Nu niet aan de oppositie de schuld geven P.v.d.A.: Achter de Reg. en ook er in blijven Handhaving Zondagsverbod v. automobilisten 't Verklaarde I uitzicht NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG, 22 JULI 1M1 LAAT DE REGERING THANS CONSEQUENT ZIJN (Van onze Parlementsredacteur) De gebeurtenissen dier laatste weken zijn voor het Nederlandse kabinet onge twijfeld zeer teleurstellend. Haar pogen in Indië het wantrouwen te overwinnen is ten enenmale mislukt. Door de omstan digheden gedwongen, is zij er eindelijk toe moeten overgaan, zelf te gaan zorgen voor rust, orde en veiligheid. Wij zeggen het met nadruk: door de omstandigheden gedwongen. Want de jongste beslissing der Regering is niet voortgesproten uit een juiste principiële houding tegenover het vraagstuk van de gezagsuitoefening, van de handhaving van de soevereiniteit, doch zij is uitsluitend te danken aan de thans duidelijk aain de dag getreden, doch sedert het ontstaan der republiek reeds door velen onderkende, niet op samen werking met Nederland gerichte houding der republiek. Het is ons bekend, dat ook nu nog, de Regering het mislukken van het overwin nen van de vertrouwens-crisis aan Indo nesische zijde toeschrijft mede aan de oppositie tegen het accoord van Lingga djati. Dit moeten wij met klem van de hand wijzen. De hoofdzaak van het bezwaar der tegenstanders van de Regering heeft nimmer gelegen in de beginselen, die in het accoord waren neergelegd. Het be zwaar is er steeds tegen gericht geweest, dat de beginselen waren neergelegd in een accoord. De bezwaren richtten zich steeds tegen de wederpartij. De oppositie is er steeds van overtuigd geweest, dat de machthebbers der republiek de gewenste samenwerking niet wilden. En de grote schuld, eensdeels van de Regering, maar grotendeels van de Partij van de Arbeid en van de Communisten, met hun dagbla den is deze, dat telkens weer is gepropa geerd, dat de oppositie in feite een kolo niale oorlog wilde, terug wilde keren tot de verhoudingen van vóór de oorlog, geen oog had voor het ontwaakte nationalisme. En dit was een propaganda, die tegen be ter weten in werd gevoerd. In dat verband mogen wij herinneren aan hetgeen de heer Schouten op 25 Maart jl. in de Tweede Kamer heeft gezegd bij het debat over de ondertekening van het accoord van Linggadjati (pag. 1303 van de Han delingen) „Wat de verhouding Neder- land-Indië betreft, moge ik nogmaals zeg gen, dat die verdeeldheid tusschen het Ka binet en ons niet betrekking heeft op de herhaaldelijk geponeerde tegenstelling conservatief-progressief, koloniale verhou ding-vrijheid binnen het Rijksverband. Ook vindt die verdeeldheid niet haar grond in een pro of contra der Regee- ringsverklaring van 7 December 1942, al is er, zooals vroeger reeds is in het licht gesteld, ten aanzien van die verklaring wel verschil tusschen het Kabinet en ons Die verdeeldheid vindt ook haar oorzaak niet in het onderscheid, dat er is tusschen een undtarisch Koninkrijk en een meer federatief, dan wel federatief Rijksver band. Ik moge, wat dit punt betreft, er de Kamer aan herinneren, dat mijn poli tieke vriend de heer Meijerink in een van zijn redevoeringen, verleden jaar gehou den, duidelijk te verstaan heeft gegeven, dat in de zoo genoemde Malino-gedaohte een en ander was, ja zelfs veel was, dat ons toelachte en waarmede wij, bij juiste uitwerking, onze instemming zouden kun- ken betuigen. Ik moge voorts in dit ver band herinneren aan de beschouwingen van den heer Colijn van 1918 en van 1928, beschouwingen, waaruit eveneens op dui delijke wijze is gebleken, dat wij niet af wijzend stonden of staan tegen een ont wikkeling van de staatkundige verhou ding tusschen Nederland en Indië in fe deratieven zin, in federatieven geest. Van het tegendeel moet men uitgaan, nL dat wij daarmede