Geen dorre theorie en vervlakkende praetijk Oegstgeest onteigent het bos van Duinzicht NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DONDERDAG 31 JULI 1947 Stadsnieuws yiam der vakkennis ook in Leidse schilderskringen ontstoken In November van het vorig jaar ver meldde het Schildersblad, het algemeen vakblad voor het schildersbedrijf en or gaan van de vakgroep, een initiatief, dat voor de huisschilder om deze huise lijke term te gebruiken in tegenstelling tot de „kunstschilder" perspectieven opent, waarvan men de waarde niet moet onderschatten. Immers beoogt men in alle steden van ons land de oprichting van studieclubs, die zich noch met de zuivere en vaak dorre theorie, noch met de essentiële, maar niettemin vaak vervlakkende prac- tijk zullen bezighouden; doel is het op hoger peil brengen van het vak in het algemeen, dus een stimulering van de belangstelling in algemeen-oriënterende zin. De vakgroep Schildersbedrijf en de V.V.V.F. (verffabrikanten) zegden hun medewerking toe, terwijl subsidie in het vooruitzicht werd gesteld. En in navol ging van andere steden heeft thans ook Leiden de organisatie van zulk een stu dieclub ter hand genomen. Gisteravond vergaderden afgevaardigden van pa troons- en gezellenorganisaties van Chris telijke, R.K. en „neutrale" huize in de bovenzaal van „De -Harmonie" onder voorzitterschap van de heer C. Veerman. Na een terzakekundige inleiding van de heer G. H. Wissink, eerste secretaris van het voorlopig landelijk bestuur, en van grote belangstelling getuigende op en aanmerkingen van de zijde der aan wezigen, kwam men tot oprichting van een Leidse Schildersstudieclub en de samenstelling van een voorlopig bestuur, dat er als volgt uitziet: voorzitter, de heer C. Veerman, secretaris de heer H. Groenewegen, lid de heer J. Kanbier. De bedoeling is zo spoedig mogelijk tot DE HEER H. DU PON MET PENSIOEN Een oude en zeer goede bekende van de medici-in-wording aan de Leidse Universiteit, de heer H. du Pon, tech nicus eerste klasse aan het laboratorium voor pathologische anatomie, zal, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, na ruim 41 jaren van werk zaamheid in velerlei functies aan dit laboratorium, met ingang van 1 Augus tus a.s. het werk neerleggen. Zeer vele medici, die de laatste decennia in Leiden studeerden en thans alom over het" land verspreid zijn, zullen zich met dank baarheid deze studenten-vraagbaak en behulpzame vriend herinneren. Ook door medici en hoogleraren werd meermalen 'èen dankbaar gebruik gemaakt van zijn kundige hulp. Het afscheid vond heden morgen in intieme kring plaats. „Kerels van Tante Pos!.1" We kregen enige mensen op onze re dactiekamer, die enthousiast waren over tante Pos. Berichten van jongens aan het front in Indië zijn op het ogenblik meer dan goud waard. Buitengewoon sympathiek is daarom het gebaar van twee Leidse bestellers, die hun vrije Zaterdagmiddag opofferden en 80 front- brieven over de gehele stad distribueer den. Ook wij zijn enthousiast om dit gebaar en brengen deze mannen vanaf deze plaats hulde. VJ BURGERLIJKE STAND. GÉBOREN: Tonnie. z. v. J. P. van der Zeeuw en J. Verhoeven; Marijke E. M., d. van J. F. Wakka en G. A. Schoon; Johannes W., z. v. B. W. M de Roo en C M. de Bolster; Stanley, z. van J. F. W. Beerenfenger en G. C. M. de Joode; Hendrikus C., z. van J. G. Kruijswijk en B. Cohen Rodrigues; Margaretha A. F., d. v. A. C. de Graaf en A. van Leeuwen; Hendrika, d. v. H. Linting en G. Kruise; Marina