3 't Leven in Indië wordt weer wat normaler Ook Prinses Marijke gaat naar Friesland 't Verklaarde Het fantoom Djokja Min. VosGeen 2 luchtvaartmaatschappijen NIEUWE LEIDSCBE COURANT DINSDAG, 29 JULI 19*1 BEVOLKING GAAT VEELAL AAN DE SLAG (Legerbericht 16, van heden.) WEST-JAVA: In Tegal is vijftig pro cent van het dakencomplex, tezamen met de electrische centrale en het Escompto- gebouw, vernield. MIDDEN-JAVA: In Semarang en om geving beginnen in belangrijke mate nor male verhoudingen op economisch gebied merkbaar te worden. Het herstel van de verbindingen tussen de stad en omgeving heeft een aanmerkelijke daling van de prijzen voor voedingsmiddelen tot gevolg. De bevolking keert meer en meer naar de desa's en sawah's terug. Er is echter nog veel sabotage. ZUID-SUMATRA: De brand op de olie terreinen van Pendopo omvat vier bron nen. Twee daarvan zijn door saboteurs aangestoken. De twee andere geraakten in brand tengevolge van alang-alang- branden. Van de zijde van de Standard Oil wordt medegedeeld, dat de branden van minder belang zijn. SUMATRA'S WESTKUST. In het Noordelijk deel van de vlakte van Padang verleent de bevolking overal medewer king bij het zoeken naar landmijnen. Reeds kon een aanzienlijk deel van deze landmijnen onschadelijk worden gemaakt. De pasars zijn weer heropend. Diverse Indië-telegrammen naar Nederl. ondervinden 7 uur vertraging Naar Londen en New York gaat het sneller. De directies van A.N.P. en Aneta delen mede, dat zij op het ogenblik de bericht geving uit Ned.-Indië niet op behoorlijke wijze kunnen verzorgen, noch met buiten landse agentschappen concurreren, ten gevolge van de grote vertraging, welke de telegrammen uit Indië naar Nederland ondervinden. Deze vertraging bedraagt per telegram steeds tussen 7 en 9 uur, terwijl verzending uit Batavia naar Lon den en New York slechts zeer korte tijd duurt. De zeer langzame aflevering van telegrammen op het Rijkstelegraafkantoor te A'dam kan oorzaak van deze vertra ging genoemd worden. POST VOOR MILITAIREN OP WEG NAAR INDIë Militairen aan boord van het s.s. „Vo- lendam" kunnen in Port Said post krij gen, mits deze op 3 Augustus gepost wordt. Wil men de post bij aankomst in Batavia bezorgd hebben, dan moet zij op 17 Aug. a.s. gepost zijn. ZO WEINIG MOGELIJK NOOD WONINGEN In de nota der Regering naar aanlei ding van het eindverslag der Eerste Ka mer op de Woonruimtewet 1947 betoogt zij, dat het niet aan te bevelen is-, met de bouw van noodwoningen voort te gaan. Zij vragen in verhouding veel ma teriaal, terwijl de levensduur beperkt is. Daarom wordt de voorkeur gegeven aan definitieve woningen en zullen alleen, indien daarvoor zeer bijzondere redenen Eijn, nog noodwoningen worden gebouwd. PRINS BERNHARD KREEG 'N PORCELEINEN KATJE In tegenstelling tot het oorspronkelijke voornemen ligt het thans in de bedoe ling, dat het pas herstelde Prinsesje Marijke Donderdag a.s. tezamen met Prinses Juliana en de andere drie Prin sesjes op vacantie naar Friesland zal gaan, om zich daar bij Prins Bemhard ean boord van de ,.Piet Hein" te be geven. Zowel in Lemmer als in Sneek heeft de bevolking de Prins een harte lijke ontvangst bezorgd. In Sneek heeft de Prins gisteravond en heden informele besprekingen gevoerd met verschillende Autoriteiten, zoals over de zuivelindus trie, het godsdienstige leven, de strijd tegen het water en de cultuur. Tijdens deze bespreking op het Sneker stadhuis handelaren geven er de voorkeur aan, hun waren naar Padang te brengen, om ze daar