Salim gaat zijn gang en de strijd woedt voort Tarwe voor de varkens, mais voor het brood IDist <11 't Verklaarde uitzicht NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG, 1# JULI 1947 [REPUBLIEK HEEFT OVER VLOED VAN WAPENEN Terwijl uit het communiqué van het Nederlandse hoofdkwartier te Batavia blijkt, dat de gevechten, die overal op Java en Sumatra woeden, de afgelopen week aan onze zijde drie doden en 15 ge wonden hebben geëist, heeft de republi keinse minister van buitenlandse zaken, Salim, te Bagdad aan Ass. Press medege deeld, dat hij niet van plan is naar Indië terug te keren, doch voort zal gaan met Eijn reis door de Arabische landen. Hij voegde er aan toe: „Ik heb via de Neder landse autoriteiten in Indonesië instruc ties ontvangen dat ik zo spoedig mogelijk moest terug komen, maar ik heb een tele grafische bevestiging van mijn eigen re gering gevraagd. Mijn missie wordt voort gezet, totdat ik rechtstreeks instructies krijg van mijn regering. Wij hebben onze onafhankelijkheid geproclameerd en de republikeinse regering is bezig dienaan gaande een overeenkomst met de Neder landers te sluiten. Als de Nederlanders ons het recht ontzeggen betrekkingen met derden aan te gaan, is dat een ontkenning van onze republiek". Agoes Salim zeide voorts .dat hij naar Amman en Beiroet zou reizen, doch dat hij binnenkort wel zal moeten terugkeren, omdat hij benoemd is tot hoofd van de republikeinse delega tie, die onderhandelingen moet voeren met de Nederlanders. Intussen zijn te Ba tavia de republikeinse ministers Setyadjit en Leimena aangekomen en later zal pre mier Sjarifoeddin komen om het_vraag- stuk van de gemeenschappelijke gendar merie persoonlijk met de Nederlanders te bespreken. De geest, waarmee deze on derhandelaars zijn bezield, blijkt uit Sja- rifoeddins verklaring aan Reuter voor zijn vertrek naar Batavia, dat de redevoe ringen van de ministers Beel en Jonkman en van dr Van Mook een schending vor men van Linggadjati, terwijl de requbli- keinse minister van voorlichting ver klaarde: „De Nederlanders willen geweld gebruiken". De republikeinse wapensmok kel gaat voort en de Philippijnse regering heeft een onderzoek gelast wegens de uit gebreidheid van die sluikhandel, die uit Mindanao en Solo wordt gedreven. De Mohammedaanse afgevaardigde van Solo verklaarde te Manilla volgens Ass. Press, dat wapensmokkel onnodig is, daar de Indonesiërs meer wapens hebben dan wie ook in dat deel van de wereld. Wapen smokkel is slechts turven naar het veen dragen. (Onze parlementsredacteur tekent bij dit bericht, dat uiteraard geheel voor re kening van Ass. Press blijft, het volgende aan: In Regeringskringen toont men zich verwonderd over de uitlatingen van Agoes Salim. Men weet niet beter, of de nieuwe republikeinse minister van Bui tenlandse Zaken is rechtsteeks door de regering-S jarifoeddin teruggeroepen. Mo gelijk is hierbij gebruik gemaakt van de tussenkomst van een Nederlandse zaakge lastigde in het Midden-Oosten. Het be richt wekt de indruk, alsof Agoes Salim nog niet op de hoogte is van de jongste ontwikkeling in de republiek, mogelijk zelfs niet eens van zijn "benoeming tot minister van Buitenlandse Zaken. Aan de andere zijde is het niet uitgesloten, dat Salim een politiek spel speelt om tegen over de tot de Arabische Liga behorende landen het republikeinse „gezicht te red den". Tegen zijn reis naar Amman en Beiroet bestaan geen bezwaren, mits deze niet tot gevolg heeft, dat nog meer diplo matieke betrekkingen In strijd met het accoord van Linggadjati