A., d. v. J. J. Stokkermans en A. Dijkhuizen. OVERLEDEN: J. den Hertog-Neute boom, 59 jaren. GETROUWD: J. Boezaard en C. M. Siera; A. v. d. Velden en W. A. van der Veldt; H. C. M. Peterse en H. J. v. d. Broek; J. Azier en S. v. d. Bos; A. B. Bakker en C. A. Cras; G. Biegstraaten en E. G. Maas; P. van Hoven en M. J. de Rijk; I. Monteba en H. E. W. Barten; D. Petit en E. de Kier; J. M. Roosen- brand en A. J. M. Geuke; T. van Tuijl en C. van den Berg; A. J. v. d. Windt en M. J. W. Choufoer; H. J. v d Woerd en J H. van Leeuwen; C. D. Zandvliet en M. J. Honsbeek. Distributievaria De na-uitreiking van bonkaarten, K 709 vindt voor inwoners van Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Warmond plaats te Leiden, Steer.schuur, op morgen voor de letters L t.m. Z. Toeslagkaarten voor a.s. en jonge moeders, morgen de letters N tjn. Z. Uitreiking schoenen-bonnen aan kinde ren, morgen de letters N t.m. Z. Het dis tributiekantoor is geopend van 8.30 11.45 en 1416 uur. een definitief bestuur en directe actie te komen, getrouw aan het devies: geen dorre theorie alleen, niet slechts ver vlakkende praetijk, maar levende combi natie van die twee en aansluiting van het vak aan verwante vakken en de grote reële eenheid van de maatschappij in al haar facetten. Een excursie naar een lak fabriek of een spuitinrichting staan der halve evenzeer op het programma als een oezoek aan een museum, waar de oude en nieuwe meesters der beeldende kun sten ons vertellen van de worsteling met de techniek der kleuren. En waar voor menigeen dure cursussen tot de wens dromen behoren, zal wellicht van de studieclub het initiatief uitgaan voor een gezamenlijke cursus in vakbekwaamheid, terwijl ook de jongens in Indië niet mo gen worden vergeten. Het terrein ligt practisch nog braak en er is veel te be reiken. Vooral voor jonge krachten ligt hier een mooie taak. Een raadslid, dat aan wandel sport moet gaan doen De gemeenteraad van Oegstgeest kwam gisteravond in vergadering bijeen, welke samenkomst de eerste was, die met gebed geopend en dankzegging gesloten werd. Het verzoek van het bestuur der Herv. School om gelden voor de aanschaffing van leer middelen wordt in handen gesteld van B. en W. om prae-advies. Het verzoek van de R.K. Middenstands ver. om erkenning van een in te stellen plaatselijke middenstandscommissie doet mr Valentgoed (CH) de opmerking maken, dat het z.i. niet juist is, om het stuk in handen van B. en W. te stellen voor prae-advies. De raad is, volgens spr. het lichaajn, dat licht moet laten schijnen over deze materie, maar moet dan ook weten wat precies de bedoe ling is. Genoemde vereniging zegt in haar verzoek, dat zij de tolk wil zijn van de middenstanders en in dit verband vraagt spr. of zij het werkelijk is of niet. Is er con tact gezocht met andere middenstandsorga nisaties? Zo ja, wat is het resultaat en zo neen, zijn deze er soms niet? Het komt spr. voor, dat het beter is, dat de R.K. Midden standsver. dit verzoek terug neemt en eerst contact zoekt met de anderen, opdat er een commissie gevormd kan worden uit alle middenstanders. De heer Verhoef (R.K.) deelt mede, dat er geen andere middenstandsorganisaties zijn, maar dat er wel contact opgenomen is met andersdenkende middenstanders, die het plan der R.K. zeer toejuichen. Ook mevr. Kramers (PvdA) is van oor deel, dat het wenselijker is, dat ook anders denkenden in deze commissie zitting nemen. De voorz. deelt mede, dat in enkele ge meenten 'n