Bedrogplegende parasieten oi helderzienden: TWEE PARTIJEN VAN DE ARBEID 't Verklaarde Rupsbanden geven onze jongens veel zorg NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG, 30 JULI 19«| EEN DIE HET IN DE STER REN ZOEKT (Van een onzer verslaggevers). I. De mens in z*n vertwijfeling, z'n angsten en duisterheden zoekt vastheid en zekerheid en niet altijd in het gebed, in de overgave. Niet zo vol zouden dag aan dag de wachtkamers zijn van de Haagse .valse" profteen en profetessen, de psychome- tristen, de handlijnkundigen, en andere linke lieden die raad en troost in lijden zeggen te geven, als dat niet zo was. We zijn er eens met een geval op uit getrokken om te ervaren welk vlees we in de kuip hadden. De ervaringen waren Verbluffend. Niet bij allemaal. We hebben twee heren op leeftijd ontmoet, die het vak al jaren zeiden te beoefenen en ver klaarden met de getoonde voorwerpen, een foto en een armband, niet te kun nen experimenteren. Zij omgaven dit werk met een waas van wetenschappe lijkheid. De eerste troffen we op een voorkamer ïn één van de Haagse volksbuurten. Hij zat naast z'n tafel in het licht, dat door het raam binnenviel en keek naar zijn bezoekers, zoals je denkt dat een tove naar naar ze kijken zal. Zijn uiteenzet tingen maakten een onderlegde indruk. Hij baseerde zich op astronomische ge gevens, op planeten en levenslijnen in de hand, sprak over horoscopen en veroor deelde de handleesters zigeunerinnen meestal tegenover wier leugenachtig bedrijf hij de wetenschappelijke handlijn- kunde stelde. „Het enige waar je wat aan hebt", zo zei hij. Een mens heeft ge luksdagen en perioden, waarin het hem niet geraden is, iets te ondernemen, om dat het hem tóch mislukt. Ieder mens heeft z*n kleur en als hij echte juwelen in andere kleuren heeft is hij nog niet jarig! Voorts zijn alle mensenkinderen onder 'n bepaalde planeet geboren en het is zaak een levensgezel of -gezellin te zoeken, die onder een overeenkomende ster ge boren werd, want er zijn sterrenbeelden, die zodanig met elkaar contrasteren, dat Ongeluk niet uit kan blijven. De Stier b.v., waaronder de begin Mei geborenen het levenslicht zagen en Weegschaal, het sterrenbeeld der begin Octoberlingen. En laat nu mijn vrouw onder de Weeg schaal en Jg^gncfer de Tanrus geboren fl909i93 fl03.£»» In Vught 45 kampbewakers de laan uit Hoe de 11 gedetineerden konden ontsnappen. De staking ooder de bewakers van- het kamp te Vught, die, zoals we gisteren reeds meldden, de ontvluchting van elf gedetineerden tot gevolg had, heeft een merkwaardige toedracht gehad. Vrijdagmorgen was een nieuwe dienst rooster ingegaan voor de buitenbewaking. De betrokkenen protesteerden tegen deze maatregel en een gedeelte van hen 45 man weigerde dit rooster te aan vaarden. De kampcommandant riep de mannen bijeen en zegde hen toe, dat de zaak nog eens besproken zou worden, doch de dienst zou onmiddellijk volgens het nieuwe rooster moeten verlopen. Toen werd het alternatief gesteld: dienstdoen, of op staande voet ontslag. Vijf en veer tig bewakers weigerden het eerste, waar na de commandant hen oneervol ont sloeg en hen onmiddellijk van de kamp terreinen liet verwijderen. De bezetting Werd daardoor veel te zwak, met het ge volg, dat een aantal gevangenen kon ont snappen. Het Directoraat-Generaal voor de Bijz. Rechtspleging stelt een onder zoek in. JTereldbank laat zich niet leiden I door gebeurtenissen in Indië f Bij de behandeling der Nederlandse leningaanvrage De heer Mac Cloy, president van de Wereldbank, verklaarde gisteren, dat de Barak voornemens is aan Nederland een eerste lening van 150 a 200 millioen dollar te verstrekken op een totaal van 535 mil lioen dollar, te verdelen over 4 jaar. Hij voeg-de hier aan toe, dat de kwestie van bet al of niet verdelen van het crediet geenszins in verband staat met de ge- beurtendsen in Indië. „Bij