Leiderdorp kreeg zijn eerste speelterrein „Schoolstrijd" en woningbouw in Leiderdorp Onder de rook van de Oude Sleutelstad NXUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG, 28 JULI 1947 Stadsnieuws ENTHOUSIASTE KINDEREN BESTORMDEN „HUN" TUIN Leiderdorp beleefde Zaterdagmiddag weer een grote gebeurtenis. De stille dorpssamen leving werd in beweging gebracht door de officiële opening van de eerste speeltuin. Ongetwijfeld neemt deze in de kleine ge meenschap van het dorp een grote plaats in, omdat hier de jeugd zich immers concen treert en amuseert. Het is dan ook een vermakelijk schouw spel, de vele kinderen in „hun" tuin bezig te zien. De buurtvereniging „Festo-Forto" heeft alle zeilen bijgezet, om het speelter rein een aanlokkelijk aspect te geven en wij kunnen met genoegen vaststellen, dat zij hierin volkomen is geslaagd, hoewel het aantal speeltoestellen nog beneden peil is. Dit zal echter allengskens wel veranderen. JSen vriendelijke buurtbewoner gaf ten minste Zaterdag na de opening reeds een hobbelpaard ten geschenke. Als het zo doorgaat, is er over een paar maanden geen plaats meer voor de kinderen Niet alleen de Leiderdorpse jeugd was van het doorknippen van het witte zijden lint getuige, ook talrijke ouderen waren er bij tegenwoordig. De heer A. Kruidenier, voorzitter der buurtvereniging, hield een openingsspeech, nadat d. Ratings-commissie de speeltuin had owe:?* Spr. wees er op, dat de in-gebüUi^-—-van het speelterrein voor Leiderdorp van grote betekenis is. De kin deren blijven van de straat en het gevaar, dat er ongelukken kunnen gebeuren, wordt aanmerkelijk verminderd. Woorden van dank werden gericht tot de heer Van der Velden, die zulk een groot aandeel heeft gehad in de oprichting, en tot de heer Wesselman, die zijn medewerking heeft verleend ten aanzien van een partij van 50 m3 zand. welke over het terrein moest worden uitgestrooid. Nog meerdere personen werd hulde ge bracht voor hun activiteit. De leden mogen óók niet vergeten worden, aldus spreker. Zij hebben in ruime mate financiële steun verleend, die voor de goede inrichting on ontbeerlijk was. De heer Kruidenier maakte tenslotte mel ding van de plannen van het damescomité, dat in de loop van de volgende week een bank hoopt aan te bieden, zodat de moe ders ook kunnen genieten van het spel hunner kinderen. De voorzitter verzocht ons er de nadruk op te leggen, dat de speeltuin niet vóór acht uur des morgens geopend is. De om wonenden kunnen niet genoegzaam van hun nachtrust genieten, wanneer er kinderen zijn, die zoals vorige week is gebeurd reeds om half zeven de morgenstilte ver storen. Mevr. C. van Diepeningenvan Biezen, de echtgenote van de burgemeester, voerde nog het woord en vervulde de aan de ope ning verbonden formaliteiten. Het behoeft geen betoog dat de enthou siaste kinderen het speelterrein bestorm den. Wie nu maar het eerste bij de schom mel, de wip of de zweefmolen was, had het bevredigende gevoel, het betreffende voor werp te hebben ingewijd Leiderdorp had de vlaggen uitgestoken en de „bloemetjes" buitengezet. Alles ter ere van de eerste nieuwe speeltuin! Een nieuwe zweefmolen Zaterdagmiddag is onder grote belang stelling in de tuin van de Leidse Speeltuin vereniging „Oosterkwartier" een nieuwe zweefmolen geopend. Vanzelfsprekend was de jeugd hierbij goed vertegenwoordigd, 's Avonds werd een gezellige bijeenkomst voor de ouders georganiseerd. Tal van mooie prijzen werden verloot. 