Onder de rook van de Oude Sleutelstad VAN DE LEEST AFEE Wat er in de omliggende plaatsen voorviel NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG, 3# JULI 194T LEIDERDORP Tot onderwijzer (es) aan de Herv. School (hoofd de heer R. v. d. Hoek) en niet aan de C-hr. Nat. School, zoals Werd gemeld - zijn benoemd: S. v. d. Zee te Delfstrahuizen (Fr.), mej. A. Ottow te "Wassenaar en mej. M. M. van Krugten te Ede RIJNSBURG De dochter van de fam. P. v. E, die verleden week van een ca. 3 meter hoge trap op een betonnen vloer terecht kwam en ernstig werd gewond, is gelukkig weer herstellende. De Geref. jonge meisóes- en knapen- ver. maakte gisteren een tocht naar Rhe- ïien en omstreken, 's Morgens om ca. 8 u. vertrok de jeugd in 5 bussen en het werd een mooie vrolijke tocht. Na de aankomst in Rhenen werd de Grebbeberg bezocht, waar men een indruk kreeg van het oor logsgeweld in 1940. In Ouwehands Dieren park werd eerst gegeten en vervolgens de dierenweelde bewonderd. Natuurlijk had ook de speeltuin grote aftrek. Van hier ging het naar Oud-Valkeveen naar de speeltuin „Doolhof" en naar het strand. Ver volgens was het weer de tijd om de inwen dige mens te versterken én toen was het tijd om naar huis te gaan. Onderweg werd nog even een ijsje gepikt en om ca half 11 waren de 150 jeugdige Rijnsburgers weer behouden thuis. Onder een stralende zomerzon maak ten 150 Rijnsburgse ouden van dagen gis teren in 36 auto's de eerste na-oorlogse autotocht. Via de bollenstreek ging het naar Groenendaal, waar thee en diverse con sumpties werden gebruikt. Vandaar ging het gezelschap onder begeleiding van de Haar lemse motorpolitie naar het bekende restau rant „Kraantje Lek", waar weer diverse heerlijkheden weden opgesoupeerd. Van de speeltuin werd een buitengewoon druk ge bruik gemaakt. We zagen B. en W. in actie op schommel en wip en zelfs boegspriet lopen. Ook de wijkverpleegster kwam tot groot vermaak van allen boven van een duin afrollen. Hierna ging het huiswaarts. Om half 8 reed men Rijnsburg binnen, waar het muziekkorps „Wilhèlmina" aanwezig was, om de groep met fanfares te ontvangen. Tot slot kwam men bijeen in „Flora", waar speeches werden afgestoken door burg. mr Hbweler en weth. T. Kralt. Mevr. v. d. (Vijver werden bloemen aangeboden. Ver volgens werd het woord gevoerd door de heer P. van Delft. De heer J. Ploeg, zelf een „oudje", bedankte namens allen voor de heerlijke autotocht. Opnieuw rukten broodjes met paling en andere heerlijkheden aan, terwijl het muziekkorps vrolijke lied jes ten gehore bracht. Ds Burgy sloot deze avond>met dankgebed, waarna het avondlied wer^'gé^Qngen. Meer dan VöTdaan keerden allen huiswaarts. Ons rest nog eeri woord van hulde te brengen aan de organisatoren, die tijd noch moeite heblen gespaard, om dit alles tot stand te kunnen brengen. De vrouwen en verloofden van de jongens in Indië kwamen bijeen, om een club op te richten, met het doel, elkaar tot steun te zijn. Het bestuur werd als volgt samengesteld: mevr. A. LindthoutNoort, presidente; mej. T. J. Tijsterman, secreta resse; mevr. BeekhuisBinnendijk, pen- liingmeesteresse. Op Maandag 4 Aug. hoopt men een boekeninzameling te houden. VOORSCHOTEN De woningcommissie houdt in de Week van 28 Juli t/m 2 Aug. geen zit ting voor het publiek. De in het Ambachtshuis gehouden tentoonstelling „Oud-Voorschoten" werd geopend door burg. C. J. v. d. Hoeven, die de aanwezigen welkom heette en een kort verslag van het ontstaan der ten toonstelling gaf. In het bijzonder dankte de burgemeester de gemeente-archivaris sen van Den Haag en Leiden, en Baron Schimmelpenninck van der Oye voor het tijdelijk afstaan der stukken. Hoewel we gens gebrek aan plaatsruimte niet alles tentoongesteld kon worden, wat over „Oud-Voorschoten" te