Hollanders overwinnen in Regenboogklasse Germaanse hersenschim ging in zeewier onder NWtWE LEIDSUHb COUR AN! DINSDAG, 22 JULI 1947 Sport en Wedstrijden. MOOIE PRpSTATIES GELEVERD De voortgezette wedstrijden van giste ren kenmerkten zieh opnieuw door fraai weermet helaas weinig wind, waar door het zelfs kon gebeuren dat in de Re- genlboogklasse de boten uit de tweede groep enkele van de eerste wisten in te lopen en het geluk hier een grote rol ging spelen. De diverse uitslagen luiden: 45 m2 klasse: 1. Be-nati II, H. Verduyn, Alphen ad. Rijn; 2. Föhn,, A. G. Sythoff, War mond. 12 m klasse Al: 1. Pluver, J. de Boer, A'dasn; 2. 't Geusje, B. E. Ott, A'dam. Idem A 2: 1. Mustang, C. M. H. Nauta, Oegstgeest; 20 Spitsmuis, mej. F. W. Boschma, Leiden. 12 m2 k lasse B; 1. Waterpieper H. B. Hen- sel, A'dam; 2. Bounty, E. A. A. Rolf y. d. Bauimam, Sdhevendngen. Valkeniklasse (klasse 7)1. Accipiter, J. C. Lfldh-tenauer, R'dam; 2. Bufra, P. v. Buren, R'diaim. Idem (klasse 8)1. Beroe-boe, J. Bier, Bent veld; 2. Tonny, H. W. Strempe, Warmond; 3. Anne Manie, J. J. v. Koolbergen, Leiden. 16 142 Eenheidsklasse (Al): 1. Ideaal, H. Molenaar, Ridderkerk; 2. Squalbt W. J. de Jongih, Zaandam. Idem klasse A 2: 1. Argus, H. Schmitz, Haairlem; 2. Tjoba II, J. Bol, Aalsmeer. 16 m2 Eenhei'döklasse B.: 1. Duyse ter Gast, J. D. Schooneveldt, A'daim; 2. Corda, D. Eisma, Den Haag. Drakenklasse (klasse 13): 1. Vliegende Hol lander, Jir J. de Nerée tot 'Baibbich, Wasse naar; 2. Kortenaer, H. A. Kuylman, Biltho- ven; 3. Tijl Uilenspiegel, G. v. Wijk, Wou- brugge. Idem klasse 14: 1. Goede Wind, L. P. Volle- bregf, A'diam. Regenboogklasse (klasse 15)1. Beneven- tum, J. Hofland R'dam; 2. Dolfijn, K. Vro lijk. Sneek. Idem klasse 16: 1. Hornie, F. A. D. Theunis- »en, Leiden; 2. Eeliko, W. Bergsma, Voorburg. Olympia jollien A (klasse 17): 1. Zomer weelde, J. H. H. de Jonig, Hillegersberg; 2. Vagebond1, Th. v. Helvert, Leiden. De gasten uit Kopenhagen gearriveerd Nieuw-Brunhilde ontving de Deense dames op voorbeeldige wtfze Het is prettig iemand een dienst te kunnen bewijzen, ook zonder dat men een beloning ontvangt. Het aangename schuilt uitsluitend in "het besef, een me demens geholpen te hebben. Zo was het ook gisteravond, toen de dames-gymnas- tiek-, athletiek- en handbalver. „Nieuw- Brunhilde" de handbalploeg uit Kopen hagen een meer dan bijzondere ontvangst wist te bereiden. Ongeveer om 7 uur afgehaald door het Politie-muziekgezelschap, werd in. een aangenaam tempo door de stad gemar cheerd, waarna de gasten op het N.B.L. O.-terrein aan de Zoeterwoudse Singel bij monde van de presidente van Nw.- Br., mevr. Hoogendoorn, werden verwel komd. Bijzondere dank werd gebracht aan de heer Holst-Weber, consul van De nemarken te Leiden, weth. Van Schaik en de handbalploeg K.F.U.K. Na het zingen van het clublied volgde eerst het zangspel van de groepen 1 en 2, waarna een rhythmische vrije oefening voor de werkende leden (Nw.