De plannen van K. en 0 voor 't komend seizoen Reveil - toen, maar nu weer noodzakelijk De verhouding van en Koninkrijk Gods NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG, 10 JULI 1947 Stadsnieuws DEZE WINTER ZAL ER IETS GROOTS WORDEN VERRICHT L Wie het werk van de Stichting „Kunst en Ontspanning" in het afgelopen sei zoen van nabij heeft gadegeslagen, moet wel tot de vaste overtuiging zijn gekomen, dat deze culturele instelling in het kader van „Leiden leeft en streeft" een markante plaats inneemt. Hoe kan het ook anders. K. en O. heeft met haar opbouwend en verheffend programma vele harten in de gunstige zin van het woord veroverd. En het mag niet verzwegen worden, dat tal lozen hierdoor voor het eerst in aanra king zijn gebracht met het culturele leven, dat door de Stichting op verant woorde wijze aan duizenden Leide- naars is getoond. Wie zal ontkennen, dat in deze tijd jong en oud, hetzij direct, hetzij in direct. betrokken worden bij het ont spanningsproces,. dat zich baari breekt? Het is daarom van het allergrootste belang, dat er gedegen recreatie, welke de mens verrijkt, geboden wordt. K. en O. bedient zich bij het samen stellen van haar omvangrijk program ma steeds van de grootste voorzichtig heid, opdat de ideële doelstelling wordt verwezenlijkt, n.l. de geestelijke en culturele verheffing van de gehele burgerij te bevorderen en het cultu rele leven voor alle bevolkingsgroe pen te openen. In een gistermiddag gehouden pers conferentie heeft het bestuur van de „Stichting tot bevordering van Kunst, Ontwikkeling en Ontspanning" (zoals men wellicht weet, is dit, na de fusie van K. en O. en de Leidse Volksuniver siteit, de officiële naam van de Stich ting) aan de Leidse Pers het overigens beknopte programma voor het komen de seizoen overhandigd. De heer H. de Wilde, die het voorzitterschap op zich heeft genomen merkte in zijn uiteen zetting omtrent het doel van deze in steling terecht op, dat zij een van de weinige manifestaties is van eenheid, die uit de bezettingstijd bewaard zijn gebleven. Zij wil de ganse bevolking in haar arbeid betrekken, terwijl in het bestuur zoveel mogelijk alle godsdien stige gezindten en maatschappelijke geledingen zijn vertegenwoordigd. Uit de geschetste doelstelling vloeit onmiddellijk voort, dat het werk van de Stichting een tweeledig karakter heeft. Enerzijds richt zij zich naar de culturele kant, anderzijds naar de cul- tureel-paedagogische. Daarom wordt er ook onderscheid gemaakt tussen twee groepen van de burgerij, die in het werk belang stellen. Allereerst zijn daar de houders van gele inschrijvers- kaarten; dat zijn zelfstandige inschrij vers, die de te organiseren avonden wensen mee te maken, terwijl de hou ders van groene kaarten zich per be drijf collectief opgeven. Deze laatste actie wordt door de directie van meer dan honderd bedrijven geldelijk ge steund, zodat de toegangsprijzen uit zonderlijk laag gesteld konden worden. Aangezien de grote hoeveelheid fei tenmateriaal, welke het bestuur van K. en O. ons leverde, onmogelijk in één artikel is te verwerken, willen wij van dag aandacht schenken aan de plan nen, die de Stichting koestert ten aan zien van de houders van gele kaarten om morgen in een vervolg-artikel stil te staan bij datgene, wat men voor de houders van groene kaarten hoopt te organiseren. Voor het aanstaande seizoen zijn reeds nu vastgesteld: Een serie van vier bijzondere toneelvoorstellingen in de Leidse Schouwburg. Op 31 October as. „Veel leven om niets", blijspel van Shakespeare, op te voeren door het Rotterdams Toneelgezelschap met me dewerking van een orkest; op 12 De cember, een nog nader te bepalen Stuk, eveneens gebracht door hetzelfde gezelschap; op 26 Januari „Gijsbreght van Aemstel", van Joost van den Von del, op te voeren door het Amsterdams