Méér confectie-pakjes voor eigen gebruik .HITTEGOLF" TE BATAVIA ïtal. munitieschip in de lucht gevlogen Regering: doen! 't Verklaarde uitzicht NIEUW* LEIDSCHE COURANT WOENSDAG, 2 JULI WIT WAAROM DE KLEDING NOG ZO SCHAARS IS Hoe is op het ogenblik de toestand in de confectie-industrie? Een belangrijke vraag, omdat we er allemaal zo didht bij betrokken zijn. Het antwoord er op gaf de heer J. N. Kattenburg, de president-directeur van de gelijknamige fabrieken in de hoofd stad op de jongste aandeelhoudersverga dering. 't Grootste probleem vormen ook hier de arbeidskrachten. De regering zei steun toe met zgn. „displaced persons", en het ziet er naar uit, dat het zal lukken in de loop van dit jaar diverse geschikte krachten uit het buitenland aan het bedrijtf toe te voegen. Hoewel het aantal arbeiders op het ogenblik niet boven dat van 1946 uit gaat, zijn productie en omzetten, dank zij verdere rationalisatie ten opzichte van vorig jaar goed vooruitgegaan. Toch, wordt nog niet de vóóroorlogse kwaliteit gemaakt. De verhoging van de omzetbelasting betekent, bij de millioenen-omzetten der mij., een nieuwe last, daar ze zoals be kend, niet mag worden doorberekend; dit vormt een nieuwe aanleiding tot ver dere productievergroting, teneinde toch het begrote resultaat te verkrijgen. Ook de machine-aanvoer, speciaal van speciaal-machines, vormt een bottleneck, hetgeen ten dele voortvloeit uit de de- viezenpositie, ten dele echter ook ver oorzaakt wordt door de lange levertijden van de Amerikaanse industrie. Wat de export betreft, is het niet mogelijk geweest deze procentsgewijs op te voeren tot vóóroorlogs peil. Voor de eerste helft van het jaar bedraagt de export ca. 30 van de omzet. In het tweede halfjaar zal de uitvoer echter sterk verminderen, omdat voor de bin nenlandse markt veel meer moet worden gefabriceerd. De export wordt bovendien moeilijker door de invoerbeperkingen in diverse landen, juist daar waar Katten burg vóór de oorlog vaste voet had. Zo konden bv. verleden jaar in Dene marken geboekte orders ad f300.000 niet worden uitgevoerd door de Deense in- Ds. A. A. van Ruler cum laude gepromoveerd Onder zeer grote belangstelling vond te Groningen de promotie cum laude plaats van ds A. A. van Ruler. Ned. Her v. predikant te Hilversum, benoemd tot kerkelijk hoogleraar te Utrecht, tot d'octor in de Godgeleerdheid. Ds Van Ruler promoveerde op een proefschrift, getiteld „De vervulling van de wet" met als ondertitel „Een dogma tische studie over de verhouding van openbaring en existentie." Het voornaam ste wetenschappelijke resultaat van ds V-air Ruler's studie is: De eesrte van de 19 daarbij behorende, stellingen, luiden: „Dat de Wet vervuld is, beteekent, dat zij op Gods wijze is op gericht en van kracht gemaakt voor alle tijden en voor alle volkeren." Promotor was professor T. L. Haitjema. voerbeperkingen. Gepoogd wordt nieuw afzetgebied te krijgen, en tal van aan vragen zijn er ook, doch alleen bij na genoeg 100 zekerheid ten aanzien van de betaling worden deze geaccepteerd. Voor de oorlog kon met het Tilburgse kamgarenproduct een artikel worden ge maakt, dat in Amerika en Engeland vlot kon worden verkocht, doch Tilburg kan nu niet leveren en wat er uit Frankrijk ingevoerd wordt is uiterst weinig. Het wachten is nu op meer invoer en op Tilburg. Vijf jaar tegen een in functie ge bleven burgemeester Tegen de burgemeester van Lemster- land (Fr.), mr M. Krijger, die niet is weggezuiverd, is gisteren Voor het B.G. te Leeuwarden 5 jaar gevangenisstraf ge- eist, daar hij, op bevel van de S.D. in Den Haag, zes Joden had laten arresteren. De p.