-Br. be haalde hiermede te Bergen-op-Zoom de le prijs) dat door de talrijke bezoekers zeer op prijs werd gesteld. Een dank baar applaus was een juiste beloning voor het gebodene. Op een rondgang door het Leids Poli tie-muziekgezelschap volgde het „voor stellen" van de beide elftallen aan het publiek, waarbij in strakke houding de beide volksliederen werden gespeeld. Het eerste deel van de handbalwed strijd Nieuw-BrunhildeK.F.U.K. (Ko penhagen) bracht ons direct een fel aan- valsspel van dé gasten en niet zonder moeite wist Nw.-Br. stand te houden. Een gelukkige doorslagbal gaf de mid- voor van Nw.-Br. de kans van de avond en spoedig was de stand 10. Kopenhagen bleef sterk in de aanval en alleen aan de Leidse keepster was het te danken, dat de aalvlugge nummer 10 van de tegenpartij nog voor de rust wist gelijk te maken. Ook in de tweede helft was Kopenha gen veel beter in het plaatsen en niet onverwacht bracht K.F.U.K. de stand op 1^2." Ondanks verwoede aanvallen van Nw.-Br. bleef de stand onveranderd. De gasten behaalden een verdiende over winning. Vooraf werd nog door groep 2 een vlagoefening gegeven en konden de groepen 3 en 4 met een vrije oefening nog veel succes oogsten. Het was en bleef een avond, Nieuw-Brunhilde volkomen waardig! BOSKOOP I—HAZERSWOUDE I 10—8 Uitslag van de gehouden vriendschap pelijke damwedstrijd, gespeeld te Bos koop aan 9 borden tussen de damclub Boskoop I en Hazerswoude I. BoskoopHazerswoude T. VenemaL. Matze 11 J. SchoenmakerA. B. Dorsman 11 H. van KlaverenD. Hassefras 11 W. van Es—K. J. Matze 2—0 A. NederhofJ. de Gelder 02 A. GeersDï van Staveren02 J. v. d. BergJ. C. Windhorst.... 11 E. van VoskuilenA. J. van Tol 20 J. van TolD. de Gelder 20 Idem klasse 18: 1. Paddeltje, H. Bos, Gro- mnvgen; 2. All Weather, Jac. F. Stap, Nieuwer Amstiel. Qlymipia jollen B: 1. Olamdta, J. M. Goppel, A'dam; 2. Al veitjé, E. J. Coster jr., War mond. 12 voetsjollen klasse A: 1 Mistral, F. Da niels, R'dam; 2. Qrzi, L. P. Herfst, Leiden. 12 voetsjollen klasse B: 1. Nelly 5, J. v. 't Hoogerhuys, Bussum; 2. Vliegende Vis, F. Brinkman, Haarlem. Geweldig! Dit is het enige woord, dat men kan zeggen van de prestaties die onze Hollandse zeilers ter gelegenheid van de 27ste Kaagweek hebben geleverd. Met verbeten gezichten zaten de Friezen aain de start en wat Van Zij pp nimmer gebeurt: hij' startte met Theunissen te vroeg en moest terugkeren. Jammer ge noeg kwam Van Zijp daarna nog in aan varing met Bergsma en toen deze de pro test vlag hees kon de Fries „inpakken"- Over de wedstrijd zelf nog het volgen de. Onder de meest ideale weersomstan digheden werd hedenmorgen gestart met Vial aan de kop, gevolgd door Gerlofs en Bergsma. Zo ongeveer bleef de stand bij de eerste boei, totdat vrij spoedig bij de Dieper Foei en Bergsma naar voren was gekomen en twee Hollanders aan de kop gingen Na de eerste ronde was de stand: Vial (H.), Bergsma (H.), Gerlof (F.), Vrolijk (F.), Hendriks (F.), de Wit (H.), v. d. Velde (H.), Oppenhuizen (F.) en Teunis- sen (H.). Bij die tweede ronde werd de stand voor Holland nog voordeliger doordat Hendriks danig afzakte en zijn achterstand niet meer wist in te halen Met de overwinning in 't zicht streden de Hollanders met mannenmoed en onder ging de eindstand geen verandering. Holland verkreeg in deze wedstrijd 32-1 punt, Friesland 22 p., zodat de einduitslag werd: Holland 95.3 p. en Friesland 69 p. Deze overwinning is daarom zo mooi, aangezien het na 1941 Holland niet meer is gelukt Friesland te verslaan. VLIEGVELD BIJ DJOCJAKARTA GEBOMBARDEERD. Volgens berichten uit Djocjakarta is het vliegveld aldaar gisteren gedurende twintig minuten gebombardeerd. Gedu rende het bombardement zochten man nen, vrouwen en kinderen een goed heen komen in een geïmproviseerde schuil kelder. Afschuwelijk drama in Den Haag Gistermiddag heeft zich in de Resi dentie een afschuwelijk drama af gespeeld. Terwijl haar echtgenoot zich op z'n kantoor bevond, heeft mevr. K., wonende in de Goudreinetstraat, zichzelf en haar drie kinderen door injecties van het leven beroofd. Omtrent de drijfveer van deze weer zinwekkende moord kunnen wij nog geen bijzonderheden melden. Vermoedelijk is de vrouw tot haar daad gekomen in verband met moeilijkheden in haar gezin. H.S.C.—BOSKOOPSE S.C. 9—5 Dezer dagen speelde de Hazerswoudse Schaakclub te Boskoop haar eerste tra ditionele jaarlijkse vriendschappelijke wedstrijd tegen de Boskoopse Schaak club. Na spannende en sportieve strijd wist Hazerswoude deze match op over tuigende wijze te winnen en wel met 95. De gedetailleerde uitslag was: H.S.C.Boskoop N. CokA. Sijtsema 10 G. RuysJ. C. Bulk 1—0 B. CokW. Trapman 10 A. PetersG. v. Niel O1 M. Ravensbergvan Leeuwen 10 J. HarkesA. v. Gemeren 01 J. P. Cok—D. Radder 1—0 C. v. Of wegenH. Trimp 01 P. v. VeenF. N. Kolster 01 C. v. VeenC. Slingerland 10 L. v. GorkumN. v. Gemeren.10 J. v. DorpC. v. Veen 10 A. van DorpG. Lammoree 10 W .van VeenC. Kluys 01 WATERPOLO TE ALPHEN Morgenavond worden in Alphens Zwembad de volgende competitie-wed strijden gespeeld: dames: A.Z.C. 1 W.Z.C. 1 (Woerden); heren: A.Z.C. 2 G.Z.C. 3 (Gouda). SCHAKEN. Van Scheltinga op de tweede plaats. De uitslagen van de zesde ronde van het Zoneschaaktoumooi te Hilversum lui den: DoemerCastaldi 01, Trifunovic— Alexander YzYz, Szabo—Foerder YzYz, Van SoheltingaO'Sullivan 10, Rossolimo Plater YzYz, TzvetcoffO'Kelly YzYz, PachmanMax Blau 10, Platerv. Schel tinga 01. De stand is thans: 1. Pachman 6 uit 6; 2 en 3. Van Scheltinga en O'Kelly 5 uit 6; 4 en 5. Castaldi en Trifunovic 4 uit 6; 6. Alexander 3Yz uit 6; 7. Szabo 3 uit 5; 8 en 9. Max Blau en Tzvetcoff 2Yz uit 6; 10. Pla ter Yz uit 5; 11 en 12. Rossolimo en Foerder 1 Yz uit 6. 13. Doerner 1 uit 6; 14. O'Sullivan 0 uit 6. DUITSERS VERSPILDEN MIL- LIOENEN AAN TANKGRACHT Op ongeveer vijftienhonderd meter af stand van de „Kop van 't Hoofd" te Bergen op Zoom ligt op de slikken van de Ooster-Schelde een van de grootste Nederlandse baggermolens „De Bever wijk 14" te wachten. De molen ligt daar al heel wat jaren en is een paradijs voor duizenden mosselen, wolhandkrabben en andere zeebewoners, welke zich meestal aan gezonken vaartuigen e. d. vasthech ten of er verblijven. Maar het zal de langste tijd geweest zijn, dat deze bag germolen overspoeld werd door het zilte water van de Ooster-Schelde. Deze baggermolen werd gebouwd m de tijd, dat de afsluitdijk werd aange legd. Aan dit grootste inpolderingsobject heeft „De Beverwijk 14" een zeer groot aandeel gehad en deed daarmede een vaderlandslievend