Houdt Djokja vast aan eigen gendarmerie l-Dist <U Plan van Benelux voor Parijse conferentie Verdwijnt de antithese vrijzinnig-orthodox? PPEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG, 10 JULI 1917 REPUBLIK. MINISTER LANGS DEMARCATIELIJN In aansluiting op reeds gisteren gedane mededelingen van A.P. meldt Aneta tihans, dat de republikeinse ministers Sjarifoeddin, Gani en Setiadjit binnen enkele dagen per soonlijk langs de demarcatielijpen zullen reizen, om een. volledige 'beëindiging van de vijandelijkheden te bewerkstelligen. Het is niet onmogelijk, dat dit gezelschap nog zal worden uitgebreid. Een reeds aangekondigde rede van ge neraal' Soetomo is afgelast. Setiadjit reist vandaag opnieuw van Djokja naar Batavia met republikeinse voorstellen over de gendarmerie. Naar Aneta verneemt komen zij neer op de vor ming van speciale brigades, die direct on der het federale orgaan voor de veiligheid zullen resorteren. (Gezien de afwijzing van de gemeenschap pelijke gendarmerie voor de republiek, zul len hiermee wel republikeinse brigades be doeld zijn. Red! N.H.C.) Bij de besprekingen over de samenstelling der interim-regering zijn Hatta en Sjahrir genoemd als vertegenwoordigers van de republiek. Dr van. Mook zal waarschijnlijk Commissaris der Kroon zijn, terwijl dr P. J. Koets en mr E. J. van Hoogstraten als Nederlandse leden in de regering zitting zullen hebben. De Sultan van Pontianak Wèl blik voor groente, niet voor andere artikelen Pudding- en custardpoeder, soepen, chocolade, chocoladepasta, cacaopoeder, stroop, honing, kunsthonig, mosterd, rijst, gort, producten, waarin rijst en gort zijn verwerkt, en honden- en kat- tenvoeder zullen met ingang van 15 Augustus a.s. niet meer in blikverpak king mogen zijn dan wel verkocht mogen worden. Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt wordt het inblikken van groen ten niet door dit verbod getroffen, in tegendeel men is doende zoveel mogelijk blik voor deze vorm van emballage te reserveren. Het is n.l. toegestaan in ver tind blik te verpakken: asperges, blad groenten, tomatenpurree, worteltjes en zuurkool. De invoer van Amerikaans blik, die vrij regelmatig doorgaat, daarvoor vrijwel uitsluitend bestemd. Geruchten, als zou blikverpakking voor groenten worden verboden, ter be scherming van de diepvries-industrie missen alle grond. Elisabeth en Philips Mountbatten verloofd i e oart Pag l) De gelukkige Philip Mountbatten is 26 jaar en werd geboren op het Griekse eiland Karfu. Zijn vader, prins Andre, was een jongere zoon van prins Willem van Denemarken, welke laatste George I in 1863 de Griekse troon be steeg. Philips moeder, prinses Alice, was de oudste dochter van prins Louis von Battenberg, een Duitser, die in 1868 het Britse staatsburgerschap verwierf en bij het uitbreken van de eerste wereldoor log eerste Lord der Admiraliteit was. In 1917 veranderde deze zijn naam in het minder Duits klinkende: Mountbatten. Evenals prinses Elizabeth is Philip een achterkleinkind van koningin Victoria. Op 18-jarige leeftijd werd Philip cadet bij de Britse marine en deed tijdens de oorlog dienst bij dit onderdeel. In 1939 heeft hij het Britse staatsburgerschap aangevraagd, doch door de oorlog kon het verzoek eerst in Februari van dit jaar worden ingewilligd. Hij deed afstand van zijn titel Prins van Griekenland en Denemarken en van zijn aanspraak op de Griekse troon en werd