commissie als voorgesteld werk zaam is maar dat deze gebonden zijn aan een streng reglement. Van dit laatste is hier echter nog geen sprake, waarom spr. ook voorstelt de R.K. Middenstandsver. te ad viseren het verzoek terug te nemen, te ko men met een commissie die bestaat uit ver schillende richtingen en dan in het bezit is van een duidelijk omschreven reglement. Dit voorstel wordt z.h.s. aangenomen. B. en W. doen hierna mededeling dat Ged. Staten hun goedkeuring niet hebben ge hecht aan de toekenning van een vaste toelage van f 300 aan de hoofdcommies-chef ter secretarie de heer K. Veen. Vele raads leden betreuren dit, maar na een toelichting van weth. Dijsselbloem (RK) blijkt wel dat hier niets aan valt te veranderen. De heer W. J. Burmann te Den Haag had verzocht 1200 m2 grond aan de Laan van Alkemade te mogen kopen voor een landhuis. B. en W. stelden voor, het stuk te verkopen voor f 11.65 per m2, welk voor stel z.h.s. wordt aangenomen. Door het woningtekort zijn de bewoners van zeven onbewoonbaar verklaarde woningen er nog niet in geslaagd elders een woning te vin den, waarom B. en W. voorstelden de ter mijn van ontruiming tot 1 September 1948 te verlengen. Z.hs. aangenomen. Idem het voorstel verhuur perceel grond aan de Pr. Bernhardlaan hoek Hofbrouckerlaan aan de Zaalberg-familie weer aan 't werk Gisteren werd er in Zaalbergs Deken- fabrieken weer volop gewerkt, 's Mid dags echter kwam de grote Zaalberg familie nog eenmaal bijeen in de fabriek, waarbij de bedrijfsleider, de heer H. Bronsgeest, de sociale werker, de heer W. Harmsen, en één der procuratiehou ders, namelijk de heer J. v. d. Waard, in zeer duidelijke woorden de directie har telijk dankten voor de buitengewoon aangename dagen. LEEDS POLITIE MUZIEKGEZELSCHAP Het Leids Politie Muziekgezelschap heeft gisteravond in de tuin van „Oud- Hortuszicht" een concert gegeven, dat velen een plaats had doen zoeken rond om de muziektent onder de bomen in de heerlijk koele tuin. In aanwezigheid van de commissaris, de heer R. J. Meyer, werd het concert o.l.v. de heer B. Verweel geopend met de Colonel Bogey-mars van K. J. Alford, waarna een programma van ouvertures, walsen en marsen werd uitgevoerd, dat bij de aanwezigen veel bijval vond. Als geheel een concert, dat om her haling vraagt. Ver. van kinderspeelweiden tegen een huur waarde gelijk aan de van de gemeente te ontvangen subsidie. Daar dit stuk land in gebruik was bij de heer P. C. J. Paarde- kooper en deze het voor de speeltuin heeft willen afstaan, wordt aan hem een stuk aan de Hofdijk verhuurd. De Leidse Mixed Hockey Club had verzocht de grond aan de A'btspoelweg wederom te mogen inhuren. Ook hiermede kan de raad accoord gaan, behoudens een clausule inzake opzegging i.v.m. uitbreidingsplan. Na enig debat wordt aangenomen het voorstel van B. en W. om aan de amb tenaren een gratificatie toe te kennen van 2 der jaarwedden met een maxi mum van f50. Hierna is de raad gedurende vijf kwar tier in geheime zitting. Bij de opening doen B. en W. het voorstel tot onteige ning van het bos van „Duinzicht" aan de Rhijngeesterstraatweg. Z.h.s. aan vaard. Tevens wordt aangenomen het voor stel, om afkondiging te doen van het feit dat het uitbreidingsplan in voorbereiding is, terwijl in verband hiermede wordt aangenomen het voorstel tot tijdelijke aanstelling van een opzichter-tekenaar. Bij de rondvraag vraagt de heer Boom (PvdA), of het niet mogelijk is, dat de Melkfabriek Menken wat minder ruimte in