Toneelgezelschap; en voor 19 April wordt overwogen het blijspel: De ge borduurde Bal, door het Amsterdams Toneelgezelschap. Het bestuur kon ons de verzekering geven, dat de nog niet vastgestelde stukken in elk geval goede werken zullen zijn. MOTIE INZAKE GEM. ACCOUNTANTS DIENST Het gemeenteraadslid A. O. Froihwein (P.v.d.V.), heeft naar aanleiding van het voorstel tot instelling van een gem. ac countantsdienst bij de raad de volgende motie ingediend: 1. De Raad besluit, in aansluiting op het voorstel van B. en W. te bepalen, dat, na eventueele instelling van een gem accountantsdienst, bij deze dienst zal worden benoemd een doctorandus in de economie, althans een persoon, die ten minste aan de exameneisen van de acte K X (M.O. Staathuishoudkunde en Sta tistiek) heeft voldaan. 2. De raad besluit te bepalen, dat de, onder punt 1 bedoelde persoon als wnd directeur van deze dienst zal worden aangemerkt. Bij de examens van de „Vereniging ter bevordering van de Vakopleiding in het kappersbedrijf" is het gezellen-diplo ma uitgereikt aan de heer E. Langeszaal. Men deelde ons nog mede, dat de plaats bespreking geschiedt voor elke voorstel ling bij loting. Men kan de lotingen zelf bijwonen, doch men kan ook aan het bureau aan het Plantsoen verzoeken, de besprekingen der plaatsen te verzorgen. Voorts is een serie van drie concerten uitgeschreven. Deze worden gegeven door het Rotterdams Philhairmonisch Orkest. Als dirigent zal optreden Eduard Flipse of eventuele gastddrigenten. De concerten zullen worden gehouden' in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal op 22 October a.s., 22 Januari en 15 April 1948. Er zullen interessante programma's gebracht wor den, die evenals de medewerkende solisten later zullen worden bekend gemaakt. Deze concerten-serie is voor namelijk ingesteld om de tallozen, die van de concertzaal vervreemd zijn of de weg naar ddt terrein nog niet gevonden heb ben. belangstelling voor het werk van een groot symphonie-orkest bij te bren gen. Vandaar dat men de prijzen laag ge houden heeft. Men kan een abonnement nemen op deze serie, ten bedrage van f 4. Voortaan zullen aparte explicatie avonden georganiseerd worden, zodat zij, die reeds voldoende met muziek op de hoogte zijn, op het concert zelf niet meer de uitleg hoeven aan te horen. Ook staat er een serie van drie voor drachtskunst avonden op het programma. Op 20 November a.s., Nel Oosthout in „Jeanne d'Arc," door Bernhard Shaw; op 13 Februari, Jac. van Elsacker met REDE MR. DR. J. J. R. SCHMAL VOOR DE CHR. HIST. UNIE De afdeling Leiden van de Ohr. Histo rische Unie belegde gisteravond in de tuin van „Oud-Hortuszicht" een open luchtbijeenkomst, welke onder voorzit terschap stond van de heer D. van der Kwaak, die er in zijn openingswoord op wees, dat de politiek voor de leden van de Unie geen zakelijke aangelegenheid is. De Bijbel is richtsnoer ook voor ons politiek denken en handelen. Spr. legde er ten slotte de nadruk op, dat de C-H. beginselen waardig zijn om uitgedragen te worden. Nadat de accordeonisten van de Ver eniging „Excelsior" uit Sassenheim en kele muziekstukjes ten gehore hadden gebracht, sprak het Tweede Kamerlid mr dr J. J. R. Schmal in een boeiend referaat' over het onderwerp: „Reveil toen en nu! en: Is Christelijke partijvor ming nog nodig?" Spr begon met te zeggen, dat er men sen zijn, die op het standpunt staan, dat we met het verleden maar weinig of niet te maken hebben. Wie aldus rede neert, stelt zichzelf op één lijn met het dierenrijk. Uitvoerig stond spr. vervol gens stil bij het „Reveil", dat in de eerste helft van de negentiende eeuw werd ge proclameerd. Wie „Reveil" zegt, zegt „Ontwaken". Na de beklemmende Franse tijd waren er vele mensen onder de in druk van de gedachte, dat het wenselijk was niet meer te denken aan hetgeen achter