Met twee rijksdaalders over de Belg. grens Griekenland roept zijn ministers terug Eerste contingent van K.N.I.L. komt in Ned. IDisl NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG, 16 JULI 1947 EN IN EEN BANANENWAGEN HUISTOE Het vacantieseizoen is op zijn hoogte punt gekomen en uit alle streken va*i ons land rijden volgeladen autocars naar Nee-rlan-ds uithoeken en ook verder, de grens over, heel België door tot in Luxemburg toe. Vertoevend in Valken burg, het centrum van deze reissport, heeft een verslaggever van „De Tijd" eens door een deskundige een schatting laten maken van het aantal van deze wagens, dat dagelijks over de grens trekt. Hij kwam tot een twintigtal, dat gemiddeld dertig tot veertig toeristen- vervoert een moderne Zweedse bus, waarin wij- naar Luxemburg reden, neemt er zelfs wel vijftig mee! Het gaat er allemaal heel gemoedelijk aan toe, zowel in de auto cars als aan de grens waar een douane ambtenaar, al naar zijn aard is, vrien delijk of hyper-ambtelijk, de reizende ge meente herinnert aan de consignes, die u wel kent," zoals hij er geheimzinnig ach tervoegt. En of men de consignes kent! Ze zijn in elk kantoor van autocarondernemingen in Valkenburg met grote letters te lezen en- behelzen, dat men oiiet meer dan vijf gulden per persoon mee over de grens mag nemen. Officieel heet het, dat men die vijf gulden ook weer terug moet bren gen-, maar natuurlijk denkt geen sterve ling daar aan. Integendeel, iedereen be treurt het, dat 't slechts vijf gulden zijn! Dat .geld gaat natuurlijk i-n België schoon op als het bij vijf gulden blijft! Want aan de grens heeft niemand meer dan Vijf gulden bij zich, maar, nauwelijks over de grens, worden- in de eerste de beste aanlegplaats de café's en fruitwin kels 'bestormd en wisselt men Nederlands geld tegen zeven francs voor één gulden I-n- Luxemburg kan men slechts met veel moeite zes francs krijgen en dan mag men nog heel blij zijn. De Belgen en Luxemburgers zijn helemaal niet happig op o-nze guldens. Velen weigeren- ze te wisselen of doen dit alleen maar als men iets verteert of iets koopt. En gekocht wordt er dooT de Nederlan ders! Als de autocar de Nederlandse -grens weer passeert, lijkt zij meer op een ba- manenwagen. Uit alle tassen en zakken piulen de bananen en sinaasappels. De douanier voelt en kijkt zo hier en daar eens en inplaats van al dat met zwarte, zij het officieel toegestane, deviezen ge kochte Belgische fruit in beslag te nemen, zegt hij alleen maar langs zijn neus weg: „Pas op, dat je geen vuile maag krijgt!" of: „Laten jullie ook nog wat bananen in België?" Alleen op textiel is hij verzot én zijn eer-ste vraag is dan ook: „Wie heeft er in België een nieuw pak of hemd gekocthe?" Algemene sti-lteWaarom men echter voor vijf gulden wel bananen in België, maar geen Nylon-kousen mag kopen-, dat begrijpt niemand. Hekenen wij nu eens, dat iedere Ne derlandse toerist in zo'n a-utocar inder daad slechts vijtf gulden in België ver teert dat maakt op een gemiddelde van twintig autocars met ongeveer dertig passagiers gedurende een zomerseizoen van -honderd dagen drie ton aan officieel toegestane „zwarte" deviezen per jaar uit, waardoor de Belgen aan zeer goed kope guldens kom-en. Ze rijden dan ook met lege benzinetank Zuid-Nederland binnen om met die goedkope guldens ben zine in te slaan, die wij met dure dollars in Amerika hebben gekocht. Zou het toc-h maar niet veel beter zijn, iedere Nederland-se toerist honderd of tachtig Belgische francs tegen de offi ciële prijs van ruim zes cent mee te geven? De Hollander behoeft dan niet in België een gulden voor een kopje -koffie of glaasje bier te betalen, zoals nu, en onze Hollandse gulden behoudt in België zijn waarde tot heil ook van de Neder landse staat. N ieuwelingenzivemkam pioen schappen kring Den Haag In „De Regentes" werden gisteravond de Nieuwelingen-kampioenschappen van Kring Den Haag verzwommen, die als re sultaat hadden: 50 meter borstcrawl dames: 1. C. Berlijn, DZV, in 35 sec. 2. R. Claassen, Zian 36.1. 