Plechtige wijdingsdienst i.v.m. 17de lustrum Kantonrechter toornt tegen mee-luisteraars Onder de rook van de Oude Sleutelstad NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG, 29 JFI.I INT Stadsnieuws Zondagsschool „Laat de kinder- kens tot Mij komen" De Zondagsschool „Laat de kinderkens tot Mij komen" belegde gisteravond in de Koooikapel een wijidingsdiienst ter ge degenheid van het 85-jarig bestaan. De samenkomst werd geopend met het zin gen van Psalm 9: 1 en 2, waarna de voor zitter van de feestcommissie, de heer A. Heemskerk, het niet talrijke puibliek wel kom heette. Nadat het Mannen-duibibel-kwartet „In- ter Nos" enkele liederen ten gehore had gebracht, kreeg ds J. J. v. d. Krift, Ned. Herv. pred. te Katwijk aan Zee, het woord. Spr. begon met te zeggen, dat er één ding in het leven van ouders is, dat Zij nooit vergeten: het eerste schreien van het eerste kind. Dat moet de ouders ontroeren. Het is een vreugde, kinderen te hébben, hen te zien spelen, met hen Om te gaan en hen te brengen aan de voeten van Jezus Christus. Zelfs in deze woelige tijden prefereren wij het kinde ken hébben boven het kinderloos zijn, al weten we niet, wat er boven ons hoofd bangt. Wij ontvangen kinderen, aldus ds v. d. Krift, opdat God er door verheer lijkt worde en opdat wij hen derhalve ©jWoeden in de vreze des Heren. In deze tijd worden heel wat late bloem koolplantjes gepoot. Dit werk verrich ten de tuinders bij voorkeur tussen twee regenbuien, omdat de natte grond er dan bet gunstigst voor is. Reparatie machine-onderdelen in nieuwe banen Toepassing nieuwe vinding voor Zuid-Holland. De wederopbouw wordt dikwijls ge stagneerd doordat de materialen ontbre ken. Zijn de grondstoffen wel aanwezig, dan zit men met defecten aan de reeds oude machines of moet men wachten op onderdelen uit het buitenland. Dit alles kost veel tijd. Tijd, die men niet kar. mis sen. Hoe weinig is het bekend, om bij de machines te blijven, dat gescheurde cylinderblokken en -koppen, carters of andere gegoten ijzeren onderdelen door ©en nieuw procédé zo gerepareerd kunnen worden, dat ze weer tijden meegaan. Deze bewerking gaat zonder verhitting der te repareren delen, zodat er geen spanning of ontzetting optreden. Deze methode wordt slechts in enkele werkplaatsen in Neder land toegepast, hoewel meerdere toepas sing belangrijk voordeel zou opleveren. Op uitnodiging van de directie der Me taalspui t-Ir.dustr ie „Trio" te Voorschoten Ihebben wij ons kunnen overtuigen van de degelijkheid van dti werk. Het is een uitkomst voor hen, die nu zitten te wach ten. LEZERS SCHRIJVEN ONS... Dezer dagen was ik met mijn zoontje in de Leidse Hout «*n had mijn fiets tegen een bank gezet. Nu was het mij onbe kend, dat het verboden is, om een fiets in de Hout mee te nemen en toen dus een agent van politie mij hierop attent maakte, was ik gedwongen met mijn kind de Hout te verlaten. Op mijn vraag, of er in de buurt van de Leidse Hout misschien ook een rij wielstalling was, moest de agent ontken nend antwoorden en zover ik weet, is er daar ook geen een. Het wonderlijke doet zich thans voor, dat men om de Leidse Hout te kunnen bezoeken, óf gebruik moet maken van een tram en/of bus, óf moet gaan wan delen, hetgeen met een klein kind ook aiiet meevalt. Komt men per fiets, dan grijpt men er voor een verkoelend verpozen in dit prachtig brokje natuur bij deze warme dagen netjes naast. Nu zou ik willen vragen, of het geen aanbeveling zou verdienen, wanneer er evenals op zovele plaatsen in de stad ook een