Waar jonge stationschefs gevormd worden 't Verklaarde uitzicht De Burgemeester als gemeentelijke boeman Slechts één plicht NIEUWE LEIDSCHE COÜKANT DINSDAG. 8 JULI 1947 EEN KIJKJE IN DE UTRECHT SE SPOORWEGSCHOOL (Van een onzer verslaggevers). Achter enkele deuren van het gangenlaby- rinth in een der hoofdgebouwen der NS. te Utrecht verbergt zich de nog jonge spoor- wegschool. Menige jongeman plaatste reeds na drie jaar studie in dit instituut de rode pet op het hoofd om als stationschef „ergens in Nederland" in functie te treden. Voor heen was de toestand zó, dat een dusdanige functionaris min of meer automatisch uit de practijk naar voren kwam, maar sedert '39 toen de Opleidingsschool bij de dienst van Vervoer" het levenslicht zag is men nieuwe wegen gaan bewandelen. De directeur, de heer H. A. C. Halber- stadt, vertelde ons, dat men in eerste in stantie voor nagenoeg alle middelbare amb- tenarenposten bij de N.S. opleidt, zoals b.v. ook voor de functie van handelsagent en voor de administratieve controle. En al heeft de school zidh in het gebouw ook „verstopt", men heeft allerminst reden om over de belangstelling te klagen. Hoewel het diploma van een middelbare school ver eist wordt, komen zich bij iedere cursus zo veel candidaten melden, dat men de beste kan selecteren. „Hun eerste rang is leerling-klerk en ver- Volgens commies", aldus de heer Halber- stadt „Overigens is de opleiding zodanig ge regeld, dat theorie en practijk elkaar afwis selen. De gang van zaken is met andere woorden als volgt: twee weken op school, een week de practijk in Tijdens de drie studiejaren, waarbij onder richt gegeven wordt door niet minder dan 28 leraren dit grote corps is nodig, opdat iedere leerling die richting kan kiezen, wel ke hem het beste „ligt" beweegt zich het onderwijs in grove trekken achtereenvolgens in drie richtingen. Ten eerste: het personen vervoer (plaatskaarten en wat dies meer zij), het goederentransport (tarieven, dienst voorschriften, enz.) en de buitendienst ofte wel het bedrijf aan de „buitenkant". Bij de aanmelding heeft men regelmatig keuze uit 5 600 jongens. Daarvan valt na tuurlijk veel af. Er zijn er, die een vreselijk taaltje schrijven, of bij het psychotechnisch en psychologisch onderzoek te kort schieten. De medische keuring doet velen struikelen. Zij worden n.l. oogheelkundig onderzocht en ook doorgelicht. Dit jaar waren er minder gegadigden, mede door de militaire dienst. In totaal nam men maar 29 leerlingen aan, zodat het totaal-aantal thans 70 beloopt. Tijdens" het eerste jaar wordt in de klassen het vak „reizigersdienst" gedoceerd. Daar komt van alles bij te pas: het systeem der reizigerstarieven, morse, dienst- en rust tijden, het maken van dienstroosters met be palingen, personeelsaangelegenheden, spoor weggeschiedenis en -organisatie, Frans, Duits en Engels, stijl en taal, lichamelijke opvoe ding inclusief zwemmen en om niet te ver geten: spoorweg-aardrijkskunde. Dat is een typisch vak van stations en lijnen, waarbij de spoorwegkaarten van België, Zwitserland, Frankrijk en Midden-Europa horen. Zo en passant dient de leerling echter ook iets te weten van andere routes, zoals b.v. de loop van de Oriënt-exjpress naar Constantinopel of een verbinding met Moskou. Verder wordt de loket-practijk niet vergeten en zo is hier dan ook een kaartjes-loket te vinden, zoals men deze op de stations aantreft. De leer lingen „trainen" elkaar over en weer en aan verzoeken om „een tweede Zwolle" of „der de Amsterdam Centraal" wordt prompt vol daan. Het functioneren van bloksteLsels en an dere technische apparaten