Amerika en Egypte vragen om Ned. aardewerk Schepen uit verre landen, in „Volkenkunde" \j9uy otto's. NIEtJWE LE1DSCHE COURANT DONDERDAG, 10 JULI 194? 'T OUDE AMBACHT KWIJNT, MAAR IS NIET DOOD (Van een onzer medewerkers) Een zeer oud, misschien zelfs wel het eerste ambacht is 't vak van pottenbak ker, dat momenteel, nu aardewerk uiterst schaars is, volop bloeit. Er zijn dan ook heel wat goed florerende grote en kleine ceramische industrieën in ons land, die behalve voor het binnenland, ook voor export produceren, waarbij vooral Amerika, Iran en Egypte in aan merking komen. Aan één kant is dit een verheugend verschijnsel, want de Neder landse deviezenpositie is daarmee ge diend, doch anderzijds schuilt in de grote buitenlandse belangstelling het gevaar, dat het oude handwerk dreigt te ontaar den in smakeloze massa-productie en stellig was het al zover gekomen, als niet de vormgeving bij de te maken voorwerpen op handenarbeid was aan gewezen, waardoor het oorspronkelijke Geslaagd, doch, nu met de kennis het leven in Diploma-uitreiking van het Genootschap „Kennis is Macht" In een bijeenkomst van bestuur, docen ten en leerlingen van de Middelbare Han delsavondschool „Kennis is Macht", welke werd gehouden in het gymnastieklokaal van de Ol. School aan de Langebrug, vond op enigszins plechtige wijze de uitreiking plaats van de einddiploma's en werden de bevorderingen bekend gemaakt. De directeur, de heer Mackelenberg, gaf een overzicht van het onderwijs in het afge lopen jaar en zeide verheugd te zijn, dat het onderwijs door de leerlingen met belang stelling en ijver was gevolgd, terwijl hij tevens opmerkte, dat „Kennis is Macht" er naar streeft de leerlingen datgene te bie den, waarmede zij straks een waardevolle positie kunnen veroveren. Met ingang van de nieuwe cursus, zo deelde spr. mede, zal een cursus in de Spaanse en Russische taal worden ingelast. Vervolgens reikte de directeur aan 42 candidaten het diploma uit, waarbij hij zich speciaal richtte tot de heer E. A. Th. Vonk, die het praedicaat „met lof' had verwor ven, waarvoor hem een boekwerk werd aangeboden. De voorzitter van het bestuur, mr J. H. Valentgoed, sprak hartelijke woor den van gelukwens tot de geslaagden en hij zeide, dat het bestuur met veel interesse de vorderingen op het gebied van het han delsonderwijs had gevolgd en alle mogelijk heden zou aangrijpen om het onderwijs, gegeven door een uitnemend docentencorps, zo nauw mogelijk te doen aansluiten bij de eisen van wetenschap en practijk. Tenslotte bedankte de voorzitter directeur en docenten, voor hun toegewijde arbeid, waarna hij deze geanimeerde bijeenkomst sloot. DIPLOMA-UITREIKING E.HJLO. Onder grote belangstelling vond gister avond in de „Harmonie" de officiële diploma-uitreiking plaats van de Ned. Ver. E.H.B.O. afd. Leiden. De voorz., de heer J. Questroo, opende deze bijeenkomst en heette in het bij zonder welkom de docent dr J. van Dam, de E.H.B.O.-brigade en de E.H.B.O.- dienst en het Dubbelmannenkwartet „Sempre Avanti". Spr. memoreerde ver- colgens de goede samenwerking van alle E.H.B.O.-ver. en de transportcolonne van het Rode Kruis in de EJï.B.O.