Bij het 5de lustrum van de Z. en P.C. „de Zijl" Het speakersambt in het Britse Lagerhuis NlELlVvB LEIDSCHE COURANT VRIJDAG, 1 AUGUSTUS 1947 Sport en Wedstrijden. VAN 10 LEDEN TOT EEN STERKE VERENIGING (Van één onzer medewerkers). Op 29 Juli 1922 waren bet de heren W. Gout, H. Arnoldus, v. d. Mark, H. Stol en D. v. d. Lelie, die het aandurfden in Leiden een zwemclub op te richten. Aan vankelijk begonnen met 25 leden, maar zonder zweminrichting (de Herensingel, het bad van 1 cent, werd afgekeurd) kon de groei der vereniging niet doen toene men en al werd een nieuwe gelegenheid gevonden in het balkengat bij de heer P. van Hoeken, ideaal was deze toestand niet, totdat dit wakkere bestuur een prachtig terrein vond in de Kooi. Gepaard gaande met vele moeilijkheden en dank zij de medewerking van burgemeester De Gij- selaar, wethouder Mulder, mr D. A. van Eek en de heer Wilbrink kwam de zwem inrichting tot stand en verkreeg „de Zijl" er het beheer over. Nodig was dit zeker, vooral waar bleek, dat de vereniging nog slechts 10 leden telde! En als wij dan nu een terugblik werpen op hetgeen in al die jaren door deze ver eniging voor de volksgezondheid is ge daan, dan mogen wij met genoegen con stateren, dat nog steeds een grote pro paganda van dit volksbad uitgaat, tot heil van de zwemsport in Leiden. Tot op de huidige dag is in de wijze der exploitatie geen wijziging gekomen, zodat het beheer steeds in handen bleef van „De Zijl." De samenwerking met de Gemeente Leiden is en was steeds uit stekend en bij diverse gelegenheden heeft het Gemeentebestuur getuigd van zijn grote erkentelijkheid. Een woord van dank aan de nagedachte nis van wethouder M. G. Verwey, aan de thans in functie zijnde wethouders van Sohaik en Jongeleen en niet in het minst aan de hoofdopzichter H. J. Barents en, mag in dit verband zeker niet ontbreken. Zo werden mede door deze samenwer king, in de loop der jaren meerdere initiatieven tot verbetering der inrichting genomen, die tot gevolg hadden, dat in 1937, het jaar dat de L.Z.C. mede van de inrichting ging gebruik maken, het dames1- bassin belangrijk werd vergroot, het wis selcabine-systeem ingevoerd en gazons voor zonnebaden aangelegd. Enkele jaren later verrees de waterzuiveringsinstalla tie, waardoor de kwaliteit van het water een belangrijke verbetering onderging. Wanneer het dan t.z.t. nog eens mogelijk zou blijken om het bad te voorzien van een betonnen vloer met dito wanden en L.Z.C. speelde gisteravond gelijk tegen Velzen (44) Een overwinning van de Leidenaars was mogelijk geweest. Het is L.Z.C. gisteravond niet mogen gelukken om Velzen te kloppen en daar mede een veilige voorsprong op deze polovereniging te veroveren. Genoemde zeventallen staan nu met een gelijk aantal punten aan de kop van de ranglijst en beide moeten nog spelen tegen D.W.T. Het staat nu wel bijna vast, dat het op een beslissingswedstrijd op neutraal terrein zal uitlopen. En toch was dit niet nodig geweest, want L.Z.C. heeft de overwinning voor het grijpen gehad. Legio waren de kan sen, die de thuisclub kreeg, maar we vermoeden, dat de zenuwen de L.Z.C.-ers lelijk parten speelden. Trouwens Velzen verdedigde in deze wedstrijd zeer zwaar en Lut, het kanon van L.Z.C., had het zeer zwaar te verduren. Velzen had de 27 nederlaag tegen de Leidenaar nog vers in het geheugen. Daarbij kwam nog, dat de scheidsrechter enkele ma len zeer ongelukkig was met zijn be slissingen, o.a. met het uit het water zenden van v. d. Reyden en het daaruit voortvloeiende to.ekennen van een straf- worp. Na afloop gaf hij dit ridderlijk toe. Het werd een meer spannende dan mooie wedstrijd, waarin L.Z.C. uit een aanval over links door P. Lut de lei ding nam. Deze voorsprong was echter van korte duur, want een lelijke fout in de achterhoede was oorzaak, dat Velzen gelijk kon maken. Lut werd weer eens gevaarlijk, maar het was de rechtsvoor der gasten, die uit een vrije worp zijn club de leiding gaf. Lut en Teegelaar waren herhaaldelijk in de weer om de achterstand in te lopen en eindelijk zag Lut fraai opzwemmen beloond (22). De L.Z.C.