Hermann Hesse werd vandaag 70 jaar Debat om de Indië-Interpellatie-de Groot Over de schadeloosstelling van Kamerleden NIEUWE LEID SC HE COURANT WOENSDAG, 2 JULI 1M7 Heden wordt een der grootste schrij vers van het moderne Europa zeventig jaar. Zijn verdiensten zijn verleden jaar erkend door hem de Nobelprijs voor letterkunde toe te kennen. Kort geleden meldde „Les Nouvelles littéraires" dat hij ernstig ziek was en zijn gezichtsver mogen bijna geheel verloren heeft. Het tijdens zijn leven over hem kunnen schrijven. Maar eer we dit doen, willen we de gelegenheid aangrijpen om duidelijk te maken voor hen, die dit niet weten,, wat het betekent de Nobelprijs te ontvangen. Deze heet naar Alfred Nobel, een Zweeds industrieel, in Stockholm geboren en in 1896 te San Remo overleden. Hij was de uitvinder van het dynamiet en vermaak te zijn geweldig vermogen dat ongeveer 32 millioen Zweedsche kronen bedroeg aan de Nobelstichting. Uit de gekweekte rente moesten jaarlijks vijf prijzen wor den uitgereikt „aan hen die in het afge lopen jaar aan de mensheid de grootste dienst hadden bewezen". Dit gold voor Natuurkunde, Scheikunde, Geneeskunde en Letterkunde. De vijfde prijs was die voor de grootste bevorderaar van de wereldvrede. Daaronder zou men dienen te verstaan: verbroedering der volken, afschaffing of vermindering der staande legers en tot stand brengen van vredes congressen. De prijs voor letterkunde zou toegekend worden aan hem, die het beste werk had geschreven, dat zich door verheven idealen en bedoelingen kenmerkte. Wie dus voor deze prijs in aanmerking komt, dient te behoren tot de edelstdenkenden van het menselijk geslacht. Het is jammer dat nog nooit een Nederlander deze eer is waardig gekeurd. Wel kregen we prijzen voor Na tuurkunde (Lorentz, Zeeman, Van der Waals, Kamerlingh Onnes), Scheikunde (Van 't Hoff, Debije), Geneeskunde (Eijk- man), maar al zijn verschillende malen Nederlanders voorgesteld (Van Eeden, Prof. Huizinga) nog nooit is het tot een uitrei king gekomen. In 't algemeen kan men wel zeggen dat de keuze juist is geweest. Mannen als Kipling, Maeterlinck, Hauptmann, Shaw, Thomas Mann, Bergson, Galsworthy, kan men zonder enig voorbehoud tot de groot ste genieën rekenen. Dat een enkele maal een vrij onbeduidende figuur als Grazia Deledda is gekozen kan te wijten zijn aan politieke oorzaken. Maar bij Herman Hesse is dit stellig niet het geval. Als zovele andere schrijvers heeft hij geen gemakkelijke jeugd gehad en is ten slotte langs een ongedachte weg tot zijn roeping gekomen. Zijn vader was zende ling en hij zou theoloog worden. Maar dit kwam niet met zijn aanleg overeen. Hij werd daarna leerling-monteur en kwam tenslotte in de boekhandel terecht. Al deze omzwervingen door het leven hebben hem stof gegeven voor zijn boeken. En wie zijn levensgeschiedenis kent vindt dan ook voortdurend de neerslag daarvan in zijn romans. Hij loopt tegen de dertig, eer hij zich geheel aan het schrijven kan wijden. Maar dan volgen de werken elkaar snel op. „Peter Camenzind", waarvan in een kwart eeuw ver over de honderd opla gen uitkwamen, opent de rij. „Unterm Rad" beleeft in 20 jaar 150 oplagen en zo gaat het door. „Knulp", Sprookjes", „Demian", .Siddartha", ..Bilderbuch", „Der