Prinselijk gezin met „P. H." door Leeuwarden „Dat zijn allemaal praatjes", aldus Vorrink Hennie Schouten op een der Haagse orgels 't Verklaarde Stemming over verzetspensioen uitgesteld NIEUWE LEIDSCHE COURANT t VRIJDAG, I AUGUSTUS 194» TEN TOP GEVOERDE GEEST DRIFT IN FRIESLAND Zonlicht over do Friese hoofdstad. Een jacht glijdt langzaam door Leeuwarden. Een geestdriftige menigte doet het Prin selijk Gezin uitgeleide hij zijn tocht op de „Piet Hein" naar Grouw, langs de wegen van dit watersportgebied bij uit nemendheid: Friesland. Op 8 Sept. 1936 voer een golf van on gekend enthousiasme door het Neder landse volk. H.M. de Koningin had of ficieel de verloving van Prinses Juliana met Prins Bernhard bekend gemaakt. Waar het paar zich na die datum ver toonde, werd het 't middelpunt van een niet te stuiten volksvreugde. Zo is het door de jaren gelukkig gebleven. Gis teren bezocht het voltallige Prinselijk Gezin Leeuwarden en de hier in Holland voor koppig en stijf doorgaande Friezen uit Ljouwerd zorgden voor een storm achtige, ononderbroken ovatie. Doordat Prinses Juliana op weg naar de Friese hoofdstad met de vier prinsesjes prin ses Marijke lag veilig in een reiswieg in Akkrum een bloemenhulde in ont vangst moest nemen, kon Prins Bernhard daar zijn gezin in zijn open wagen ach terop rijden. Zo gingen beide auto's ach ter elkaar onder luid gejuich en gewuif van vele handen door de Leeuwarder straten naar de woning van de commis saris der Koningin, mr H. P. Linthorst Homan, waar de vier prinsesjes achter bleven. Door het hart der stad ging de tocht naar het raadhuis. Ditmaal waren Prinses en Prins in een open wagen ge-, zeten. Onbeweeglijk op het raadhuisbor des staande werd het Wilhelmus en het Rumoer om „Rode Kruis"-vlieg- tuig vindt roemloos einde Officiële Britse rapporten brengen de waarheid aan het licht. Officiële rapporten aan het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken te Lon den maken een einde aan het opgeblazen rumoer van Djokja over het neerschie ten van een zg Rode Kruis-vliegtuig. Het staat thans vast, dat de bestuurder zich bevonden had buiten de route, welke de Chicago Air Convention voor schrijft. Bovendien was hij tevoren ge waarschuwd, dat hij kans liep, beschoten te worden als hij van de route afweek. Het toestel vloog niet onder bescherming van het Rode Kruis en droeg ook geen kentekenen dier instelling. Hoewel het „blijkbaar" medicamenten vervoerde, was de vlucht op eigen risivo onder nomen. EXTRA K.L.M.-DIENST AMSTERDAM- MANCHESTER-DUBLIN Gedurende de maand Augustus zal de K.L.M. een extra dienst Amsterdam ManchesterDublin inleggen. Deze extra dienst wordt op Woensdagen gevlogen in de richting Dublin en op Dondagen in tegengestelde richting. ONDERZOEK NAAR DE OORZAAK VAN DE „SUNETTA"-RAMP Inzake het ongeluk met het Ned. mo tortankschip „Sunetta" heeft de Kon. Marine terstond een onderzoek naar de oorzaak ingesteld. Mijnenvegers zijn op het ogenblik bezig de buitenhaven van Hoek van Holland te geven. „Frysk bloed tsjuch op" aangehoord. Een uur later was het gehele gezin weer, nu aan boord van de Piet Hein, verenigd. Onverwacht verscheen Prinses Juliana aan dek met de kleine Marijke in haar armen. Beatrix, bezorgd voor haar zusje, haalde dadelijk een wit manteltje uit de kajuit en assisteerde haar moeder, toen deze Marijke het jasje aantrok. Daarna zette de „Piet Hein" langzaam koers naar Grouw. Duizenden volgden het jacht en juichten. Friesland huldigde zijn Prinselijk Gezin. ZAKENLIEDEN NAAR DUITSLAND Met het oog op het kwijnen van de Duitse export hebben de Amerikaanse en Britse militaire besturen nieuwe stappen gedaan om het bezoek van bui tenlandse zakenlieden aan Duitsland te vergemakkelijken. Prins Bernhard zag lege bedden in een sanatorium. Honderden patiënten, doch geen verpleegsters. Gistermorgen bezocht de Prins, in ge zelschap van mr H. P. Linthorst Homan, het naar zijn oudste dochtertje genoem de sanatorium voor T.B.C.