Wat er in de omliggende plaatsen voorviel Dag aan dag langs de oevers van de Rijn NIEUWE LEIDSCHE COURANT S DINSDAG, 15 JULI 1M» BENTHUIZEN Zaterdag 19 Juli zial een huis-aan- huis-collecte worden gehouden ten bate van het Ned. Roode Kruis. Gevonden in café Van Staalduinen een inlegvel nr. 21287 imannen. Terug te verkrijgen bij A. van Staalduinen. HAZERSWOUDE-DORP. Met grote dank bericht de P.A.C.- commissie, dat de schapencollecte voor de school heeft opgebracht een bedrag van 360,55. De gewone collecte voor de Ned. Herv. Kerk heeft in de maand Juni op gebracht een bedrag van 275,95, de collecte voor de diaconie ƒ303,43 en de extra collecte voor de generale kas 90. De kerkeraad van de Geref. Kerk alhier heeft welwillend het kerkgebouw afgestaan voor de op Zondag 20 Juli a.s. te houden afscheidspredikaitie van ds. P. L. Kiehl, Ned. Herv. predikant alhier, wegens zijn vertrek naar Etten en Leur. Daar het kerkgebouw zeer zeker te klein zal zijn om alle belangstellenden te bevatten, heeft de kerkeraad besloten, die Zondagmorgen een jeugddienst te houden in het gymnastieklokaal, welke dienst zal worden geleid door de heer M. Jansen. Daar wordt de jeugd ver wacht, die tot de afscheidsdienst geen toegang zal kunnen hebben wegens plaatsgebrek. Woensdagavond hoopt de heer Leen 't Hart, organist der Westerkerk te Delft, een concert te geven op het orgel van de Geref. Kerk alhier, met mede werking van het solokwartet van het Kerkkoor te Delft. Zowel het orgel als de concertgever doet ons een avond van genot verwachten. Men verzuime niet van deze gelegenheid gebruik te maken, om van een goede ontspanning te kun nen genieten. HILLEGOM. De E.H.B.O. houdt a.s. Woensdag avond om 8 uur een grote oefening op het terrein van de steenfabriek „Arnoud" aan de Leidsestraat. Woensdagavond om 8 uur zal op het Patrimoniumplein een openluchtsamen komst worden gehouden, uitgaande van de Evang. Commissie van de Geref. Kerk. Spreker is ds Dokter van Bennebroek. Een zangkoor zal zingen. In het pakhuis van de fa Van Gen- nip in de Hofstraat brak een felle brand uit. De brandweer, die zeer spoedig aan wezig was, bluste het vuur snel. Een grote Uitspraken Tribunaal Het tribunaal te Leiden deed hedenoch tend de volgende uitspraken: N. H. Fermes te Katwijk, reeds in vrij heid gesteld, ontzetting uit de kiesrechten, verbeurdverklaring van het vermogen tot een bedrag van f 500. A. de Jong te Leiden, internering voor de tijd, reeds in detentie doorgebracht, ontz. uit de kiesrechten, verbeurdverklaring van het vermogen tot een bedrag van f 500. P. J. K. Determan te Oegstgeest, intern, voor de tijd van 4 jaar, n.l. tot 18 Mei 1949, ontz. uit de kiesrechten, het recht om open bare ambten te bekleden en om te dienen bij de gewapende macht. J. B. v. d. Burg te Leidschendam, intern, gedurende 6 jaar, n.l. tot 31 Aug. 1951, ontz. uit de kiesrechten, het recht om openb. ambten te bekleden en om bij de gewapen de macht te dienen. W. H. v. <1. Berg te Leidschendam, intern, voor de tijd van 3 jaar, n.l. tot 7 Mei 1948, ontz. uit de kiesrechten, het recht om open bare ambten te bekleden en het recht om te dienen bij de gewapende macht. JUBILEUM BIJ SIJTHOFF'S UIT GEVERS MIJ. Vandaag is het 50 jaar geleden, dat de heer I. Devilee, monotypegieter bij A. W. Sijthoff's Uitgevers Mij N. V., als leerling-zetter zijn loopbaan begon. In tegenwoordigheid van familie en 't voltallig personeel werd de jubilaris na mens de directie toegesproken door de algem. procuratiehouder, de heer P. J Merkeleyn, die hem een enveloppe met inhoud overhandigde en zijn echtgenote een bloemenhulde aanbood. Voort werd het woord gevoerd door de alg. bedrijfsleider, alsmede een collega, namens het gezamenlijk personeel, die hem eveneens een geschenk in geld of freerde, terwijl aan zijn echtgenote een fruitmand werd aangeboden. Een door collega's keurig uitgevoerd en origineel bedacht album vermeldde de namen van allen, die aan dit hulde blijk hadden deelgenomen. Bovendien ontving hij nog een cadeau van „A. W. S." Na een dankwoord van de jubilaris bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. 