Steppenwolf", het is alles buiten gewoon fijn gedacht en beschreven en op zijn zeventigste jaardag zal menigeen, die hem niet kent. goed doen. kennis met hem te maken, daar hij een dergenen is, die uitsteken boven het tijdgenoten-ge slacht van gelovers in valse goden als Naziïsme, Fascisme en eigengereide men sen vergoding. Bij Hesse vindt men niets van dit alles terug. Hij is de man, die gelooft in hoge idealen en die de jeugd wil opwekken weer groot te denken. Hij is in zijn ziel overtuigd, dat de wereld ten onder gaat door gebrek aan idealen, vandaar zijn woord in 1920 aan de Duit se jeugd: „Zarathustras Wiederkehr", na zijn „Söhön is die Jugend", van 1918 en zijn roman „Siddartha" van 1922. Maar behalve in de genoemde romans vindt men vooral ook zijn idealen be lichaamd in zijn gedichten Trost der Gelukwensen van H.M. de Koningin aan Canada. De Nederlandse ambassadeur, dr Van Roy en. heeft op instructie van H. M. de Koningin aan de Canadese regering Haar gelukwensen met de 80e verjaardag van de Unie, welke gisteren gevierd werd, doen toekomen. PHILIPS IS LANG NIET ONTEVREDEN. In haar jaaverslag zegt de directie der Philipsfabrieken, dat de opvatting „Nederland blijft ons vaderland en de wereld ons werkterrein" de enige is, die land en volk kunnen redden uit de nood van heden. Afsluiting van ons land voor wie of wat ook is funest. Het bedrijf had nog met veel moeilijkheden te kampen, die het overwon door centralisatie. Over 1946 kon de export tot 75 millioen gulden worden opgevoerd. In 1947 zet zich die stijging voort. Naast zichtbare export ge schiedt er „onzichtbare" in de vorm van industriële hulp aan het buitenland. Het fabriekspersoneel, dat voor dc oorlog half om half was samengesteld, telt nu 80 mannen en 20 vrouwen. De verlies- en winstrekening heeft een batig saldo van ƒ7.217.755.Op de cumulatief preferente en gewone aan delen wordt 6 p.j. uitgekeerd of voor dc verslagperiode 10 Als winstsaldo resteert ƒ151.030.—. Nacht" en „Gedichte des Malers", die hij, zoals uit de titel blijkt, zelf van tekenin gen voorzag. Toen hem de Nobelprijs werd toege kend, hebben sommige bladen geschreven dat daarmee de Duitse taal in eer her steld was. Sedert Thomas Mann in 1929 werd bekroond, scheen een nacht gevallen te zijn over deze schone en welluidende taal van Goethe en Heine. En al heeft ook Hesse geen prijs meer gesteld op het Duitse staatsburgerschap evenmin als Thomas Mann, de taal van zijn jeugd (hij was in Württemberg geboren) is hem ook in Zwitserland als muziek blijven klinken. En aleen kortzichtigheid kan daaraan zich stoten. In zijn Musik des Einsamen" komen gedichten voor, als „Das Ziel" (het doel) en „An die Melancholie" waarin hij zegt dat hij altijd zonder doel de wereld is doorgezworven en nooit tot rust kon ge raken, maar ten slotte bemerkte hij dat hij slechts in 'n kring rondliep. Maar dan ziet hij het doel: op alle wegen staat de dood en biedt hem de hand. En of hij verstrooiing zocht in de wijn of in de vriendenkring, in de armen der liefde of bij de klank der luit, overal vond hij de melancholie terug; nu heeft zij zijn hoofd in haar schoot genomen, want hij is van zijn tochten weergekeerd en al zijn zwer ven was een weg tot haar. Veel is er in dit alles dat