50 meter schoolslag heren: 1. en 2. C. Braa- sem, Zian, en F. Koolhof, HZPC, elk 37.5 sec, Braasem na overzwemmen kampioen. 400 m borstcrawl heren: 1. C. RazouxSchültz, Zan 5.37.7. 2. W. Drechsel, Zian, 5.35.2. 50 m. rugslag dames: 1. C. de Vries, Zios, 43 sec. 2. T. Smol, Zian, 43.4. 50 meter borstcrawl heren: 1. L. v. d. Berg, HZPC, 28.6. 2. Bolle, Zian, 30.4. 50 meter schoolslag dames 1. M. Brandenburg, DZV, 41.8. 2. D. Bokma DZV, 43.6 50 meter rugslag heren: 1. J. v, Duynen, DVZ, 38.1. 2. H. Rademakers, Zian, 38.4. Ds N. B. Knoppers, G-eiref. ptreduikanrt te Hardienlbeng, is n-aa-r Duitsland vertrokk-en om daar een contf-ereniti-e bij te women met Duitse jauigidfleM'ers te Mürnchen. Burgemeester d'Ailly van Amsterdam heeft in de letterlijke zin z'n slinger aan het Amsterdamse pierement, dat, zoals men op pag. 3 kan lezen, binnenkort, evenals het Delftse, naar Holland-Michigan zal vertrekken. TOESTAND BLIJFT NOG ZEER GESPANNEN Terwijl de Veiligheidsraad als gevolg van de Russische houding het rapport over de Griekse grensincidenten negeert en ook gisteren weer besloot, de behan deling van deze uitermate belangrijke kwestie tot Donderdag uit te stellen, don deren in- het land der Heienen de kanon nen en zaaien mitrailleurs, geweren-, mor tieren en handgranaten dood en verderf. Volgens Ass. Press heeft de Griekse re gering, in verband met de ernstige toe- IN DE MAASSTAD WACHT HUN GROOTSE ONTVANGST Met 'het m.s. „Volendam" zullen Zater dagavond of Zondagochtend te Rotter dam ontscheept worden, 1312 evacué's uit Indië (451 mannen, 412 vrouwen en 449 kinderen van wie verscheidene onder weg geboren). Voorts zijn er aan boord 23 nonevacué's en 139 man der Kon. Landmacht (L.S.K.). De debarkatie ge schiedt op het terrein van de Rott. Lloyd. De mannelijke evacué's vormen het eerste detachement van het K.N.I.L. dat afgelost is. Bij het vertrek uit Priok op 22 Juni was lt.-generaal S. H. Spoor aanwezig en bij aankomst zullen de Ma rinierskapel, .Nederland helpt Indië", en Niwin tezamen met het Rode Kruis, mede werken. Terwijl de inscheping georga niseerd was door Coördinatie Militair Vervoer, hébben het dep. van Overzeese DAT op de Groninger beurs het eerste (kaweizaad werd aangevoerd en de prijs f 35 per kg bedroeg. DAT te Zierikzee, 49 jaar oud, is overleden notaris J. W. Raap, raadslid voor de Ghr.- Hist. Unie. DAT de commies der PTT te Groningen, J. Duns is benoemd tot hoofdcommies te Den Bosch. DAT het A'dams B. G. 4 jaar eiste tegen de zeepfabrikant H. v. Galen uit Heemstede, die destijds de S.D. inlichtte over de stem ming in de R.K. Kerk. DAT de 32-j. ex.land wachter A. A. Ebeli gisteren door het R'dams B. G. werd veroor deeld tot 5 jaar gev.straf met aftrek. DAT de 85-j. J. P. Traas uit Baarland in een koeienput is verdronken. DAT minister Nëher gisteren in Arnhem de herbouwde door België geleverde telefoon centrale opende, die het locaal automatisch telefoneren mogelyk^maakt. DAT Tholen, Schouwen en Duiveland dit jaar een zeer sleohte oogst van de voor malig geïnundeerde velden krijgen, n.l. 60 pet. van de normale bietenopbrengst, 40 pet. van het graan, 50 pet van het vlas en 70 p van de aardappelen. DAT men de koloniale reserve weer wil overbrengen naar de Prins Hendrikkazerne te Nijmegen en daar ook het depót van het Km. Ned .