-f. noemde verd. geen slecht va derlander, maar niettemin verantwoorde lijk voor deze daad. Tegen de marechaussées M. v. d. Kamp en L. Eskens, die de opdracht van de burgemeester hadden uitgevoerd, werd 6 jaar geëist. MINISTER HAMELINK VAN OOST- INDONESIë OP SCHIPHOL. Op Schiphol is gisterenmiddag de mi nister van Financiën van Oost-Indonesië lm M. Hamelink aangekomen. Hij was van de broer van de sultan van Koetei vergezeld en zeide gekomen te zijn om contact met de Nederlandse Regering te hebben. Over de situatie in Indonesië toonde hij zich hoopvol gestemd! Hij betreurde dat Sjahrir de regering niet leidt. (Wij haast ook.Red.) Uncle Sam: „Als jij nu weer goede vriendjes wordt met Jan Salie, krijg je van mij een paar centen voor je (r)ijs(t)je". WEER IMPORT VAN MONDHAR MONICA'S VOOR DE ORKESTEN. Binnenkort zullen, voor het eerst na 1940, weer mondharmonica's worden ge ïmporteerd in ons land., dat 1250 mond harmonica-orkesten telt. De diatonische instrumenten zullen tér beschikking wor den gesteld van de orkesten en clubs, terwijl de chromatische instrumenten in de eerste plaats worden toegewezen aan de artister. in de kleinkunst. „Trouw" schrijft: Het gaat weer niet goed in de Indische kwestie. De vloek der Indische politiek, het praten, bedreigt ons weer. Het praten, terwijl daden nu absoluut noodzakelijk zijin. Tijdens langdurige onderhandelingen waren de zaken twee maanden geleden volkomen duidelijk geworden. De Republiek wist wat men aan Neder landse zijde noodzakelijk achtte. De Nederlanders wisten, dat de Repu bliek niet bereid, noch in staat was aan dat noodzakelijke mede te werken. Wanneer de zaak zo duidelijk is, heeft verder praten geen zin. Dan moeten er daden volgen. Maar er kwamen geen daden. Er kwam een lange ultimatieve nota van de Commissie-Generaal, waarin de Nederlanders nog eens omstandig uiteen zetten, wat er huns inziens ten aanzien van alle aspecten der zaak diende te geschieden. Aanvaard dit, zeiden de Nederlanders Maar de Republiek aanvaardde niet en gaf harerzijds 'n omstandige nota terug. Wanneer een duidelijke zaak in een REEDS 70 SLACHTOFFERS ALS DOOD OPGEGEVEN Een vrachtschip, dat munitie van het eiland Pantelleria naar de Italiaanse ha ven San Stefano had vervoerd, is gister middag tijdens het lossen in de lucht ge- vloegen. Volgens de laatste berichten van het Italiaanse nieuwsagentschap Ansa, bedraagt het aantal doden 68, waaronder zich 55 leden van de bemanning zouden bevinden. De overigen zijn havenarbei ders, terwijl ook de havenmeester bij deze ramp om het leven kwam. In het achterschip bevinden zich nog verschil lende overlevenden, die door middel van klopsignalen contact met de buitenwereld hebben gezocht. Duikers togen onmiddel lijk aan het werk om te trachten met be hulp van steekvlammen de scheepswand hier open te maken. De door hen ge bruikte apparaten bleken niet in staat te zijn om de stalen wand open te snijden De klopsignalen, die door de reddings ploegen aan 5 of 6 personen worden toe geschreven, worden voortdurend zwak ker, zodat men, nu de reddingspogingen dreigen te falen, de hoop begint op te ge ven deze ongelukkigen te kunnen redden. TWEEDE TRANSPORT VAN DE STIJKELGROEP HAD VERTRAGING. Daar het tweede transport van de Stij- kelgroep tegenslag heeft gehad met de auto, zal de rouwstoet uit Berlijn niet eerder dan vandaag of morgen de grens bij Beek passeren. ultimatief stadium gekomen is, praat men niet verder, dan handelt men. Maar de Nederlandse regering han delde niet. Op de ultimatieve nota volgde een aide-mémoire, waarin de Nederlanders nog eens herhaalden, wat al duidelijk in de nota stond en' wat daarvoor tijdens de onderhandelingen ook al duidelijk was. Op de aide-mémoire pleegde Soekarno een nieuwe nota, waarin hij ook weer op zijn stuk bleef staan. Nu moesten er toch daden volgen van Nederlandse zijde. Maar de daden, hoe wel alles er voor klaar stond, bleven uit. Toen deed de regering der Verenigde Staten een duit in het