Philip Mount batten, wonende Chesterstreet, Westmin ster. Philip is voornemens bij de Britse ma rine te blijven en 'het is vrij zeker, dat het paar na het huwelijk in Londen gaat wonen. Een deel van het Buckingham- palace is daartoe reeds in gereedheid ge bracht. In een zitting van de Privy Council moet koning George nog zijn formele toestemming voor het huwelijk geven, doch naar men verwacht zal deze formaliteit spoedig plaats vinden. Ook moet een titel voor d'e a. s. echtgenoot worden gevonden. In hofkringen is men van mening, dat hij Hertog van York, de titel van de koning, voor hij de troon besteeg, zal worden. DAT zekere R. te Veenendaal door een passerende auto is doodgereden. DAT de T. H. te Delft voor het vliegtuig- bouwkundig onderwijs uit Amerikaanse legervoorraden twee Thunderbolts, twee Mustangs en een vliegend fort kreeg, die gedemonteerd werden voor de laboratoria, alsmede vliegtuiginstrumenten van de RAF. DAT het Tweede Kamerlid Deering mi nister Maneholt heeft gevraagd aan gedu peerde land- en tuinbouwonderwijzers ver goeding te geven wegens gederfd salaris gedurende de hongerwinter DAT het Tweede Kamerlid Ruys de Beerenbrouck minister Jonkman inlichtin gen heeft gevraagd over uitkeringen aan krijgsgevangenen van het K.N.I.L. over de jaren 19421945, die anders zouden zijn behandeld dan leden van de Marine. DAT de heer Korthals aan minister Huys- mans heeft gevraagd, de invoer van weck- glazen te bevorderen. DAT tie deelnemers aan de 12e Ned. Land bouw week te Wageningen onibvaingen zijn op A» Studmteneocdëteiit Ceres" vertegenwoordigt West-Borneo en de heren Tahiya en Claproth Oost-Indonesië. De opluchting in de republiek schijnt groot te zijn, want onder de titel „Het State- department heeft oorlog van Indonesië af gewend" zwaait het republikeinse blad „Stem van vrij Indonesië" de V.S. log toe voor hun optreden. In dit verband is het bericht van belang, dat Washington het aanbod om de „Indo nesische republikeinse coalitieregering" eco nomisch te steunen, herhaalde. Ruim 1/4 van het Amsterdamse gemeentepersoneel communist De E.V.C. toegelaten tot gemeen- schappelijk overleg. De A'damse Raad besloot 't gemeente- personeel een gratificatie van 2 pet. der jaarbezold'iging toe te kennen met een maximum van f50. De E.V.C. is toegelaten tot het Georga niseerd Overleg voor gemeentepersoneel. Volgens B. en W. zijn 5318 leden van dat personeel of 25.9 pCt. in de E.V.C. geor ganiseerd. De E.V.C. beloofde „zich te zul len onderwerpen aan de regelen, die voor het G.O. zijn gesteld en in alles daar naar te zullen handelen." Ook besliste de Raad een stichting „Het Amsterdams toneel" te scheppen, die de Stadsschouwburg voor drie jaar als vaste bespeelster zal huren. Bij dit onderwerp opperde de heer Rustige (Chr. Hist.) het denkbeeld van de radioheffing een alge mene cultuurheffing te maken. Ds Zandt tegenover Moskou, Amerika en Rome In S.G.P. vergadering werd ds G. A. Kersten gehuldigd. Drie machten maken zich op de we reld in een nieuwe chaos te storten, al dus ds P. Zandt van Delft, gisteren in de algemene vergadering van de Staatkun dig Gereformerde Partij, die in Utrecht bijeen was. „Het communistische Rus land, het kapitalistisch-humanistische Amerika en Rome, dat er immer op uit is de verloren posities terug te winnen en voor de zonen der Reformatie niets goeds belooft". Daartegenover staat de S.G.P., die in haar