Leidse zaak moet gedurende 1 maand sluiten Leiderdorp krijgt zonder strijd een Chr. ULO Wat er in de omliggende plaatsen voorviel „DE LANDBOUWER" MX UWE leidsche courant. 4 VRIJDAG, 1 AUGUSTUS 1947 Stadsnieuws CHOW LUNG FU ZWAAIDE NAAR DE KANTONRECHTER De wekelijkse rol van de Tuchtrechter vermeldde gisteren o-m. enkele begrafe nisondernemers, die de prijsvoorschriften hadden overtreden, terwijl een zaak in huishoudelijke artikelen één maand ge sloten werd. W. J. M. P. P., begrafenisondernemer te Leiden, had voor een begrafenis in plaats Van f 381.60 f 416.10 gerekend. P. erkende, dat de prijs wel wat hoog was geweest, maar dat was niet zijn schuld, waarop de rechter opmerkte, dat 'hij voor de aangifte Burgerlijke Stand f 4 had gerekend, en hoewel er geen rouwkamer was ingericht, hiervoor toch f 25 in rekening had ge bracht. De rechter veroordeelde hem tot f 25 boete, terwijl hij het te veel bere kende aan de familie moet terugbetalen. G. N. K., begrafenisondernemer te Lei den, had ook te hoge prijzen voor begra fenissen gerekend. Ook hij had voor de aangifte Burgerlijke Stand f 4 beloning in rekening gebracht. K. verklaarde, dat dit volgens de Vakgroep de gewone prijs was geweest. F 25 boete. W. G. v. d. W., begrafenisondernemer te Hillegom, had voor een begrafenis i 328 gerekend, wat belangrijk te hoog was geweest. Verd. erkende, dat de prijs te hoog was, maar hij was in de war ge raakt. Ook hij kreeg als waarschuwing f 25 boete. A. B. F., winkelier te Leiden, had ver schillende emaille-artikelen met fouten, zoals gaspannen voor f 7.50, fluitketels voor f 6.50 per stuk verkocht. Er was zoveel animo voor deze artikelen ge weest, dat hij de liefhebbers zijn winkel had uitgeduwd. Deze hadden daarop de prijsbeheer sing er mee in kennis gesteld. De rechter wees verd. er op, dat hij niet in emaille mocht handelen en dat men Voor f 4.39 een goede pan of ketel heeft en hij zijn te hoge inkoop niet 'op zijn klanten mocht verhalen. Verd. stond voor de vierde maal terecht. De kantonrechter legde daarom een boete van f 25 op en verder verbeurdverklaring van alle in- beslaggenomen artikelen, één maand slui ting van de zaak en publicatie van het Vonnis in de dagbladen. Als u weer terecht moet staan, aldus de kantonrech ter, wordt uw zaak voor goed gesloten. Daarna moesten zijn broers, C. H. F. uit Oegstgeest en H. Q. J. F., grossier te Leiden, terecht staan, omdat zij, hoewel zij hiertoe niet gerechtigd waren, aan A- B. F. emaille en nog wel tegen te hoge prijs verkocht hadden. Verdach ten erkenden, dat zij het emaille aan hun broer verkocht hadden, maar niet om weer te verkopen. Zij hadden hem er een genoegen mee willen doen. De rechter echter vond hun houding ergerlijk, om dat zij heel goed wisten, dat 'hun broer deze artikelen „zwart" zou verkopen en zé niet voor eigen gebruik zou houden. Omdat C. H. F. voor de 3e maal terecht stond, kreeg hij f 100 boete, met publica tie van het vonnis in de dagbladen. H. Q. J. F. kreeg f 100 boete, met publicatie van het vonnis en omdat dit de vierde maal was, zal, als hij weer moet verschijnen, Zijn zaak voor goed gesloten worden. G. J., caféhouder te Lisse, had voor een glaasje oude jenever 40, jonge jene ver 35 en een kop koffie 25 cent gerekend in plaats van 27, 22 en 16 cent. Verd. er kende, tegen deze prijzen verkocht te hebben, maar wist niet, dat hij in klasse 3 Was ingedeeld. F 100 boete. C. A. S., manufacturer te Leiden, had overhemden voor f 16.50 per stuk ver kocht. Hij wist, dat deze prijs te hoog BURGERLIJKE STAND Geboren: Marianne, d. v. A. Matters en C. E. Bakker; Arie z. v. L. Bon en T. Overdijk; Egidiana E. A. d. v. E. Jansen en C. W. van