instemmen. De verdeeldheid tusschen 'het Kabinet en ons is een uit vloeisel van het zeer wezenlijke verschil van inzicht met betrekking tot de handhaving en de uitoefening van het gezag, tot de eischen, welke een constitu tioneel beleid stelt, en tot hetgeen uit de Nederlandsche verantwoordelijkheid voor de Indische volkeren voortvloeit. Zij houdt voorts nauw verband met het ver schil in appreciatie van de „republiek" en haar leiding". Nu de Regering is gekomen tot een „ap preciatie" van de republiek, die zich wel wezenlijk, doch niet practisch onder scheidt van die door de oppositie, schijnt zij toch nog van oordeel te zijn, dat haar politiek niet heeft gefaald, al is dan niet bereikt wat zij had gehoopt. Een van de winstpunten van deze politiek acht zij, dat tot stand is gekomen Linggadjati als Staatkundig beginselprogram. Het moet ons echter van het hart, dat dit staatkun dig beginsel nimmer een onderwerp van debat is geweest. Uitsluitend L i ng g a - djati als accoord met de re publiek is in het parlementaire over leg onderwerp van beraadslaging geweest. Uitsluitend daarop richtte zich de welge- fundeerde critiek. De Regering heeft van haar kant al het mogelijke gedaan, het gebruik van de wapenen te voorkomen. Naar onze me ning te veel, doch dit hangt samen met verschil van appreciatie van de republiek. Niemand zal de Regering kunnen verwijten, dat zij niet lankmoe dig genoeg is geweest. Op 23 Juli jl/ overhandigde dr Van Mook de aide-memoire van de Nederlandse rege ring aan Sjahrir. Bij deze overhandiging heeft dr Van Mook meegedeeld, dat ver werping van de Nederlandse eisen de toe stand zou doen intreden, die met zich zou brengen het terugvallen van Nederland op eigen verantwoordelijkheid. De eisen werden niet ingewilligd, zodat onmiddel lijk militair optreden gerechtvaardigd was. Dit zou reeds plaats gehad hebben op 28 Juni jl., indien het Nederlandse Ka binet in een langdurige nachtzitting niet besloten had nogmaals een laatste poging tot verzoening te ondernemen. Het heeft niet mogen baten. Hoe zal de ontwikkeling nu zijn? Het politioneel optreden zal zo beperkt mo gelijk zijn. De benoeming van leiders voor de civiele zaken in Oost-Java en West-Java en niet voor Midden-Java (met Djocja) doet vermoeden», dat het hart Misschien is de amphibie-wagen, een ver nuftige combinatie van auto en boot, er wel de aanleiding toe geweest, dat een Amerikaan ging zoeken naar samenvoe ging en vereenvoudiging van verschillen de huishoudelijke artikelen. Het eerste resultaat: een kinderstoel, tevens wan delwagenZou dit vehikel 't doet denken aan een modern theemeubel op de parterre soms plaats moeten bieden aande echtgenoot, als hij afgebeuld van zijn werk komt van de republiek voorlopig niet zal wor den aangetast. Heeft de regering de hoop, dat een gedeeltelijk doorzetten, gevoegd bij het uitblijven van buitenlandse inter ventie, door de republiek verwacht, deze laatste tot bezinning zal brengen? Maar mocht dit zo zijn, welke waarborgen zijn er cUsii, dat de republiek met hart en ziel haar revolutionnaire standpunt prijs zal geven? Laat de Regering toch de conse quenties trekken uit haar eigen verkla ring, dat het accoord van Linggadjati, met deze republiek aangegaan, is opge zegd, dus niet meer bestaat. „ALS WE HEENGAAN WORDT 'T NOG ERGER...." Het partijbestuur van de P.v.d.A. heeft Maandag verklaard: De republiek Indonesia blijkt onmach tig, de afspraken na te komen. Op Java en Sumatra hebben zich zowel op Ne derlands als republikeins gebied onhoud bare toestanden ontwikkeld. De Nederlandse Regering kan en wil geen afstand doen van haar plicht om gedurende de overgangstijd voor rust en veiligheid te zorgen. Over de vraag of zij het recht heeft, op te treden tegen de beschieting onzer soldaten en vernielin gen, is geen