Wat mankeert er aan onze troepenschepen Taart van veertig kilo voor prinses Irene Voorlopige balans 't Verklaarde uitzicht HIE UWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG S AUGUSTUS »ft EEN BEZOEK AAN DE „KOTA BAROE" (Van een onzer verslaggevers). In vaak schrille kleuren is de laatste tijd over de toestand op de troepen transportschepen naar Indië geschreven en gesproken. De inrichting der schepen zou zelfs niet aan de minste vereisten voldoen, de jongens zouden op stroo moeten slapen enz. Eén van deze vaartuigen, de „Kota bedden, die elke soldaat zeker zal ver kiezen boven matrassen op de grond, of een hangmat, die steeds heen en weer schommelt. Ook het eten levert op zo'n schip nogal enige moeilijkheden op, als men bedenkt, dat voor heen en terug tegelijk wordt in geslagen. Jam b.v., krijgt elke soldaat 3 ons per week en om dit rantsoen te ver strekken gaan twee spoorwagens vol of 10.000 kg mee. Vlees krijgt hij 1400 gram per week en voor het dagelijks brood wordt voor elke militair drie kilo Amerik. Er zijn al heel wat woorden verspild aan de toestand op onze troepentransport schepen, die eigenlijk niets anders dan vaartuigen voor veevervoer zouden zijn. Aan boord van de „Kota Baroe" kan met het anders zien. Keurige, frisse ruimten met gemakkelijke bedden zgn. „standies", goede ventilatie en eenvoud, die nog altijd het kenmerk van het ware is... Baroe" van de Rotterdamse Lloyd, ligt momenteel iin de Rotterdamse haven om te worden opgeknapt voor het vervoer van Nederl. zeelieden naar Amerika, waar zij aan ons land verkochte schepen zullen bemannen. Dit verblijf in de haven, was voor de Lloyd aanleiding, om de pers in de gelegenheid te stellen met eigen ogen te zien, wat er nu van de ge rezen klachten juist is, temeer, daar juist met de „Kota Baroe" na de oorlog bijna 15.000 man Nederl. troepen naar Indië werden overgebracht, terwijl het schip in de oorlog onder geallieerde vlag ook yeeds duizenden soldaten, ongeveer 2000 per reis transporteerde. Wat er waar is van het stroo, blijkt uit de ruime, frisse zalen, waar 100 tot 400 man rust kunnen vinden op de z.g. „standies", een soort moderne opklap- ONDERZOEK NAAR OORZAAK VAN VLIEGONGELUKKEN. Woensdag 3 Sept. zal de Raad voor de Luchtvaart in de Statenzaal van het dep. van Verkeer, uitspraak doen inzake het op 26 Jan. op het vliegveld Kastrup aan het K.L.M.-vliegtuig PhTer overkomen ongeval. Tevens zal dan een onderzoek ingesteld worden naar de oorzaken van het ongeluk met het vliegtuig PHUCB van de N.V. Nat. Lucbtvaartschool, dat op 1 Juni op de verkeersweg bij Ypenburg een noodlanding maakte. De openbare zit ting begint om half twee. BUITENKANSJE VOOR PHILATE- LISTEN. De K.L.M.-vlucht Amsterdam-Grand Rapids (Michigan) op 11 Aug., zal o a. ge bruikt worden voor het vervoer van phi- latelistische stukken. Deze moeten ge adresseerd zijn aan het Post Office Hol land (Michigan) en de aanduiding dragen: „Per extra KLM vlucht Amsterdam-Grand Rapids, 11 Augustus 1947". Voor de gratis terugzending behoeft geen antwoord-cou- pon te worden ingesloten» meel per week verbakken. De jongens zelf schillen voor eigen gebruik per dag ongeveer 2 ton aardappelen en verder gaan op zo'n reis nog 100.000 blikjes melk mee. Tenslotte de veel besproken koelinstal laties. De koelruimten zijn aanmerkelijk uitgebreid en luchtverversing en verwar ming worden door een prima ventilatie systeem geregeld. Ofschoon de gehele inrichting van de „Kota Baroe" eenvoudig gehouden is, blijkt uit een bezichtiging toch wel, dat de voeding en ligging niet te wensen overlaten en elke toets van critiek kun nen