wat er in de omliggende plaatsen voorviel Een schipbreuk in 1905 bij Egmond aan Zee Kleine boerenbedrijf moet rendabel gemaakt NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG, 28 JULI 1947 ALPHEN AAN DE RIJN. Zij, die aanvraagformulieren hebben afgehaald, ddenen deze in verband met een stagnatie bij het Centraal Distributie kantoor niet in te leveren op de datum vermeld aan de voorzijde van het formu lier, doch moeten deze bewaren tot na dere aankondiging. Dit geldt alleen voor Alphen; de uitreiking in de agentschappen vindt normaal plaats. De onlangs gehouden collecte voor de Stichting 19401945, heeft het mooie bedrag van f4135,80 opgebracht. Onlangs werd medegedeeld, dat een door de Alphense slagers ontworpen va- Cantieplan geen goedkeuring verkreeg. Thans heeft men besloten in de a.s. week te sluiten van Maandagmorgen tot Don derdagavond. De heer A. C. Terlouw is geslaagd voor hét Middenstandsdiploma ALKEMADE. De gemeenteraad vergaderde. De RK School te Roelofarendsveen had f1800 gevraagd voor inrichting en verbetering closets. Werd toegestaan. Het voorstel tot toekenning van een gratificatie van 2 pet van de jaarwedde met een maximum van f 50 aan het gemeentepersoneel werd aan vaard. De gehouden onderhandse aanbe steding van de brug over de Ringsloot te Oudewetering, waarbij twee aannemers uit de gemeente en twee van buiten waren uitgenodigd, had tot uitslag, dat laagste inschrijver was fa. Zoet-Langhout voor f 25.500. De hoogste inschrijver schreef in voor f29.200. Bij de rondvraag informeerde dr v. d. Bijl, of voor het ko mende jaar vroeg genoeg de verbetering van het zwembad onder ogen wordt ge zien. De voorz. zegde dit toe. De heer Van der Velden stelde de vraag, of alle vakkundige aannemers in de gemeente niet hadden kunnen mededingen naar de aanbesteding van bovengenoemde brug- bouw, waarop de voorz. antwoordde, dat het dan meer het karakter zou zijn gaan dragen van een publieke aanbesteding. De heer Kerkvliet betoogde de wense lijkheid van een centraal, maar goed sportterrein. Dit zal volgens de voorz. af stuiten op de toestand van noodlijdend heid van de gemeente. HAZERSWOUDE De collecte voor „Pro Rege" heeft f 244.00 opgebracht. De Chr. Harmonie behaalde op het concours te Rotterdam-Charlois in de 2e afd. een 2e prijs met 271 punten en een Je prijs in de mars wedstrijd met 144 punten, zulks onder de bekwame leiding van dir. F. A. Gregoire te Bodegraven. Voor het practijk-examen boekhou den is geslaagd W. van Zwieten. De he ren A. v. d. Bosch, P. v. Hemert, D. Kroon, A. Krijgsman, G. Maaskant en Jac. van Ofwegen zijn geslaagd voor het middenstandsdiploma. Onze plaatsgenoot A. Geers slaagde aan de Zeevaartschool te Amsterdam voor Stuurmansleerling ©p de kustvaart. Dinsdag zal een collecte worden ge houden voor de band NederlandIndië. Wij verwachten dat deze collecte een suc ces zal worden. Voor het examen coupeuse is ge slaagd mej. C. Verheul. Onze plaats- genote mej. L. Verheul slaagde voor het einddiploma 2-jarige dagcursus der huis houdschool. HILLEGOM Morgen vindt aan de letters T t/m Z in het uitreiklokaal aan de Jhr Mock- kade, van 9—12 en 1.304 uur, de uit reiking plaats van de bewijzen van in schrijving van rijwielbandenbonnen. Stamkaarten meebrengen. DE KAAG De dames Jo en Annie Loogman Zijn geslaagd voor het middenstandsdi ploma. Zoals begrijpelijk heeft het Oranje- Comité besloten de aangekondigde fees ten op 30 en 31 Juli niet te laten door gaan, in verband met de omstandigheden in Indië. Het bestuur van de plaatselijke E.H.B.O. is gewijzigd. Door het bedanken van de heer G. Zwetsloot is thans de heer W. Bookelmann tot voorz. gekozen. Als vijfde lid is de heer N. Biemond aan het bestuur toegevoegd. Mede op advies van dr van der Bijl, die voor het eerst als adviseur