50 X PRAAG VISA-VERSA Heden heeft de chauffeur J. de Wit uit Oegstgeest, in dienst van Wagemaker's Expeditiebedrijf, de 50ste rit naar Praag visa-versa aangevangen. Zoals bekend, geschieden deze transporten naar de hoofdstad van Tsjecho-Slowakije in het kader van de goederenuitwisseling tus sen dit land en Nederland. Voor het vertrek werd de chauffeur namens het bedrijf toegesproken door de heer W. v. Zijp, die de capaciteiten van deze chauffeur memoreerde en voorts dank bracht aan alle medewerkers van dit Internationaal Wegtransport. hoeveelheid lak was in het pakhuis opge slagen voor het moffelen van rijwielen. LISSE De oude garde is ons nog niet ge heel ontvallen! Mocht de heer Suyker- landt met zijn echtgenoote het gouden huwelijksfeest vieren, een feit, dat niet onopgemerkt is voorbijgegaan, dezer da gen was het de heer J. C. Zaneveld be schoren zijn tachtigste verjaardag te mogen vieren. Het was dien dag een komen en gaan van familieleden, vrien den en bekenden, die de heer Zaneveld kwamen gelukwenschen met het berei ken van de 80-jarige leeftijd! Welke Lis- ser zal de heer Zaneveld niet kennen. De heer Zaneveld heeft een welbesteed en werkzaam leven achter zich! Al spoedig na zijn benoeming tot gemeente-ambte naar volgde zijn benoeming tot ge meente-ontvanger in 1897 en hij mocht de gemeente in deze functie dertig jaren dienen, jaren waarin de gemeente van klein dorp uitgroeide tot het welvarende bloembollendorp als centrum van de Bloembollenstreek. Na dertig jaren van arbeid ging hij in 1927 met eervol pensioen de actieve dienst verlaten, maar het publieke leven werd door hem daarmede niet losgelaten. Gedurende zijn ambt als gemeente-ont vanger werd te Lisse opgericht de Coöpe ratieve Boerenleenbank, welke hij 32 jaar als kassier diende en het is de heer Zaneveld een vreugde, dat de bankinstel ling nog steeds vooruitgaande is. Het zij hem gegund nog enige jaren in ons dorp te mogen verkeren te midden van vrienden en bekenden. Ook van deze plaats bieden wij de hoogbejaarde jabila- ris nog onze gelukwensen aan. NOORDWIJK Boerderij „De Poppenkast" te Voor schoten organiseert een openingsvoorstelling van het poppenspel, te geven door Cia van Boort op Donderdagavond, half 9 in het zaaltje Pr. Hendrikstraat 10. Vertoond zul len worden: „Impromptu" en „De grap van Peerke". Woensdagavond 8 uur zal voor de Geref. Bond spreken ds J. Goslinga van Utrecht. GEBOREN: Adeline d. v. Idema Greidanus en J. J. Meissner; Adrianus z. v. J. v. Rooyen en M. P. Warn aar; Pie- ter z. v. W. Barnihoorn en M. Buys; KATWIJK De extra voedirugskaarten MD 709/710 voor a-s. en jonge moeders, geldig voor het tijdvak van 3 Aug. t/m 27 Sept., zul len worden uitgereikt: Dinsdag 22 Juli v.m. A t/m G, nn.m. H t/m K; Woensdag 23 Juli v.m. L t/m T, n.m. V t/m Z. Kan toren open 8.3011.45 uur en 1.303 uur. De afgifte van textielpunten ten behoeve van a.s. moeders heeft plaats bij de 2e verstrekking van het voedingskaartje. Deze worden zonder oproep afgegeven. Een formulier behoeft niet te worden in gevuld. Alleen zij die in aanmerking wen sen te komen voor dekentjes en een matrasje, dienen dit echter wel per for mulier aan