-keeper, Rameau, kreeg nog al het een en ander te doen en het ging hem goed af. Weer was het Lut, die L. Z.C. een 32 voorsprong gaf en daarna tot tweemaal toe rakelings over schoot. Velzen herhaalde dit aan de andere kant. Toen moest v. d. Reyden het water uit en hoewel Rameau de straf- worp keurig keerde, kon hij toch even later een schot van de zonder dekking liggende midvoor der gasten niet keren. Weer was de stand gelijk (33). Iedereen dacht toen Lut te zien sco ren, maar weer ging het schot over; v. d. Reyden verloor een duel en voor Rameau was er geen keren aan (34). Velzen had de leiding genomen en er was nog -nfaar even te spelen. Zou het L.Z.C. nog gelukken de achterstand weg te werken? Inderdaad daar zorgde Lut voor. Nu is het voor L.Z.C. zaak, dat hedenavond D.W.T. met een fikse ne derlaag naar huis wordt gezonden, iets, dat ongetwijfeld in het vermogen van de Leidenaars ligt een behoorlijke accommodatie (tribune) voor het publiek, ja dan zou de inrichting van dit bad bijna ideaal genoemd kunnen worden. Alle namen te vermelden van personen, die in de loop der jaren de vereniging hebben groot gemaakt, zou ons te ver voeren, echter is er altijd een uitzondering voor enkele en wel voor de heren J. Heemskerk, H. H. Hasselbach en W. v. d. Steen wat de wedstrijdrege ling betreft, terwijl ook namen als Key en van Egmond zeker niet vergeten mogen worden. Met al deze krachten en een ge zond en sterk bestuur, maar ook met de medewerking van allen, kan het deze vereniging ook in de toekomst niet slecht gaan en wensen wij haar ook van deze plaats nog vele jaren! De uitslagen van de 8e ronde van de Katwijkse Damclub KDC voor de Zomerwedstrijd zijn als volgt: J. Laven J. v. Elk 20, J. HouwerW. Böttcher afgebr., J. HeemskerkW. v. Rijn 02, Arn. v. BeelenG. Freke 11, Overige partijeen uitgesteld. Gistermiddag is brand ontstaan in perceel Nieuwstr. 19B bewoond door fam. A H., vermoedelijk doordat een sigaret, in enige boeken is gevallen. Wat boeken zijn verbrand. De brandweer had geen moeilijk werk. Rijnsb. Boys gisteravond door „Noordwijk" geklopt Noordwyk kwam in het bezit van de wisselbeker. Noordwijk verscheen met 10 man in 't veld, w.o. nog enkele invallers. Bij de Rijnsb. Boys ontbrak v. d. Ven op 't ap pèl. Onder tamelijk grote belangstelling werd om 7.30 u. afgetrapt en in het begin golfde het spel snel op en neer. Rijnsb. Boys kreeg diverse corners te nemen, maar deze werden slecht genomen en le verden geen resultaat op. Een vrije schop op de rand van het strafschopgebied werd keihard ingeschoten, maar de Noordwij k- keeper was op zijn post en werkte de bal het veld weer in. Een hevige scrimage voor het doel der gasten volgde. Olase, het „kanon" van de Boys, zond een vlie gende kogel in, doch het latwerk trad als redder op. Enkele min. later was het „Wels", die miste, doch even later zijn fout herstelde, en Noordwijk de leiding gaf (01). Hierna was het rust. Na de hervatting pakte R.B. energiek aan en al heel gauw bracht Kromhout, uit een doel- w ar steling, de stand op 11. Aanval op aanval van de Boys volgde, de middel- linie stuwde goed op, maar de voorhoede bracht alle kansen grandioos om zeep. De No ord wij k - a aiwallen waren veel ge vaarlijker en bij een doorbraak werd het dan ook 12. Hoewel R.B. nog verschil lende scoringskansen kreeg, gelukte het haar niet de gelijkmaker in de touwen te jagen. We geloven, dat er voor de elftal commissie van de Boys werk aan de win kel is. BIG BEN-LICHT STRAALT