-raad. Dr J. van Dam reikte met een woord van felicitatie de diploma's en verband dozen uit aan de dames C. Bink, J. A. M. Eikhuizen, A. M. Hoogeboom, A. F. G. Hoppen, E. Kruikemeyer, J. G. M. Laan, E. C. Maas, C. Munster, P. van Noort, L. Prévo, H. J. Render, M. Sanderse, H. Smit-Stouten, C. Snel en W. C. J. van Urk en de heren N. W. den Dopper, A. Hendrik sen, A. J. Hendriksen, H. J. H. Montfrooi, Jac. Prévo, J. H. Prévo, D. W. de Romeyn en J. Smit. Alle geëxamineer- den waren geslaagd. De heer Jac. Prévo bood namens de geslaagden dr van Dam 2 boekwerken aan. Er was voorts een geslaagde verloting en er werd genoten van „Sempre Avanti" en daar ook „Sempre Avanti" genoot van de bijval, volgden enkele toegiftjes. MULO-EXAMENS. Y°or het A diploma zijn geslaagd H W Blöte, J J Florisson, B v Leeuwen en E d Wekker, allen te Leiden; A Verloop en C Plug te Noordwijk aan Zee; J Vonk en J Stapper te Alphen ad Rijn; J Kooreman, Leiden; F Kuysten> Voorschoten; M Bree- baart, Oegstgeest; A Colijn, Leiden; A C v d Berg, P Patijn en J de Vogel te Ha- zerswoude; M S E Bakker, E M Groene- veld en N A C Oornelissen te Wassenaar; P J Braggaar, en F Velthuyzen te Leiden. Afgewezen 2 candidaten. Voor het B diploma zijn geslaagd: A Jansen en J D v Duyn, Katwijk a/Z; J Daalbergen, Noordwijk; C W J Sutherland, Alphen ad Rijn; A J v d Dool, M Gerse, E Rietbergen en G J Simond, allen Kat wijk a Zee; W P Vergunst, Koudekerk ad Rijn; H Turkenburg en W Mieog Voor schoten; G v Leeuwen, Zoeterwoude. Af gewezen 1 candidaat. Distributievaria Morgen zijn aan de beurt voor het afhalen van levensmiddelenkaarten die ge zinnen, waarvan het hoofd een stamkaart nummer heeft van 52.501—55.500. Het kantoor is geopend van 8.3011.45 en van 14—16 uur. karakter van het pottenbakkersvak be waard wordt. Ofschoon het modern systeem van fa briekmatige productie meer en meer veld wint, zijn er in Nederland nog altijd enkele bedrijven, waar men potten bakt zoals dit reeds eeuwen her geschiedde en het is dan ook niet verwonderlijk, dat scholen en reisverenigingen excursies naar een potterie organiseren om daar de deelnemers in een soort toverwereld te plaatsen, waar in luttele ogenblikken uit een bonk vormloze, grauwe klei, welge vormde gebruiks- of siervoorwerpen ontstaan. Een dergelijk bedrijf vindt men in de door touristen vaak bezochte streek tus sen Driebergen en Doorn, waar in een oude molen, zoals het Stichtse landschap er vele telt, het werk nog geheel in het teken van vroeger tijden staat. Naar oude trant wordt er de oven met enkele losse stenen dichtgemetseld als de te bakken voorwerpen er in zijn geplaatst,, en rond die oven staan op ruwe tafels verschillende producten voor verzending gereed. Helaas zal de zo aantrekkelijke artistieke wanorde, die in wezen geen chaos is, echter niet lang meer duren, want ook dit bedrijf slaat de vleugels steeds verder uit en de ouderwetse oven zal dan ook, als het werk naar een „fa briek" in Doorn is verplaatst vervangen worden door een moderne fabrieks- inrichting die op grote productie massa-productie zal zijn ingesteld. Toch zal ook dan het karakter van het handwerk blijven voortbestaan, want de draaischijf, waarop alles wordt gevormd, zal er zijn diensten doen. Het is fascine rend er naar te kijken hoe achter deze schijf een vakman zit, die met zijn handen uit een brok klei allerlei servies goed maakt. Een enkele, door de leek nauwelijks op te merken vingerbewe ging, geeft een sierlijke lijn aan het pro duct en juist het simpele daarvan, als mede de werkwijze, in principe dezelfde als in de veertiende eeuw reeds werd gevolgd, schept voor de maker der pro ducten een arbeidsvreugde als geen enkele fabriek vermag te geven. Hier treedt duidelijk op de voorgrond, dat de échte arbeidslieden in zekere zin kun stenaars zijn, die eerder iets „scheppen" dan maken. Is de schijf, wat het gebruik betreft, al eeuwen oud, de oven een on misbaar hulpmiddel voor de pottenbak ker dateert niet uit zo'n grijs ver leden en is sinds zijn