rijwielbewaarder zou kunnen worden aangesteld naibij de Leidse Hout. Mis schien in dit geval te combineren met de sportvelden, waar eveneens geen toezicht op rijwielen valt te bespeuren. Met dank voor de verleende plaats ruimte. Mevr. S.A.L. te L. Het is van groot belang, dat wij voor onze kinderen werken, zodat zij zich kun nen ontwikkelen en zich een goede plaats in de maatschappij kunnen verwerven. Doch dit is en 'blijft bijzaak. Hoofdzaak is, dat wij hen aan God overgeven. Wij móeten onze kinderen opvoeden tot goede leden der Kerk. Zij zijn van Jezus; daar om komen zij naar de Zondagsschool, welke een gedeelte van de taak der ouders overneemt. Spr. bracht in her innering de geschiedenis van Hanna, Pe- niima en de jonge Samuël, die reeds op zeer jeugdige leeftijd naar het heiligdom werd gebracht. Ds H. Post, Geref. pred. te Rijnsburg, wees er op, dat het voor de kinderen van de allergrootste betekenis is, dat zij reeds vroeg in aanraking worden gebracht met het Evangelie. Hierna zong „Inter Nos" nog twee lie deren. HAAGSE RECHTBANK. Wegens plegen van bigamie heeft voor de Haagse rechtbank zich te verantwoor den gehad de bankelhakkersbediende H. K. uit Leiden, tegen wie acht maanden, gevangenisstraf werd geëist. De recht bank heeft hem veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf. De wekelijkse zitting van het Leids tribunaal ging vandaag wegens omstan digheden niet door. ONGELUKKENMAKER WILDE MEN TE LIJF GAAN J. W. O., reiziger te Hillegom, had 'snaohts te Hillegom een auto bestuurd, terwijl hij onder invloed van alcohol was. Ook had hij zonder licht gereden, een' richtingwijzer laten uitstaan en enkele mensen aangereden. Vervolgens was hij tegen een hek gebotst. Door al deze ca priolen had het publiek hem zelfs te lijf gewild. Enkele getuigen bevestigden het tenlaste gelegde. Het O.M. eiste dan ook één maand hechtenis met intrekking van het rijbewijs voor één jaar. Mr Van Wijk hield een uitvoerig pleidooi, achtte de overtreding niet bewezen en schreef het ongeluk toe aan een samenloop van om standigheden. Spr. noemde dit een duister geval, omdat men van twee glazen cognac niet „onder invloed'" kan zijn. Het O.M. zag af van repliek, maar eiste nog omdat dit vergeten was f25 boete of 10 dagen hechtenis voor het rijden zonder licht. Over 8 dagen zal de kantonrechter schriftelijk vonnis wijzen. L. P. W. S. te Leiden was met zijn auto, hoewel de Heerenweg te Warmond deels was opgebroken, waardoor de weg ver sperd was en de breedte van de weg maar 2Vz meter was geworden, bij nadering van een wielrijder toch doorgereden. S. had de fietser aangereden, waardoor deze 8% week niet kon werken. Het O.M. eiste f 10 boete of 5 d.h. Uitspraak: f20 boete of 8 d.h. er. toewijzing van de civiele vor dering a f50. J. B., schipper te Leiden, had op de Zijl bij nadering van de bocht de snelheid van zijn motorboot niet verminderd en geèn stuurboord gehouden, waardoor de boot in aanvaring kwam met een andere motorboot, die direct gezonken was. Uit spraak f 25 boete of 10 d. h. P. J. G., bloemenhandelaar te Leiden, had zonder vergunning en zonder inge schreven te zijn bij de K. v. K., hoewel hij hiervoor reeds eerder veroordeeld was, zijn winkel geopend gehouden. De raads man, mr Bergmeyer, erkende dit, maar zijn cliënt had in Juni examen gedaan, waarom hij aanhouding der zaak vroeg. Het O.M. vond dit onbillijk tegenover anderen en eiste f 150 boete of 50 d.h. De kantonrechter hield rekening met de goede voornëmens en veroordeelde tot f30 boete of 15 