Leidenaren in de „Parel van de Achterhoek" „Oude Kerk" te Katwijk kreeg mooi geschenk NIEUWE LEID SC HE -«COURANT WOENSDAG, 30 JULI 1947 Stadsnieuws ZAALBERG'S PERSONEEL MAAKTE 2-DAAGSE TRIP (Speciale correspondentie). Met vliegend vaandel en slaande trom liamen Maandagmiddag ongeveer 550 per soneelsleden van Zaalbergs Dekenfabrie- ken bezit van het rustieke en landelijke Zelhem, de „Parel van de Achterhoek". Inderdaad, met vliegend vaandel en slaande trom, want vooraan de lange stoet marcheerde de kranige Harmonie- Kapel „Werkmans Wilskracht". Dcf dreunden de trommen tegen de huizen op. Ze vervulden de straten met hun geluid, de tam'boer-maitre zwaaide als een jong leur met zijn staf, en met volle muziek "trokken de gasten Zelhem binnen, waar iedereen uitgelopen was om de Wester lingen te begroeten. En over dat alles liet de zon haar verzengende stralen gaan, zodat wij medelijden kregen met de muzikanten, die al transpirerend toch Jttog schone klanken aan hun instrumen ten konden ontlokken. Tegen 4 uur arriveerde het gezelschap jnet 25 bussen uit de richting Ruurlo. Ka het vertrek uit Leiden was de eerste pleisterplaats de Julianatoren te Apel doorn. In Apeldoorn was burgemeester H. J. Langman van Zelhem aanwezig, ©m met enige commissieleden van de V.V.V., die deze trip in samenwerking jmet het reisbureau Lissonne-Lindeman, kantoor Leiden, had georganiseerd, zijn „beschermelingen" te verwelkomen. Van Apeldoorn werd vervolgens gereden via Zutphen, Warnsveld, Vorden en Ruurlo naar Zelhem, door een van de mooiste gedeelten van de Achterhoek, het land van kastelen en bossen, van akkermaals hout en peppels, bouwland en weide. Nog was er de schoonheid op de akkers, Waar de sikkels klonken en blonken en het graan ruisend viel, en de boeren, die des zomers geen vacantie kennen, maar in het zweet huns aanschijns het dage lijks werk verrichten. Ongeveer een kilometer voor het dorp Werden de bussen verlaten en trok men langs de stoffige zandwegen door enkele der schoonste plekjes van de gemeente Zelhem, de buurtschap Oosterwijk. Het door al die voeten opgeworpen stof hing ©Is een grote wolk boven de bossen, Waartussen de hitte van de zomerse dag trilde. Op de boerderij „Papenborg" van de landbouwer Hebbink werden de dor stige kelen gelaafd, waarna de wandeling Vervolgd werd. In de nabijheid van het dorp werd vervolgens de stoet opge steld, „Werkmans Wilskracht" begaf zich aan het hoofd, en zo werd Zelhem inge nomen door de bewoners van de Sleu telstad. Het was echter een zeer vreed- Eame inname, gezien het feit, dat burge meester Langman zelf de vreemdelingen Eijn gemeente binnenleidde. Eerst werd een rondgang gemaakt door de voor naamste straten, waarna bij de Ned- Herv. kerk de gasten „losgelaten" wer den, om in de verschillende gelegenheden de inwendige mens te versterken. Des avonds werd door „Werkmans Wils kracht" een uitnemend concert gegeven ©p de Markt. In de pauze werden door een gezelschap oude Gelderse boeren dansen uitgevoerd, aangeboden door de V.V.V. Hierna vertrokken de gasten naar de diverse boerderijen, waar zij de nacht zouden doorbrengen. De tweede dag in Zelhem Reeds vroeg op de dag was het giste- iren warm en het beloofde weer een echte hete dag te worden. In de verte kwam een onweersbui opzetten, die op het lan delijke Zelhem kwam aandrijven. Het leek er op of de tweede dag in het water zou vallen. Doch, gelukkig, de bui dreef af en de zon heroverde het verloren terrein. Om negen uur in de morgen was het op de Zelhemse Markt een gezellige drukte. Daar stonden de bussen te wachten. Na dat allen een plaatsje hadden gevonden, vertrok de lange rij in de richting Doe tinchem, door de Velswijk, om via de Kruisberg de deerlijk gehavende stad aan de Oude IJsed binnen te rijden. Doch Doe- tinchem was niet 't doel, maar hier werd de weg ingeslagen naar Varsseveld, om balt te houden bij de majestueuze bossen van het kasteel „De Slangenburg", een dier trotse burchten, die men in de Ach terhoek in groten getale aantreft. Hier Werd een wandeling in de uitgestrekte Wouden gemaakt en een kop koffie ge- geref. kerk leiden Ds