beroep op derden mogelijk. Onder druk van deze feiten, schaart de P. v. d. A. zich achter de Regering. „Velen in ons land zijn teleurgesteld in hun verwachtingen omtrent de politiek van de P. v. d. A. In hun eerste begrij pelijke verbitterde en smartelijke opwel ling roepen zij uit: Voor hetgeen nu staat te gebeuren, mag de Partij van de Arbeid geen verantwoording op zich nemen. Zij moet haar ministers terug roepen uit de Regering." Is het zo moeilijk in te zien, dat een uittreden uit de Regering „ogenblikke lijk" een militair optreden in geheel an- HET CANDIDAATSEXAMEN TANDARTS. In de M. v. A. aan de Eerste Kamer over de wijziging van de Hoger Onder wijswet maken de ministers Gielen en Dr-ees er bezwaar tegen, de candidaats- examens voor arts en vqor, tandarts vol komen gelijk te doen zijn. Ieder candi- daatsexamen moet naar hun mening eer- eenheid vormen met de verdere studie. NEDERLAND TELT MOMEN TEEL 63.000 PERS.-AUTO'S Hoewel het dep. van Verkeer doordron gen is van de bezwaren, die het Zondags verbod voor vele automobilisten mee brengt. dwingt onze deviezenpositie, al dus de secr.-gen. van het dep. van Ver keer, mr D. G. W. Spitzen, op een giste ren te Utrecht gehouden persconferentie, handhaving van het verbod. Opheffing zou het benzineverbruik met 5 pet. doen stijgen, hetgeen een deviezenbedrag van ongeveer een kwart millioen gulden per maand zou vergen. Bovendien wordt door handhaving van het verbod een belang rijke vermindering van slijtage van auto's en banden bereikt. Tevens is in overwe ging genomen om als algemene voor waarde bij het verlenen van rijvergun ningen de max. snelheid van personen auto's van 80 op 70 km en voor vracht auto's van 60 op 55 km. te brengen. Het aantal personenauto's, dat in 1939 hon derdduizend bedroeg, bleek na de bevrij ding te zijn teruggelopen tot 40.000 en kan thans weer op ca. 63.000 worden gesteld. Het aantal vrachtauto's is reeds op het peil van 1939 gekomen. Na 1 Sept. zal het aantal van 5000 auto's dat voor de oorlog bij artsen in gebruik was, zeker zijn overschreden. Roet in het Rotterdamse eten De Amerikaanse militaire gouverneur voor Duitsland, generaal Lucius Clay, heeft verklaard, dat hij de adviezen ten aanzien van het Duitse transitoverkeer via de havens Rotetrdam en Antwerpen, zoals die door de delegaties van de be trokken landen aan de verschillende regeringen zullen worden voorgelgd, niet zal goedkeuren. Hij zal aandringen op verdere onderhandelingen, om te komen tot een overeenkomst die hij be vredigend zou achten uit het oogpunt van het „besparen van dollars" op de ver voerkosten. „PANZERFaUSTE" IN GRIEKENLAND. De Griekse partisanen maken thans ge bruik van een Duits anti-tank wapen, n.L de Pantzerfaust. dere zin ten gevolge zal hebben? Beseft men niet, dat slechts een regering van een samenstelling als de huidige, de waar borg kan geven, dat de grondbeginselen van het accoord van Linggadjati richt snoer zullen blijven van de politiek? GIFTEN AAN ILLEGALITEIT EN VENNOOTSCHAPSBELASTING. Minister Lieftinek heeft, int antwoord op vragen van het Tweede Kamerïid Algera meegedeeld, dat by K.B. van 6 Oct. 1945 bepaalde artikelen van de wet op de Vennootschapsbelasting zijn inge trokken en dat hij aan de belastingdienst heeft doen weten, dat met ir.gang van 1 Jan. 1945 giften aan de Stichting 1940 1945 enz. ten aanzien van N.V.'s en andere aan vennootschapsbelasting onderworpen belastingplichtigen steeds als bedrijfs kosten dienen te worden beschouwd. Tegen het terugwerkende kracht verlenen van deze richtlijnen tot de bezettings jaren vóór 1 Jan. 1945 bestaan bezwaren. Volgend jaar wordt te Utrecht de 50ste Jaarbeurs gehouden De 50ste Jaarbeurs te Utrecht zal ge houden worden van 615 April 1948 en zal het karakter van een jubileumbeurs dragen. Uit het verslag over het 27ste boekjaar van 1 Mei 1945 tot 1 Dec. 1946 ontlenen we, dat de balans, winst en verliesrekening sluit met een verlies- saldo van f 56.868.97. In de vacature van het dagelijks bestuur is in de plaats van mr L. J. A. Brit gekozen dr M. W. Hol- trop, pres.