te vragen. De stamkaarten van de a.s. moeders resp. jonge moeders en eventueel van de jonggeborene, zomede het controlekaartje CM 703, dienen te worden medegebracht. GEBOREN: Ariea, d. v. M. Berkheij en G. Haasnoot; Arie N. M., z. v. C. Jon ker en A. van Duijn; Leuntje C., d. v. J. van Rijn en A. van der Plas; Johanna M., d. v. D. Snijer en T. van Beelen; Nicolaas G. A., z. v. N. van Maren en J. van der Drift. ONDERTROUWD: W. Harreveld en C. B. Compeer; G. Plug en J. Klein; L. Kraaijenoord en J. de Vreugd; N. Ouwe hand en J. van Duijn; M. Kuijt en G. de Mol. GEHUWD: D. van Duijveribode en A. A. van der Plas. OVERLEDEN: C. van der Plas, 72 j., geh. m. J. v. d. Marei; D. van Rijn, 82 j., wed. v. J. Jonker. KATWIJK AAN DE RIJN De collecte voor „Pro Rege", die in de afgelopen week werd gehouden, heeft f309,93 opgebracht. KATWIJK AAN ZEE. Konden we eertijds melden, dat er een Ohr. korfbalclub „Rapiditas" is op gericht, gisteravond had de oprichtings vergadering plaats van de Chr Korfbal club „De Rijnmonders". Het is de bedoe ling voorlopig te trainen, terwijl een vol gend seizoen in de competitie meege speeld zal worden. De club begint met 25 leden en elke Woensdagavond zal er ge traind worden op een terrein aan de Binnenwatering. De clubkleuren zijn blauw shirt met embleem, een witte rok of broek en blauwe sokken of kousen. Een lid van de Leidse korfbalclub Pernix zal als trainer de oefeningen leiden. Het be stuur van de jonge vereniging bestaat uit de volgende dames en heren: W. Kroon, voorz.; A. v. d. Graaf, 2e voorz.; mej. T. v. d. Plas, secr.; mej. R. Parlevliet, 2e secr.; J. v. Leeuwen, penn.; M. Haasnoot, commissaris v. materiaal en mej. M. de Haas, alg. adjunct. Ook deze vereniging wensen we veel succes en met belangstel ling zullen de resultaten tegemoet gezien worden. Adriaan z. v. L. Dubbelaar en T. Sloof; Petrus C. Th. z. v. J. S. Hogervorst en J. J. Vink; Hendrikus J. M. z. v. E. Vink en J. de Haas. OVERLEDEN: J. A. Hellema 49 j.; J. W. Meijer 69 j.; W. Tennekes 72 j.; D. G. Parlevliet 83 j.; H. Blok 47 j. ONDERTROUWD: G. v. Maastricht 26 j. en C. Plug 20 j.; B. v. Leeuwen 24 j. en N. Vegt; P. G. Broere 28 j. en H. A. van Geneygen 25 j. GETROUWD: W. v. Nugteren 32 j. en C. Marijt 23 j.; F. v. d. Heide 57 j. en L. Voorhoeve 38 j.; G. J. Kuyvenhoven 26 j. en H. J. J. v. d. Plas 23 j. NOORDWIJKERHOUT. De Chr. muziekver. „De Harpe Da vids" behaalde Zaterdag j,L op het con cours te Diemen een 2e prijs in de 2e af deling met 373 puinten. Onze plaatsgenoot, de eerw. pater A. v. d. Werf, van de Congregatie van de Sint-Jozef te Mill-Hill, die op Zondag 6 Juli in Engeland tot priester werd gewijd, werd Zaterdagavond aan de grens der pa rochie door de R.K. Muziekver. „Ste. Jeanne d'Arc" en de R.K. Jeugdverenigin gen feestelijk ingehaald. Zijn ouders, de burgemeester en de geestelijken van de St. Jozefparochie reden in de stoet mee naar de kerk. SASSENHEIM Mej. A. Duym is te 's-Gravenhage geslaagd voor het examen boekhouden van de Vereniging van Leraren. De heer A. Koster is geslaagd voor het heren- kappersvaik. Voor het examen Engelse Handelscorrespondent is geslaagd mej. A. Boter. Onze plaatsgenote mej. Annie van Tol is te 's-Gravenhage geslaagd voor het diploma kantoor-stenograaf. De dames G. Ciggaar, D. Möhlman en N. v. Niekerk behaalden het diploma costumière der H.C.V. Op Woensdag 16 Juli van 912 uur v.m. en van 1.303.30 n.m. en op Zater dag 19 Juli van 911 uur zal er gelegen heid zijn op het distributiekantoor tot het indienen van een aanvraagformulier voor bijzondere arbeid. De gemeenteraad vergaderde o.l.v. burg. Sandberg van Boelens, die na de