Woningen aan de Tomatenstraat toegewezen Ex-pol. gevangenen uit Rijnsburg op stap KUNST EN LETTEREN NIEUWE LEIDSCHE COURANT S ZATERDAG, 5 JULI 1947 ALLEEN VOOR GEZINNEN MET TWEE KINDEREN Onder grote belangstelling had gister avond in Geb. „Prediker" een buitenge wone leden vergadering van de Woning- bouwver. ,»Ons Belang" plaats voor toe wijzing van 82 nieuwe woningen in de Tomatenstraat. De leiding berustte bij de voorzitter, de heer J. Gerritsen, die bij de opening op merkte, dat het was te verwachten, dat de opkomst zeer groot zou zijn in verband met .mededelingen omtrent de toewijzing der woningen van het nieuwe bouwblok aan de Tomatenstraat. Deze huizen worden hele woningen met 3 en 4 slaapkamers en de huur zal f 6.75 tot f 7.50 bedragen, hetgeen wel hoog is, maar iedere woning heeft een douce-cel en bovendien is in iedere keuken een geyser, waarvoor apart betaald moet wor den. Vroeger kon eerst de woning bezich tigd worden, doch dit kan nu niet meer. De woningen komen nog dit jaar klaar. Alle Leden zullen niet bevredigd kunnen worden. Een teleurstelling is bv. dat men maar twee ..zichtbare" kinderen mag heb- Gouden jubileum bij de Zeep en Eau de Colognefabriek I>e heer C. v. d. Krogt onderscheiden met de Orde van Oranje-Nassau. Hedenmorgen vond in de N.V. Kon. Zeep en Eau de Colognefabriek v.h. fa. Sanders de huldiging plaats van de heer C. v. d. Krogt, die vandaag het feit her dacht, dat hij voor 50 jaar bij de firma in dienst trad. Als eerste spr. voerde de directeur, de heer P. A. de Jong, het woord, die wees op de werkkracht, de bekwaamheid en de trouw, welke de jubilaris steeds aan de dag had gelegd. Namens de N. V. overhandig de spr. een en veloppe met inhoud en een intkoker van Delfts blauw. De loco-burge meester, de heer J. C. v. Schaik zeide, dat het feit, dat iemand 50 jaar in een zelfde bedrijf werk zaam is, vooral C. v. d. KROGT deZe tijd van wisseling en zucht naar emigratie krach tig op de voorgrond treedt. Spr. ver zekerde de jubilaris, dat zijn werk door het Gemeentebestuur in ruime mate wordt gewaardeerd. Voorts deelde de wethouder mede, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd aan dte jubilaris de aan de Orde van Oranje- Nassau verbonden ere-medaille in zilver toe te kennen. Helaas was deze nog niet aangekomen. De aanwezigen zongen, nadat de heer v Schaik de felicitatie had aangeboden, het eerste couplet van ons Volkslied. De bedrijfsleider, de heer W. Hendriks, overhandigde een lamp. Hierna spraken nog de heren: J. A. Christdaanse, proc.- houder, en de 2e directeur, P. A. Gooyer. ben, terwijl samenwonen verbod-en is en ook zal streng worden gelet, hoe de vo rige woning was bewoond. Ook moet re kening gehouden worden, dat de burge meester de bevoegdheid heeft woningen aan te wijzen. Het bestuur heeft 6 Juni jl. een bespre king met de wethouder gehad, en deze heeft alle medewerking toegezegd, hoe wel urgentie-gevallen voorgaan en reke ning moet worden gehouden met de huis vest ingscomrnissieOp een nieuwe ver gadering