d.h. M. W. te'Lisse had zonder vergunning zijn arbeidsbemiddeling verleend bij het plaatsen van acht knechts bij de firma Van Zanten aldaar. Verdachte ontkende BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Maria E. H„ d. van J. H. Visser en C. W. M. Vosters; Laurentia M. A. F„ d. van E. A. M. Castelein en A. M van Haastrecht; Theuntje, d. van P. C. van Arnhem en H. Delfos; Yvonne, d van C. Stafleu en J. de Jong; Paula A., d. van C. L. de Groot en P. N. van Duist; Wilhelmina. d. van D. Filippo en W. Hartevelt; Jan H., z. van P. Rijskamp en M. Beij; Dina C., d. van J. P. Meers hoek en A. H. Klein; Helena W„ d. van R. L. Kallenberg en R. Westerhof; Jaco bus, z. van W. Arnoldus en C. Bakker; Elisabeth C. M., d. van G. W. van der Linden en J. M. Caspers; Femmetje, d. van J. de Roode en A. de Wit; Olga G. F., d. van J. van Evert en M. Maurits; Ronald H„ z. van H. Tims en G. Sijlaar; Leendert. z. van J. Sóhilthuizen en M. de Mey; Adrianus C., z. v. A. C. v. Noort en C. A. J. Hurbers; Hendrik, z. van J. Weeda en A. M. Stouten; Ida W„ d. van B. J. Koek en S. Wijfje; Catharina H., d. van J. Betgen en H.-Rijsbergen; Pieter, z van P. Kruit en M. Jastrüp. OVERLEDEN: J. M. Smit, wed. van P. H. Bonnet, 75 j.; H. Crama, huisvr. v. H. van de Water. 38 j.; A. J. J. van der Meer, z.. 2 j.; K. van Rossum. wed. van J. Winkel, 62 j. GETROUWD: W. P. Prins en N. Mar tin; G. A. Terveer en E. H. C. D. Erades. Vacantie-fotowedstrijd Door gebrek aan medewerking is de waterstempel tocht der V.V.V. Zuid-Hol land in heit water gevallen. Het enthou siasme is evenwel niet bekoeld en hier is de nieuwe attractie: een fotowedstrijd „Vacantie Zuiid-Holland 1947". Alle soor ten opnamen kunnen mededingen. Een gevoelige plaat en een gevoelig oog, dat zijn de enige vereisten. Een programma is verkrijgbaar bij V.V.V. Zuid-Holland, Parkstraat 38, Den Haag, bij alle aangesloten V.V.V.'s en gemeenten en bij de Amateurfotografen- ver. te Den Haag, Leiden en Rotterdam, alsmede bij de Haagse Fotokring. Foto's moeten zijn opgenomen tussen 1 Juli en 15 September. BIJZ. GERECHTSHOF. De chauffeur H. Bouwman te Oegst- geest was lid der N.S.B. en trad in dienst van de vijand bij de S.S., waar hij voor zijn optreden het ijzeren kruis kreeg. De proc. fiscaal vorderde tien jaar gevange nisstraf met aftrek preventief. He<t Hof veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf zonder aftrek van preventief. De voerman J. Dallinga uit Noordwij - kerhout was bij de landstorm Nederland gegaan, en voor zijn hulp aan de vijand verleend, luidde de eis van de proc. fiscaal vijf jaar gevangensstraf met aftrek pre ventief. Het Hof heeft vier jaar gevan genisstraf met aftrek van preventief, en ontzettng uit de kiesrechten opgelegd. EXAMEN FRANS L.O. UTRECHT, 29 Juli. Geslaagd de dames M. E. Teeuwen en A. J. Holt, beiden te Lei den. dit en ook de raadsman, mr Bergmeyer, was van mening, dat hier geen arbeids bemiddeling verleend was. Het O.M. eiste f 100 boete of 30 d.h. Over acht dagen zal de kantonrechter schriftelijk vonnis wijzen. Voor ongeoorloofde aansluiting op het net van de Radiocentrale moest een groot aantal personen uit Leiden voorkomen. Tegen J. C. W. eiste het O.M., dat deze overtredingen ernstig vond, f 60 boete of 30 d.h. Uitspraak f20 boete of 8 d.h., met teruggave van de inbeslaggenomen luid spreker, indien het O.M. geen appèl aan tekent, waarop kans is. Verdere uitspra ken: Th. G. M. G„ P. A. B., J. P. S„ mevr. H. K„ F. O, allen f 20 boete of 8 dh.; Ch. P., A. D. N., J. J. v. d. B„ allen f 15 boete of 5 d.h. P. V. te Leiden had zijn buur man een draadje gegeven, zodat die naar Indlië kon luisteren. Boete f 20 of 8 d.h. Voor het met een auto rijden zonder vergunning werden boetes opgelegd van f 10 of 4 d.h., voor het overtreden der leerplichtwet idem. Distributievaria Morgen zijn aan de beurt voor het af halen van levensmiddelenkaarten die ge zinnen, waarvan het hoofd een stamkaart nummer heeft van 100.001 en hoger. Het kantoor is geopend van 8.3011.45 en van 1416 uur. De inlevering van de aanvraagformulie ren MD 33330 voor rijwielbanden dient deze week te geschieden op de op de for mulieren gedrukte datum in het gym nastieklokaal van de school aan de Pie terskerkgracht. Stamkaarten meebrengen. A.s. en jonge moeders, van wie de echtgenoot een geslachtsnaam draagt, die begint met de letters A t.m. H., kunnen morgen toeslagkaarten afhalen. De uit reiking vindt plaats, voorzover deze toe- slagkaart niet reeds is uitgereikt, tegelijk met de textiel-, resp. zeep verstrekking, waarvoor een oproep werd verzonden. Stamkaart en contrölekaart meebrengen. Uitreiking schoenenbonnen aan kin deren, geboren in de maand Juli van een der jaren 1932 t.m. 1945, alsmede aan kinderen, die in deze maand 10 maanden zijn geworden, tegen inname van bon 604 van het inlegvel, morgen: letters A tot en met H. LEIDERDORP Voor de in wording zijnde Ul.O.- school, uitgaande van de Ghr. Nat. Schoolvereniging alhier, blijkt grote be langstelling te bestaan. Het aantal leer lingen, dat is opgegeven en dat zich nog steeds in stijgende lijn beweegt, is ruim schoots^ Voldoende om de opening der school eerlang tegemoet te zaen. VOORSCHOTEN Morgenavond om 8 uur komt de ge meenteraad bijeen. De agenda vermeldt o.a. voorstel van B. en W. tot het toe kennen van een schadevergoeding aan de N.V. Pletterij van Enthoven te Delft we gens de niet-doorgegane bouw van een gashouder. In verband met de grote belangstel ling zal de tentoonstelling Oud-Voorscho ten ook Woensdag a.s. voor het publiek toegankelijk zijn en wel van 10—12, 25 en 79 uur. Gisteravond werden de 500- ste bezoeker, mevr. van Os, bloemen aangeboden. Ook de 1000ste bezoeker (ster) wacht een verrassing. WARMOND Zaterdagmiddag vertrok een gezel schap van 20 personen uit deze gemeente o.l.v. ds J. Zandee, Ned. Herv. predikant, voor een verblijf van drie weken in Sheffield (Engeland). Na een officiële Ik wil er maar mee zeggen... We leven in een tijd van statistieken, daar hebben we het nog niet zo heel lang geleden al over gehad. Doch zo nu en dan komt er mij wel eens een statistielc onder ogen, die tussen de cijfertjes door laat lezen. Een goed verstaander heeft maar een half cijfertje nodig. Hieraan moest ik denken, toen een Spaanse statistiek mij verteldedat in 1946 meer personen van Duitse dan van enige andere nationaliteit het land van Sint Nicolaas zijn binnengekomen. Nu stond er op die statistiek niet aan- gegeven, wat de politieke gezindheid en het beroep van die landverhuizers waren, doch dat laat zich gemakkelijk raden. De Spaanse dictator zal wel geen monarchis ten en communisten onderdak verschaf fen, daar zijn er trouwens naar zijn me ning al veel te veel van in zijn sinaas- appelenland. Nee, Heinrich, Fritz en Joa chim traden met opgestoken hand naar de grenspaal en toonden vervolgens het op hun naam staande spaarbankboekje van de Nationale Spaanse Bank. Dat was voorzorg geweest en kwam nu goed van pas. Aan die andere spitsbroeders in de Hei mat, die ze Treu und Ehre hadden ge zworen, daaraan