G. F. Hajer te Ede heeft het beroep Haar de Geref. Kerk te Leiden aange nomen buurtver. „haagweg" contra „professorenwijk." De buurtvereniging „Haagweg" speelt Zaterdag a.s. om 7.30 uur een voetbal wedstrijd tegen de „Professorenwijk." Distributievaria De na-uitreiking van bonkaarten K 709 Vindt voor inwoners van Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Warmond plaats te Leiden, Steenschuur, op morgen voor de letters A t.m. K Toeslagkaarten voor a.s. en jonge moe ders morgen de letters I t.m. M. Uitreiking schoenenbonnen aan kinde ren. morgen de letters I tJn. M. Het distributiekantoor "is geopend van 8.3011.45 en 1416 uur* niuttigd. Na dat oponthoud werd de tocht voortgezet over Halle naar Zelhem, waar de maaltijd reeds stond te wachten voor de hongerige gasten. Men stond werkelijk versteld over het uitstekende en keurig verzorgde diner, waaraan de Gelderse worst niet ontbrak. Na de maaltijd reden de bussen weer voor, om een nieuwe tocht te maken, waarbij tevens afscheid werd genomen van het gastvrije Zelhem, dat zijn gasten zo hartelijk had ontvangen. Thans leidde de weg via Doetinchem en Zeddam naar Montferland, waar intens genoten werd van het prachtige panorama en vanwaar men een kijkje kon nemen in de „Hei mat". Hier werd een frisse dronk aange boden. Voordat de gasten naar Leiden vertrok ken, vertolkte de directeur van Zaalbergs Dekenfabrieken in een hartelijke speech de gevoelens van dankbaarheid van allen jegens de Zelhemse V.V.V., die zo uit muntend voor een en ander had gezorgd, welke woorden door burgemeester Lang man als voorzitter van V.V.V. werden be antwoord. Hierop werd afscheid genomen van de vertegenwoordigers van V.V-V., waarop de bussen koers zetten via Keppel en Doesburg naar Arnhem. Nog een laatste verfrissing en het duurde niet lang meer, of men had Gelderland achter zich gelaten. De terugreis ging over Doetinchem, Arnhem en Utrecht. Consumpties werden gebruikt bij de Pyramide van Austerlitz. Om half elf kwam men te Leiden op het Levendaal aan. Honderden mensen be reidden de vacantiegangers een onverge telijke ontvangst. Naar wij vernemen zijn er tussen Lei dien en Zelhem banden gelegd, zodat men vertrokken is met de belofte volgend jaar weer terug te komen. De schoonheid en gastvrijheid van de Achterhoek, laten wij liever zeggen de Graafschap Zutphen, schijnt dus in de smaak gevallen te zijn. De melkboer met vacantie Het is werkelijk met genoegen, dat we kunnen verwijzen naar een advertentie in diit nummer, waarin de Leidse Melk handel een week vacantie aankondigt Ziet u ze zwoegen, onze nijvere melkbe zorgers, elke dag opnieuw, in tropische hitte of gietende regen? Ook de strenge winter met bijna onbegaanbare wegen zijn wij niet vergeten. Daarom: een pret tige vacantie, gij 90 pet van de Leidse Melkhandel! Wij van onze kant zullen al les doen om de zaken naar wens te doen verlopen. vacantiegeld voor personeel n.s. De arbeiders bij de Ned. Spoorwegen, werkzaam op Arbeids-contract, die minstens één jaar in dienst zijn, zullen, evenals het vaste personeel', volgens een schrijven van de directie der N.S., voor een week vacamtiegeld in aanmerking komen. benoemingen aan de leidse universiteit. Bij K.B. is benoemd tot gewoon hoog leraar in de faculteit der rechtsgeleerd heid aan de Leidise Universiteit, om (als tweede hoogleraar) onderwijs te geven in het burgerlijk recht mr G. de Grooth te Rotterdam, die zelf ook te Leiden gestu deerd heeft. Hij is te Rotterdam een be kend advocaat en publicist. Tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte is benoemd dr A. M. J. Chorus, lector aan de RK. Universiteit te Nijmegen, om onderwijs te geven in de psychologie. Op het ge bied der psychologie en paedagogie is dr Chorus een bekende R.K. persoonlijkheid. rijwielwedstrijd van „st. pan- cras" afgelast. De buurtvereniging „St. Pancras" heeft de rijwielwedstrijd, die was uitgeschre ven voor buurtverenigingen, wegens ge ringe belangstelling afgelast. die dit inzien, en zo gebeurde het, dat mr dr J. van Hettinga Tromp en mevr. v. Hettinga Tromp-Blommers vorig jaar de Ned. Herv. Gemeente zulk een