optrad, werd besloten een onderafdeling te worden van de Ned. Ver. v. E.H.B.O. Op verzoek van het bestuur der V.V.V. Dorp de Kaag is een aparte com missie benoemd, die zich bezig houdt met de propaganda voor ons dorp. Deze commissie besloot een propaganda-actie in te zetten, om het bezoek in de nazo mer te bevorderen. De Kaag lijkt momenteel wel een internationaal centrum. Allerlei talen hoort men spreken. In de jeugdherberg waren in de afgelopen week Denen, Bel gen, Fransen, Engelsen, Zwitsers en Zwe den. Maar niet alleen in de jeugdherberg, het hele dorp herbergt vele vreemdelin gen. KATWIJK. Geboren: Paulus z v A v d Eijkel en A Hasenoot; Antonius CQBzvCNJ Lemmers en H v d Helm; Jacoba d v J v Beelen en J v Duijvenbode; Jacobus z v J Onderwater en M v Muijen; Maart je d v F de Best enDvd Plas; Gijsbert z v G hnthorn en G C Sijpestein; Willem z v C Rhijnsburger en M d Haan; Cornelis z v C Rhijnsburger en M de Haan; Bouwe z v B Hoek en G v Duij ven voorde; Johanna Maria d v H v Beelen en C Kuijt; Arie B z v J de Best en M Krijgsman. Onder trouwd: J v Rijn en A Kulk; I L Schoo- nenberg en N v Duijn. Gehuwd: J v Duijn enMvd Plas; N Ouwehand en J v Duijn; W Mekenkamp en J P Wouda. Overleden: N Korndoffer, 37 j.; E Rijnsent, 50 j., wed. v C Pronk. KATWIJK a/d. RIJN. De leerlingen van de hoogste klasse der openb. school hebben hun jaarlijks schoolreisje gemaakt o.l.v. het hoofd der school, de heer W. Panman. De tocht ging eerst via Utrecht naar Oosterbeek en werd per boot vervolgd van Wester- bouwing naar Arnhem. Nu was het weer de beurt aan de autobus, om de kinde ren naar Apeldoorn te brengen. Nadat hier een poos in een speeltuin was door gebracht, werd de reis vervolg via Ede naar de Pyramide van Austerlitz. Na een oponthoud op deze mooie plek werd de weg naar huis ingeslagen. VAN DE KATWIJKSE BOM SCHUIT KW 25 In de naoht van 26 of 27 November 1905 leed de Katwijkse bomschuit KW 25, schipper W. Guyt, schipbreuk. Zie hier enkele regels van een visser uit Katwijk aan Zee van het jaar 1905. „Ik vaarde op de bomschuit KW 25, schipper P. Guyt. Wij voere eerst in 't voorjaar op de kantvisserij en later op de haringvisserij. Wij hadde goed ge- vare het jaar. Het was het laats van de teelt, ruim 20 November, toen zoude we na huis gaan, omdat we bijna vol haring ware, ruim 19 last (een last is 17 ton). Wij ginge dus na huis toe voor be- houde teelt, wij zijlde koers met goed weer en dachte voor Zondag op het strand te staan. Maar Mijne gedachte zijn niet uwe gedachte, spreekt de Heere: al wat wij nader aan de kust kwame, ging de wind krimpe, dat het slot was, wij zijlde niet thuis, maar ongeveer 3 km benoorde Katwijk en al gauw moeste wij gaan zeile mindere, want zij ginge stuk. Wij gingen toen overstag het zeegat weer in, om op te laveere na Katwijk, wat niet gelukte. Het ging storme op Zondagmiddag 25 November, het werd donker en de oudste matrozen zeiden tegen de schipper: ik wilde maar na LJmuiden gaan, want wij kunnen toch niet te Katwijk kome. Eerst wilde de schipper niet, maar eindelijk ging hij er toch toe over. Maar het ging al harder storme, dat wij moeste met 3 man aan het roer voor de wind met de voorzijle al stuk op IJmuiden aanhoude, toen wij dichterbij kwame, moeste wij bij de wind zeile, om zoo binne te kome, want de wind was ZW. Maar toen wij bij zouden houwe, scheurde opeens het zeil. Wij waren bijna binnen de hoofde van IJmuide, toen moeste wij voor de wind om, weer naar zee, want wij zoude anders op de Noord- pier zijn gekome. Wat nu te doen? Met gescheurde zeile dreve wij naar de kust toe, wij hebben toen gestakeld (licht ge maakt) om een sleepboot, maar hij kwam niet. Het stormde hard, de loodsboot die was vlak bij ons, maar bood geen red ding aan. De schipper gaf bevel het anker