Benten; Cees, z. v. P. A. van Delft en C. J. Leijten; Carel z. v. C. Labrujère en J. M. Meijers; Johannes T. M. z. v. J. T. Ruygrok en G. J. van Res teren; Abraham H. z. v. A. A. Maas bommel en J. H. Schoolenberg; Dirk z. v. P. Fakkel en H. C. Tegelaar; Johan nes z. v. J. P. Olivier en L. H. de Rooij. Overleden: M. A. Wagemans, wed. v. H. H. Boerendonk, 45 j.; J. Vervark, huisvr. v. H. D. Tisseur, 66 j.; M. Veer man, vrouw, 87 j. Ondertrouwd: A. J. M. Bonnet 29 j. en N. van Alphen, 23 j.; H. Brakhoven 33 j. en M. Schlagwein, 27 j.; G. A. Copier, 31 j. en S. C. M. Stouten 31 j.; J. Cupedo, 24 j. en M. van Voorthuijzen, 18 j.; A. J. Elferink, 33 j. en C. Fuchs 30 j.; M. W. Kulk 23 j. en M. Middelkoop 20 j.; J. van Leeuwen 32 j. en T. G. Slot 24 j.; L. Meijer 73 j. en A. C. Cats 66 j.; L. J. Mol 32 j en G. van den Broek 28 j.; E. J. J. G. Renaud 59 j. en J. Vlekke 28 j.; A. F. Rosier 39 j. en C. Geerlings 31 j.; K. van der Steen 37 j. en J. W. C. Onvlee 33 j.; I. van Weerlee 33 j. M. van Zeist 25 j.; I. Boom 36 j. en H. E. Goedheer 48 j.; D. J. Fasseur 23 j. en L. Stokkel 24 j.; J. J. Louwrier 25 j. en C. J. Schrijver 22 j.; A. H. Pesant 26 j. en J. S. de Boer 25 j., W. F. Louwrier 26 j. en J. M. van der Heijden 30 j.; J. A. H. van Kaam 24 j. en J. C. van Biezen 23 j.; G. J. M. Goslinga 31 j. en J. Mol 31 j.; A. M. Delfos 26 j. en J. A. Drabbe 23 j.; J. van Brussel 31 j. en C. C. M. van der Ven 26 j.; T. van den Heuvel 30 j. en M. J. Witsenburg 23 j.; J. Vermeulen 23 j. en K. Zwart 21 j. Getrouwd: M. W. van Haaften en J. CL Roelofzen. was, maar hij had zo'n grote vraag naar overhemden, dat hij naar Amsterdam was gegaan en daar op het Waterlooplein 18 meter stof a f 3 per meter „zwart" ge kocht had, waarvan hij overhemden had laten maken. De rechter vond dit niet de juiste manier van zaken doen en leg de f 25 boete op. C. A. M., expediteur te Leiden, had voor een vracht van Leiden naar Maas tricht in plaats van f 49.75 f 60 gerekend. Omdat hij het te veel berekende zal terug betalen, kwam hij er met f 25 boete af. C. W. ,te Warmond, had, toen het zo koud was en er gebrek aan brandstoffen bestond, 4 ton bruinkolengruis in plaats van voor f 112 voor f 200 per ton ver kocht. Hij kreeg hiervoor f 150 boete. H. K-, uit Leimuiden, had 4 meter stof voor f 65 en 5 punten verkocht. Verd. had deze lap stof zwart op de markt te Amsterdam gekocht en verklaarde niet veel aan deze handel verdiend te heb ben, omdat hij op last van de politie f 33 en 5 punten aan de koopster terug had moeten geven. F 25 boete met de bepaling, dat hij in geen twee jaar handel in textiel mag drijven. „Bij overtreding gaat U twee jaar de gevangenis in", aldus de rechter. Chow Lung Fu, koopman uit China en wonende te Leiden, had op de zwarte markt te Amsterdam de zo begeerde Nylon-kousen gekocht. Verd. had zijn (Hollandse) vrouw meegebracht, die ver klaarde, dat zij de Nylon-kousen a f 5 75 gekocht had, wat zij goedkoop vond, daar er f 10 a 12 voor betaald wordt. Ómdat het de eerste maal was, kreeg Chow f 5 boete, met verbeurdverklaring der in be slag genomen kousen. Lachende en zwaaiende met zijn hand naar de rechter verliet de Chinees de rechtszaal. J. P. S., handelaar in tweede-hands goederen te Leiden, had gebruikte goe deren voor te hoge prijs verkocht. Hij kreeg f 120 boete met verbeurdverklaring der in beslag genomen goederen. D. C. v. d. V., grossier te Rijnsburg, had 41 kisten waspeen niet op de voor geschreven wijze verkocht. F 25 boete. „Haagwegkwartier" organiseerde sjoel wedstrijden voor de dames Er was grote belangstelling. Onder grote belangstelling heeft de buurtvereniging „Haagweg" op het speeltuinterrein gisteravond voor de dames