doorstaan. Ouders let op uw dochters De R'damse politie heeft eind vorige week 'n razzia gehouden in 't Park op jonge meisjes, van wie men vermoedde dat zij zich op ongepaste wijze gedroegen met buitenl. zeelieden, o.a. Laskaren, het geen ook werkelijk 't geval bleek te zijn. Een groep van 75 meisjes, wier leeftijd van 11 tot 18 jaar varieerden, werd mee genomen naar het bureau. Na schifting bleven er 23 over, die gewezen werder op de gevaren, waaraan zij zich bloo; stelden, waarna zij in de loop van de nacht door him ouders werden afgehaald. Deze bleken zich nimmer rekenschap ge geven te hebben van het feit, waar en hoe hun dochters de avonduren door brachten. WASHINGTON POST SPRINGT IN DE BRES VOOR NED. TULPENEXPORT. De „Washington Post" schreef onlangs een artikel, dat het uit die boezem van het Congres voortgekomen wetsontwerp tot beperking van de bloemen import „een ironische bedankbrief aan Nederland is" voor de 600.000 tulpenbollen, welke kort na de bevrijding naar Amerika zijn ge zonden, nog wel op een tijd, dat de „Ne derlanders koude en honger leden en ve len van hen graag een tulpenbol zouden hebben opgegeten". De wet wordt voorts een gecamoufleerde aanval genoemd op de import door de V.S. van Nederlandse bollen, welke ten doel heeft de amateur kwekers te dwingen de minder bevredi gende Amerikaanse producten te kopen. DE RAAD VAN CASSATIE STRAFT. De Raad van Cassatie heeft giste ren de volgende gedetineerden veroor deeld: A. Nieborg uit Stadskanaal (bewa ker kamp Ommen) tot 14 jr R.W.I. met aftrek; M. B. W. van Hartevelt uit Zoeter- woudte (lid vrijwilligerslegioen Ned.); J. J. de Roos uit Alkmaar (lid landstorm Ned), M. A. Heesters uit Geertruidenberg (lid Ned. Landwacht) en G. Burgel uit Wolphaartsdijk (lid Ned. Landwacht) allen tot 8 jr R.WJ. m.a.; J. Haisma uit Si'gerswoude (lid Waffen SS) tot 10 jr R. W.I. m.a., G. W. A. Mulder uit A'dam (lid vrijwilligerslegioen Ned.) 18 jr. gev- straf m.a., L. H. A. Oosterlee uit Tilburg (personen verraden aan SD 4% jr. R.W.I. m.a., en A. Borsje uit Lekkerkerk (lid Ned. Landwacht) tot 3 jr gev.straf. S. M. Amin, republikeins vice-pre sident van Oost-Sumatra, is benoemd tot bestuurder van Sumatra's Oostkust on der dr J. J. v. d. Velde. DE MARINE VERRASTE HAAR PETEKIND De Hagenaars, die vanochtend om kwart over negen het Plein passeerden, konden daar een ietwat ongewone co lonne zien vertrekken. Voorop een be stelauto, die dn voorzichtig tempo zijn weg door de Haagse straten zocht, daarachter een aantal departementale wagens. De Marine ging haar petekind, Prinses Irene, feliciteren en liet haar gelukwensen in meer stoffelijke vorm vergezeld gaan van een enorme taart. Dit juweeltje van ban ketbakkerskunst, vervaardigd door een Haagse firma, heeft een lengte van 1.30 m, een breedte van 90 cm, en weegt liefst 40 kg. Het stuk is rondom afge werkt met suikerbloeimen en voorzien van een verdieping, waarop zich een bouquet van uit suiker getrokken rozen bevindt. Er omheen staan acht eveneens geheel uit suiker vervaardigde figuren, die de ver schillende onderdelen der Marine weerge ven. Gisteravond werd de laatste hand hieraan gelegd, in tegenwoordigheid van admiraal Helffrich en generaal Kruis, die hiermede hun persoonlijke belangstelling in het geschenk demonstreerden. Uiter aard moest dit kostbare werkstuk met de uiterste voorzichtigheid vervoerd worden,, en zo deed zich dan vanochtend het zon derlinge feit voor, dat een autocolonne haar tempo moest regelen naareen taart. NEDERLANDS AARDRIJKSKUNDE BOEK" VOOR T BUITENLAND. De „Ver. Nederland in den Vreemde" heeft een brochure van de