De heer Meyer riep het onderwijs vaarwel toe Nazi-vrienden misten moed, tijdig te bedanken Onder de rook van de Oude Sleutelstad NIEUWE LE1DSCHE COURANT DONDERDAG, 24 JULI 1947 Stadsnieuws 'N SCHAT VAN BLOEMEN EN HARTELIJKE WOORDEN Het heeft de heer Meyer, thans ex- hoofd van de Chr. Nat. Opleidingsschool, Hoogl. Kerkgracht 20a, gisteren bij zijn afscheid niet aan hartelijke belangstel ling en spontane hulde ontbroken. Waren gistermorgen de leerlingen da nig in actie, om het scheidende hoofd een goede dag te bezorgen (wij schreven in onze editie van gisteren hierover uit voerig), 's middags kwamen tal van autoriteiten en genodigden de heer Meyer en zijn familie 't allerbeste toe wensen. De gehele dag klonk het refrein door het feestelijk versierde gymnastieklokaal. U hebt veel gedaan in het belang van het Christelijk onderwijs in de Sleutel stad; daarom betreuren wij het des te meer, dat U, een man van inzicht, ener gie en ervaring, een ander terrein van het maatschappelijk leven gaat betreden Het afscheid van dit populaire school hoofd kunnen wij dan ook allerminst als een feest in de ware zin van het woord beschouwen; aan de werkelijkheid zijn wij verplicht, de kernachtige woorden van één der sprekers te onderschrijven, die zei: Vanmiddag ben ik hier gekomen, cm het schoolbestuur rouwbeklag te be- Dr Schilp, dir. van de Chr. Kweek school te Leiden, prees de heer Meyer niet alleen als een goed onderwijzer, maar ook als een kundig opleider, die leiding wist te geven. Het leerplan, dat hij trachtte te verwezenlijken, had steeds de bewondering van spr. getroffen. Verder voerden nog het woord de he ren Vriend, inspecteur bij het lager on derwijs, Wisse, voorz. van de contact commissie l.o. en m.o., Jansen, bestuurs lid van de Chx. Kweekschool, Pothuis, namens de collega's hoofden, en Zijlstra, oud-voorz. van het schoolbestuur. De he ren Van Julsingha, rijksinspecteur, en Mulder, oud-secretaris van het school bestuur, hadden bericht van verhindering gezonden. Nog steeds werden de bloemstukken aangedragen. Kennelijk ontroerd gaf de heer Meyer uitdrukking aan wat er in hem omging in deze ogenblikken. Een groot aantal leerkrachten maakte van de gelegenheid gebruik, deze niet onvermaarde figuur in Leidse onderwijs kringen voor het laatst als collega te groeten. 's Avonds werden de ouders, oud-leer lingen, vrienden en belangstellenden in de school ontvangen. Zeer velen tekenden het receptdeboek. De familie Meyer kan met grote dankbaarheid op deze gulden dag terugzien. Onder de vele autoriteiten en genodigden, die de heer Meyer de hand kwamen drukken, bevond zich ook de wethouder van Onderwijs, de heer J. C. v. Schaik, die het scheidende schoolhoofd had leren kennen als een actief werker, die steeds op de bres had gestaan voor het onderwas in de Sleutelstad. tuigen met het vertrek van deze eminente hoofdonderwijzer, die in de loop der jaren, alle moeilijkheden en teleurstel lingen ten spijt, bergen werk verzette en zich niet liet weerhouden tot daden over te gaan, wanneer dit noodzakelijk bleek. De afscheidsreceptie werd geopend met het zingen van Psalm 84: 3. De voorzitter van de commissie, de heer De Jong, gaf allereerst mr Woudstra, voorz. van het schoolbestuur, gelegenheid zijn geluk wensen uit te spreken. Deze spreker deed dit in gevoelvolle bewoordingen en leg de ér de nadruk op, altijd waardering te hébben gehad