op de pasars of langs de huizen te verkopen. De toestanden onder de be volking van Loeboek Boeaja bleek slecht te zijn. Er werden zeer vele zieken aan getroffen. De dienst voor de Volksgezond heid opende Zaterdag een kliniek te Bandarboeat. SUMATRA'S OOSTKUST: In het pas- bezette gebied ontwikkelt de toestand zich gunstig. De bevolking keert in aan zienlijke getale naar de kust terug om te werken. Verscheidene diensten function- neren reeds regelmatig. Hier en daar heerst echter nog onrust, terwijl republi keinse gewapende troepen aanvallen doen op de randgebieden. GROEI DER K.L.M. GING DE REDERIJEN TE VLUG In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer bij het wetsontwerp re gelende de betrekkingen tussen de staat en de K.L.M., deelt minister Vos mee, dat eind 1945 bij van regeringswege ge leide besprekingen tussen belangheb bende rederijeen en de K.L.M. overeen stemming was bereikt, waarbij o.m. was overeengekomen, dat hét kapitaal zou worden vergroot tot ca f 30.000.000.-, waarin het Rijk voor 50 pet zou deelne men, de gezamenlijke rederijen voor f 10.000.000.- en andere belanghebbenden voor f 5.000.000.-. Naderhand kwam de scheepvaart op haar beslissing terug, vermoedelijk mede door de omstandig- dienden in Friese klederdracht gestoken meisjes thee rond. Tevens werden een Makkuizer gemberpop en een porcelei- nen katje uit Hindelopen de Prins als specifiek Friese producten aangeboden. Gisteren waren honderden zeil- en ple zierboten op het Sneekermeer aanwezig ter ere van de hoge gast. Na een bezoek aan Joure en Altmarijp werd vervolgens in een eigen motorbootje over de Zoute- poel gevaren. Vandaag is de Prins in Sneek gebleven en dus niet, zoals oor spronkelijk in de bedoeling lag, naar Den Haag gegaan. Gisterochtend maakte Prins Bernhard nog een tocht over het Tjeukemeer en doopte het Tacozijlgemaal om in „Ir. Wouda-gemaal", dat een capaciteit bezit van 7 millioen m3 water per etmaal. Nergens bieden republikei nen ernstige tegenstand Tot nog toe zijn vijftig man gesneuveld. (Legerbericht 15 van heden) OOST-JAVA: Ten Westen van Soera- baja ontwikkelt de TRI enige activiteit in de sector Tj ermee. De aanval op Ne derlandse posten aldaar werd afgesla gen. Van republikeinsche activiteit op enigszins grotere schaal is nergens sprake. MIDDEN-JAVA: Gemeld wordt, dat de krachtcentrale Toentang nog steeds stroom levert aan Djokja, Solo en Ma- gelang. Daarentegen werd de waterlei ding naar Salatiga door de republikeinen afgesneden. Het totale aantal doden is 50, dat der gewonden 86 en dat der vermisten 9 gedurende de gehele actie in Ned.-Indië. heid, dat de uitbreiding van de K.L.M. in een veel korter tijdsbestek plaats vond dan aanvankelijk was voorzien en daarom de scheepvaart met meer kapi taal zou moeten deelnemen aan zij zich had voorgesteld. Er is geen plaats, mede in verband met de internationale concurrentie, voor een tweede luchtvaartmaatschappij met in ternationale vaste lijndiensten. Ook al zou Nederland beschikken over de nodi ge middelen en geschoold personeel, dan zouden bij het bestaan van verschillen de maatschappijen in Nederland, zelfs bij nauwe samenwerking toch doublu res in de organisatie en de personeels bezetting en dubbele reserve-voorraden aan vliegtuigen en onderdelen, geld middelen, enz. voorkomen, welke ons land zich zeker in de huidige phase van zijn economie niet kan veroorloven. Ook R'dam krijgt spoedig een vliegveld Aanvankelijk echter van beperkte afmeting. In de