lag. Men zag er daarom maar van af om met elkander van gedachten te wisselen. Over het algemeen waren de mensen afkerig van wat naar vrijheid van gedachten zweemde. Men meende aan het begin te staan van een geheel nieuwe tijd en het devies moest zijn: een heid en nogmaals eenheid. Zowel op het terrein van de Staat als van de Kerk. Men maakte allerwegen plannen,•waaraan de bedoeling ten grondslag lag, om het Nederlandse volk in al zijn geledingen met die „gezegende" ondervonden Franse eenheid te begiftigen. Uit die tijd dag tekent de gedachte, dat er in Nederland moest komen één Protestantse Kerk. De mens, die nadenkt, wordt per se onrus tig, zo propageerde men. Deze tijd stond geheel en al in het teken van de gema tigdheid. Die man werd populair, die er de meeste doekjes om wist te winden Men zag niet in, dat men, ondanks alle bedaardheid en kalmte, toch op revolu- tionnaire grondslag stond. Er waren echter mensen, die zich met deze denkbeelden niet konden verenigen Ook in de Kerk rees het verzet. Hieruit vloeide de Afscheiding van 1834 voort. Het strekt Groen van Prinsterer tot grote eer, dat hij het voor de afgescheidenen, die op mensonterende wijze vaak werden behandeld, heeft opgenomen. Dit was het begin van het wakker worden van ons Kerkvolk. En de actie van deze histori sche figuur is niet tot het kerkelijk ter rein beperkt kunnen blijven. Hij hield zich ook zeer intensief met de school bezig. Het Kerkvolk werd zich er van bewust, dat èn in de Kerk èn in de Staat een geestelijke tyrannie zich heerschap pij poogde te verzekeren, welke de on dermijning zou betekenen van de toe komst van ons volk. Het „Reveil" weer klonk! In 'het vervolg van zijn betoog zeide de referent, dat het liberalisme zijn tijd heeft gehad. Het heeft zich echter niet zo maar van zijn plaats laten dringen. Daar voor is gewerkt. Doch gelukt is het on der Gods zegen ten volle! Het volk ach ter de kiezers is zich bewust geworden van zijn kracht en roeping. Ten aanzien „De Kellner," door Iwan Schmeljof; en op 7 April, j'kvr. Ciaudiine Witsen Elias met een poëzie-pnogramrna. Deze bijeen komsten worden gehouden in het Leidse Volkshuis. Op de folder, die een dezer dagen huis aan huis zal worden bezorgd, kan men uitvoerig kennis nemen van de prijzen, doch. voor deze serie worden geen abonnementen afgegeven. Vanzelfsprekend neemt ook de film een plaatsje in. Het verheugt het bestuur bekend te kunnen maken, dat de voor stellingen in het vervolg zullen plaats vinden op Donderdagavonden, terwijl tevens de films zullen worden gedraaid, die het bestuur op het oog heeft. Het doel van de filmactie blijft steeds: het brengen van goede reprises en het ver tonen van culturele films. Ook zullen de premières niet ontbreken. De sectie lezingen, cursussen en excur sies heeft ten doel zich tot de mens als geheel te richten en hem er van te door dringen, dat zijn arbeid, zijn gezinsleven en zijn vrije tijd samen delen zijn, waar uit zijn leven is opgebouwd en dat het zowel voor zijn persoonlijk geluk als voor dat vain de gehele samenleving nood zakelijk is, dat hij verstaat, waarom het gaat bij elk van die delen. Een reeks on derwerpen is in voorbereiding. Over data en sprekers kon men ons uiteraard nog niets definitiefs mededelen. Ook voor het regelen van exposities is een speciale sectie gevormd. Zo zal in het najaar een tentoonstelling worden gehouden over „Ambachtskunst." Het bestuur is de directeur van het Sted. Museum „De Lakenhal" erkentelijk voor zijn medewerking in deze. Ook zal ge tracht worden excursies te organiseren naar andere plaatsen, waar belangrijke tentoonstellingen te bezoeken zijn van de onderwijskwestie merkle 'spr. op. dat ons volk gaandeweg tot het besef kwam, dat het onderwijs een zaak ven de ouders is, in dien zin, dat het kind een school bezoekt, waar