Kamer gaat accoord met ingrijpen in Indië EEN PAAR ZOMERSE TOILETJES Republikeinse roverijen op grote sehaal 't Verklaarde uitzicht NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG, 25 JULI 1941 COMMUNISTEN DE ENIGE UITZONDERING (Van onze Parlementsredacteur) Gelijk wg in een deel van onze edities gisteren nog konden melden, diende de heer De Groot (Comm.) na de redevoe ring van minister Jonkman in de Tweede Kamer een motie in, waarbij de Kamer de Regering zou verzoeken onmiddellijk het bevel te geven de militaire actie in Indië te staken. Deze motie werd verwor pen met 79 tegen 9 (communistische) stemmen. Vóór de Kamer tot deze besLissing kwam, werd druk gerepliceerd. Zo be toogde de heer Hom-me (KVP), dat niet altijd van goede diensten van dienden ge bruik kan worden gemaakt, evenmin als zulks altijd van de hand kan worden ge wezen. Nooh arbitrage, noch het gebruik maken van goede diensten mag leiden tot een afglijden van Linggadjati, terwijl het welzijn van alle volkeren binnen het Ko ninkrijk richtsnoer zal- moeten zijn en bo venal voorwaarden moeten worden ge steld, die een strikte nakoming der ver plichtingen waarborgen. Met deze voorwaarden ging ook de heer Logemann (Aib.) accoord, hoewel hij het accent enigszins anders legde- Minister Jonkman onderschreef de stellingen der beide professoren, doch wees er op, dat het komen tot overeenstemming allereerst een taak van beide partijen zelf dient te zijn, daarmede min of meer aansluitende bij de gedachten-gang van de heer Schou ten (A.R.), die in een speciaal tegen prof. Logemann gerichte rede gewezen had op diens eenzijdige voorstelling van zaken en ten aanzien van de arbitrage enz., er de nadruk op deed vallen, dat het hier een interne zaak van het Koninkrijk be trof. De heer Schouten constateerde voorts, dat prof. Logemann de Regering niet de steun geboden had, die zij eigenlijk bij deze hoogst ernstige toestand behoefde en dat hij in zijn psychologisch betoog, waarin het zakelijke ten ondergegaan was, feitelijk de Regering op gevaarlijke wijze had ondermijnd. Hij, evenals de heer Tilanus, hadden iets meer waarde ring verwacht van de zijde van de Rege ring voor de soberheid, waarmee de nog steeds 'bestaande geschillen door de oppo sitie waren behandeld. Minister Jonkman gaf in-zijn slotwoord inderdaad deze waardering, waarin hij voorgegaan was door de heer Joekes (Arb.), die de ernst der besprekingen roemde en overigens de communistische philippica's tegen de Partij van de Arbeid bestreed. De heren TilanuS en Zandt voelden mini-ster Jonk man nog eens extra aan de tand over het tot overeenstemming komen met één lei ding van de republiek, die bereid is, op loyale en royale wijze met Nederland, overeenkomstig het accoord van Lingga djati, samen te werken. Het antwoord van de minister liet geen twijfel over. De Regering is niet van zins zich te be moeien met de inrichting van het bestuur der republiek. Daarom acht zg het niet van belang, of de huidige leiding dan wel een geheel nieuwe leiding bereid en in staat zal zgn om metterdaad de grondge- dachten van Linggadjati te helpen verwe zenlijken. Met andere woorden: als Soe- karno morgen zegt: ik ga met de Neder- landse eisen en voorwaarden accoord en hg is bereid deze goede wil met daden gepaard te doen gaan, dan is de Neder landse regering bereid, opnieuw met hem aan de ronde tafel plaats te nemen! VIER MELKBUSSEN VOL METHYL- ALCOHOL GESTOLEN. Een chauffeuse van een Deventer taxi gaf