beslag neemt van de Van Assendelft- straat, waar het verkeer moeilijkheden ondervindt. Weth. Dijsselbloem deelt mede, dat de heer Menken reeds vele pogingen in het werk heeft gesteld om zijm bedrijf elders in de gemeente te vestigen. De voorz. zegt, dat de heer Menken een zeer schikkelijk man is, die erg met ruimte te woekeren heeft en geen ruimte in beslag zal nemen die niet strikt noodzakelijk is. Toch zal de voorz. hem verzoeken, zich zo mogelijk „in te perken". Daarna komt het gemeenteschoon weer aan de orde en vraagt de heer Simon Thomas (FvdV), of het puin van de af gebroken huisjes aan de Terweeweg niet kan worden opgeruimd, de heer Blan- sjaar (CH) brengt een verzoek over van de bewoners tegenover „Flora", om de Rijnsburgerweg wat te laten opknappen, terwijl de heer Oosterom (AR) hetzelfde vraagt voor de weg tussen het Groene Kerkje en de Posfcbrug. Over al deze ob jecten zal de voorz. zich met de direc teur van gemeentewerken verstaan. Tenslotte verzoekt de heer Kerkhoff (RK) om de raadsleden in het bezit te stellen van een plattegrond der ge meente. Spr. woont reeds 13 jaar hier, maar vaak wordt er over bepaalde ob jecten gesproken, waarvan spr. niet de juiste ligging weet. Dit verzoek ontlokt de voorz. de opmerking, dat dit raadslid dan iets meer aan de wandelsport moet gaan doen. Spr. zal echter nagaan, of dit verlangen, te verwezenlijken is. EINDEXAMEN LUCHTVAARTTECHNISCHE SCHOOL. DEN HAAG, 30 Juli. Ges]aaig>d ewwiex. boord- of girondtmecamio der Luchtvaarttech nische schood K. Oosthoek te Leitim. Ik wil er maar mee zeggen... 't Is jammer, vind je ook nietIk ge loof trouwens, dat velen er zich met mij al over verheugd hadden. Zo iets komt niet alle dagen voor in onze goede oude Sleutelstad. Nee, ik blijf er bijhet is werkelijk jammer. Bovendien had ik mij al voor genomen er naar toe te gaan en een aardig stukske kopij er aan te wijden Zo in de geest van: ,,Aan de start is zo juist een aantal bekende Leidenaren verschenen". En dan zou ik hun namen hebben g^rioemd, terwijl het natuurlijk eveneens van belang zou zijn geweest, wat voor sportkleding en sportkleuren er zo al vertegenwoordigd waren. „De fietsen, die ze met zich voeren, zijn te verdelen in drie soorten: le. de gewone Hollandse wagentjes met luchtbanden (in tamelijk goede staat); 2e. de ongewone Hollandse karretjes met massieve banden eveneens in tamelijk goede staat); 3e. de nieuwe Franse bicyclettes waarover al genoeg is gezegd)". Het startschot wordt gelost door de voorzitter van de buurtvereniging en daar gaan ze. Ze rijden de Hooglandse- kerkkoorsteeg uit en racen de Middel weg af. Er heeft zich reeds een kop groep gevormd, terwijl een renner met wapperende jaspanden geklede jas) aan het staartje hangt. Langs de route staan de supporters, die hun buurtfavorieten luide aanmoedigen. Ze gooien met bloe men en struiken (net als in Parijs). Dan gaat het de Kaasmarkt op, waar reeds enkele uitvallers van hun fietsen stap pen (lekke band waarschijnlijk, we kun nen het hiervandaan niet zien), de rest peest de Hooigracht op. Daar wordt het meest van renners en banden gevergd. De hobbelige klinkers zijn nu niet be paald snelheid-bevorderend, doch het wil wel lukken „Zo trappen ze door, slaan rechts af (een deelnemer steekt zijn hand uit en belt doordringend) en snellen weer door de steeg, die nauw toeloopt. Na twintig ronden komt er een einde aan en wordt de winnaar (die intussen op de staart vijf ronden voor ligt) van deze