Wat er in de omliggende plaatsen voorviel VOOR DE VROUW Wat bij de Inlanders gezaaid en gemaaid is NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG, 24 JULI 1947 ALrPHEN a. d. RIJN Op het terrein van „Alphia" aan de Nieuwe Sloot werd gisteren een sport middag gehouden voor de leerlingen van de Chr. school aan de Hooftstraat, hoofd de heer W. J. v. d. Brink. De wedstrijden, die onder leiding stonden van de heer G. W. de Jong, sportleraar, hadden een prettig verloop. HAZERSWOUDE Gisteravond vergaderde het voor lopige comité „Pro Rege" in het lokaal van de Geref. Kerk. De heer B. H. v. d. Bosch opende deze vergadering op de gebruikelijke wijze en sprak een kort woord. Voorts leidde spr. de heer H. van Velde in, die bereid gevonden was het voorzitterschap te aanvaarden. De ge meente werd in 8 wijken verdeeld. De voorz. sprak een opwekkend slot woord en liet daarna zangen het eerste couplet van het Wilhelmus. De heer Tor over wie we gisteren reeds gegevens meldden, kwam op 1 Aug. 1922 in dienst bij de directe belastingen, Eendracht maakt macht Coördinatie in Leids verenigingsleven gewenst. Het is met de buurtverenigingen en aanverwante bedrijven in onze goede oude stad, vanuit Nederlands standpunt bezien, heel goed gesteld. Zij rijzen vrij en frank als paddestoelen uit de grond, stellen zich een doel, dat gedeeltelijk reeds door andere verenigingen wordt na gestreefd, verenigingen, die op hun beurt eveneens als vrije paddestoelen uit de grond verrezen zijn, en komen bij het ontdekken van grensgebieden en gemeen schappelijke terreinen tot het samenstel len van commissies en federaties, die weer nieuwe grensgebieden en gemeenschappe lijke terreinen plegen te ontdekken, waarna, willen wij hopen, een nieuwe organisatie zal worden opgericht ter ver dere bundeling van de aanwezige energie. Denkt u niet, dat wij spotten. Daar ligt in deze gang van zaken een goed stuk particulier initiatief, dat zijn waarde op vele terreinen des levens al heeft bewe zen. Maar inderdaad: het kan met dat particulier initiatief ook wel eens de spui gaten uitlopen. De term particularisme" ware dan beter op zijn plaats. Zulks is met de Leidse buurt- en speel tuinverenigingen, met de woningbouw- en kinderverenigingen het geval. En vergeet u dan vooral niet, dat Leiden ook nog een 3 Octobervereniging en een Vereniging Koninginnedag heeft en tot voor kort een 5 Meivereniging had. Dat hier op de duur iets niet klopte, is dan ook niet te verwonderen. De 5 Mei-vereniging fuseerde met het comité Dodenherdenking, diverse buurtvereni gingen duikelden en uit de rijen der vroede bestuurderen kwam de wens naar meer rationele samenwerking naar voren. Hier en daar is reeds baanbrekend werk gedaan, maar de geest van het particula risme vierde allerwegen nog hoogtij. Verheugend was het dan ook te ver nemen, dat thans van verschillende zijden uit het verenigingsleven zelf de wens te kennen werd gegeven, om tot grotere samenwerking te komen. Dat daarbij de viering van de nationale feestdagen en ook culturele verlangen als stimulans optraden, stemt temeer tot blijdschap, waar ons volk na de oorlog een bepaalde tendenz naar het oppervlakkige heeft getoond. Naar de .Nieuwe Leidsche Cou rant" verneemt zijn reeds besprekingen aan de gang over fusies en aansluiting bij de betreffende federaties, terwijl ook tussen de federaties onderling contact is opgenomen. Te