werk. In de oorlog werd de baggermolen echter een collaborateur. Omstreeks 1942 werd „De Beverwijk 14" door een firma, die voor de Duitse weermacht werkte, naar de Ooster- Schelde bij Bergen op Zoom gesleept, waar de Duitsers een tankgracht wilden gaan graven. Het was een fantastisch plan, waar mee millioenen guldens verknoeid zijn, want ze wilden een tankgracht aanleg gen dwars door de Schelde, alsof deze de aanstormende tankdivisies zou kun nen tegenhouden. Deze tankgracht moest dan weer aan sluiten aan die, welke reeds op het vasteland voor een groot gedeelte was gegraven en die destijds rondom Ber gen op Zoom was aangelegd. Toen de geallieerde troepen reeds zeer dicht de stad waren genaderd, was nog maar de helft van de tankgracht in de Schelde voltooid. De baggermolen lag onbeschermd, midden in de tankgracht en vormde dan ook een heel gemakke lijk doelwit voor de vliegtuigen. De baggermolen werd dagen achtereen door de geallieerde vliegtuigen met bommen en boordwapenen bestookt, waardoor de molen zo ernstig werd beschadigd dat deze kantelde en op een zijkant in de tankgracht terecht kwam. De baggermolen had als het ware zijn eigen graf gegraven. Dit was omtreeks October 1944. We schrijven nu 1947 en de bagger molen ligt daar nog steeds, overwoekerd met allerlei zeewier.. Daar dit gevaarte nog een waarde van IY2 a 2 millioen gulden vertegenwoordigt, zijn de firma Bouw- en Montagebedrijf en Gebroeders Bijkers' Handelsonderneming, beiden uit Rotterdam, enige weken geleden begon- en de baggermolen te bergen; dit in op dracht van de eigenaars de firma Van Hattem en Blankenvoort uit Haarlem. Het gevaarte ligt diep in de modder begraven en alleen een klein gedeelte is er bij laag water van te zien. Over stuurboord is de bak gekapseisd, want in de bakboordzijde is een groot gat van ruim drie bij vier meter doorsnee. Reeds een week of vijf ligt nu langszij van de gezonken boot het regerings vaartuig „De Daghet" om de nodige voorbereidingen te treffen. Druk klin ken de hamers en sissend gaan de las apparaten om de gaten te dichten. Na het dichten van de gaten, die zich aan één der zijden van de baggermolen bevonden heeft men een viertal takel- jukken op het dek van de molen ge bouwd, die ieder een takelkracht kun nen ontwikkelen van 40 ton. Het totale gewicht van de baggermolen bedraagt pl.m. 550 ton. De ladder, waarover een veertigtal baggeremmers liepen, is diep in het zand verdwenen en het zal heel veel werk met zich brengen om het ge heel weef boven te krijgen. Men is ook druk bezig het zand dat op de schuit is gekomen, weg te zuigen, waarvoor naast de baggermolen de zandzuiger Phoenix IV ligt, want door het aanslibben is de baggermolen mei een meters dikke laag zand overdekt. Wat het werk echter ophoudt, is dat dit alleen kan geschieden bij laag water. Men hoopt de baggermolen eerst zover om te halen, dat de takels daarna weer aan de trappen bevestigd kunnen wor den en dan de molen verder over te halen. Voor het zover is, zal er nog heel wat werk verzet moeten worden, want de modder rondom de molen, een strook van ongeveer vier meter, zal moeten worden verwijderd, eer de