zullen de leegkomende wonin gen worden toegewezen. Er zullen geen hokken of schuren gebouwd mogen wor den en het houden van kippen is eveneens verboden, terwijl op 12 woningen de huis- vestingcommissie reeds beslag heeft ge- legd, zodat 70 woningen zullen kunnen worden betrokken, hetgeen voor de le den niet ongunstig is. Zij, die 3 maal ver huisd zijn. komen niet in aanmerking; de hoge aandeel-nummers krijgen nu ook een kans. Voor de beplanting zal Gemeente werken en het bureau Plantsoenendienst zal ook gaarne voor aanleg der tuinen gratis advies geven. Nadat met algemene stemmen 87 nieuwe leden waren toegelaten, had de toewij zing van de 70 woningen plaats en het was reeds laat, toen de voorzitter deze geanimeerde vergadering met een dank woord sloot. Chr. Oranjevereniging beantwoordt niet aan haar doel Zo werd in het jaarverslag van de secretaris vermeld Onder leiding van mr dr N. G. Geelker ken werd gisteravond de jaarvergadering gehouden van de Leidse Chr. Oranjever eniging. Nadat de voorzitter een kort openings woord had gesproken, bracht de secretaris, dir P. Jasperse, het jaarverslag uit, waarin werd vermeld, dat het aantal leden was ge stegen tot 579, terwijl gememoreerd werd de feestvieringen op de verjaardagen van leden van het Kon. Huis, alsmede de deel name aan verscheidene andere festiviteiten, o.m. taptoe bij de burgemeestersinstallatie, taptoe 2 October en de herdenkingsavond op 3 October. Voorts werd er in 't jaarverslag de nadruk op gelegd, dat de vereniging te weinig aan haar doel, ons volk voor te lichten en te overtuigen van de zegen van de leiding Gods met ons volk en ons Vorstenhuis, be antwoordt en unaniem was het bestuur van oordeel, dat in de toekomst meer in deze richting zal moeten worden gewerkt. Tot concrete plannen ten aanzien hiervan was het echter nog niet gekomen Het fin. verslag van de penningmeester, de heer J. Pieneman, sloot met een batig I slot van f 316.93, hetgeen een gevolg was - van het grote batig saldo van vorig jaar, aangezien men eigenlijk in het afgelopen verenigingsjaar met een tekort had gewerkt. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende leden dr P. Jasperse, P. A. Kou- wenhoven en J. Pieneman herkozen. ZIJ BEZOCHTEN OPNIEUW T. KAMP AMERSFOORT De vereniging van ex-politieke gevan genen in bezettingstijd te Rijnsburg, or ganiseerde met haar leden een uitstapje, waarvan het doel was o.m. het Kamp „Amersfoort" (destijds concentratiekamp). Dank zij dè medewerking der militaire autoriteiten, die dit kamp thans bezigen als opleidingskamp der Grenadiers, werd de Ver. in de gelegenheid gesteld, het kamp, (waar de meeste leden als gevan genen onder minder goede omstandighe den hadden vertoefd) nu, Gode zij dank, onder betere omstandigheden te bezoe ken. Nu niet het kamp binnen gereden met een overvalwagen, zoals eens, doch met twee keurige autobussen, hartelijk door de aanwezige militairen begroet. Wie wordt dan niet stil, als hij staat op de binnenplaats, waar hij eens werd neer geslagen of