Zijn de bakkers gedwongen „zwart"' te kopen? Zij plukten de vruchten van hun arbeid Hoe ik een dure tas in Port Said kocht NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG. 5 JULI 1MI Stadsnieuws DE MEELPRIJS VERHOGEN ZOU CATASTROPHAAL ZIJN Het heeft ons en wij zijn er van overtuigd, velen van onze lezers zeer verwon derd, dat de Leidse bakkers, die toch over het algemeen als nogal bezadigd be kend staan, thans zo direct in vuur en vlam blijken te staan, t.a. van de bij de minister voorgenomen meelprijsverhoging. Dit moet toch zijn oorzaken hebben en hoewel wij reeds in ons blad van Donderdag j.l. enige hiervan publiceerden, waren wij nog niet geheel bevredigd, zodat, toen ons ,een bakker uitnodigde om eens te komen praten, wij hieraan direct gevolg hebben gegeven. Het is bekend, dat er voor het bak- kerspersoneel zeer veel is gedaan; zon der dat de broodprijs ook maar met één cent is verhoogd, hebben zij sinds de be vrijding een loonsverhoging gekregen van 7075 pet. De patroon moet ook nog een groot deel van hun sociale lasten betalen. Er schijnt evenwel geen reke ning mee gehouden te zijn, dat dit alle maal eerst uit het bedrijf moet komen. Een arbeidsinspectie is heel goed en de bakker zal de laatste zijn, die zijn per soneel langer dan acht uur zal laten werken. Met de indeling van die uren moet men echter vooral in de abnormale toestand, waarin wij thans verkeren, de nodige soepelheid betrachten. Zo mag het personeel van drie uur vm. tot vijf uur vm. slechts voorbereidende werkzaamheden verrichten, zoals oven aanmaken, deeg kneden, enz., werkjes, die in een half uur zijn gebeurd. Gaat er om half vijf een broodje in de oven, dan is de bakker reeds in-overtreding. Wil hij nu tien uur 's morgens niet zonder vers brood zitten, dan moet hij voor vijf uur gaan bakken, anders is hij genood zaakt óf zijn omzet te verkleinen, óf een gedeelte van zijn klanten oud brood af te leveren. En wat de vooruitzichten voor de toe komst betreft, deze zijn allerminst roos kleurig. Er zijn nl. in ons land een aan tal grote broodfabrieken, die met alle hun ten dienste staande middelen zullen trachten de broodprijzen te gaan druk ken. Zij kunnen hierin slagen, doordat zij grotere ovens hebben, waar bij wijze van spreken het deeg aan de ene kant er in gaat, terwijl aan de andere zijde het Deze Leidse middenstander heeft ons eens een boekje open gedaan over de moeilijkheden en zorgen, waarmede thans de meeste bakkers hebben te kam pen. Onze zegsman deelde ons mede, dat het zeer juist was, wat wij hebben ge schreven over de winstmarge van de bakkers. Zij kunnen op het gewone brood reeds geruime tijd geen winst meer maken, slechts de verkoop van zgn. luxe-brood jes moet het eventuele verlies compen seren. Deze toestand heeft zich langzamer hand ontwikkeld, want was er na de be vrijding onder de bakkers een optimis tische opvatting voor wat de broodvoor ziening betreft er gingen geruchten, dat het brood snel vrij zou komen, voor al ook omdat er weldra brood over was thans schijnt het, dat er zich donkere wolken boven de bakkersmiddenstand gaan samenpakken. Wanneer dus een bakker nu enige redelijke winst wil maken, dan zal hij dit niét uit zijn broodomzet kunnen ha len. Daarom zijn bijna alle bakkers ver plicht om ook koekjes e.d. te gaan bak ken. Hierbij komt nog bovendien, dat een bakker bij het publiek wel brood kan leveren, mits hij hun ook koek, biscuit, enz. verkoopt, "terwijl natuurlijk de bakker, die zijn klanten het meest van deze lekkernijen heeft aan te bieden, de klandizie heeft. Nu zijn de boter- en suikertoewijzingen van een bakker afgeleid van de basis- omzet van 1939 e.w. resp. 15 pet en 30 pet. Heeft de man nu het ongeluk, dat hij in 1939 een kleine omzet