Kantonrechter had Salomo s wijsheid nodig Een Herv. internaat voor schipperskinderen NIEUWE ixElDSCHE COURANT 4 DINSDAG 5 AUGUSTUS 194¥ Stadsnieuws Op de weg wordt er maar al te vaak op los gereden Voordat de kantonrechter, mr Ligten- berg, de wekelijkse strafzitting opende, werden door de plv. kantonrechter, mr Vos, de aangehouden strafzaken behan deld. D. S., chauffeur bij de A.T.O. te Leiden, moest terecht staan omdat hij met zijn vrachtauto, hoewel van de zijde van Lei den een tram der N.Z.H. naderde, toch de overweg Badhuisweg was overgestoken, met het gevolg dat de tram met de auto in botsing was gekomen. G. P. Th. de H-, wagenvoerder bij de N.Z.H., stond terecht omdat hij bij nadering van de overweg de tram niet tijdig tot stilstand had ge bracht. Deze strafzaak, waarin niet min der dan zeven getuigen werden gehoord, nam de hele ochtend in beslag. Verschil lende getuigen verklaarden dat de wagen- voerder tijdig signalen had gegeven en geremd had, terwijl andere getuigen ver klaarden, dat de chauffeur geen schuld had en de wagenvoerder te laat had ge remd. Het O.M. vond het een ingewik kelde kwestie. Volgens art. 11 van het Tramwegreglement had de tram voor rang, maar art. 59 van dit zelfde regle ment eist van de wagenvoerder, dat hij bij nadering van gevaar tijdig de tram tot stilstand moet brengen. Naar de mening van het O.M. hebben beide verdachten een fout begaan, hoewel de chauffeur de meest schuldige is. Het O.M. eiste tegen de chauffeur S. f 30 boete of 15 d. h. en tegen de wagenvoerder De H. f 20 boete of 10 d. h. De raadsman van S., mr Goud smit, vroeg vrijspraak. Mr De Clercq, raadsman van de wagenvoerder, conclu deerde dat deze vrijuit ging. Het O.M. persisteerde bij de eisen. De kantonrechter wees direct vonnis en veroordeelde de chauffeur S. tot f 10 boete of 5 d. h. en sprak de wagen voerder De H. vrij. H. C. J. v. D. te Leiden had een woon schip bewoond, zonder dat hij hiervoor vergunning had. Verd. beweerde, dat hij wel vergunning had, maar de verbalisant S. verklaarde, dat deze vergunning 3 maanden verlopen was. Eis O.M. f 5 boete of 2 d. h. Uitspraak f 2.50 boete of 2 d. h. J. R., chauffeur, had zijn vrachtauto onverlicht midden op de rijbaan viaduct- Rij nzichtweg geplaatst, waardoor G. M., die een autobus van de KLM met 36 pas sagiers reed, met de onverlichte auto in botsing was gekomen. De chauffeur G. M. stond terecht, omdat hij, terwijl de rijksstraatweg zeer glad was, met te grote snelheid had gereden. R. erkende schuld. Doordat de zekering was doorgeslagen, was de verlichting uitge gaan. De chauffeur van de autobus ver klaarde, door een tegenligger te zijn ver blind, waardoor hij de onverlichte auto te laat had gezien. Het O.M. eiste tegen R. f 15 boete of 5 d. h. en tegen M. f 25 boete op 10 d. h. Mr. Schorer vroeg voor M. vrijspraak. Over 8 dagen zal de kan tonrechter schriftelijk vonnis wijzen. N. v. E., expediteur te Rijnsburg, had met zijn auto op de Nieuwe Rijn-Heren gracht geen voorrang verleend, met tot gevolg een botsing. Eis O.M. f35 boete of 15 d. h. Uitspraak f20 boete of 8 d. h. N. L. C. te Leiden had te Leiderdorp met een motorrijwiel gereden zonder dat hij een rijvergunning had. Eis O.M. f10 boete of 5 d. h. Uitspraak f 7.50 boete of 3 d. h. L. C. A., tuinder te Roelofarendsveen, had aldaar in een woonschip gewoond zonder vergunning. Verdachte erkende dit, maar