„Vliegende schijf" van Russisch discuswerper? Tweede Kamer bakkeleit over achtste leerjaar Knoeierijen bij legeronderdelen in Suriname 't Verklaarde NIEUWE LEIDSCIIE COURANT S DONDERDAG, 1» JULI 1941 weerballon-theorie of hallucinaties De stroom van Amerikaanse geruch ten betreffende de „vliegende schijf", waarvan wij gisteren melding maakten, houdt aan. Het exemplaar dat bij Ros- well werd ontdekt, zou slechts een ge wone weerballon zijn geweest, dienende om richting en snelheid van de wind op grote hoogte vast te stellen. Als de bal lon opgelaten wordt, ziet hij er uit als een ster met zes punten en heeft een zilveren kleurDe vinder, zekere Brazell, die, zoals gemeld, op een ranch woont, geen telefoon tn zijn nabijheid had, noch over radio beschikt, wist niets van „vliegende schijven" af. De brokken van de weerballon bond hij bij elkaar en borg alles weg onder een bosje (niet dat van Poot!). Bij een bezoek aan Corona (Nieuw Mexico) hoorde hij over z.g. „zilveren vliegende schijven" spreken en bracht daarna rapport over zijn vondst uit op het bureau van desherifZo gebeurde het, dat een majoor van het militaire vliegveld met de zaak werd be last. Van de zijde van het meteorologisch instituut te Washington wordt het ech ter onwaarschijnlijk geacht, dat de „weerballons" nu overal en ineens aan gezien worden voor mysterieuse voor werpen, welke zich door het luchtruim bewegen met een snelheid, welke die van het geluid overtreft. De zaak heeft echter ook een pikante, politieke noot. Niemand minder dan Gromyko, de Sowjet-vertegenwoordiger bij de Veiligheidsraad, heeft tijdens een interview zijn hartstochtelijk verlangen geuit een „vliegende schotel" in techni color. dus als kleurenfilm, te willen In Breda waren sluipmoordenaars actief Een 26-jarige jongeman het slachtoffer. Het geslacht der plegers van bomaan slagen is geenszins uitgestorven. In Breda deed het van zich s-preken, toen er gis terenmorgen in het café Suisse van de heer Voeten, op de hoek Torenstraait Kerkstraat een projectiel ontplofte. De on bekende daders hadden het des nachts in de cafédeur aangebracht, terwijl zij de inven taris van het café met gele verf beklad den. Toen de 26-jarige electricien L. de Laat, die met zijn ouders boven het café woont, zich 's morgens naar zijn werk wilde begeven en de cafédeur opende, ontplofte de helse machine en doodde hem. Hij stond zeer gunstig bekend. De schade in het café beperkt zich tot enkele gesprongen ruiten. De deskundige, dr Froentjens uit Den Haag,, is bij het onderzoek aanwezig. AUSTRALIË, WIJ DANKEN U. In troebel water is het goed vissen en altijd zijn er weer kapers op de kust. Wij hebben over onbaatzuchtige belangstel ling inzake onze Indische moeilijkheden niet te klagen. Amerika, Engeland, een ieder bemoeit zich er mee.Nu wil de Australische minister van buitenl. zaken dr Herbert v. Evatt, namens zijn rege ring weer „bemiddelen" tussen de Ne derlanders en de Indonesiërs. Het motief, „de opleving van de productie en de handel" van belang voor de hele wereld (lees: Australië, Red.) wordt bijna oe- roemd! O, zo gaarne, wil Australië de „interim-regering van advies dienen en helpen bij de economische rehabilita tie". Australië,wij danken U! zien. Het komt niet door de Schotsche Whisky, die uitgevoerd wordt naar de Ver. Staten, maarhet verschijrsel wordt volgens experts veroorzaakt door een Russische discuswerper, die zich oefent voor de Olympische Spelen en zich niet van zijn eigen kracht bewust is. Men kan evengoed beweren, dat de „vliegende schijf" in verband staat met de vitamine-tabletten, die Henry Wal lace, de pseudo-communistische, vroegere Amerikaanse minister van Handel, aan mevrouw Gromyko gegeven heeft en waardoor de „hallucinaties" in de hand gewerkt worden! Veertien jaar geëist tegen vis- venter, die zijn bruid verdronk Voor de Leeuwarder rechtbank is gis teren 14 jaar gevangenisstraf geëist tegeoi de 28-jarige vis venter uit St. Jacobi Paro chie A. Kaper, die op 20 Mei j.l. zijn verloofde, de 25-jarige Janske de Fries uit Leeuwarden in de Jodenlanden bij de Friese hoofdstad verdronk. De dader had zichzelf op het politiebureau te Leeuwar den gemeld. Hij stond met de jonge vrouw ira ondertrouw, maar de verhouding tot zijn toekomstige