van deze produc ten had (crisistijd), dan kan hij dus van zijn toewijzing niet al zijn klanten be dienen. Heeft hij bovendien thans een grotere broodomzet dan in 1939, wat bij de meeste bakkers wel het geval zal zijn, dan moet hij dus, of hij wil of niet, boter en suiker bij kopen om zijn broodklanten niet te verliezen en tegelijkertijd zijn bedrijf lonend te houden. Voorts deelde onze zegsman mede, dat een bakker zonder aankopen buiten de distributie om thans in zijn zaak geen redelijk bestaan kan vinden, hetgeen ook op andere manier valt te bewijzen. Wanneer een bakker b.v. een voorraad heeft van 100 balen meel, hetgeen door het bedrijfschap is vastgesteld, en hij een wekelijkse omzet heeft eveneens van 100 balen, dan verbruikt hij in een half jaar, doordat hij eens per week zijn bonnen bij de distributie inlevert en zo bij zijn leverancier meel kan bestellen, 2600 ba len meel. Doch dit is de theorie. In de practijk wordt er in dat half jaar een meelverlies geleden, hetgeen zeer logisch is: door bonnenverlies, oud brood, bloem- verlies, enz. Meestal benadert dit verlies een half procent hem is 1 pet toege staan en dit maakt over zijn omzet 13 balen uit, die van zijn voorraad af gaan, welke nog slechts 87 balen omvat. Van deze 87 balen moet hij, indien hij geen meel wil bijkopen, zijn brood bak ken. Deze bakker heeft een omzet van 100 balen in de week. Om dus zijn klan ten allen te bedienen, is hij verplicht op een andere manier zijn voorraad aan te vullen. Dit kan alleen maar „zwart", zo als men dit noemt „Ach meneer, als ik u nu vertel, dat bij 80 pet van de bakkers de toesiand hopeloos is. En dan al die controle: be drijfschap, C.C.D., distributie en keu ringsdienst van waren. „En de harmonie, die heeft een flinke prijs" B. en W. stellen de raad voor een be drag van f560.uit te trekken als bij drage in de kosten van het geven van een aantal volksconcerten in de muziek tent in het Plantsoen gedurende deze zomer. Het ligt in de bedoeling zeven con certen te geven door muziekgezelschap pen, welke zijn aangesloten bij de Bond van Fanfarecorpsen. GEMEENTERAAD S AGENDA De agenda van de Vrijdag 11 Juli a.s. te houden vergadering van de gemeen teraad vermeldt enkele verzoeken om ontslag van leerkrachten; voorstel tot het beschikbaar stellen van gelden ten be hoeve van de volksconcerten in het Plantsoen; idem tot het verlenen van subsidie voor het Politie-Sporttournooi; idem tot het toestaan van credieten voor herstel van de Haarlemmertrekvaartweg, voor het aanschaffen van een rioolkol- ken-faecaliën-zuigauto voor de G.R. en O.D., voor het treffen van enige voor zieningen voor het speelterrein van „Ons Eiland", voor het aanschaffen van enkele machines voor de voedingsbereiding in „Endegeest" enz., voor aanleg van een tijd. speelterrein voor „De Demping"; voorstel tot het vaststellen van een par tieel uitbreidingsplan „Noord" en de daarbij behorende bebouiwingsvoorschrif- ten; idem tot het verlenen van een uit kering aan het gemeentepersoneel; idem tot het instellen van een gemeentelijke accountantsdienst en enkele begrotings wijzigingen. brood de oven verlaat, zonder dat er een man aan te pas komt. Wanneer zij bo vendien, en dit is wel bijna zeker, ook koek en gebak gaan vervaardigen, zullen zij op den duur de middenstand de nek omdraaien. De bakkers zullen dan hun brood bij de fabrieken kunnen halen en het daarna gaan uitventen, totdat ook dit niet meer nodig zal zijn. Dit alles is oorzaak, dat de bakkers geen meelprijsverhoging meer kunnen betalen. Gaat deze verhoging toch door, dan staan er voor hen catastrophale ge volgen voor de deur, hetgeen thans hun houding bepaalt. BEVORDERINGEN GEM. H.B.S. Bevorderd naar de 2e klasse: Th Ad miraal, A J Corpel, R