Van kano en biezen kistje tot zeeroverschip Leert toch, hoe een mens blijft drijven! Meer ruimte voor med. studenten te Leiden NBUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG, 15 JULI 1947 Stadsnieuws De expositie „Schepen uit verre landen" in „Volkenkunde" Door een nodig geworden reorganisatie van de opstelling van een der afdelingen van het Rijksmuseum voor Volkenkunde te dezer stede kwam tijdelijk plaats vrij voor de hedenochtend geopende tentoonstel ling van vaartuigen en modellen van vaar tuigen. De expositie is groot genoeg van omvang om er de meest belangrijke typen van de gehele wereld buiten Europa te tonen. De eigen studieverzamelingen van het museum boden reeds een rijk en zeer ge varieerd materiaal. Enkele lacunes konden door welwillende medewerking van zus terinstellingen worden aangevuld, n.l. van het Museum voor Land- en Volkenkunde, het Maritiem Museum „Prins Hendrik" te Rotterdam, het Museum voor het Onder wijs te Den Haag, het Indisch Instituut en het Ned. Historisch Scheepvaartmuseum te Amsterdam. Reeds wer^ in ons blad uiteenge zet, welke verschil lende motieven tot het organiseren van deze expositie heb ben geleid; aller eerst de strijd te gen de natuur, tegen water en wind, daarnaast de schoon heid van het schip, waarbij tevens het avontuurlijke ele ment een rol van betekenis speelt. Interessant is het, de factoren te be studeren, die tot de bouw van een be paald soort schip hebben geleid, fac toren, die voort spruiten uit de geografische ligging de aard van het wa ter, de behoefte (lange of korte af stand, rustig water of wilde stroomver snelling) en de cul turele traditie. Zo werd elk schip de drager van een stukje cultuur; zijn plaats in het cul tuurleven van vele volkeren werd zelfs groot. Tot oné Ne derlanders, spreekt dit zeer zeker wel! Maar men behoeft niet wetenschappe lijk onderlegd te zijn op het gebied der navigatie, om toch van deze expositie te kunnen genieten. De duidelijke leidraad verklaart veel en toont, dat elk schip een eigen karakter heeft, een „ziel", zoals de zeevarenden zeggen. Voor de liefhebber wordt het bekijken van schepen, vervoer middelen bij uitstek, waarin veel avontuur lijks zit, een avontuur op zichzelf. Met deze in zeven zalen van het Rijks museum voor Volkenkunde uitgestalde schepen en modellen legt, naar we menen te mogen constateren, dr C. Noteboom, con_ servator, alle eer in. Uit de gehele opzet spreekt een grote deskundigheid, die trou wens ook bleek bij de rondgeleiding. Als we enkele voorbeelden noemen van interessante modellen, maken we geen aan spraak op volledigheid. Dit zou, gezien het grote aantal 202 nummers! ook niet kunnen. Om in ruime mate de belangstel ling te wekken, verwijzen we echter naar enkele modellen. Nummer 32: Chinese sampan, Singapore, opgebouwd vaartuig met kiel, zware stevens en inhouten. Gespleten achterschip (mis schien afkomstig van vlotten?) Nr 35: Slank model van een opgebouwd vaartuig, Madoerese type met „vlerken", dubbele uitleggers met bamboedrijvers. Voor vervoer op zee van personen en goe deren. Nr 59: Balsa van het Titicaca-meer, Peru, een uit rietbundels samengebonden vlot met 'n vierhoekig uit riet vervaardigd zeil. Her innerend of is ongeveer gelijk aan de riet- vlotten, die thans nog aan de Boven-Nijl worden gebruikt. Ze werden en worden daar gebruikt in alle grootten. Mozes was waarschijnlijk in een dergelijk „biezen kist je" aan de oever van de Nijl verborgen. Nrs 68 en 69: Zeer primitieve boten uit Noordoost-Siberië. Nochtans voor de zee vaart bestemd. Een uit planken opgebouwd vaartuig met vrij vlakke bodem en uit twee overnaads tegen elkaar bevestigde plan ken bestaande zijkanten. De bodem steekt onder het voorschip uit en draagt een hou ten doorn, gesneden in de vorm van een dierenkop. Nrs 80 en 81: Chinese bloemenschepen. Over bijna het gehele schip is een ruime woning gebouwd, waarvan de voorzijde ver sierd is met fraai snijwerk. Nr 93: Japans koopvaardijschip. Het ach terschip is sterk naar boven gekromd rond de ruime roerbun. Langs het hele