gisternacht vol gas toen zij door een politieman werd aangehouden. Zij werd echter met succes achtervolgd en toen bleek, dat zich in de taxi vier melkbussen met de voor menselijk gebruik zeer ge vaarlijke methyl-alcohol bevonden, die was gestolen uit een geneesmiddelenfabriek te Olst. De chauffeuse en twee mannen, van wie één een employé van de fabriek, zijn gearresteerd. Te Utrecht op één dag 130 jaar geëist Voor het B.G. te Utrecht werd gisteren tegen diverse landverraders in totaal 130 jaar R.W.I. geëist, o.m. tegen J. B. Scheepmaker 20 j.; N. C. v. Voorden 10 j., C. Kuyper 15 j., H. C. B. Scheffer 10 j., H. Jongsma 20 j., A. A. Musch 10 j., G. Bunning 8 j., I. Venhey 12 j., Th. J. v. Diemen 7 j. en C. J. Husk en 9 j. Al deze lieden, afkomstig uit Amsterdam, waren toegetreden tot de Waffen SS, Landstorm en Legioen Nederland. Voorts werden veroordeeld: T. Kol uit Groningen, die vocht tegen de geallieer den, tot 15 j.; mej. H. G. Heikens uit Bilthoven, die administratief werkte in de kampen Vught en Ravensbrück, tot 5 j.; W. H. Oldemans uit Gouda, wegens verraad tot 5 j.; P. J. A. Blonk uit A'dam, handlanger van de Duitsers, tot 10 j.; W. Schaveers uit A'dam (Landstorm) tot 6 j. en J. J. Sijibrans, A'dam (Waffen SS) tot 8 j. Het kan velen van ons gebeurd zijn, dat we, na die kwakkei"-zomers van cle laatste ja-ren (en niet minder omdat we vrijwel door alles heen zijn, dat nog van voor de oorlog over was) nu we zo'm echte heerlijke zomerse zomer hébben-, niet voldoende zomerse japon netjes blijken te bezitten. Het akelige daarbij is dan, dat we natuur lijk ook te weinig punten hebben (om van dat nare geld maar helemaal te zwijgen). Is daar nu geen mouw aan te passen? Misschien todh wel. Ligt er niet ergens een oud bedde- liaiken, dat zo versleten (en versteld) is, dat het te klein is geworden om nog als laken gebruikt te kunnen wccden? Zijn de goede stukken niet voldoende voor een eenvoudig, maar o zo keurig, zomerjurkje? Kijk eens naar dat simpele modelletje dat hier afge beeld is, met aangeknipte brede schouders, Voor zomerse dagen is dit juist geknipt. NED. TROEPEN OVERAL MET GEJUICH INGEHAALD Onze Imdiië-redacteur Wim Tausent seint ons hedenmorgen uit Batavia: „Dat hij zo juist is teruggekeerd uit de gebieden Krawang en Tjikampek (directe weg Batavia-Bandoeng)De zich daar be vindende Nederlandse eenheden boezem den tijdens de bezetting door hun beheerst geordend optreden het vertrouwen in van de Indonesische bevolking. Ge nieraal-majoor Dürst Britt, die ik daar aantrof, sprak zijn voldoening uit over het verloop der actie. Ondanks de zware diensten, die van de Nederlandse militair gevergd wordt, is hij in prima conditie. Inderdaad moet worden gezegd, dat de Chinezen het kind van de rekening ge worden zijn. De republikeinen toch heb ben bij de nadering der Nederlandse troe pen de Chinese bezittingen platgebrand. Zij maakten zich bovendien schuldig aan roverijen op grote schaal. De berichten over toepassing van de verschroeide-aarde-tactiek zijn schrome lijk overdreven. Maar wel ziet men tel kens de droeve resultaten van de tome loze vernielzucht der republikeinen. Al hun wraakgevoelens koelen zij op de Chi nezen. Een bewijs voor dit grenzeloos van dalisme zijn tientallen rij-stpellerijen, die in vlammen zijn opgegaan. Het meest alarmerende bericht is wel afkomstig uit Tjibadak, waar, volgens de Chinese consul-generaal, de gehele Chi nese bevolking, bestaande uit 500 perso nen, door republikeinse