-dir. der Ned. Bank. Tevens is het bestuur uitgebreid met verschillende vertegenwoordigers uit het Ned. bedrijfs leven KORTE HAVENSTAKING TE ROTTERDAM Gisteren hebben Rotterdamse havenar beiders geweigerd, het s.s. „West Wind Victory", dat met stukgoed en sinaasap pelen geladen was en oorspronkelijk voor Antwerpen bestemd was, te lossen. Nadat besloten was, dat een vertegenwoordiger van de E.V.C. in Antwerpen poolshoogte zou gaan nemen, zijn de arbeiders weer aan het werk gegaan. HET ONDERZOEK OP ZUID-CELEBES. In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Logemann heeft min. Jonkman de samenstelling bekend gemaakt van de onder voorzitterschap van mr K. L. J. Enthoven ingestelde commissie, die een onderzoek moet instellen naar de oorza ken, de omvang en dé verschijningsvor men van de gedurende het tijdvak De cember 1946Februari 1947 op Zuid- Celebes plaats gehad hebbende ongere geldheden, terwijl zij tevens de maatre gelen en acties, welke voerden tot het herstel van orde en rust, bezien in ver band met alle daarop van invloed zijnde omstandigheden aan een critische be schouwing moet onderwerpen. Het valt nog niet te zeggen, wanneer het rapport kan worden tegemoetgezien. Het drama in Birma De wending, die de toestand in ons ge bied overzee genomen heeft, en ons ver plicht naar de wapenen te grijpen, doet de aandacht minder gericht zijn op de dra matische gebeurtenis in Birma, waar, zoals gisteren vermeld, een aanslag op de rege ring werd gepleegd, waarbij zeven leden werden gedood. Wij weten, dat Birma in Achter-Indië gelegen, lange tijd onder Brit se heerschappij heeft gestaan en dat het de volledige onafhankelijkheid was toegezegd. Het is een zeer vruchtbaar land, door stroomd door de Irawadi, welke een reus achtige delta vormt, die als het ware één rijstveld is. Rangoon is altijd één der groot ste rijsthavens der wereld geweest en de Britten zouden stellig hun politieke rechtten niet hébben prijs gegeven, indien zij niet zéker waren, dat zulks gepaard kon gaan met een volkomen handhaving der econo mische belangen. De toekomst zal echter moeten leren, of zulks altijd mogelijk isVooral sinds de jongste we reldoorlog, heeft de begeerte naar zelfstan digheid de Aziatische volken aangeraakt of liever, omstandigheden hebben er toe ge leid, dat deze „nationalistische" drang van een meer latent, sluimerend, in een acuut stadium getreden is. Wij zijn reeds gewend geraakt aan begrippen als het „Ontwaakte Oosten" en zelfbestuur! Maar wie in htet Oosten wakker wordt, dient niet als een dolleman „aimok" te maken, terreur toe te passen en dictator te willen spelen. Het be grip „zelfbestuur" vóór-onderstelt een be scheiden discipline van het eigen ,.zelf"! Bij de Oosterse volkeren heeft de' Westerse transfusie slechts vat, op een kleine minder heid van inheemse intellectuelen, die in hun nationalistische machtsstreving dromen van een leidersrol, zonder daarbij rekening te houden met een historisch gegroeide wer kelijkheid. Zonder de dictatuur over een meerderheid (de grote massa der inheem sen), komen deze Oosterse intellectuelen er niet. Toch zou men verkeerd doen, het na tionalistische streven naar zelfstandigheid in landen als Vóór-Indië, Indo-China en Ned.