hij had zijn woning moeten verlaten en het woonschip moeten be trekken. Eis O.M. f5 boete of 2 d. h. Uitspraak f3 boete of 1 d. h. J. W. P., chauffeur te Leiden, was met zijn auto door het rode stoplicht Noord einde gereden. Het O.M. vond dit een ernstige verkeersovertreding en eiste f20 boete of 10 d. h. Uitspraak f 15 boete of 5 d. h. T. G., koopman te Leiden, had zonder vergunning van de bevrachtingscommis sie, per schip een lading ijzer van Leiden naar IJmuiden vervoerd. Eis O.M. f 10 boete of 5 d. h. Uitspraak conform. Een schande en meer dan ergerlijk Naar de Jamboree Ook uit Leiden en omgeving nemen verschillende padvinders en padvindsters deel aan de Jamboree 1947, die zoals men weet binnenkort bij Parijs zal worden ge houden. Zo vertrekt Donderdagmorgen om half twaalf een groep van 10 jongens naar Utrecht om daar in een extra-trein com pleet met ambulance-wagen en al te stappen en naar het Zuiden te reizen. Gisteravond is de 69-j. H. E. L. te Delft, terwijl hij met zijn motorboot in de Zijl voer, waarbij hij gebruik maakte van een vaarboom, uitgegleden en met zijn rechterarm door een ruit van de kajuit gevallen. Met een slagaderlijke bloeding werd hij door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. vond het O.M. het, zoals dê chauffeur J. T. uit Leiden met zijn vrachtauto als een wilde man in de nauwe Voorstraat te Noordwijk-Binnen gereden had. De heer C. Haasnoot uit Katwijk-Binnen, die als getuige gehoord werd, verklaarde, dat verdachte de zeer smalle doorgang met 60 km snelheid doorgereden was. Hij kwam uit tegenovergestelde richting met paard en rijtuig, waarin 4 dames en 2 kinderen zaten. Hij was met verdachtes auto in botsing gekomen en die botsing was zo hevig geweest, dat het hele on derstel van het rijtuig was weggeslagen. Wonder boven wonder waren de inzit tenden niet ernstig gewond. Verdachte erkende volmondig schuld. Een zeer hoge boete vond het O.M. op haar plaats. Het eiste f70 boete of 30 d. h. Uitspraak f40 boete of 10 d. h. J. H. te Leiden, had zonder vergun ning van B. en W. schillen opgehaald. Eis O.M. f 5 boete of 2 d. h. Uitspraak f 3 boete of 1 d. h. J. V., koopman te Leiden, had zonder vergunning lompen en afval opgehaald. Eis O.M. f 5 boete of 2 d .h. Uitsprak f 3 boete of 1 d. h. Een groot aantal wielrijders uit Leiden en omgeving moest terecht staan voor het fietsen zonder licht. Uitspraak f3 boete of 1 d. h. KERKELIJKE ARBEID ONDER DE VARENDE JEUGD (Van onze Amsterdamse correspondent). In September wordit te Amsterdam, aan de van Hallstraat, het eerste internaat voor schipperskinderen, uitgaande van het „Schoolfonds voor Schipperskinderen vanwege de Ned. Herv. Kerk", geopend. Dit is een tijdelijk tehuis, dat spoedig zal worden vervangen door een eigen gebouw in Amsterdam-Noord. Men is verder voornemens, in 1948 een internaat in het Rotterdamse havengebied te ves tigen. Daarna nog twee tehuizen in het Oosten en Noorden des lands. Dit werk, aldus de voorzitter-penning meester, de heer G. de Jong, gaat recht streeks van deze kerk udt, wier synode zich door genoemde heer en door mevr. C. EmousGijzel, secretaresse van het schoolfonds, van de noodzaak hiervan heeft laten overtuigen. Beiden hadden in 1938 het initiatief tot deze arbeid genomen. Nu de Herv. Kerk dit werk als haar taak ziet, wordt hiermede uitgesproken, dat zij te zorgen heeft voor de geeste lijke behoeften