het bestuderen der Ned. leningaanvrage," aldus Mac Cloy, „aal de Bank zich uitsluitend laten leiden door overwegingen met betrekking tot de economische situatie van het land." De credieten zijn niet bestemd voor mili taire doeleinden. ZWITSERLAND LID VAN HET INTERN. HOF VAN JUSTITIE Zwitserland, dat geen lid is van de Ver. Naties, is toegetreden tot het Inter nationale Hof van Justitie. Dat is één gevaarlijk punt in de actie van deze horoscooptrekkers en psycho- metristen. Ze vertellen U, dat Uw vrouw en U tegengestelde naturen zijn en wie zal zeggen hoeveel huwelijksellende daardoor geaccentueerd is? Bij onze verdere bezoeken hebben we deze gevaarlijke kant van het beroep nog dikwijls onderkend. Inmiddels: een handlijnkundige is geen psychometrist. Het geproduceerde fotootje kon bij hem geen inlichtingen over personen en zaken geven. „En dat kan niemand in Den Haag" zei hij. „Geen van alle media, die hier leven en geen der psychometristen ook". En daarin had hij gelijk. Naar nader zal blijken. MAAR OOK IN INDIE DOET EEN SPIJKER WONDEREN Van groot belang is, dat de Neder landse legerleiding geen zorgen hoeft te hebben over de republikeinse vliegtui gen, meldt een verslaggever van de Ar- beidspers aan zijn blad. De convooien rijden op klaarlichte dag en 's nachts hebben zij zelfs de koplampen aan. Ook de verliezen van de TRI, het re publikeinse leger, zijn gering en het is beslist niet zo, dat er dagelijks enige honderden Indonesiërs sneuvelen. Het aantal krijgsgevangenen is eveneens ge ring. Dit komt omdat de TRI zelden energiek de ingenomen stelling verde digt. De soldaten stoppen hun uniform weg en zijn onmogelijk van de bevolking te onderscheiden. Te Cheribon, waar de Nederlanders 3 millioen sigaretten van behoorlijke kwa liteit aantroffen, wordt thans een premie van twee pakjes'uitgeloofd voor elk in geleverd geweer. Honderden van deze geweren zijn erg primitief vervaardigd van gasbuizen, welke met schroot wor den geladen. De bezetting van Cheribon betekent een grote verlichting voor de aanvoer van levensmiddelen en materialen, welke thans over zee mogelijk wordt. Dit was ook hard nodig, want de snelle opmars was tot dusverre voornamelijk mogelijk door de vindingrijkheid en het onafge broken onderhoudswerk der soldaten, voor wie de enige angst is, dat zij moe ten achterblijven. De lange marsen stellen speciaal de rupsbanden van de carriers zwaar op de proef. De „trackpennen", welke de rupsschakels aaneenhouden, slijten snel, en zijn thans uiterst schaars. De beman ningen vervangen de pennen door grote spijkers of door ijzerdraad. Het is dan ook werkelijk fantastisch zoals de sol daten hun spullen in orde houden Zel den vallen wagens :iit. Gesprekken met Nog meer Hagenaars door Frankrijk geridderd Behalve de dirigent van het Residentie orkest, Frits Schuurman, die, zoals in een deel der vorige editie werd vermeld, benoemd is tot ridder in het Franse Le gioen van Eer, zijn door de Franse rege ring nog 5 andere Nederlanders onder scheiden. De voorz. van het Residentie-Orkest, jhr C. J. A. de Ranitz, en jhr D. C. Röeli, dir.-gen. van het A'damse Rijks museum, werden benoemd tot Officier van het Legioen van Eer, terwijl to: Ridder zijn benoemd mevr. M. M. A. van 't Hoff—Calon, die zich in Zeeland om. belastte met het onderhoud van gesneu velde Franse militairen, J. A. H. Mettrop, leraar in de Franse taal te Den Haag en dr A. F. E. van Schendel, conservator van het Rijksmuseum. ambtenaren, die de troepen vergezellen, leren mij, dat de bevolking in de bezette gebieden volkomen voor een raadsel staat. Weliswaar plakken de militairen verklarende biljetten aan, maar die zijn zo beknopt, dat de eenvoudige bevol king het nog niet begrijpt. Op enkele plaatsen hebben de militaire comman danten daarom voorlichtende bijeenkom sten georganiseerd. Voorts gewaagt bedoelde verslaggever