40-JARIG JUBILEUM Morgen hoopt de heer J. Gordijn, P. de la Courtstraat 20 A, te herdenken dat hij 40 jaar geleden in dienst trad bij de firma L. H. Becherer, drukkerij en uitgevers maatschappij. Het zal de jubilaris zeker niet aan belangstelling ontbreken. De di rectie hoopt dit jubileum Zaterdag feeste lijk te vieren. PLANTSOENCONCERT. Het programma van het Plantsoencon cert, te houden op Donderdag 31 Juli a.s., om 8 uur, door Harmonie-Kapel „T. en D.", directeur de heer W. J. Smulders, omvat de volgende werken: Vrolijke Dauwtrappers, mars, P. B. Bisselink; Ko ning Mydas, ouverture, R. Eilenberg; De bas in zijn sas, mars, A. Dreissen; Mond nacht auf der Alster, wals, O. Fetras; Steadfast and True, mars, C. Teike. Pauze. Jübel-Klange, mars, E. Uebel; Tschai- kowsky-herinneringen, A. Meijns; Franz, mars, T. de Ridder; Tannhauser, fantai- sie, R Wagner; Engelandvaarders, mars, W. Schuld. COÖPERATIE „ONS DOEL" Vrijdagavond werd in gebouw „Predi ker" de alg. ledenvergadering gehouden van de Coöp. Bakkerij en Verbruiksver. „Ons Doel" u.a. Met vreugde kon de voorz. constateren!, dat zowel de omzet als het aantal leden sterk vooruitgaat. De balans en de alg. resultatenrekeningen werden goedgekeurd. Het dividend op de betrokken kruidenierswaren werd vast gesteld op 3 pet. Tot bestuursleden werden herkozen de heren L C. v. Amsterdam en P. Fuchs; in de plaats van de heer C. Laterveer, die zich niet herkiesbaar stelde i.v.m. zijn hoge leeftijd, werd gekozen de heer A. Bernard. Tot commissaris werd herkozen de heer W. Goddijn. In zijn kernachtig afscheidswoord schetste de scheidende veteraan, de heer C. Laterveer, die gedurende meer dan 38 jaren bestuurslid is geweest, het lief en leed, dat hij heeft medegemaakt. In zijn dankwoord aan de heer Laterveer merkte de voorz. op, dat deze reeds door het be stuur was gehuldigd voor al zijn werk, bij welke gelegenheid hem een prachtig boekwerk was overhandigd. BUURTVER. „HAAGWEG" Donderdagavond a.s. zullen van 7 tot i uur op het speeltuinterrein „Haagwegkwar- tier" sjoelwedstrijden om fraaie prijzen voor damesleden der buurtvereniging gehouden worden, terwijl Zaterdagmiddag 2 Augustus a.s. de buurtvereniging voor haar leden een grote viswedstrijd organiseert. Distributievaria Morgen zijn aan de beurt voor het af halen van levensmiddelenkaarten die ge zinnen, waarvan het hoofd een stamkaart- niummer heeft van 95.001100.000. Het kantoor is geopend van 8.3011.45 en van 1416 uur. De inlevering der aanvraagformulieren MD 333-30 voor rijwielbanden dient deze week te geschieden op de op de formulie ren gedrukte datum in het gymnastieklo kaal van de school aan de Pieterskerk- groeft*. Stamkaarten medebrengen. Zaterdagmiddag werd in Leiderdorp de eerste speeltuin geopend, uitgaande van de buurtvereniging „Festo-Forto". De foto geeft weer het moment, waarop de echtgenote van de burgemeester het witte lint doorknipt. Links naast haar de voorzitter der vereniging, de heer Kruidenier. GEM.