schip een hoge verschansing. Over het achterschip een rond dek. Nabij de voorsteven een kort, naar voren hellend dek. Achter het mid den een vierkante paalmast met Japans zeil. Aan de galg op het voorschip een zeer lichte paalmast met een klein voorzeil. Nr 98: Chinees koopvaardijschip, veel snijwerk en geschilderd in zwart, groen en goud. Men lette ook op het altaar. Met der gelijke schepen voer men op Australië, etc. en zelfs eenmaal de Thames op! Nr 104: Model van een .vaartuig met ge wrongen achterschip", zoals de vertaling uit het Chinees ook luidt. Het achterschip wijkt geheel weg, om te voorkomen, dat het zou worden kapot geslagen bij het bevaren der Japans koopvaardijschip (nr 93) met vierkante paalmast en Japans zeil, aan de galg op het voorschip een zeer lichte paalmast met klein voorzeil. gevaarlijke stroomversnellingen van de Kung tau, een zijrivier van de Yangtse. Men lette verder ook op de nummers 42, brede open boot, vervaardigd van die renhuiden, die over een geraamte van hou ten latwerk zijn gespannen; vrouwenboten van Groenland; 66, het prachtige statie vaartuig van de koning van Siam; 119, de pittoreske boomstamkano met vleugelvor- mige zeilen van palmblad van het Yule- island, Z.O. Nieuw-Guinea; 167, het zo avontuurlijke zeeroversschip uit de 19e eenw; 202, ceremoniële boot (boomstam kano) van Nieuw-Guinea, met mytholo gische voorstellingen van personen, dieren en voorwerpen. Van kano tot zeeroverschip en ceremo niële boot vindt men dus op deze wel zeer interessante expositie. Een bezoek lijkt ons deze uitgebreide collectie ten volle waard. Is dit ongeveer het model van het „biezen kistje", waarin Mozes lag? jjfiunmer 59: Balsa van het Titicaca- meer. Aardappelen- en groentehande laren gaan met vacantie Voor onze huisvrouwen in Leiden en om geving is het dus: opletten! Men verzoekt ons speciaal de lezeressen van ons blad er attent op te maken, dat de aardappelen-, groente- en fruithande laren in Leiden, Leiderdorp, Voorschoten en Zoeterwoude Maandag 21, Dinsdag 22 en Woensdag 23 Juli a.s. wegens vacantie hun zaken zullen sluiten, terwijl op die dagen ook niet zal worden gevent. Met het oog op de voedselvoorziening is het van groot belang voor de huisvrou wen, dat zij ziich dus tijdig van aardappe len en groente voorzien. MULO-EXAMENS Voor het Mulo-diploma A zijn geslaagd H. Ciere, F. Filippo, J. A. van Zoest, M. J. Vreeken, G. M. M. Segaar, C. Reijngoudt, J. B. Reyneveld, H. S. Munnik E. P. v. d. Meyden, E. H. Hemmen, A. Smit, M. C. Bijleveld, W. A. A. Corbijn van Willens- waard, E. Delmeer en J. Hartman, allen te Leiden; H. Naber, A. G. Bosman, E. Ver sluis, N. E. van Leeuwen, G. Haakman, Maart je Offers en F. H. de Jong, allen te Alphen aan de Rijn; E. Rodrigues te Ha- zerswoude; I. v. d. Oever en N. J. C. Hart- gerink, beiden te Oegstgeest; J. v. d Marei te Katwijk aan Zee, Geertlje Blonk en J. van Briemen, beiden te Bodegraven; M. W. v. d. Heul te Rijnsburg en M. J. Kaaijk te Voorschoten. Voor diploma B is geslaagd: J. Prevo te Leiden. Ik wil er maar mee zeggen... Thans is ook voor mij de heerlijke rustperiode aangebrokendie men ge- woonlijk vacantie pleegt te noemen. En aangezien het vreemde feit zich voordoet dat, wanneer ik vacantie hebmij het hele „grote" gebeuren op de nietige aardkorst, die men wereld noemt, geen steek kan schelen, zul je dus in de ko mende dagen vergeefs boven in de vierde kolom van de vierde pagina naar de wondere gedachtenassociaties van je ik mag het misschien wel zeggen vriend Jantje van Leyden zoeken. Verder hoop ik, dat het deze week goed weer blijft; een lekker zonnetje, een beetje wind en weinig regen; dat zal diegenendie vorige week reeds met va cantie gingen wel zo aangenaam zijn, ter wijl ikzelf gelijk ook dat mooie weertje meeneem. 