- Indië op één lijn te stellen. In wezen, kan het verschijnsel dezelfde oorsprong hebben, maar de omstandigheden zijn geheel ver schillend. In Birma ligt het geval weer anders en er is zelfs een waarschuwing in opgesloten, hoe chaotisch de toestand kan worden in een, naar onafhankelijkheid stre vend, Indisch gebied, als de inheemse po litici het niet met elkaar eens zijn. Birma heeft tijdens de bezetting door de .Japs" veel te verduren gehad en de ,,Japs" toonden zich ware meesters in de kunst, het sluimerende nationalisme te activeren en beloofden „onafhankelijkheid", met het doel, de nationalistische elementen tegen de Britten op te zetten. Toen dan ook de „dageraad der volik^bevrijding" aanbrak, bleek het Birmaans nationalisme niet meer te verdringen, als moet men toegeven, dat het Britse leger daar de macht toe bezat. Aanvankelijk lag het in het voornemen der Britse regering, Birma de „dominion-status" te geven, maar al spoedig bleek, dat de regering geen weerstand kon bieden aan de eisen der nationalisten, die volledige on afhankelijkheid willen. Het Britse rijk ging er dus toe over, afstand te doen van het politiek oppergezag, rekening houdende met de mogelijkheid, dat zulks orde en rust zou bevorderen en aan de economische verhou dingen niets veranderen zou. Uiteindelijk krijgen dan toch de Britse conservatieven, die zich in het Lagerhuis krachtig hebben verzet tegen die onafhankelijkheidswaan van een deel der inheemsen, (de intellectuele, Birmaanse nationalisten) gelijk, want Birma kan blijkbaar het gezag van de sterke hand, nog niet missen. Is Birma wel rijp voor zelfbestuur? Wijst het niet op filmische „Wild-West"-methoden zijn politieke tegen standers, die als vdce-voorzi11er van de uit voerende raad en als ministers in vergade ring bijeen zijn, op dusdanige wijze om het leven te brengen? De genoemde vice-voor- zitter, Oe Aung San, was eerst eollobora- teur, want vocht aan de zijde der .Japs", maar later, leider van een Birmaanse ver zetsbeweging, stond hij weer aan de Britse kant. Hij en de andere omgekomenen, wa ren de belangrijkste figuren van een demo cratische „vrijheidsbond", die het volk de onafhankelijkheid wilden brengen en maakte met nog drie andere afgevaardigden deel udt van de delegatie, die te Londen onder handelde met de Britse regering, over het zelfbestuur van Birma. Zijn politieke tegen stander, Oe Saw, weigerde echter de over eenkomst te ondertekenen en nam ontslag uit de reeds genoemde uitvoerende raad. De partij van Oe Aung San werkte aan een grondwet voor een onafhankelijk Birma, dat dus volkomen zelfbestuur zou bezitten, het geen blijkbaar de heer Oe Saw nog niet onafhankelijk genoeg was. De gouverneur van Birma, Sir Hubert Rance, heeft alweer een nieuwe uitvoerende raad samengesteld, maar hij zal van de partij van Oe Saw, de z.g. Miotsjit, welke pretendeert, ,4e liefde tot het volk" door daden van terreur te bewijzen, nog veel pled zier kunnen beleven. Razzia's en.... Rangoon opgescheept met een uitgaansverbod, terwijl de openbare ge bouwen, veiligheidshalve, toch maar door Britse troepen bezet zijn. De heer Oe Saw, voormalig gedelegeerde te Londen, heeft men met zijn kornuiten maar opgeborgen. Dit is dus zelfbestuur en de utopie der onafhan kelijkheid: de meer „conservatieve" poli tied, dat zijn dus, in dit geval, zij, die niets voe len voor nationalisten, die onafhankelijkheid en grondwet uit handen der Britten ont vangen, ruimen hun tegenstanders doodge woon op! Het ziet er naar uit, dat de re gering te Londen, door dit drama niet be ïnvloed zal worden en Birma toch het be geerde zelfbestuur krijgt. Op die wijze komt men een volk liefelijk tegemoet met ont reddering, chaos en economische onzeker heid, waarvan wij, in ons Indië verschoond wensen te blijven EVA „JA-NEE" IN PARIJS Eva Peron, vroeger een mislukte film ster, thans echtgenote van de Argentijnse president, is gisteravond op het vliegveld d'Orly bij Parijs aangekomen. Zij werd verwelkomd door Georges Bidault, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Zij kwam uit Portugal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3