M. v. A. aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp deelneming in het kapitaal der K.L.M. deelt minister Vos mede, dat de aanleg van het vliegveld Rotterdam, welk vliegveld in de aanvang slechts van beperkte omvang zal zijn, doch de uitbreidingsmogelijkheid tot een groterv vliegveld in zich moet heb ben, zodanig zal moeten zijn, dat in de toekomst een grote mate van luchtver keer kan worden opgevangen. De mi nister wil bevorderen, dat met de aan leg van dit vliegveld binnen het kader van de algemeene economische en finan ciële situatie, zo spoedig mogelijk wordt overgegaan. centrale binding nodig zijn. Ook in ver band met het te voeren sociaal en econo misch beleid, waarbij o.a. voor Sumatra de ontwikkeling in de richting van een Eiland-gouvernement zou kunnen worden bevorderd. Indien het ons in waarheid te doen is om de vrijheid en zelfstandigheid der Indische broedervolken en dat wil toch de overweldigende meerderheid van ons volk dan ware het verraad aan dat streven om ter wille van partijpolitieke belangen de fantoom-republiek kunstma tig in stand te willen houden. De dezer dagen door een bevoegde Nederlandse bron in uitzicht gestelde mogelijkheid, dat uit de vroegere repu bliek zeven afzoïiderlijke staten zouden ontstaan, welke als federale partners zou den optreden in de Ver. Staten van In donesië is o.i. de weerspiegeling van een opvatting, waarbij men grond onder de voeten heeft en niet langer, zoals som mige mensen in het jongste tragische verleden, met het hoofd in de wolken wandelt. Met het fantoom Djokja is nu te veel ellende beleefd. Ons volk is van een her opvoering van het republikeinse schim menspel der Partij van de Arbeid naar onze overtuiging niet gediend. Zoals gisteren reeds werd vermeld, is Spanje thans een koninkrijk zonder koning geworden, met de dictator Franco als staats hoofd. Begin Juli werd de z.g. „volksstem ming" gehouden en de opvolgingswet is nu tot de fundamentele wet voor Spanje ver klaard. Door een politiek strategische zet is Franco er in geslaagd, het dictatoriale regiem in zijn huidige vorm te handhaven. Men zal zich herinneren, hoe die stemming in het vrije Spanje toeging. De leden der stembu- reau's kregen eenvoudig het geheim bevel, dat de dictator minstens een meerderheid van vijf-en-zeventig procent moest behalen en ter controle van <Ht „succes fore", ver nietigde men, na het tellen, de stembiljetten. Maar, hoe dan ook, Franco is de man, die zijn wil doordrijft, hoewel de gehele wereld, Péron, zijn Argentijnse vriend, uitgezon derd, tegen hem is. Men kan er ziöli over verwonderen, dat deze nazaat van Mussolini het zo lang uithoudt, hoe het mogelijk is, dat deze Spaanse dictatuur eerder weer opbloeit dan verwelkende is. Maar er zijn verschil lende politieke en psychologische redenen voor. Van de politieke, wil ik deze noemen, dat Franco namelijk profiteert van de ver hevigde, internationale spanningen, de schier onoverbrugbare klove tussen Amerika en Rusland, de scheiding van een Westelijk en een Oostelijk blok in Europa, met al het na derend gevaar, dat daar aan verbonden is. En ook Spanje kan van strategisch belang worden, hetgeen ten gevolge heeft, dat men in geen geval de „interventie" in de Spaanse interne aangelegenheden op de spits wenst te drijven. Momenteel gaat de aandacht '"it naar veel grotere dreigingen, omvangrijker geschillen, zodat men een tweede burgeroor log in Spanje niet op de koop toe wil nemen. Voor het forum der wereld, moreel gedesa voueerd, legt men Franco