vormt een hoofd stuk apart. Helaas werd veel technisch ma teriaal door de Duitsers gestolen, maar men heeft nog enkele toestellen over. En wan neer deze te kort schieten, gaat de directeur met zijn leerlingen eenvoudig naar een sta tion. Het tweede jaar brengt andere zaken: goederentarieven en douane, E.H.B.O., statis tieken- en grafiekenleer, alsmede de rubriek „onregelmatigheden" en „wagen verdeling". Het thema „veiligheid" is in het bijzonder het hoofdvak van het derde jaarnu worden de geheimen van sein- en blokstel- sels ontraadseld. Aan het slot van hun leer tijd krijgen de candidaten hun diploma met rangnummer.... wie no. 1 slaagt, neemt deze 1 ook zijn hele leven mee en maakt makkelijker promotie. Om een zekere on rechtvaardigheid in dit systeem op te van gen, gebruikt men echter als aanvulling ook nog zgn. practijk-rapporten. We mogen niet vergeten, dat de jongens meestal 's zomers gedurende langere tijd de practijk ingaan, waarbij de verschillende stations met zorg worden gekozen. „Is het station geschikt en de chef niet, dan stuur ik een jongen liever niet Ik geef de voorkeur aan een omgekeerd geval", is het standpunt van de heer Halberstadt. Uit dit alles moge wel duidelijk geworden zijn, dat de NB. niet over één nacht ijs gaan en hun verantwoordelijke ambtenaren met zorg recruteren. Tot slot zij nog vermeld, dat hier ook nog speciale opleidingscursussen gegeven worden, b.v. voor informatrice, lokettiste, ladingmeester enz. Maar deze worden ook wel elders gegeven, zodat zij niet karakteristiek voor deze school zijn. Peron, de Argentijnse president, heeft Alcide de Gasperi, de Italiaanse pre mier, 1,8 millioen Lire aangeboden, voor steunverlening aan de gezinnen der on geveer 60 mensen, die onlangs bij de ontploffing van het Italiaanse munitie schip „Panigaglia" om het leven kwa men. Dit is mevrouw Peron, in gezel schap van een Italiaans geestelijke. Dag en nacht gaan treinen, van sukkelende boemeltjes tot snelle stroomlijn- diesels op de in het Spoorboekje vermelde tijdstippen van station naar station over de ontelbare aan elkaar gerijde stukken rails van ons land. Om dit mogelijk te maken zijn ervaren mensen nodig, die hun opleiding krijgen in de Utrechtse Spoorwegschool, waarvan op deze pagina een indruk wordt gegeven KAMER DRAAGT WONING VORDERING OP AAN B. EN W. (Van onze Parlementsredacteur) Op 19 Maart j.l. was bij de Tweede Ka mer een ,»Wet verdeLirug Woongelegen heid" aanhangig gemaakt; gisteren hechtte deze Kamer in principe haar goedkeuring aan de „Woonruimtewet 1947". Deze, uit duidelijkheidsoverwegin-gen aangebrachte naamsverandering, was het slot van een lang debat, gehouden in een korte mid dag- en een lange avondvergadering. Zoals men weet geeft de wet een volle dige regeling van de vordering en toewij zing van woonruimte. In het systeem der wet was de methode uit de bezettingstijd gevolgd, door de uiteindelijke bevoegd heid o<p dit gebied op te dragen aan de burgemeester. Wel was er mogelijkheid van beroep op Ged. Staten, doch de prin cipiële toekenning van veel macht aan één persoon was onaangetast gebleven. Hiertegen rees fel verzet van alle zijden in de Kamer. De heer Algera (A.R.) had reeds voorgesteld de bevoegdheid aan het gehele College van B. en W. toe te ken nen, met medezeggenschap van de Ge meenteraad- De heer Maenen (K.V.P verdedigde dit voorstel en noemde de met dictatoriale macht beklede burgemeester een gemeentelijke boeman, terwijl de heer Krol (C.H.) terecht betoogde, dat juist de gekozen wethouders de eigenlijke ver trouwensmannen der bevolking zijn. Bo vendien past, zoals de