85 jaar Zondagsschoolonderwijs in Leiden Onder de rook van de Oude Sleutelstad NTS UWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG, 8 JULI 1947 Stadsnieuws „Laat de kinderkens tot Mij komen" viert 17e lustrum De Zondagsschool „Laat de kinder kens tot Mij komen" hoopt deze zomer haar zeventiende lustrum te vieren. On getwijfeld een feit, dat vermelding ver dient. Toen met dit werk in 1862 werd be gonnen, was er geen school, waar Chris telijk onderwijs gegeven werd. Slechts twee scholen met de Bijbel waren er, die door particulieren waren opgericht en in stand werden gehouden. Vanzelf sprekend was het schoolgeld, dat moest worden betaald, van die aard, dat er weinig ouders waren, die hun kinderen naar deze school konden sturen. Men was genoodzaakt genoegen te nemen met de scholen, waar geen Christelijk onder wijs werd gebracht. De Zondagsschool nam echter de taak op zich de kinderen het Evangelie bij te brengen. Dit had tot resultaat, dat deze tak van Christelijk jeugdwerk vrij spoe dig groeide en bloeide. Het feit, dat er thans wel scholen zijn, waar het onderwijs in Christelijke geest wordt gegeven, houdt geenszins in, dat de Zondagsscholen haar bestaansrecht verloren hebben. Integendeel! Het fun dament, waarop in casu de Zondags school „Laat de kinderkens tot Mij komen" rust, is nog steeds zeer vast. Het eenvoudig vertellen uit de Bijbel, het ge zamenlijk zingen van de liederen, het vieren van het mooie Kerstfeest, dit al les laat onuitwisbare sporen bij het kind achter. Velen leerden daar Christus kennen. Deze Zondagsschool, die interkerkelijk wil zijn, heeft daar getuigt de ge schiedenis van de stormen van de tijden getrotseerd. De vele wiselingen vermochten geen verstorende invloed te hebben op het werk, dat in de loop der jaren rijke vruchten heeft afgeworpen. Het belangrijk gebeuren van het 85- jarig bestaan wil het bestuur dan ook niet onopgemerkt voorbij laten gaan Reeds bij het begin van dit jaar is men begonnen om voorbereidingen te treffen en ook om de benodigde gelden bijeen te krijgen. Juist dit laatste ging zoals ht bij een interkerkelijke vereniging meestal het geval is met grote moei lijkheden gepaard. Toch zijn de plannen thans zover gevorderd, dat men met zekerheid kan zegen, dat de kinderen op 30 Juli a.s. een dagje zullen uitgaan met autobussen naar Oud-Valkeveen. Voor af zal echter een Wijdingsdienst worden gehouden en wel op Maandag 28 Juli des avonds acht uur in de Kooikapel, waar als sprekers zullen optreden ds J. J. v. d. Krift, Ned. Herv. pred. te Katwijk aan Zee, en ds. H. .Post, Geref. pred. te Rijnsburg. Medewerking zal verlenen het dubbelmannenkwartet „Inter Nos". Het bestuur wekt alle oud-leerlingen, oud-onderwijzers en belangstellenden op, deze dienst bij te wonen. Twee Geref. predikanten in de Sleutelstad beroepen In vac. ds H. A. Wiersinga en vac. ds A. Veldman Zoals wij reeds meldden, is in de vac. ds H. A. Wiersinga door de kerkeraad der Geref. kerk een beroep uitgebracht op ds G. F. Hajer te Ede. Ds Hajer is de zoon van het oud-hoofd der Geref. school te Barendrecht, werd 15 April 1904 geboren en na zijn gymna siale opleiding studeerde hij aan de V.U. te Amsterdam, om op 10 Febr. 1929 zijn ambt te aanvaarden te Schoonebeek, ter wijl hij in Sept. 1933 naar Ede vertrok. De beroepen predikant was lid van de Gen. Synode der Geref. kerken en be kleedt verscheidene deputaatschappen voor Part. en Gen. Synode. In de laatste tijd ontving ds Hajer tal van beroepen, om. van de kerken te Amsterdam-West» Baarn, Almelo en Sneek, waarvoor hij echter steeds meende te moeten bedanken. Ds C. H. Lindeboom te Kampen, die een beroep ontving van de Geref. kerk (art. 31 K.O), werd 4 April 1908 te Utrecht geboren en studeerde theologie aan de Theol. Hogeschool der Geref. ker ken te Kampen. Hij werd 2 April 1939 predikant te Naarden en werd 11 Dec. 1943 te Kampen bevestigd. In verband met de geschillen in de