nog van de vriendelijke ontvangst onzer soldaten door de bevolking, die nog schuw is, daar ze represailles vreest. En ten slotte deeldt hij mede, dat Neder landse en republikeinse gewjaden vlak naast elkaar in hetzelfde hospitaal (di rectrice mej. C. A. J. v. d. Roest) wor den verpleegd. Consternatie in Vught In de laatste week deden in 't kamp Vught de wildste geruchten de ronde, toen bekend werd, dat er nekkramp was geconstateerd. De medische dienst nam uitgebreide maatregelen en stelde aan vankelijk het gehele kamp met personeel in quarantaine. Daar later bleek, dat zich slechts één geval had voorgedaan, werd deze quarantaine beperkt tot de betrokken afdeling. SCHOENFABRIKANTEN BEREKENDEN TE HOGE PRIJZEN De Breda'se tuchtrechter voor de Prijzen heeft een aantal schoenfabrikanten berecht wegens het berekenen van te hoge prijzen. De totale som der boeten, aan acht eigenaars van schoenfabrieken opgelegd, bedroeg f 294.200. Het publiek wordt er in dit ver band op gewezen, dat op de zool van iedere linkerschoen de maximale gebruikersprijs vermeld moet staan. Op 16 Aug. wordt te Heerlen, een inter nat. oon cours hip pi que gehouden, waaraan verbanden het Ned. k am pioenschap jacht paarden» uw vlucht? isl uitzicht Verleden jaar, in Augustus, rook men te Londen reeds de naderende moeilijkheden. De toerist, die er eens enige weekjes rond1- neusde, werd natuurlijk overweldigd door de buitenkant, de sfeer van de fleurige amuse- men tspa leizen. <ie weelderige restaurants en bars. het geolied mechanisme van het drukke verkeer, de prachtige étalages in Regent- street. Maar bij meer intiemer kennisma king met het interne leven, bemerkte men al spoedig, dat ook in Engeland de verso bering" begonnen was, dat er met tal van voedingsmiddelen heel zuinig moest worden omgesprongen, dat ,,de kruistocht tegen broocfcvergpillmg" je als waarschuwing van de wanden aangrijnsde), dat net als bij cms, bijna alles op „coupons." op punten was. Men ,,rook" de moeilijkheden, waar er toen reeds heel lastig Engelse sigaretten te ver krijgen waren, hoewel men in ons land cte blikjes van vijftig voor twaalf gulden ver kocht Sindsdien is men in Engeland nog veel drastischer op tabak en alle weeldeartikelen gaan bezuinigen, omdat het moest. Men kan de Engelsen een sterk psycholo- gisch-analytisoh vermogen, denk eens aan een David Hume en een bepaald soort humor Dickens niet ontzeggen. Men accepteert de moeilijkheden als een realiteit, gaat er de oorzaken van na, stelt zich er met een zekere „goodwill" boven en zit zeker niet bij de pakken neer. Men Lamenteert niet, laat zich ook niet verder drijven op het ..laisser faire, laisser aller," men gaat rustig op de be klemmende moeilijkheden af en tracht ach er geestelijk en economisch boven te verhef fen. Maar met deze gunstige kerneigen schappen. de herhaalde verzekering, dat het trotse Albion zidh „herstellen" zou, is de atmosfeer geladen gebleven. Wij zijn nu twee jaar verder sinds de „vrede" en ondanks de Engelse volharding, een taai doorzettingsver mogen. loert het fantoom der economische ineenstorting. Ten aanzien van het koloniale beleid, heeft het Imperium steeds meer con cessies gedaan, zich politiek retirerende en toch zich economisch willende handhaven, terwijl het op binnenlands terrein de grote bedrijven heeft genationaliseerd, welke maat regelen als een wissel op de toekomst zijn te beschouwenDe politiek, om tussen Amerika en Rusland in, een zekere mate van onafhankelijkheid te bewaren, is niet geslaagd: Engeland is gebleven het .aanhang- wagentje" van Amerika, waaraan de Russen door hun negativisme zelf schuld hebben. Om nu tot feiten te komen Het is teke nend voor de toestand, waarin Engeland ver keert, dat het aan de ene kant niet in staat is, de bezettings kosten, die het samen met Amerika moet opbrengen, te betalen en er zelfs stemmen opgaan