harer varende leden en voor het onderwijs der schipperskinderen. Te dezen aanzien is, betoogde de heer de Jong, de grootst mogelijke eenheid nodig. Volgens hem zou deze zich de monstreren in de stichting van een kerk gebouw voor schippers te Maasbracht, uitgaande van de Herv. Kerk en van de Geref. Kerken. Overeenstemming hieromtrent zou vanwege de Synodes dezer kerkengroepen zijn verkregen. Een nationaal doel. Nu de Herv. Kerk zich, zette de heer de Jong verder uiteen, in haar geeste lijke verzorging aanpast bij de eigen aardigheden van het schippersbedrijf, dient zij mede de nationale zaak. Neder land heeft er voor te waken, dat zijn technisch ervaren schippersbevolking niet in ontwikkeling ten achter staat bij de varenslieden van het buitenland. Zwitserland en Frankrijk zetten er alles op om schipperij en kustvaart in handen te krijgen. Engeland en vooral Noord- Amerika voeren „de bezem in de mast". Wat Polen en Rusland willen doen is nog onbekend. Doch dat Duitsland zodra mo gelijk zijn binnenvaart zal pogen te her stellen, staat vast. Om al deze redenen is het nodig de schippersjeugd te doen delen in een be hoorlijke maatschappelijke en geestelijke ontwikkeling, welke laatste beoogt be lijdende Christenen te vormen, wier gees telijk leven niet alleen des Zondags, doch Dodelijk ongeval op de Steenstraat Voetgangster struikelde en kwam onder een auto. Gistermiddag omstreeks half drie is de 73-j. weduwe J. L.-v. B. uit de Raam- steeg op de Steenstraat, terwijl zij op het linkertroittoir liep vermoedelijk gestrui keld. Zij viel van het trottoir voor een juist paserende personenauto en kwam tegen het rechtervoorwiel terecht, ter wijl het rechterachterwiel over haar hoofd heenreed. In zeer ernstige toestand is zij door de E.H.D. naar het Acad. Zie kenhuis overgebracht, waar zij in de loop van de nacht is overleden. De be stuurder van de auto treft geen schuld. Hoe de veehouders hun land moeten bemesten Demonstratie met verschillende werktuigen te Voorschoten De Bedrijfsvoorlichtingsdienst „Rijn streek-West" organiseert morgen een grootse demonstratie met de Eureka- en Lippe- mestverspreiders, de Moline mestwagen met spreidinrichting, een gierverspreider, de Deense weidesleep en de Ketting-egge. De demonstratie vindt om 10 uur plaats op het bedrijf van de heer J. L. van Vliet te Voorschoten. Gezamenlijk wordt naar dit bedrijf gegaan en daartoe wordt ver zameld bij de heer F. Zonneveld, Papelaan 212, te Voorschoten. in heel de dagelijkse arbeid tot uiting komt. Het onderwijs zal te Amsterdam in de Willem de Clercq-school worden ge concentreerd. Het genoemde internaat biedt plaats aan 100 kinderen. Een drie jarig leerplan wordt gevolgd met moge lijkheid van aansluitend u.l.o., nijver heids- en ambachtsonderwijs. Het kost geld bedraagt f12 per week per kind, waarvan f5.75 per week door het rijk wordt betaald. Naast internaten bedoelt het School fonds schalen te stichten. Met de ver deling van rijksgelden vóór de huisves ting houdt het Schoolfonds zich echter niet bezig. Aangezien het Schoolfonds derhalve een eigen doel nastreeft is het, zeide de heer de Jong met nadruk, geenszins de bedoeling te concurreren met de Natio nale Christelijke Onderwijsvereniging, die onlangs haar 25-jarige arbeid onder de schippersjeugd herdacht. Evenmin met de Prins Hendrikschool. Het bestuur van het Schoolfonds be staat, benevens de