troepen is weg gevoerd. Men vreest voor het lot van deze mensen. Nergens, zo deelt onze Indië-redacteur verder in zijn telegram mede, krijgt men de indruk dat de Nederlandse troepen bij de inlandse bevolking niet welkom zou den zijn. Integendeel. Op vele plaatsen werden zij met gejuich begroet, vooral door de jonge Indonesiërs, die met opge stoken duim hun welkomstgroet „Oké" lieten horen. Onze redacteur besluit zijn telegram met de mededeling, dat hij heden naar het front vertrekt, vanwaar hij spoedig zijn wederwaardigheden zal seinen. Z.H.R.Mredde in 1946 36 schipbreukelingen Uit het jaarverslag over 1946 van de Zuid-Hollandse Mij tot Redding van Schip breukelingen blijkt dat in dat jaar bij tien geslaagde reddingen 36 personen een ver drinkingsdood ontkwamen waarvan 11 bij de ramp van het s.s. Meerkerk" in Juni '46. Er is een nadelig saldo van ƒ54.506,74. Aan legaten werd ontvangen ƒ51.441,59. Het varend materieel is in goede conditie. Een motorvlet voor Cadzand of Ouddorp is in aanbouw; er bestaan voorts plannen tot bouw van een nieuwe motorreddingboot. Het gironummer van deze maatschappij, die sinds 1823 haar prachtige werk ver richt, is 149170. HERZIENING VESTIGINGSWET 1937 Van bevoegde zijde vernemen wij, dat bij het Departement van Economische Zaken een wetsontwerp tot herziening van de Vestigingswet 1937 in een verge vorderd stadium van voorbereiding ver keert. Hierbij wordt rekening gehouden met hetgeen blijkens de ervaring aan de huidige bepalingen moet worden toege voegd of gewijzigd. MINIMUM-PRIJZEN VOOR DE TUINBOUW In het kader van de Nederlands-Bel gische douaneovereenkomst, zullen op 28 en 29 Juli te Luxemburg door landbouw deskundigen minimum-prijzen voor tuin bouwproducten worden vastgesteld. Zo bent u weer een combinatie rijker. die mouwen overbodig maken. Met een kleu rige ceintuur en een paar stiksels zal geen sterveling er een afgedankt laken in herken nen. En misschien h)3bt u ook nog ergens een overblijfsel van een gordijn, dat op de zelfde wijze dienst kan dioen. Grove tuide leent er zich bijzonder goed voor en als u daar een paar gekleurde draden door rijgt langs hals en armen, kunt u er alleraardigste effecten mee bereiken. En dan ligt er op zolder misschien nog zo'n echt ouderwetse beddetijik, misschien een heel grote waszak uit grootmoeders tijd, zo'n gewoon, gezellig rood-mi at-wit of wit-met- blauw ruitje. En kijk nu eens naar het tweede plaatje, naar dat schattige zomerpakje, dat, met een simpel wit bloesje of met een enkel vestje, werkelijk bijzonder aardig en fleurig staat. Men moet zich weten te helpen. Er zijn nog meer manieren1 om aan zomer jurkjes te komen dat u zo d-enJkt. Daar is bijvoorbeeld dat oude gebloemde, genopte of gestreepte jurkje, waar werkelijk geen draad meer aan heel is Neen, inder daad, van het lijfje is niets meer heel. Maar het rokje, is dat eigenlijk niet nog 'helemaal goed? Waarom dan dat rokje niet als rokje behandeld? Gewoon gerimpeld of geplooid op een tailleband gezet kunt u het dragen bij een effen bloesje in een van de kleuren die in het dessin voorkomen en uw garde robe is alweer een wasbare combinatie rij ker ge wordi en. Spoediger beslissingen op gratie verzoeken Minister van Maarseveen is er, naar hij op vragen van het Tweede Kamerlid Don ker heeft meegedeeld, in geslaagd, de ter mijn tussen de indiening van en de beslis sing op gratieverzoeken terug te brengen op gemiddeld 24 dagen. Het ongunstigste geval kostte in de