voor de ijver en de cor rectheid, waarmede de heer Meyer zijn taak vervulde. Hem werd een boekwerk overhandigd. D wethouder van Onderwijs, de heer Van Schaik, vond de methodiek van de heer Meyer grote bewondering afdwong. Hij was niet alleen in staat iets van zijn leerlingen te eisen, doch ook iets van hen gedaan te krijgen en hun veel te geven, wat zij in het leven nodig kunnen heb ben. Vele jonge mensen hebben aan Uw opleiding te danken, dat zij zich een goede plaats in de maatschappij hebben weten te verwerven, aldus de wethouder, die zijn welgemeende dank betuigde voor de door de heer Meyer verrichte arbeid. Ten slotte wees de heer Van Schaik nog op de samenwerking tussen de onderwij zers onderling en het contact, dat de heer Meyer buiten de school wist te leg gen en te onderhouden. TUINCONCERT L.PJVI.G. Het Leids Politie-Muziekgezelschap geeft op Woensdag 30 Juli in de tuin van „Oud-Hortuszicht" aan de Witte Singel een tuinconcert, dat om 8 uur zal begin nen. Het programma hopen we begin volgende week te vermelden. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Robert B, z v H Heins en C Leusink. Christina, d v I Boon en C J E Kapaan. Ronald, z v C F A Kamp huis en J C Bijleveld. Petronella M A, d v P A J van der Heiden en P Kloos. Elisabeth C M, d v A Warnau en A M A Goddijn. Maria A, d v W F van Klave ren en M Stavleu. Herman, z v J Kol- denhof en A van Ginkel. Geertruida J, d v W Corba en G van Leeuwen. Annet, d v. J Bon en E A van der Wedden. Cornelia, d v J T Vahrmeijer en J Dolie- slager. Wilhelmina C J, d v P J Riet veld en A E Loomans. Robert, z v T El- derhorst en M S Zitman. Johanna C, d v C N Blase en J van den Akker. OVERLEDEN: H Zandvliet, dr 38 jr. GEHUWD: L M P van Berge Hene gouwen en A G M Bull. B Borreman en W C Jurgens. I Crama en M C Leusink. A van der Klaauw en S M Guleij. M W Koudijs en C J Marijt. G Lepelaar en M Oostrom. J G Molenkamp en J Meijer. P L Noteboom en S Beers. A W H Teeu- wen en T du Prie. „De Natuurvriendin een conversatie-avond bijeen Ter versteviging van het onderling con tact heeft de ver. „De Natuurvriend" gisteravond in „De Harmonie", ondanks de tropische hitte, zoals de voorz., de heer W. Zwart, het in zijn openingswoor den noemde, een conversatie-avond ge houden, waarin de leden hun moeilijk heden omtrent plantengroei, kweken e.d. te berde konden brengen. Reeds spoedig na het voorlezen der no tulen kwam er een geanimeerd vragen en antwoorden los, dat handelde over ha gedissen, aquariumplanten, vissen, water pest, bron- en duinwater, terwijl boven dien de talrijke oude en jonge natuur vrienden elkaar hielpen aan hetgeen ze nodig hadden. We hoorden latijnse namen om te dui zelen, waarbij we ons zelf erg dom von den, omdat ieder ze bleek te kennen. Wat tijdens het uitwisselen van de er varingen wel opviel was, dat ook de jongeren een ruim aandeel in de bespre kingen hadden. Naar de secr., de heer J. v. Wezel, ons nog mededeelde, zijn er thans plannen om naast de 170 leden tellende vereni ging een aparte jeugdgroep op te richten. Vele aanwezigen hadden planten en vissen meegebracht, waaruit het enthou siasme der natuurvrienden voor ,.De Na tuurvriend" naar voren kwam. Man door trein doodgereden onder Voorhout Tijdens werkzaamheden aan de spoorlijn. Vanmorgen is de werkman J. A. Paal man uit Haarlem op de lijn Leiden Haarlem door een trein overreden. Het ongeval