zijner tijd hopen wij hier over nadere publicaties te doen. „Rimboetroost" Ter kennismaking deed men ons toe komen een nummer van „Rimboetroost". het glad. van III 9 R.I. De inhoud van het gecyclostyleerde blaadje wordt door de jongens zelf verzorgd. Vanzelfsprekend wint het daarbij aan actualiteit. Het ons toegezonden nummer van 10 pagina's be vat o.m. een „hoofdartikel" over kame raadschap, een artikel over geestelijke verzorging, ja zelfs een interview van de speciale verslaggever, die een admini strateur in 't ootje neemt. Maar dan zijn we er nog lang niet! Uit Rimboetroost" blijkt verder, dat er dichters bij III 9 R.I. zijn, dat er ook vaak geruchten gaan, dat allerlei takken van sport wor den beoefend, dat zelfs in de rimboe aan hersengymnastiek wordt gedaan, dat er veldslagen in 't klein worden geleverd, dat Bédébé raad weet voor zwartkijkers en zuurpruimen, ouden van dagen en kiespijnlijders. Maar ook, dat de ernst niet ontbreekt, want wat te denken van het weekprogramma van de Ontwikke lingsclub BOC? Men leze slechts de on derwerpen: „Uurwerken", „Oud-Batavia", „Beginselen Motortechniek" en „Waarom zending in Indië?" Jongens, veel lof. Gistermiddag is in de Warmonder straat de 7-(j. K. F. v. d. B., die al spelende op een aldaar geparkeerde vrachtauto was geklommen, gevallen en met het hoofd op de straatstenen terecht gekomen. De jon gen kreeg vermoedelijk een schedelbasis- fractuur. De E.H.D. vervoerde hem naar het Acad. Ziekenhuis. Gistermiddag heeft de 15-j. wielryd- ster J. E. de R., wonende in de van Speyk- straat, toen ze door de Waardstraat reed de macht over het stuur verloren. Zij reed tegen een woning en viel door de ruit. Zij bekwam ernstige snijwonden in de rug. invoerrechten en accijnzen. Op 1 Aug. a.s. zal hij dus zijn 25-jarig jubileum vieren. Sinds 1 Nov. 1946 werkt hij te Boskoop. Het zal de heer Tor op 1 Aug. zeker niet aan belangstelling ontbreken. HILLEGOM. Morgen vindt aan de letters M t/m. O. in het uitreiklokaal aan de Jhr. Mook- kade, van 912 en 1.304 uur, de uitrei king plaats van de bewijzen van inschrij ving voor rijwielbandenbonnen. Stam kaarten meebrengen. De aanvraagformu lieren kunnen ook morgen nog worden afgehaald. NOORDWIJK Geboren: Jacob, z. v. J. v. Duyn en J. Smit; Gerarda J. A., d. v. C. J. Salman en A. M. Duivenvoorden; Alida H. M., d. v. A. de Groot en A. C. Verwey; Eugenie J., d. v. J. de Geus en J. Bik; Peter M., z. v. H. Geysen en A. Snetlage; Johan nes G., z. v. J. Leenheer en A. C. A. Vink; Simone M. S., d. v. S. W. Neefjes en M. A. v. Elzen; Antje C., d. v. P. Smeding en C. M. Prook; Ingrid, d. v. A. C. Herman nen Y. A. v. Ingen. Overleden: P. D. M. Ockemulder, 46 j.; W. H. Heemskerk, 67 j.; E. L. M. W. van Lintelo de Geer, 36 j. Ondertrouwd: A. J. Mooyekind, 24 j. en M. M. J. Duindam, 25 j. Gehuwd: L. J. A. Rosdorff, 40 j. en J. Hazenoot 32 j.; L. E. Santé, 52 j. en M. Grijner, 47 j. Een groepje Leidenaren, dat van plan is voor de zoveelste maal de Vierdaagse tot een goed einde te brengen. In hun uniformen echter zouden de heren eerder zijn te herkennen; het is nl. een aantal Leidse politiemannen met hun dames. (Foto N. van der Horst) KATWIJK AAN ZEE Hedenavond acht uur wordt op het strand bij de Varkevisserstraat een stranddienst gehouden, waar ds J. Blauw zal spreken over het onderwerp „De grote leegte". LISSE. Voor het Mulo-exaimen zijn