raam ten geschenke gaven, bestemd voor de „Oude kerk". Het gebrandschilderde raam, dat ont worpen is door de heer J. Soetelief- Tromp en gemaakt door de heer Huib de Ru te Overveen, is dezer dagen ge plaatst en stelt voor een zeeman, die in vol ornaat op het dek van zijn schuit staat. Hij tilt zijn zeemansjas op om zijn hoge visserslaarzen te laten zien. Achter hem ligt vis en boven hem zien we don kere wolkengevaarten. Het schip is op een onstuimige zee. Het raam geeft op frappante wijze de gelaatsexpressies van de stoere visser weer. Het geheel spreekt tot degene, die er naar kijkt. Daarom dwingt het bewondering af. TWEEDE GEBRANDSCHIL. DERD RAAM GEPLAATST ,.Het witte kerkje" aan de boulevard te Katwijk aan Zee trekt veler aandacht, niet alleen om zijn uiterlijk aspect, doch ook om zijn inwendige schoonheid. De stichtingsacte van de „Oude kerk" dateert van 12 Juni 1461. De kerk was gewijd aan de apostel Andreas; daarom zijn vele Katwijkers er zeer op gesteld, dat men dit karakteristieke bedehuis ..Andreaskerk" noemt. Authentieke ge gevens omtrent de oudste tijd zijn helaas verloren gegaan. Wel wordt vermeld, dat de kerk in 1571 veel van de beelden stormers te lijden had, terwijl in 1572 de Spanjaarden hun vernietigingslusten bot vierden, door kerk en dorp in brand te steken. In 1574, het jaar van Leidens beleg en ontzet, werd op de puinhopen van de Andreas-kerk een nieuw heilig dom gebouwd. In 1830 werden de ra men vernieuwd en in 1852 had een verbouwing plaats. Omstreeks 1887 werd de kerk ver laten en was haar toekomst onzeker. Kunstschilders stel den er prijs op, dat het gebouw onge schonden werd ge laten. Geen ver zoekschrift mocht baten; in 1890 werd de kerk aan de rederij verkocht en van Godshuis tot haringpakhuis ge degradeerd. Deze betreurenswaardige situatie duurde tot 1923, toen door de Nederl. Herv. Ge meente de kerk werd teruggekocht en grondig werd gerestaureerd. In de recente oorlogsjaren heeft de „Oude kerk" veel van haar aan trekkelijkheid en waarde verloren. De bezetters plun derden haar; de toren werd gedeel- telijk afgebroken, Het meuwe gebrandschilderde raam. dat een dezer dagen in geen raam bleef de Kerk" te Katwijk aan Zee is aangebracht, stelt voor gespaard, ook werd een stoere visser staande op zjjn schuit. (foto J. v. d. Mey) het interieur aangetast. Bij dit alles bleef Uiteraard valt het een glazenier moei- zjj staan en trotseerde zij de stormen. De bevrijding kwam en men ging reeds spoedig over tot de inwendige restauratie; Thans is ook het exterieur onder handen genomen en men kan zeg gen, dat de „Oude kerk", op de toren na, in haar historische luister is herrezen. Men kan tenminste weer spreken van het ..witte" kerkje aan de zee. 't Is waar, dat vooral in dit monumen tale kerkgebouw gebrandschilderde ra men passen. De rustige sfeer zal er on getwijfeld door bevorderd worden. Er zjjn in Katwijk dan ook mensen, lijk, het werk van een kunstschilder na te bootsen. Opmerkelijk is ook, dat het eigenlijke raam enkele verschillen ver toont met het ontwerp. Vastgesteld kan worden, dat de uitvoerder volkomen ge slaagd is met dit werk, dat, ook wat de kleurenvariaties betreft voldoet aan de eisen. Momenteel zijn er twee gebrandschil derde ramen in het kerkgebouw. Het ligt in de bedoeling om er in de toe komst nog drie in het koor aan te bren gen. Het eerste zal vermoedelijk volgend jaar worden geplaatst. Ik wil er maar mee zeggen... Ik weet niet of de naam Bing Crosby een bekende klank voor je heeft. In ieder geval moet de klank van zijn stem zo ongeveer wereldbekend zijn, tenmin- ste wanneer je het aantal gramofoon platen, dat er van hem in omloop is, in aanmerking neemt. Het zijn er maar liefst vijftien millioen. Vijftien millioen zwarte schijven, die draaien en draaien, totdat de honing zoete, hoog-lage stem van de belang rijkste man van de wereld", zoals hij thans wordt genoemd, je een nacht merrie bezorgt. Toch zijn er mensen, die zo Bing- Crosby-achtig door het leven gaan, dat ze een hele serie platen van deze Ameri kaanse zang er-filmster in hun bezit heb ben. Wanneer je in hun nabijheid de naam