H Dekker, R Ha- zelhoff, H Heemskerk, W de Hen, C Hendriksen, A Hoekstra, F N M Juyn- boll, W J Kleyn, D J van Kooten, Phiel Labaar, J Lammens, N W Louwrier, J P de Meij, R P Oosterhuis, J F de Ren, Hetty la Rivière, J Swint, H van Weizen. Lies van Bommel, J Bruyn, J Favier, A van Haarlem, J C Hoogeveen, M J W van der Horst, P G J N Kop, P C Lin- denbergh, L Nieuwenhuis, H A J Otto, A A Rommerts, P J Schophuizen, H de Water, D J van Weizen, Ankie Munster man. J Eikerbout, J A Erkelens, H Ga- lavazi, J de Jongh, J Kaay, Babs Kam- ma, H A B Knorringa, W D van de Krol, D de Marcas, A W Marks, R Meyering, W F de Moed, J D Noest, Hanneke Prins, A van der Veen, K F van Venetiën, M de Water. Her-examen: 2. Afgewezen 35. Bevorderd naar de 3e klasse: D Cossee, M Derksema, H C van Duyn, Bep van den Heuvel, N J Hoogeveen, G H de Jong, R Jongedijk, Jan Kat, J J R Lancel, Lende Momberg, R Pino, A P Visser, J Wisse, P Admiraal, J Boelee, H de Boer, C M Cannoo, C Crêvecoeur, C J de Croon, Annie Knetsch, P A H Kremer, S J van Leeuwen, F Marchand, K Marijt, J Sap, C M Troost, C Varkevisser, H J Wein berg, F de Wit. J. P. van den Bent, Loe- kie Ohristiaanse, J v Dijk, Erna Eichels- heim, E J Entrop, Annelies Gerritse, W J Hendriksen, Eefje van Kleeff, F G van Leeuwen; S Linschoten, H Meyer, A van Os, L Overduin, B A Struch, A R Tege laar, J Vermeulen, Edith Volker, A C Bakker. Afgewezen 38. Bevorderd naar de 4e klasse: P J van den Berg, Marg van de Boer, P J van Duyn, Rita Hazenoot, Corry Hoogeveen, H Jongedijk, W H van der Kaay, P Kou- prie, G Möree, Nelly Neuteboom, Rina Raar, J van Rietbergen, Henny Roelse, B C van der Valk, A Vrttegop, J Won- dergem, G C Stolk. M Bavelaar, F'Brink man, J Bult, D Jore, J G Kriek, J Kukler, Jet van Leeuwen, Fia van Makkelenberg, J Oudshoorn, Hanny Wassenaar, H I C Jumelet. I den Boer, G J Buitendorp, M Dubbeldeman, Bertie Hertz, M Kiel, B H Knorringa, L Kok, Ineke Kriek, J C Kruyt, Ria van Leeuwen, H Planjer, J van Rij kom, W Schaaf, P Selier, K Sloos, T C Stuivenberg, G de Vogel, A van der Waals. R Bakker, Ans Eiohhom, J N Gelök, H L van Kampenhout, A van der Kloes, J Schalks, P Segeth, O H Sloot, M Splinter, Willy Stoute, W van Turen- nout, C van de Wal, A K Zaagman, E Zandvliet. Afgewezen 32. Bevorderd naar A 5: J J Barnard, Olga Derksen, D Dreef, H van Egmond, H Y B I Hoogeveen, C Houwaart, Tinie Hü- ner, A H van der Kooi, Trudy Kronen berg, Corrie van der Mast,Corry Ohms, L H de Rooy, A Rijnsburger, H Selier, Edith Sterk, H J Teeuwen, F Heemskerk. Afgewezen-: geen. Bevorderd naar B 5: K van Bemmel, P P van der Blom, B Th Fransz, Janny Gerritse, Jopie de Graaff, H Hensen, D J de Jong, J C A Knetemann, A M van EN EEN GLAASJE BIER DAT OOK NIET GOEDKOOP WAS (Van onze Indië-redacteur, op weg naar Batavia) De trots van de kapitein K. M. Poll, plaatsvervangend troepencommandani aan boord van de „Kota Baroe", is onge twijfeld het scheepskrant je, dat iedere middag, moddervet van de overvloedige copy, de overtollige stencil-inkt en de overgevoelige pentekeningen, aan de jongens wordt uitgereikt. In dat scheeps krant je kunnen de soldaten alles vinden, wat zij lezen en weten willen: dagelijks nieuws, wijze raadgevingen, bindende orders, daverende kolderverhalen en fin, wat U maar bedenken wilt, U treft het aan in het „Baroe-Nieuws" Wat deze gecamoufleerde advertentie wel te maken heeft met Port-Said? Het antwoord is met een paar woorden te geven: reeds enkele dagen voor aankomst in deze super-handelsstad van het Oos ten waarschuwde de scheepskrant, dal de kooplieden daar, bij het vragen van prijzen, allerminst hun geweten raad plegen. „Een gewaarschuwd man telt voor twee", zegt een spreekwoord. Welnu, het geld vlóóg letterlijk van boord, en