Doopsgez. Kerk krijgt weer een mooi orgel Leidse kantonrechter contra dierenvriend De praetijk werd getoetst aan de theorie NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DINSDAG, 22 JULI 1947 Stadsnieuws JHEDIO SEPT. ZAL RESTAU RATIE VOLTOOID ZIJN Leiden heeft vele bezienswaardig heden. Het ene monument is architecto nisch nog schoner en historisch nog rijker dan het andere. Daarom is de oude Sleu telstad na de oorlog weer in het centrum van de belangstelling komen te staan en de laatste weken getuigen er van, dat ook het buitenland bijzondere interesse koestert voor de oudheden, die hier in zulk een grote verscheidenheid te vinden Rijn. Bij dit alles neemt de Doopsgezinde kerk een zeer bescheiden plaats in. Daar Zijn we het toch wel over eens. Er zijn waren, aldus de heer Bontje, zo „smerig", dat men er drie weken aan bezig is ge weest om ze op te knappen. Welke zijn nu de plannen, die door de orgelcommissie zijn gemaakt en door de kerkeraad van de Doopsgezinde Gemeen te zijn goedgekeurd? Het orgel, dat twee klavieren heeft, had geen vulstemmen. Zodra de materialen beschikbaar worden gesteld, zuller er twee worden ingeschakeld, t.w. een kwint en een cornet. Het pedaal, de registers en het klavier worden in alle onderdelen vernieuwd, terwijl voor de pedaalkoppe ling een nieuw systeem zal worden toe gepast, nl. van de fa. J. A. C. Kaat te Zaandam, welke orgelbouwer voor een Het orgel der Doopsgezinde Kerk, dat thans aan een grondige restauratie wordt onderworpen en in September ztfn zuivere klanken weer zal laten horen. aelfs Leidenaars, die beslist niet weten, waar dit kerkje staat. En tochals de bezoeker het kerkgebouw aan de Pie terskerkstraat 3 binnengaat, moet hij wel getroffen worden door de frisheid van het eenvoudige interieur. Zijn oog valt dan ongetwijfeld onmiddellijk op bet orgel, dat daar als een monumentaal instrument aan de wand prijkt en het inwendige der kerk volkomen 'beheerst, Het is velen totaal onbekend, dat het Orgel thans aan een grondige restauratie wordt onderworpen, 't Was in vele op- Zichten in staat van verval geraakt en men achtte algeheel herstel noodzakelijk, zulks mede in verband met de waarde Van het instrument. Gisteravond vonden wij de organist, de beer J. Bontje, bereid om ons belangrijke gegevens hieromtrent mede te delen, doch alvorens wij nader op de restauratie in gaan, lijkt het ons niet overbodig iets te schrijven over de geschiedenis, welke aan het orgel verbonden is. Het orgel dateert van 1774. Het was Oen geschenk van een aanvankelijk on bekende gever, welke later de heer H. Otto van Outgaarden bleek te zijn. Bij deze gift had hij echter de voorwaarde gesteld, dat al het overtollige vermeden en het deftige in acht genomen moest worden. Op Zondag 2 October 1774 werd het orgel plechtig in gebruik genomen, bij welke gelegenheid de psalmberijming Van 1773 werd ingevoerd. Later schonk dezelfde gever nog een bedrag van if 2000 om uit de rente daarvan het orgel te Onderhouden. In 1805 had het instru ment een grondige restauratie nodig. Ge lukkig is deze enigszins vertraagd, zodat er nog geen begin mee was gemaakt, toen door de beruchte ramp van Leiden op 12 Januari 1807 het orgel geheel onbruik baar was geworden. Het herstel werd toen direct ter hand genomen en op I December 1807 was het werk voltooid. Behalve nog enkele verbeteringen heeft bet orgel na 1807 geen noemenswaardige veranderingen meer ondergaan. Vermeld zij nog, dat in 1936 werd overgegaan tot het electrisch aandrijven van de blaas balg. Wanneer wij ons even realiseren, dat aan het instrument, welks waarde zeker hiet laag mag worden aangeslagen, ge durende 140 jaar niets van enige be tekenis althans is gedaan, dan behoeft bet ons ook niet te bevreemden, dat hier sprake is van een schromelijke verwaar lozing. Wij zullen hier niet verder over uitweiden. Eén voorbeeld echter ter illustratie. De prestantpijpen in het front Distributievorm Morgen zijn aan de beurt voor het af halen van levensmiddelenkaarten die ge zinnen, waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeft van 78.501 t.m. 81.500. Zij, die nog nooit in aanmerking kwa men voor rijwielbanden, kunnen morgen aanvraagformulieren afhalen, voor wat de letters K, L eh M betreft. Het kantoor is geopend van 8.3011.45 en 1416 uur. Arbeiders, werkzaam in bedrijven met minder dan 10 man personeel, moeten hun aanvragen voor werkschoenen mor gen indienen (in de agenschappen deze week, ook de colectieve aanvragen). bedrag van f 4000 de restauratie uitvoert. De Bourdon-pij pen (een twintigtal) stonden vóór in het front achter de prestant-pijpen, waardoor het geluid van de overige registers niet tot zijn recht kwam. De eerstgenoemde pijpen zijn er uitgehaald en achter de orgelkast ge plaatst op een zodanige wijze, dat ze niet me^r storend kunnen werken. Men is, zo vertelde onze zegsman, da delijk na de bevrijding met de plannen begonnen; vlak na Pasen nam de restau ratie een aanvang en met zekerheid kan worden aangenomen, dat het orgel medio September a.s. weer in gebruik zal wor den genomen. De heer Bontje, die leerling is van de niet onvermaarde organist Feike Asma, begeleidt op de orgelloze Zondagen de gemeentezang met een harmonium-orgel, dat wel is waar in de rij van huisorgels een vooraanstaande plaats inneemt, doch het kerkorgel niet kan vervangen. Wie ziet met intenser verlangen uit naar de voltooiing der restauratie? Wij geloven te mogen zeggen: meer verlangen dan de organist zelf heeft kan men in dit geval niet koesteren. Wij zien dan ook met belangstelling de dag tegemoet, waarop de heer Bontje dit orgel zal her-inwijden. Staatsvijand nummer één De coloradokever is thans ook in de gemeente Valkenburg in ernstige mate gesignaleerd. Op een aardappelveld van G. v. L. werd een groot aantal larven ontdekt. In hun eigen belang worden de boeren en tuinders aangeraden, voort te gaan met de bespuitingen. Pastoor in het zilver Van vele huizen in de parochie wap perden gisteren de vlaggen, omdat Pastoor Th. M. Beukers van de St. Pe- truskerk aan de Lammenschansweg zijn 25-jarig pastoraat vierde. Vandaag wor den de plechtigheden voortgezet en mor gen en Donderdag vindt de feestelijke viering plaats in de Stadsgehoorzaal. Vanavond wordt aan de jubilaris het feestgeschenk aangeboden, bestaande uit vijf luidklokken voor de toren van de genoemde kerk. De eerste klok is juist een dezer dagen geplaatst. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Ruurd z. v. C. Bekema en A. Streefland; Antonia C M d. v. B. A. W. Devilee en I. Bleeker; Gijsbertus z. v. P. Ju en E. Laterveer; Carla M. d. v. C. L. Marks en M. Versteegen; Margare- tha M. C. d. v. A. M. A. Kohlbeck en A. Clarijs; Marjo d. v. A. Fuchs en K. Tescthmer; Stefan E. G. z. v. I. Jansen en M. Pfeil; Walraven O. z. v. O. Pigge en J. de Bruin; Mattheus z. v. S. de Mooij en S. Brussee; Jannie d. v. J. Ravensber- gen en J. Chrispijn; Arie z. v. A. Beij en M. Horstman; Emmy d. v. J. D. Blokhuijs en G. van den Hoek; Gabriëlle E. T. d. v. P. W. A. Otto en G. A. Nooijen. Geboren: Anselmus P z. v. J. van Vel- zen en J. G. van der Lans; Maria d. v. C. Willemse en M. Holswilder; Dirk A., z. v. D. A. van den Berg en H. C. .Nieuwen- huizen. OVERLEDEN: F. N. de Witt, man, 80 jr; J. Wassenaar, wed. v. A. E. Verboog, 88 jr. GEHUWD: P. C. Prins, jm, en J. C. van den Berg, wed.; P. Hogendoorn, jm, en C. Bodewes, jd. Ik ivil er maar mee zeggen... Ze zijn vertrokken, vandaag trekken ze voort, de duizenden, met rugzak en verdere uitrustingstukken, op weg naar het einddoel. Op deze tocht, die komen moest, zullen ze ie kampen krijgen met vele ongemak ken. Misschien is de warmte wel de erg ste vijanddie drukt als een al te zware last. Dan de voeten in de dikbezoolde schoenen gestoken, de voeten, die na lange marsen pijnlijk gaan gloeien. Wat een uithoudingsvermogen wordt er nier van hen gevergd om vol te houden, dag in dag uit, al trekkend langs soms ongebaande wegen, over rivieren en beekjes, door vlakten en heuvelland. De duizenden, zij trekken hier in een sportieve wandelprestatie, omgeven door vriendelijk kijkende mensen, die hen be moedigende woorden