vaandel schrijft: „terug tot God en Zijn woord". Grote nood in menig ge zin, mislukking van herstel en vernieu wing en een zuivering, die een zwarte bladzijde in de rechtspraak vormt, zijn het gevolg van het niet willen horen van die eis. Ds. G. H. Kersten, die 25 jaar voor- ziter der S.G.P. en haar vertegenwoor diger in de Tweede Kamer was, werd warm gehuldigd. In het hoofdbestuur zijn ir C. N. van Dis en ds. J. van Dijk herkozen. SUBSIDIE GODSDIENSTONDERWIJS OP DE KWEEKSCHOLEN. Minister Gael en heeft op vragen van het Tweede Kamerlid Deerirug geantwoord, de mogelijkheid te zullen onderzoeken om die gemeentelijke en bijzondere kweekscholen Rijkssubsidie te verlenen voor het geven van Godsdienstonderwijs, waardoor deze scholen niet langer in een ongunstiger positie dan de Rijksscholen verkeren. FINLAND ZORGT VOOR EEN POLITIEKE VERRASSING Het belangrijkste nieuws, in verband met de a. s. Parijse conferentie, kwam dit keer uit Nederlan.dDe ver tegenwoordigers van Nederland, Bel gië en Luxemburg, die zoals in een ge deelte onzer vorige oplage vermeld gisteren te Den Haag bijeen kwamen, zijn bezig een plan op te stellen, dat de afschaffing van bi-laterale handelsver dragen en betalingen omvat en aan de Parijse conferentie zal worden voorge legd. De besprekingen werden vandaag voortgezet en men hoopte, het plan van daag gereed te hebben. Ook het pro bleem van de Rotterdamse en Antwerp se havens werd behandeld, alsmede de wijze, waarop deze kwestie voor- de Inter nationale Transportcommissie van de Parijse conferentie besproken zal wordeny aldus verneemt Ass. Press in bevoegde Belgische kringen. Premier Spaak zal de Belgische delegatie leiden. De hoop op het slagen der conferentie werd nog vergroot, door de mededeling, dat Finland in principe besloten had, zich te Parijs te doen vertegenwoordi- Reeds 5000 communisten in Athene gearresteerd Worden overgebracht naar eiland in de Saronische Golf. Zoals gisteren reeds in een deel onzer oplage vermeld, heeft de politie van Athene een communistisch complot ont dekt, dat ten doel had de politieke lei ders te vermoorden en de belangrijkste ministeries in bezit te nemen. Reeds 5000 personen werden gearresteerd; zij wor den overgebracht naar het eiland Spitha- lia in de Saronische Golf, waar ze zullen worden verhoord. De Britse en Ameri kaanse regeringen, alsmede koning Paul, waren formeel van de voorgenomen raz zia op de hoogte. Per 1 September wordt het aantal Britse troepen in Griekenland met 25 pet verminderd. De Griekse mi nister van Buitenlandse Zaken, Tsalda- ris, had gisteren een onderhoud met Marshall, zijn Amerikaanse collega, met wien hij de Griekse problemen heeft be sproken. Nader wordt gemeld, dat ook de kan toren van een communistisch dagblad door de politie zijn bezet. gen, nadat dit land aanvankelijk onder Russische druk de uitnodiging van de hand had gewezen. Ook Noorwegen en Denemarken hebben de uitnodi ging aanvaard, terwijl het Zweedse dag blad „Dagens Nyheter" weet te melden, dat de „commissie van Buitenlandse Za ken" uit de Rijksdag van Zweden heeft besloten, de besprekingen bij te wonen. Helaas komen uit de onder Rus sische invloed staande landen andere be richten. Na Bulgarije, hebben thans ook Polen, Joego-Slavië en Roemenië te ken nen gegeven, niet mede te werken, ter wijl H o n g a r ij e, dat de directe toe stemming van de Russische bevelhebber moet