-patiënten „Beatrix-oord" te Appelsga. Tijdens de rondleiding viel het Z.K.H. op, dat er enkele zalen waren, waarin de helder witte bedden onbezet waren. Op Zijn vraag, of er soms geen patiënten waren voor deze plaatsen, antwoordde de direc teur, dr G. A. Kraan, dat er van de 250 urgente aanvragen, 76 onmiddellijk be handeld konden worden, indiener slechts voldoende verpleegsters waren. De Prins, getroffen door deze mede deling, wendde zich toen tot een aantal aanwezige journalisten met de woorden: „Heren, schrijft U da&r nu eens over in Uw blad....!".... Na een afmattende tocht onder de brandende tropenzon, is een flinke verkwik king voor onze militairen geen luxe. Hier een tafereeltje in de Semarangsector, waar een Welfare-cantinewagen de troepen op de voet volgt. P. V. d. A. ZET REGERING NIET ONDER DRUK „De Partij van de Arbeid heeft zich achter de politiek der Regering geschaard. Dat onzerzijds in welke vorm dan ook een bepaalde druk op de Regering zou worden uitgeoefend in zake stopzetting van de actie in Indonesië is volkomen onjuist Wij zijn het met het Kabinet eens; wij hebben geen behoefte op het Kabinet, welke druk dan ook, uit te oefenen". Dit verklaarde de heer Koos Vorrink, voorzitter van de Partij van de Arbeid, aan een vertegenwoordiger van het A.N.P., naar aanleiding van geruchten over een koerswijziging in zijn partij, „Die geruchten missen iedere grond", zei hij. De heer Vorrink zeide verder, dat 'het hem een raadsel is, hoe zelfs kon worden verondersteld, dat zijn partij onderhan delingen over het Indonesische vraagstuk zou hebben gevoerd met de Britse La- VERRASSEND SPEL VAN LEIDSE ORGANIST Op het fraaie, drie-klaviersorgel der iVrijz. Herv. Kerk te 's-Gravenhage, waar Aart Smink regelmatig zijn orgelbespe lingen geeft, hoorden we gisteren als gast-organist Hennie Schouten, organist van de Ev. Luth. Kerk te Leiden. Het is te betreuren, dat deze musicus zich als concertgever betrekkelijk weinig laat horen in de grote steden. Immers, de capaciteiten van Hennie Schouten stellen zich in vele opzichten boven die van anderen, die zich geregeld als concert- gever laten horen. Bij Hennie Schouten vinden we naast een grote liefde voor het instrument en de echte orgelmuziek, ook een zeldzaam ontwikkeld stijlgevoel en een techniek, welke hem in staat stelt zijn intenties volkomen te realiseren en hem aldus boven de materie stelt. Wat HENNIE SCHOUTEN de eerste eigenschap betreft vinden we dit vooral terug in zijn waardevolle boe ken over de techniek van het orgelspel en over Hugo Wolf. De tweede eigen schap werd gisteravond op ondubbelzin nige wijze gedemonstreerd. Het is met de heldere en doorzichtige klank van dit Haagse orgel nu eenmaal niet mogelijk technische onvolkomenheden in het spel te vertonen, daar élke misgreep direct wordt gehoord. Het is nu de grote ver dienste van Schouten, dat hij zijn schier feilloze techniek geheel in dienst stelt van het kunstwerk, zoals vooral uitkwam in het Choral in E van Franck. Hierin wist Schouten te treffen door een intens- muzikale en weloverwogen registratie niet alleen, maar ook door een warm, rhythmisch en agogisch levendig spel. Het is echter het bezwaar van dit kerk gebouw, dat het elke galm of echo mist. De orgeltoon is hierdoor te direct en een Choral van Franck wordt dan wat ver brokkeld. Het voordeel hiervan is weer, dat het geluid elk detail in de construc tie precies weet te belichten. De melodi sche spanning in Franck wist Schouten echter geniaal vast te houden. Meester lijk van registratie was Bach's koraal „Nun danket alle Gott", doch in „Ich ruf zu dir" werkte het langzame tempo in de acoustiek wat slepend, hetgeen ons ook opviel in het Adagio van Bach's d- moll Sonate, waarvan het Vivace weer sprankelend werd gerealiseerd. Van Ibert hoorden we twee kleine werkjes, de „Pièce solennelle" en de „Musette", aardige goedklinkende mu ziekjes, zonder veel pretenties, door Hen nie Schouten, evenals de Prélude et fugue in Es van Saint Saëns, met volle liefde gespeeld. Schouten's technische beheer- sching bleek het sterst uit de Final uit 3e Symphonie van Vierne. Dit was spel van de grootste allure, spel, dat wars is van uiterlijk vertoon en juist daardoor op de meest directe wijze contact legt tussen kunstwerk en hoorder. We hopen Hennie Schouten meer te horen. Hij be hoort tot onze