voortgetrapt, door een niets ontziende belaarsde voet. Men denkt aan de ten hemelschreiende wreedheden, die hier werden gepleegd. Wie laat niet even zijn gedachten de vrije loop en ziet hoe de jaren vergleden zijn, dat hier temid den van Gods schone natuur een stuk grond bestond, omgeven door prikkel draad, waar nameloos veel werd geleden. Na het kampbezoek werd de tocht voortgezet naar de Grebbeberg en het ge zelschap bracht hier een bezoek aan de graven van de gevallen strijders. De te rugtocht werd aanvaard over Utrecht, waar gezamenlijk een diner gebruikt werd. Aan tafel sprak burgemeester mr P. N. Höweler, als lid dezer vereniging een kort woord van dank tot het bestuur en hen die deze tocht georganiseerd hadden. Spr. bracht o.m. naar voren en terecht, CONCERT PIETERSKERK De organist Willy Hardmeyer en de so praan Elwira Lüthi, beiden uit Zürich ga ven gisteren een concert in de Pieterskerk. Het uitgevoerde programma bood weinig afwisseling. De zangeres zong een „geist- liches Kohzert" van Schütz en verder uit sluitend geistliche Lieder. De organist speel de koraalvariaties van Praetorius en Bach, een fantasie van Bach, die niet tot de ge niale werken van de meester behoort, een vervelende en onsamenhangende toccata van Paul Müller en Prélude, fugue et varia tion van Franck. Hardmeyer gaf een goede vertolking van de variaties van Praetorius en de partita van Bach. Het middendeel van de fantasie in G verdraagt niet zo'n scherpe registra tie en zoveel dynamische afwisseling; dit deel vraagt om een gezond, vol organo pleno. De vertolking van het werk van Franck was minder geslaagd. Allereerst was het tempo van thema en variatie te snel. Guil- mant en Tournemire hebbenaangegeven.hoe Franck dit werk zelf speelde en hun me tronoomaanwijzingen komen vrij nauwkeu rig overeen. Verder was de vertolking tech nisch niet gaaf; de achtsten in het pedaal waren meestal te lang en de aanslag in ma nualen en pedaal was niet altijd gelijk. Vooral misten wij echter de agogische souplesse, waarmede de vertolking van een werk van Franck staat of valt. Elwira Lüth heeft goed materiaal; alles klonk echter onzuiver en geforceerd als ge volg van een verkeerde adem techniek. Zo lang zij deze niet herzien heeft, heeft het geen zin op haar vertolkingen in te gaan. Hennie Schouten ZOMERCONCERT TE KOUDEKERK In de 'Ned. Herv. Kerk werd een zo- merconcert gegeven waaraaif medewerk ten Albert de Klerk, (orgel), Helena Verkley, (sopraan), Bouw Lemkes (viool), Jan Koot, (tenor) en Dirk Wesselingh (fluit). Bren na acht uur opende Albert de Klerk het programma met een toccata van Bach. Hij deed zich horen als een rustig, beheerst organist, die over een goede techniek beschikt. Met name moet genoemd worden het pedaalwerk in zijn slotnummer Piece Heroique van Cesar Franck, Helena Verkley zong met bege leiding van orgel, fluit en viool het „Salve Regina" van Handel. Zij beschikt over een helder stemgeluid. In Salve Regina" had zij even te kampen met ademnood, doch dit vermag niet de zeer