schoonfamilie was niet bijtster vriendschappelijk. Behalve deze moord was verdachte ook nog bedreiging met doodslag op de vrouw van J. Groene- veld te St. Jacobi-parochie ten laste ge legd, een feit dat de officier van justitie niet bewezen achtte. Zoals elders in dit nummer uit voerig is gemeld, heeft de Britse ko ning zijn zegen ge geven aan de ro mantische liefde van. zijn 21-jarige dochter Elisabeth, voor de 26-jarige Philip Mountbat- ten, de knappe vroegere prins van Griekenland en De nemarken. Hierbo ven ziet men de lieftallige prinses (tweede van rechts) die beschouwd wordt als een van de meest populaire meisjes ter wereld. Sinds haar terug keer van de Zuid- Afrikaanse reis be gon een nieuw en belangrijk stadium in haar leven, waarin zij deelge note zou worden van het werk van haar vader. Zij is een liefhebster van sport; paardrijden, zwemmen en golf hebben haar spe ciale aandacht; al cohol gebruikt zij slechts bij mate en roken doet ze helemal miet. Links op de foto ziet men koninklijke ouders; geheel rechts staat haar jongere zuster, prinses Margret Rose. Philip Mountbatten, de benijdenswaar dige verloofde, komt er helaas niet op voor. voorlopig leerplicht tot 14 jaar (Van onze Parlementsredacteur) Na hevige strijd heeft gisteren de Tweede Kamer haar goedkeuring gehecht aan het wetsvoorstel tot wijziging van de Leerplichtwet. Dit betekent althans wanneer de Eerste Kamer zich eveneens met het ontwerp accoord verklaart dat de Leerplicht wordt gehandhaafd op 8 jaar (zoals dit tijdens de bezetting werd geregeld, in verband met de invoe ring van het zgn. achtste leerjaar), doch dat dit achtste leerjaar wordt opgeschort tot 1 Januari 1950. Tot deze datum ein digt de leerplicht, zodra een kind zoveel klassen van één of meer scholen in de zin der wet heeft doorlopen als samen een leertijd van 7 jaren omvatten. Deze plicht eindigt echter niet. voor'het kind officieren kregen buitenkansjes Aan de Tweede Kamer is overgelegd het verslag van de Algemene Reken kamer over haar werkzaamheden ten aanzien van Suriname over het jaar '46. Hieruit blijkt, dat zich bij enkele leger onderdelen onregelmatigheden hebben voorgedaan. Voor leveringen en werk- Hier ziet men de Russische discuswer per, die volgens het interview met Gromyko het verschijnsel van de „vlie gende schijf" veroorzaakt heeft... (Sic!) zaamheden door de geniedienst ten be hoeve van officieren werd in een vrij groot aantal gevallen te weinig in reke ning gebracht. Aan de minister van Overzeese Gebiedsdelen is gevraagd, te overwegen of tegen een oud-hoofdoffi cier strafrechtelijk dient te worden op getreden en of hij op een verantwoorde lijke plaats bij het gouvernement kan worden gehandhaafd. Ook de automobieldienst is ernstig te kort geschoten. Zo ontbrak aanvankelijk alle magazijnadministratie. In verwaar loosde staat verkeerden 180 auto's en 40 motoren. Officieren leverden belangrijke ter beschikking gestelde zaken niet in. Overtollige luxe-auto's werden veel te goedkoop aan officieren verkocht. Voorts vestigde de Rekenkamer de aandacht van de ministers Jonkman en Fiévez er op, dat er in Suriname 19 on gebruikte tanks zijn van 19% ton, die wegens hun gewicht aldaar niet kunnen worden gebruikt. Deze zouden elders kunnen worden gebezigd. Er zijn heel wat overtollige goederen aangeschaft, o.a. 8000 wollen dekens en grote hoeveelheden corned beef. De blikken vlees zijn inmiddels ter plaatse verkocht voor export. De dekens zijn ten behoeve van distributie in Neder land aangekocht- BRABANT LEVERT 20 PCT VAN TOTALE BEVOLKINGSAANWAS. Op de gisteren gehouden vergadering van de Prov. Staten van Noord-Brabant werd medegedeeld, dat de Brabantse be volking 12.4 pet uitmaakt van het Ned. volk, maar ook 20 pet van de totale be volkingsaanwas levert, dit in verband met woningbouw en volkshuisvesting. Brabant heeft thans een tekort van 10.000 timmerlui en 3600 metselaars. de 13-jarige leeftijd bereikt en de klasse, waarin het zit bij het bereiken van deze leeftijd, doorlopen heeft. Zij eindigt in ieder geval bij het bereiken van de 14- jarige leeftijd. Tegen deze opschortingsbepaling rees hevig verzet van de ganse linkerzijde. De heer Van Sleen (Arb.) en de dames For- tanierDe Wit (Vrijh.) en v. d. Muijzen- bergWillemse (Comm.) wilden het liefst het achtste leerjaar, en daarmee de leer verplichting over 8 jaren, onmiddellijk handhaven. Het argument van minister Gielen vóór uitstel, was, dat het achtste leerjaar een mislukking was gebleken, uit gebrek aan goed personeel en wegens materiële moeilijkheden. Hij verwachtte, dat in 1950 hierin verbetering zou zijn gekomen en wilde al het mogelijke hier toe doen. In dit verband was een motie- Peters, die de Kamer wilde doen uitspre ken. dat de minister hiertoe het nodige moest doen, volkomen overbodig; zij werd dan ook ingetrokken. Voornamelijk de heer Van Sleen (Arb.) meende, dat uitstel ten aanzien van het achtste leerjaar afstel betekende, en viel de minister in felle bewoordingen aan. De bewindsman stelde hier tegenover de taal der harde feiten: van de 6760 lagere scholen hebben 4570 minder dan 6 leer krachten. waar dus klas 7 en 8 zijn ge combineerd; van dit laatste aantal zijn er slechts 1009 5-mansscholen, dus meer dan deel heeft 4 of minder leerkrachten, hetgeen betekent, dat de combinatie van de klassen, 6, 7 en 8 normaal is. Het spreekt vanzelf, dat aan deze scholen van het 8ste leerjaar niets terecht komt. De heren Terpstra (A.-R.), Peters (KVP) en Tilanus (C.-H.), steunden de minister in zijn opvatting. De heer Van Sleen (Arb.) verdedigde een amendement met een tussenoplossing. Hij wilde de opschorting facultatief stel len. om de goede scholen voor voortgezet lager onderwijs te kunnen handhaven. Dit werd echter verworpen met 33 tegen 46 stemmen. Daarna werd het opschortings artikel zelve aangenomen met 40 tegen 38 stemmen. Vóór waren de KVP. de A.-R. en de C.H., zodat deze stemming er een was van rechts (de S.G.P. was niet aanwezig) tegen links. (Voor vervolg zie Pag. 7) Militaire pensioenen verhoogd (Van onze Parlementsredacteur.) De Tweede Kamer nam gisteren zon der stemming aan het wetsontwerp tot verhoging van de militaire pensioenen. Deze verhoging loopt parallel met de pensioen-uitkering aan verzetsslacht- offers. Ook hier verklaarde de Regering zich bereid, bij de aftrek van inkomsten van het weduwenpensioen een bedrag van f750 buiten beschouwing te laten. Allerwege werd aangedrongen op een spoedige regeling voor de mobilisatie slachtoffers 19141918. Minister Fiévez beloofde, de nodige spoed te zullen be trachten. oitsland 1 uitzicht Sinds de bezetting loopt er een streep door Duitsland. Een irondsoh mens zal opmer ken, dat die streep er gedurende de Hitier- periode ook al was. Ditmaal bedoelen wij de streep, die de westelijke zones van de Russische oostelijke zone scheidt. Het „aus- radderen" dezer streep, hetgeen via een. „viermogendheden-verdrag" beproefd werd, is te Moskou niet gelukt. Integendeel zij is sterker zichtbaar geworden en sinds de mis lukte conferentie der drie ministers van buitenlandse zaken te Parijs, loopt zij vuur rood door Duitslands economische eenheid heen, om van de politieke demarcatie maar te zwijgen. Het élan, waarmede de Westerse makkers, zonder Rusland alhoewel te Parijs vertegen/woordigd door anderhalve satelliet opnieuw een aanvang maken met de economische sanering van Europa en Duitsland, zal onherroepelijk aequivalente activiteit in de Oostelijke zone ten gevolge hebben, gesteld, dat de Russen er de macht toe bezitten. Zolang dit verschil in druk bestaat, zal Duitsland nimmer het natuur kundig beeld vertonen der twee „Maagden burger halve bollen", die naet van elkaar te scheiden zijn. Men hoeft geen profeet te zijn. om nu reeds te voorspellen, dat op de conferentie der vier grote mogendheden te Londen, de tegenstellingen zich zodauig zullen toespitsen, dat óók dan het Duitse probleem nog onopgelost blijft. Eer zal Duitsland het schouwspel te zien geven van een Westers economisch fort tegenover een versterkte Oosterse fortificatie. De Brits- Amerikaanse „bijzondere economische raad" in het Westen tegenover de economische commissie in het Oosten, dde met sterk cen traliserend gezag optreedt. Men zal moeten afwachten af het resultaat der besprekingen te Parijs betreffende het plan-Marshall, Frankrijk van inzicht kan doen veranderen en tenslotte ook de Franse zone in Duits land economisch aan de Brits-Amerikaanse zal worden gelijmd. De politiek echter leeft van moeilijkheden. Het