herinnert aan Frans van As- sissi en Thomas van Aquino. En al is Hermann Hesse zeer zeker niet te rekenen tot een bepaalde te om- schrijiven geloofsbelijdenis, toch is hij een diep-religieus man en al zegt hij het in andere woorden, ook bij hem is het laatste: „Ons harte is onrustig in ons tot het ruste vindt in U". Hen Haag. Dr F. C. Dominicus Militaire chauffeur verdronk door fatale vergissing Dezer dagen had op de Keizers- gracht te Amsterdam een noodlotti; ongeval plaats met een jeep, dat de 26- jarige soldaat Roelof van de Wetering, uit Tilburg, het leven kostte. Teneinde ruimte te maken voor het parkeren van zijn eigen wagen langs de Keizersgracht, wilde hij een daar geparkeerde jeep ver plaatsen. Nooit zal bekend worden, hoe het kwam, maar de jeep reed plotseling achteruit en kantelde in het water. Een voorbijganger, de 25-jarige Amsterdam mer Broos, die op het hulpgeroep van een vrouw toesnelde, dook enige malen en trachtte vergeefs een portier van het wagentje te openen. Hij gaf zijn pogin gen op, aangezien een tot nog toe onbe kend gebleven militair (waarschijnlijk de eigenaar van de jeep) hem toeriep, dat er toch niemand in zat. Deze onwetend heid werd tenslotte fataal voor v. d. We tering. Toen de auto werd opgetakeld, kon slechts de dood worden geconsta teerd. BELANGRIJKE VERBETERINGEN VOOR BOUW-ARBEIDERS De wijzigingen in de loonregelingen voor het bouwbedrijf, aangebracht in afwachting van de collectieve arbeids overeenkomst, behelzen het volgende- Opheffing van de zesde loonklasse en plaatsing van de erin voorkomende ge meenten in de vijfde (loonstijging 3 cent per uur); plaatsing van grondwerkers van 3e in 2e loonklasse (loonstijging 4 6 cent per uur); belangrijke verbeterin gen voor buiten de woonplaats werkende arbeiders. Voorts krijgen de bouwers 12 dagen vacantie. De „Stichting Vacantiefonds Bouwbedrijf" is de enige die vacantie- bons mag uitgeven. COMMUNISTEN STONDEN ALLEEN (Van onze Parlementsredacteur.) Bij de aanvang van de vergadering van de Tweede Kamer deelde de Voorzitter, mr Van Schaik gisteren mede, op 25 Juni een brief te hebben ontvangen van de min.-pres., dr Beel, waarin deze mede deelde, voornemens te zijn, zo spoedig mogelijk een regeringsverklaring over het Indië-beleid af te leggen, waarbij dan tevens de interpellatie-De Groot (Comm.) aan de orde zou kunnen worden gesteld. Deze brief werd heden gevolgd door een andere, waarin dr Beel tot zijn leedwezen moest berichten, dat, om redenen van landsbelang, deze verklaring nog niet THOMAS MANN WORDT WEER GEDRUKT IN DUITSLAND Een Berlijnse uitgeverij is gemachtigd om werken van een aantal Duitse auteurs, w.o. Thomas Mann, te herdruk ken, in een oplage van 50 tot 100 duizend exemplaren. WEER 80.000 AMERIK SCHEEPS- ARBEIDERS IN STAKING Ruim 80.000 arbeiders van 22 Ameri kaanse scheepswerven aan de Atlanti sche kust en de Golf van Mexico zijn gisteren in staking gegaan en hebben zich daarmede gevoegd bij hun 40.000 collega's die vorige week het werk bij de Bethlehem Steel Cy. hebben neer gelegd. ENGELSE KRANTEN NOG WEER KLEINER De door Dalton, de Britse minister van Fi nanciën enige tijd geloden aangekondigde in voerbeperkingen zijn met ingang van giste ren streng doorgevoerd, voorloopig gedurende 12 