geslaagd H. Sogers, N. Smink en W. F. de Vos. Onze plaatsgenoot Joh. Wesselo is ge slaagd voor het diploma HBS-B. Wij delen nog mede, dat voor de hen- gelwed'strijd op a.s. Zaterdagmiddag jonge hengelaars tussen 12 en 16 jaar zich uiter lijk Vrijdagavond kunnen opgeven aan de reeds gepubliceerde adressen, ml. C. J. Slobbe, A. Vameveld en D. Kapteim. Zoals bekend, is de mood der kwekers reeds een en ander maal ter sprake ge komen in de gemeenteraad. Bij de be sprekingen bleek, dat de Raad er ten volle van overtuigd is dat de kwekers, vooral de zg. kleine kwekers, in moeilijke finan ciële omstandigheden verkeren door de zware aceaalheffing, die op de bloembolr lenbedrijven drukt. Door het Bedrijfschap is de mogelijk heid geopend om een overbruggingscre- ddet aan te vragen, temeimdle de lasten der kwekers enigermate te verlichten. De voorwaarden, die voor het verkrijgen van een crediet gesteld worden, zijn echter van die aard, dat deze zeer bezwaarlijk geacht moeten worden. B. en W. zijn van oordeel, dat de rentevergoeding van 3 pet, verhoogd met administratie- en risico- kosten ten bedrage van 2 pet, niet accep tabel zijn te noemen, terwijl de terugbe talingstermijn, welke, naar van bevoegde zijde werd medegedeeld, op maximum 3 jaar werd gesteld, aanzienlijk ruimer dient te worden genomen. B. en W. zijn er voorts van overtuigd, dat de financiële noodtoestand in het bloembollenbedrij f van de middelgrote bloembollenkwekers (niet zijnde exporteurs) en de kleine kwekers in het bijzonder, om een oplos sing vraagt en stellen de Raad voor het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten met de meeste aandrang te verzoeken het daarheen te willen leiden, dat de voor waarden van het aan te vragen overbrug- gingscreddet in die zin worden gewijzigd: le. dat de terugbetaling dient te ge schieden niet in 3, doch in vijf jaarlijkse termijnen; 2e. dat de vergoeding voor rente, ad ministratie- en risiookosten gezamenlijk niet meer belopen dan ten hoogste 3 of 3 Vz pet. Tevens zal aan het Bedrijfschap worden verzocht, indien deze desiderata worden ingewilligd, aan de mogelijkheid tot cre- dietopname de nodige bekendheid te wil len1 geven. De Raad zal op 30 Juli deze zaak in be handeling nemen. NOORDWIJKERHOUT Zaterdag zal door de leden van de Eerste Algemene Noordwijkerhoutse vereniging van EHBO een huis-aan-huis- collecte worden gehouden. Mej. R. v. d. Burg is geslaagd voor het examen Lingerie en de dames R. van Dam, C. Heemskerk, R. Peschier, R. van Sihie, M. van der Klauw, R. Geerlings, F. Warmerdam, M. Kooiman, L. van de Berg, M. Passchier, S. van Soeren en M. van Soeren slaagden voor costumière. Zij, die in het bezit zijn van een fiets èn nog nooit in aanmerking zijn ge komen voor rijwielbanden, kunnen hier voor dagelijks op het distributiebureau formulieren afhalen. Alle reeds eerder ingediende aanvragen zijn vervallen. Stamkaarten meebrengen. De aanvragen moeten worden ingediend op 30 Juli, 13 15 uur, de letters A t.m. F; 31 Juli, 13— 15 uur, de letters G t.m. M; 1 Aug. 1315 uur N t.m. T. en 4 Aug. 13—15 uur, de letters U t.m. Z. Geboren Hendrikus J., z. v. C. v. d. Bergvan Cijlswijk; Johannes H. z. v. J. H. Looijestejjnvan der Putten; Cornelis J., z. v. C. J. van der Putten— Nijman; Wilhelmus C., z. v. E. P. Ruig- rok—van der Drift; Alida T. C., d. v. A A. Penningsvan den Burg; Anna M., d. v. F. N. van der