OVER 6 EEUWEN HISTORIE In veel sterkere mate nog dan in ons land spelen in Engeland traditie en histo rie een rol in het publieke leven, ook in de waarneming van bepaalde functies. De middeleeuwse klederdracht en de poeder pruiken, die dienst doen als de Koning het parlement opent of door de Londense Lord-mayor op vastgestelde tijden wor den gedragen, kunnen daarvan o.a. tot hoorlijke portie diplomatie en verstand. Te allen tijde kan het tot een stevige bot sing van meningen komen. In een der gelijk geval moet de speaker van zijn verhoogde zitplaats af er voor zorgen, dat de waardigheid van het Huis in ieder opzicht wordt opgehouden. Eveneens kan hij een overbodige stemming verhinde ren. Het zinnebeeld van zijn volmachten en voorrechten ligt besloten in een vergulde scepter, welke een speciaal hiertoe aan- Een mooie, haast symbolische opname van de Big Ben, als achtergrond van een zegewagen. Wie herinnert zich niet uit de oorlogsjaren de diepe sonore klank van de klok, waarop even later het nieuws van de fronten volgde? De Big Ben is toen het symbool geworden van de uiteindelijke overwinning. bewijs strekken. Ook in het Britse par lement doet een geschiedenis van vele eeuwen haar invloed gelden. Een zeer belangrijke persoon in het Britse Lagerhuis is de speaker, die een ambt waarneemt, dat dateert van 1377, toen het voor de eerste maal werd waar genomen door Thomas Hungerford. Het is interessant om kennis te nemen van zijn vele privileges en plichten, die hem in vele opzichten onderscheiden van de 640 leden, die het Lagerhuis telt en waarvan hij niet alleen „de baas", doch tevens de eerste en belangrijkste dienaar is. Wanneer hij zich met zijn traditioneel gevolg door de gangen van het Lagerhuis haast, maken alle afgevaardigden eerbie dig plaats voor hem en groeten hem bui gend. De functies, welke de speaker heeft te vervullen, zijn van tweeërlei aard. Naar buiten fungeert hij als vertegenwoordiger van het Lagerhuis. In het Huis zelf ech ter moet hij als hoogste instantie er voor zorgen, dat de orde gehandhaafd blijft en het werk volgens de voorschrif ten geschiedt. Hij onderhoudt tevens het contact met het Koninklijk Huis en het Hogerhuis. De speaker verzoekt b.v. vóór het begin van iedere nieuwe parlementszitting de Koning, de eeuwenoude privileges van het Lagerhuis te willen bevestigen. Bij de opening van het Parlement leest hij de openingsrede van de Koning voor en brengt het Huis ook alle andere konink lijke boodschappen over. Bij ceremoniële plechtigheden begeeft hij zich aan het hoofd van de overige parlementsleden naar het Hogerhuis. De speaker vertegen woordigt bij het Parlement ook organisa ties en persoonlijkheden, die er buiten staan, brengt dank- en deelname-betui gingen over, deelt berispingen uit. Zijn werk in het Huis zelf vereist een koel hoofd, een vaste hand en een be- gestelde ambtenaar voor hem uitdraagt en welke, als hij de vergadering presi deert, vóór hem op tafel ligt. Ook tij dens de parlementsvacanties blijft de scepter onder zijn hoede. Verheft de speaker zich van zijn zit plaats, dan is dit geen ander lid van het Huis tezelfdertijd toegestaan. Zijn woor den worden in absoluut stilzwijgen aan gehoord. De grondpijler, waarop het ambt van de speaker moet rusten heet: „onpartijdig heid". De huidige speaker, Douglas Clifton Brown, vertegenwoordigt in zijn persoon het beste bewijs voor de onvoorwaarde lijke handhaving van het beginsel der onpartijdigheid. Ofschoon momenteel een Quick Boys IMilitair Elftal 12. De elftallen stelden zich op het nieuwe terrein van Quick Boys als volgt op: Militairen: Visser, d.; Weggemansen en Stegeman, b.; Doornwaard, De Booy en L. v. d. Ven, h.; Ignatius, Arentsen, Con- standse, Bouten en Rosens, v. Quick Boys: Schouten, d.; Barnhoorn en