ontstaan al veel veranderd. Waarom men hem is gaan gebruiken, zal wel altijd een raadsel blijven, want wie vertellen kan of de kip dan wel het ei er eerder is geweest, zal misschien ook in staat zijn te ver klaren of men de oven is gaan gebrui ken om de roodaarden potten, die sinds vierduizend jaar voor onze jaartelling boven een open vuur werden gehard, te kunnen glazuren, ofwel omdat een betere bakgelegenheid, als bij toeval ge vonden, het rode aardewerk deed ont staan. Hoe het ook zij, het glazuren was een belangrijke stap voorwaarts en ook thans is dit onderdeel van het vak nog altijd een factor van groot belang, want niet alleen wordt door glazuren de duur zaamheid van het product aanmerkelijk vergroot, ook de gebruikswaarde en het aanzien der voorwerpen steeg erdoor. Het is dan ook een aanmerkelijk verschil of men „biscuit" ongeglazuurd aarde werk dan wel het glanzend glazuur- product bezigt en een kleine pottenbak kerij, die nog „ouderwets" werkt, geeft een duidelijk beeld van dit verschil, om dat daar „rijp en groen" dicht bijeen staat. In „De oude Molen" bij Doorn wordt het glazuren, evenals op nog enkele plaatsen van ons land het geval is, ge daan op de oorspronkelijke manier, d. w.z. elk voorwerp wordt met de hand ondergedompeld in de vloeistoffen, die de klei ondoordringbaar maken voor vocht en er bovendien de vaak zo schone kleuren aan geven. Voor dit laatste doel dienen oxydes,. waarvan mangaan-oxyde een veelgebruikte soort is, doch ook krijt en kwarts worden be nut om bepaalde effecten te bereiken. Eer men aan het bakken toe is, moet er heel wat gebeuren. De klei, die vroe ger werd gebruikt zoals men deze langs de rivieren aantrof, wordt thans in droge poedervorm door de pottenbakker betrokken en door hem, eer tot verdere bewerking kan worden overgegaan, „in de root" gezet, wat er op neerkomt, dat de grondstof met water wordt ver mengd, waarin ze gedurende acht en veertig uren blijft staan weken om daarna tussen gipsplaten van het over tollig vocht te worden ontdaan, Op die manier komt de klei goed kneedbaar op de draaischijf, waar de vakman er wel weg mee weet. In lange rijen zet de pottenbakker de verse producten naast zich neer, want de schijf, die snel rondsuist, zet er vaart achter, en alvorens de voorwerpen te hanteren zijn, moeten ze „aan de lucht" wat worden gedroogd, hetgeen ongeveer een etmaal geduld vraagt. Dan pas komt de oven aan bod weliswaar nog niet voor het eigenlijke bakken, doch voor het werkelijke drogen, waartoe een temperatuur van 1040 graden bereikt moet worden. De klei mag bij de grote verhitting niet barsten of scheuren en daarom is ook het juiste behandelen der grondstof al een kunst op zichzelf. Na het glazuren volgt dan het bakken bij een temperatuur van „slechts" duizend graden waarmee tevens het einde van het procédé is bereikt. Als men rondwandelt in een potten bakkerij en er de enorme hoeveelheid kopjes en ander vaatwerk ziet, rijst van zelf de vraag waarom deze gebruiks voorwerpen nog altijd in distributie zijn als ze in zo korte tijd zijn te produceren. Het antwoord is hier als bij zoveel be gerenswaardige zaken: export, al heeft het heel wat voeten in de aarde eer een fabrikant van ceramische producten vergunning tot uitvoer krijgt. Het is een verheugend teken, dat dit Nederlandse product, evenals tal van andere am bachtskunstvoorwerpen, een grote good will in het buitenland geniet, want wat op dit punt bereikt kan worden leren ons o.a. Zweden, België en Zwitserland. Vooral in het eerstgenoemde land staat de ambachtskunst in hoog aanzien en niet