laatste tijd 54 dagen. In het begin der behandeling kwamen ter mijnen, van meer dan 200 dagen voor, zelfs van 308 dagen. JENEVER EN KAAS OP NED. AMBASSADE TE LONDEN Op de Nederlandse Ambassade in Lon den is gisteren een „feest van jenever en kaas" gevierd ter gelegenheid van de eerste invoer van deze Nederlandse pro ducten in Engeland. „POPPESNOR" BLONK OP 11 AUG. VOOR HET B. G. Op 11 Aug. a.s. zal voor het A'damse B. G. terecht staan de beruchte rechercheur der A'damse politie Hendrik Blonk, we gens zijn geprononceerde knevel in de be zetting „Poppesnor" genaamd. Hij leverde vele Joodse Amsterdammers aan de S.D. over, waarvan er tallozen nimmer uit Duitsland zijn teruggekeerd. Getuigen charge zijn o.m. de S.D.-rechercheurs Schaap en Kaper en de Duitser Kempin. Na „zestien" en „vier" nu een conferentie van drie! In aansluiting op ons artikel „rumoer om de Roer", een der brandendste kwesties in de internationale verhoudingen, verdient een A-F.P.-bericht de bijzondere aandacht. Men zal zich herinneren, dat er verschil van mening bestaat, betreffende het toekomstig peil van de Roer-industrie en dat Frankrijk, zich bezorgd makende, niet meer van plan is met zijn belangen te laten sollen. Frank rijk beschikt over een goed herinnerings vermogen. Het heeft zich één keer in het politieke ootje laten nemen,, dat was onge veer in 1923, toen na de eerste wereldoorlog de belangen van Frankrijk en Engeland niet meer parallel liepen en zelfs langzamerhand een verwijdering ontstemd. Iemand, die zich zelf respecteert, en dus ook een staat, laat een tweede keer niet meer over zich heen lopen. Wat behelst nu het reeds genoemde bericht? Het houdt in, dat Ridault van Marshall een briefje heeft ontvangen, waarin wordt verklaard, dat men de bezwaren van Frankrijk betreffende de Amerikaans-Britse voorstellen inzake het Roergebied, ter harte heeft genomen. Amice, Bidault zegt Marshall maak je niet ongerust, er zal niets met het Roergebied gebeuren, voordat wij drieën, ik. Marshall, collega Bevin en jij, Bidault, deze kwestie eens van alle kanten bezien hebben. De wereld heeft zich reeds lange tijd blind gekeken naar de resultaten van een conferentie van vier mo gendheden, laten wij het nu eens proberen met een conferentie van drie! Voorzichtig heid is de moeder van de politieke porse leinkast. want Reuter vindt het nodig, na drukkelijk te verklaren, dat men er te Lon den officieel niets van af weet. Er is nog geen beslissing genomen tussen Amerika en Engeland, betreffende het houden van een speciale conferentie over de kolenmijnen en het peil van de Duitse industrie. De hele zaak hleeft een interessante kant. Noodge dwongen slaat men een land, dat van de aggressie leefde, Duitsland, neer, en de Duitse industrie is kapot. Wil nu de over winnaar er weer bovenop komen, dan kan die Duitse industrie niet te lang kapot blij ven, die moet hersteld en het gekibbel heeft tot oorzaak „dn 'hoeverre hersteld"! Als het om 't herstel der Duitse productie gaat, wordt iedere Fransman bewogen. Zelfs een Maurice Thorez, de ..opper-majoor" der Franse communisten, wordt lyrisch. Opeens is Amerika niet meer de protserige „dollar- magnaat". die heel Europa naar zijn hand wil zetten. Hij verklaart nu, dat iedere Fransman de door „onze Amerikaanse vrien den" aangeboden hulp niet anders dan met voldoening kan begroeten. En bij die van majesteitschennis getuigende woorden, valt het portret van Stalin nog niet va'n de wand! Helaas voegt Thorez