W. v. Duyn, b.; Hardeveld, de Best en de Jong, h.; Parlevliet, Messemaker, v. d. Oever, Verdoes en Zuyderduin, v. De eerste aanval is voor de gastheren en al dadelijk geven de spelers van Quick Boys er blijk van, dat ze het hun tegen partij niet gemakkelijk zullen maken. Het plaatsen laat in het begin nog al wat te wensen over en er zal een kwar tier gespeeld zijn als het eerste doel punt wordt gemaakt. De linksbuiten geeft een lage schuiver op het doel van Q.B. en doordat de bal nog juist het been van een der backs raakt, heeft de keeper er geen kijk meer op (01). De Katwijkers zetten dan alles op alles en in deze periode zijn ze ook beslist de besten. Voortdurend wordt er op de helft der gasten gespeeld en op een prachtige manier maakt M. Verdoes dan door een kopbal de gelijkmaker (11). Na de rust bemerken we nog even een licht overwicht van Q.B., maar als dan de bal enkele keren rakelings over de lat is gegaan, lijkt hierdoor de aanvals- moed enigszins af te zakken. De mili tairen echter schijnen nog over reserves te beschikken. Hun plaatsen is nu veel beter dan voor de rust en het is dan ook geen wonder als het volgende doel punt door hen gemaakt wordt. Volkomen onhoudbaar voor de keeper schiet rechts binnen Arentsen dan in en met deze stand komt ook het einde. Na de rust hadden we nog een kort onderhoud met de beide aanvoerders. Zij roemden de sfeer, waarin deze match was gespeeld. Het werk van de invaller in het doel van Quick Boys werd zeer geprezen. Invaller Schouten heeft een goede beurt gemaakt en een paar zeker schijnende doelpunten op meesterlijke wijze voorkomen. Bij de militairen was ook de verdediging in prima conditie. Ook voor de vele toeschouwers had de wedstrijd een zeer aantrekkelijk verloop. Labourregering aan het roer staat, heeft het Parlement de conservatieve speaker, die het voorzittersambt voordien be kleedde, wederom deze waardigheid op gedragen. Hierin ligt een bevestiging der traditie, dat bij de nieuwe verkiezingen de speaker zijn zetel slechts zeer zelden verliest. Als een speaker zijn functie neerlegt en voor goed het Parlement verlaat, komt het dikwijls voor, dat hij in de adelstand verheven en in het Hogerhuis opgenomen wordt. Alleen in één bepaald geval, n.l. wan neer bij een stemming het aantal stem men gelijk tegen elkaar opweegt, brengt de speaker ook de zijne uit, welke dan de doorslag geeft. Het licht van „Big Ben". De speaker heeft zijn persoonlijke as sistenten, die hem bij zijn werk helpen. Op de eerste plaats is daar zijn secretaris, die zijn officiële correspondentie afwik kelt en hem in zijn maatschappelijke en officiële plichten tegenover de leden van het Lagerhuis terzijde staat; verder heeft hij een geestelijke „bijstand", die de speakers al sedert de dagen van Oliver Cromwell ter beschikking werd gesteld. Deze leest vóór het begin van iedere zitting de gebeden voor en begeleidt de speaker bij officiële ceremonies. Vervol gens beschikt de speaker over een per soonlijke adviseur voor juridische vra gen. Hij stelt zelf de drukker van de parlementscourant aan, alsmede de re dacteur van „Hansard" (Stenografisch bulletin van het Lagerhuis). De avond van de 4de April 1945 was één der meest gedenkwaardige momenten van het Britse Lagerhuis, waarin al ge durende 600 jaar geschiedenis wordt ge maakt. Toen ontstak de speaker door een schakelaar boven zijn zetel om te draaien, voor de eerste maal sedert Hitiers inval in Polen, weer de lamp boven in „Big Ben". En sedert dien is dit licht voor de Londenaars weer een symbool van de ar beid van hun „getrouw Lagerhuis". Het prachtige Engelse Parlementsgebouw aan de oever van de Theems, tevena middelpunt van het Britse Gemenebest. Hier zwaait de speaker zyn scepter.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5