Kerkelijke en hoofse kunst uit Weense musea Reddingsbondsstranddag werd groot succes NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG, 29 JULI 1941 SPROOKJESWERELD IN HET RIJKSMUSEUM Naar Amsterdam gaan, het Rijks museum bezoeken en de tentoonstelling Zien van kunstschatten uit de Weense ïnusea. Dat moet op het programma staan van elk kunstminnend Nederlander en Vóór 12 October moet hij minstens een dag besteden om in de sprookjeswereld te vertoeven, welke thans in het Rijks museum opengesteld is. Een ieder, die bewonderend gedwaald Zal hebben door de rijk getooide zalen van het kunstpaleis, zal weten, dat hij iets zag, wat zijn leven lang hem bij zal blijven. Zoveel schoons aan kunstwerken Uit kloosters en kerken, uit paleizen en musea zag men nimmer in zulk een selectie bijeen, want voor het eerst is het in Nederland mogelijk, dat men zich door direct contact een beeld kan vor men van het beste wat sinds de Middel eeuwen op het gebied der Europese kerkelijke en hoofse kunst tot stand kwam. Schilderkunst. Alle namen van de waarlijk groten op het gebied der schilderkunst tussen 1500 en 1800 zijn vertegenwoordigd. Werken van de Italiaanse en Vene- taaanse hoog-renaissance hangen er te keur. De oud-Ne derlandse en oud- Duiiise kunst, uit lopend op de ba rok van Italië, Zuid-Nederland en Oostenrijk boeien het oog, zoals ook de werken van Ve- lasques uit Spanje en onze Rembrandt en Vermeer dit doen. In prachtige fac tuur en uiterst ge differentieerde kleuren hangt dit alles te pronk, dat toch niet na één bezoek vermoeit of te veel is, maar noodt en noopt tot nog eens zien en nog weer eens ge nieten. Namen? Van het vele noemen we uit de 15e-eeuwse Vlaam se school Rogier vain der Weyden, Jan van Eyck, Pie- ter Brueghel de oude (met een prachtig zeege zicht). De zaal met de dertien Titiaans kan men niet meer vergeten, wanneer men daar die wer ken van de hoog ste orde gezien heeft. Men kan niet minder dan 14 Ru- bensen bewonde ren, 10 Van Dijcks, 4 Rembrandts, waaronder 3 zelfportret ten en „De lezende jongen", 9 Tintoret to's en de hele Prinsenserie van Velas- ques, die de kinderen van Philips IV toont. Van de Nederlandse 17de eeuwers vindt men behalve Rembrandt o.m. Ge rard ter Borgh, Albert Cuyp, twee por tretten van Frans Hals, Pieter de Hoogh, „De kantwerkster" van Gebriel Metsu, „Het doktersbezoek" van Frans van Mie ris, Jacob van Ruysdael met een bos gezicht, „De verkeerde wereld" van Jan Steen en het „Schildersatelier" van Ver meer. Dan is er nog de Donauschool, waartoe Dürer (van wie „de marteling der tienduizend" te zien is), Holbein, Cranach, Altdorfer en Hans Baldung Grien behoorden. Naast deze beroemde namen zou men echter nog een tiental minstens even beroemde kunnen noe men en dan toch de niet vermelde on recht aandoen. Uit schat- en rariteitenkamers. indrukwekkend beeld der stijlen van snijden in crucifixen, ridder- en apostel figuren. De snijkunst in ivoor, de Ita liaanse bronzen beelden geven al even zeer een treffend beeld van wat kunste naarshand vermocht. Een wapenschouw. Van de unieke en veelzijdige verzame ling van schone wapenen, vol feestelijke gratie, springt de geschiedkundige en grootst artistieke betekenis dra in het oog, waar in dit edele en kunstzinnige wapenbezit van keizers, koningen en aartshertogen de cultuur en waardigheid der vorsten ten volle spreekt: een verza meling van werken van ongeveer 1450, de tijd van de eerste Habsburgse Keizer tot 1800, toen door industrie en machine het individuele kunstwerk aan karakter inboette. Ge ziet harnassen blinkenhet is de wel zeer monumentale verzameling van de laat-middeleeuwse en Renais sance wapenrustingen, waarbij ook zwaard en handboog, spiets en wimpels, feestkleding en wapentuig, artistiek ver sierde vuurwapenen, ruiterpistolen en jachtgeweren spreken van een volmaakte kunstvaardigheid van de smeden en de kloppers van de gieters en de goud smeden. Wel bijzonder frappeert het laat-gothi- DS NIEMöLLER BEKOMMERT ZICH NIET OM BESCHULDIGING. Ds. Niemöller heeft tijdens en inter view te Oslo verklaard, dat hij geen noti tie zal nemen van de beschuldiging waarvan wij gisteren melding maakten. „Het is niet de eerste maal, aldus ds Niemöller, dat ik op deze wijze word be handeld. De beschuldigingen hebben waarschijnlijk een politieke achter grond". FRANSE PADVINDERS ZWEMMEN HET KANAAL OVER Dertig Franse padvinders zullen, be geleid door twee door de Franse rege ring beschikbaar