hebben, en Albanië, nog antwoord moeten zenden. Generaal De Gaulle, de Franse vrij heidsstrijder, heeft in een rede voor de Brits-Amerikaanse persvereniiging een aaaival gedaan op de totalitaire Russische ideologie en verklaard, dat een nauwe samenwerking tussen Enifeland en Frank rijk nodig is om te komen tot een wer kelijk en doelmatig opbouwplan voor Europa. (Volgens een Reuterbericht uit Londen is die deelname van Finland nog ndet de finitief. Het Finse kabinet komt vandaag bijeen om een besluit te nemen). Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Colijnsplaat P. G. Verweys te Zevenbergen; te Klazinaveen L. die Vrijer, Aangenomennaar Ólst (toez.) J. R. Meijer canid. te Rotterdam. te Honnhuizen-Kl'oosterburen; naarWanswerd (toez.) A. de Zeeuw te Wilms. Bedanktvoor ELburg (2e pred.pl.) J. v. Sliedregt te Huizen (N.H.); voor Hierden (toez.) H. A. v. Slooten te Haaften. Geref. Kerken. Beroepen: te Echten, Goëniga, Hoek van Hol land en te Wartena cand, P. Rdemersma te Amsterdam. Aangenomen: naar Bussum (Evamg. pred.) J. M. v. Mannen, miss. pred. te Rotterdam- Zuid; naar Mddldelstum (2e pred.pl.) H. W. Kroeze te Curasao, met verlof bier te lande. Bedankt: voor Hoornsterzrwaag, Leek en voor Roermond H. W. Kroeze te Curasao. Geref. Kerken naar art. 31 K.O. Aangenomen: naar Mussel cand. J. v. Popta te Santpoort. Bedankt: voor Terneuzen en voor 2e Exloër- mond-Musselkanaal J. v. Popta, cand. te Santpoort. Oud-Geref. Gemeenten. Beroepen; te St. Phdldpsland (2e maal) Joh. v. d. Poel te Giessendam. DS T. v. d. PLOEG TE DOORWERTH OVERLEDEN. Op 81-jarige leeftijd is te Doorwerith over leden ds T. v. d. Ploeg, em.-predikant der Doopsgez. Broederschap. Hij diende de ge meenten van Tjalleberd, Wolvega, Veendam en Groningen. SCHOOLOPZIENERS VOOR 'T KLEUTER ONDERWIJS. Naar het A.N.P. meldt zullen binnenkort 8 schoolopzieners voor het kleuteronderwijs worden benoemd. 't Dreigend conflict in de bouwwereld afgewend Gisteren werd volledige overeenstemming bereikt. De stek ingsdir ei ging van ongeveer 160.000 bouwarbeiders is afgewend. Na een zeer langdurige vergadering zijn de werk gevers en de werknemers in de bouwbe drijven gisteren over de gehele linie tot overeenstemming gekomen inzake de ge schillen over pensioen- en risicofondsen. Het pensioenfonds treedt in werking, zo dra hiervoor een wettelijk fundament aanwezig is. Verwacht wordt, dat het ontwerp voor een dergelijke wetgeving dit najaar aan de Tweede Kamer wordt aangeboden. Liebtverlet wordt ten volle vergoed, indien de werknemers ter be schikking van de werkgevers blijven. Vorstverlet wordt voor het overgrote deel vergoed uit het in te stellen risicofonds en voorts door een kleine verhoging van de uurlonen. Bij onwerkbaar weer wordt ongeveer dezelfde gedragslijn gevolgd, met dien verstande, dat de bestaande uit kering van 70 pet. wordt verhoogd. Het ontbrekende wordt gedekt door genoemde loonsverhoging. Het risico komt ten laste van de werkgever. Er zijn maatregelen getroffen, om zo spoedig mogelijk goed keuring van het Ooilege van Rijksbemid delaars te verkrijgen. „ALLEEN IN GELOOF WORDT DIT GEVAAR AFGESLAGEN" (Van een onzer verslaggevers.) Naar schatting 3000 personen hebben gisteren het jubileum van de Bond van Geref. Mannenverenigingen in Rotter dam gevierd. Burgemeester Oud memo reerde in een toespraak het uitstekende verzetswerk der Gereformeerden, waarna de heer