Dankbaar Nederl. bepingelt verzetspensioen Driedaagse economische veldslag te Parijs Millionnairs in de greep van een misdadiger 't Verklaarde WtUWK LEID SC HE COURANT OUD-ILLEGALEN VOOR WEDUWEN IN DE BRES (Van een onzer verslaggevers). „Wij hebben onze kameraden in de ge vangenissen en concentratiekampen, voor zij door de Duitsers vermoord werden, beloofd, dat hun gezinnen zouden leven, alsof zij ze nog verzorgden. Wij kunnen niet aanvaarden dat het dankbare va derland pingelt met de pensioenen van zijn verzetsdoden en we zullen alle krachten inspannen om dit schandelijke wetsontwerp tegen te houden." Deze woorden sprak gistermiddag in „Pomona" in Den Haag de voorzitter van de Federatie van Oud-illegale organisa ties en hij doelde op het wetsontwerp „Buitengewoon pensioen voor deelne mers aan het verzet, alsmede voor hun nagelaten betrekkingen", dat a.s. Maan- Toen dezer dagen de „Indrapoera" de Rotterdamse haven binnengleed met ge- repatrieerden en mariniers aan boord, werd er een klein, Indisch jongetje op de reling gezet. Het was Rawi, een weesje, waar marinier-korporaal Kap- teyn zich op Java over had ontfermd dag in de Tweede Kamer aan de orde komt. Reeds eerder maakten wij melding van de beswaren in de oud-illegale kring tegen het feit, dat op het pensioen ge kort kan worden tot 50 van inkomsten, die uit anderen hoofde worden genoten. Artikel 20, dat deze materie regelt, ver laagt de wet tot een vorm van armen zorg. Het onvervreemdbaar pensioen aan tastend betekent het een teruggang in de sociale wetgeving. Terwijl de vrou wen van ex-burikerbouiwers en N.S.B.- ambtenaren in het ongestoorde bezit zijn van uitkeringen krachtens de Ongeval len-, Invaliditeits- en Pensioenwet zal de weduwe van de verzetsman, die zonder soldij, zonder rechten, zonder bescher ming, met opoffering van zijn bezit, zijn betrekking of salaris, met het in de waagschaal stellen van zijn gezin en zijn leven, op bevel van de Nederlandse Re gering te Londen, zich als een getrouw landsdienaar inzette voor de goede zaak, regelmatig verantwoording moeten af leggen en gecontroleerd worden met be trekking tot haar eventuele inkomsten uit bezit of arbeid. Hier is sprake van een schrijnende tegenstelling, een pijnlijke vernedering ten opzichte van de wedu wen van verzetsstrijders. Dit geldt evenzeer voor de ongeveer 500 invalide verzetsstrijders. Terwijl normale pensionnering van de 4000 weduwen en 500 invaliden 7 k 9 millioen zal kosten, trekt het wetsont werp nu 6 millioen uit. Daarbij komen de controlekosten. De enige concessie, die de Federatie wil doen is deze, dat zo lang een pensioengerechtigde in de ver mogensbelasting valt, of een inkomen heeft van b.v. 6000 gulden, het pensioen niet zal worden uitbetaald. Tegenover het argument, dat voor dit pensioen geen premie is betaald, stellen de oud-illegale werkers, dat hun geval len kameraden een premie in goed en bloed van 100 neertelden. Wanneer artikel 20 komt te vervallen, zal dat de schatkist niet noemenswaard belasten, een pijnlijke controle doen ver vallen en een waardige aflossing van een ereschuld zijn verkregen. De federatie, die, zo deelde de voor zitter mede, alleen nog bestaat om deze laatste daad van kameraadschap jegens de gevallenen te doen, richtte zich met een adres in bovenstaande geest tot de Tweede Kamer. Namens het comité Nationale Herden king werd meegedeeld, dat het zich, mocht artikel 20 toch gehandhaafd wor den, terugtrekt „omdat het past voor de onwaarachtigheid