gestelde torpedojagers, het Engelse Kanaal overzwemmen. De tocht is bedoeld ter verwelkoming van de Britse padvinders, die de internatio nale jamboree te Moisson bij Parijs zul len bijfwonen. ANTWERPSE HAVENSTAKING GISTEREN GEËINDIGD Tijdens een dezer dagen te Antwerpen gehouden referendum is besloten het werk in de havens gisteren te hervatten. Zoals men weet, was de staking uitge broken als protest tegen te hoge belas ting. De vakbonden hebben de staking aldoor veroordeeld. Vandaag zouden de scheepsbouwers beslissen of zij weer aan het werk zullen gaan. DE KON. MARINE KRIJGT EEN DANKBETUIGING VAN PINKE. Vice-admiraal Pinke heeft in een dag order de Kon. Marine dank gebracnt voor haar praestaties bij de landings operaties in Oost-Java op 21 Juli. Actie van dissidenten uit de Partij v. d. Arbeid „Soetan Sjahrir kome naar Nederland." Teil vervolge op het telegram, dat enkele leden van de Partij van de Arbeid verleden week zonden aan het partijbe stuur, waarbij zij (o.a. ds Buskes, mr v. Heuven Goedhart, drs Schaper) uitdruk king gaven aan hun gevoelen, dat de P. v. d. A. niet mede verantwoordelijk be hoort te zijn voor optreden met wapen geweld in Indië, zonden zij thans een nieuw telegram, waarin zij er op aan dringen, bij de Regering stappen te doen om te komen tot stopzetting op kortst mo gelijke termijn der vijandelijkheden en met alle kracht, mede door inschakeling van de zusterpartijen in Engeland en India, het bevorderen van een bemidde lingsactie. „Indien, gelijk ondergetekenden ho pen, een buitengewoon congres ter bepa ling van de koers en verantwoordelijk heid der partij wordt gehouden, worde de oud-premier der Indonesische republfek Soetan Sjahrir daarheen uitgenodigd!, opdat de partij het republikeinse stand punt verneme van de tot uiteenzetten daarvan meest bevoegde en door de repu bliek gemachtigde zijde." DANSZAAL DOOR OMVALLENDE BOOM GETROFFEN Zondagavond werd te Cincinnaitl (Ohio) een geweldige boom door de blik sem getroffen. De boom kwam op het dak van een danszaal en richtte een grote ravage aan, waardoor 5 personen werden gedood. Maar niet alleen schilderijen, ook een omvangrijke serie wand tapij ten, waar onder in het bijzonder de Brusselse met gouddraad doorweven, vangen het oog, terwijl daarnaast de collectie van mis gewaden van de Orde van het Gulden Vlies een wonder van minutieus en fijn haaldschilderwerk laat zien. Een grote indruk van de vorstelijke „schat- en rariteiterikamers" en kerke lijke verzamelingen krijgt men, wanneer men het goudsmidswerk, het kristal, de halfedelstenen, het bronzen gietwerk en de bergkristallen bokalen en vazen in Ogenschouw neemt. De prachtige houtsnijkunst geeft een Lorenz Luchsperger: Apostel Mattheus, (detail). Einde 15e eeuw; (Wiener Neustadt, Stadt Pfarkirche). sche paardenharnas van Keizer Frede- rik III van 1477, met de engelenfiguur, die met uitgebreide vleugels de borst van het paard beschermt. Ook ziet men met graagte de pronkstukken aan, die van een uiterst verfijnde interna tionale hofkunst spreken, zoals de unieke degen uit zuiver goud, waar van waarschijnlijk Maximiliaan II of Rudolf II de be zitter is geweest. Maar ook de prachtige minia turen, de minu tieuze handschrift- ten, de met scher pe kleurzin ge tooide gebeden boeken vragen de aandacht om het eerbiedwaardig monnikenwerk van eeuwen her te bewonderen. Dit alles, het vormt een onver gelijkelijk geheel in de samenvoe ging van kerkelij ke en hoofse kunstwerken en het kan niet an ders dan dat drie maanden lang Amsterdam met zijn Rijksmuseum het trefpunt zal zijn van de kunst- lievenden uit den lande, om te zien, te aanschouwen, te genieten, en te bewonderen, daar waar de historie leeft en waar elke bezoekdag een feestdag wordt. BRIGADES IN ACTIE IN ZEE BIJ NOORDWIJK Begunstigd door buitengewoon fraai zomerweer werd Zaterdagmiddag de jaarlijkse stranddag van de Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen te Noordwijk gehouden. De belangstelling was enorm. Rondom het grote vierkant, keurig door politie en padvinders afge zet, hadden de toeschouwers rijen dik hun plaatsen ingenomen. Bovendien volgden zeer velen het schouwspel van af de boulevard, vanwaar de verrich tingen zeer goed te zien waren, omdat het merendeel der demonstraties plaats vonden in de zee. Een schilderachtig ge zicht vormde een grote bunker, recht tegenover het terrein gelegen en die van onder tot boven met toeschouwers was bedekt. Binnen de omheining