genoemde personen, uit de heren C. W. H. Smit en J. Tabak te Amsterdam, W. J. Hemmes te Utrecht, G. W. Goedhart te PernisRotterdam, Z. Bruins Slot/ Nijkerk, B. W. Touw en J. Brouwer te Rotterdam. Katwijker wordt zeven jaar geïnterneerd Leids Tribunaal deed hedenmorgen uitspraak. Het Leidse Tribunaal deed hedenmor gen uitspraak dn de volgende zaken: L. C. v. d. Marei te Katwijk aan Zee, internering voor de tijd van 7 jaar, dus tot 8 Mei 1952, ontzetting uit de beide kiesrechten, het recht om te dienen bij de gewapende macht en recht om openbare ambten te bekleden. A. G. de Baas te Woubrugge, die reeds in een vorige zitting in vrijheid was ge steld, ontzetting uit de beide kiesrechten, het recht om openbare ambten te bekle den en te dienen bij de gewapende macht. Besch. moet zich bovendien gedurende drie jaar onder toezicht stellen van de Stichting Politieke Delinquenten. A. Kroesemeyer te Leiden, internering voor de tijd van drie jaar, tot 7 Mei '48, ontzetting uit de kiesrechten en het die nen bij de gewapende macht. P. v. Oosterom te Zwammerdam, die eveneens in vrijheid was gesteld; ontzet ting uit de beide kiesrechten en ver beurdverklaring van een gedeelte van zyn vermogen tot een bedrag van f 1000. Ik wile, meezexgen*.. Gelukkigdaar heb ik nu al die tijd op gewacht. Door dat ene berichtje ben ik helemaal opgekikkerd, want daar kreeg ik me eensklaps visioenen van dunne boterhammetjes met lekkere beste boter besmeerd en de zoete belegging er een duimdik op. Wat zal ik weer heerlijk kunnen smul len. Ja, het scheelt nogal wat ook. Bijna twintig centen en dat wil wat zeggen in een tijddat er ruiuwkeurig op de dub beltjes wordt gepast. Bovendien zijn het kersen, waar prac- tisch iedereen dol op is. Het is boven alle twijfel verheven, dat dit de andere kersenmisère (f 1.15 per kg en nog meer) uit het geheugen van die aartspotters en mopperaars zal weten weg te vagen. Wanneer ik dan ook nog lees, dat voor dat onnozele bedragje bijna een pond beschikbaar wordt gesteld, dan vraag ik me bijna verwonderd af, of de gulden tijden van weleer soms gereed staan om weer aan te breken. Nu kan Jan en alleman weer kersen jam eten, ze kost maar zes en tachtig cent per pot. Als je niet beter wist, zou je denkendat het weggegeven wordt! Het enige bezwaardat er nu nog over- blijft doch daar zal wel gauw een mouw aan te passen zijn ligt alleen maar in het feit, dat, wanneer een gezin eens een weekje flink de boterhammen met die goedkope jam besmeert, er geen schepje suiker meer over is, zelfs niet voor een kopje thee. Wamt, ja, de jam gaat in mindering van de suiker. Doch dat mag niet hinderen, de jam is goedkoper geworden en daar schijnt het alleen maar om te gaan. Dat wil ik maar zeggen. JANTJE VAN LEY DEN. „Willem Barentsz" met buitenl. gasten deed Leiden aan Veel bewondering voor onze oudheden De Nederlandse Sectie van de Internatio nal Friendship League heeft deze zomer vijf centra geopend, waar leden uit verschillen de landen elkaar kunnen ontmoeten. Een van deze centra is een boot, waarmede een tocht door de grote rivieren van Nederland wordt gemaakt, namelijk de „Willem Barentsz", het opleidingsschip van de Zee vaartschool op Terschelling. Gisteravond tegen acht uur meerde de „Willem Barentsz" bij de Spanjaardsbrug te Leiden. Het internationale gezelschap be zichtigde vervolgens onder leiding van de leden der afdeling Leiden