Geref. kerken werd hij door de Gen. Synode dier kerken afgezet met de grote meerderheid van zijn kerkeraad. Nadien dient hij de Geref kerken (art. 31 K.O.) als predikant. Hij was lid van de laatste Gen. Synode en had als 2e scriba zitting in het moderamen, terwijl hij voorts verschillende deputaatschappen waarneemt. SPREEKUUR WETH. MENKEN. De wethouder van Sociale Zaken, de heer S. Menken is verhinderd morgen spreekuur te houden. Gisteravond heeft het 3-j. knaapje J. A. v. d. Z. uit de Herenstraat in een onbewaakt ogenblik uit een fles bleek- water gedronken. De E.H.D. vervoerde hem naar het Acad. Ziekenhuis. Tijdens het voetballen op het Pie terskerkhof brak gisteravond de 9-jar. N. v. D. het linkeronderbeen. De E.H.D. vervoerde hem naar het Acad. Zieken huis. Zij, die de behoefte gevoelen geldelijke steun te verlenen, kunnen zich vervoegen bij de volgende adressen: I. Eikerhout, De Ruyterstrat 21; F. Arnoldus, Ooster straat 72, of A. Heemskerk, Heren gracht 116. Met „Jahn" gaat het steeds Excelsior Jaarvergadering in recordtijd in „Prediker" De Ohr. Gyminastiekver. „Jahn" hield gisteravond haar jaarvergadering in ..Pre diker". De voorzitter, die heer M. J. Dool, ge waagde in zijn openingswoord van de goede opkomst. In het jaarverslag van de secretaris, de heer P. de Knegt, werd melding gemaakt van de geslaagde uitvoering en jaarfeest. Voorts dat de vereniging Koninklijk was goedgekeurd voor de tijd van 29 jaar en 11 maanden en dat van de Professoren- wijk een bedrag van f 25 was ontvangen voor de verleende medewerking bij de opening van de speelweide. Er zijn ruim 300 leden met een vaste kern van 291. De penningmeester, de heer W. v. Po- lanen, rapporteerde dat „Jahn" een „potje" heeft van f 833.49. Van het bestuur waren aftredend mej. C. Kuyl en de heer W. van Polanen, die beiden werden herkozen. Naar de conferentie van het Ned. Chr. Gymn. Verbond, die op 11, 12 en 13 Aug. te Meppel wordt gehouden, werden afge vaardigd de heren W .van Polanen en J. Brückner. Als assdsstenten van de div. afdelingen werden aangewezen de dames J. v. d. Plas, E. v. Biezen, N. Kret en de heer G. Groeneweg. Eep discussie ontstond over het punt: technische leiding. Het bestuur zal trach ten in de behoefte te voorzien. De heer Dool sloot de vergadering Dp de gebruikelijke wijze. SUBSIDIE AAN ZEVENLANDEN- POLITIE- SPORTTOURNOOI. Onlangs gaven B. en W. de Raad m overweging, aan de Leidse Politie Sport Vereniging ten behoeve van het door haar te organiseren Zevenlanden-Politie Sporttournooi een subsidie te verlenen in een eventueel tekort, tot een bedrag van ten hoogste 1000. B. en W. hebben dit voorstel later teruggenomen, omdat hun nader was gebleken, dat de begroting van inkom sten en uitgaven, waarop het steunde, tengevolge van enkele wijzigingen niet meer als juist kon worden aanvaard. Sedertdien is een nieuwe begroting in gediend, waarbij zoveel mogelijk met alle factoren is rekening gehouden. Deze begroting levert een verwacht te kort op van ƒ2036. Aangezien overigens de zienswijze van B. en W. in deze niet is veranderd, blijven zij bij hun standpunt, dat een subsidie uit de gemeentekas voor het onderhavige sportgebeuren ten bedrage van ten hoogste 1000 redelijk is te achten. Op grond daarvan stellen B. en W. de raad voor, te besluiten, aan de Leidse Politie Sport-Vereniging ten be hoeve van het door haar te organiseren Zevenlanden - Politie - Sporttournooi een subsidiete verlenen in een eventueel tekort, tot een bedrag van ten hoogste ƒ1000, zulks onder voorwaarde, dat de rekening van dit sporttournooi de goed keuring van B. en W. behoeft, indien gemeentelijk subsidie nodig is. Distrihutievaria Morgen zijn aan de beurt voor het af halen van levensmiddelenkaarten die ge zinnen, waarvan het hoofd een stam- kaartnummer heeft van 4650149500. Het kantoor is geopend van 8.3011.45 en van 1416 uur. DE PRUSBEHEERSING ALS PUZZELAAR Een Leids koopman in