zakje. Hoe goed bedoeld ook en hoezeer de nota der Verenigde Staten de strekking heeft, het Nederlandse standpunt tegen over de Republiek te steunen, deze inter ventie werkt op dit ogenblik averechts. Want zij geeft andermaal reden tot praten. En niets is voof Indië zo funest als praten en verder praten Want praten brengt de zaak geen stap verder. Integendeel Terwijl er gepraat wordt, gaat Indië naar de kelder en Nederland daarbij. Dat weet de Nederlandse regering. Maar daarom moet de Nederlandse re gering de knoop ook doorhakken. Zij is verantwoordelijk. Niet de Republiek is verantwoordelijk. Niet de leiding van de P. v. d. A. Niet de regering der Verenigde Staten. De Nederlandse regering is verant woordelijk. Maar al te zeer heeft de Nederlandse regering geaarzeld haar zelfstandige ver antwoordelijkheid te aanvaarden. Zij heeft getracht al die instanties, die niet verantwoordelijk waren, te winnen voor haar standpunt. Dat is prachtig. Maar als dat gaat ten koste van het uitstel der aanvaarding van haar eigen verantwoordelijkheid op het ogenblik, dat die eigen verantwoordelijk heid voor God en mensen tot in de verste consequenties moet worden gedragen op straffe van de mislukking van Neder lands taak en roeping, dan is dat een onberaden, rampzalige en moreel vol strekt verwerpelijke politiek. Wij zouden de Nederlandse regering willen toeroepen: Staakt deze politiek. Ziet op Uw eigen verantwoordelijkheid, die U op dit ogenblik duidelijk voor ogen staat. Handelt naar die verantwoordelijk heid Onverwijld, vastberaden en krach tig. Gij weet wat er geschieden moet. I Tussen Moskou en I Parijs ligt de weg I naarLonden. V Als wij het verloop der Parijse conferentie nog even samenvatten, komen wij tot de vol gende conclusies: Tegenover de geringe mate van goodwill", stond weer een veel scher pere achterdocht, hetgeen tengevolge had, dat de tegenstelling „AmerikaRusland," die heel de wereldpolitiek overheerst, blijkbaar niet meer te overbruggen is. Moskou bracht dit teleurstellend resultaat en Parijs schijnt op een débacle uit te lopen. De Russische politiek bevat echter een zeer verrassend element, zodat men zich nog aan een Stalin- strohalm kan vasthouden. Maar de feiten zijn zeer verontrustend, zelfs al zou nog een embryonaal compromis mogelijk zijn. waar in wij niet geloven. Men verwacht trouwens algemeen, dat de conferentie der drie mi nisters. reeds zonder enig resultaat geëin digd is. En een „compromis," te elfder ure.... zou men werkelijk menen, dat het de Russen ernst is, dit te realiseren? De geheimhou ding der besprekingen werd geschonden en evenzo kan het winst betekenen, als wij nu definitief weten, dat de controverse .Amerika—Rusland" op geen enkel punt meer verdoezeld behoeft te worden. Reuter was er gisteren reeds van overtuigd, dat de conferentie afgelopen was en de kleurige, schone zeepbel van een economisch plan voor Europa, waaraan Rusland, Engeland en Frankrijk zouden medewerken, uiteengespat is. Als gevolg hiervan, zullen dan Frankrijk en Engeland samen, dus zonder de Sowjet- Unie, met de uitwerking van het programma van Marshall beginnen. Er zal dan als de Russen negatief blijven een Westelijk blok tot stand komen, hetgeen de Sowjet-TJnie als een blok aan het communistisch been zal voelen. De schuld hiervoor treft niet Bevin en Bidault, maar Molotof, die als manager voor Stalin optreedt. De Russen voelden niets voor een eenheidsplan voor geheel Europa, omdat zulks het vijfjarenplan der Sowjets in de war zou sturen. De „Times" erkent deze Sowjet-klacht, omdat immers het Rus sische vijfjarenplan gericht is op de .pro gressieve exploitatie" van Oost-Europa. Rus land de conferentie van Moskou heeft het bewezen is niet gebaat met een „verenigd Europa." omdat de verf der verschillende ideologieën dan