verkrijgen zou Kunst en Letteren Nel Oosthout declameerde Voor de buitenlandse studenten. Aan de Leidse Universiteit wordt dit jaar een zomer-cursus gegeven voor bui tenlandse studenten. Het doel is de stu denten uit de andere landen en andere werelddelen te laten zien, wat Neder land te geven heeft op cultureel gebied. Zo moeten we ook zien de declamatie avond, die gisteren in besloten kring voor deze studenten in het Oosters-Insti- tuut werd gegeven. We willen dan maar gelijk beginnen met te zeggen, dat deze avond ten volle aan het gestelde doel heeft beantwoord. Mevrouw Oosthout declameerde het bekende: „De Krijt- cirkel" van Klabund, in de Engelse ver taling van John van Snellenberg. De wijze, waarop dit stuk gebracht werd, was zó, dat we gerust tegen onze buiten landse gasten konden zeggen: Hier hoort U één van onze beste declamatrices. Het Was niet alleen de stemverandering (een kwestie van techniek), maar ook de uit beelding der personen (een kwestie van inleven), waardoor we een stuk decla matie te zien en te horen kregen, dat we niet spoedig zullen vergeten. Wij zullen liiet in détails treden, daarvoor was deze avond niet geschikt, we hopen, dat we daarvoor in het komende seizoen nog gelegenheid zullen krijgen. We zijn Nel Oosthout dankbaar, dat zij deze avond gegeven heeft, en we zijn er van over tuigd, dat de buitenlandse studenten een even dankbare herinnering aan deze avond zullen behouden. B. zijn, heeft het comité toch een algemeen overzicht kunnen geven. Het laat zich dan ook aanzien, dat het werk van het comité ten volle beloond is geworden. Er was, zoals gemeld, reeds een druk bezoek. Vanavond is de tentoonstelling nog geopend. De heer K. Boonstra is geslaagd voor het middenstandsdiploma. J. J. v. d. M., wonende aan de Schoolstraat, is Zaterdag te Leidschen- dam, waar hij werkzaam was, te water geraakt en verdronken. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. Bij de tapijtknoperij „Het Paapje" aan de Papelaan is ingebroken. Behalve de aanwezige grondstoffen werden ook de spoelen meegenomen. De uitslagen van de harddraverijen met boerenpaarden waren Maandag als volgt: 1. A. Blok, Voorschoten 2. J. M. de Jong, Leidschendam; 3. A. Warmer dam, Voorschoten. Shetland-ponies: 1. G. v. Rijn, Scheveningen; 2. M. Smit. Voor schoten; 3. P. L. van Wissen, Warmond. Tweespanwagens: 1. H. van Santen; 2. A. van Santen; 3. W. Lekkerkerker; 4. A. van Rooien, allen te Voorschoten. De rij- vereeniging „Wassenaar" gaf demonstra ties. Op de paardenmarkt waren 260 paarden. De handel was zeer kalm. De prijs voor hitten varieerde tussen de 750 en 850 en voor paarden tussen de 1000 en 1300 gld. WARMOND. In de vergadering van de Feestcom missie is besloten om, in verband met de toestand in Indië, de a.s. feestviering niet in de gewone omvang te doen plaats vin den. Harddraverij en volksspelen zullen dus vervallen. Wél zal Koninginnedag gevierd worden, zij het dan in hoofdzaak met de kinderen. De commissie rekent hiervoor bij het aanbieden der lijsten op ruime bijdragen. ALPHEN a/d RIJN. Bij de militaire operaties in Ned.- Indië is de militair Oudshoorn, wonende Hugo de Grootstraat, vorig weekeinde op Java om het leven gekomen. In verband met het Bruggenstraat- probleem is destijds door de gemeente aangekocht het voormalige hotel „De Vergulde Wagen." Het grote gebouw heeft nadien verschillende bestemmingen ge had. De laatste tijd kregen B. en W. regel matig verzoeken tot huur van een ge deelte van het gebouw. De aanvragers zijn meestal verenigingen. Met een aantal belanghebbenden werd nu een vergade ring gehouden, belegd door het gemeente bestuur. Men wil n.l. komen tot een stichting tot exploitatie van het gebouw. Uiteraard zal de raad hier ook nog wat in te zeggen