gunstige indruk van het geheel weg te nemen. De begeleiding in de aanvang iets onge lijk, later veel beter, was misschien iets te sterk. In „Rimanti in Pace Omai" van Carissimi traden de kwaliteiten van mej. Verkley, die haar weg in de mu ziekwereld zeker vinden zal, duidelijk aan het licht. Jan Koot hebben we wel eens beter gehoord. In de liederen van Badh klonk zijn stem enigszins gesluierd. Ook de uit spraak van het Duits kon beter zijn. Behalve in Salve Regina deden Bouw Lemkes en Dirk Wesselingh zich horen in de Trio Sonate van J. S. Bach, dat wij wel het beste deel van het programma mogen noemen. Het samenspel viel te roemen. Albert de Klerk, die als solo nog „Fan tasia en Fantasia" in A gr. t. van Tele- man ten gehore bracht, bewees naast een goed concertist eveneens een uitste kend begeleider te zijn. De algemene indruk van de avond kan gunstig genoemd worden en derhalve waren de geleverde prestaties niet in overeenstemming met het aantal bezette plaatsen. Misschien zou het aanbeveling verdie nen de deuren tijdens het concerteren gesloten te houden, daar het te late ko men hinderlijk is zowel voor de execu tanten als voor de aandachtig luisteren de toehoorders. 4. BL dat dergelijke tochten, de band die er is tussen de leden, hechter maken en het doel ten goede komen, waarvoor deze vereniging in het leven is geroepen, n.l. de morele en financiële steun te waar borgen voor do nabestaanden van onze gevallen helden in de strijd, die voor onze vrijheid werd gestreden. Datr de vereniging in haar geheel en elk lid afzonderlijk zijn taak in deze ten- volle mag verstaan, was de wens van de burgemeester om hiermede iets terug te geven aan hen, die zo ontzaglijk veel verloren. WELKE APOTHEEK? De avond.-,, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van heden tot Zaterdag 12 Juli, 8 uur, waargenomen door apotheek van Driesum, Mare 110, telefoon 20406 en door de Zuiderapotheek Lammenschans weg 4, tel. 23553; te Oegst- geest door de Oegstgeester Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. DISTRIBUTIEKRING ALPHEN A/D. RIJN In de week van 7 tot en met 12 Juli a.s. kunnen in het kantoor te Alphen aan de Rijn en in de agentschappen (tijdens de zittingsdagen) formunlieren worden af gehaald tot het aanvragen van bonnen voor werkschoenen door personen, die na 30 April 1946 nog geen bon voor werk schoenen met inbegrip van Engelse werkschoenen hebben ontvangen. Bedrijven van meer dan 10 arbeiders dienen een collectieve aanvraag in te le veren. Persoonlijke aanvragen van Woensdag 16 t/m. Zaterdag 19 Juli; collectieve aan vragen op Maandag 21 en Dinsdag 22 Juli. DISTRIBUTIEKRING NOORDWIJK Uitreiking toeslagkaarten voor bijzon dere arbeid voor de 8ste periode aan bloembollenkweekers zal plaats vinden: Te Noordwijk: Maandag 7 Juli, van 9 12 uur, alle collectieve aanvragen; van 14 16 uur, letters A t/m. H. Dinsdag 8 Juli, 9—12 u., I t/m. R; 14—16 u., S t/m. Z. Te Noordwijkerhout: Woensdag 9 Juli, van 9.30—12 u., A t/m. G.; 13—15 u., H t/m. L. Vrijdag 11 