-Ind. Leger wil vestigen. Gebiedsdelen en de kwatiermeester-ge- neraal de debarkatie in handen genomen. De ontvangst zal iets bijzonders zijn. Want zij zijn de mannen, die, nadat zij als slaven gewerkt hadden aan de doden- spoorweg of in de Japanse mijnen, de wa penen hebben opgenomen om Indië te bevrijden. Jarenlang hebben zij gediend zonder hun vrouwen en kinderen te hebben gezien. Zij hebben het ongelofe lijke gedaan en meer gedragen dan een soldaat ooit te dragen krijgt. Zij moeten voelen dat zij thuis komen in een land. dat hen eert en hun waardig is. SOERABAJA ZIET ZE VLIEGEN. Aneta seint uit Solo, dat volgens het Chinese blad King Po boven Soeirabaja „vliegende schotels" zij-n gesignaleerd. stand, de minister-president Tsaldaris, die in Amerika vertoeft en de minister van Bud ten-la n-dse Za'ken-, Papadroe, die de Parijse conferentie bij-woonde, dringend verzocht, onmiddellijk terug te komeoi. De toestan-d in Noord-Griekenland is zeer verward. De gevechten duren in hevig heid voort en ofschoon er berichten bin nenkomen, volgens welke de regerings troepen- de situatie meester zijn en zelfs 2500 guerilla's gevangen hebben genomen, ziet het er niet naar uit, dat de strijd hier mede is beslist. Integendeel, het lijkt er veel op, dat de aanval op Konitsa en het optrekken naar de stad Janmin-a aflei dingsmanoeuvres waren, om de aandacht van een belangrijker operatie in de stre ken van Fiorina en Kastor ia, ten Zuiden van. de Joego-Siavische grens af te leiden, Volgens Reuter hebfben leden van de Bal kan commissie der V.N., die op het terrein der strijd zijn gearriveerd de aanwezig heid van „buitenlanders" in de guerilla strijdkrachten vastgesteld. Aan Griekse mannen van 20 tot 35 jaar mogen geen reisbiljetten voor het buiten land worden afgegeven-, hetwelk als een voorloper van een algemene mobilisatie wordt beschouwd. De Britse Middellandse Zeevloot, die op „zomermanoeuvres" is, ging vandaag (voorlopig tot 12 Augustus) voor anker in de Griekse wateren. Amerika en Engeland hebben doen we ten, dat zij die Griekse kwestie voor de Ver. Naties zullen brengen, indien blijkt, dat inderdaad een internationale bri-gade deelneemt aan de strijd tegen Grieken land. DE GEBROEDERS KNOOPEN SCHAAR 95. Toen klonk, boven door het open raam, Pieters stentorstem: „Twee literrr!" Ha, nu begreep Klaas er alles van! Hij moest twee liter petroleum in de emmer doen. De baas had zeker geen tijd om te betalen; dat zou volgende week wel in orde komen. Hij liet dus twee liter petroleum in de emmer lopen, noteerde het in zijn zakboekje, nam netjes zijn hoed af voor de emmer en ging verder. 96. Rikketikketikketik, ging het emmertje weer de hoogte in. Maar vlak er achter kwam de melkboer en die belde ook. Pie- ter, die net weer wóu indommelen, dacht dat de melkboer hem niet verstaan had en daarom nog eens belde. Hij liet dus het emmertje dadelijk weer zakken en brulde nog harder: „Twee li-terrr!" Waarop de melkboer, die druk in een gesprek gewik keld was en dus slecht oplette, twee liter melk boven op de petroleum plonsde. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen,: te Haarlem (toez.) S. H. J. Voors, pred. bijz. diienst voor Diac.huizem te En schede; te Jutphaas: J. de Bruyn te Gemert; te Rotter da m-OharloisE. C. B. Kok te Bus- sum; te Rotterdam-Charlois (toez.): 9e pred. plaats met bijz. opdracht B. v. Gelder te Winterswijk; te Nieuwkoop (toez.): C. Th. Niemeyer te Birdaard-; te Winschoten (Evan-g.): J. Kramer te Nieuw Buinen. Aangenomen naa-r Maarssen (2e pred.pl.); W. Bousema te Zuid'-Beijerland; naar Tiel: A. N. v. d. Kreeke te Berkhout. Geref. Kerken Beroepen ée Utrecht (als ziekenh. ptredi-k.) Joh. Booy te Heinekenszan-d. Bedankt voor Eist (Gld.): J. Hoekstra te Pieterburen; voor HardinxveldF. Dressel- huis te Oldeboorn. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen te Nijkerk: H. Amelin-k, cand. te De Bilt. Geref. Gemeenten Beroepen te Giessendam: Corn. Hegeman-, cand. te Rotterdam. DE ZEVENDE FACULTEIT AAN DE AMSTERDAMSE GEM. UNIVERSITEIT Naar aanleiding van de, door de Amster damse raad op 29 Januari j.l. goedgekeurde voordracht tot wijziging der verordening tot regeling der U-ndversiteit, waarbij de facul teit der Politieke en Sociale Wetenschap pen aan de Gem. Universiteit werd inge steld, heeft minister Giielen thans doen weten, ,,dat hij zich wel met de algemene strekking van de wijziging kon verenigen, doch dat de regeling op enkele punten on overkomelijk bezwaren ontmoet." De minister za-1 de in art. 72 der H.O.-wet bedoelde verklaring van „geen bedenking" geven indien de opgenomen adhvijking van de eisen -betreffende de toelating tot de universitaire examens zo-u komen te ver vallen. B. en W. hJëbben de raad voorge steld, de-ze verandering aan t>e brengen. PERSONALIA Benoemd tot hulpprediker te Utrecht, A. Luteyn em. en hulppred. te Delft; te Voorburg ds P. J. Grondel Jr, zendeling, leraar met verlof. Accoord te Batavia? Maar dan een raar accoord 'Vervnio van Pag. 1 Tevens werd van de meeste gezagheb bende zijde verklaard, dat Sjarifoeddin heeft toegestemd wat nog door het kabinet in Djokja moet worden goed gekeurd Woensdag (dus heden - Red.) 1 minuut voor middernacht onmiddellijk per openbare order aan de Indonesische strijdkrachten bevel te geven, onmiddel lijk het vuren te staken, alle vernielin gen achter het front terstond stop te zetten en direct een eind te maiken aan de voedselblokkade tegen door de Ne derlanders bezette steden. Men verklaarde dat Nederland op de bijeenkomst van Dinsdag heeft voorge steld, dat de troepen aan beide zijden zich op 10 kilometer van het huidige front terugtrekken. Sjarifoeddin stelde voor, dat de troe pen zich geheel tot in hun garnizoenen zouden terugtrekken, waarmee de Ne derlanders zich voorlopig accoord zou den hebben verklaard. Voorts werd vernomen, dat dr Van Mook op de gesloten bijeenkomst van Dinsdag Sjarifoeddin verzocht heeft, do cumenten inzake het compromisvoorstel voor de gendarmerie en de order tot het staken der vijandelijkheden te onder tekenen. Men verklaarde, dat Sjarifoed din zich .mondeling met beide plannen accoord had verklaard, maar met de on^ dertekening wilde wachten, totdat de republikeinse regering in zijn geheel de documenten had bestudeerd. Sjarifoeddin zou echter sterke poli tieke tegenstand in Djokja ontmoeten. Men toonde zich niettemin optimistisch over de vraag, of hij steun voor deze voorstellen zou kunnen krijgen. (Bij het bovenstaande tekenen we voorlopig aan, dat dus, indien het A.P.- bericht juist zo zijn, het Nederlandse toe zicht in de Republiek volkomen zou wor den uitgeschakeld. Hoe we daar over denken behoeft hier nog niet eens uitdrukkelijk te worden herhaald. Red.) Tegenstrijdige berichten over de onderhandelingen in Indië Aneta seinde vanmorgen twee berich ten uit Djokja, die elkaar zeer duidelijk tegenspreken. Het ene meldt, dat van republikeinse zijde de voorstellen be treffende de gemeenschappelijke gendar merie die wij elders in ons blad op- nomen als redelijk kwalificeerde en men van die zijde optimistische ver wachtingen had. Eenn ander telegram maakt melding van een uitspraak van Sjarifoeddin, welke uitspraak neerkomt op het tegenovergestelde van wat hij met dr Van Mookovereenkwam, n.l.: dat in eerste instantie politieke za ken moesten worden beslecht tussen Nederlanders en Indonesiërs zelf, ter wijl de gendarmerie-kwestie en de sta king der vijandelijkheden van tweede importantie zouden zijn en vanzelf geregeld kunnen worden, zodra de po litieke problemen opgelost zijn. Wanneer de beslissing van het republikeinse ka binet niet vandaag afkomt, zal vol gens Aneta Setyadijit, de leider der republikeinse delegatie, morgen naar Batavia terugkeren. Dr. Gani, de repu blikeinse minister van Economische Za ken, zal binnenkort een reis langs de demarcatielijnen van Sumatra aanvan gen, terwijl andere Indonesische autori teiten Java voor hun rekening zullen nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2