-RAAD KWAM IN SPOED VERGADERING BIJEEN De gemeenteraad kwam Zaterdagavond in spoedvergadering bijeen. Eerst werd behandeld een credietaanvrage voor de verlegging der waterleiding aan de Zijl- dijk. Deze verlegging is noodzakelijk doordat de overhoek van de Zijl tot wa ter wordt vergraven. In deze overhoek ligt de hoofdbuis van de waterleiding, die over een lengte van ongeveer 130 meter moet worden verlegd. Bij de be spreking bleek, dat de gemeente hier de lijdende partij is, omdat de vergunning tot het hebben van een waterleiding in bedoelde weg, die vroeger van de ge meente Leiden en thans van de provincie is, tot wederopzegging is verleend. Ge tracht zal worden een deel der kosten van de provincie terug te ontvangen. Z.h.s. werd besloten het gevraagde cre- diet te verlenen. Het bestuur der Chr. Nat. school had een aanvrage ingediend overeenkomstig art 72 der L.O.-wet 1920 voor de te stich ten Ulo-school. Omdat aan de vereisten was voldaan, stelden B. en W. voor, het verzoek in te willigen. Aangezien deze in de gemeente niet aanwezig is, moest tevens worden beslist of tot oprichting van een openbare ulo-school zou worden overgegaan. De heer Gijzel (PvdA) zeide, dat dit voorstel hem overviel, en zou het willen aanhouden tot de volgende vergadering. De heren Vermeulen (PvdA) en Kuilen- berg (RK) steunden dit voorstel. De voorzitter merkte op, dat het school bestuur voor September nog verschillen de zaken moet regelen en omdat er nu toch raadsvergadering was en uit de stukken bleek, dat aan alle vereisten is voldaan, moest het verzoek worden in gewilligd. Door uitstel verandert het be sluit niet, omdat het verzoek niet mag worden afgewezen. De heer Van der Stoel (AR) juichte het toe, dat dit verzoek reeds thans ter tafel werd gebracht. Het is van groot belang voor de gemeente. De heer De Haas (AR) onderstreepte de woorden van de voorz., dat het school bestuur recht heeft op inwilliging van het verzoek. De heer Gijzel (PvdA) merkte op, dat hij niet wettelijk op de hoogte is, maar als het zo is, als de voorzitter zegt, is het slechts een formaliteit. Hij heeft ech ter de advertentie in de krant gelezen en zeide, dat het door de Chr. Nat. school te geven onderwijs geen onderwijs meer is. Het is geen Ulo. Als niet-onderwijsman ziet hij het niet als een gemeentebelang, dat een dergelijk wanproduct in het leven wordt geroepen. De voorzitter antwoordde, dat de raad bijeen was ter bespreking van het verzoek en niet ter bespreking van een adver tentie. Willen de heren zich echter nader beraden, i.vjm. de korte voorbereiding, dan zal voor dit ene punt de volgende week opnieuw een raadsvergadering wor den gehouden. Aldus werd z.h.s. besloten. Het architectenbureau Verhagen, Kui per en Gouwetor heeft na de gehouden aanbesteding van 27 arbeiderswoningen verschillende vereenvoudigingen aange bracht in het bouwplan, waardoor de laagste inschrijfsom ad f 386.000 kon wor den teruggebracht tot f 312.000. Omdat de termijn van 30 dagen, gedurende welke de oorspronkelijke aanbesteding geldig is, Maandag (heden) afloopt, moest een be slissing worden genomen. Daarna L eventueel nog een onderhandse aanbe steding mogelijk. Het gunningsvoorstel werd door de ge meente-architect punt voor punt toege licht. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat een bezuiniging van 20 op een bouwplan als dit, onverantwoord is en een revolutiebouw tengevolge zal hebben. Het worden zi. minderwaardige wonin gen. Hiermede was de raad het geheel eens. De mogelijkheid werd naar voren ge bracht, een eenvoudiger bouwplan te ontwerpen, zodat de bezuiniging niet be hoeft te worden gevonden in de kwali teit der woningen. Dit bleek echter niet toelaatbaar verband met het uitbreidingsplan. Na een uitvoerige discussie was men het er over eens, dat niet tot revolutiebouw mag worden overgegaan. Besloten werd, het gunningsvoorstel niet te aanvaarden en over enige tijd een onderhandse aan besteding te houden, nadat vereenvoudi gingen zijn aangebracht, die geen afbreuk Ik wil er maar mee zeggen Ergens op Java trekt een stoottroep voortvoorzichtig, maar ook snel. Voor hen uit baant zich een lichte tank een weg door het kreupelhout. De zenuwen zijn tot het uiterste gespannen. Bij ieder geluid, dat buiten het zachte ronken der tankmotor wordt geho&d, duiken ze in de kanten, de stenguns tegen zich aan gedrukt. Nu kan het komen. Maar nee het is niets. Voort gaat het weer, snel ler, sneller. Ze moeten trachten het in brand steken van de dessa en het ver nielen van het electrische krachtstation te voorkomen. Achter hen aan trekt de grote troep, die zal het terrein wel zui veren, maar zij, zij moeten snel naar voren. Ze duiken eensklaps weg, enkele droge knallen volgen kort achter elkaar. Ze horen de kogels fluiten..*, de telegrafist in de tank seintdan weer enige knallendirect daarop geven drie stens nijdig antwoord. Weer wachten. De tank draait bij en hobbelt het struik gewas in. De mitrailleurs beginnen te ratelen. Het vuur wordt niet meer be antwoord. Dan gaat het weer verder Nog meer op hun hoede volgen de sol daten, onze jongens, daar op Java. Wanneer zij uren later doodvermoeid hun tent in de nabijheid van dessa en krachtstation hebben opgeslagen, wordt hun grootste schat voorzichtig uit de tank gehaald. Het radiotoestel, geschonken door heel het Nederlandse volk op initiatief van de Band NederlandIndië Kort daarop klinkt door de tropen de stem van Ne derland, dat aan hen denkt, hen groet en.... hen steunt. Dat wil ik maar zeggen. JANTJE VAN LEY DEN, GEREF. KERK ART. 31. In de gisteren gehouden Godsdienst oefening van de Geref. Kerk onderhou dende art. 31 I.K.O. werd medegedeeld, dat ds C. H. Lindeboom Jr van Kam pen voor het beroep op hem uitgebracht had bedankt. BURGERLIJKE STAND Geboren: August, z v T B C van der Lub- be en M J van der Eeden; Anthonie, z v A. Zeilstra en G A van der Kraan; Leo A., z v W A Ginsel en C R H van Rijn; Hen drik, z v H Sliggers en A van der Hoogt; Maart je, d v H. Ramak en M de Haas. Overleden: L Freeke, man, 60 j.; J P S Jasperse, man, 67 j. DIPLOMA ZWEMMEN. In de zweminrichting „Poelmeer" te Oegstgeest vond Zaterdag het jaarlijks diploma-zwemmen plaats. Er bestond veel animo. Grote waardering voor hét onder wijzend personeel, nl. de heren J. Leget en C. Vellekoop, is hier zeker op zijn plaats. De uitslagen waren als volgt: Diploma I Jongens: K. Padberg, G. Krantz, Th. de Lang, H. Walenkamp, Ch. Kemperman, J J. Noteboom, H. Nagte- gaal, J. Goudsmit, B. Goslings, G. Kok, H, Scheffer. Diploma II jongens: K. Padberg, B. Goslings, H. Noteboom, Th. de Lange, J. Key, M. Hogerwerf, J. Hogerwerf, F. Nieuwenhuizen, H. Metz, A. Scheffer, K. Scheffer, Th. Kemperman. Diploma I meisjes: E. Goslings, R. Cleef, L. Planfeber, R. Zaalberg, T. Bron- gersma, M. Levenbach, C. Dirkse, M. Ket ting, G. de Groot, Th. Manusa-nia, V. Heijdra, A. Alt, I. v. d. Gommetzscher, D. Wijntjes, P. Zijderveld, C. van