leider van haar Onderwijsvooxlichtingsdienst, dr B. G. L. M. Tosseram, uitgegeven, getiteld „The Netherlands-the Low Country bij the Sea," waarin de moderne sociaal-econo mische structuur van ons land' is uiteen gezet, om in het buitenland de ontstel lende onkunde op dit gebied te bestrij den. Het boekje wordt o.a. toegezonden aan een groot aantal buitenlandse leraren in de aardrijkskunde. In Bmmen vindt op 27 Aug. een Ned. Herv. Zendingssamenkomst plaats, waar o.a. ds Marantika van Amboina zal spre ken. In Roermond wordt op 19 Aug. het 50-jarig bestaan van de R.K. Onderwij zersbond in Limburg gevierd. Wanneer we na twee weken van mili taire actie op Java en Sumatra de balans opmaken, dan blijkt wel zonneklaar, dat de republiek niet bij machte geweest is met haar leger van wellicht 250.000 man de operaties van generaal Spoor met zijn leger van 100.000 soldaten, dat over 6 gebieden verdeeld was, te verhinderen. Dat is niet alleen een kwestie van ma terieel en bewapening, dat is allereerst een kwestie van organisatie. Aan dat laatste blijkt ook op militair gebied in de republiek alles te mankeren. Van een centrale militaire leiding viel weinig te bespeuren. De vele versperringen en stellingen, die in de afgelopen maanden waren gebouwd, konden niet worden benut. De weerstand was verdwijnend klein. Dit alles was een gevolg van de zeer snelle opmars der Nederlandse troepen. Generaal Spoor, die als kolonel van de staf van Mac Arthur de operaties tegen Japan meemaakte, heeft getoond de les sen van de moderne oorlogvoering ter dege te hebben geleerd. Dat bleek uit de geregelde gecombineerde acties van land-, zee- en luchtmacht. Dat bleek vooral uit de snelheid waarmee werd opgerukt. Zoals de Amerikanen met hun geblindeerde auto's destijds door de laag vlakte van Luzon trokken, zo hebben de Nederlandse troepen met hun tanks en pantserwagens de grote en belangrijke gebieden van Java en Sumatra bevrijd. De republikeinen hebben niet kunnen beletten, dat de Nederlandse troepen uit het kleine demarcatiegebied van Sema- rang, van waaruit Midden-Java allereerst bedreigd werd, oprukten. Door de snelle opmars van onze troepen hebben ze geen kans gehad ,hun troepen binnen het ge bied van Midden-Java samen te trek ken, om zich daar voor een laatste ver dediging in te richten. Ze hebben niet kunnen verhinderen dat de rijke land bouwgebieden van Oost- en West-Ja va die de republiek voor haar voedselvoor ziening nodig had, verloren gingen. De gehele Noordkust zagen ze zich ontval len evenals de laatste haven. Tjilatjap. De tactiek van de verschroeide aarde is duidelijk gebleken, het werk van desperado's en vandalen te zijn. Het mi litaire nut was ver te zoeken. Een mili taire tactiek zou gevraagd hebben het vertragen van de opmars door het ver nietigen van wegen en bruggen, het ver nielen van krachtcentrales, het verbre ken van verbindingen enz. In plaats daarvan is het geworden het in brand steken van plantages en fabrieken, het verwoesten van bezittingen van Chine zen en buitenlanders. Na twee weken is de republiek op een betrekkelijk klein gebied samengedron gen, volkomen geïsoleerd, zonder havens en zonder voldoende voedselgebieden. Na de bevrijding van Madoera is heel Java, met uitzondering van Midden- Java, verlost van de terreur, kan het economisch leven zich weer ontplooien en het internationale handelsverkeer zich weer herstellen. Aan de bloeiende smok kelhandel op Malakka is door de ge slaagde actie op Sumatra's Oostkust prac- tisch een einde gemaakt. Generaal Spoor en zijn mannen heb ben overtuigend bewezen in staat te zijn, snel en daardoor