't Gaat toch in ene moeite door. Aan alle mijne lezerszowel in Neder land als in Indië, deel ik mede, dat gij mij a.s. Maandag weer op mijn oude standplaats kunt vinden. Zegt het voort!! Dat wil ik maar zeggen. JANTJE VAN LEYDEN. HAAGSE GERECHTSHOF Wegens diefstal door middel van in braak, heeft in hoger beroep zich voor het Haagse Gerechtshof te verantwoor den gehad M. L. uit Leiden. Verdachte had zich toegang verschaft tot een pakhuis, en diverse goederen ge stolen. Het Hof heeft arrest gewezen, en het vonnis der rechtbank bevestigd. Zeventig jongens en meisjes leg den de zwemproef af LEER ZWEMMEN! Als een kraantje zonder water, Als een vloerzeil zonder vloer, Als een auto zonder wielen, Als een bootje zonder roer, Als een elftal zonder voetbal. Als een deksel zonder pan, Is een jongen of een meisje, Ieder, de niet zwemmen kan. Mensenkind! Het is zo heerlijk Om, vooral bij zonneschijn In het held're frisse water Met jezelf alleen te zijn. 't Is niet enkel voor je lichaam, 't Is ook goed voor je verstand, Niet alleen voor 't hoofd van buiten, Maar ook voor de binnenkant. En de hoofdzaak: als je ooit eens In verdrink-gevaar verkeert, Moet je laatste zucht dan wezen: Had ik toch maar het geleerd? Leer toch, hoe een mens blijft drijven! Leer toch hoe je uit moet slaan, Heel hun leve op 't droge, Hebben mensen daar wat aan? (CLINGE DOORENBOS). Wij zouden gaarne willen volstaan met bovenstaande versregels, ware het niet» dat nog steeds de berichten getuigen van verdrinkingsgevallen, nu en in de win tertijd. Leert daarom de jeugd zwemmen: zij krijgt er een reserve aan veiligheid door. die in ons waterland onontbeerlijk is. Amsterdam gaf het goede voorbeeld; aan tientallen scholen krijgen de leerlingen zwemles Het kind doet in het water bovendien gezondheid op. Daarom is het zo verheugend, dat in onze stad wederom een 70-tal jeugdige candidaten de proef heeft afgelegd tot het behalen van het zwemdiploma A. Hier zagen wij zelfs als jongste deel nemer een spruit van 6 jaren en het mag het personeel van de Zweminrichting „De 'T ACADEMISCH ZIEKENHUIS WORDT UITGEBREID De ministers Gielen, Neher en Drees hebben geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Stokman over het te kort aan ruimte voor de opleiding voor medische studenten te Leiden. Bij de bouw van het Academisch Zie kenhuis te Leiden werd er mee rekening gehouden, dat 200 tot 300 medische stu denten gelijktijdig aan de klinische werk zaamheden zouden deelnemen. Afgezien van de huidige abnormaal grote toeloop van studenten is het redelijk te verwach ten, dat het aantal Leidse medische stu denten, dat in de toekomst gelijktijdig klinisch zal moeten worden opgeleid, on geveer 1200 zal bedragen. Het is dan ook onvermijdelijk de mogelijkheden tot kli nische opleiding uit te breiden. De mi nisters zijn daarom bereid de inrichting daaronder mede te verstaan het uit voeren van verbouwingen en eventueel van uitbreidingen van de onvoltooide gebouwen op het terrein van het Aka- demisch Ziekenhuis ter hand te nemen. Het opstellen aldaar van semipermanente gebouwen (barakken) ligt niet in het voornemen. Aangezien de beschikbare bouwmaterialen beter voor de uitvoering van permanente gebouwen kunnen wor den gebruikt. MUTATIES NED. SPOORWEGEN. Met ingang van heden is benoemd tot ladingmeester bij de N. S. station Leiden de onder-ladingmeester J. Rijsdam. De aftredende ladingmeester zal 15 Augus tus, na 37j/2 jaar in functie te zijn ge weest waarvan 11 jaar te Leiden, het spoorwegbedrijf met pensioen verlaten. Minister Gielen beraadt zich er over, op welke andere wijzen aan het tekort aan klinische opleidingsgelegenheid tege moet gekomen kan worden. De ministers menen dat de positie der bouwmaterialen zal toelaten, dat wellicht reeds in 1948, tot oprichting der onvol tooide gebouwen op het terrein van het Akademisch Ziekenhuis kan worden overgegaan. SPREEKUUR WETHOUDER. De Wethouder van Sociale Zaken, de heer S. Menken, houdt morgen spreek uur van 1415 uur. Distributievorm Woensdag zijn aan de beurt voor het afhalen van levensmiddelenkaarten die gezinnen, waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeft van 62.50165.500. Het kantoor is geopend van 8.3011.45 en van 1416 uur. Arbeiders, werkzaam in bedrijven met minder dan 10 man personeel, moeten een individuële aanvraag voor