eerste organisten. Corn. Basoski. bour-Party. „Geruchten van deze aard worden in verband gebracht met ver onderstellingen, als zou de Nederlandse Regering stappen willen, ondernemen om Engelse bemiddeling in Indonesië te ver krijgen", aldus de heer Vorrink. „Van enige bedoeling van de Regering in deze richting is voor zover mij bekend echter geen sprake". Luchtstrijdkrachten verdwijnen van Valkenburg De Nederlandse Luchtstrijdkrachten zullen 1 September het vliegveld Val kenburg verlaten. Voorlopig voor de tijd van 5 jaar, zal dit veld nu uitsluitend vliegtuigbasis worden voor de Marine, hoewel verschillende functies in handen van de L.S.K. blijven. De transportafde ling der L.SJC. zal naar het vliegveld Deelen bij Arnhem worden overgeplaatst. ONDERSCHEIDINGEN BLI DE RIJKSGEBOUWENDIENST De directeur-generaal van de Rijks gebouwendienst, ir C. F. C. Heyning te 's-Gravenhage, is benoemd tot ridder in de Orde van de Ned. Leeuw en de archi tect bij deze dienst, M. P. Bolten uit Voorburg, tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Voorts zijn benoemd tot ridder in deze Orde C. v. d. Doel te Utrecht, gewezen districtsbouwkundige, en F. G. Breus, districtsbouwkundige. Een ere-medaille in zilver behorende bij de Orde van O.N. is toegekend aan mej. P. W. A. Windau te R'dam en mej. J. Eekhof te 's-Gravenhage, beiden bureel- ambtenaar. De ere-medaille in brons kreeg A. G7 de Bode Jr te 's-Gravenhage, vakman-timmerman bij de Rijksgebou wendienst. I Het „vredesverdrag" 1111 f nri V|-f- voor Duitsland. Lil LAIL^JJ. L Nog steeds houdt men vast aan de illusie van een vredesverdrag voor Duitsland, hoe wel deze zeepbelte Moskou uiteenspatte. Men geeft de moed niet op, hetgeen op zich zelf een deugd is, maar afgaande op de ervaringen met de Russen, kan men er niet andere dan sceptisch tegenover staan. De plaatsvervangers der Britse, Amerikaanse, Russische en Franse ministers van buitens landse zaken, zullen begin October te Lon den, de wat taai geworden Duitse biefstuk andermaal in de internationale pan doen. Het zijn voorbereidende, cuisine-werk zaamheden, waarmede de vier plaatsver vangende koks zijn belast en eerst later, in November, komen de „grote vier" er zelf aan te pas. Eerst moet nu de zjg. .proce dure" worden vastgesteld, want welke landen zullen nu worden uitgenodigd om aan de opstelling van het verdrag deel te nemen? Hoe zal de politieke structuur van Duits land in de toekomst zijn? Men voelt wel, dat de Duitse biefstuk onmiddellijk kan aanbranden en er gevaar bestaat, dat de Russen er teveel zout in doen, of dat al direct de vlaim in de pan slaat! Het feit, dat de Russen toch ter conferentie verschij nen, zegt niets, want zij komen steeds met bedoelingen, die de eenheid van Duitsland tegenhouden. Momenteel is de situatie aldus, dat West Duitsland in het ..plan-Marshall" en Oost Duitsland in. het Russische blok is opgenomen. De Russen hebben het „plan- Marshall" beschouwd als een listige intrige en het is niet aannemelijk, dat zij plotseling van inzicht zullen veranderen. Het zal zeker 1948 worden, eer Europa aan. Amerika een „vrijblijvende offerte" kan: doen ten aanzien van de door Marshall voor gestelde hulpactie en dan moet altijd nog het Amerikaanse Congres er zijn goedkeu ring aan geven. Sinds de conferentie van Moskou, is de oppositie van Rusland tegen over alles, wat het herstel van Europa be treft, nog veel meer toegenomen, zodat de klove tussen Oost en West moeilijk over brugd kan worden. Het ligt voor de hand, dat de economische en politieke oorlog, die Europa en Duitsland in twee kampen ver deeld houdt ,tot het bittere einde, zal wor den voortgezet tot één van beide partijen het onderspit delft, want een samengaan bij 20 verschillende ideologieën is practisch uit gesloten. Wij hebben er onlangs nog op ge wezen, dart Amerika feitelijk reeds bezig is, Duitsland op eigen houtje te -herstellen, ge zien de opdracht aan generaal Lucius Clay, waarbij vooral de aandacht gericht is op het Roergebied en de daarvan afhankelijke Duitse industrie, de hoeksteen van het Europese economisch leven. Enerzijds ziet men dus, dat de drastische ..herstelbetalings- -politiek," zoals die te Potsdam werd vastge legd, door het nieuwe Amerikaanse initiatief vervangen wordt, hetwelk er de voorkeur aan geeft, Duitsland ten spoedigste op de been te helpen. Anderzijds bespeurt men, dat Rusland het industriële potentieel van Oost Duitsland opvoert en dit aanwendt ten behoeve dier landen, welke in de Russische invloedssfeer gelegen zijn. Slechts onver- .moede wijzigingen in de bestaande machts verhoudingen, zouden op den duur de ge spletenheid te niet kunnen doen. Psycho logisch beschouwd, Kgt het, gezien de histo rische doelstelling van het Duitse volk zelf, niet voor de hand, dat Duitsland voor altijd verdeeld zou blijven, want de instinctieve machtsdrang zal zich altijd opnieuw mani festeren. Men dient niet uit het oog te ver liezen, dat voor het ogenblik Duitsland sterk is ingeklemd, de schroeven stevig zijn aan gedraaid. Maar de situatie zal zich automa tisch wijzigen, zodra, om economische rede nen, de respectieve bezetters genoodzaakt worden de troepen sterk te verminderen of zelfs geheel terug te trekken. De Britse minister-president, Attlee, zou op de bijeen komst met de leden van de Labourpartij, die in het parlement zitting hebben, zelfs heb ben medegedeeld, dat een groot gedeelte van het Britse leger reeds in Februari *46 uit de Duitse bezettingszone zou worden terugge trokken. De Amerikanen zouden er dan nog meer invloed krijgen en feitelijk alle con trole in handen hebben. In dit verband ver dient nog de aandacht, dat de Amerikaanse minister van oorlog, Kenneth C. Roy all zich op zijn reis door Duitsland zal verstaan met generaal Lucius Clay, over nieuwe maatre gelen betreffende de bezettiugs-politiek en verhoging van het industriële peil, hetgeen ongetwijfeld Franse protesten zal uitlokken. Op 30 en 31 Aug. en 1 Sept. as. wordt op het terrein van de Ned. Prot. Bond te Soesterberg weer een conferentie gehouden voor oud-leden van de Vrijz. Chr. Jeugd- centrale. EERSTE KAMER TE MIDDER NACHT OP RECES (Van onze Parlementsredacteur) Eindelijk is de Eerste Kamer op reces. Te middernacht viel de laatste hamerslag en was de agenda afgewerkt. Of eigenlijk niet: na het debat over het wetsontwerp Buiten gewoon Pensioen voor verzetsslachtoffers en hun nagelaten betrekkingen moest de stemming, die door de communisten werd gevraagd, worden uitgesteld tot een volgen de vergadering, dus na de vacantie. Dit debat was min of meer een herhaling van hetgeen in de Tweede Kamer was betoogd. De a.r. fractie verklaarde, bij monde van de heer Algra, te zullen tegenstemmen wegens de bezwaren tegen de principiële opzet van het wetsontwerp, dat geen onaan tastbaar pensioen waarborgt. Zonder debat werd de wijziging van de pensioenwetten, voor land- en zeemacht enz. aangenomen. Mèt debat, doch zonder hoofdelijke stem ming werd goedkeuring gehecht aan de Woonruimtewet 1947 en aan het wetsont werp, dat regelt de tandheelkundige oplei ding in universitair verband. De behande ling van de wijziging van de Leerplichtwet met de daaraan verbonden opschorting van het achtste leerjaar droeg een rustiger karakter dan in de Tweede Kamer. Het wetsontwerp werd zonder stemming aan genomen met aantekening, dat de fracties van de Partij van de Vrijheid en van de Communisten tegen waren. Minder rustig verliep de verdere behan deling van de wet uitzending dienstplich tigen. Minister Fiévez stond verstomd over de comm. opvatting over de democratie, waar de heer Koejemans hulde bracht aan de stakers. Ook de minister uitte zijn deernis met de in Indië gevallen soldaten, maar dat de heer Koejemans hieraan even eens uiting had gegeven, terwijl hij heel wat anders had verkondigd in de tijd dat tien tallen Nederlanders aan de demarcatielijn vielen, nadat het bevel staakt het vuren" was gegeven is toch wel wonderbaarlijk. De heer Koejemans poogde in de re pliek er opnieuw een Indië-debat van te maken, doch de voorzitter verhinderd^ dit. Daarna waren de interrupties uit de com munistische hoek niet van de lucht. On danks dit rumoer werd het wetsontwerp aangenomen met alleen 4 communistische stemmen tegen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3