maanden. Zelfs is Engeland, dat zich toch nog steeds met betrekkelijk kleine kranten tevreden moest stellen, teruggekeerd tot de dagbladen van 4 paginas, teneinde te bezuini gen op krantenpapier, waarvoor dollars be taald moeten worden. Ook het vleesrantsoen wordt opnieuw verlaagd. MONTGOMERY IN AUSTRALIË. Veldmaarschalk Montgomery is giste ren te Canberra gearriveerd voor een 14-daags bezoek aan Australië, ter be spreking van de verdediging van dit land. Te Beek en Donk werden aanbesteed 34 woningwetwoningen. Laagste waren de Gebr. de Rooy te Aarle Rixtel voor f 449.600. De heer J. H. Schöpping heeft, na 40 jr. dir. te zijn geweest van het bankconcern „de Maas" te Maastricht, zijn functie neer- In de Berkel bij de stuw te Warnsveld is de 16-jr. boerenknecht L. in 't Drem.pt verdronken. Benoemd: tot hoofdingenieur in vaste diens* bij het College nn Alg. Commissaris sen voor de Wederopbouw ir J. v. Noppen te Deventer: tot hoofding.-directeur van de Volkshuisvesting in alg. dienst tr A M Kuijsten, met gelijktijdige ontheffing van de functie van insp. der Volksgezondheid in Gel derland, waarvoor is benoemd de hoofdarchi tect E Doorn, aan wie als standplaats Arnhem is aangewezen De vorige week op de Bergweg te R'dam aangereden tuinder P. Aardse van de Oude Kleiweg aldaar is aan de gevol gen overleden. Te A'dam is weer opgericht de Ned. Brucknerver. met Herman Rutters en Hein 's Gravesande respect als voorz. en secr kon worden afgelegd, doch dat hij be reid was, het zgn. Seniorenconvent (waar in alle fractieleiders zitting hebben) in te lichten. Mr v. Schaik toonde zich bereid, dit Convent zo spoedig mogelijk bijeen te roepen. De heer Hoogcarspel (Comm.) stelde daarop voor de interpellatie-De Groot op Donderdag a.s. te houden. De heer Schouten (A.-R.) hekelde het feit, dat blijkens persberichten de Rege ring wel de fractievoorzitters van de P.v.d.A. en de K.V.P. heeft ingelicht, en nu, om redenen van landsbelang, in de Kamer zelf geen verklaring wil afleggen. Hij wenste, dat de minister in het Senio renconvent de „redenen van landsbelang" positief zal motiveren, waarna de Kamer kan beoordelen, of een debat inderdaad tot nader order kan worden uitgesteld. De heer v. d. Goes v. Naters (Arb.) bestreed de heer Schouten, doch wilde ook graag zo spoedig mogelijk het Senio renconvent ingelicht zien. De Voorzitter deelde mede, het Sen.- convent tegen de volgende dag te willen convoceren, na overleg met dr Beel. De heer Schouten verklaarde hierna, zijn oppositie eventueel tot na de bijeenkomst van 't Sen.convent op te schorten en gaf het Sen.-convent op te schorten en gaf de heer Hoogcarspel in overweging, thans geen uitspraak van de Kamer uit te lok ken. Prof. Romme (KVP) was niet van zins, de heer Hoogcarspel te steunen, doch deze laatste handhaafde zijn voor stel. Het werd eehter verworpen met alleen 9 communistische stemmen tegen. Het radioprogramma voor vanavond Hilversum I (301 m). NCRV. 7.00 Nieuws; 7.15 Landbouwpraatje; 7.30 Actueel geluid; 7.45 Gram.; S.00 Nieuws; 8.05 Programma proloog; 8.15 Kurhaus; 9.15 Lezing; 9.33 Nieuwe opnamen; 10.10 Schubert-cyclus; 10.30 Nieuws; 10.45 Avondoverdenking; 11.00 Avondconcert; 12.00 Sluiting. Hilversum II (415 m). VARA. 7.00 Lezing; 7.15 Nieuws