te laten valle, dat werd toen gedaan, wij streke de mast en de zeile en kwame voor anker tussen Egmond en IJmuiden. Wij lagen ongeveer 10 minute, of de kabel brak en wij krege dat ogenblik een zee water, dat wij spoelde over het dek. Maar gelukkig niemand overboord. Dat was een geluk, wij ware hulpeloos en dreve zoo na de kust. Toen hebben wij een brok mast opgezet met een fok er aan, maar wij gingen zo langzamer hand naar de branding toe. Het gang eerst wel goed, maar toen wij op de derde bank kwame, raakte de schuit en viele wij dwars op de bank. Toen viel de zee over de schuit heen, een paar golven. Wij kwamen weer in dieper water. Zo kwamen wij eindelijk aan het strand. Het was vallend water, omstreeks drie uur Zondagsnachts, maar opeens ging de wind na het Noord-Westen en de zee ging lope, dat de luike ginge van der en de bom sloeg vol water. Toen moeste wij op de mast klimme om niet over boord te slaan, wij zate met zijn 7 op de mast en 3 man in de achtermast, tot ongeveer 6 uur, toen ging de stuur boordboeg reize en zijn wij weer na de boeg gaan lope, maar een matroos was bezig met breels (tonnetjes) aan de ha- ringbak te doen, toen kreeg hij een zee water, dat hij sloeg over boord met de bak en was toen de bak met breels kwijt, maar greep opeens de touwe van de breels en ging zo na het strand en lag zo enkele minute bewusteloos en ging toen loope naar Egmond om te zegge, dat wij in nood verkeerde. Op hetzelfde ogenblik kwamen er twee stropers uit de duine, die zage ons en gingen toen hard lopen, om de redding boot te waarschuwen. Maer er kwamen toen twee schelpevissers, die hebben ook getracht hulp te biede en dat gelukte, zij hebbe ons van de bom afgehaald op één matroos na, Arie van Duyvenvoorde, dde heeft getracht naar de wal te zwem- me met het gevolg, dat hij jammerlijk verdronk. Wij zyn toen naar het café KATWIJK A/ZEE. Ter hoogte van de Oude Kerk werd dezer dagen een zeehond gevangen door de heer v. d. Oever. De laatste dagen spoelden ook in onze plaats vele coloradokevers aan. De kinderen van de verschillende scholen zijn er gistermiddag op uitgetrokken, om indien mogelijk, een serie van deze lastige diertjes onschadelijk te maken. Onze plaatsgenoot de heer T. v. Banneveld is te Haarlem geslaagd voor het hoofdiacte-examen, gedeelte B. NOORDWIJK. Woensdagavond 8 uur zal voor de Geref. Bond spreken de heer E. L. de Witt van Noordwijk aan Zee. NOORDWIJKERHOUT Na 16 jaar de Ned. Herv. School trouw gediend te hebben heeft mej. Mos Vrijdag van kinderen, bestuur, personeel en ouders afscheid genomen, 's Morgens was het feest voor de kinderen waarbij zij rijk onthaald werden, 's Middags werd de schei dende onderwijzeres door een deputatie uit de leerlingen van huis gehaald. In school gekomen waarbij ook het voltallig bestuur tegenwoordig was, werd haar door Bas v. d. Tang een bouquet bloemen aangeboden. Daarna hield het hoofd der school, de heer Noordzee gebracht en daar voorzien van voedsel en droge kleren. Twee daage later weer na Katwijk gereisd. Arie van Duyvenvoorde is toe op Egmond begrave De bomschuit is later weer vlot gebracht en toen naar Katwijk gesleept. Ds Impeta liet zingen op Zondag 2 Dec. 1905: Ps. 107:2. Die Hij van ver uit d'oorden Van 't Oost en 't Westen bracht, En van de Zee en 't Noorden Geleidde door Zijn macht; Die op een aak'lig pad, In woeste wildernissen, Omzwierven, en een stad Ter woning moesten missen. De opvarenden waren als volgt: P. Guyt, schipper, Maar de Mol, stuurman, Cornelis van Duyvenvoorde, Gerrit de Mol Mzn, Cornelis van Duyvenbode, Arie van Duyvenvoorde (verdronken), Chris- tiaan van Duyvenbode en drie Urkers." MEN MAKE VAN DE NOOD EEN DEUGD Er is nu al zoveel ove rhet kleine boe renbedrijf geschreven, dat enkele din gen volkomen duidelijk zijn