C. H. van Boven de geschiedenis van de bond beschreef. Bij de oprichting in 1922 waren 40 mensen tegenwoordig. Er zijn thans 12.000 leden. Hij huldigde de penningmeester, de heer M. van der Ven, die 25 jaar zich van zijn taak heeft ge kweten. Tot secretaris werd benoemd de' heer J. Stellingwerf uit Leeuwarden. Aan de voorzitter werd 14.000 aangeboden als resultaat van het jubileumfonds. Prof. dr. G. C. Berkouwer refereerde DE GEBROEDERS KNOOPENSCHAAR des middags over de actuele vragen der hedendaagse theologie, die, aldus spr., het gevolg zijn van de aanvallen op de orthodoxie. Nog gevaarlijker dan het modernisme noerpde hij de rechts- moderne dogmatiek, die de orthodoxe terminologie gebruikt, om vrijzinnige denkbeelden in te kleden. „Wat dunkt U van de Christus?" is de vraag, waarom het gaat. Synthese is echter onmogelijk. De stelling is reeds geponeerd, dat er een moderne theologie in aantocht is, die de antithese vrijzinnigheid-orthodoxie radi caal zal doorbreken. Alleen in het geloof kan dit gevaar worden afgeslagen. Vol gens de R.K. Kerk kan Nederland slechts gered worden door een terugkeer naar de oude Moederkerk. Prof. Berkouwer bestreed dit, door te zeggen, dat het concilie van Trente zich fel tegen het „geloof alleen" heeft gekeerd. Tenslotte beantwoordde hij nog een vijftigtal vragen. Met een slotrede van ds. F. C. Meijster, van Rotterdam, werd de bijeenkomst ge sloten. Woorden van gelukwens werden gespro ken door mevr. Heuzeveldt, namens de Geref. Vrouwen, mej. Admiraal voor de meisjes, de heer Van Rijn voor de Jonge- lingsbond en ds J. A. Tazelaar voor de Rotterdamse kerkeraad. 85. „Au!" riep de boer en sloeg z'n hand aan z'n nek. Maar hierdoor verloren ze alle drie hun evenwicht: Jodocus wankelde en zwaaide met z'n armen; Pieter probeerde vergeefs weer de telefoondraden te grijpen, en daar ging de hele menselijke toren over stag hoor, net als een fabrieksschoorsteen, die opgeblazen wordt, of als een boom, die omwaait. 86. Nu was de weg, waar ze zich bevonden, een zeer drukke verkeersweg; alles wat van het dorp naar de stad of terug ging, kwam er langs. Juist op het ogenblik, dat onze vrienden omlaag stortten, kwam wéér een auto voorbij gesnord, waar Pieter precies bovenop viel. Hij zakte subiet door de kap heen en werd zo, steeds spartelende als een vla, meegevoerd. DAT bij het College van Alg. Commissaris sen voor de Wederopbouw zijn benoemd): tot technisch hoofdambtenaar P. Boogaard Rot terdam; tot adiministr. hoofdambt. G. H. G. Tijbosch, Maastricht en tot hoofdcommies J. M. Verveen R'd.aim. DAT met 1 Oct. a.s. aaai mr M. v. Regteren Aflitma te A'dam op verzoek eervol ontslag is verleend ais leider der controle op het re- kenpldchtig beheer dex Rijksverzekerings bank. DAT op een tweedaags congres van boom kwekers te Zundert o.m. die heer S. G. A. Dooren'bos uit Den Haag sprak over de ten toonstelling, die in het Westbroekpark te Den Haag zal worden gehouden. DAT door het Prov. Utrechts Genootschap een prijsvraag voor een kinderboek it uitge schreven, waarover mevr. R. Marsman, P. de Hooghstraat 1, A'dam, infliahitingen verstrekt. DAT voor het tribunaal te Terneuzen dezer dagen terecht stond de 5Q-j. voorm. gemeente veldwachter F. A. Loot ens uit Philippine, die aan de S.D. een havent j eb ij Breskens aan gewezen had, vanwaar Engelandvaarders ver trokken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2