alleen de ambachtslieden zelf, doch ook de Zweedse bevolking varen wel bij die waardering. Want naast verhoging van het culturele peil en de goede smaak wordt export met financiële re sultaten gediend, terwijl de liefde voor het vak, aan velen een belangrijke le vensvulling schenkt. De grote ambachtstentoonstelling, welke men voornemens was deze zomer in de jaarbeursgebouwen te Utrecht te organiseren, doch die helaas weer voor onbekende tijd is uitgesteld, had in deze veel goed kunnen doen, maar men hoopt dat uitstel hier geen afstel zal beteke nen en de Vereniging tot Veredeling van het Ambacht, die intussen niet stil zit, zal wellicht het nodige doen om tot vruchtbare actie te komen die het Ne derlandse ambacht en daarmee het volks belang in hoge mte dienstig kan zijn. EEN IMPOSANTE TENTOON STELLING In het Rijksmuseum voor Volkenkunde wordt van 15 Juli1 October een exposi tie gehouden, getiteld: „Schepen uit verre landen". Verschillende motieven hebben tot het organiseren dezer tentoonstelling geleid. Allereerst de strijd van de mens tegen de natuur: de strijd tegen water en wind, welke wij Nederlanders zoo goed kennen en die onze belangstelling wekt voor de wijze waarop buiten Europa deze strijd werd aangepakt. Daarnaast rechtvaardigt de schoonheid van het schip ten volle een expositie over deze materie, waarbij tevens het avon tuurlijke element een rol van betekenis speelt. Men denke slechts aan de tochten, die Chinese zeevaarders in de oudheid maakten en waarbij zij zelfs de Perzische Golf binnenvoeren. Wat de tentoonstelling zelf betreft: deze bestaat uit ruim 200 schepen en scheeps modellen, waarvan er enkele afkomstig zijn uit andere musea, zo uit het Mari tiem museum „Prins Hendrik" te R'dam. Van de verschillende bezienswaardighe den worden genoemd: boomstamkano's, een scheepje van boomschors uit Noord- Celebes, het zeilvlot uit Brazilië, een originele kajak en primitieve scheeps modellen uit Oost-Siberië, een aantal garage WERKHOVEN PlllKAANSTR.Iiitl.12688 fchquiieurs ir Chinese jonken, het model van het jacht van de Sultan van Riouw, de oude ga leien met twee rijen riemen, een boom stamkano van 20 meter lang. Vermeldens waardig is tenslotte ook nog een ritueel schip uit Zuid-West-Nieuw-Guinea. Zilveren jubileum bij „De Blauwe Arend" De heer T. Stuivenberg gehuldigd. Vandaag herdenkt de heer T. Stuiven berg, bedrijfsleider bij de koek- en banketfabriek „De Blauwe Arend", het feit, dat hij voor 25 jaar bij de firma in dienst trad. In tegenwoordigheid van zijn familie werd de jubilaris hedenmorgen te midden van het personeel op hartelijke wijze gehuldigd. De heer J. B. Heydeman, firmant, wees er in zijn toespraak op, dat de jubilaris het bedrijf heeft groot gemaakt en dat hij zich na de oorlog met grote kracht heeft geworpen op het herstel van de geleden schade. Spr. bood een radiotoestel en eenschilderij aan. De heer J. W. v. Ulden, eveneens fir mant, zeide, dat de heer Stuivenberg in de loop der jaren een vriend is geworden van het personeel. Veel lief en leed werd gedeeld, doch het optimisme van de jubilaris stond er borg voor, dat een gun stige oplossing van de problemen telkens weer gevonden kon worden. Voorts voerden nog het woord de heren G. de Hoed en de beide zoons van de chef, die hun woorden van waardevolle geschenken vergezeld lieten gaan. Vanavond zal in het „Gulden Vlies" voor de familie en de firmanten een intiem diner plaats vinden, terwijl Zater dagavond het personeel een feestavond zal worden aangeboden. ^en keur van kleuren en dessins. DE KLERKeZN ROTTERDAM, I