worden aange knoopt) Ds J. D. v. Calcar, laatst predikant bij de Doopsgez. Gemeente van Beverwijk, is na een verblijf van acht jaar in Amerika in het vaderland teruggekeerd. De Zuid-Afrikaanse diamant-magnaat, Sir Michael Oppenheimer, trad Zaterdag te Londen in het huwelijk met Miss Helen Lucas-Tooth. Het tweetal zal de wittebroodsweken doorbrengen in En geland en later weer naar Johannesburg terugkeren. MOET EEN ANDERE WEG WORDEN INGESLAGEN Men schrijft ons: Hoewel de prijzen van grondstoffen, de loeien en de bedragen, die de sociale wetgeving vereist, nog steeds stijgende zijn, heeft de regering voor het lopende jaar d'e richtprijzen van de meeste akker bouwproducten verlaagd. Zo o. a. de richt prijs van tarwe. De prijs van de geïmpor teerde tarwe ligt ongeveer 6070 hoger dan de richtprijs van het inheemse pro duct. Nu is de landbouwer verplicht, zijn totale tarweproductie in te leveren. Hij moet dan veevoeder terugkopen, dat min der van kwaliteit is, maar bovendien 2025 duurder is dan de prijs, dden hij voor de ingeleverde tarwe ontvangt. Kan men er zich dan over verwonderen, dat de boeren een deel van hun tarwe achter houden om te gebruiken als veevoeder en dat deze naar de varkens gaat, terwijl de mensen veevoeder, in casu mais, in hun brood verwerkt krijgen? Het is duidelijk, dat de meest radicale controle hier niet veel kan uitwerken. Minister Mansholt heeft nog onlangs verklaard, dat in 1946 gemiddeld 535 liter melk per koe tegen een gemiddelde jaarproductie vaci 3175 liter per koe in de zwarte handel ver dwijnt. In het zelfde jaar zijn 64.000 melk koeien en 490.000 varkens langs zwarte weg verdwenen. Uit een en ander blijkt wel, dat zelfs het leger van controle- ambténaren niet in staat is, het geschetste kwaad ook maar enigermate te beteu gelen. Zaterdagmiddag werd door de Oud-Commandant Veldleger Luit.-Generaal J. J. Baron van Voorst tot Voorst, in Katwyk bij Cuyk (N.B.) een gedenkteken ont huld, ter nagedachtenis van de militairen, die in 1940 langs de Maas zijn gesneu veld. Het monument werd later overgedragen aan de gemeente Cuyk. Natuurwetensch. onderzoek als hulp bij onze defensie Rijksverdedigingsorganisatie Zaterdag geïnstalleerd Zaterdag werd in Den Haag de Rijks verdedigingsorganisatie T.N.O. (Toege- past-Natuurwetenschappelijk Onderzoek) geïnstalleerd, welke organisatie een taak zal krijgen op het gebied der defensie en het, aldus prof. de Vooys, mogelijk zal maken, dat ons land, klein in omvang en in mannental, door bijzondere intel lectuele prestatie toch een plaats van be tekenis in de rij der volken blijft in nemen. Prof. dr H. R. Kruyt hield als voorzitter van de Centr. Organisatie T.N.O. de installatierede, terwijl minister Fiévez, mede namens zijn ambtgenoot van Marine, zijn voldoening uitsprak over de gelegenheid tot samenwerking tussen militairen en burgers bij de lands verdediging. De voorz. der T.N.O., prof. dr G. J. Sizoo, aanvaardde namens het bestuur de hun door de Kroon opgelegde taak. Z.K.H. Prins Bernhard was ver hinderd en werd vertegenwoordigd door kap. J. T. Theunissen en vond voorts een telegram. Onder de aanwezigen waren de luitenants-generaal mr H. J. Kruis en J. J. C. P. Wilson, de söhouten-bij-nacht J. J. C. C. Bennik en jhr E. J. v. Holühe en de oud-generaal-anaj. S. J. v. d. Bergjh. MORGEN WORDT OP YPENBURG EEN PRIVé-TOESTEL GEDEMONSTREERD Morgenochtend om elf uur wordt op „Ypenburg" een demonstratie-vlucht ge houden met 't vier-persoons-priv'-toestel „Beechcraft Bonanza" door de Ameri kaanse