onderwijs gegeven wordt in een geest, welke strookt met het denken der ouders. Tevens was ei de gelegenheid om ons te doordringen van de gedachte, dat wij als Christenen ook temidden van het volksleven een taak hebben. Het Christendom is meer dan een zaak van de binnenkamer. Het zegt ons ook iets van de houding, welke wij dienen aan te nemen, jegens onze medemens. Na de tweede wereldoorlog is er op nieuw een „Reveil" nodig geweest, om het Kerkvolk wakker te schudden. Spr. wilde deze oproep tot ontwaken niet ge lijk stellen met die van honderd jaar ge leden. Na het herwinnen van de vrijheid hebben we weer het streven gezien van een beperkte kring, om, als het enigszins kon, aan heel ons volk een nieuwe, denk beeldige eenheid op te dringen. Aanvan kelijk had het er de schijn van, dat het zou gelukken. Men „brak door" en dit maakte op sommige landgenoten indruk. Het „Reveil"van thans bestaat hierin, dat onze mensen op dit punt klaar wak ker zijn gevonden- Hierin komt weer duidelijk aan het licht, dat er in brede lagen van ons volk een instinctief leven is, dat de mensen uit de gevaarlijke zone houdt. De grote massa heeft aangehoord, wat doorbreken is en wat de aanhan gers propageren, doch zij is met grote gelatenheid overgegaan tot de orde van de dag. Wie door wil breken, breke door! Zijn uittocht is voor ons althans een heil zame zuivering! Ons „Reveil" is, dat, waar men ook komt, meer dan ooit het besef levendig is: Wanneer wij op Christelijke grondslag politiek georiën teerd zijn, is dit op grond van onze gods dienstige overtuiging, aldus beëindigde de heer Schmal zijn rede, waarna enkele aanwezigen in discussie traden. Ds J. J. Verleur sprak voor ouderlingenconferentie Voor de eerste maal kwamen gister- vond de ambtsdragers der Geref. Kerken (onderhoudende art. 31 K.O.) in de clas sis Leiden in ouderlingenconferentie bij een in gebouw „Rehoboth" te Leiden. Na en kort openingswoord van de voorzitter, de heer M. Kraan van Was senaar, hield ds J. J. Verleur van Lisse een referaat over het onderwerp, „Kerk en Koninkrijk Gods". Na erop gewezen te hebben, dat de taak in het Koninkrijk Gods wordt be paald vanuit de Kerk, merkte spr. op, dat men op de vragen ,wat is de Kerk?" en ,wat is het Koninkrijk Gods" veeial uitgaat van zondige feiten en factoren, waarnaar men ook handelt. Als voorbeeld hiervan noemde ds Verleur de „plurifor miteit" der Kerk, waarvan men niet meer zou inzien, dat de verdeeldheid der kerk zonde is voor God. De onzichtbare kerk is een zwevend begrip en niet meer de concrete inhoud van het geloof, ten gevolge waarvan bij velen weinig inte resse meer is voor de kerkvragen in deze tijd. Vervolgens stond de referent stil bij de invloed van Karl Barth, waardoor de kerk wordt gezien als een instelling voor religieuse handelingen, een „practische ambulance voor levensgewonden". Het gevolg hiervan is, zo betoogde ds. Ver leur, dat kerk en Koninkrijk Gods als af- Ik wil er maar mee zeggen... Na het vliegend hotel, vliegend hen.' zinehlikvliegend laboratorium, de vlie gende vlo, vliegende sigaar, vliegende koe, vliegende vleugel, vliegende stier, is opeens de vliegende schijf in het centrum van de belangstelling komen te staan. De wildste geruchten deden de ronde van streng wetenschappelijk tot super' sensationeel en het is buiten enige twij' fel, dat meerderen van de goe-gemeente hun hart vasthielden voor een oorlog op korte termijn. Niemand weet immers hoever ze eigenlijk al met die atoombom' onderzoekingen zijn gekomen. Dus Doch gelukkig is plotseling de oplos' sing van het geval gegeven en blijkt de z.g.n. vliegende schijf een doodgewone weerballon te zijn, die minstens bij SO Amerikaanse weerstations in gebruik is. Het wil mij voorkomendat verschil- lende geleerde heren bij het horen van de nuchtere waarheid, zich