een sjacherende natie krokodillentranen te zien storten op de graven van helden." Binnenkort komt de tweede deviezennota In de M. v. A. aan de Eerste Kamer over de Vermogensheffing ineens raamt minister Lieftinck het totaal van het ge blokkeerde tegoed op f 5.115 millioen, verdeeld als volgt: tegoed bij bankinstel lingen f 1.670 millioen; geblokkeerde spaartegoeden f 1.115 millioen; schatkist papier bij particulieren f 500 millioen; in schrijvingen in het Grootboek 1946 f 1.830 millioen. In dezelfde M. v. A. bevestigt de Mi nister, dat binnenkort een tweede devie zennota aan de Tweede Kamer zal wor den aangeboden, waarin een uiteenzetting zal worden gegeven van de bezuinigin gen, die naar het oordeel der Regering nodig zijn om het grote tekort in de de- viezenpositie zoveel mogelijk te redu ceren. Het wetsontwerp tot regeling van de materiële oorlogsschaden is in een zo danige staat van voorbereiding, dat het binnen afzienbare tyd kan worden inge diend. OOK BRITS-INDIë HEEFT THANS EEN ZENDINGSGENOOTSCHAP In Madras vond. onlangs een hereniging plaats van versahillende kerken van India. Een van de eerste besluiten was de vorming van een Zendingsgenootschap. Voor het eerst in de geschiedenis zal de dhr. Kerk van India een Zendeling uitsturen en wel ds Satya Joseph, die onder de Papoea's zal gaan werken. TSJECHEN VRAGEN STALIN OM PERMISSIE Het technisch apparaat voor de nieuwe Parijse conferentie, ter bespreking van het plan Marshall, werkt op volle toeren. Drie dagen zal men te Parijs bijeen zijn. Na de conferentie, zullen de verschil lende, te vormen commissies een rap port samenstellen over de behoeften en de eigen hulpbronnen van Europa, dat uiterlijk 1 September aan de regering der Verenigde Staten moet worden over handigd. Tijdens de conferentie hoopt men een commissie van samenwerking en vier sub-commissies voor voedsel en land bouw, brandstof en energie, ijzer en staal en transport te kunnen oprichten, zoals in het plan Bidault geopperd. De com missie van samenwerking zal haar eerste bijeenkomst op 15 Juli in Parijs houden en zij zal in nauw contact staan met de Verenigde Naties. Alle deelnemende landen moeten de commissie van samenwerking alle in lichtingen geven, die nodig zijn bij het opstellen van het voor Amerika be stemde rapport. Zij moeten o.m. mee delen, of zij hun productie kunnen op voeren en, eventueel in samenwerking met andere, tot welk peil. Voorts moe ten zij vaststellen welke goederen zij van buiten Europa nodig hebben, als mede de waarde. Welke landen doen er nu aan mee? Men is zeker van de medewerking van België, Nederland, Luxemburg, Italië, Griekenland, Turkije, Ierland, Portugal en ook Denemarken, hoewel de regering van dit land niet zal handelen dan in overleg met Zweden en Noorwegen. Zweden heeft nog geen beslissing geno men. Het belangrijke nieuws is, dat de communistische premier van Tsjecho- Slowakije, Klement Gottwald, en de mi nister van Buitenlandse Zaken, Jan Ma- saryk, gisteren plotseling besloten naar Moskou te gaan Men meent, dat zij van plan zijn met Molotof of mogelijk met Stalin te confereren over de gevolgen voor Tsjecho-Slowakije van het af wij- zijde Russische standpunt ten opzichte van het Marshall-plan. De ministers zullen per trein naar Warschau gaan in gezelschap van de Poolse premier en negen Poolse minis ters, die gisteren de latste stukken heb ben getekend van wijdvertakte sulturele en handelsverdragen tussen de Slavische landen. De Tsjechische economie heeft