Gloeiende lichtkogels zwaaien rond, ovens grommen en vuren laaien...! Wat er in de omliggende plaatsen voorviel NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 31 JULI 1947 DE ROMANTIEK VAN HET AMBACHT LEEFT NOG (Van een onzer verslaggevers) Als vurige lichtkogels zwaaien aan lange, dunne blaaspijpen klonten roodgloeiend, vloeibaar glas. Eenmaal, tweemaal rond.., dan zet de glasblazer de pijp aan zijn mond en drijft met kracht zijn adem in de buis. Als een zeepbel zwelt aan het andere einde een glanzende, draaiende bol, die plotseling gevongen wordt in een ijzeren vorm. De glasblazer draait sneller en snel- Boeiend proces. Drentel verder en ge komt in de per- serij. Hiet ziet ge, hoe in ijzeren vormen stevige glazen bekers, schaaltjes, deksels e.d. worden geproduceerd. Het proces is vrij eenvoudig en gaat snel. Het doet u even denken aan uw kindertijd, toen ge met metalen vormpjes taartjes bakte uit zand De machinale glasblazerij en -perserij is alleen verbluffend door de constructie der machines en de schijnbare gemakke lijkheid van het proces. Hoe boeiend is In het domein van de glasblazer: het zwaaien van de gloeiende klompen. Ier de lange pijp rondIneens is het klaar. De vorm opent zich en een glas figuur, fijn en doorzichtig wordt losgestoten. Een hand grijpt naar een nieuwe buis, de felle oven staat een nieuwe klomp af uit de borrelende, ziedende massa in zijn wit- gestookt binnenste. Opnieuw zwaaien zeven, acht lichtkogels rond Het ambacht leeft! Machines voeren de productie op Hier, in het domein van de handwerks man, geen dreunend rhythme van de nauw keurig afgestelde machines, geen enerveren de jacht van opgevoerd tempo. De vuren in de ovens laaien, met gloeiende glasklom pen valt niet te treuzelen, maar het stoere ambacht viert hier hoogtij. De arbeider werkt, niet als een verlengstuk van een ver nuftige machine-met-topproductie, maar met regelmaat en goed-getraind overleg bouwt hij zijn werkstuk op. Toegegeven, niet altijd komt een werk stuk in de glasblazerij kant en klaar uit de handen van de werkman. Dikwijls is er een machine nodig voor snelle en preciese af werking, dikwijls ook komen er voor slij pen, graveren of polijsten andere handen aan te pas. Ook is het, bij massaproductie, niet meer lonend het handwerk toe te passen, want het verbruik van glas is dermate toegeno men, dat de. handproductie er niet meer tegenop kart. Maar toch is de glasfabriek een van de industrieën waar men het am bacht nog vindt in de beste en dikwijls nog primitieve vorm. Romantiek Hier leeft nog de oude romantiek van lichtende vuren in ruime werkplaatsen met schemerige hoeken, van bakstenen ovens en sissende koelbakken. Rond elke oven staan de glasblazers, die het willig, soepel mate riaal vormen en hanteren met een zeker heid en gemakkelijkheid, de ware vakman eigen. Karretjes vol breekbaar, nog warm glaswerk worden regelmatig weggereden, om in een ander deel van de fabriek voltooid en voor verzending gereed ge maakt te worden. De handwerksman hanteert het fijnste product: kristal. Het grovere werk wordt machinaal ge daan. Een andere afdeling zorgt hier voor. Ronkende machines zuigen de dikke vloeistof uit de vele ovengaten en blazen in een wip flessen en flesjes, pot ten en glazen, schaaltjes en andere voor werpen, die langs een trage band door de droogovens gaan en aan het einde gecontroleerd worden. Gaat het u aan uw hart, wanneer