wat er voor terugkwam, was in vergelij king met de kostbare Holland: e guldens, welke in de diepe zakken van de hande laren verdwenen, niet meer dan een schijntje. Ach ja, dit was wel verklaar baar: de Nederlandse soldaat is nu een maal gul en goedgeefs, die alles voor zijn meisje over heeft. Een aardig ket tinkje, een flonkerend armbandje, een popperig portefeuilletje zijn dat niet de beste bewijzen, dat Harmen zijn Ma- rielouise nog niet vergeten is en ook nooit vergeten zal? Waardeert dit, meis- kes in Nederland, want uw vriendjes hebben zóveel gekocht, dat zij nü geen geld meer over hebben om hun eigen Cadi-artikelen te betalen.... Doch kom, laat ons beginnen op het ogenblik, dat de „Kota Baroe", op die wondermooie, maar gloeiend-hete Juni dag zijn anker uitwierp in de haven van Port-Said, op ongeveer honderd meter afstand van de kade. Op datzelfde ogenblik vond een invasie plaats. Een invasie van tientallen prauwtjes, be mand door allesbehalve-smakelijk-uit- ziende Egyptenaren en beladen met ar tikelen, die op het eerste gezicht afkom stig waren uit de hoorn des overvloeds. Die prauwtjes vormden een ware keten om ons schip en nadat de touwtjes aan boord waren geworpen, waarlangs de begeerde goederen naar boven, en het nóg begeerlijker geld naar beneden zou worden getrokken, opende de beurs met een optimistische stemming.... Bedragen werden over en weer ge schreeuwd. „Veertig gulden voor deze prachtige schoudertas." „Ben je „Twintig dan". „Neen: tien!" „Accoord, vijftien!".... Sieraden, sloffen, schoenen, tassen, kleren alles verwisselde met bekwame spoed van eigenaar. Het werd reeds don ker wij arriveerden eerst om vijf uur 's middags in Port-Said toen nieuwe zwermen kooplui kwamen opzetten; dit maal met levensgrote meloenen die heerlijk bleken te smaken in de tropi sche hitte. Ter afwisseling verscheen toen, mét de toestemming van de troepen-comman dant, een allercharmantste goochelaar aan boord, die met behulp van vier blikken mokken, twee doezelende één- dagskuikentjes en een iets groter aantal, gewillig-rollende dobbelstenen, de meest précaire situaties schiep, en er zelfs niet voor terugdeinsde, één van zijn donzige kiekentjes uit het oor van een compies-commandant te toveren. Over gebrek aan belangstelling had deze Egyp tische jongeman in geen geval te klagen, eyenmin als de Nederlandse gulden trouwens. Over Port-Said zelf, dat slechts door een tiental gelukkigen van de „Kota Baroe" mocht worden betreden, nog het volgende: Ik wil er maar mee zeggen Eens liep er, eeuwen geleden, een mtHi in de Haarlemmerhout. En deze maH een bijzonder mens was op een morgen de bossen ingetrokken, nadat hij tegen z'n vrouw had gezegd: Kom ik ga even weg; wanneer ik de boekdrukkunst zal hebben uitgevonden, zie je me wel terug." ,JIou m'n hapje waar warm." Toen hij een uur of wat had gelopen, ging hij bij een boom zittenknoopte zijn colbertjasje los, greep in z'n vestje naar een mes en mompelde in zich zelf „Nu moet het er maar van komen". Hij sneed met forse halen uit het zachte hout een letter N: hij dacht juist aan z'n vrouw, die Netty heette. Of hij zich een beetje haastte, is tot nu toe nog niet opgelost, doch hij jaapte plotseling flink in z'n vinger. „Au", van nijd liet hij de N vallen. Deze viel in het zand en nadat h\f zijn bloedende vinger in z'n mond had gestoken, raapte hij de letter op. Doch nu wist hij meteen hoe hij op de meest juiste wijze een boek en een krant kon dimk- ken. Hij zag daar in het zand immers de „indruk" en daarmee was de losse letter uitgevonden. ,J2ureka", hetgeen wil zeggen: JZet je hoed maar weer op en ga naar huis." De boekdrukkunst was een feit tjewor- •'en. Het vervelende aan deze niet alle daagse geschiedenis is, dat