geworden, n.l. ten eerste, dat er niet de minste kans op is de bedrijven over de gehele linie groter te maken, ten tweede, dat de vraag naar grond eerder toe dan af neemt, ten derde, dat het kleine bedrijf met rundveehouderij en akkerbouw al leen niet voldoende inkomsten oplevert en tenslotte, dat men met de handen in het haar zit om die inkomsten te ver hogen. Zo op het eerste gezicht dus een tame lijk hopeloos geval, doch aangezien in gewikkelde vraagstukken er altijd aan vankelijk vrijwel onoplosbaar uitzien, ter wijl doorgaans toch een oplossing blijkt te bestaan, zullen wij er ons niet door laten afschrikken. Is bijv. het feit, dat de bedrijven vrij wel niet vergroot kunnen worden, reeds voldoende om de kleine boeren tot blij vende armoede te veroordelen? Geens zins! Wij stellen hierbij voorop, dat wij het nutteloos achten te spelen met de gedachte, dat men van onze grotere be drijven land zou kunnen afnemen om het aan de kleine te geven. Wel worden zo nu en dan grote bedrijven verkaveld tot kleine en is er hier en daar gelegen heid voor een kleine boer om een per ceel land bij te kopen of te pachten, maar het is een zelfbedrog te menen, dat op grote schaal de kleine bedrijven zou den kunnen worden uitgebreid met grond van de grote. We moeten daarentegen rekening hou den met een toeneming van het klein bedrijf, omdat er steeds meer jonge boe ren trachten een bedrijf te krijgen en omdat de emigratie slechts heel weinig mensen het land uit kan loodsen. Zeer waarschijnlijk zal zich dus de ontwik keling van de laatste halve eeuw voort zetten, waarbij het kleinbedrijf voortdu rend aan betekenis heeft gewonnen. Merkwaardig genoeg schijnen de sta tistieken deze ervaring gedeeltelijk tegen te spreken. In het rapport over het „Grondgebruik in Nederland", dat de toestand in 1930 weergaf, komt men bijv. tot de conclusie, dat de bedrijven van 15 ha in aantal zijn afgenomen. Maar daaruit mag men niet afleiden, dat de verschuiving naar de kleinste bedrijven is verminderd, want men heeft de bedrijfjes van minder dan een hectare, voorzover het geen tuinde rijen waren, eenvoudig als landarbeiders bedrijfjes geregistreerd, hetgeen niet juist is. Hoeveel pluimveebedrijven zijn er juist in de jaren 19201930 niet ge sticht op zeer kleine hoekjes grond en het is niet juist, deze kippenhouders als landarbeiders te beschouwen. Ook houdt men er onvoldoende reke ning mee, dat wel het aantal landbou wers met 15 ha land afnam met 2500 van 1921 tot 1930, maar dat daarentegen het aantal tuinders met een dubbel aan- Arends, een toespraak. Hij bracht mej. Mos dank voor al wat zij voor de school geweest is en de hartelijke sfeer, waarin zij met de kinderen omging. Het hoofd der school bracht haar ook dank voor de lange jaren van prettige samenwerking, waarna hij haar veel succes toewenste in haar nieuwe stand plaats. Vervolgens sprak de voorzitter van het schoolbestuur, ds Spaling, mei. Mos toe. Hij betreurde het heengaan en vertolkte de gevoelens van de ouders, die haar node zien gaan. Namens bestuur en leerlingen wer den mej. Mos een mooie dames-fauteuil en een bloemstuk aangeboden, terwijl de heer Visser namens het personeel een boekwerk overhandigde. De heer Schmidt, een oud- collega uit Ridderkerk, sprak mej. Mos nog toe. Nadat de kinderen haar hadden toe gezongen en mej. Mos allen had bedankt, werd de bijeenkomst met dankgebed geslo ten. Hierna had nog een receptie plaats en werd mej. Mos namens oud-leerlingen een fraaie gouden ring geschonken. De keuring van de dienstplichtigen voor de lichting 1948 zal plaats hebben op 7, 8, 12 en 13 Aug. in gebouw „Silo", Hazenpaterslaan 26 te Haarlem. De dienstplichtigen ontvangen nog een per soonlijke oproep. Er zal door hen ge bruik kunnen worden gemaakt van een afhaaldienst, die