ge zo'n aardig schaal tje, waarin een klein luchbblaartje zit, kletterend in stukken ziet vallen in de afvalkarren? Spijt het u, wanneer er zon mooie tweeliters groentenfles om een kleine fout aan brokken gaat? Och, het is maar een kleine correctie, want al deze scherven komen weer in de ovens terecht, worden bij een tempe ratuur van 1400 gr. Celsius opnieuw ge smolten en er komt een ander en beter, foutloos voorwerp uit te voorschijn. niet de werking van een machine, waar uit elke dag 5000 bruine flesjes rollen! Veel interessanter is het echter in de nevenbedrijven, zoals men deze vindt in de Leerdamse glasfabrieken. Hier ziet men het bewerken van kristal en glas. Graveren, slijpen, polijsten, etsen, het is alles handwerk, zij het dan ook met be hulp van draaischijven, e.d. Vooral het etsen van siervoorwerpen, welke grote waarde hebben, is een waar kunstwerk. De etser schabloneert de motieven op het glas en tekent met een fijne naald lijntje voor lijntje. De polijster doet de rest en het kunstvoorwerp wordt een streling voor het oog. Typisch is ook het grovere versieren van vazen e.d. door het slijpen met een zandstraal, waarbij de motieven worden uitgespaard door het glas met dikke lijm te bestrijken. Op volle toeren. Zo werkt de glasfabriek weer op volle toeren. De productie is vrijwel gelijk aan die van 1939, maar natuurlijk is ook hier een groot gedeelte voor deviezen be stemd. Naar de directie ons mededeelde, gaat 60 en over het geheel het meest luxueuse glas- en kristalwerk aandrink- serviezen, siervoorwerpen en huishoude lijke artikelen over de grenzen. Toch komt er ook regelmatige aanvoer voor binnenlands gebruik. Naar het zich laat aanzien, zal de binnenlandse glaspositie op dit ter rein snel verbeteren. Reeds aan het einde van dit jaar wordt een veel ruimere productie voor het eigen land verwacht. De moeilijkheden met de grond stoffen zijn niet groot meer. Glas bestaat uit zand. mergel en soda, voorts uit menie (voor het lood- kristal) en potas. Soda moet uit Frankrijk en Amerika komen en de Contact met de West Direct contact met vrienden en familie leden ver over zee is voor de meeste mensen altijd een ding, dat vurig be geerd, maar zelden of nooit bereikt wordt. Het schijnt voor de meeste Nederlanders een wensdroom te blijven. Toch is er een mogelijkheid, om ver wanten in de West eens in de gelegen heid te stellen, de stem van hun gelief den in het vaderland te laten horen. Radio Nederland Wereldomroep stelt namelijk iedere Zaterdagmiddag een aantal Nederlanders in de gelegenheid, een groet uit te spreken aan familie leden of vrienden in de West. Deze groeten worden op gramofoonplaten op genomen en in de nacht van de daarop volgende Maandag op Dinsdag uitgezon den, via de PCJ-zender. Zij, die van deze unieke gelegenheid, die gratis geboden wordt, willen gebruik maken, kunnen zich schriftelijk melden tot Radio Nederland Wereldomroep, afd. groetendienst, Postbus 137 te Hilversum, met vermelding op de enveloppe van de woorden: „Contact met de West". Het kost alleen een reisje naar Hilversum! LUCHTVERBINDING AMSTERDAM— BATAVIA IN HANDEN DER K.L.M. De exploitatie van de luchtverbinding AmsterdamBatavia is overgegaan van de Neth. Government Air Transport op de K.L.M. Katwijkse Middenstandsactie „Katwijk bouwt op" Etalagewedstrijd en premiestelsel van 19 tot 23 Augustus De Katwijkse Middenstands-centrale stelt zich voor, van