de heer L. J, Koster niet kon weten, dat z'n concur- rent, een zekere Herr Gutenberg, even eens die morgen met hetzelfde plan de deur was uitgestapt. En aangezien zij geen van beiden een horloge op zak had den, konnen ze niet zeggen hoe laat ze hun uitvinding hadden gedaan. In ieder geval heeft de heer L. J. Koster de Ne derlandse boekdrukkunst uitgevonden. Wanneer je dus nog eens in Haarlem mocht komen, neem dan diep je pet af als je op de Grote Markt arriveert en zeg tegen de hardstenen uitvinden: „Hoe vaart gij, doctor Koster?" (anno domino 3 July 1947), doctor honoris causa aan de Utrechtse Grafische Sihool). Misschien antwoordt hij je dan welt ,^.ch kerel, leg niet te kletsen." Dat wil ik maar zeggen. JANTJE VAN LEY DEN, Distributievaria Maandag zijn aan de beurt voor het af halen van levensmiddelenkaarten die ge zinnen, waarvan het hoofd een stamkaart- nummer heeft van 4050143500. Het kan toor is geopend van 8.3011.45 en van 1416 uur. JUBILEUM P. W. MARTIJN. xer gelegenheid van zijn zilveren ju bileum bij de Fa. Brill is de heer P. W. Martijn hartelijk gehuldigd. De jubilaris werd toegesproken door de wnd. directeur, prof. dr N. W. Posthumus, die eraan herinnerde, dat het werk van de heer Martijn als Chinees- en hiëro- glyphezetter uniek is in Nederland en vooral de door hem verzorgde boeken zijn het, die de firmanaam beroemd ma ken over de gehele wereld. Voorts werd het woord gevoerd door de heer F. Wieder namens het kantoorper soneel en de heer J. de Koning voor het technisch personeel en beiden schetsten de jubilaris als een voortreffelijke kracht. Ook de heer Van Oord, pres. commis saris, maakte van de gelegenheid gebruik de heer Martijn persoonlijk zijn geluk wensen over te brengen. De heer Martijn bracht in zijn slottoe spraak allereerst dank aan God, Die hem deze dag schonk, alsmede allen, die dit jubileum onvergetelijk voor hem hadden gemaakt en voor de aangeboden geschen ken. der Kraay, A Lepelaar, M C J Nievaart, W van der Slik, J J Vermeer, W Lim Apo, Ina Jumelet. S Dronkers, A de Groot, P Huiberts, M de Jong, J Kapteyn, L F E Krayenbrink, G F Kruit, W van Leeu wen, A J de Meyier, W N van der Nat, D Nederlof, W Peerenboom, J v Riems dijk, A Steensma, H Swanenburg, W F A Vermaak, J Versloot, D C J v Peype. Afgewezen 16. De stad ziet er nog precies uit als voor de oorlog, dat wil zeggen: even rommelig (alleen Simon Arzt lacht u on middellijk, vriendelijk-verleidend toe) even hebzuchtig en even drenzerig. De Nederlander, en dat doet je ongetwij feld góéd, is een graaggeziene gast, die overal met de gebruikelijke eerbewijzen wordt ontvangen. Typerend is, dat de Engelsman er niet zo goed „ligt", terwijl de Fransman er wordt ook veel meer Frans gesproken dan vroeger even populair blijkt te zijn als de Hollander. Port-Said lijkt voor de Nederlander, die nog gebrek heeft aan vele dingen, een waar paradijs. Zónder bon, maar tegen prijzen, welke er zijn mogen, kunt u zoveel krijgen als u zelf hebben wilt: overhemden, ondergoed, shorts, jurken, chocola, fototoestellen, schrijfmachines, vulpennen, horloges.... Kortom, het is een lust voor het oog en voor de koop lust. Over prijzen gesproken: wat zegt u van een glaasje bier, dat er in een eenvoudig café zonder fooi, drie gul den kost? Neen, ondanks alle overdaad aan ar tikelen is Port-Said niet een oord, dat wij voor onze woonplaats in het lage- landje-bij-de-zee zouden willen ruilen. Voor de jongens aan boord was dit oponthoud een welkome afwisseling, en daarom moesten er op de lange, lange zeeweg naar Indië méér Port-Said's be staan. 't Soldatenleven aan boord van een troegentransportschip vraagt nu eenmaal oen veel afwisseling! WIM T AU SENT

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5