bevonden zich de diverse brigadeleden met de officials en genodigden. Het geheel was voor het publiek heel goed te volgen, dank zij de perfecte organisatie, waarvoor de Noord wijkse Brigade alle lof toekomt, en door de uitstekende weergave van de toelich tingen via luidsprekers van de fa. Hoos. Om precies half vier vingen de de monstraties aan. Allereerst lieten ver schillende brigades zien, hoe gehandeld moet worden, als een zwemmer zich te ver in zee gewaagd heeft en door de sterke stroom, door z.g. muien of door persoonlijk ongemak niet meer terug kan komen. Verschillende methoden zijn er dan om het slachtoffer uit zijn benarde positie te verlossen. Allereerst werd gedemon streerd met een lijn. Een goede zwem mer bindt een lijn om zijn lichaam en Nederlandse school XVe eeuw; Portret van een nar. (Wenen, Kunsthistorisch Museum). begeeft zich te water, terwijl de lijn tel kens op een afstand van enkele meters wordt strakgehóuden. Is de drenkeling bereikt, dan wordt hij volgens de regels van de kunst achterover zwemmend naar de kant getrokken. Bij het strand wordt het slachtoffer op de schouders genomen voorover liggend, waarna direct kunstmatige ademhaling wordt toegepast indien dit nodig is. Deze patiënten waren echter weer spoedig springlevend Een volgend staaltje van reddings kunst werd vertoond door het vormen van een z.g. ketting. Is een in nood ver kerende zwemmer ontdekt, dan vormen zij, die aan de kant staan, een ketting door elkaar stevig de hand te geven en dan de zee in te lopen. Uiteraard kan deze methode alleen dienst doen, als de drenkeling nog niet te ver is afgedre ven. Een voordeel bij deze manier is, dat ook niet-geoefende zwemmers aan zulke reddingen kunnen deelnemen. Vervolgens werd gedemonstreerd met de reddingvlet. Verschillende variaties kregen we te zien, waarvan niet de minst interessante was de vlet bemand met één persoon, die „wrikkend" met één riem de drenkeling wist te bereiken en buiten gevaar te brengen. Een andere, reddingspoging met de vlet werd onder nomen met vier man aan de riemen, ter wijl de „drenkeling" verder weg was. In ongelooflijk korte tijd was het „slacht offer" bereikt en opgepikt. Bijzonder interessant was ook de de monstratie. met de „Tom", een apparaat, dat nog slechts in het bezit is van de brigades te Bloemendaal en Den Haag. Wegens de hoge aanschaf fingskosten kunnen de andere brigades nog niet over dit ingenieuze vaartuig beschikken. De ,,Tom' is samengesteld uit enkele drij vers, waarop een soort verhoging van stangen is aangebracht, waarop de roeiers zitten. Door de vindingrijke constructie is omslaan practisch onmogelijk, terwijl het vaartuigje door zijn ranke en lichte bouw pijlsnel over de golven schiet, door twee roeiers voortgestuwd. Ook deze demonstratie verliep geheel volgens de plannen en het is te hopen, dat de brigades, die dit toestel nog moe ten missen, spoedig over de middelen zullen beschikken om tot -aanschaffing te kunnen overgaan. Tenslotte werd een proef genomen, om vliegtuigen in dienst te stellen van het Reddingswezen. Naar het vliegveld Valkenburg werd geseind, dat zwemmers zich in nood be vonden. Een vliegtuig van de Lucht strijdkrachten was zeer spoedig aanwezig en vloog laag over de aangeduide plaats. De bedoeling was, reddingsgordels uit te werpen, die de „drenkeling" dan kon grijpen. De derde poging slaagde zó goed, dat de drenkeling" moest onderduiken teneinde de gordel niet precies op zijn hoofd te krijgen! De poging als zodanig is dus wel geslaagd te noemen, al be twijfelen wij. of dit experiment belang rijk practisch nut zal hebben. Voorals nog lijkt ons het vlug bij de hand zyn van geschoolde zwemmers de beste me thode van redden, temeer daar het vlieg tuig slechts provisorisch kan helpen. Ter afwisseling werden met de race boot van de Mij „Zeebad Noordwijk" enkele staaltjes vertoond van de zogen, „planking", een sport die vooral in Amerika zeer in trek is. Achter de boot. die met flinke snelheid door de zee stuift, stond op een z.g.n. ..surfplank" een nietig figuurtje, dat zich kranig in evenwicht hield, ook bij het nemen van de scherpste bochten. De conclusie kan niet anders luiden dan: een in alle opzichten geslaagde middag. De noodzakelijkheid van dit mooie werk, zo belangeloos door velen verricht, is door de prestaties van deze middag volledig in het licht gesteld. Dit werk verdient ons aller steun!

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5