piloot Watson Zoals gemeld, werd deze machine, tezamen met 'n Fair Child, in onderdelen per K.L.M. naar Schip hol overgebracht uit Wichita (V.S.). De Beechcraft is aangekocht door een Parijse zakenman. EERSTE BUITENLANDSE SPORT VLIEGERS OP YPENBURG Voor het eerst na de oorlog arriveer den gisteren op Ypenburg weer buiten landse sportvliegers. Het waren drie Bel gen uit Le Zoute, allen lid van de Gentse AeroL-club, die een uitstapje naar ons land maakten. DAT het Wassenaarse Westkapelle-Comité f30.000 bijeen heeft gebracht voor een nieuw verenigingsgebouw in dit Walcherense kust- plaatsje. DAT J. J. F. Stokvis te A'dam is benoemd tot directeur van het Philips-persbureau. DAT Dordtse werknemers f 11.000 bijeen hebben gebracht voor het noodsanatorium .Weizigt" aldaar door één uur loon af te Staan. DAT weer 12 zwaar beschadigde treinstel len uit Duitsland zijn teruggekeerd. DAT de pianist George van Renesse per KLM naar West-Indië is vertrokken voor een tournée. DAT Jan van Tijen is benoemd tot direc teur der N.V. Holland Dakota Landbouw Cy. DAT mr J. B. Kan de Staatscommissie Vervanging Armenwet heeft geïnstalleerd en daarbij speciaal verzocht te willen nagaan, of een afzonderlijke regeling voor het col lecte-vraagstuk kan worden getroffen. DAT de kinderartsen prof. E. Gorter, dr C. J. Wijckerheld Bisdom, dr P. G. Boon- ocker en R.C. A. Winkel voor bijwoning van het internat, congres voor kindergenees kunde naar New York zijn vertrokken. DAT vandaag te Gilze-Rijen is begonnen met de bouw van 83 woningen, waarvoor de gemeenteraad onlangs de bouwsom ad f921.000 goedkeurde. DAT voor het eerst sinds 1942 weer in de Handelsbeurs te Utrecht een graanbeurs is gehouden. DAT de Arnhemse krijgsraad 4 militairen wegens 't versjacheren van goederen ten bedrage van tienduizenden guldens, straf fen oplegde die varieerden van 2 jaar tot 8 mnd. (waarvan 4 maand, voorw.), plus ontslag uit de dienst. DAT het Amerik. Jeugd Rode Kruis voor het herstel van ons onderwijs 5 millioen vel papier zal zenden. DAT het hoofdbestuur der Ned. Ver. tot behartiging der belangen van suikerzieken, alsmede haar adviseur, dr P. Gerritsen op uitnodiging der Belg. zusterver. Brussel hebben bezocht, waar de uitvinder der insu line, prof. C. H. Best uit Toronto, ontvan gen werd. DAT dr H. J. de Graaf, lector voor ge schiedenis aan de Ind. Universiteit te Ba tavia, in Den Haag een onderzoek komt in stellen naar de historie van Bantam in de periode van Soeltan Agoeng. DAT de Raad van Ned. Vakcentrales, O. Oosterhuis, 2e-voorz. van het N.V.V. heeft voorgedragen om deel uit te maken van de Ned. delegatie voor de 2e alg. vergadering der V.N., die 15 Sept. te New York begint. DAT de Comm. der Koningin in Limburg, mr F. J. H. A. H. Houben, de tentoonstel ling van Belg.-Limb. schilders te Roermond bezocht. DAT gisteren 23 Belg. oud-strijders uit beide wereldoorlogen tijdens een eendaags bezoek aan ons land, op de Nieuwe Ooster begraafplaats te A'dam een krans legden op het graf der gevallen Nederlandse sol daten. DAT de president der Ned. Bank, dr M. W. Holtrop, uit New York in A'dam terug keerde. DAT mr P. J. Idenburg te Leiden, alg. secretaris van het Afrika-Instituut benoemd werd tot lid van de Uitvoerende Raad van het Int. Afrika-Instituut te Londen. DAT te Emmen de landdag is gehouden van de politieke jongerenorganisatie der K.V.P., in Drente, waarin prof. Romme voor 700 bezoekers sprak over de „Staatshuis houdkunde in de landelijke huishouding". DAT Den Bosch en Vught op 19 en 20 Juli gezamenlijk