sjoelwedstrijden gehouden. Het bestuur kon, daartoe door de winkeliers uit het „Haagwegkwartier" in staat ge steld, mooie prijzen beschikbaar stellen. Er waren ruim honderd deelneemsters. De voorz., de heer G. F. Lardee, dankte allen, die hadden medegewerkt, inzon derheid de organisator de heer J. Crama, die alles tot in de puntjes verzorgd had, en de winkeliers voor de prijzen. De prij zen werden door de navolgende dames gewonnen: 1 Mevr. Harland, 2 Mevr. Sliggers, 3 mevr. Weyers, 4 mevr. Bos, 5 mevr. v. Zand, 6 mevr. Ravensbergen, 7 mevr. Rietkerken, 8 mevr. Abrams, 9 mevr. Bonte, 10 mevr. Diks, 11 mevr. Dietz, 12 mevr. Honsbeek, 13 mevr. Boutes, 14 mevr. Kooren, 15 mevr. v. Polanen, 16 mevr. v. Slooten, 17 mevr. Stuifzand, 18 mevr. v .d. Tuin, 19 mevr. Brakshoven. Het was een mooie avond voor de buurtvereniging. Meisjes, uieest onze jongens juist nu tot steun! De oproep aan de Nederlandse meisjes door de Club Nederland Overzee is een groot succes geworden. Meer dan 1200 meisjes gaven gevolg aan het verzoek in briefwisseling te willen treden met een militair in Indië Heel veel dankbare brieven van de Jongens Overzee waren het gevolg. Doch ook de deelnemende meisjes zijn erg tevreden, want het brie ven schrijven aan onze jongens blijkt prettig werk te zijn. Toch is nog niet geheel aan de grote vraag uit Indië voldaan. Er resten nog ongeveer 1000 aanvragen van militairen tot plm. 22 jaar met alleen lagere school opleiding .Men geve als meisje leeftijd, godsdienst en schoolopleiding op. Daarnaast stelt de club zich voor, spe ciaal de zieke en gewonde militairen in Indië met post te bedenken. Wie mee wil helpen hun lot te verlichten, kan dus ook via de club NederlandOverzee Singel 320, Amsterdam, contact met hen krijgen. Ik wil er maar mee zeggen... Het kan zó vreemd lopen in deze we reld, dat men bijna geneigd zou zijn om aan toeval te denken, ondanks het feit, dat het begrip toevallig niet bestaat. Ziehier wat mij heeft getroffen. Toen in 1936 voor het eerst na de we reldoorlog het zwaard van Mars weer werd gezwaaid, was het Italië, daton der de ban gebracht door de fascistische leuzen van Mussolini, er op uittrok om het oude Romeinse Rijk weer te herstel len en een land aan de Blauwe Nijl bin nenviel. Eensklaps kwam dit deel van Afrika in het middelpunt der belangstelling te staan. De Negus, de zwarte vorst, die door zijn onderdanen als nazaat van Ko ning Salomo en hoofd van de Koptische kerk zeer wordt vereerd, moest met zijn legeraanvoerders Ras Koeksa, Ras Kassa en enkele andere Rassen, tegen het modern uitgeruste Italiaanse leger het onderspit delven. Nu, meer dan tien jaar later, nu velen dit deel uit de bloedige jongste geschie denis al lang zijn vergeten, duikt het berichtje op, dat de schoonzoon van de Negus wegens indertijd gepleegd ver raad tot de strop is veroordeeld. Doch ook de schoonzoon van de Italiaanse dictator, graaf Ciano, werd door zijns vrouws vader wegens verraad ter dood veroordeeld Het kan vreemd lopen in de wereld Dat wil ik maar zeggen. JANTJE VAN LEYDEN. FIRMA LIGTVOET VERBOUWDE De firma C. D. Ligtvoet, in radio's, haarden, kachels, enz., heeft haar pand Kraaierstraat 10 in een keurig nieuw kleed doen steken. De heropening, die vanmiddag plaats vond, ging gepaard met veel belangstelling door middel van bloemstukken en felicitaties. Jubileum bij de belastingen Gisteren herdacht de heer J. Hooge, assistent op het ontvangkantoor der In voerrechten en Accijnzen, het feit, dat hij vóór 25 jaar bij de directe belastingen in dienst trad. 