de troepen, zo spoe dig mogelijk, uit Duitsland terug te trekken, en aan de andere kant de ongeveer 500.000 Duitse krijgsgevangenen, dae nog in Enge land zijn, naar hum land wil terugzenden. Het door Amerika venstrekte dollar-crediet raakt, zoals bekend, veel eerder uitgeput, dan men verwacht had en reeds einde van dit jaar straat men voor de vraag „wat nu?" De ..Bank of England" heeft weliswaar nog een behoorlijke reserve aan goud en devie zen. maar zal men die „reserve" aanspre ken, want daarna is men toch uitgeput en zou een nieuwe dollarlening met al de con sequenties daaraan verbonden, het enige en laatste redmiddel zjjn, hoewel er ook nog het ..plan Marshall" is. Het tekort op de beta lingsbalans noodzaakt nog verder te bezui nigen, hetgeen funest zou zijn voor de invoer van levensmiddelen en de voor de industrie noodzakelijke grondstoffen. Practised komt dit neer op beperking der voedselrantsoe nen, dus nog minder brood, vlees, boter, kaae ed., hetgeen geenszins zal ..inspireren" tot harder werken, hoewel dat juist het recept is, de moeilijkheden te overwinnen. Er moet meer worden geëxporteerd, om de invoer „enigszins" te kunnen dekken. Daartoe moet in de eerste plaats de steenkool-productie worden opgevoerd en het probleem der arbeidskrachten worden opgelost, want voor al in de steenkoolmijnen, de textielindustrie en ook in de landbouw is er een chronisch tekort. De massale stakingen onder de Labour-regering, zoals wij dae een half jaar geleden zagen opduiken, hebben aan, de „reconstruction of England" ook geen goed gedaan, evenmin de invoering van de vijf daagse werkweek in de kolenmijnen. Het grote gevaar van deze economische griepgoH schuilt ook hierin, dat men practisch Duits land gaat voelen als een blok aan het been en aangezien, vooral Amerika meer en meer een „nuchtere" kaufmanrusohe realitettspoli- tiek ten aanzien van de gecombineerde zoned gaat toepassen, kan zulks ongewenste reacties in Duitsland veroorzaken. Zoals wij reeds hebben vermeld, is ook de poging om met Rusland een nieuwe handelsovereen komst te sluiten op niets uitgelopen, waar door Engeland de graanleveranties, waarop het gehoopt had. niet krijgt. Vermoedelijk levert Rusland het graan liever aan Tsjecho- Slowakjje in ruil voor industrieproducten en men zal zich herinneren, dat Tsj echo-Slo wakije zich van de tweede conferentie te Parijs terugtrok, juist op het moment, dat een Tsjechische handelsdelegatie te Moskou contracten afsloot. De toestand wordt ern stig. zo ernstig zelfs, dat de Britse premier, Attlee, alsmede Morrison, Bevin, Dalton en Sir Stafford Cripps de warme hoofden bij elkaar steken en aan de Labour-fractie m het parlement de stand van zaken zal wor den blootgelegd. Deze conferentie vindt heden plaats. Reuter wist reeds te onthullen, dat Attlee op het volgende aanbeeld zal slaan: De kolenproductie moet, hoe dan ook. ver hoogd omdat Engeland dan in 1948 een be hoorlijke hoeveelheid kolen kan uitvoeren, hetgeen neerkomt op een positieve bijdrage tot het herstel van Europa, hetgeen ook En- gelands positie tegenover de Ver. Staten weer gunstiger maakt. Op komst is een fel debat in het Lagerhuis, waarbij de regering een exposé zal geven van de sombere, economi sche toestand. Attlee. waarheen is uw vlucht? DE BILT REGISTREERDE EEN AARDBEVING. Het K.N.M.I. te De Bilt registreerde gistermiddag om 14.54 u. een zeer sterke aardbeving, waarvan de oorsprong ge legen was op een afstand van 7500 km in O.N-0. richting. Optreden? Niet optreden! Optreden? Niet optreden!?? Gekke hok Op het terrein van het Gem. Slacht huis te Zaandam werd een kringtentoon stelling gehouden van de Ver. ter ver betering van het geitenras in Noord- Holland. De bok „Hugo H 742" werd kampioen 1947. Als curiositeit kan vermeld worden, dat deze bok melkgevend is. V.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3