opening weth. Malmberg feliciteerde met de gezinsvermeerdering en weth. Voge laar met het a.s. huwelijk van zijn doch ter. Het vermenigvuldigingscijfer gewoon I.o. en het v.l.o. voor het 1 April aan gevangen sohoolgeldjaar werd vastgesteld op 2. Wegens vertrek van mej. E. A. M. v. d. Voort, onderwijzeres aan de R.K. meisjesschool, werd als lid der commis- Voor het prop. examen voor bouw kundig ingenieur is te Delft aan de Techn. Hogeschool geslaagd onze plaats, genoot, de heer H. v. d. Marei. KOUDEKERK A. D. RIJN De Bond van Plattelandsvrouwen afd. Koudekerk organiseerde een boottocht voor Ouden van Dagen. De reis werd gemaakt per motorschuit „Blom" en had als einddoel „Schiphol". Zag het weer er aanvankelijk dreigend uit, tegen de middag klaarde de lucht op en toen de boot om half één afvoer was er zowaar een bleek zonnetje. Via de Braassemermeer ging het naar Schiphol waar onder deskundige leiding het vliegveld werd bezichtigd. De terug reis ging via De Kaag en tegen 9 uur arriveerde het gezelschap vrolijk zingend weer op het punt van uitgang, waar het fanfarekorps „Kunst na Arbeid" op mu zikale wijze de blijdschap uitte van het weerzien. Van de zijde der bevolking bestond grote belangstelling toen de boot 's avonds aankwam. De organiserende vereniging en allen die 't mogelijk heb ben gemaakt de Ouden van Dagen een genoeglijke middag te bereiden komt een woord van hartelijke dank toe. Donderdag 17 Juli, des namiddags 2 uur is er aan de dokterswoning gelegen heid tot kosteloze inenting. Het trouw boekje moet worden meegebracht. De leerlingen der hoogste klassen der Openbare School alhier maakten per motorboot van der Velden hun jaarlijks uitstapje. Toen de jeugd aan boord stapte, was er nog iets van de zon te bespeuren, maar nauwelijks waren de touwen los gegooid, of er barstte een geweldige regenbui los die de jeugdigen ijlings in het ruim deed verdwijnen. Practisch is het die dag niet droog ge weest, doch ondanks dat heeft men zich best vermaak. Mede in verband met de weersom standigheden werden de reisplannen ge wijzigd en zette men eerst koers naar Amsterdam, waar een rondvaart door de havens werd gemaakt. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan Artis en op de terugreis werd Schiphol bezocht. Een deskundige rondleiding verhelderde veel en de jongens en meisjes genoten daar van ook zeer. Ongeveer 9 uur arriveerde men weer te Koudekerk, waar een regenbui het slot vormde van dit, ondanks alle be zwaren, toch nog geslaagde uitstapje. VALKENBURG - De iheer N. D. E. Berghout, onder wijzer aan de Ohr. sdhool alhier, is gis teren te 's-Gravenhage geslaagd voor het examen Handelskennis L.O. Plotseling de weg overgestoken Vjjfjarig meisje gedood onder Hazerswoude Gisterenmiddag speelde het ongeveer 5-jarig dochtertje van de landarbeider Z. H. op de Hogeveenseweg onder Ha* zerswoude. Het kind stak vlak voor eett uit de richting Boskoop komende auto de weg over. De chauffeur remde uit allo macht, maar kon niet verhinderen, dat het kind onder de auto kwam. Zwaar verminkt werd het meisje opgenomen. De direct ontboden dokter Meijst, diO spoedig ter plaatse was, kon slechts do dood constateren. De politie stelt een onderzoek in naar de vraag, in hoeverro de chauffeur schuld treft Prinsesjes bruids- en bloemen* meisjes Prinses Margriet strooide bloemen voor de voeten van haar vroegere ver zorgster zuster A. Huidekoper en do heer U. G. Cavius, toen deze het kerk gebouw van de Doopsgezinde Gemeentd aan de Eemnesserweg te Baarn betrat den, waar gistermiddag hun huwelijk: werd ingezegend. Prinses Irene fungeer de als slippendraagstertje en ook het oudste