drin gend behoefte aan westelijke markten en crediet, maar anderzijds wordt het bezwaar erkend van deelname aan een westelijk blok. Inzake Polen is nog niets bekend. „Lezen en bij zich dragen van het Woord God" Conferentie van de Zakbijbelbond in ,,'t Brandpunt" te Doorn In het conferentieoord ,,'t Brandpunt" te Doorn is een driedaagse conferentie gehou den van de Ned. afdeling van de Zakbijbel- Bond (International Pocket Testament League). Men constateerde, dat er in vele kerken en kringen stimulerend kan worden gearbeid, door de mensen op de drievou dige leefregel te wijzen Lezen en bij zich dragen van het Woord van God, waaruit het uitdragen voortvloeit. De vergaderingen stonden afwisselend onder voorzitterschap van ds D. E. Boeke uit Haarlem, de heer Jac. de Graaff uit Amsterdam en mevr. D. S. Giessen uit Zetten. Inleiders waren de heer J. Kits, directeur van het Brandpunt, de evangeliste mej. G. v. Woerden, de hoofd-legerpredikant kol. ds A. T. W. de Kluis, de heer Joh. de Heer en anderen. Tot slot sprak de Amerikaanse evangeliste miss Ruth Paxson. HANDELSACCOORD MET BELGIË WAT MOETEN WE DAAR ALLEMAAL VAN DENKEN? In het Huis van Bewaring aan de Wete ringschans te A'dam zit thans de Belg Pierre Marie Ernest Sweerts, die in Nov. en Dec. 1946 als beklaagde terecht had moeten staan Voor de Belgische krijgsraad in Tongeren in de zaak van de Gestapo- bende van Maaseik. Hij was toen echter niet te vinden, maar zijn schuld bleek zo onweerlegbaar, dat de krijgsraad hem ter dood veroordeelde bij verstek. Volgens „Het Vrije Volk", dat een geheel artikel aan dit geval wijdde, proberen machtige invloeden in Den H^ag te bewerkstelligen, dat deze Sweerts, die in zijn land een ware massa moordenaar is geweest, niet wordt uit geleverd aan België. Het blad schrijft, dat enkele Nederlanders, w.o. sommige zeer hooggeplaatste en zeer rijke personen, er alle belang bij hebben, dat Sweerts geen gele genheid krijgt nog meer te verklappen, dan hij reeds verklapt heeft. Deze invloeden pro beren het zo te intrigeren, dat S. zal worden „uitgeleid"naar een land, dat hij zelf mag uitkiezen, waarbij o.a. Zuid-Amerka genoemd is. Bij zijn arrestatie in zijn wo ning te Utrecht, enkele maanden geleden, trof men oook aan zijn echtgenote Simone Hoeve, Gestapo-agente in België, die even eens door de Belgische politie wordt ge zocht. Zij loopt hier nog steeds op VTije voe ten, zonder een enkel papier. Tevens werden in de woningen gevonden 68 valse paspoor ten, welke in Den Haag waren gedrukt. De vervalsing werd gefnancierd door een Ned. millionnair, een zekere M„ uit de omgeving van 's-Gravenhage. De druker is bij de po litie bekend, doch is ook nog steeds op vrije voeten, aldus „Het Vrije Volk". Tenslotte vond men in de woning een aantal dossiers van het Bureau Nat. Veiligheid in Den Haag, op een bij de politie bekende wijze in het bezit van S. gekomen. Sweerts was aanvan kelijk gedetacheerd by het hoofdkwartier van Hitier en werkte gedurende de orlog als SS-Hauptsturmführer voor de Duitsers, beurteling onder de namen Sola en Renee. Later kwam hjj bij de spionnagedienst van Canaris werd smokkelaar engros en ontving zijn overplaatsing naar België, waar hij een reeks van misdaden, w.o. massamoord, op zijn geweten heeft. Ook maakte hij voor de Duitsers enkele reizen naar Spanje, terwijl hij steeds veel duistere zaakjes opknapte lijk gewenst, dat S. zijn straf niet ontgaat voor de Ned. millionnair M. Het is werke- en maar heel veel verteld. Hij kan