landbouwwerktui gen verkocht mede klompen. Maar hij ver kocht tegen te hoge prijzen. De prijzencon- tröle is nieuwsgierig van aard en wenste de boeken te zien. Daarin stonden echter in plaats van cijfers codeletters. Na lang puzzelen gelukte het de ambte naren de sleutel van de code te vinden, waarna het een kleinigheid was, het ver kopen boven de toegestane prijs aan te tonen, met gevolg een proces-verbaal. Begrafenis-Ass. Gebr. v. d. Luit bestaat 12*/i jaar Vandaag is het 12% jaar geleden, dat door de Gebroeders Van der Luit te Leiden werd opgericht de thans bij velen bekende instelling: Eerste Algemene Be grafenis-Associatie. Gistermorgen werd op zeer eenvoudige wijze dit feit herdacht. Als eerste spre ker voerde de heer A. Biesbroek het woord, die in korte trekken het verleden memoreerde. Sedert de inschakeling van het bedrijf zijn er grote veranderingen in de uitvoering van begrafenisen ont staan. Namens het personeel werd een marmeren gedenkplaat aangeboden. De. heer H. de Vos sprak er zijn blijd schap over uit, aan de bloei van het be drijf te mogen medewerken. Het perso neel tracht steeds de goede samenwer king te bevorderen. De heer A. v. d. Linde wees er op, dat door de Gebr. v. d. Luit ca. 4500 be grafenissen zijn uitgevoerd, terwijl 19.000 leden lid zijn van de Associatie. Aan het slot van de korte bijeenkomst dankte de heer P. v. d. Luit ook namens zijn broers voor de gesproken woorden en aangeboden geschenken. De j.l. Zaterdag gehouden collecte ten bate van het Ned. Roode Kruis heeft ƒ3817,63 opgebracht. LEIDERDORP. Het Nat. Feest-Comité 1947 heeft besloten, op 1 Sept. ter gelegenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin alleen 's middags een ringrijderij per paard en tilbury te houden. Des voor- middags zal de Chr. Oranje-Vereniging met medewerking der buurtverenigingen kinderspelen houden voor alle leerplich tige kinderen der lagere scholen. De oudste klassen gaan ook weer een reisje maken, n.l. per boot naar Amster dam enz. Voor al deze feesten zal een huis-aan-huis-collecte worden gehouden. De C.O.V. verwacht weer een goede collecte. De avond wordt vrijgehouden voor de feesten der buurtverenigingen, zodat de verschillende besturen nu nog de tijd hebben, om hun programma klaar te maken. OEGSTGEEST. Zoals bekend heeft Oegstgeest het vorig jaar het HIe Bataljon Grenadiers geadopteerd. Deze manschappen, die reeds lang in Indië vertoeven, ontvingen een grote zending boeken en tijdschrif ten, door de inwoners van Oegstgeest bijeengebracht- Daarna, met de Kerst dagen, werden paketten verzameld', die ten geschenke werden gegeven. Thans is een actie op touw gezet om gezelschapsspelen te verzamelen ten einde de jongens in hun vrije tijd in de gelegenheid te stellen door spel deze tijd nuttig te besteden. Daartoe zal er a.s. Zaterdag aan de Oegstgeester woningen worden aangebeld en gevraagd worden of men iets heeft te missen op het ge bied van gezelschapsspelen. Men waohte echter niet tot Zaterdag, om eens in huis rond te neuzen, maar beginne vroeg tijdig eens te kijken. Elk spel is welkom en evenals de vorige maal wordt er weer op gerekend op een milde hand. Oegstgeest tone, dat ze nog steeds een warm plaatsje in haar hart heeft voor onze mannen van het HIe Bataljon Grenadier». Ik wil er maar mee zeggen... f>Ach mins, dat singen, wa-ken dat nau zijn!" zo hoorde ik gisteravond drie ras echte Leidse vrouwen de armen sa mengevouwen over de maag de aange kondigde Volkszangavond van „Kunst en Ontspanningo.l.v. Herman Stenz „kra ken". Ze stonden in het Kooipark op een be hoorlijke afstand van de groep zanglus- tigen en wilden kennelijk niet bij de zangeressen worden gerekend. „We had den net zo goed een breiwerkie kennen meebrenge", „Kek es, die vent gaat met een stokkie zwaaien"dit met een hoofd beweging naar de samenzangleider, die om stilte verzocht. Een honderdtal zangers en zangeressen waren rond de katheder verzameld