zonder veel bloedver gieten de orde te herstellen. Daarom te meer roept het staken der vijandelijkheden juist op dit moment een aantal vragen op. Militair gezien is deze staking zeker niet verstandig, maar hier heeft de internationale politiek het voor naamste woord gesproken. Nu een op rukken naar het hart van de republiek op dit ogenblik niet mogelijk is en er dus nog geen definitief einde is aan de vijandelijkheden klemt de vraag of bij de huidige situatie goed te verdedigen stellingen kunnen worden ingenomen. De mededeling van dr Van Mook, dat onze troepen het schema enige dagen vooruit zijn, en het feit, dat het staken der vijandelijkheden 24 uur van te voren werd aangekondigd, doen vermoeden, dat op deze vraag een bevredigend ant woord gegeven zal kunnen worden, al zal natuurlijk wel enig terrein moeten worden prijsgegeven. Maar al zal dit de troepen misschien wel zwaar vallen, in dien de veiligheid dit eist zullen kleine sectoren moeten worden geofferd. Een herhaling van de situatie van vóór 21 Juli moeten we in geen geval terug. Onze jongens mogen niet andermaal als schietschijf dienst doen. De naaste toekomst zal moeten leren, of de republiek nu zeggenschap heeft over de onder haar bevel staande ben den. Indien blijken mocht, dat de rust en veiligheid vanuit Djokja weer in gevaar gebracht worden, dan zal men dit nooit aan generaal Spoor en zijn mannen kun nen wijten. Zij hebben en voor en tijdens de actie getoond wat ze waard zijn* Nog steeds geen vredesverdrag met Japan Onlangs hebben wij er in een beschou wing nog op gewezen, dat in 1945, ingevolge de te Moskou gehouden conferentie. Ame rika feitelijk alles over Japan te zeggen kreeg. Mac Arthur heeft steeds aangedron gen op een vredesverdrag, beëindiging van de militaire bezetting en binnen het kader der ..democratie", dient Japan, nu weer hersteld te worden. Het land ligt volkomen aan banden, maar de onderhandelingen, die toch eens moeten culmineren in een vredes verdrag, zijn nog steeds niet begonnen. Rus land heeft er blijkbaar belang bij, de pogin gen om tot 'n vredesverdrag te komen, zoveel mogelijk te rem/men. Amerika wil nu echter meer spoed achtter de zaak zetten en heeft het voorstel gedaan, dat de staten, die in de „commissie van advies" vertegenwoor digd zijn, te Washington zouden bijeen ko men, teneinde van gedachten te wisselen en richtlijnen uit te stippelen inzake het vredesverdrag met Japan. Het Amerikaanse voorstel heeft niet veel succes gehad, want Rusland heeft voor de vriendelijke invitatie bedankt. Stalin zou Stalin niet zijn, als hij niet overal wat achter zocht en het nega tieve 'element is nu eenmaal de kracht der Sowjet-politiek. Formeel komt h)et Russische verweer hierop neer, dat Amerika geen ini tiatief voor een conferentie over het Ja panse vredesverdrag heeft te nemen, maar dat dit initiatief uit moet gaan van de „vier gebroeders", dus van Amerika. Rusland, Engeland en China. Zoals men weet, heb ben de vier genoemde staten indertijd be sloten, geen afzonderlijk vredesverdrag met Japan te bekokstoven en te Jalta en Pots dam was men het in grote trekken wel over Japan eens. Men stuit hier echter weer op een procedure-kwestie, want terwijl de Russen aan de Amerikanen het recht ont zeggen, dit initiatief-voorstel te doen, be weren de Amerikanen, dat zulks geenszins in strijd is met de te Jalta en Potsdam genomen besluiten. Waarom de Russen nu zo afkerig zijn van het Amerikaanse voor stel? De reden ligt voor de hand, aangezien zij wel hun beruchlte veto kunnen doen gel den in de „raad van vier", die over het vredesverdrag met Japan te beslissen