Ronde onder de St. Pancras" omkranst, waarna hem de ere-medaille der buurtvereniging wordt overhandigd. De ijlings toege stroomde enthousiastelingen schreeuwen: „Leve Piet! Hij heeft gewonnen!" Ande ren daarentegen zetten uit volle borst in: „Eén nul is niks, twee nul is.... enz." Het is werkelijk onbegrijpelijk, dat zo iets wegens geringe belangstelling moet worden afgelast. Ik zou me er kostelijk hebben geamuseerd. Maar ja, zo is het leven. Dat wil ik maar zeggen. JANTJE VAN LEY DEN. Ere-doctoraat in de Rechts geleerdheid toegekend. Aan Lord Malcolm Halley, die begin 1948 naar Leiden komt De Senaat der Rijksuniversiteit te Leiden heeft in zijn laatste vergadering besloten het ere-doctoraat in de Rechts geleerdheid te verlenen aan Lord Mal-- colm Hailey wegens zijn bijzondere ver diensten op het gebied van koloniaal recht en sociologie, in het bijzonder wat betreft Afrika. Deze wetenschappelijke arbeid is mede van groot belang geweest voor de Nederlandse studiën in deze richting. Naar wij vernemen is het waarschijn lijk, dat Lord Hailey in het voorjaar van 1948 naar Leiden zal komen. Als resultaat van Lord Hailey's werk verscheen in 1938 het monumentale werk: „An African Survey", study of problem arising in Africa South of the Sahara". HAAGSE BIJZ. GERECHTSHOF De kantoorbediende M. v. d. Loo uit Leiden was bij de Landwacht Nederland gegaan, en had op die wijze zijn hulp aan de vijand verleend, waarvoor hij zich bij het Haagise Bijz. Gerechtshof had te verantwoorden. De proc. fiscaal, mr Braun, wilde rekening houden met de jeugd van verdachte, en vorderde zeven jaar gevangenisstraf met aftrek van pre ventief, en ontzetting uit de kiesrechten. De arbeider H. Bloot uit Leiden, had in bezettingstijd zich weinig fraai ge dragen; hij was o.m. lid geweest van de hulp-landwacht, en had als zodanig hulp verleend bij het uitvoeren van razzia's Dit nam de proc. fiscaal hem zeer kwa lijk, en de eis luidde tien jaar gevan genisstraf met aftrek van preventief en ontzetting uit de kiesrechten. In de zaak tegen de typist E. Sanders uit Leiden, die bij de landstorm Neder land was geweest, kwam de getuig© décharge W. Scheps uit Baarn medede len, dat verdachte thans zijn foute han delingen volkomen inziet. Dit bleek ook uit een artikel, door S. in het kamp blaadje geschreven. Daarom volstond de proc. fiscaal met te eisen vier jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief, en ontzetting uit de kiesrechten. OEGSTGEEST. GEBOREN: Jeanette A, d van G Bos en J H Wesdijk; Corstiaan W, z van C van der Kaaij en J W Kokkedee; Louis© F J R, d van J J Th van der Maat en J P R Bracco Gartner; Reinskje, d van C W Schoncveld en P Postma. ONDER TROUWD: F van Vliet 44 j en J C vani der Burg, 40 j; H A de Boer, 24 j en G Luitjes 26 j; A C Labouchere, 26 j en M M des Tombe. 27 j; A B van der Horst^ 25 i en M J Siraa, 24 j; L van de»n Boo- gerd, 32 j en C A J van Beek, 25 j. OVER LEDEN: J J Wessendorp, m., S3 j., e,v. E M van der Woude. KATWIJK a. d. RIJN De heer C. Doeks is geslaagd vo<*? het hoofdacte-examen afdeling B. GAPA6E V W WERKHOVEN F PiUKAANSTR.Hi*l226BQ L m Uit de legerberichtcn, die de laatste dagen uit Indië geseind worden, blijkt over duidelijk, dat onze soldaten overal met enthousiasme worden ontvangen. Hier een sprekend bewijs uit Probolinggo, dat enkele dagen geleden door onze mariniers werd bezet; juichende inlanders begroeten de landingstroepen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4