Ploeg—Kamper; Hen- dricus W. P., z. v. C. W. Oostdam—Lan- geveld; Wilhelmus H., z. v. W. H. van Munsterenvan Gijlswijk; Martha M., d. v.a W. Th. van den Bergvan der Ploeg; Catharina J., d. v. F. J. van den Bergvan der Ploeg; Maria C., d. v. M. Vennede Groot; Eelkje P., d. v. D. J. SpalingTalsma; Bernardina P. C. M., d. v. N. J. MeeuwenoordKortekaas. Overleden: W. J. Guldemond, 80 jr., wed. v.M. C. v. d. Wilk; Th. Feenstra, 36 jr; W. Lommerse, 72 jr, echtg. v. P. Heemskerk; J. F. Knaapen, 68 jr, echtg. v. L. M. Peters; L. B. van Veen, 67 jr, wed. v. A. van der Hoorn. Ondertrouwd: P. J. Rutten, 29 jr en P. M. van Densen, 23 jr; G. J. Slingerland, 25 jr en J. A. A. Warmerdam, 28 jr. Gehuwd: C. v. d. Hang en W. Haas noot; G. P. Castelein en J. K. H. van den Berg; P. Geerlings en M. A. van Schoo- ten; H. v. d. Post en E. C. Geerlings; J. W. Zonneveld en M. W. Bartels. SASSENHEIM Voor het diploma machineschrijven van de „De Visserschool" voor Chr. Mulo zijh geslaagd: uit Sassenheim: Geertje Brou/wer, Ada Eigjaar, Willy v. Klaveren, Betsy Slootweg, Truus Smit, Kees Geer- ling, Jacques v. Go everden, Jan Rood- berg, Kees Vis; uit Abbenes: Truus de Vries; uit Lisse: Johanna Kowijtn, Henk Smit; uit Noordwijkerhout: Chris Bek kenkamp; uit Oude-Wetering: Hans Sna- terse; uit Voorhout: Karei Jansze; uit Warmond: Anna Roest, Piet Oudshoorn. Afgewezen werden vier candidaten. Mej. S. A. Deimmink is te Amster dam geslaagd voor de Middelbare School- acte Engels M.O. A. GARAGE WERKHOVEN PlLIKAAHSTft.llifl.22i8B fchauiieurs in unitorny^J Vele mensen vinden de smaak van lamsvlees te veel uitkomend en sterk. Om deze smaak een weinig te verzach ten wordt lamsvlees wel gemarineerd. Het vlees wordt daardoor bovendien malser en vlugger gaar. Het marineren is dus aan te bevelen bij de taaie lappen als schouder, hals of riblappen. Lamslapjes, gemarineerd. Vier lamslappen a 75 gram. Een mari nade van 1 deel water en 1 deel azijn, mosterd, een paar peperkorrels, laurier bladen, een paar schijfjes ui, peper, zout, 50 gr. margarine of vet. De lamslappen schrappen, van over tollig vet ontdoen (dit zachtjes uitbra den voor de jus), aan alle zijden met mosterd insmeren, in een platte kom leggen en bedekken met zoveel mari nade, dat ze juist onderstaan. Het vlees afgedekt 24 uur laten staan. Het vlees goed laten uitlekken en in hete margarine of vet aan weerszijden bruin bakken. Een scheutje marinade toevoegen en de lamslappen zachtjes gaarstoven in 20 minuten. Voor jus marinade en water gebruiken. Lamsvlees geven bij kool, bieten, of bonen. Een gerecht waarbij we ons vlees rantsoen niet te zeer behoeven aan te spreken is ragout. Vooral kalfsragout is door zijn fijne smaak een delicatesse. Kalfsragout, 4 pers. 200 g. kalfspoulet (schouder-, borst- of riblappen), bloem, 50 g. margarine en/of vet, 5 dl water, 40 g. bloem, citroensap of een scheutje azijn, een scheutje melk, zout, peper. Het vlees schrappen, in kleine stukjes snijden en wentelen door bloem, met zout en een weinig peper vermengd. De margarine en/of het vet in een braadpan bruin laten worden en het vlees aan alle kanten zachtjes bakken, een scheutje water en het citroensap of de azijn toevoegen en het vlees met het deksel op de pan ongeveer 30 minnuten stoven. De rest van het watèr bij het vlees schenken en aan de kook brengen. Het vocht binden met de met melk aange mengde bloem, en de ragout op smaak afmaken met zout en peper; eventueel kerrie of tomatenpuree naar smaak. Kalfsragout geven bij droge gort of gekookte aardappelen. Omdat het schoonmaken van nieuwe aardappelen veel werk vraagt en ze nog duur zijn, zullen wij er daarom nog niet zoveel van eten als van de oude winter aardappelen. Wij geven ze bij voorkeur in combinatie met peulvruchten. Stoofschotel van nieuwe aardappelen, erwten en wortelen. 