verschrikt op het hoofd zullen krabben, gezien de vèr uiteenlopende verklaringen, die ze van het „mysterie" gaven. Het enige vreemde aan dit „vreemd' soortige verschijnsel" blijft nu voor mij nog, hoe het mogelijk is, dathoewel deze weerballonnen reeds enige jaren in gebruik zijn, men eerst nu pas ze als „vliegende schijven" ontdekt en waarom die schijven niet eens in Nederland zijn gezien voorzover mij bekend, gebruikt „De Bilt" ook van dergelijke meteorolO' gische instrumenten? Het wachten is nu nog maar op een vliegende (kun je zelf invullen, komt altijd weieens uit Dat wil ik maar zeggen. JANTJE VAN LEY DEN, Tuinconcert K. en O. gaat niet door Het tuinconoert, dat K. en O. hediecn- avond in „Oud Hortuszicht" zou aaaibiedem kan wegens weersomstandigheden niet plaats vinden. OVERTREDING DER LOONREGELING De directeur^ van het arbeidsbureau Lisse schrijft ons het volgende. De bijzondere politierechter te Middel burg heeft verschillende arbeiders, die hun werkgever een landbouwer op het eiland Tholen zonder de voorgeschre ven opzeggingstermijn in acht te nemen verlieten, omdat zij geen genoegen na men met het volgens de algemene voor schriften vastgestelde loon, een hech- teaiisstraf van 5 dagen onvoorwaardelijk opgelegd. De mannen waren, na hun eerste werk gever te hébben verlaten, onmiddellijk door een andere landbouwer in dienst genomen, hoewel zij geen ontslagbriefje konden overleggen. De eis luidde tegen de werkgever, die de weggelopen arbeiders in dienst had genomen: f4000.boete, subs. 4 maan den hechtenis, en tegen ieder der arbei ders twee weken hechtenis. De uitspraak was f 500.boete, subs, drie maanden hechtenis, en twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar voor de werkgever en 5 dagen onvoorwaardelijk voor ieder der arbeiders. De werkgever werd medegedeeld, dat rekening was gehouden met zijn slechte gezondheidstoestand, anders zou ook hem onvoorwaardelijke hechtenis zijn opge legd. ONDERWIJZERES BENOEMD. Tot onderwijzeres aan de Chr. Oplei dingsschool voor U.L.O. aan de Munniken- straat (hoofd de heer P. Herfkens) is be noemd mej. G. J. Kremer te Assen. Voor het examen der H.C.V. zijn geslaagd voor costumière de dames: A. Krijger, T. Straathof, T. Koppers, L. v. Berge Henegouwen, A. Corsel, E. Bloem zaad, S. de Mooy, allen te Leiden en H. v. d. Haak te Rijnsburg. gezonderde geestelijke terreinen worden beschouwd en kerk en Koninkrijk Gods komen steeds meer buiten het leven te staan. Het Woord van de kerk wordt verdrongen en in de prediking van de kerk wil men niet meer horen het ge tuigenis Gods voor het gehele leven. Spr. achtte het voor de ambtelijke ar beid van het allergrootste belang, dat men zich zou bezinnen op de verhouding van kerk en Koninkrijk Gods, omdat alles in het leven moet dienen tot de bouw van dit Koninkrijk, dat slechts tot stand wordt gebracht door de overwin ning van de strijd tegen het zondeleven. Het Koninkrijk Gods is nabij U geko men, zegt de apostel Paulus, maar 't zet zich steeds verder door en komt meer en meer in voltooiing, totdat het zijn hoogtepunt heeft bereikt. De kerk, aldus zeide spr., is „de kraam kamer van het Koninkrijk", het gebied, waar de herboren mens op alle dingen en verhoudingen gaat inwerken tot ere Gods. Wie Kerk en Koninkrijk Gods van elkander losrukt, die handelt in strijd met de openbaringsgeschiedenis van het Woord des Heeren. Tenslotte legde ds. Verleur de nadruk op de roeping der ambtsdragers in deze tijd, nu de kerk veel te veel wordt ge zien als heilsinstituut. Tot voorziter en secretaris-penning meester der conferentie werden gekozen resp. de heren M. Kraan en W. J. Sies, beiden te Wasenaar. Éesloten werd, de kerken te verzoeken jaarlijks 'n bijdrage te verlenen van f 1.— per ambtsdrager.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4