ruimte groot genoeg is, om de molen te doen kan telen. Deze week werd geprobeerd of er enige beweging in de baggercpolen te krijgen was, doch het werk gelukte niet. Is de molen maar een halve meter los, dan gaat het werk verder vanzelf. En de verdere plannen? Als de molen omgehaald is, zal men moeten afwachten of de andere zijde eveneens ernstig beschadigd is. Valt dit mee, dan zal men de molen door lucht pompen zover vrij proberen te krijgen dat hij op het slik kan worden gesleept; gaat dit niet, dan zal men met behulp van een paar bokken de molen op de slikken zien te plaatsen. Als dit werk achter de rug is, kan de molen naar een werkplaats worden gesleept om in zijn geheel te worden opgeknapt en t.z.t. weer zijn nuttig werk op onze grote rivieren te kunnen doen. Eerste communiqué der Ned.-Ind. regering Een communiqué van de Ned.- Indische regering, gisteravond (Indië gaat circa 7 uur voor. Red.) te Ba tavia uitgegeven, bevestigt, dat de Ned. luchtmacht vliegvelden op Java en Sumatra heeft aangevallen. De republikeinse burgemeester van Pa- dang aldus het communiquéis gisteren door Indonesische troepen gedood op korte afstand van de demarctielijn aldaar. De aanvallen op vliegvelden op Java en Sumatra zijn uitgevoerd, omdat daar republikein se jagers voor actie gereed stonden. Er zijn geen aanvallen gedaan op de bevolking, noch op objecten zonder militaire betekenis. aldus meldt Reuter. Vliegtuigen hebben pamfletten uit geworpen in de streken, voor de op rukkende troepen uit, met een bood schap van generaal Spoor. Deze bood schap maant de bevolking aan niet te vluchten en niet mee te werken tot de tactiek van de verschroeide aarde. Omtrent het lot van de burgemees ter van Padang meldt het communi qué nog, dat deze tijdens het onder zoek naar bestandsschendingen inge steld, tezamen met twee Ned. officie ren, werd geattaqueerd door zes Indo nesische soldaten. De twee officieren werden licht gewond Uitspraken Leids Tribunaal Hedenmorgen deed het Leids Tribunaal uitspraak in de volgende zaken: Hoogendoorn, internering voor de tijd van 2 jaar en 9 mnnd. (5 Aug. 1948), ont zetting uit de kiesrechten, het recht om te dienen bij de gewapende macht en om amb ten te bekleden; H. J. Hoogeveen, inter nering voor de tijd van 2 jaar (10 April 1948), ontzetting uit de kiesrechten, het recht om ambten te bekleden, alsmede het recht om te dienen bij de gew. macht; J. P. Bolmeyer, internering tot 5 November 1947, ontzetting uit de kiesrechten, het recht om ambten te bekleden en te dienen bij de ge wapende macht, alsmede verbeurdverkla ring van zijn vermogen, zich uitstrekkende tot een bedrag van f 500; T. Vergeer, het Tribunaal achtte niet bewezen hetgeen ten laste is gelegd en verklaarde de beschuldi ging vervallen. F. J. Wassenaar, een onder zoek in deze zaak zal worden heropend, aan gezien er nog beschuldigingen zijn binnen gekomen; W. Laurier, internering voor de tijd van 3 jaar (tot 15 Mei 1948), ontzetting uit de kiesrechten en verbeurdverklaring van zijn vermogen, zich uitstrekkende tot een bedrag van f 1000; W. Verloop, inter nering voor de tijd van 2 jaar (1 November 1947), ontzetting uit de