en deden ernstige pogingen om boven het lawaai van de schreeuwende, gillende en krijgertje spelende straatjeugd te komen. Twee dienaren der wet liepen met de fiets aan de handtussen de „lieve" jonk heid door, links en rechts de rust en orde herstellend. Herman Stenz trachtte enkele malen de meer van verre staande nabij te lok ken en soms mdakte zich wel eens een groepje uit de vele omstanders los en voegde zich bij de zangers. Een zangbun deltje was gauw gekocht, en weldra zon gen ze als lijsters. Toch bleven er een groot aantal omstanders, die geen mond open deden en ik geloof, dat de mees ten hiervan een beetje last hadden van valse schaamte. Het staat ook zo gek om daar zo maar te gaan zingen! Vin je nou ook niet! Het is mij ondertussen wel duidelijk geworden, dat niet alle volkszangzang des volks is. Dat wil ik maar zeggen. JANTJE VAN LEYDEN. Ruim 200 buitenlandse studenten naar de Sleutelstad Voor deze maand is de huisvesting echter nog onvoldoende. Zoals wij reeds eerder meldden, zullen Nederlandse Universiteiten en Hogescho len een zomercursus organiseren te Leiden, getiteld: „The culture of cities". Naar de Nieuwe Leidsche Cou rant verneemt, hebben inmiddels twee honderd buitenlandse studenten voor deze cursus ingeschreven. Daar het aantal opgaven van de stu- denten uit Leiden tot dusver echter nog ver beneden de verwachting is gebleven, is voor meer dan de helft van de deel nemers nog niet in huisvesting voorzien. Het bestuur, dat zorg draagt voor de goede uitvoering van de cursus en wat daarmede samenhangt, doet nogmaals een dringend beroep op de welwillend heid en de gastvrijheid van de Leidse studenten. Voorts vernemen wij, dat na afloop van de zomercursus, die van 14 Juli tot en met 2 Augustus a.s .worde gehouden, tjalktochten zullen worden georganiseerd op de Friese meren en het IJsselmeer. Aan deze tochten, die in de periode van 49 Augustus a.s. worden uitgeschreven is ook Nederlandse deelname mogelijk. VOORSCHOTEN De Chr. Gem. Zangver. „Zingt den Heer" en Chr. Zamgver. „Wassenaars Mannenkoor", beide uit Wassenaar, dir. G. v. d. Water, en de Chr. Gem. Zang ver. Hallelujah" uit Leiden en de Herv. Gem. Zangver. „Zang zij onze leus", Voorschoten, dir. mevr. Tilly Stenz-Lee- ning, hopen op Woensdagavond 9 Juli om 8 uur een zanguitvoering te geven op de Voorstraat. Dit zal de eerste zang uitvoering in de open lucht zijn. Wij ho pen, dat het weer, de belangstelling en de rust in de Voorstraat van die aard zijn, dat er nog meer uitvoeringen zul len volgen. De A.-R. kiesver. „Ned. en Oranje" houdt Woensdag 9 Juli om 8 uur een le denvergadering in het vergaderlokaal achter de Geref. Kerk. De agenda ver meldt o.a.: Mededelingen omtrent Mil- lioen-plan. WARMOND De oudste inwoonster, de wed. A. van Kempenvan Kampen is op 94-jarige leef tijd overleden. Tijdens een hevige windvlaag is een 12 voets jol, bemand met twee dames en een heer in het Zweiland omgeslagen. Een der dames kon niet zwemmen, doch de heer van S., mede inzittende, wist deze dame met in spanning van al zijn krachten naar de wal te brengen, zodat ernstige gevolgen kon worden voorkomen. Verschillende kledings stukken gingen echter verloren. Voor het doet. ex. Grieks, Latijn en Klass. Letteren is cum laude geslaagd onze plaatsgenoot A. W. Dekker. In de ouderdom van 59 jaar is over leden onze plaatsgenoot, de heer K. J. van der Laan, oudgezagvoerder der S.M. „Nederland." - Uitreiking van levensmiddelenkaar ten vindt plaats morgen voor de letters A t/m L en Donderdag de letters M t.m. Z. Het agentschap is geopend van 9.30— 12 en van 1315 uur. Het bruidspaar D. de Rek-Delmeer, dat zoals wij reeds melden dezer dagen hun diamanten huwelijksfeest mag herdenken, poseerde gisteren voor onze foto graaf, nadat burgemeester jhr. mr F. H. v. Kinschot en zijn echtgenote, alsmede weth. v. d. Kwaak hun gelukwensen hadden aangeboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4