Winsum. Diploma II meisjes: J. Leget, N. de Vis ser, A. Alt, J. Koster, L. Bodde Bouman, K. Strijk, W. Krantz, I. v. d. Gennetzcher, doen aan de kwaliteit der te bouwen Blind, C. van Winsum, N. de Vromen, woningen. I- Walenkamp, Th. Papót, T. Coslings, A. Hierna sluiting. Mugge, G. Demmenie. LEIDERDORP Tot onderwijzer (es) aan de Chr. Nat. School (hoofd de heer R. v. d. Hoek) zijn benoemd: S. v. d. Zee te Delfstrabuizen (Fr.), mej. A. Ottow te Wasenaar en mej. M. M. van Krugten te Ede. Donderdagavond om half acht hoopt in het kerkgebouw Lindenlaan voor te gaan de weleerw. heer Kruithof, Herv. godsdienstonderwijzer op G.G. te Waar der. OEGSTGEEST. B. en W. stellen voor, aan de heer W. J. Burmann te Den Haag een perceel grond te verkopen aan de Laan van Al kemade. groot 1200 m2, tegen f 11.65, om er een landhuis op te bouwen. Inzake de afstand door de heer Paardekoper van een stuk land aan de Pr. Bernhardlaan, hoek Hofbrouckerlaan aan de Stichting v.e. Speelweide, is over eenstemming bereikt. B. en W. stellen de raad voor, hiermede accoord te gaan; tijd: 5 jaar, huur: f 16.50 per jaar, te geven als jaarlijkse subsidie. Het bestuur van de Leidse Mixed Hockey Club heeft verzocht, haar terrein aan de Abtspoelweg, huur f800 per jaar, opnieuw voor 10 jaar te mogen inhuren. 3. en W. stellen de raad voor, dit te doen, onder voorwaarde, dat de huur tussentijds kan worden opgezegd i.v.m. het uitbreidingsplan. VALKENBURG Het was Vrijdagmorgen een hele drukte op het Kerkplein. Daar stonden drie luxe auto's en een touringcar gereed om een reis te gaan maken met de ouden van dagen. Vol verwachting zette men koers naar Rotterdam. De vrolijke noot ontbrak vanzelf niet en herhaalde malen klonk een gulle lach op als een der oud- jer weer een kwinkslag liet horen. In de mooie tunnel stond men allen sprakeloos van bewondering. De tocht door de ha vens was met dit echte zomerweer een verrassing op zichzelf en toen men zich daarna neerzette aan een welvoorziene dis, bleek dat deze oudjes hun mannetje aan de maaltijd nog best konden staan. Dat een bezoek aan een dierentuin ook voor oude mensen veel bekoorlijks heeft, was wel op te maken uit de vergenoegde gezichten. Vervolgens ging men naar Wateringen. Daar woont n.l. een vroegere Valkenburgse predikant. Ds Steenbeek leidde zijin gasten door de tuin en de pastorie; hij liet hun zijn mooie kerk zien en allerlei herinneringen van vroeger werden opgehaald. De vreugde bereikte wel een hoogtepunt, toen men in een van de vele Wateringse tuinen onthaald werd op pruimen en kersen. Ongeveer half negen was men weer aan de grens van Valkenburg aangekomen. De Harmonie begeleidde het gezelschap door het dorp en in de consistoriekamer werd onder het genot van een kop koffie en belegde broodjes een woord van dank gesproken; inzonderheid tot de heren Rhijnsburger en Van der Zwart, de beide initiatief nemers. Mej. A. Noort slaagde dezer dagen voor het Middenstandsdiploma. ZOETERWOUDE. Donderdag 4 September as. hopen de Chr. Zangver. „Zingt de Heer" en de Mandolinever. „Z.M.V." een dag uit te gaan per autobus. Zij, die aan deze tocht wensen deel te nemen, kunnen zich op geven bij de heer L. Schenkeveld, West einde 3, en W. Hulsbos, Watertje 27.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4