heer Ten Hagen (Arb.) opmerkte, het geven van bevoegd heid aan B. en W. in het kader van de Gemeente- en van de Woningwet en is een noodzakelijk gevolg van een demo cratische samenleving. Minister Beel meende, dat nodige beslissingen niet snel genoeg genomen kunnen worden als er meer personen worden ingeschakeld. Overigens was 's ministers verdediging niet sterk en liet hij eigenlijk zonder meer de beslissing aan de Kamer over, die zon der stemming koos vóór het College van B. en W. en tegen de burgemeester- alleen. De heer Algera had verder nog voorgesteld de gemeenteraad het recht te geven een verordening in het leven te roepen, waarin de gelegenheid wordt ge boden tot het zoeken van een gezin voor vrijwillige samenwoning, alvorens tot vor dering wordt overgegaan. Minister Beel maakte geen bezwaar en nam het amen dement over. Over het voorstel van de heer Maenen om de eigenaar het recht te geven de ontruiming van gevorderde woonruimte te eisen, indien de door de vordering bevoordeelde zich misdraagt of indien de eigenaar de ruimte dringend Minister Beel heeft weinig rust De gisteren gehouden middag-ver gadering van de Tweede Kamer moest reeds om 4 uur worden afge broken, omdat dr Beel, minister van Binn. Zaken, doch tevens minister president, de gistermorgen eveneens afgebroken ministerraad moest presi deren. Zo, moest dr Beel de bespre king van de verdeling van woon ruimte tijdelijk vervangen voor het beraad over de verdeling van het Koninkrijk, 't Zijn wèl drukke dagen voor deze bewindsman. nodig heeft voor eigen gebruik, zal van daag nog nader worden gesproken. Prof. Romme meende, dat deze bepaling niet kan worden gemist. Bij de algemene be schouwingen werd allerwegen aangedron gen op uitbreiding van de nieuwbouw om het huisvestingsvraagstuk eindelijk eens op te lossen. De heer Schoonenberg (Comm.) zag hierhij heil indieaankoop van hout in Rusland wij voor ons zou den het liever uit het Zwarte Woud h a- len. Tenslotte bepleitte de heer Beernink (C.H.) een landelijke woningruilcentrale en wilde de heer Algera het automatisch verlenen van vergunning bij woning ruil. Zeker zaken, die de aandacht waard zijn. MINISTERIEEL BEZOEK AAN „HUIZE DOORN". Prof. mr P. S. Gerbrandy, de ministers G iel en, Drees en Van Maarsseveen, als mede de directeur van het Rijksmuseum, jhr D. C. Röell, hebben dezer dagen een bezoek gebracht aan „Huize Doorn", de vroegere woonplaats van ex-keizer Wil helm II, aldus verneemt „Trouw". HET bericht dat Sjarifoeddin de we reld inzond, nl., dat de vroegere com munistenleider Tan Malakka zal te recht staan terzake van pogingen tot het doen van een Staatsgreep, waarbij Sjahrir werd ontvoerd en dat aan de republikeinse politie opdracht werd gegeven zeven honderd Japanners, die zich nog steeds in het republikeinse ge bied schuil houden, te arresteren, wekt niet zo grote bevreemding, als men ken nis neemt van de tegelijkertijd verzon den boodschap aan het volk en de re gering der Verenigde Staten, waarin Sja rifoeddin Amerika verzoekt voort te gaan, zijn invloed aan te wenden voor de waarborging van de vrede „zoals wij door verschillende onderhandelingen streven naar het bereiken van overeen komst met Linggadjati". De duidelijk voorzittende bedoeling, in deze, voor de republiek uiterst critieke dagen, de V. S. gunstig te stemmen,4s te duidelijk in tegenspraak met de feiten, dan dat een soldaat als Marshall im deze val zou lopen. Het laatste militaire weekoverzicht toont voor de zoveelste maal. dat het de republiek geen ernst is met haar woor- die .j, waar toch de infiltratie van Bali en Celebes door