om half 8 van het Raadhuis vertrekt. Bij de aanbesteding voor het ver nieuwen van de grasmat, het plaatsen van een afrastering en het bouwen van een toiletgebouwtje op het terrein van de voetbalver. „St. Bavo" was hoogste inschrijver de heer Th. Kret, Noordwijk, f21.111, terwijl de firma Gebrs. van Denzen alhier als laagste van de 10 in schrijvers uit de bus kwam met f 16.950. Voor het diploma Mulo B zijn ge slaagd P. Brama en P. v. d. Berg. De huis-aan-huis-collecte van de alg. Noordwijkerhoutse E.H.B.O. van Zaterdag j.l. bracht de prachtige som van f239.295 op. RIJNSBURG De leden van de brandweer hebben allen een brandmelder ontvangen, ni. een grote electrische bel. Als er brand uitbreekt, behoeft men op gemeentewer ken maar een knopje in te drukken, om alle bellen gelijktijdig in werking te stellen. r Sfeer in 't gezin? De „Nieuwe Leidsche" er in! V tal gestegen is. Men mag er zeker van zijn, dat men deze verdwenen kleine boeren als tuinders kan terugvinden. Nu achten wij het in het geheel niet verontrustend, dat het kleinbedrijf toe neemt, want een goed gedreven kleinbe drijf levert per ha een hogere productie dan het grote bedrijf, omdat de grond zorgvuldiger wordt bewerkt. Dat neemt niet weg, dat een landbouw- of veeteelt bedrijfje op vier of vijf ha grond toch nog meestal een onvoldoende inkomen oplevert en op grond daarvan meent men veelal te mogen concluderen, dat een boerderijtje minstens 810 ha groot moet zijn en dat eigenlijk alle kleine bedrij ven moeten verdwijnen. Doch ook dit komt ons veel te kras voor. Ook een zeer klein bedrijf kan economisch gezond en renderend zijn, als men de aard van het bedrijf maar aan past bij zijn oppervlakte. Is het bedrijf te klein voor graan, welnu dan legt men zich toe op de teelt van pootaardappelen, uien, grove groenten, e.d. Heeft men nog minder land, dan wordt tuinbouw hoofd zaak en wie weet wat er nog zit in de teelt van kruiden, voor apotheek- of tafelgebruik of voor de industrie, zoals men thans op de Noord-Veluwe over weegt. In weer andere streken vindt men een uitweg in de fruitteelt en daar waar de grond of de ligging ten opzichte van de markt dezer fijnere vormen van grondgebruik niet mogelijk maakt, kan men altijd in het mesten van varkens en het houden van kippen voldoende bezig heid vinden. Nu gaat het in ieder bedrijf, in de landbouw evenzeer als in de industrie, om de hoeveelheid waarde, die men per uur voortbrengt, en om het aantal uren dat men per jaar kan werken. Hoe hoger de waarde en hoe groter het aantal nut tig bestede uren, des te hoger de wel vaart. Wie dus te weinig grond heeft om al zijn tijd productief te maken op zijn akker, moet zijn bedrijf uitbreiden met bezigheden, die geen grond eisen. Wie dus maar twee of drie koeien heeft en enkele hectaren bouwland en daardoor buiten de drukke seizoenen niet door lopend druk werk daarbij vindt, kan de tijd, die hij over heeft, productief maken door varkens of kippen te houden. Grotendeels kan hij de gewassen van zijn land daardoor als veevoeder verwer ken, maar er is geen enkel bezwaar tegen, dat hij ook veevoeder aankoopt, ook al moet dat uit het buitenland ko men. Kunstmest komt immers ook gro tendeels uit het buitenland en wat zou de Nederlandse industrie moeten begin nen als wij geen ijzer en staal, katoen, wol, leer, chemische producten, petro leum, enz. uit andere landen haalden Het enige vraagstuk is: aan wie ver kopen wij dan onze eieren en onze var kens. Dat onze boerderijen klein zijn is niet erg, maar de afzet van de produc ten, dat is het waar het om gaat. Daar om ligt de oplossing van het vraagstuk der kleine boeren uitsluitend in uitbrei ding van onze afzetgebieden, zowel in het binnen- als in het buitenland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5