in elkaar zou vloeien en Stalin is nu eenmaal dol op enkel rood! Het reeds geciteerde, Engelse blad zegt naar aan leiding van het standpunt van Molotof: „dit is de politiek van verdeel en heers en.... verslind je slachtoffers één voor één!" Maar ook .zonder Rusland, wordt het plan voort gezet. want. zoals de „New York Herald" met klem betoogt, „de toestand in Europa duldt geen halve maatregelen en ook geen uitstel meer." Volgens de wens. feitelijk een voor waarde. van Marshall, moesten de Europese landen een economisch plan voor Europa als eel opstellen, maar Rusland wilde, dat elk land afzonderlijk een lijst van zijn economische behoeften zou indienen. Het Duitse probleem mocht, volgens het Russische standpunt, slechts op de conferentie van Londen, die in November gehouden zal wor den. ter sprake worden gebracht. Molotof is niet gezwicht voor het argument van Bevin, dat Marshall nu eenmaal een gecombineerd plan wenst, juist om de verdeeldheid tegen te gaan. Bevin stelde een Europees vierjaren plan voor. Dit hield in, de vorming van een coördinatie-commissie, die een programma moest vaststellen. Het vierjarenplan van Bevin beoogde o.a. na te gaan, hoe het „her stel" door productieverhoging kan worden bereikt en onderlinge uitwisseling der hulp bronnen. Als men hiervan poolshoogte ge kregen had en wat een omvangrijke taak lag hier niet in het verschiet, zou worden bepaald, welke hulp van buitenaf nodig was. Dus bijv. hulp in de vorm van kapitaals goederen, steenkool, voedsel, waar alle sta ten na de oorlog enorme behoefte aan heb ben. Deze commissie, waarin o.a Frankrijk, Engeland, Rusland en nog vier andere lan den vertegenwoordigd zouden zijn. zou ge bruik maken van de instelling der „Ver. Naties," de „economische commissie voor Europa" en voor wat Duitsland betreft, zou den in de besprekingen, de opperbevelheb bers moeten worden erkend. Molotof heeft tegen dit alles zijn onoverkomelijke bezwaren geuit en werd zelfs geestig, bewerende dat hierdoor ,,de kleine naties onder de druk de1- grote mogendheden zouden geraken" alsof Rusland zelf ooit iets anders doet dan druk, pressie uitoefenen op zijn kleinere randstaten, tot deze geheel in de greep van Stalin zijn. Zoals wij gisteren reeds hebben vermeld, heeft de Britse ambassadeur te Washington nog een spoedbespreking gehad met Marshall, waaruit bleek, dat Marshall volkomen achter Bevin stond, hetgeen na de publicatie van het Russische nieuwsbureau Tass, de stemming nog ijziger deed worden. Tenzij, wat niet voor de hand ligt, de Russen nog water in hun wodka doen, zal Parijs de tegenstelling „AmerikaRusland" eer hebben verscherpt, en bestaat dus de kans op een Europa, noodlottig verdeeld in twee kampen, een afsplitsing in een Oostelijk en Westelijk economisch e n politiek blok en geraken Duitsland en Oostenrijk nog meer in de knel. Ten aanzien van deze twee landen blijft het dan een „politiek-touwtrekken" door Amerika en Rusland De „zinkput in het midden van Europa," waarop Bevin indertijd in zijn Lagerhuis-rede doelde blijft, want er komt dan geen economische éénheid tot stand De enige hoop op een oplossing, een „compromis inzake de tegenstelling „Amerika—Rusland" vindt slechts grond in het feit. dat de Sowjets hun politieke en economische penetratie op de duur niet kun nen redden dan door een lening van.... Amerika! Russische surprises blijven dus altijd nog mogelijk Laat de flauwhartigen, de aarzelenden, de op een afstand geïnteresseerden voor wat ze zijn. Leunt niet op deze gebroken rietstaven. Doet Uw plicht. Gij kunt dat. Gij hebt er het vermogen toe Toont U in deze beslissende uren een re gering, dien naam waardig, Nederland en Indië tot zegen! Praat niet, aarzelt niet, maar doet wst ge doen moet!

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3