de hoek Westeinde zal een lichtmast worden ge plaatst. De voorlopige resultaten van de volks telling zijn thans bekend. De bevolking telt 2606 mannen en 2753 vrouwen, totaal 5359. Het aantal woningen is 910, gezinnen 934, alleenwonende personen 69. Er is dus een direct woningtekort van 93 woningen. PROT. GEZONDHEIDSZORG. Reeds de tekening van Herman Dijkstra in het Julinummer van „Protestantse Ge zondheidszorg", het maandblad ter bevor dering van de geestelijke en lichamelijke volksgezondheid, toont duidelijk aan, hoe gewenst het is dat de zieke moeder in elk geval in haar eigen geestelijke omgeving komt te liggen. Ook de artikelen streven naar bevordering van de Prot. ziekenver zorging. Het blad is tevens orgaan van de P.ZV. (de Landelijke Stichting voor Prot. Ziekenhuisverpleging) en van de A.P.Z. (Landelijke Stichting tot Active ring der Prot. Ziekenverzorging) en heeft tot administratie-adres: Bergstraat 8, Amersfoort. Hoe de verhoudingen liggen blijkt uit het staatje, in dit nummer op genomen: landelijk 3.325.350 R.K. inwo ners met 118 R.K. ziekenhuizen en 4.270 830 Prot. inwoners met 36 Prot. ziekenhuizen. Dit betekent: op de 247 R.K. inwoners is er één R.K. ziekenhuisbed, op 1091 Prot. inwoners is er één Prot. ziekenhuisbed. EXTRA TREINEN OP MAANDAG EN DINSDAG. Op de Dinsdagen 5, 12, 19 en 26 Aug. zal i.v.m. het drukke reizigersverkeer de volgende extra-trein worden ingelegd: LeidschendamVoorburg v. 15.12, Den Haag H.S. a. 15.22, v. 15.26 rijdt in Delft en Schiedam door R'dam D.P. 15.48. Op de Maandagen 11.18 en 25 Aug. A'dam C.S. v. 9.25, Haarlem v. 9.40, Leiden v. 10.09, Den Haag v. 10.24, Delft v. 10.33, Schiedam v. 10.45 en R'dam D.P. a. 10.50 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5