er ons land en België nog een denst mee bewijzen! GETEKEND Gstermiddag is te Brussel het nieuwe handelsaccoord tussen Nederland en de Bel gisch-Luxemburgse economische Unie ge tekend, -van Nederlandse zijde door de Ned. ambassadeur, B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten, van Belgische zijde door de minister van Buitenlandse Handel, A. C. der Straten Waiglet. Het accoord treedt met terugwerkende kracht in werking op 1 Juni 1947 en is aangegaan voor een periode van twee jaar. Het voorziet in een handelsverkeer, dat naar beide richtingen achttien milliard Belgische francs vertegenwoordigt. SfcTBRDA& 5 JULI 1MT De conferentie is dood,^ 1 I „leve" de conferentie! UlLZlCriL Het terugvliegen van Molotof naar Moskou, hetgeen ook in psychologische zin een „vlucht" betekent, heeft als direct gevolg, dat de achterblijvers, dus Bevin en Bidault, een zwaar gevoel in de politieke benen kre gen. Dit blijkt ook uit de voorlezing van het, door Bevin en Bidault geproduceerde com muniqué, in het Engelse Lagerhuis, waar de reactie op het mislukken der conferentie voelbaar was. Tal van staten, die tot nu toe, enigszins aarzelend waren ten aanzien van» de bereidheid aan een conferentie deel te nemen, omdat Amerika of Rusland gewe tensvragen" zouden kunnen richten, zien zich nu voor een „fait accompli" gesteld. Het is immers duidelijk, dat waar Molotof roet ini het eten heeft gegooid en direct daarop, de twee andere chef-koks, Bevin en Bidault, de gelegenheid openden deel te nemen aan een maaltijd met een nieuw menu, Stalin de neuzen kan tellen der gasten, die, volgens zijn zienswijze, tegen hem partij trekken. Immers: wie niet vóór Stalin is. is tegen hem! Het zware gevoel in de politieke lede maten heeft bij Bevin en Bidault echter niet lang geduurd. Met een „houd er de moed maar in" zijn ze weer overeind geveerd en hebben prompt aan ongeveer twee dozijn regeringen een invitatie gezonden om op 12 Juli, wederom te Parijs, bijeen te komen, teneinde te beraadslagen, wie in aanmerking komt voor een Amerikaans economisch „voedselpakket." Met een angstige blik in de richting van Stalin, hebben de meeste staten daar wel oren naar. Er moet nu een gemeen schappelijk rapport worden opgemaakt waarin wordt vastgesteld, welke hulpbron nen ieder land heeft en welke dringende be hoeften er bestaan voor de eerstkomende jaren. Rusland is niet meer officieel uitge nodigd, maar als laatste edelmoedig gebaar, na het boze weglopen van Molotof. heeft men toch de Russische regering een afschrift gezonden van de uitnodiging, hopende dat Stalin alsnog zal terugkeren van de dwalin gen zijns weegs. Spaanse politieke peper heeft men ter conferentie niet nodig, wel Turkse mokka en Usland's mos. De neutrale mo gendheden moeten nu eieren kiezen voor hun geld en de invitatie strekt zich ook uit tot de vroegere, vijandelijke staten en zelfs tot Oostenrijk, hetgeen trouwens uiterst ver standig is, aangezien dit verdofte juweel nog aan de Russische halsketting ontbreekt. Duitsland mag niet deelnemen aan de con ferentie te Parijs, maar aangezien de hulp verlening aan Europa toch ook vooral Duits land geldt, zal men aan de vier geallieerde opperbevelhebbers in Duitsland om een rap port vragen. Wij weten van Marshall, dat er een nieuw plan bestaat om de industriële capaciteit van West-Duitsla nd te verhogen-, in de eerste plaats de productiecapaciteit van staal. Generaal Lucius Clay, de Amerikaanse bevelhebber in Duitsland, sprak als zijn mening