de oude Sleutel stad. Twee Zweedse leden, die hier het Inter nationale Studenten-Congres bijwonen, voegden zich bij de groep, om met haar de bootreis te vervolgen. Er was veel belang stelling voor de aardige schuit en haar be manning. De leiding op de boot is in handen van twee Nederlandse leden, die de hele tocht meemaken. Er wordt op de boot gegeten en er is accomodatie voor 24 leden. De tocht duurt vier weken. Men is op 2 Augustus uit Amsterdam vertrokken De route is verder als volgt: Rotterdam WerkendamDen BoschHeusdenDor drecht Rotterdam Vreeswijk Wage- ningen Arnhem Doesburg Deventer Kampen— GiethoornSnekermeerGrouw LeeuwardenHarlingen. Dit is voor de buitenlandse gasten onge twijfeld een prachtige gelegenheid, om ons schone land te bezichtigen en wellicht te bewonderen. De „Willem Barentsz" is vol geboekt. Inderdaad een groot succes voor de sectie Nederland! f„De gesproken brief' De Band Nederland-Indië, afdeling Leiden, geeft in de komende week ge legenheid tot het opnemen van gramo- foonplaten. Als bijzonderheid zij vermeld, dat er, terwijl men de tekst uitspreekt, gelegen heid bestaat deze handeling op de ge voelige plaat te laten vastleggen. De mannen in de Oost zullen dus niet alleen via een gramofoon een stem uit Holland vernemen, maar zullen tevens op de plaat ook het portret aantreffen van de sprekerster) Voor Leiden een nieuwigheid!! k „Maredijkkwartier" organiseerde viswedstrijd voor de jeugd „Het was een reuze middag" Het was Zaterdagmiddag een leuke mid dag voor de jeugd van het Maredijkkwar tier. De Hengelsportvereniging „De Forel" hield n.l. een viswedstrijd. Een aantal jeug dige vissers vertrok per motorboot naar de Haarlemmertrekvaart. Na een uur vissen bleek de uitslag te zijn als volgt: le prijs Wim Pijnakker, 2 Bert Wesselman, 3 Henk Chaudron, 4 Rie Marsé, 5 Rienus Boer, 6 Piet Chaudron. Dank zij de medewerking van verschil lende buurt winkeliers konden de kinderen voor en na het vissen versnaperingen wor den aangeboden. „Het was een reuze mid dag", zo drukte de jeugd het uit. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Karei, z. v. H. de Rijk en J. van Steenwijk; Jacobus, z. v. A. de Wit en M. M. van 't Zand; Franciscus, z. van H. C. Kriek en J. S. Slijkhuis; Maria, d. van Izak Stouten en S. Mon- tagne; Bianca C., d. van L. Candido en J. Petit; Marie H., d. van C. v. d. Broek en H. J. de l'Ecluse; A. J., z. v. J. Prevoo en E. Dekker; Antonius M.. z. van C F. van den Bosch en G. M. van Gils; Maria J., d. van J. J. van Oosten en M. K. van Leeuwen; Jacoba, d. van W. van Hemert en J. de Groot; Carolina M. P., d. v. H. P. Hereur en M. J. Vink; Hendrika M., d. v. G. Pauw en L. Botermans; Maria, d. van H. J. Gorree en M. C. de Boer; Istvan, z. van J. Molnar en E. G. Vogels; Dirk. z. van C. Haasnoot en G. Ouwe hand; Monica M., d. van E. van Rooyen en E. M. Wartenberg. OVERLEDEN: H. Krijgsman, 80 j.; C. v. d. Zwan, 8 j.; E. Tausent, 69 j. Vandaag verjaart prinses Irene en omdat zij het petekind van de Kon. Marine is, hebben deze mannen-van-het-water gemeend, haar het 8ste levensjaar te moeten laten beginnen met de ontvangst van een geweldige ta&rt, die 1.30 m. lang is, 90 c.m. breed, ongeveer 45 kilo weegt en waarover op pagina 3 meer te lezen staat. De jarige zal bij het „soldaat-maken" wei door haar zusjes geholpen moeten worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4