Bing zegt, weten ze direct, wie je bedoelt en staren dan zo in-gelukkig in de wijde verten, dat je bijna geneigd bent te gaan denkendat ze een of ander adembenemend visioen zien. Hier in Nederland zijn we nogal nuch ter en het bovenstaande komt, op enkele uitzonderingen na, gelukkig niet voor. In de „Nieuwe Wereld", aan de andere zijde van de Oceaan evenwel, is de „grote" Bing een man van „gewicht". Hij is de best-betaalde Yankeehij is de populairste radio-crooner (door boosaar dige onmuzikalen vertaald met kreunerj, hij is de meest geliefde filmster. Het is natuurlijk heel goed mogelijk dat je nog nooit van de man hebt ge hoord, terwijl het evengoed mogelijk zou zijndat je hem nog nooit hebt horen zingen. In beide gevallen heb je werkelijk niets gemist. Dat wil ik maar zeggen. JANTJE VAN LEY DEN* chr. jeugdvereniging „nomateg" ging een dagje uit De Chr. Jeugdvereniging „Nomateg** had haar jaarlijks zomeruitstapje niet de kinderen van alle onderafdelingen. Be gunstigd door mooi weer werd de Sleu telstad een dag verlaten. Met vier grote autobussen ging het naar Alkmaar. Hier werd een consumptie aangeboden en de kaasmarkt met de mooie toren bezich tigd. Bij de klokslag van elf uur waren alle ogen en oren in zichtbare spanning naar de toren gericht. Vervolgens ver trok het gezelschap naar Bergen, waar in speeltuin en speelduin enige uren naar hartelust werd genoten en waar het van zelfsprekend niet aan een koele dronk ontbrak. De terugtocht, die wel bijzon der mooi was, ging over Bloemendaal, waar in de vooravond nog eens werd genoten van het prachtige uitzicht bij ,,'t Kopje". Er werd ook nog even ge speeld. Tè gauw kwam om half acht het fluitsignaal voor het laatste deel,, de thuistocht. Via de De Zilk eg_N.9Prj4kijj$io aan Zee (hoe mooi ^as^de zonsonder gang) reden dej<inéë naar Leiden, waar ze om negen uur aan kwamen en bij het gebouw nog een heerlijk ijsje kregen. Het was een fijne dag! haagse politierechter. Er was door W. J. te Bodegraven clan destien een schaap geslacht, doch daat was een bijzondere reden voor. En de Of ficier bij de Haagse politierechter wilde daar wel rekening mee houden, omdat het dier niet voor de zwarte handel be stemd was. Hij vorderde veertien dagen gevangenisstraf. De rechter volstond met twee maanden gevangenisstraf voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd. Van A. te Alphen aan de Rijn had onbe voegd broodbonnen voorhanden. Daar werd een handeltje in gedreven, zodat de Offi cier het nodig vond verdachte eens een tijdje gewoon werk te laten doen. Hij vor derde een maand gevangenisstraf, en dan opzending naar Veenhuizen gedurende zes maanden. Na het pleidooi van mr Taat, veroordeelde de rechter tot vier maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. Het varkensvlees, dat door J. de B. uit Ter Aar werd verhandeld, was afkomstig van een clandestiene slachting. Het betrof echter niet zulk een grote hoeveelheid, en de Officier vorderde f 50 boete of 25 dagen hechtenis, en voorwaardelijk twee maan den gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. De rechter veroordeelde conform die eis. viswedstrijd buurtver. „haagweg." De buurtvereniging „Haagweg" houdt Zaterdagmiddag 3 uur een viswedstrijd in de spoorweghaven. De Sfeer in 't gezin? Nieuwe Leidsche" er in! Op de scheepswerf Boot raakte d© 30-j. W. G. te Leiden gistermiddag met het linkeronderbeen bekneld tussen een ijzeren plaat. De E.H.D. vervoerde hem naar het Acad. Ziekenhuis Mej. Adrie van Dorsten is te 's-Gra- venhage geslaagd voor het Staatsdiploma Heilgymnastiek en Massage. burgerlijke stand GEBOREN: Wilhelmina C, dr van T Netten en W van Veen; Sofia, dr van K F Vaas en A van Oven; Pedro, zn van C van Kralingen en M Salomons; Clasina, dr van N van der Meij en C C Verheij; Gerardus J, zn van A Stoeken en F van der Vlist; Theodorus J, zn van J J d© Looij en M J Spierenburg; Johannes J, zn van C J van Rooden en C J Blom. OVERLEDEN: I A van der Tuyn. mai\, 30 jaar. I GEHUWD: P J Bakker en M W va* I Hage; G Allaart en P Reyling; F H Pa*» men tier en B M Boodt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4