uit, dat de mislukking der Parijse conferentie de éénwording van Duitsland niet verder zal bemoeilijken. Amerika en Engeland willen hun zones slechts econo misch. maar niet politiek versmelten en hij hoopte, dat Frankrijk daaraan mee wilde doen. De Amerikaanse minister van handel; Averell Harriman, de minister van landbouw en een Amerikaans expert op het gebied van woningbouw, vertoeven reeds in Duits land om de economische situatie onder de loupe te nemen. Waarschijnlijk zullen zij dus de geallieerde opperbevelhebbers ook adviseren, wat er voor het herstel van Duitsland gedaan moet worden, waarbij staal en kolen de belangrijkste factoren zijn. Een economisch blok impliceert onherroepelijk een politiek blok en daar zullen overigens, na Molotof's dreigend gebaar, de Westerse geallieerden wel zelf voor zorgen. De mening van generaal Lucius Clay is een te zichtbare camouflage, die bij Stalin slechts een grijns kan veroorzaken. Na de eerste sohrik, zijn Bidault en Bevin weer primair reagerend eni de Fransman zal spoedig het Kanaal over steken, om over het plan voor Europa's eco nomisch herstel met Britse autoriteiten van» gedachten te wisselen. Hlet zou mij niet ver wonderen, nu de zaken zó staan, dat Bidault het Brits-Franse beveiligende alliantiever- drag nog eens "in zijn portefeuille meenam en hij met een exitra Brits zegel eraan te Parijs terugkeerde. Want óf zal als gevolg van het verstoorde feestbanket te Parijs, Stalin gaan stoken in het Roergebied en de Fransman zijn illusies ontnemen, óf hij zal als „represaille" de communisten in Frankrijk nog meer tegen het huidige regiem opzetten. Wént het spel gaat nu feitelijk pas echt be ginnenOok Zweden, welk land bijzon>- dere relaties, vooral handelsrelaties met Rusland onderhoudt en een flink crediet aan Rusland had verstrekt, krijgt het moeilijk, al neemt men aan. dat Zweden te Parijs vertegenwoordigd zal zijn, evenals Noorwe gen en Denemarken. Maar ook voor Noor wegen, wij wezen er vroeger reeds op zijn er redenen genoeg, de Rus niet tegen zich in het harnas te jagen. In het huidige stadium der internationale politieke verwik kelingen. kan men het Finland niet kwalijk nemen, dat het aan een neutraal standpunt vasthoudt en dus te Parijs niet zal verschij nen. Het Journal de Génève" heeft er in een artikel, dat 20 Juni gepubliceerd werd, de nadruk op gelegd, dat het plan Marshall geen politieke achtergronden had en dus ge rust kon medewerken aan het plan, zonder afbreuk te doen aan het principe der „eeuwige neutraliteit." Zulks deed ook de „N me Zürcher Zeitung," een liberaal orgaan en de „Gazette de Lausanne," hetwelk de medewerking van Zwitserland noodzakelijk achtte. Maar, nu Stalin de reddingsboei voor de vrede geweigerd heeft, zal de Bondsraad er weinig voor voelen partij te kiezen en gegrond op een „onbuigzame neutraliteit," zal Zwitserland de Parijse invitatie wel afslaan. Op 23 Juli, om half elf, wordt op het landgoed „Raaphorst" te Wassenaar de jaarlijkse Zendingsdag van de classis 's-Gravenhage der Chr. Geref. Kerk ge houden. Sprekers zijn: de miss. predikant met verlof ds A. Bikker, ds J. C. Maris, ds J. G. van Minnen, ds H. Visser (van Sassenheim), ds H. Toorman, ds L. Floor en ds M. van der KÜa. Het Amsterdamse Gemeentebestuur zal aan de Raad voorstellen, het nieuwe stadhuis te laten bouwen op de hoek van de Amstel en het Waterlooplein, bij de jSlauwbrug. Een goed overzicht van het fraaie plekje.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3