er aan toe heerst er bezorgdheid over het „plan Marshall", omdat dit de Duitse productie tot hoeksteen heeft. Frankrijk wil wel een hersteld Duitsland, dat de nodige herstel betalingen kan doen en de Duitse arbeiders desnoods eens een „Rührei" oplevert, maar geen Duitsland met een machtige „Schwer- industrie" of een niét minder gevaarlijke, chemische industrie, hetgeen in strijd zou zijn met de bepalingen van Jalta en Pots dam. Het is heerlijk uit de mond van Tho rez te vernemen, dat Europa niet in tweeën en de wereld ook niet in twee blokken hoeft te worden verdeeld en aldus de atoomoorlog vermeden kan worden. Gesteld, dat Thorez niet beneveld was, toen hij aanzat aan een lunch van de „Engels-Amerikaanse Press Association", en hij dus meende, wat hij zei, zou men hem kunnen adviseren „hono rair lid" te worden van de partij van Ra- madier! In dit verband is bijzonder instruc tief, hetgeen de Londense correspondent van de „N.R.Ct." weet te vertellen over het Roer-probleem en waarvan wij het essen tiële hier laten volgen. Juist een Neder lands vertegenwoordiger heeft op de con ferentie der 16 zg. „Marshall-landen" te Parijs, de noodzakelijkheid bepleit het eens te worden over de inschakeling van de Roer. De zestien landen hadden bepaald, dat alle besluiten inzake Duitslands bijdrage aan het economisch herstel, moesten kloppen met de beslissing van de ,,Raad van Vier" en de bezettingsautoriteiten. De door Mar shall voorgestelde, nieuwe conferentie van drie, dus Amerika, Engeland en Frankrijk, bewijst, dat het weinig zin heeft over Euro- Pa's herstel te praten, indien men het inzake Duitsland niet eens is. En dan volgt: Wordt het voorstel van Marshall aanvaard, dan zal het zwaartepunt der beraadslagingen zich kunnen verplaatsen vanzestien, naar het „petit comité" van drie! Aldus keert men weer terug naar de internationale methode, waarbij het de grote mogendheden zijn, die, onvermijdelijk overigens, de toon aangeven, maar zo zal mi ook generaal Marshall zelf, waarschijnlijk even onvermijdelijk, een leidende rol gaan spelen bij de uitwer king vam de principiële grondslagen van zijn eigen plan. In cijfers: de Britse en Ameri kaanse opperbevelhebbers waren het er over eens, dat het peil der industriële productie van 5.800.000 ton tot 12.000.000 ton verhoogd moest worden. Niet alleen kregen de Fran sen het hierover met de Britten en Ameri kanen aan de stok. maar ook tussen Londen en Washington ontstond verschil van me ning, omdat de Amerikanen weinig bewon dering hebben voor de wijze, waarop de Britse bezettingsautoriteiten gefaald hebben de steenkoolproductie in de Roer op te voe ren. Als resultaat van een ernstig onder houd tussen Bevin en de Amerikaanse am bassadeur te Londen, zou nu voorgesteld zijn, de koppen met zijn drieën bij elkaar te steken, dus tóch de.drie-mogendheden- conferentie. Wij zullen spoedig genoeg ver nemen of het bescheiden „dementi" van Reuter door een krachtiger gevolgd wordt. Maar, als inderdaad de belangrijkste kwes ties, als het Roer-probleem, hoofdzakelijk door de ,,drie" alleen opgelost worden, kun nen de overige „dertien" wel op een poli tiek houtje gaan bijten! E.V.C.-PENNINGMEESTER GING HEEN De heer Ettema, penningmeester van de agrarische bedrijfsgroep der EVC, heeft als zodanig ontslag genomen we gens een meningsverschil met zijn be stuur. De heer Ettema is lid van de Partg van de Arbeid. Aldus „Het Parool".

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3