kiesrechten, het recht om te dienen bij de gewapende macht en het recht om ambten te bekleden of functies bij overheidsinstellingen of semi- overheidsinstellingen; W. J. Hoogkamer werd in vrijheid gesteld, doch ontzet uit de kiesrechten, het recht om te dienen bij de gewapende macht, het recht om ambten te bekleden of functies bij overheidsinstellin gen of semi-ovefheidsinstellingen; W. J. Vis ser, internering voor de tijd van 2 jaar en 4 mnd tot 8 September 1947 ontzetting uit de kiesrechten, het recht om te dienen bij de gewapende macht, alsmede het recht om ambten te bekleden. GEEN POSTZEGELS. MAAR PORTZEGELS. Zaterdag j.L maakten wij melding van het A.N.P.-bericht, dat nieuwe postzegels in omloop zullen worden gebracht. Het zijn' echter geen postzegels, doch port- zegels. Radioprogramma voor vanavond Hilversum I (301). KRO. 7.00 Nieuws 7.20 André Kostelanetz. 7.45 Gram. 8.00 Nieuws. 8.05 Actualiteiten. 8.12 Gewone man. 8.20 Philharm. ork. 10.20 Avondgebed. 10.25 Va ders dagboek. 10.30 Nieuws. 10.45 Dance Show. 12.00 Sluiting. Hilversum II (415). AVRO. 7.00 Bernard Person. 7.10 Gram. 7.30 Viool en piano. 8.00 Nieuws. 8.20 Omroeporkest. 9.15 Toeristische miniaturen. 9.32 Contact. 10.15 Buitenl. over zicht. 10.30 Philharm. ork. 11.00 Nieuws. 11.15 Zoneschaaktoumooi. 11.25 Symph. muziek. 12.00 Sluiting. Wat de Radio morgen brengt Hilversum I (301). NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Bach. 7.45 Woord v. d. Dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Voor 't werk eerst een lied. 8.30 Melodie. 9.00 Ziekenbezoek. 9.30 Kamermu ziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Alt en piano. 11.30 Hawaiian-klanken. 11.45 Debussy. 12.00 Van' zomer, zwanen en nymphen. 12.15 Orgel. 1.00 Nieuws. 1.15 Mandolinata. 2.00 Metro- pole-orkest. 2.45 Disco-variëteiten. 3.15 Con cert. 4.00 Postzegelverzamelaars. 4.15 Zingen de jeugd. 4.45 Jeugd. 5.30 Volksherstel. 5.35 De Varianten. 6.20 Vacantie-tips. 6.30 Strijd krachten. 7.00 Nieuw9. 7.15 Land- en tuin bouw. 7.30 Actueel geluid. 7.45 Radioschets. 8.00 Nieuws. 8.15 Kwartet. 8.45 Wereld-jeugd- conferenitie. 9.15 Philharm. ork. 10.30 Nieuws. 10.45 Avondoverd. 11.00 Avondconcert. 12.00 Sluiting. Hilversum II (415). VARA. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.19 Mor genklanken. 8.50 Huisvrouw. 9.00 Operette. 9.35 Philharm. ork. VPRO. 10.00 Morgenwij ding. VARA. 10.20 Vrouw. 10.35 Viool en piano. 11.00 Non stop. 12.00 Vaudeville-ork. 100 Nieuws. 1.15 Platteland. 1.20' Ens. Vin- centino. 1.45 Ninon Vallin, zang. 2.00 Vrouw. 2.15 Kamerorkest. 3.00 Jeugd. 3.35 Robert Marino en ork. 3.45 Zieken. 4.15 Jeugd. 5.15 Jan Vogel. 5.45 Rijk Overzee. 6.00 Nieuws. 6.20 Symphonie-ork. 6.30 Weense kunstschat ten. 7.00 Noodvoorziening ouden van dagen. 7 15 Nieuws uit Indië. VPRO. 7.30 Ons leven en geloof. 7.45 Lezen in de Bijbel. VARA. 8.00 Nieuws. 8.05 Dingen v. d. dag. 8.15 Reoi- dentie-ork. 9.15 Het andere Duitsland. 10.05 Les Chanteuses de la Colombières. 10.15 Peter Rasmussen. 10.45 Geestelijk leven. 11.00 Nieuws. 11.15 Zoneschaaktoumooi. 11.25 Gram. 12.00 Sluting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 6