ongure ele menten, die de bevolking aldaar terrori seren door blijft gaan. Die „vredelieven de onderhandelingen" zijn alleen daarom al onwaarachtig. In dit licht nu bezien is het duide lijk, dat de republiek dezelfde tactiek toepast bij de beantwoording der Amerikaanse aide-mémoire en de laatste brief van dr Van Mook. Enerzijds „aap, wat heb je mooie jongen", om aan de andere kant weer eindeloze besprekin gen uit te lokken met de gemeenschap pelijke gendarmerie als inzet waartoe de republiek omdat zij weet dat de on waarachtigheid van haar pretenties dan zonneklaar zal blijken toch tot geen prijs zal willen besluiten. Het zou van verraderlijke zwakheid getuigen jegens de grote nood der geter roriseerde, uitgehongerde bevolking van Java en Sumatra, zo de Regering zich nogmaals liet verleiden die weg te gaan. Een negatief antwoord van de repu bliek kan daarom onder deze omstandig heden slechts één ding voor de Regering betekenen: haar plicht doen. Dat is: het gezag handhaven en het recht herstellen. De overheid draagt het zwaard niet te vergeefs. De overheid kan zich daarom niet straffeloos vrij achten in de keuze van de middelen ter handhaving van orde en gezag. Zoals Groen eens schreef: Zij de overheid heeft het zwaard ontvangen ter handhaving van het recht In de haar aangewezen kring en volgens de ordinantiën Gods. Peron, dictator in een land van overvloed. Er is althans één man ter wereld, waar de vurige Franco, wiens dictatorschap zo juist weer bezegeld werd. zich op kan ver laten. dat is Peron, zijn Argentijns» collega. Argentinië heeft zijn sympathie voor het Spanje van Franoo niet onder stoelen of banken gestoken, want toen de Ver. Naties er toe overgingen, bij wijze van strafmaat regel aan de leden te adviseren, gezanten en ambassadeurs te Madrid terug te roepen, ging Argentinië daar niet mede accoord. Argentinië en Spanje staan tot elkaar in een graad van politieke en economische bloedverwantschap, die er de oorzaak van is. dat Eva Peron, de charmante echtgenote van de Argentijnse dictator, een reis door Spanje gemaakt heeft, waar zij met grote hoffelijkheid werd ontvangen. Het is de ge brachte fascistische groet, die aan deze reis toch wel een bepaalde, politieke symboli sche betekenis geeft. De reis van Eva Peron heeft zich ook uitgestrekt tot diverse an dere landen, waar men haar n'en déplaise de fascistische groet, ook met enthousiasme ontvangen heeft een enkele betoging daargelaten en aangezien men zich in West-Europa afkerig toont van dictatuur en totalitair stelsel, gaat men zich toch af vragen, wat er achter steekt. Dat zij de gast is van de president van Italië, Enrico de Nicola, is nog tot daar aan toe en men kan het verklaarbaar vinden, dat in een land. eens de bakermat van het fascisme, en waar thans de links extremistische groepen een eerste viool spelen, de behoefte ont staat de Argentijnse vlaggen te doen wap peren! Wil men wat van Argentinië en hangt een regering daarom de linkse lier maar voorlopig aan de wilgen? Wij horen, dat tussen Frankrijk en Argentinië een financieel- en handelsaccoord is gesloten voor een periode van vijf jaar en dat tijdens het bezoek van Eva Peron, deze overeen komst te Parijs zal worden getekend. Ar gentinië is een rijk, een overvloedig land, terwijl Italië, Frankrijk en Engeland, voor wat de economische toestand betreft, en decadence zijn. Lokt hier het Argentijnse vlees en graan? De machtspositie van de dictator Peron is een zeer uitzonderlijke en zij strekt zich niet alleen uit tot de binnen landse verhoudingen in Argentinië, maar gaat ook steeds meer een rol spelen