een groot feest vieren, met geen ander doel, dan eens als goede buren gezel lig bij elkaar te zijn, i.v.m. de toekomstige ontwikkeling van Brabant. DAT de Engelse ambassadeur Sir Nevile Bland Zaterdagmiddag met lady Bland Maas tricht bezocht, ter bezichtiging van de ten toonstelling van boeken en tijdschriften door de Engelse ambassade georganiseerd. DAT het onlangs opgerichte Chr. Lyceum te Goes geen dépendance in Middelburg krijgt, daar minister Gielen hiervoor geen subsidie verleent. DAT twintig Denen, die als gasten in Middelburg hebben vertoefd, een bedrag voor de bomenaanplant op Walcheren hebben ge schonken. DAT uit Oostburg een verzoek tot min. Neher gericht is om de rechtstoestand van grondeigenaren te regelen, op wier terrein noodwoningen e.d. zijn geplaatst. DAT zeventig dragers van de Willemsorde Zaterdag in Amsterdam hun jaarlijkse rid derdag hebben gehouden en de ministers Fiévez en Jonkman zich hierbij hadden laten vertegenwoordigen. DAT het muziekcorps „Euphonie" te Goes Zaterdag zijn 60-j. jubileum heeft gevierd. De conferentie te Parijs Wederom zijn aller ogen gericht op Pa rijs, waar Bidault, Zaterdag. zoaLs wij heb ben vermeld, de conferentie opende en Bevin tot voorzitter verkozen werd. Belang rijker nog dan het feitelijke nieuws, is de onzichtbare werkelijkheid, verscholen onder de woorden der communiqué's. Er is geen reden om uitroeptekens te plaatsen; de in ternationale, politieke onzekerheid wettigt eer een groot vraagteken. De zelfverzekerd heid van Moskou, waarmede van de daken geschreeuwd wordt, dat óók deze nieuwe conferentie zal mislukken, is echter voor barig. De pogingen, een economisch en dientengevolge, indirect, een politiek front te vormen tegenover de Russische aggressie, zich uitende in het bekende „negativisme", en pressie op de satelliet-stateni, zullen juist wel grote kans van slagen hebben. Maar dan wordt die Europese „zaagsel-taart" in twee helften verdeeld en slechts de ene helft wordt overgebakken met Amerikaans meel! Niet slechts het lot van Europa, maar van de gehele wereld is gemoeid met deze con ferentie. Bestaat er toch nog kans een brug te slaan tussen West en Oost of.... drijven wij af naar de volkomen isolering en oor log? Wij hebben. te maken met een econo mische .horstel-confer en tie", waar de politiek zoveel mogelijk geweerd dient te worden; een onmogelijke taak! Overzien wij nog even in het kort, wat de opdracht is: De Europese productie-capaciteit is door de oorlog sterk verminderd: er is geen eco nomisch „elan vital" mogelijk, zonder hulp van buiten af en Slechts Amerika, dus de Ver. Staten of Canada, Argentinië, kunnen die hulp verstrekken. Amerika zal die steun niet verlenen aan landen, die een bedreiging vormen voor de vrede. Amerika zal wet steunen uit phrlantropische overwegingen, maar het doet zulks uit eigen behoud, om dat Europa weer afnemer moet worden van de Amerikaanse export. Vandaar dan ook, dat het plan van Marshall, in de eerste plaats het herstel van het Europese, „tech nisch productie-apparaat" voor ogen beeft. De conferentie te Parijs betekent een over leg der deelnemende Landen, in hoeverre deze zelf hun productie kunnen verhogen en reeds nu elkaar helpen. Eerst daarna, kan men een collectieve offerte bij Ame rika indienen. Als voorwaarde gold, de be vordering der Europese economische een heid, welke door Rusland tijdens de eerste conferentie te Parijs werd getorpedeerd De eenheid der deelnemende landen, dus zonder Rusland en de staten, welke door de Rus sische pressie