krijgen, wantfhet voorstel van B. en W. is, dat die gemeente het opknappen van het exterieur zal bekos tigen. Het is de bedoeling, dat dan tevens een gedeelte wordt gereserveerd als woonruimte voor twee gezinnen. In de gehouden bijeenkomst waren aanwezig vertegenwoordigers van de „Rijnkring." plaatselijke padvinders en de Herv Jeugdraad. Deze zullen de zaak verder in eigen kring bespreken. De Stichting zal eventueel het beheer in eigen handen moeten nemen en f 1500 onderhoudskosten jaarlijks aan de gemeente moeten betalen. De heren G. v. d. Breggen en J. Raaphorst zijn geslaagd voor het Midden standsdiploma. De Geref. Knape n veren i gi n g ,,'t Mosterdzaadje" maakte gisteren een uit stapje. Men zocht het ditmaal eens dicht bij huis, n.l. te Leiden. Verschillende musea werden bezocht en de jongelui hebben veel genoten en veel geleerd. KATWIJK. Woensdagavond half acht spreekt ds Hegeman van Slikkerveer voor de Ger. Gemeente te Katwijk aan Zee. KATWIJK a/d RIJN. Voor het middenstandsdiploma is ge slaagd C. Francken. KATWIJK AAN ZEE. Er is een Oorlogsgravenstichting sa mengesteld. Het bestuur bestaat uit de volgende heren: voorzitter: burg. mr W. J. Woldringh v. d. Hoop; secretaris: de heer Aandeweg en penningmeester: de heer W. Vooys. Gisteravond werd in „Irene" de jaar vergadering gehouden van de voetbalver. Katwijk, o.l.v. de voorzitter, de heer D. Goedhart. Deze sprak een openingswoord, waarin hij in 't bijzonder welkom heette de trainer, de heer v. d. Beulet. De se cretaris, de heer L Schrama, bracht in zijn jaarverslag dank aan de EHBO-ver. voor de hulp in het afgelopen seizoen. De penningmeester, de heer D. de Best, kon een batig saldo van f 1260 vermelden. Be treffende de juniorenafd. kon een batig saldo genoemd worden van f 117.95. De bestuursveikiezing bracht een herkiezing van de heren D. Goedhart en L. Schrama. De elftalcommissie werd als volgt sa mengesteld: H. v. Beelen, D. Ouwehand, L. Schrama, B. Hoek, A. Kleinhout en H. B. Mailimo. In de kascommissie werden benoemd J. Minnee, E. Wouda en J v d Oever. Hierna werd gesproken over de a.s. competitie. In verband met de binnen kort te houden feestavond werden in de feestcommissie benoemd de heren D. Ouwehand, H. B. Mailimo, L. Schrama, T. Degens en A. T. Duy verwoorde. Radio's voor onze jongens in Indië gevraagd Door de Band-NederlandIndië, afdeling Leiden. De heer K. Cefool. Zoeterwoudseweg 2, secr. afd. Leiden van de Band, schrijft ons het volgende: De Band Nederland-Indië, vereniging van ouders, vrouwen en verloofden van militairen in Indië en tevens de oudste vereniging op het gebied van welfare, zowel moreel als materieel, optredende als promotor van de grote landelijke actie voor radio's voor onze jongens in Indië, komt vriendelijk welwillende medewer king vragen tot het welslagen hiervan. Het zal wellicht bekend zijn, hoe groot 'het tekort op dat gebied bij onze jongens is. Tevens zal het bij even nadenken dui delijk zijn, welk een groot belang hier door gediend wordt, als zij de Nederlandse stem waar ook ter wereld kunnen horen. Zij daar in die Oost moeten met onze samenleving niauw verbonden blijven. Dat kan alleen, wanneer zij de Neder landse stemmen kunnen horen. Daardoor wordt het gevoel bij hen versterkt: Wij worden in het-moederland niet vergeten! Een tropentoestel kost door medewer king op alle gebied f375.50 netto. Indien men de Band in de gelegenheid stelt één of meer toestellen te kopen, worden die voorzien van een plaatje, vermeldende de gever. De Twentsche Bank Apeldoorn belast zich gaarne met overschrijving. (Gironummer Twentsche Bank Apel doorn: 158292). Het eerste toestel is er al, geschonken door de N.V. Kon. Ned. Grofsmederij. Mogen er nog vele volgen en ginds in de tropen veel toestellen het