uit Indië. V.P.R.O. 7.30 Cursus; 7.45 Bijbellezen. VARA. 8.00 Nieuws; 8.05 Dingen van de dag; 8.15 Piano-duo; 8.45 Hoorspel; 9.25 Malando; 9.50 Tour de France; 10.00 Viool; 10.20 Ramblers; 10.45 Sport; 11.00 Nieuws; 11.15 Pianorecital; 11.25 Gramofoon; 12.00 Sluiting. Wat de Radio morgen brengt Hilversum I (301 m). K.R.O. 700 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Morgengebed; 7.45 De bussy; 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag: 8.55 Zonnebloem. N.C.R.V. 10.00 Leger des Heils- muziek; 10.15 Morgendienst; 10.45 Bach. K.R. O. 11.00 Zonnebloem; 11.50 Familieber.; 12.00 Angelus; 12.03 Viool en piano; 12.30 Klaas van Beeck; 12.55 Zonnewijzer; 1.00 Nieuws; I.15 Kath. nieuws; 1.20 Boekbespreking; 1.25 Metropole-orkestr 1.45 Vrouwenvaria. NRCV. 2.00 Cello en piano; 2.30 Réunie Philips Kommando; 4.00 Bijbellezing; 4.30 Omroep orkest; 5.45 Concert door Zwitserse musici; 6.15 Nieuwe opnamen; 6.30 Strijdkrachten; 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.; 7.30 Actueel geluid; 7.45 R.V.D. antwoordt; 8.00 Nieuws; 8.05 Pro gramma proloog; 8.15 Sans Souci; 8.55 Oie Delftsche Sanghers; 9.30 Vaart der Volken; 9.50 Met band en plaat; 10.30 Nieuws; 10.45 Avondoverdenking; 11.00 Nieuwe Néd. mu ziek; 11.30 Gram.; 12.00 Sluiting. Hilversum II (415 in). AVRO. 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Operetteklanken; 8.00 Nieuws; 8.15 Ochtendrhythme; 8.45 Orkest suite; 9.15 Morgenwijding; 9.30 Politieber.; 9.35 Arbeidsvitaminen; 10.30 Van vrouw tot vrouw; 10.35 Zang; 10.50 Kleutertje luister; II.00 Vergeet het niet; 11.20 Viool en piano; 11.45 Mozart; 12.00 Lyra-trio; 12.30 In het spionnetje; 12.35 Gerard van Krevelen; 1.00 Nieuws; 1,15 Bing Crosby; 2.00 Voor de vrouw; 2.20 Kamermuziek; 3.00 Voor zieken en gezonden; 4.00 U kunt het geloven of niet; 4.05 Prima ballerina; 4.15 Camera looopt 5.00 AVRO Kaleidoscoop; 5.20 ANWB- licht voor; 5.30 Ravel; 5.50 Rijk overzee; 6.00 Nieuws; 6.15 Sky masters; 6.45 Sportpraatje; 7.00 Bernard Person; 7.10 Gram.; 7.30 Radio- volksmuziekschool; 8.00 Nieuws; 8.05 Jubile rende Snip en Snap; 8.15 Danse des morts; 8.55 Hoorspel; 9.30 Speeldoos; 9.50 Hij en Zij; 10.20 Vaudeville-orkest; 11.00 Nieuws; 11.15 Dutch Swing College: 11.30 Bizet; 12.00 Sluiting. GRATIE VOOR Z. W. MULDER. Aan Z. W. Mulder, die door het B.G. te Leeuwarden ter dood was veroordeeld, is gratie verleend. Hij kreeg thans levenslang. Dr E. J. BURGER MET VERLOF NAAR NEDERLAND Per K.L.M. Constellation „Walche ren" is uit Curasao dr E. J. Burger, Ned. vertegenwoordiger in de Caraïbi- sche commissie, van een kort verlof in ons land gearriveerd. CONTRA EMIGRATIE VAN JODRN NAAR SURINAME. Het Ned. Israëlietisch Kerkgenootschap te A'dam heeft zich uitgesproken tegen emigratie van Joodse „displaced persons" naar Suriname, omdat men zulks niet als een oplossing van het probleem der zwervende Joden kan beschouwen en men ook humanitaire bezwaren heeft vanwege het karakter van het land. Het Amsterdamse Gerechtshof heeft de 54-j. Groningse zeeman J. L., die in de oor log, zonder van zijn Nederlandse vrouw te zijn gescheiden, met een Engelse is ge trouwd, tot 1 jr m.a veroordeeld Het Britse Lagerhuis heeft het plan der regering om de electriciteitsvoorzaening