feitelijk verder niets in de weg, zodat zijn positie eer ver sterkt dan verzwakt is. De veroordeling door de „Ver. Naties" heeft geen vat op hem. Het is een zekere onmacht, die de „Ver. Naties" kenmerkt, waar men met veel woorden het regiem brandmerkt, maar toch niets doet, om een verandering in de onhoudbare toestand te bewerkstelligen. Wie niet voor Franco is, is tegen hem en veidrwijnt van het toneel: de ware methode, om tenslotte slechts aan hangers te kweken. Met het apparaat van militairen en politie worden die tegenstan ders wel onder de duim gehouden. Van een republikeinse invloed kan men practisch niet meer spreken, maar wel vormen de linkse groepen, communisten en andere radicale elementen, voor zover zij niet in de cel zitten, een gevaar, als Spanje er economisch niet beter voor komt te staan. Niet het „plan Marshall", maar de Argentijnse collega, Péron, moet er voor zorgen, dat he* Spanje letterlijk meer naar „den vleeze" gaat. In dictatoriaal geregeerde landen, dreigen altijd contra-revoluties plotseling uit te breken, als de voedseltoestand noodlottig wordt. Iemand met een volle maag maakt geen amok; die blijft rustig zitten! Een Nederlands arbeider zou met de verstrekte brood-, aardappelen en vleesrantsoenen, waar de Spaanse werk man het mede moet doen, geen genoegen nemen. De vurige aanhangers van Franco, de „partij-bonzen", militairen en politie heb ben het vanzelfsprekend een stuk beter, zoals men dit overal kan constateren bij de slippendragers van het totalitaire gewaad. Bo vendien is de corruptheid in Spanje bijna spreekwoordelijk geworden. Indien men in de sociale omstandigheden verandering zou willen brengen, zou, in de eerste plaats, de nijverheid hersteld en de handelsrelaties moeten worden uitgebreid, hetgeen, gezien de internationale, politieke reacties, niet veel uitkomst belooft. Wij schreven vroeger reeds, dat de kroonpretendent, Don Juan, niet werft om de hand van de „Spaanse", als hij daarbij tevens moet dansen naar het pijpen van Franco! Deze kroonpretendent heeft duide lijk verklaard, dat hij geen trek heeft in Franco's monarchie, welke slechts steunt op een militair apparaat, dat massa's geld kost, terwijl de economische toestand bar slecht is; de militairen onder Franco vormen feite lijk een bevoorrechte kaste. Heeft hij dus enerzijds het leger tegen zich, anderzijds heeft Don Juan ook niet de steun van de machtige kerk, omdat hij zioh indertijd heeft uitgesproken voor scheiding van kerk en staat, een liberaal principe dus. Slechts door een versterkte tegenstand der radicale elementen, zou in de toekomst een kans be staan. dit door het merendeel der Spanjaar den verfoeide regiem ten val te brengen, wat zeker niet lukt door de houding der „Ver. Naties", welke tevens een politiek van „non-interventie" inhoudt. Sancties hebben geen invloed en na de „joyeuse entrée" van madame Péron. zal Argentinië wel voor steun, voedsel etc. zorgen, als de nood nij pend is. Noch het terugroepen van ambas sadeurs en gezanten, noch het feit, dat Spanje buiten de voordelen blijft van het „plan Marshall", als dit straks in daden wordt om gezet, kunnen verhinderen, dat Franco's po sitie sterker geworden is. althans in politiek opzicht. Noodgedwongen lopen de Spanjaar den, de radicale elementen dan uitgezonderd, achter hem aan, omdat er geen andere keuze is en het ingrijpen der grote mogendhedéh, om tactische redenen, is uitgebleven. In Oost-Groningen wordt tot diep in de nacht geoogst Nog weinig uitzicht