wegbleven, kan daarom wel worden bereikt, maar zulks impliceert de gevreesde „blokvorming". Bidault heeft ver klaard, dat de soevereiniteit en de onaf hankelijkheid der deelnemende landen ver zekerd zijn. hetgeen door Moskou wordt ontkend. De „Daily Heralld" slaat de spijker op de kop, wanneer bet blad concludeert, dat de Sow jet ^politiek juist beoogt, Oost- Europa en gedeeltelijk Midden-Europa, sa men te bundelen in een politiek-economi sche organisatie, streng gescheiden van West-Europa en de nieuwe wereld. De col lectieve offerte, waartoe men te Parijs ko men moet. houdt niet in, dat Amerika daar „in ieder geval" op in zal gaan, want vol gens John Snijder, de secretaris van de schatkist, is deze Amerikaanse schatkist geen grabbelton voor hulpbehoevende lan den! Het is ook best mogelijk, dat een spe ciale zitting van het Congres nodig zal wezen, waarin de meningen uiteraard sterk verdeeld zijn. De Amerikaans-Britse struc tuur is hechter dan de Amerikaans-Franse, omdat de communistische invloeden in Frankrijk, het stelling nemen tegen de Rus sische aggressie sterk belemmeren. Zeer merkwaardig is, hetgeen uit Moskou ver luidt, als zouden namelijk de Sowj et-experts overwegen, om aan de landen, die niet aan de Parijse conferentie meedoen, economische hulp te bieden; een soort van concurrentie dus. Er is sprake van verhevigde diploma tieke activiteit tussen de landen van Oost- Europa. Hoe Rusland dit hiulpprogram voor de Oo9t-Europese landen zou willen klaar spelen, is een „roebel-raadsel". De bekende journalist Crankdhaw, van. de „Observer", heeft er nog onlangs op gewezen, dat Rus land zelf uitgeput raakt en in de breedste kringen van de bevolking honger wordt ge leden. De angst van het Oosten voor het Westen zou groter zijn, dan die in omge keerde richting! De vaak brutale, buiten landse politiek van Molotof dient slechts om de Russische zwakte te verbergen. Natuurlijk vrezen de Russen, dat West- Duitsland in bet ..plan-Marshall" zal worden betrokken en deel zal gaan uitmaken van het Westelijk blok. Het is dan ook inder daad best mogelijk, dat een programma, waarin de rol (die het Roergebied kan spe len bij de wederopbouw van Europa) zou worden genegeerd, geen instemming zal vinden bij het Amerikaanse Congres. Trou wens de Amerikaanse minister van handel, Harriman, heeft nog dezer dagen krach tige steunverlening aan het Roergebied be pleit. teneinde verhoging der productie te verkrijgen. Eén ding staat vast, de totstand koming van het Duitse en Oostenrijkse vre desverdrag zal door de wederzijdse blok vorming" worden tegengehouden, hetgeen ook blijkt uit de grote ongerustheid te We nen. De „Benelux" kenmerkt zich ter con ferentie door eensgezindheid en grote acti viteit, en uiterlijk 1 September, zullen do 16 te Parijs verenigde landen bij de Ver. Staten een „collectieve offerte" moeten ia- dienen. Het A'damse B. G. heeft de zeer be ruchte oud-agent van politie, de S.D.-er W. C. Mollis uit Amsterdam, ter dood veroordeeld, daar hij in samenwerking o.a. met Viehbahn. Ruhl, Lages en Al- bers ontelbare Nederlanders van het le ven heeft beroofd (o.a. in Soest) en an deren gemarteld. Hij hielp ook mee, de overval op het Huis van Bewaring in de Weteringschans te A'dam te doen mis lukken. De Bijz. Raad van Cassatie zal op 8 Sept. a.s. de zaak behandelen tegen Ph. Blank, in bezettingstijd hoofdcommissa ris van politie te Groningen, die door het B. G. te Leeuwarden tot 20 j. gev.- straf was veroordeeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3