heeft, maar dit veto-recht geen rol zou kunnen- spelen op de conferentie, die Amerika op het oog had, waar men besluiten inzake Japan had kunnen nemen met een meer derheid van tweederde. Behalve Rusland, zou ook China nog een gegadigde zijn voor het recht van veto. Men moet niet vergeten, dat al ligt Japan m-omenteel geheel aan banden, hiet geen pretje is voor Amerika dit land bezet te houden, terwijl Japan de noodzakelijke import niet betalen kan. Het streven van Amerika is dus, dat de Japanse export een factor van betekenis moet wor den, in verband met de financiering van de invoer. De bezettdngskosten en de import van voedsel komen ten laste van Amerika en het is begrijpelijk, dat „Uncle Sam" daar vanaf wil. Vandaar, dat Amerika, het liefst spoedi'g een „hersteld Japan" wil, zoals het ook naar een .hersteld Duitsland" streeft, omdat zulks vooral ook in het be lang van Amerika zelf is. Maar China ziet natuurlijk in een economische wedergeboor te van Japan een gevaar, vooral ook om reden, dat China zelf weinig kans heeft op .herstel", vanwege de voortdurende binnen landse moeilijkheden, de „burgeroorlog", die bovendien handenvol geld kost. Ook de En gelse regering heeft voorshands niet veel animo getoond voor het Amerikaanse voor stel, een voorlopige conferentie te houden betreffende het vredesverdrag met Japan en zij heeft op uitstel aangedrongen, aangezien ook de .dominions" daarin eerst moeten worden gekend. Amerika ziet in, dat het recht van veto voortdurend door de Rus sen wordt misbruikt, en waar het van de lasten af wil, dus belang heeft bij een spoedige vredesregeling, had het zelf eeé voorstel tot een conferentie gedaan, waal de Russen dit recht niet konden hanteren Het feit, dat Rusland het Amerikaanse voor* stel heeft afgeslagen, betekent echter no# geenszins, dat Amerika het opgeeft en def^ noods een beslissing betreffende Japan zm forceren, buiten Rusland om. BEËDIGING LUCHTVAART OFFICIEREN Morgenochtend om 11 uur worden op het vliegveld Gilze-Rijen de volgende vliegers van de Marine-luchtvaartdienst met bijzondere plechtigheid tot officier beëdigd: C. J. C. Hamilton, A. D. Stel lingwerf, J. F. T. Luns, J. C. L. J. E. Rouw, A. Se ret, S. R. Wolters en H. Min derhout. Dit is de eerste beëdiging in ons land. BRIELLE HELPT DEN BRIEL De burgemeester van Brielle in de staat New Jersey (V.S.), Edward A. Car penter, is onder de inwoners van zijn gemeente een inzameling begonnen voor Brielle, zoals Den Briel (Z.H.) in het Engels heeft. OSLOCONFERENTIE BEHOORT TOT HET VERLEDEN De Wereldconferentie der Chr. jeugd is met een dienst in de Verlosserskeik van Oslo beëindigd. Vele vooraanstaande perso nen hebben het thema „Christus is Heer" belicht: bisschop Berggrav, prof. Niebuhr, Ni les (van Ceylon), ds Niemöller ontmasker de in zijn rede „Christus, de Heer der toe komst" een verblind optimisme en een even zeer verblind nihilisme als valse profeten. Niet alleen massa-bijeenkomsten, doch ook talrijke bijeenkomsten in Bijbel- en discus siegroepen, hielden zich bezig met ontwer pen als Chr. verantwoordelijkheid in een niet-Chr. omgeving, wereldorde, gezin en ge meenschap, vrijheid en orde, het Joodse pro bleem, de positie van de Kerk in de wereld. In de Kathedraal van Oslo vierden 1200 jongeren het H. Avondmaal. De Wereldraad van Kerken heeft te Lo carno een rusthuis voor kerkelijke func tionarissen geopend. In totaal zijn er jaarlijks 230 plaatsen beschikbaar, welke worden toe gewezen aan 11 landen, w.o. Nederland, Bel gië en Duits&anid en (beperkt) aan verdre-vieo personen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3