in de buitenlandse politiek. Peron was vroeger vice-president en minister van arbeid; so ciale hervormingen voorstaande ten gunste der arbeiders, ging hij er toe over, vak verenigingen te vormen, geheel geschoeid op de leest van de totalitaire régimes. Met deze „pro-arbeiders-politiek" kreeg hij de groothandelaren, industrieëlen, de groot grondbezitters en het leger gedeeltelijk tegen zich. Peron kon zich slechts hand haven door de vrije mening aan banden te leggen en de dictatuur toe te passen. Om streeks 1943 werd op de scholen het gods dienstonderwijs, dat sinds een halve eeuw reeds was afgeschaft, weer ingevoerd, ter wijl tevens d-e universiteiten onder censuur werden gesteld. De toegepaste „zuivering" had ten gevolge, dat tal van onderwijs krachten en zelfs ook professoren moesten uitwijken en verzet tegen het regiem met de gevangenis in aanraking deed komen. Men -zal zich herinneren, dat in begin van de maand Mei de Senaat de indiening van een aanklacht tegen enige rechters van het Hooggerechtshof goedkeurde, zodat Peron ook het Hof naar zijn hand kon zetten cn van de bekrachtiging van zijn arbeidswet geving verzekerd was. Heeft Peron dus de arbeiders als trouwe volgelingen, de boeren (vooral de groot grondbezitters) zijn zeer op hem gesteld. Als ieder dictator houdt hij er een „vijf jarenplan" op na, ter realisering van zijn economische en sociale hervormingen. Het middel, dat Peron toeoast om aan de nodige contanten te komen is uniek, ..simple comme bonjour" Hij doet zulks niet door extra zware belastingen Neen, hij heeft eenvoudig geordonneerd, dat de boeren hun producten aan de regering moeten afstaan, die ze dan tegen veel hogere prijzen aan het buitenland verkoopt. Zoals wij indertijd hebben gemeld, leidde dit procédé tot hevige conflicten tussen de boerenstand en de regering, welke er zelfs toe overging vergaderingen en betogingen van het opstandige „tarwe en mais"-volk te verbieden Met deze methode van regeren heeft Peron dus boeren, intellectuelen en een deel van het leger, vooral de officieren, tegen zich gekregen De boeren kunnen na tuurlijk de regeringsmaatregelen wel sabo teren door bijv. de oogst niet binnen te halen, maar daar worden zij zelf mede ge dupeerd. De bijzondere machtspositie, die Argentinië inneemt, ook inzake de buiten landse politiek, blijkt duidelijk uit de hou ding van Truman, die zich ten zeerste be ijvert ook generaal Peron voor zijn karretje te spannen, ter volledige unificatie van de politiek van Washington me4 die der landen van Latijns-Amerika. De toegespitste tegenstelling „Amerika Rusland" kan ook in Argentinië een terug slag vinden, maar men zal voorlopig nog dienen af te wachten, in hoeverre Argen tinië, zij het op beperkte schaal, aan het plan-Marshall zal wensen deel te nemen. Europa heeft honger, in Argentinië is vlees en graan genoeg en Eva Peron brengt ons de fascistische groet! NIEUWE AMERIKAANSE AMBASSADEUR TE WARSCHAU. Stantin Griffith, de nieuwe Amerikaan se ambassadeur in Polen, is te Warschau aangekomen. Zo men weet is zijn voor ganger indertijd, in verband met een spionnage-complot, naar de V.S. terug geroepen. NOORS-BRITSE ZUIDPOOL- EXPEDITIE. Britse en Noorse organisatoren werken thans te Oslo de plannen uit voor een ge zamenlijke Zuidpool-expeditie in 1948/49 Trygve Lie, de secretaris-generaal van de V.N. is met zijn dochter uit New York naar Oslo vertrokken. Te Calcutta zijn nieuwe onlusten uitge broken tussen Hindoes en Mohammedanen. Bij bomaanslagen en schietpartijen werder 4 mensen gedood en 9 gewond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3