dachten ze niet. Die moesten zichzelf daar in Neurenberg maar zien te redden. Al met al mogen we dit jaar zo tegen de tijd dat het vijf December gaat worden wel deksels goed uitkijken. Stel je voor dat de goede Sint een Duitse tongval heeft en zijn eigenlijk beroep schilder blijkt te zijn! Dat wil ik maar zeggen. JANTJE VAN LEYDEN. Politieel tuinconcert Het Leids Politie-Muziekgezelschap geeft-morgenavond om 8 uur, zoals reeds gemeld, een tuinconcert in de tuin van „Oud-Hortuszicht" aan de Witte SingeL Het programma bevat de volgende wer ken: Colonel Bogey Mars, Kenneth J. Al- ford; Cortège Fleuri Ouverture, J. E. Strauwen; Espana Suite de Valses. par. E. Waldeufel; Pan Europa Mars, Alph. Dreissen. Pauze. Record Mars, Alph. Dreissen; Cavalerie Légère Ouverture, F. v. Suppé (arr. F. Rogister); Neron Ouver ture Dramatdque, Francis Popy; Finale. Sfeer in *t gezin? De Nieuwe Leidsche99 er in! TWEE KINDEREN DOOR MUGGEN OLIE BEDWELMD. Ter bescherming van haar 5 maanden oude tweeling tegen de muggen spren kelde mevr. Hoogendijk uit Rotterdam des avonds op het bedje van de tweeling wat muggenolie. Des morgens begonnen de kinderen hevig te huilen, terwijl bleek, dat zij het ontzaglijk benauwd hadden. De kinderen moesten in zorg wekkende toestand in het ziekenhuis worden opgenomen. Bij onderzoek van de muggenolie bleek deze blauwzuur te bevatten. DIENSTWEIGERAARS EN GEWETENS BEZWAREN De krijgsmacht is een instrument in handen van de Regering ter uitvoering van door haar gegeven opdrachten. Met persoonlijke voorkeur van degenen, die deel van de strijdmacht uitmaken, onge acht in welke richting deze voorkeur ook gaat. kan en mag de Regering geen reke ning houden, aldus lezen wij in de M. v. A. aan de Eerste Kamer op het wets ontwerp Uitzondering dienstplichtigen. Gewetensbezwaren van dienstweigeraars moeten slaan op strijd in het algemeen, maar niet op een eventuele strijd tegen een mogelijke bepaalde tegenstander. POST VOOR OORLOGSBODEMS NAAR WEST-INDIE. Tot nader order zullen ai of niet aangete kende brieven en briefkaarten, bestemd voor opvarenden van Hir Ms kanonneerboot „Van Kinsbergen" en Hr Ms onderzeeboten ..O 23" en „Zwaardvis", die naar West-Indië zijn vertrokken, eenmaal per week per luchtpost naar Willemstad (Curacao) worden gezonden. De correspondentie moet daartoe udterli$k Dinsdags gepost zijn. ontvangst door de burgemeester zal meat Sheffield en de omstreken bezoeken. Ds_ Zandee zal er tweemaal preken. Later zullen de vrienden uit Sheffield naar Warmond komen. Onder voorzitterschap van de heer F. Slager hield de R.K. Ziekenhuisver- pleging een alg. vergadering. De voorz. deelde mede, dat het bestuur pogingen in het werk heeft gesteld, om het voort bestaan der ver. te verzekeren. Het bestuur meent thans een oplossing te hebben gevonden, waardoor de leden meer geboden wordt dan voorheen. Deze voordelen brengen echter ook enige financiële verplichtingen mede. De gemeenteraad komt Woensdag avond 8 uur in openbare vergadering bijeen. Aan de orde: voorlopige vast stelling gemeenterekening 1943; wijziging begrotingen 1946 en 1947, aanvulling van de commissie tot wering van schoolver zuim en van het toezicht op het lager onderwijs. Tijdens een onbewaakt ogenblik is het 1%-jarig dochtertje van de heet P. C. Leenen in een sloot nabij de wo ning verdronken. Direct ingestelde po gingen, om door middel van een zuur stofapparaat de levensgeesten nog op te wekken, mochten helaas niet meer baten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4