125 gr. groene erwten, 3% dl. water, 1 kg nieuwe aardappelen, 500 gr. wor telen, 50 gr. boter of margarine, zouty peper (bloem of aardappelmeel, melkX* flink veel peterselie, selderij of kervel. De erwten 24 uur in het water weken. De aardappelen met een borstel flink schoonboenen, zodat de schil er af gaatv de worteltjes schoonmaken. De erwten met het weekwater opzetten en al dan niet met behulp van de hooikist bijna gaar laten worden (ze aan de kook brengen), de worteltjes en 10 min. de aardappelen en wat zout toevoegen eh zoveel water dat het geheel net onder water staat. Alles in een goed gesloten pan gaar koken en de bestanddelen los jes dooreen mengen, zodat de groenten en de aardappelen niet stuk gaan. Hei kooknat desgewenst bijbinden met een weinig, met melk aangemengde bloem of aardappelmeel. De boter of marga rine in het stoofnat smelten, zout en peper naar smaak toevoegen en de vlak voor het gebruik fijngesneden tuinkrui den erover strooien. Bij dit gerecht smaakt een nieuwe haring voortreffelijk. CHR. GEREF. ZENDINGSDAG OP „RAAPHORST" Onder 't koel gebladerte, in de serene rust van het landgoed; „Raaphorst" op Wassenaar, werd gisteren een geslaagde Zendingsdag gehouden van de Classis Den Haag der Chr. Geref. Kerk. „De ge heimzinnige steen" was de titel van het openingswoord door ds J. C. Maris die hiermede bedoelde de steen die in Ne- bukadnezar's droom het beeld verbrij zelde: de onweerstaanbare kracht van God's Koninkrijk! Ds A. Bikker, Miss. pred. van Mamasa, böbide daarna de grote schare met een interessant betoog over het Zendingswerk. „Wat hebben wij gezaaid?" vroeg spr. „O, zeker, we heb ben Zending gedreven in Indië; in de loop der jaren arbeidden er 150 zendelingen. Maar, vergeten we vooral niet, dat er ook tienduizenden mensen naar Indië gingen met andere bedoelingen. Zij brachten Westerse cultuur, doch predikten niet de Cultus! Door de activiteit van. deze stro mingen (socialisme, communisme, etc.) draagt het gemaaide ook een tweeërlei karakter; de zending mocht Geloofs kracht zien groeien onder de bekeerde inlanders, doch daartegenover oogstten andere groepen het extremisme. Uit de stryd tussen God en de machten dezer eeuw zal desondanks God's Woord als Overwinnaar treden! Daarom: Zending drijven en onversaagd aan de gevaren der opdringende stromingen het hoofd bieden. Nadat nog prof. J. W. Geels het „Geheim der Zending" had ontsluierd en ds H. Vis ser had gesproken over „Zendingsdrang", voerde ds H. Toorman het woord over: „Een geopende deur". In een tijd, die ge typeerd wordt door de atoomenergie en de wereldeenheidsdaad, staat de Christen. Hij moet bezield zijn door de Messiaanse roeping en uitgaan om het blijde Evan gelie uit te dragen! Ds L. Floor en ds M. v. d. Klis loten de rij sprekers- Een bekeerde Toradja, S. Lande, bracht 's morgens de dank over van z'n volk, voor het daar verrichte Zedmgniswerk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5