Juli. 9.3012 u., M t/, m. P., 1315 u., Q t/m. Z. Te Voorhout, Donderdag 10 Juli, 9.30— 12 u., A t/m. L., 1315 u., M t/m. Z. Te de Zilk, Donderdag 10 Juli, 9.3012 u., A t/m. L., 1315 u., M t/m. Z. De uitreiking geschiedt uitsluitend aan die werkgevers, die hun aanvragen vóór 5 Juli 1947 hebben ingediend. Personen van 16 jaar en ouder, die vol gens hun beroep hiervoor in aanmerking komen, worden tot en met 26 Juli a.s. in de gelegenheid gesteld een aanvraag voor werkschoenen in te dienen. De kantoren van deze Distributiedienst zijn geopend: te Noordwijk op alle werkdagen, behalve des Zaterdags, van 912 uur; te Voorhout op Dinsdag en Donderdag van 1315 uur en te Noordwijkerhout op Maandag, Woensdag en Vrijdag van 1315 uur. EEN DOKTER NODIG. De Zondagsdienst der huisartsen zak morgen worden waargenomen door dr Jasperse, Kortmann, Lanigezaal en Teeu- wen. GODSDIENSTOEFENINGEN IN LEIDEN EN OMSTREKEN Ned. Herv. Kerk, Pieterskerk, 10 u. ds. Gramberg; 7 u. ds. Swijnenburg; Hoogl. Kerk, 8.30 u. .dhr. de Groot; 10.30 u. ds. Spruyt; Wo. 7.30 u. avondstilte; Ooster- kerk, 10 u. dhr. Bronsgeest Jr.; 5 u. ds. Vossers (H.D.); Marekerk, 10 u. ds. Swijnenburg; Kooikapel, 10 u. ds. Vos sers; Morsweglokaal, 10 u. dhr. de Groot; Acad. Ziekenhuis. 10.30 u. ds. de Wit; Geref. Minnehuis Do. 7 u. dhr. de Groot; Geref. Kerk, art. 31, 10.30 u. ds. de Vries, de Haag-Oost; 3.30 u. ds. Koop man, Den Haag-West; Chr. Geref. Kerk, 10 en 5 u. ds. Jansen; Geref. Gem., 10 en 5 u. ds. Rijksen; Eglise Wallonne, 10.30 u. prof. dr. de Zwaan; Doopsgez. Kerk, ds. Brusewitz, Utrecht; Evang. Luth. Gem., 10.30 u. ds. Meyer, R'dam; Ver. van Vrijz. Herv., Volkshuis, 10.30 u. ds. Boersema; W. de Zwijgerkerk, 10.30 u. ds. v. d. Heyden; Rem. Kerk, 10.30 u. ds. Mispelblom Beijer, R'dam; Eavng. Chr. Gemeenschap, 10 en 5 u. dhr. v. d. Brink; 8 u. openlucht-samenkomst Vrouwekerkhof; Stads-evangelisatie „Je- ruël", 10 u. H.A.; 5.30 u. dhr. Bakker; Leger des Heils, hedenavond 7 u. Bid stond; id. 8 u. openluchtsamenkomst (Steenstraat); Zo. 10 u. Heiligings-dienst (tevens opdracht-dienst); 6.45 openlucht samenkomst (Gangetje); 7.30 Inzegening van korpskadetten, Leiders: Maj. en Mevr. H. Wels; Ma. 2.15 u. Gezinsbond- samenk.; Di. 7.30 u. soldaten-samen komst; Do. 7.30 u. openbare samenkomst; Vrije Kath. Kerk geen dienst; Oud Kath. Gem., 10 u. H. Mis. ALPHEN A. D. RIJN: Ned. Herv. Kerk, Julianastr., 9.30 u. ds Lefeber (H. A.); 6.30 u. ds. Stehouwer (Dankz.); „Jo nathan", 6.30 u. ds Lefeber; hulpkerk Gouwsluis, 6.30 u. ds. Lambour; Martha- Stichting, 10.30 u. ds. Stehouwer; Ouds- hoornseweg, 10 u. dr. Cannegieter, (H. D.); Hooftstr., 10 en 6.30 u. ds Sinke, Meteren (voorber. H.A.); Geref. Kerk, Zuiderkerk, 10 u. ds. Bosch; 5 u. dr. Broek Roelofs, Woerden; Noorderkerk, 10 u. dr Broek Roelofs; 5 u. ds. Bosch; Chr. Geref. Kerk, 10 en 6 u. leesdienst. ALPHEN A. D. RIJN: Geref. Kerk, art. 31, ds. v. Oene, Oud-Loosdrecht; Oud Geref. Gem., 9.30 en 4 u. leesdienst. BENTHUIZEN: Ned. Herv. Kerk, 9.30 en 6 u. ds Bieshaar (H.D. en voorber. H.A.). HAZERSWOUDE: Ned. Herv. Kerk, 9 en 10.30 u. ds Kiehl (voorber. H.A. en H. D.); 6.30 u. ds. de Leeuw, Boskoop; Geref. Kerk, 10 en 6.30 u. ds Oussoren. HILLEGOM: Geref. Kerk, 10 en 5 u. ds. Zeyl, Eindhoven. KATWIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Nieuwe Kerk, 10 u. ds. Broeyer, Den Haag; 6 u. ds. Pras; Oude Kerk, 8.30 u. ds Jellema (baddienst)10 u. ds Brou wer; 6 u. ds. Schouten, Vlaardingen; Kapel N.H. 10 u. ds. Pras; 6 u. ds. v. Ieperen, jeugddienst; Geref. Kerk, 10 en 5 u. ds. de Sneek (jeugddienst); Geref. Kerk, art. 31 K.O., 10 u. ds Boersema; 5 u. dhr. Breens; Chr. Geref. Kerk 10 en 5 u. ds. v. d. Bijl; Geref. Gem., 10 en 5 u. ds. Neerbos. KATWIJK A. D. RIJN: Ned. Herv. Kerk, 10 u. ds. Streeder; 5.30 u. ds. Zan- dee, Warmond; Geref. Kerk, 9.30 en 5 u. ds. de Valk; Geref. Kerk, art. 31, 10.30 u. dhr. Breen, 5.30 ds. Boersema. KOUDEKERK A. D. RIJN: 10 en 7 il ds. v. Binsbergen; Geref. Kerk, 10 en 6.30 u. ds. Pijlman, R'dam-Hillegersberg. LEIDERDORP: Ned. Herv. Kerk. 10 en 6.30 u. ds. Honnef (H.D.); Geref. Kerk, 10 en 6.30 u. ds v. 't Riet, St. Jansklooster (voorber. H.A.). LISSE: Ned. Herv. Kerk, 10 u. ds. Hadders, 5 u. ds Alma; Geref. Kerk, 10 en 5 u. ds. Timmer van Den Haag-Oost; Chr. Geref. Kerk, 10 en 4 u. ds Bikker, Amsterdam; Geref. Gem. 10 en 4 u. leesdienst; Oud Geref. Gem., 9.30 en 3 u. leesdienst; Geref. Kerk, art. 31, 9.30 en 4.30 u. ds Verleur; Ned. Protestanten bond 10.15 u. ds Pols. NOORDWIJKERHOUT: Ned. Herv. Kerk, 10 u. ds Spaling. NOORDWIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, 10 en 5 u. ds. Cupedo; Geref. Kerk, 8.30 en 10.30 u. ds. Bouma; 4.30 en 6 u. ds. v. Meyenfeldt; Geref. Kerk, art. 31, Julianaweg 10.30 en 5.30 u. ds. v. d. Schaft, Delft. NOORDWIJK-BINNEN: Ned. Herv. Kerk, 10 u. ds. Siddré; Geref. Kerk, 10 u. ds. v. Meyenfeldt; 5 u. ds. Bouma. OEGSTGEEST: Ned. Herv. Kerk, Groene Kerk, 10.15 u. ds. Brummelkamp; Pauluskerk, 10 u. ds. Callenbach (H.D.); 5 u. ds. Hadders; Hoge Mors (school), 10.30 u. dhr. Sierat; Geref. Kerk, 10 en 5 u. ds. Eringa (H.A. en Dankz.); Mors- Rijndijk. OUDE EN NIEUWE WETERING: Ned. Herv. Kerk, 10 u. ds. Poort, Giessen- Oudekerk; Geref. Kerk, 9.30 en 6.30 u. ds. v. d. Bos. SASSENMEIM: Ned. Herv. Kerk, 10 en 5 u. ds. Krijkamp; Geref. Kerk, 9.30 en 5 u. ds. Kuiper; Chr. Geref. Kerk, 10 en 5 u. ds Visser; Ned. Prot. Bond, dhr. Schouwerik, Schiedam. VALKENBURG: Ned. Herv. Kerk, 10 en 6.30 u. ds Baas; Geref. Kerk, 10.30 en 5 u. ds. Hainjé; Geref. Kerk, art. 31 K. O., 8.30 u. dhr. Breen; 3 u. ds. Boersema. VOORSCHOTEN: Ned. Herv. Kerk, Dorp, 10.15 en 7 u. ds. Fortgens (H.D. en voorber. H.A.); Geref. Kerk, 10 en 5 u. dr. Wielinga, Bandoeng; Geref. Kerk, art. 31 K.O., 10 en 5 u. ds. v. d. Jagt. WARMOND: Ned. Herv. Kerk, 10 en 5 u. ds. Zandee. WOUBRUGGE: Ned. Herv. Kerk. 9.30 en 6.30 u. ds Hugenholtz; Geref. Kerk, 9.30 en 6.30 u. ds. v. d. Meulen. ZOETERWOUDE: Ned. Herv. Kerk, 10 u. dhr. de Weerd, Ba ara.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 6