Brits-Amerikaanse procédé, straks zeer waarschijnlijk extra ge voed door het plan van Marshall (als de Amerikanen in de voor te leggen Europe^ offerte willen bijten) houdt in, dat de Duit» industrie weer op toeren komt en zal snorrende fabrieksgeluid niet te zenuwsl^» pend zijn voor de Franse overgevoeligheid^ Frankrijk zou desnoods een Duitse econo mische ,;heil"-staat kunnen appreciëren, mits het „Sieg" er aan ontbreekt en naar Franse zienswijze, zou het begrip „Sieg" voorgoed uit het Duitse woordenboek ge schrapt zijn, als het machtige Roergebied maar onder internationale contr61e geplaatst wend. Frankrijk wenst een Duitse bloeds omloop zonder hiart! Frankrijk heeft Duitse steenkool nodig, omdat „la douce Franoe" zelf liever de machtigste staalproducent van Europa zou willen zijn. Vandaar het eigen aardige in de internationale vriendschap en hoffelijkheid, dat als Bevin en Bidault tegen elkaar glimlachen, Bidault toch altijd even achter zich ziet of Stalin het verdraagt, omdat Stalin de Franse aspiraties kan steu nen, waar Britten en Amerikanen voorlopig niet aan willen. Die duidelijke rode streep dwars door Duitsland is voor Frankrijk ook minder aangenaam, omdat immers een deel van Frankrijk zelf zo rood gearceerd is. De rode streep betekent een aanslag op de vrede en ondanks de Franse, begrijpelijke bezwaren, zal een sterk Westelijk econo misch front noodzakelijk zijn, om de Oos telijke Russische penetratie te weerstaan. De beoogde „democratisering" van Duits land, waarin Amerika en Engeland blijven geloven, maar waartegenover het Franse scepticisme staat, kan tenslotte slechts ge stalte krijgen, als de vier bezettings-mo gendheden er eendrachtig leven in blazen. Maar StaLin zou dan eerst op het Labour- schooltje van Bevin, zijn lesje uit het hoofd moeten leren, wat „democratie" eigenlijk is. En daar slaagt Stalin nooit in, omdat hij met poflitieke antwoordnota's inizake Polen, Hongarije, Roemenië etc. onder zijn hoofd kussen slaapt! Het beste is, dat men op de conferentie te Parijs, het precaire geval Duitsland voor lopig laat rusten, wil men niet direct vast lopen. In dit verband verdient nog de aan dacht, dat het blad ,J3er Abend" er onüangs nog op wees, dat men in de Oostelijke zone van Duitsland zeer actief is en de Russen naast de nationalisering der grote bedrijven, de particuliere export-handel weer zouden willen inschakelen. Overigens zijn bijna alle fabrieken van synthetische benzine Sowjet- bezit, een derde der bruinkoolproductie, drie vierde der kali-productie komt uit Rus sische bedrijven. Het Sowjet-aandeel in de ertsmijnen, de staalproductie en de machine bouw bedraagt twee vijfden, dat in de elec- trische industrie en de chemische fabrieken meer dan de helft. De genationaliseerde fa brieken hebben echter met grote moeilijk heden te kampen vanwege versleten tech nische installaties, slechte grondstoffen en lage personeelsbezetting. Er zou in de ko mende tien jaren minstens honderd milliard geïnvesteerd moeten worden, om de pro ductie-basis dezer fabrieken weer op hoger peil te brengen. Het door de Russen opge eiste deel der productie wordt vaak tegen dollar-winst aan het buitenland verkocht. Vermelden wij tenslotte nog. dat de Ber- lijnse corr. van de „N. R. Ct." gewag maakte van .grote militaire activiteit in de Russische zone." De Russen zijn doende met de uitvoering van bijzondere maatrege len. Russische families en administratieve instanties betrekken nieuwe kwartieren ach ter de Elbe af keren geheel naar Rusland terug. Deze beweging in Oostelijke richting wordt gevolgd door Russische militaire for maties: het terugtrekken van troepen, transporten van tanks en ander materiaal. In de Oostelijke zone worden jonge Russi sche lichtingen vervangen door oude. ter wijl men voortgaat met de recrutering van Duitse burgers voor het rode leger en met de oproepen voor dwangarbeid in gebieden waar uranium schijnt te zijn gevonden. D# correspondent merkt hierbij op, dat het niet eenvoudig is, op grond van de bekend ge worden détails de beweegredenen en bedoe lingen dezer acties vast te steldenMaar wijst dit alles niet op aequivalente activi teit als antwoord op de Westerse strategie?

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3