plaatje bevat ten met het opschrift van een Leidse firma. Gisteren is te Amsterdam op 52-j. leeftijd overleden, de pdandste Caroline Lank- bout. Hedenavond zal er door de Ned. Herv. Jeugdraad in de Zuiddudnen een jeugdappèl gehouden worden. Spreker zal zijn ds Spruyt van Leiden over ,,'t Zit in de lucht". Bij ongunstig weer in de „Oude Kerk". Hedenavond spreekt om 8 uur in de Chr. Geref. Kerk ds v. d. Bijl. LISSE Het dochtertje van de heer Groen in 't Wout werd in de Kanaalstraat door een passerende vrachtauto aangereden en ernstig gewond. Het werd door dok ter Van Dijk verbonden. Onder grote belangstelling werd Maandagmiddag op de begraafplaats „Duinhof" teraardebesteld het stoffelijk overschot van wijlen de heer D. Baartse, die ruim 26 jaar werkzaam is geweest in het bedrijf van de heer Tissing. Aan de groeve werd allereerst het woord ge voerd door de heer W. J. Tissing, welke de overledene schetste als een zeer ge waardeerd medewerker.Ds. Hadders be gon met te zeggen, dat hij een woord van de overledene wilde uitspreken van de laatste Zondagmorgen. Spr. richtte zich tot het personeel der zaak met de boodschap van Dirk Baartse, dat hij na grote strijd klein geworden was voor God en kon berusten in Zijn weg. Voorts las Ds. Hadders enkele verzen uit de 103e Psalm. Voorts voerde nog het woord ds. Ybema, Ned. Herv. pred. te Doorn. Nadat ds Hadders het „Onze Vader" had gebeden, verliet de grote schare diep on der de indruk van dit aangrijpend sterf geval de dodenakker. In deze gemeente is een commissie voor de noodwet ouderdomsvoorziening samengesteld, bestaande uit de heren J. Kingma en J. W. A. Lefeber als wethou ders en de heren C. Bon en A. Dorsman. De collecte voor het „Hoogeland" heeft opgebracht de som van f 134.02. Evenals vorig jaar zal ook nu weer een wedstrijd worden gehouden in soor tenkennis van bloembollen. Deze wed strijd staat onder auspiciën van de sa menwerkende landarbeidersorganisaties en zal worden gehouden op 1 en 2 Aug. in het gebouw van de R.K. Volksbond. Aan de Huishoudschool te Leiden is geslaagd voor het examen kinderver zorgster: T. Eigenbrood; voor hulp in de huishouding A. Wijnhout en voor costuum- en linnennaaien R. Boot. Aan de R.K. Vakschool voor Meisjes slaag den: voor huishoudkundige: R. Beelen, T. Belle, H. Henkus en A. Persoon. Voor hulp in de huishouding R. Berhee, J. v. d. Berk, T. Damen en C. v. d. Laan. SASSENHEIM Onze plaatsgenote, mej. D. Wijn beek, is geslaagd voor de akte tekenen L.O. De heren C. v. d. Voet en P. Pot man, laatstgenoemde als militair, heb ben beiden met succes aan de Vierdaagse deelgenomen. WOUBRUGGE Waarschijnlijk door een brandende sigaret die achteloos werd weggeworpen, ontstond brand in de hooiberg van de land bouwer G. van der Nagel aan het Noord einde. De vrijwillige brandweer had het vuur spoedig onder de knie, zodat huis en stalling gespaard bleven. D.C.L. herdacht gisteren haar 20-jarig bestaan Met een feestavond in „De Harmonie". De Damclub Leiden (D.C.L.) heeft gis teravond op waardige wijze haar twintig jarig bestaan herdacht in de bovenzaal van de „Harmonie". De voorzitter, de heer W. F. Olivier, heette aan het begin van deze avond alle aanwezigen en in het bijzonder de ver tegenwoordigers van de Leidse Districts- Dambond en zusterverenigingen hartelijk welkom. Spr bracht dank aan de feest commissie, die voor een uitstekend pro gramma had gezorgd. De voorzitter van de feestcommissie, de heer W. Laterveer, bood de heer Olivier bloemen aan. Ver volgens was het woord aan de afgevaar digden. De heer A. Kruidenier sprak namens de Leidse Districts-Dambond en memo reerde dat het D.C.L. in het afgelopen jaar niet heeft meegezeten. Zowel het eerste als het tweede tiental hebben de gradatiewedstrijden moeten spelen