WALENRURCIRWIG «41 •EUERLANOSCHSLAAM 70 TERMIJN KRAAMGELD-UITKERING WORDT VERLENGD. Min. Drees is bereid, blijkens een nota aan de Tweede Kamer in zake wijziging der Ziektewet, de termijn van een maand, binnen welke de weduwe van een ver zekerde, die na diens overlijden nog een kind kreeg, recht had op f 55 kraamgeld uitkering, tot 300 dagen te verlengen. Het vraagstuk max. uitkering ziekengeld laat de minister bestuderen. IN BELGIË 3000 LANDVERRADERS VOORTVLUCHTIG Op het ogenblik zitten in België 16.920 veroordeelde politieke delinquenten hun straf uit De krijgsraden hebben 1862 doodvonnissen bekrachtigd en 3174 dood vonnissen bij verstek uitgesproken, ter wijl aan 137 personen tot nu toe het doodvonnis voltrokken is. De krijgsra den zullen binnenkort hun werkzaam heden beëindigen. Vit de Omstreken ALPHEN A. D. RIJN. Na de heer Honout heeft ook de R.K. afgevaardigde, de heer A. F. Ruyssenaars, vragen gesteld aan B. en W. Deze vraagt of aan de raad mededeling kan worden gedaan of inderdaad de salariëring van alle gemeente-ambtenaren en -werklieden geschiedt volgens de klasse waartoe Alphen behoort en of B. en W. anders be reid zijn zulks te bevorderen. De plaatselijke slagers, die het vorige jaren nooit zo goed eens konden worden over een vacantieregeling, besloten dit jaar een gehele week achtereen te sluiten. Zoals te verwachten was, werd dit plan door de P.T.C. te Leiden niet goedge keurd, daar men hiermede in botsing kwam met de belangen van de consument. In de jeugddienst, die Zondagavond in de Ned. Herv. kerk Julianastraat wordt gehouden, zal voorgaan ds J. Haanstra, Indisch predikant met verlof. Medewer king verleent het kerkkoor onder leiding van de heer A. Tollenaar. De directie van de scheepswerf fa De Vries Lentsch bood haar personeel een boottocht aan naar Hoek van Holland. De dame? profiteerden mede van deze geste. Zelfs de honden moeten meehelpen om de noodlijdendheid van onze gemeente zoveel mogelijk op te heffen. Gemeenten, die voor rijkssteun in aanmerking komen, moeten in opdracht van de min. van Fi nanciën vastgestelde maxima heffen als hondenbelasting. Dientengevolge zal deze belasting voor onze gemeente hoger ge steld moeten worden en voor luxe honden gebracht worden van f 7.50 op f 10. voor waakhonden van f 4 op f 6 en voor be- drijfshonden van f 2 op f 4. De meerdere opbrengst wordt geraamd op f 1225. HAZERSWOUDE Voor het Mulo-diploma A is te Zwolle geslaagd onze plaatsgenote, mej. Annie C. Oussoren. Voor de afd. van de Geref. Bond hoopt hedenavond half 8 in het Gymnas tieklokaal te spreken ds B. N. B. Bout hoorn van Bennekom. OEGSTGEEST Uitreiking levensmiddelenkaarten voor bewoners van „De Rijsjes" en van „De Mors" morgen (Vrijdag) in de bekende uitreiklokalen; geopend van 9.3012 en van 1315 uur. Overgelegd moeten worden: de stamkaarten en de nog niet aangewezen periodestroken van de bonkaarten 707, waarvan de inwisselingsbon wordt inge nomen. WARMOND. De gehouden 12e volkstelling geeft voor deze gemeente het volgende resultaat te zien: het aantal inwoners bedraagt 3613, het aantal bewoonde huizen 615, het aan tal personen per bewoonde woning 5, het aantal vertrekken 3293, dus het aantal vertrekken per persoon 1.035. De heer J. van Deume alhier is be noemd tot commies der directe belastin gen te Rotterdam. De bekende buitenplaats Lee vliet" is in exploitatie genomen door de huur der van restaurant-boerderij „Meerrust" alhier. Het ligt in de bedoeling hierin een pensdon te vestigen voor personen van de meer gegoede stand.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5