Dinsdag 19 tot Zater dag 23 Aug. een Middenstands-actie te houden onder de leuze „Katwijk bouwt op". De opening vindt plaats op Dinsdag 19 Aug., 's avonds 7 uur. Aan deze actie is in de eerste plaats verbonden een étalage wedstrijd, waarbij het publiek als jury zal optreden. De deelnemers worden verdeeled in vijf groepen, t.w. 1. levensmiddelen; 2. genot middelen; 3. verbruiksartikelen; 4. huis houdelijke artikelen, en 5. luxe artikelen. De deelnemers kunnen zelf opgeven, in welke groep ze willen deelnemen. De algemene indruk moet het doen. De deel nemer, die met zijn étalage in zijn groep het hoogste aantal stemmen haalt, wordt winnaar, tweede die op hem volgt, enz. Onder het publiek zullen de prijzen worden verloot. Verder wordt aan deze week een actie verbonden, waarbij het publiek voor iedere rijksdaalder, dat het besteedt, een lot ontvangt, recht gevende op fraaie prij zen. Deze prijzen zullen in het openbaar worden verloot. Voor de gehele actie zal door de Mid denstands-centrale reclame worden ge maakt. Deelname kan uitsluitend plaats vinden door winkeliers, leden van de Chr., R.K. of moderne bond. ALPHEN A. D. RIJN. Het Nationaal Comité Handhaving Rijkseenheid heeft, zoals bekend, zijn actie voor het Volkspetitionnement op geschort. De plaatselijke afdeling sloot zich hier uiteraard bij aan. Dank zij de hulp van vele jongeren werden 4500 af schriften van de petitie verspreid en 2971 handtekeningen verzameld. Door bemid deling van anderen nog 456 handteke ningen. Voor het gemeentedeel Aarlan- derveen resp. 291 en 158. Totaal 3876 'handtekeningen. Ter dekking van de kosten werd f 718 ingezameld, terwijl de onkosten tot heden bedroegen f 164.64. De dames M. van Fulpen en J. Ver haar zijn geslaagd voor het examen nut tige handwerken. De na-uitreiking van bonkaarten zal morgen (Vrijdag 1 Aug.) plaats heb ben. ALKEMADE. Voor inwoners van de gemeente Alkemade vindt de na-uitreking van bonkaarten- K709 plaats te Roelofarends- veen morgen van 9.30 tot 11.30 uur. Geboren: Eleonora M. d. v. L. J. Zoet en J. C. van Klink; Gertruda M. d. v. J. H. Ponsroen en A. A. Peltenbürg; Theodorus G. A. z. x. N. v. d. Klugt en P. A. M. van Rijn; Alida C. M. d. v. C J. v. d. Hoorn en C. Th. Meijer; Maria A. C. d. v. C. J. de Jong en C. A. M. v. d. Meer; Wilhelmina H. d. v. H. J. van Ruiten en P. C. Rietbroek; Wouter P. L. z. v. L. C. Koek en C. W. van Veen; Johannes J. z. v. J. C. de Jong en E. K. Burger; Joseph H. A. z. v. M. Wessel- man en A. M. de Jong; Jacobus C. z. v. Th. J. v. d. Geest en K. C. v. d. Hulst; Petronella A. d. v. A. F. v. d. Meer en C. C. M Huigsloot; Antonius J. M. z. v. L. W. Straathof en C. E. M. Waasdorp; Petronella M. d. v. J. M. Klein en J. Eist- geest; Jacobus Th. z. v. P. J. E. de Koning en M. C. Pieterse. Overleden: Hoogenboom, P., 64 j. Ondertrouwd: P. A. C. Vermin en A. aanvoer is over het algemeen bevre digend. De mergelgroeven in Limburg leveren volop mergel en ook de menie komt vrij vlot Behalve het werk voor de industrieën en fabrieken, zoals flessen, jampotten e. d., worden vooral gebruiksvoorwerpen gefabriceerd; aan kunstproductie wordt uiteraard het minst aan materiaal en werkkracht besteed, want daar is het de tijd niet naar. De Leerdamse Glasfabriek draagt ook een steentje bij aan het vervaardigen van de z.g. utiliteitsgoederen, o.a. door het produceren en tegen lage prijzen in de handel brengen van geperst-glazen