en slechts het eerste heeft zich weten te handhaven. Het was de heer Kruidenier echter bekend, dat er bij D.C.L. met veel animo wordt gedamd en hij zag de toe komst van D.C.L. dan ook niet al te som ber in. Tenslotte bood hij namens de L. D. D. B. een fraaie medaille aan. De heer v. d. Vlist, de voorzitter van de Leidse Damvereniging, was de tolk van zijn vereniging en roemde de prettige sa menwerking, die er steeds met D.C.L. is geweest en ook wel zal blijven. De twee clubs hebben elkaar nodig en naar spr hoopte, zal een van beide in het komende seizoen de ere-titel behalen, L.D.V. had voor een fraaie bloemenmand gezorgd. Het G. H. caibaret- en revuegezelschap heeft de enthousiaste D.CJL».-schare voor de rest van de avond uitstekend geamu seerd en de damproblemen voor enige tijd doen vergeten, alhoewel we bij het zin gen van het liedje: „Op de Damclub van Oom Nelis is t een reuze knusse boel. Ieder zit daar stug te kijken en geen lach komt om hun mond. Elke speler prakki- zeert daar op een reuze linke zet en dan hoor je enkel brommen, zodie kerel heeft zijn vet", toch nog hier en daar een enkele denkersrimpel zagen. Den Haag weet niets van Nehru's plannen Om Indië-kwestie voor Veiligheidsraad te brengen. De Nederlandse Regering te Den Haag heeft tot dusver nog geen bevestiging ge kregen van het bericht, als zou Voor- ïndië de Nederlands-Indische kwestie voor de Veiligheidsraad willen brengen. Ook over de verklaring van Pandit Nehru dat Voor-Indische vliegvelden voor Ne derlandse vliegtuigen zouden worden ge sloten, is bij de Regerfng niets bekend. Maatregelen van die aard werden in het geheel nog niet genomen. NOG EENS: DE MUGGENOLIE. De Keuringsdienst voor Waren heeft de muggenolie, waardoor, zoals gemeld, een vijf maanden oude tweeling te R'dam is ziek geworden, aan een onderzoek on derworpen. Gebleken is, dat deze olie het zeer vergiftigde nitro-benzol bevatte. Tegen het gebruik van deze muggenolie, welke herkenbaar is aan de amandel- geur, wordt dan ook gewaarschuwd. De toestand der kinderen is bevredigend; zij zijn weer uit het ziekenhuis ontslagen. DJOCJA LAAT 2 BOMMEN WERPEN OP SEMARANG. Aneta seint uit Semarang dat een repu blikeins vliegtuig gisteren, kort na zessen, te Semarang twee lichte bommen heeft geworpen. De schade was gering, maar 7 Indonesiërs werden gedood en 7 gewond. Onze jagers waren na 6 minuten in de lucht. Radio Djocja bericht nog, dat ook bommen zijn geworpen op Salatiga. „ZOALS HIJ HET ZAG." „Hij" is Franklin Roosevelt, die presi dent der Ver. Staten geweest is in een der grote tijdsgewrichten der wereldge schiedenis. Zijn zoon Elliott heeft uit de besprekingen, die zij» vader met Chur chill en Stalin te Casablanca, Cairo, Tehe ran en Yalta heeft gevoerd, deels door die bij te wonen, deels door hem verschafte inlichtingen, een en ander samengebracht in een by A. J. G. Strengholt te Amster dam verschenen boek. Er is derhalve iets zeer piquants in deze lectuur, vooral waar de schrijver de drie grote figuren in huil persoonlijk optreden belicht er. woor delijk sommige gesprekken weergeeft. Anderzijds maant de zelfingenomen heid, die in de verhalen van de jonge Roosevelt doorschemert, tot enige reserve, temeer, waar hij uiteraard slechts een klein deel der conferenties kon bijwonen. Niettemin is het buitengewoon boeiend te lezen, hoe de oorlog in de hoofdlijnen der ontwikkeling werd gezien door de Grote Drie (ook De Gaulle en Tsjang Kai Sjek komen even voor het voetlicht). Bijzondere aandacht verdient, dat in dit boek ook voorkomt, wat Koningin Wilhèlmina met President Roosevelt ge sproken heeft over de toekomstige status van Ned. Indië. In hoeverre dit fragment zuiver is, kunnen wij niet uitmaken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5