's Middags vond in intieme kring de huldiging plaats. De hoofdas sistent, de heer Smit, sprak vriendelijke woorden, alsmede de heren Luyendijk, hoofdcontroleur, en Alberts, eveneens assistent. Nog andere sprekers voerden het woord. De jubilaris mocht een ge schenk in ontvangst nemen en dankte voor de warme hulde. VAN EEN „SCHOOLSTRIJD" WAS OOK GEEN SPRAKE Voornamelijk ter bespreking van het in de vorige raadsvergadering aangehouden verzoek van de Chr. Nat. school, om gel den voor de te stichten ULO-school, kwa men de vroede vaderen gisteravond op nieuw bijeen. De heer Vermeulen (P.v.d.A.) merkte op, dat aan de wettelijke bepalingen is voldaan en dat hij dus vóór het voorstel is. Hij betreurde het evenwel, dat hier mede een einde is gemaakt aan een sa menwerking, die tot heil der gemeente zou zijn geweest. Droevig vond hij het, dat het woord „schoolstrijd" was ge bruikt. Hij vroeg B. en W. met een uit voerig prae-advies te komen inzake de mogelijkheden tot stichting van een open bare Ulo. De voorz. antwoordde, dat het woord „schoolstrijd" in de raad niet was ge bruikt. Het gevraagde prae-advies werd De heer Gijzel (P.v.d.A.) zeide, dat Za terdag niet van een „schoolstrijd" sprake was, omdat de P.v.d.A. alle rechten' van het bijzonder onderwijs erkent. Persoon lijk erkent hij de taak van de kerk ten opzichte van de school en omgekeerd. Hij is een principieel voorstander van de Ned. Herv. school. Voorop staat echter, dat er goed onderwijs moet worden ge geven. Hij heeft belangstelling voor de plannen zowel van de Ned. Herv. als van de Chr. Nat. school. De P.v.d.A. erkent het recht op een confessionele school. Daarom had 'hij een verzoek aan de ver slaggever.(Hier viel de hamer). De voorz. antwoordde, dat hij zich daar toe persoonlijk met de krant in verbinding moet stellen. De heer Gijzel sloot zich voorts aan bij de woorden van de heer Vermeulen. De voorz. vestigde er nogmaals de aan dacht op, dat het woord „schoolstrijd" in de raad niet was gebruikt. De heer De Haas (A.R.) had goede nota genomen van de woorden van de heer Gijzel en zou gaarne horen, dat hij de minder aangename woorden, in de vorige vergadering geuit aan het adres der Chr. Nat. school, introk. De heer Gijzel kan zich voorstellen dat deze woorden minder aangenaam in de oren geklonken zullen hebben, doch het lag niet in zijn bedoeling deze in te trek ken. De heer Van der Stoel (A.R.) vroeg, hoe de heer Gijzel er dan nu over denkt. De heer Gijzel antwoordde, dat het hem, na de wet te hebben bestudeerd, ge bleken is dat de raad niet heeft te oor delen over de wenselijkheid van de stich ting van een ulo-school en dat het er daarom niet toe doet hoe of een ieder per soonlijk er over denkt. De voorz. releveerde de gang van zaken in de vorige vergadering. De heren Van Stralen (R.K.) en Kuilen- berg (R.K.) sloten zich aan bij de woor- éau van de heren Gijzel en Vermeulen over de rechten van het bijzonder onder wijs. De heer Kuilenborg verklaarde nog, in de vorige vergadering achter het voorstel van de heren Gijzel en Vermeulen te zijn gaan staan, omdat de tijd van voorberei ding te kort was. Hij is uit de aard van zijn richting voorstander van het bijzon der onderwijs. De heer Van der Stoel merkte nog op, dat ook hij het miet als een schoolstrijd zag. Waar dit woord gebruikt is, daar heeft de raad niets mee te maken. Nu uit de verklaring van de heer Gijzel blijkt, dat hij achter het voorstel van B. en W. staat, kan hij moeilijk aannemen dat de in de vorige vergadering gebruikte woor den nog worden gehandhaafd, omdat hij niet kan aannemen dat de heer Gijzel voor een wanproduct zou stemmen. Hierna werd z.h.s. besloten het verzoek in te willigen en nog niet over te gaan tot stichting van een openbare ulo-school. Zonder veel discussie passeerden nog de volgende voorstellen de hamer: Ver hoging vergoeding tijdverlies Bureau So ciale Zorg; Wijziging politie- en legesver ordening; Reclames hondenbelasting; Gra- tifioaitieregeling 1947 gemeentepersoneel; Credietverlening inrichting bureau ge meentearchitect. Bij de rondvraag komt nog ter sprake de herziening van het reglement van orde voor de vergaderingen van de raad, waar over de commissie nog geen rapport heeft uitgebracht en waarover de voorz. dus nog geen nadere mededelingen kan doen, GEVONDEN VOORWERPEN Brillen, lepeltje, distributiebescheiden, huissleutels, vulpenhouders, actetas, in signe, kinderschoenen, ceintuurs, vulpot loden, portemonnaies, overall, bandhand doek, badbroek, bovenstuk van kastje, étui met inhoud, damesrokje, schooltas, bankbiljet, regenjas, kerkboekje R.K., welpenpetje, armbandhorloges, bontwant, portfeuilles, manteltje, jas, bronzen vleugelmoer, nikkelen wieldoppen van auto, rozenkrans, groentenkist, zweep, haarkam, hoofddoek, dameshoed, consu- mentencredietboekje, hockey-stick, zak boekje Kon. Marechaussee, boek. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het Hoofdbureau van Po litie Zonneveldstraat 10 alhier op Woens dag en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur. Leidse telegrammen De heer J. J. Geerling te Leiden en mej. C. H. L. Gr olie te Rijnzaterwoude zijn geslaagd voor het examen Frans L.O. Een motorrijwiel is gistermiddag op de Rijnsb. weg bij het uitwijken voor een voetgangertegen een ijzeren mast van een electrische bovenleiding van de tram gereden. De mast boog om en de bovenleiding werd stroomloos. Het tramverkeer had 2 uur vertra ging de tijdelijke toelage van 4 pet aan ge meentewerklieden en de viering van de verjaardag van H.M. de Koningin i.v.m. de toestand in Indië. De voorz. zegt met de gevoelens der gemeenteambtenaren re kening te zullen houden. Hierna sluiting. KATWIJK A. D. RIJN Door bemiddeling van het kring- bestuur van de georganiseerde land- en tuinbouw is voor de leden van de af deling een kwantum overalls toegewe zen. Zij, die hiervoor in aanmerking komen, kunnen deze kledingstukken in ontvangst nemen bij het secretariaat, Rijnstraat 52. KATWIJK AAN ZEE Hedenavond 8 uur wordt in de Oude Kerk een orgelconcert gegeven door de heer Dirk Jansz Zwart uit Delft. De opbrengst zal ten bate van het orgel fonds voor het orgel in de Nieuwe Kerk zijn. Levert U op kaasgebied het beste van het béste. Voorstraat 36, Katwijk aan Zee, Tel. 2136 KOUDEKERK A. D. RIJN Begunstigd door prachtig zomer weer maakten de leden der Jongens clubs „De Brug" en „Timotheus", o.l.v. de leiders de heren Molema en De Wit met hun dames, een tweedaags uitstapje naar Nunspeet. De reis werd gemaakt per autobus. Volop hebben de jongens kunnen genieten van zee, bos en hei. Zeer voldaan over het genotene vol gens de meesten was twee dagen veel te kort kwam het gezelschap 's avonds te half tien luid zingende te Koudekerk weer aan. Geboren: Johanna, d. v. N. v. Boste- len en Jannigje van Ommering. Gehuwd: Adrianus Verbree, 25 j. en Cornelis Zijlstrat, 25 j. Tot diaken der Geref. Kerk is ge kozen de heer C. de Blois. NOORDWIJK. Een paard van de Gebr. v. d. P. vond blijkbaar dat hij te lang tussen de stren gen had gelopen en sloeg op hol. Na een spannende rit liep het beest tegen een muur en kon gegrepen worden. Persoon lijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. De vishandelaar v. R. was in een schuurtje achter zijn huis aan het vis- bakken. In een onbewaakt ogenblik sloeg de vlam in de pan. Het schuurtje ge raakte in brand. Het vuur kon echter door omwonenden met emmers water worden geblust, zodat de schade nogal meeviel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4