prinsesje, Beatrix, was bruids meisje. De Prinses en Prins Bern hard waren in de kerk. Ds D. Richard van Bussura leidde de dienst De belangstelling van de zijde der be volking was groot. De Nederlander Jan Bons werd tweede in de door de UNO uitgeschreven prijs vraag voor de beste UNO-affiche van dit jaar. Hij won 1000 dollar. sie schoolverzuim benoemd mej. A. M. A. van Ballaert, onderwijzeres aan di<5 school. Besloten werd een geldlening, groot f321.600, aan te gaan bij de Banfe voor Ned. Gemeenten. Bij het punt „aankoop industrieterrein** stelde de voorz. voor, in geheime ver gadering over te gaan. Na heropening deelde de voorz. mede, dat in de raads vergadering van 26 Febr. 1946 in principe was besloten tot het onteigenen van de in het uitbreidingsplan voor industrie terreinen aangewezen gronden j^ajloij de Nieuwe Sassenheimervaart. B. en W. heb ben met de eigenaren overleg gepleegd en zijn tot overeenstemming gekomen. Voorgesteld werd dus, tot aankoop over te gaan. Het terrein is totaal 4.10.95 ha, waarvan 0.56.85 ha a f 1.20 per ca (is f 6.822) en 3.54.10 ha a f 1 per ca (is f35.410). Totaal f42.232, verminderd met een bedrag van f 2.000 en vermeerderd met f 4.000, als schadeloosstelling van de pachten. Uiteindelijk bedrag f 44.232. Te betalen aan de commissie van deskundi gen voor honoraria en verschotten f 1.262.50, waarvan de helft komt in min dering van de koopprijs. Dit voorstel werd aangenomen. De plannen voor aanleg van sportterreinen zullen aan de D.U.W. worden voorgelegd en t.z.t. in de raad worden gebracht. HAAGSE POLITIERECHTER. De slager J. Z. te Bodegraven had zijn hulp verleend bij het clandestien slachten van een schaap, voor welk feit hij zich bij de Haagse politierechter had te ver antwoorden. De Officier vorderde tegefl verdachte vier weken gevangenisstraf. De rechter veroordeelde tot f 100 boete of 20 dagen hechtenis, en dan voorwaardelijk! een maand gevangenisstraf met drie jaati proeftijd. Er was door de tuinder W. N. v. d. M. te Roelofarendsveen clandestien een var ken geslacht, en hoewel dat niet ten <jliei>- ste van de handel was geweest, wilde de Officier toch een flinke waarschuwing! geven in de vorm van f300 boete of 40 dagen hechtenis, en voorwaardelijk twee maanden gevangenisstraf. De rechter volstond met het opleggen van twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk! met twee jaar proeftijd. BIJZ. GERECHTSHOF De schilder J. G. Pas de Loup te Al phen aan de Rijn heeft zich voor het Bijz. Gerechtshof te verantwoorden gehad we gens hulpverlening aan de vijand, door in dienst te treden bij de NSKK. Tegen verdachte werd vier jaar gevangenisstraf geëist. Het Hof heeft deze straf opgelegd met aftrek van preventief, en ontzetting uit de kiesrechten. De slager E. N. v. d. B. te Zwammer- dam was behulpzaam geweest bij het clandestien slachten van een schaap, vooc welk feit de Officier bij de Haagse po litierechter tegen hem drie maanden ge vangenisstraf eiste. De politierechter ver oordeelde verdachte tot twee maanden gevangenisstraf. De veehouder C. J. K. te Alphen aan de Rijn had met melk dingen uitgehaald, die in strijd waren met de distributiewet, en bovendien had hij clandestien ge slacht. De Officier vorderde tegen ver dachte twee maanden gevangenisstraf; het vonnis werd conform die eis met af trek van preventief. De filiaalhouder J. J. van R. te Leiden nam kaas in ontvangst, zonder er bor> nen voor te geven, hetgeen dus zoveel betekende als zwarte handel in de kaas De Officier vorderde tegen verdachte eeen maand gevangenisstraf, waartoe d* rechter ook veroordeelde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5