geschiedde vlak bij Lisse, maar nog op het grondgebied van Voorhout. De man was in dienst der Ned. Spoor wegen en verrichte werkzaamheden aan de lijn. Hij heeft de trein blijkbaar niet opgemerkt en overleed spoedig. Nieuwe directeur Harmoniekapel der N.Z.H. benoemd Voor de toekomst koestert men grote, plannen. In het Maandblad voor het personeel der N.Z.H. wordt medegedeeld, dat tot directeur van de Harmoniekapel is be noemd de heer P. Baart, wonende Park straat 1, Leiden. De heer Baart is een muzikaal man en heeft zijn opleiding genoten aan het Con servatorium te 's-Gravenhage, in welke plaats hij zijn dirigentenloopbaan aanving in 1939, toen hij plotseling voor een ander moest invallen. Naast de leiding van de Harmoniekapel der N.Z.H. zwaait de heer Baart nog de dirigeerstok over de leden van de Har monie te Noordwijkerhout, „Nieuw-Leven" te Leiden, „Triumf" te Oegstgeest en „Matthias" te Warmond. Met de laatstgenoemde korpsen heeft de nieuwe directeur meerdere successen ge boekt. De Harmonie van de N.Z.H. hoopt bin nenkort de eerste resultaten te laten horen. VOORSCHOTEN De tentoonstelling „Oud-Voorscho ten" zal a.s. Maandag 28 Juli om 10 uur worden geopend in het Ambachtshuis, Voorstraat 14. Ik uil er maar mee zeggen Een Nederlander is altijd zó geweest dat hij van een zaak, die hem aangaat of die z'n aandacht vraagtliefst het naadje van de kous wil weten. Hiertoe wenst hij zo goed mogelijk te worden in gelicht, om na enig nadenken rustig en beheerst zijn oordeel te kunnen vormen. En dus mogen we verwachten, wanneer het een zaak betreft, die heel ons volk aangaat, de actie op Javadat dit door alle Nederlandse dagbladen zal worden aangevoeld en dat dienovereenkomstig zal worden gehandeld. Het is ongetwij feld een feit, dat bijna alle dagbladen hetzij voor, hetzij tegen deze militaire actie, hieraan de hand hebben gehouden. Zij publiceren behalve het officiële Ne derlandse commentaarook wat de Ame rikaanse, Engelse, Franse en zelfs de Re publikeinse nieuwsbureaux melden. Niet echter het Volksdagblad voor Ne derland bij uitnemendheid, dat het Re publikeinse nieuws de voorrang geeft en daarna het Franse persbureau aan het woord laat (het hoort eigenlijk niet eens in dit blad thuisde Fransen voeren im- mers ook zo'n koloniale oorlog!?), en met een vette letter op de voorpagina af drukt: „105 doden op de eerste dag aan Nederlandse zijde". Vijf regels verder wordt medegedeeld, dat er 105 doden en gewonden waren. Een groot verschil uiteraard. Wanneer er in het laatste ge- van 10 doden en 95 gewonden waren, dan klopt het reeds. Doch om dan boven dit bericht te zetten, dat er 105 doden wa ren, terwijl bovendien van officiële zijde na vier dagen van slechts 17 doden wordt gesproken, dat kan alleen worden agngewend door hen, die er op uit zijn om onrust en verwarring te stichten, waar dit niet nodig is. „Le Waarheid" blijkt hiermee bezijden de waarheid. Dat wil ik maar zeggen. JANTJE VAN LEYDEN. MEDE DAARDOOR VLOGEN GOEDE NEDERL. ER IN Ondanks de grote warmte, die er heerste in en buiten de rechtszaal, was de belangstelling van het publiek voor het eerste deel der zitting van het Tri- buaal gisteren vrij groot. Als eerste had zich te verantwoorden A. G. de Baas, straatmaker te Woubrugge. Deze had in 1943 bij de O.T. in Frankrijk gewerkt en daar de eed van trouw af gelegd op de Führer, zoals in de stukken werd vermeld. Een