werk schoenen indienen op Woensdag 23 Juli. De formulieren daartoe kunnen worden afgehaald op Woensdag 16, Donderdag 17 en Vrijdag 18 Juli. Afhalen der formulieren voor werk schoenen in de agentschappen: de ge hele week. Zij, die op Maandag 14 Juli (gisteren) een formulier voor het aanvragen van één toerbuitenband hebben ontvangen, kunnen dit inleveren op Woensdag 16 Juli voor de letters A t/m K, en op Donderdag 17 Juli voor de letters I t/m Zaan loket 5. Zijl" tot eer strekken, dat het in een korte tijd zoveel jongeren vertrouwd maakte met deze edele sport! Niet minder belangrijk was het feit, dat na deze opleiding, allen de proef van bekwaamheid met goed gevolg wis ten af te leggen. Het zijn de- volgende meisjes: Annie van Schooten, J. van Kampenhout. M. v. d. Ham, M. Mulder, T. Schouten, W. Lancel, J. Melet, R. Piket, R. v. d. Weij- den, W. Betgem, L. Roozendaal, R. v. d. Star, N. de Romijn, H. "Pet, P. Planjer, T. Baart, T. Roelandse, E. Trap, J. Blok. E. Stouten, C. Segijn, R. Beekman, C. Loof (L'dorp), B. de Bruin (L'dorp), J. van Leeuwen, W. Vavier, T. de Jong, A. v. d. Reijden, M. v. d. Pol, T. Laken, A. Sommeling, T. v. d Weijden en T Smit En de jongens: K. Stichter, K. Siere, D. Kuyvenhoven, T. Verbrugge, W. Roe landse, F. Beurse (L'dorp), F. de Vos (L'dorp), W. P. Jagel, G. v. d. Maas, J. van Leeuwen, A. Wendt, W. Linschoten, H. van Velzen, J. Oosthoek, H. Spruyt (L'dorp), A. Pardon, N. van Teijlingen, W. van Oosten, E. Teunissen, J. Fakkel, B. Vis, J. Baan, H. Neuteboom, J. v. d. Natv J. Vervoorn, W. v. Hoven, J v. d. Walle, J. Werner (L'dorp), B. Landes- bergen, J. Wagter, W. Steen, J. Bregman (L'dorp), K. van Dieperingen (L'dorp), C. Franse en C. Brandt. „Veelbelovende" jongeman maakte de Sleutelstad onveilig Wist door insluiping woningen binnen te dringen Dank zij de waakzaamheid van een be woonster van de Cronesteynkade is het de politie gelukt een „veelbelovende" 14-jarige Leidse jongeman, P. S. in handen te krij gen. Deze knaap trachtte door insluiping verscheidene woningen binnen te dringen om van daar distributiebescheiden en an dere kostbaarheden machtig te worden. Gis teren poogde hij dit weer te doen in een woning aan genoemde kade doch waar hem dit niet gelukte, toog hij naar een woning aan de Brandelerkade, waar hij meer succes had, want terwijl de bewoner een middag dutje deed, bemachtigde hij diens porte feuille. De dame heeft de jeugdige misdadi ger achtervolgd en hem in 't nauw gedre ven, waardoor de politie hem kon inrekenen. Bij onderzoek bleek, dat deze jongeman zich reeds tien maal aan een dergelijk feit had schuldig gemaakt. Nog dezer dagen had hij twee levensmiddelenkaarten ver kocht voor f 120 en dit bedrag binnen één dag met een vriendje opgemaakt. In verband met deze affaire is de 26-j. Leidenaar A. J. "S., die de bonkaarten van P. S. opkocht, wegens opzettelijke heling in arrest gesteld. De 39-j. stucadoor J. J. van L. uit Den Haag is gisteren tijdens het ver richten van werkzaamheden in de school aan de Paul Krugerstraat van 2 meter hoogte gevallen. Met een gebrokeo rechter pols en enige vleeswonden aan het gelaat is hij door de E.H.D. naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Pieternella, d v J J Gijsman en A Onvlee; Abram F, z v A F van der Heijde en C Schenkeveld; Truusje, d v P D van Zeist en J Tegelaar; Geertruida M, d v M Sommeling en H J Laman; Elisa beth G, d v P J Smit en J M Verhaar; Hen drik S, z v J Faas en A Berger; Johannes W, z v B H A Klink en J S Bull; Elisabeth, d v P Lepelaar en H van Tongeren; Nico- laas H, z v T M van Seggelen en J Groen; Jacobus G(Z vA J Hennik en G Hovestad; Adriana C, d v J Stoute en M C van der Heiden; Rudolf, z v H Neuteboom en E Stikkelorum; Adriana M, d v J van Aken en A G Wljnands; Willem, z v J Geijteman en H van Rijn; Johanna M, d v J Cramer en J A Smit; Joke H, d v N van den Berg en A P xan den Berg; Jan, z v J Laurier en A Bergman. OVERLEDEN: A M Verhoog, z, 5 weken. GEHUWD: C X Ruigrok en A E M Jong- mang

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4