toesprekenwanneer hun ongemak overkomt. Langs de wegen staan wagens met heerlijk koele dranken en op iedere plaats, waar ze overnachten, wacht hen reeds een stevig maal, een zacht bed. De duizenden, zij trekken ginds met een dwingende opdracht, omgeven door het bijna ondoordringbare oerwoud, waar in zij moeten oppassen voor kogels van verdwaasde heethoofen. Langs de paden, die zij in het alang-alang moeten banen, bevinden zich geen wagens met verfris sende dranken en in iedere dessa, die ze behoedzaam naderenwacht hen geen bereide maaltijd, geen zacht bed voor de nacht. Hier duurt de mars slechts vier dagen, ginds weet geen der voorttrekkenden, hoelang de tocht zal zijn. Dat wil ik maar zeggen. JANTJE VAN LEYDEN Opnieuw verkeerszondaars voor de balie Voor de kantonrechter, mr Ligtemberg, moesten „maar" 67 personen terecht staan. Veel verdachten waren echter niet ver schenen. W. J., chauffeur te Leiden, was, hoewel de doorgang in de Hoofdstraat te Sassen- heim niet vrij was, toch met zijn auto met 50 km snelheid gepasseerd, waardoor hij de veiligheid van het verkeer ernstig in gevaar had gebracht. De heer C. O. had' nog net met zijn rijwiel op het trot toir kunnen springen. Had ik dit niet ge daan, aldus de heer O., dan had het mij misschien het leven gekost." Dit werd door de heer M. J. v. B. bevestigd. Deze had er zich aan geërgerd, dat verdachte glimlachend was doorgereden. Verd. ver klaarde niet gelachen en de heer O. niet gezien te hebben. Het O.M. vond deze verkeersovertreding zeer ernstig, verd. had in het geheel niet opgelet en was, hoewel er niet voldoende ruimte was, toch gepasseerd. Het OM. eiste f35 boete of 15 d. h. Uitspraak f 25 boete of 10 d. h. S. B. te Leiden had, met een auto rij dend op de Rijnsburgerweg, ook niet op het verkeer gelet en was, toen een vracht auto links wilde afslaan, op de linkerweg helft terecht gekomen, waardoor een mo torrijder, komende van Oegstgeest, rqet de auto van B. in botsing was gekomen. Het O.M. wees er op. dat verd. niet vol doende afstand had bewaard en op de linkerweghelft had gereden. Eis O.M. f25 boete of 10 d. h. Uitspraak f20 boete of 8 d. h. P. V. uit Leiden had met een auto te Leiderdorp gereden zonder dat hij een rij bewijs had. Eis O.M. f20 boete of 10 d. h. Uitspraak f 15 boete of 5 d. h. A. E. M. S. te Leiden had, komende met een auto uit de Pelikaanstraat, geen voorrang verleend, met het gevolg, dat hij in botsing was gekomen met een auto van v. d. B. Eis f35 boete of 15 d. h. Uitspraak f25 boete of 10 d. h. Lof voor ambachtsleerlingen, die aan bedrijfsopl. deelnamen Gisteravond werden in de Ambachts school de diploma's uitgereikt aan hen, die in 1945 na een twee-jarige vakoplei ding aan genoemde school te hebben genoten als nazorg nog twee jaar onder richt ontvingen in een bedrijf. Zoals men wellicht weet, gêschiedt deze practische opleiding onder toezicht en controle van het bestuur der Ambachtsschool. Omdat door de moeilijke tijdsomstan digheden op 1 April '45 minder leerlin gen de Ambachtsschool met een diploma verlieten, konden ook veel minder ge gadigden aan de bedrijfsopleiding deel nemen. Ook hebben vele mutaties na de oorlog het aantal leerlingen sterk doen verminderen. Aan het op 7, 8 en 9 Juli j.l. gehouden „Bekwaamheidsonderzoek" namen 15 leerlingen deel. Hiervan slaagden voor het diploma timmeren: P. W. v. d. Berg, J. H. Goossens en H. A. van Kampen, wonende te Leiden, en J. v. d. Niet te Noordwijk, alsmede J. v. d. Peppel te Voorschoten. Voor het diploma meubel maken slaagde W. Reychard te Leiden; fijnbankwerken: G. Selier te Leiden en voor het dipl. machinebankwerken: A. Alberts, C. D. Schats, D. F. Schmidt, J. Vogelenzang, H. van Maanen, allen te Leiden, en M. Th. Opdam te Zoeter- woude. Aan twee leerlingen kon geen diploma worden uitgereikt wegens onvoldoende vorderingen en omdat deze jongens het aan heb verstrekte werkboekje niet regelmatig invulden of wel de technische avondschool niet goed bezochten. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer ir J. J. G. van Hoek, heette in zijn openingswoord de wethouder van On derwijs, de heer J. C. van Schaik, de directie van verschillende bedrijven, ouders en leerlingen hartelijk welkom en zeide, dat de opleiding, door de leerlin gen genoten, in een dringende behoefte voorziet. De directeur van de Ambachtsschool, de heer G. E. E. Kuyntjes, feliciteerde de gediplomeerden met het behaalde suc ces en hoopte, dat zij zich nog verder zouden bekwamen. De wethouder wees er op, dat het goede begrip voor de handenarbeid bij een groot deel van de bevolking niet aan wezig is. Deze jongens hebben bijzondere prestaties geleverd. Wanneer een jonge man, nadat hij reeds een serie jaren on derwijs gevolgd heeft, zegt: „Ik wil nog twee jaar in een bedrijf werkzaam zijn om mijn kennis te vergroten", dan getuigt dit, aldus de heer Van Schaik, van door zettingsvermogen en plichtsbetrachting. Na afloop van deze uiteraard korte sa menkomst werd door de ouders het werk van de leerlingen met veel bewondering bezichtigd. H. T. te Leiden had te Leiderdorp met een motorrijwiel gereden zonder een ver gunning. Omdat hij een vergunning voor een ander motorrijwiel heeft, eiste het O.M. f 15 boete of 5 d. h. Uitspraak f7.50 boete of 3 d. h. J. R. uit Leiden, moest voor dezelfde overtreding terecht staan, ook gepleegd te Leiderdorp. Eis f20 boete of 10 d. h. Uitspraak f 10 boete of 4 d. h. A. A. S. uit Zoeterwoude had daar een motorrijwiel bereden, zonder dat hij een rijbewijs had. Bovendien had hij aan het stopbevel der Rijkspolitie geen gevolg ge geven. De laatste overtreding vond het O.M. zeer ernstig. Het eiste voor het eer ste feit f 20 boete of 10 d. h. en voor het tweede feit f35 boete of 15 d. h. Uit spraak 2 maal f 15 boete of 2 x 5 d. h. A. J. G., melkrijder te Zoeterwoude, had daar zonder vergunning met een auto op een weg gereden, die verboden was. Verd. verklaarde iedere dag in overtre ding te zijn, omdat hij, als hij melk moet halen, de verboden weg moet passeren. Het O.M. wees verd. er op, dat hij ver gunning moet hebben, om die weg te pas seren en eiste f 4 boete of 2 d. h. Uitspraak conform. C. D., los werk man te Leiden, had 's nachts zonder vergunning van B. en W. een roeiboot in de Uiterste Gracht laten liggen. Eis O.M. f2 boete of 1 d. h. Uit spraak conform. Een dierenvriend. M. S. uit Leiden, moest verschijnen, omdat zijn hond door hinderlijk geblaf de nachtrust van de be woners van de Mors weg had verstoord. Verd. ontkende, dat de hond van hem was geweest. Hij had de hond wel eens eten gegeven en in de schuur laten sla pen, maar nooit in zijn huis opgenomen. Op zijn verzoek was de hond1 door de politie weggehaald en afgemaakt, wat door twee getuigen a décharge zijn vrouw en een buurdame werd' beves tigd. Het O.M. achtte de overtreding wet tig en overtuigend bewezen. Verd. had als houder van de hond de verplichting op zich genomen, er voor te zorgen, dat de hond de nachtrust niet kon verstoren. Het O.M. eiste f5 boete of 2 d. h. Ver dachte kon zich hiermede niet verenigen. De kantonrechter echter wel, maar omdat verd. het uit liefde voor de dieren had gedaan, veroordeelde hij hem tot f 1 boete of 1 d. h. L. A. v. d. B. uit Noordwijkerhout had laten rijden met een auto met twee on deugdelijke remmen. Verd. erkende dit. Hij had een beste wagen, maar die was door de Duitsers gestolen en tot nu toe had hij voor zijn bedrijf geen andere kun nen krijgen. Het Ö.M. vond', dat verd. toch nalatig was geweest en eiste een boete van f15 en f 10 of 5 en 3 d. h. Uitspraak conform. J. W. R. uit Alkemade, had met een auto gereden zonder vergunning. Omdat verd. nu een vergunning heeft, maar voor een andere auto, eiste het O.M. f15 boete of 5 d. h. Uitspraak f7.50 boete of 3 d. h. R. N. de R., landarbeider te Noordwijk- B., had zonder vergunning van B. en W. zijn fiets buiten laten staan, zonder dat die op slot was. Verd. erkende dit. Omdat hij een bovenwoning heeft, heeft hij geen plaatsruimte. Het O.M. vond, dat verd. zo doende de diefstal in de hand werkte en eiste f3 boete of 1 d. h. Uitspraak con form.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4