jaar later had hij dienst genomen bij de Landstorm Neder land. Op de vraag van de pres., of hij toen hier geen werk had kunnen krijgen, antwoordde beschuldigde, dat dit niet het geval was. Moeilijke omstandigheden, tengevolge van de ziekte van zijn vrouw, die in 1944 is overleden, plus een groot gezin hadden hem dit werk doen aan vaarden. Mr J. L. J. A. v. Mechelen zeide in zijn pleidooi, dat armoede de oorzaak is ge weest van de misstap, die deze man heeft begaan. Spr. verzocht onmiddellijke in vrijheidstelling, wat door het tribunaal werd toegestaan. J. A. Roos, handelaar in kunstmest stoffen, was sinds 1935 lid van de N.S.B. geweest. Tijdens de oorlog werd hij lid van de Landwacht en nam hij deel aan verschillende acties bij het opsporen van onderduikers. Bij de ondervraging pro beerde hij duidelijk te maken, dat hij de Duitsers niet heeft willen helpen, maar hij praatte zich spoedig vast. Wel wilde hij erkennen, fout te hebben gehandeld. Toen hij een deel van wat hem ten laste werd gelegd poogde te ontkennen, werd het onderzoek geschorst en de zaak op nieuw naar de instructie verwezen. De veehouder P. v. Oosterom uit Zwam- merdam was actief lid geweest van de N.S.B. Waarom hij lid gebleven was ge durende de oorlog, kon hij echter niet vertellen. In het einde van April 1945 deed hij mededelingen aan leden van de Hollandse S.S., die hem om levensmid delen vroegen, dat ze naar zijn buurman moesten gaan, die dan ook bezoek kreeg van de ongewenste gasten en gearres teerd werd. Gelukkig was het kort voor de bevrijding en de arrestatie heeft geen ernstige gevolgen gehad. OEGSTGEEST. Aan kinderen, geboren in de maand Juli van één der jaren 1932 t/m. 1945, alsmede aan kinderen, die in deze maand 10 maanden oud zijn geworden, wordt morgen tegen inname van bon 604 van het inlegvel een schoenenbon (geen keuzebon) verstrekt. Voor niet-zelfverzorgers (letters K t/m. S.) vindt morgen de uitreiking plaats van bonkaarten 709. Het kantoor is open van 9.3012 en van 1315 uur. Ondertrouwd: A. Happé, 27 j. en C. Smits, 28 j.; C. Both, 26 j. en A A. Geys- man, 27 j. Overleden: G. S. Bogaard s, m., 73 j. VALKENBURG. Het „Markt:Comité", dat verleden jaar is opgericht, vergaderde onder voor zitterschap van de heer C. Meurs. In zijn openingswoord deelde dé voorz mede, dat het ook dit jaar weer in de be doeling ligt, zoveel mogelijk bekend heid te geven aan de paardenmarkt met haar zeer oude traditie. Dit jaar is de datum van de marktdag vastgesteld op Woensdag 10 September. Er werd be sloten, om ook dit jaar de raam- en strooibiljetten, die voor dit doel vervaar digd zijn, in de omgeving te plaatsen. Ook de vracht- en veewagens moeten „versierd" worden met dergelijke plak katen, zodat velen in den lande zullen worden opgewekt, deze 1000-jarige paar denmarkt te bezoeken. Een belangrijk punt van bespreking vormden de finan ciën van het comité. Het is vanzelfspre kend, dat er geen bronnen van inkom sten zijn. Vandaar, dat men een beroep doen zal op de Valkenburgers en oud- Valkenburgers, om door een bijdrage het werk van het comité te steunen. De pen ningmeester, de heer M. H. van Stijn, is steeds bereid giften voor dit doel in ont vangst te nemen. LEIDERDORP. Het zal voor de gemeente Leiderdorp Zaterdag een grote dag worden, althans voor de jeugd, want de eerste speeltuin, uitgaande van de buurtverenigingen, dit maal de buurtvereniging „Festo-Forto", zal worden geopend, en wel om 4 uur 's mid dags. Er worden zeer veel mensen op het terrein aan de Resedastraat verwacht. Er werd in deze zaak een aantal ge tuigen gehoord, waaruit bleek, dat O. zeker geen zwarthandelaar is geweest. Mr H. E. le Gro wees in zijn verdediging op enkele punten in de dagvaarding, die na het getuigenverhoor in mindere of meerdere mate als vervallen konden wor den beschouwd. Spr. vroeg onmiddellijke invrijheidstelling, mede met het* oog op de toestand, waarin het gezin van O. verkeert. Dit verzoek werd toegstaan. De 54-jarige metselaar A. Kroesemeyer te Leiden was in 1936 toegetreden tot de N.S.B. Via de W.A. kwam hij bij do. Landwacht terecht. Aan acties tot op sporing van onderduikers had hij niet deelgenomen. Mir H. W. J. A. Averbeck stelde de on gunstige levensomstandigheden van K. ia het licht,waarin deze tengevolge van langdurige werkloosheid heeft verkeërd, en meende dat hij door zijn beperkte ont wikkeling een gemakkelijke prooi was geworden van de misleidende propagan da dér N.S.B. Spr. verzocht het tribunaal bij de uitspraak daarmede rekening te willen houden. De 26-jarige L. C. v. d. Marei te Kat wijk had ook via de N.S.B. deel uitge maakt van de Landwacht. Bij verschil lende acties en huiszoekingen, waar hij bij tegenwoordis was geweest te Katwijk en Valkenburg, waren onderduikers ge arresteerd. Twee hunner zijn niet meer teruggekomen uit de Duitse concentra tiekampen. Volgens v. d. M. had hij niet de moed gehad om te bedanken voor het werk dat van hem werd gevorderd. Niet min der dan 7 getuigen werden gehoord, waarbij wel eens tegenstrijdige verkla-, ringen werden afgelegd. Het was een dramatisch ogenblik, toen de moeder van de twee slachtoffers, nJ. van de gebr. Kaptein te Katwijk, haar verklaringen deed en o.m. vertelde, dat de huiszoeking ruim drie uur had ge duurd. Mr Averbeck hield een uitvoerig plei dooi en was van mening, dat het voor onderzoek in deze zaak alles te wensen heeft overgelaten. Zonder twijfel zijtn er bezwarende omstandigheden, welke tegen v. d. M. kunnen worden aangevoerd, maar hij heeft eveneens tal van goede dingen gedaan. Spr. besloot zijn pleidooi met het tribunaal te verzoeken bij het opleggen van de straf daarmede reke ning te willen houden, omdat v. d. M. veel berouw heeft over wat heeft plaats gevonden. (Dit verslag moest tot onze spijt wegens plaatsgebrek één dag overstaan. Red.), Distributievaria Morgen zijn aan de beurt voor het af halen van levensmiddelenkaarten die ge zinnen, waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeft van 84.50187.500. Afhalen aanvraagformulieren voor rij wielbandenbonnen, ingang Langebrug, achterzijde: morgen de letters T t/m. Z, Stamkaarten meebrengen. Het kantoor is geopend vhn 8.3011.45 en van 1416 uur. Mannelijke personen, geboren in 1929 of eerder, die niet in het bezit zijn van de tabakskaart QA 707 en wier Tweede Distributiestamkaart in het vakje 404d (Dirk) is afgékruist, kunnen t/m. Zater dag een bon E43 voor 50 gram scheer zeep in ontvangst nemen. Uitreiking van deze rantsoenbonnen vindt voor inwo ners van de gemeenten Leiden, Oegst geest, Leiderdorp en Warmond plaats te Leiden (distributiekantoor, ingang Lan gebrug) en voor inwoners van de ge meente Alkemade te Roelofarendsveen en Rijpwetering op de bekende zittingsdagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4