bekers en schalen voor dagelijks ge bruik. Deze massaproductie' zal voor lopig nog voortduren. SH slaper aan ztfn nauwkeurig werk. J. M. Zoet; G. C. Deters en J. C. Aker boom; P. A. Ie Conge Kleijn en C. J. v. Staveren; E. J. M. Knelange en Th. M. J. Verdel; N. W. Schouten en M. W. I. Ro dewij k. Gehuwd: G. L. Olijerhoek en J. M. v. d. Wereld; P. J. Koek en M. C. Hulse bosch; M. Borgers en C. van Iperen. HAZERSWOUDE. GEBOREN: Dirk C, z van L D Ver- gunst en N Kwakernaat; Pieter, z van C. Bremmer en P C Sonneveld; Jan, z van J Francken en G van den Berge; Jan, z van C van der Kwaak en A Haasnoot; Adrianus J, z van A L van den Berg en C A van Leeuwen; Helena J M, d van C J M van Rooijen en H M van der Geer; Bernardus A M, z van A J van Mil en J M Olijerhoek. ONDERTROUWD: P C Helmus eci P Raaijmakers. GEHUWD: W A Rodenburg en P A Loomans. OVER LEDEN: A T Uithol, 53 j, echtgenote van P Brommers; R A Sohellenbach, 2 j; J C van Saase, 69 j wedn. van A M Vollebregt. KATWIJK. De resultaten van de volkstelling zijn thans bekend geworden. Het inwo neraantal bedroeg 19.789 (zoals bekend is sindsdien het aantal de 20.000 reeds gepasseerd) Katwijk a. d. Rijn telde 2961 inwoners en Katwijk aan Zee 16688. Voorts in hui zen buiten het dorp, in de Pan en bij het vliegveld, 140. Het aantal huizen, die be woond werden, bedroeg in Katwijk a. d. Rijn 578, in Katwijk aan Zee 3046; ver spreide huizen buiten de dorpen nog 26. KATWIJK AAN ZEE. De meisjes-catechisanten zijn o.l.v. ds J. v. d. Krift per autobus een reisje wezen maken naar Utrecht. Hier werd 'de Domtoren beklommen. Langs de Pyra- mide van Austerlitz werd de tocht ver volgd naar Arnhem en Rozendaal. De terugreis ging langs Rhenen, waar aan Ouwehands Dierenpark een bezoek werd gebracht. Over de Grebbeberg en langs Utrecht werd naar huis gereden. Het Jeugd-appèl, dat gisteravond in de Zuidduinen zou worden gehouden, werd wegens omstandigheden uitgesteld tot Dinsdag 26 Aug., om 8 uur in de Oude Kerk. SASSENHEIM. Onze plaatsgenoot Henk Perfors is geslaagd voor het middenstandsexamen. Geboren: Jan z.v. H. v. d. Heiden en J. Havenaar; Jacob z.v. W. v. Vliet en C. Leeflang. Getrouwd: J. M. v. Biezen, 35 en M. Tukker, 28 j.; H. W. v. d. Plaats, 32 j., en E. Krook, 27 j.; C. Vonk, 22 j., en A. Visser, 35 j.; J. H. Vijlbrief, 26 j., en S. W. Vogelaar, 24 C. P. v. d. Berg, 23 j, en M. Meeuwissen, 21 j. Ingekomen: J. L. Caspers, Rusthofflaan 35 van Eindhoven; F. Veltman, Hoofdstr. 82 van Boxmeer. Vertrokken: S. W. Vijlbrief geb. Vo gelaar naar Werkendam, Uitbreiding 16; P. J. Wolf naar Gouda, Park 19; M. C. Verdoom geb. v. d. Voorn naar Lisse, v. d. Veldestr. 25; M. C. Kade naar Katwijk, J. Tooropstr. 51; D J^C. Schaerlaeckens naar A'dam, Herengracht 542; J. A. van Galen naar Wassenaar, Ridderlaan 1. VOORSCHOTEN De dit jaar opgerichte Zondagsschool aan de Rijndijk heeft dezer dagen met 75 kinderen een vacantiedagtrip ge maakt. 's Morgens om negen uur vertrok men per boot van „De Vink" voor een tocht over de Kager- en Brasemerpla»- sen. Op de boot werd natuurlijk duchtig getracteerd. In de middag werd een be zoek gebracht aan Duynrell in Wasse naar, waar eveneens de nodige tractaOes niet onwelkom bleken. Toen 's avonds hot groepje o.l.v. de heer P. Saarbrug dm, maar welgedaan in Voorschoten terug keerde stonden vele ouders hun kroost al op te wachten

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5