op einde der landarbeidersstaking. Er schijnt nog niet veel kans, dat de landarbeidersstaking in het Oldambt en Westerwolde, welke ca. 2000 personen omvat, spoedig tot het verleden behoort. Er is zoveel voor de arbeiders opgehaald, dat aan hen over de afgelopen week 88 pet van hét weekloon zou worden uit gekeerd. Het binnenhalen van de oogst wordt zeer bevorderd door het mooie weer. De vrouw en de familieleden der landbou wers helpen dapper mee. Tot laat in de nacht is men bezig met het oogsten en ook Zondag is er zowat de gehele dag gewerkt. Moeilijker zal het nog worden, als over ongeveer 14 dagen de tarwe en de haver rijp zijn. Indien de staking aanhoudt, zal verbouw van koolzaad vastlopen. Uiit het overzicht der militaire situatie na een week actie blijkt, dat de operaties in Indië inderdaad volgens plan verlopen. Zij tonen aan, dat het karakter der poli tiële opzet is bewaard gebleven en dat üe verantwoordelijke militaire autoritei ten, door zich vele beperkingen op te leggen, overeenkomstig de bedoeling der Regering het aan de wereld duidelijk ma ken, dat er geen sprake van is, dat in Indië een koloniale oorlog woedt. Het gaat er om, de voorwaarden en mogelijk heden te scheppen, die de Indische broe dervolken in staat zullen stellen in rust en veiligheid him verlangens met betrek king tot de staatkundige hervormingen kenbaar te maken. Iets anders is het echter, of het vrucht baar zou zijn, om, nu het einde van de Uitvoering der huidige plannen blijkbaar in zicht komt, weer besprekingen aan te knopen met de vertegenwoordigers der republiek, die onmachtig en onwillig zijn gebleken, Linggadjati uit te voeren. Het bloed van Nederlands zonen is niet gevloeid om opnieuw de weg der on- eekerheid en twijfelmoedigheid te gaan bewandelen. In dit verband hebben wij bijzondere belangstelling voor het bericht, dat de nieuwe Nederlandse gezant te New Delhi een plan bij zich zou hebben, dat voor bespreking met Sjahrir in aanmerking zou komen. Het verloop der zaken heeft duidelijk gemaakt, dat het overgrote deel der be volking op Java en Sumatra zich over zijn bevrijding verheugt en allerminst ge brand is op een herhaling der terreur methoden der zgn. republiek. Kan het onder deze omstandigheden de bedoeling zijn, om aan de Indische volkeren op nieuw het juk der dictatuur op te leggen? Naar onze mening is het noodzakelijk, dat de Regering daarover op duidelijke wijze haar standpunt zal bepalen. Er zal nu klare wijn geschonken moeten wor den. De Regering behoeft overigens niet ver te zoeken om de enig mogelijke op lossing te vinden. De bij de ordonnantie in Den Passar aanvaarde regeling bevat daartoe o i. een goede richtlijn, waarbij aan de onderscheiden volksgemeenschap pen gelegenheid wordt geboden „langs democratische weg en op voet van een door of vanwege de Kroon der Nederlan den in overleg te bepalen regeling" een eigen volksbestaan te leiden, waaronder begrepen het voeren van een eigen huis houding. Uiteraard zal daarbij een sterke Uit Canada arriveerde in de Noord-Oost polder het allernieuwste op het gebied van werktuigen voor de graanoogst Het is de „Combine", een gecombineerde maai- en dorsmachine, die met gemak in één uur tijds een hectare grond afmaait en de gemiddelde opbrengst van 45 mud keurig in zakken aflevert! Twee man kunnen de „Combine" bedienen en hebben niets anders te doen, dan zo nu en dan de werking er van te controleren...! Het succes van Franco.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3