te nationaliseren miet 321 tegen 173 stemmen i goedgekeurd. DINSDAG ZAL ER WORDEN GESTEMD Nadat gistermiddag het voorstel van het Communistische Kamerlid Hoog carspel, om Donderdag een interpellatie- De Groot (Comm.) over Indië te houden, was verworpen, kon pas met de eigen lijke agenda worden begonnen, in een ontspannen, roezemoezige sfeer. Het vriendschapsverdrag met Jemen ging on der de hamer door, evenals het wetsont werp Delegatie-eedsafneming. Over het volgende wetsontwerp, strek kende tot verhoging van de schadeloos stelling voor Tweede Kamerleden van f 5000 tot f 6000, was een zgn. blanco ver slag uitgebracht, zodat iedereen dacht, dat ook dit onder de hamer door zou gaan. Doch de heer Hoogcarspel (Comm.) aanvankelijk nergens te vinden, blijk baar nog uitrustende van de slag om de interpellatie kwam verklaren, dat zijn fractie, hoe gemotiveerd zij het voorstel ook achtte, tegen zou stemmen, omdat voor de arbeiders de z.g.n loonstop be staat. Toen was Leiden in last. Want de Grondwet eist, dat voor een wijziging der schadeloosstelling in de Kamers een meerderheid moet zijn van 2/3 van het aantal zitting hebbende leden, in het al gemeen in de Tweede Kamer dus 67. En er waren maar 67 leden aanwezig, zoals na herhaalde telling bleek, waarvan 9 communisten zouden tegenstemmen, zo dat hoogstens 58 stemmen vóór uitge bracht zouden kunnen worden. De oplos sing werd gevonden, zelfs zonder dat de communisten protesteerden door ten slotte de stemming uit te stellen tot Dins dag a.s., in de hoop. dat de leden-opkomst dan beter zal zijn! Een zestal naturalisatie-ontwerpen van in to+aal 122 buitenlanders, werd zonder debat aangenomen, evenals een wijzi ging van de Comptabiliteitswet en eenj Regeling van de verantwoording van de opbrengst der Personele Belasting 1945/1946. Tenslotte kwam het hoofdpunt van de agenda aan de orde: de douane-overeen komst tussen Nederland, België en Luxemburg. Zes sprekers beproefden hierop hun krachten, instemmende met de strekking van de overeenkomst en critiek uitoefenende op enkele onderde len. Vandaag komen nog enkele sprekers aan de beurt. Wij hopen een samenvat ting van het geheel te geven, als minister Lieftinck de sprekers heeft beantwoord. Waar is Anthony Cotterell De dir.-gen. van Politie, Raamweg 47 te 's-Gravenhage, verzoekt namens de Engelse Ambassade te worden bekend gemaakt met de verblijfplaats van Cot terell, Anthony, geb. 19—12—1916. ma joor bij het Engelse leger in Nederland. Hij werd 2391944 tijdens een incident te Brummen gewond in linkerbovenarm en voor behandeling met drie andere ge wonden naar een verbandlokaal gebracht in de Rozenhoflaan 12 te Zutphen. Alle vier werden naar het hospitaal gezon den te Enschedé, maar Cotterell werd teruggebracht naar Zutphen, alwaar hij op 2591944 werd onderzocht. Op de zelfde dag werd hij gezien op mars van Zutphen naar Eefde Waarschijnlijk ont snapte hij op een punt ong. 1% km bui ten Zutphen op de Zutphen-Deventer straatweg Signalement: 1.72 m. slank goedge vormd figuur, donkerbruin haar (dun aan de slapen), hoog voorhoofd, kuiltjes "angen wanneer hij lacht, licht pen, twee kunsttanden in bo- i Vermoedelijk lijdt hij aan ge heugenverlies.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 7