Chr. Oranjever. vierde verjaardag v. d. Prins Leidse Buitenschool verrichtte prachtig werk „De Lakenhal" ontving mooie verster-collectie NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG, 1 JULI 19fl Stadsnieutvs MET TRADITIONELE FEEST AVOND IN DE STADSZAAL Ter ere van de verjaardag van Z.K.H, Prins Bernihard werd gisteravond in de Stadsgehoorzaal een feestavond georga niseerd door de Leidse Ohr. Oranjever eniging. In zijn openingswoord heette de voor zitter, mr dr N. G. Geelkerken, de aan wezigen hartelijk welkom, inzonderheid de verschillende autoriteiten, waaronder fcich de burgemeester en de garnizoens commandant bevonden. Zo lang de Prins in ons land vertoeft, vieren wij met vreugde Zijn verjaardag, aldus spr., die met enkele woorden de betekenis van de Prins voor ons land en vo-lk schetste. Er is een tijd geweest van beklemming, toen in het Oranjehuis slechts twee een zame vrouwen over waren. Na de komst Van de Prins begon de Oranjeboom ech ter weer te bloeien en het enkele feit reeds, dat Hij de Gemaal is van Prinses Juliana en de Vader van vier Prinsesjes, is van dusdanig gewicht, dat wij dank baar moeten zijn. De Prins werd geken schetst door Zijn onafgeslotenheid, Zijn veelzijdige mensenkennis en trouw, Zijn doorzettingsvermogen en plichtsbetrach ting. Gezien Zijn voorbeeldige kwalitei ten kunnen wij trots op Hem zijn. In het slot van zijn toespraak wees mr dr Geelkerken nog op het contact, dat de Prins onderhoudt met de wetenschappe lijke wereld en de belangstelling, welke Hij koestert voor de cultuur. Treft men op het programma van een avond, belegd door de Chr. Oranjever eniging, gewoonlijk als hoofdschotel een toneelstuk aan, gisteren week men toch Van deze overigens gewaardeerde tradi tie af. Het bestuur had stellig gemeend, het gezegde: „Verandering van spijs doet eten" in toepassing te moeten bren gen. Want er stond nu een film op de gevarieerde rol, die in vlot tempo werd afgewikkeld. „Het lied van de rijst", een mooi filmwerk, dat ons verplaatste in de EINDEXAMENS „KENNIS IS MACHT" Bij de gehouden eindexamens van „Kennis is Macht" zijn geslaagd de vol gende leerlingen voor de daarbij ge noemde vakken. Boekhouden: G. Nagtegaal en E. A. Th. Vonk. Algemene handelskennis: Lena Bro- Caar, B. Klein, J. Koree, Hendrica van der Lek, Christina Mokkenstorm, E. J. Mugge, W. J. Nieboer, Wim Sjardin, E. A. Th. Vonk (met lof). Nederlands: L. J. Brocaar, H. van der Lek, A. Lit, C. W. Mokkenstorm, W. J. Nieboer, W. Sjardin en E. Th. Vonk. Engels: Lena Brocaar, A. Hillebrand, Antoinette Lit, Christina Mokkenstorm, W. J. Nieboer en E. A. Th. Vonk. Stenografie: Gerardina G. J. van Res teren, H. P. van Kleveren, Maria La- man. Helena van der Lucht, Christina Mokkenstorm, Johanna E. P. de Rooy en S. Star. MachinesChrijven: Elisabeth van der Blom, Suzanna W. van der Blom, Jansje A. "Chaudron, Johanna van Dissel, P. van Duuren, Andr. de Haan, Dirk de Jager, W. van Resteren, J. Leuring, Helena van der Lucht, Sjoerd van der Meer, Carla C. van Meurs, H. Ouwer- sloot, Hans Romberg, Elisabeth Slegten- horst, S. Star, Jannie M. Visser, Maria J. Vogelenzang, P. C. Vooys en P. J. de Wekker. EINDEXAMENS GEM. HK.S. Geslaagd voor het eindexamen aan de Gem. H.B.S., afd. B. (laatste groep), H. van Oosten, J. W. Rommerts, W. M. van Rooyen, W. M. Rijkom, G. de Vroede, A. Wiecherink, A. Wiggers, allen te Leiden, C. J. Uitee, Hillegom en J. F. Avenarius, Voorburg. Afgewezen 1 can- didaat. EINDEXAMEN MEISJES-HBS Voor het eindexamen Hogere Burger school voor Meisjes met 5- en 6-jarige cur sus, afd. MMS, te Leiden, slaagden: H E Bakker, J K Borleffs, C J Burgersdijk, C J W Elsgeest, F M Huizinga, J E van Kerk hof, M J Koppenol, H G Lau, F J Libot, I Schophuizen, C Th v <j Spek, G Stapel, M Suringar, B L v d Weele, T M Zekveld, allen te Leiden, M. Kaan, M Pieterse, J v d Plassche, J E P Post, J Stuit, G A H Vlam, allen te Voorburg, F J van Gelderen, J M den Hartog, Th C Krants, F A Panhuyzen, J Sloos, allen te Oegstgeest; H de Geus, Katwijk aan Zee; G E C ten Kate en L M van Kleffens, beiden te Wassenaar; P Mei- rink en B H A Kromhout, beiden te Rijns burg; C E van Ree, Voorschoten; M J Coenraads Nederveen, Noordwijk aan Zee; A H Hendriksen, Zoeterwoude. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Frederik M. H. J., z. van F. Duijsinigs en J. E. Fontein; Albertus Th. J., z. van S. G. de Groot en M. J. C. Caspers; Emerens B., z. van C. Ouwer- sïoot en A. A. Smit; Agatha V. M., d. v. H. J. M. Lansdaal en S. Otgaar; Johan nes, z. van A. Trippenzee en E. C. Sohreuder; Lambertus W., z. v. H. Rie- beek en M. Naber; Nicolaas C. S., z. van N. C. S. Vroom en P. G. Alers; Adolf P. M., z. van A. J. van Slingerland en C. M. van Goozen; Johanna, d. van J. de Cler en J. Hoog weg; Pieternella, d. van A. Beekman en P. Ouwerkenk; Robert, z. van N. A. Koelemeijer en B. Teeuwen; Suzanna M., d. van J. R. van Blom en S. A. E. W Hartman OVERLEDEN: H. Boma, 68 jr; F. Buis, 63 jr; J. van der Kraan, 72 jr. merkwaardige toestanden, waarin de In dische volkeren leven. Het bracht ons in aanraking met het pure heidendom en allerlei veelal voor ons onbegrijpelijke gebeurtenissen, welke daaruit voort vloeien. Een technisch goede fikn, die de aandacht van het publiek gespannen hield. Een aantrekkelijk onderdeel van het programma was ook de zang door het Chr. Dameskoor uit Katwijk aan Zee, o.l.v. Riek Meijering, met aan de vleugel Piet Uiterlinden. Uit het gulle applaus bleek, dat men de zang apprecieerde. De liederen waren met zorg gekozen en men kon uit alles merken, dat de dames er werkelijk studie van hadden gemaakt. „Prins Lente" van Hendr. v. Tussenbroek stelde hoge eisen aan de zangeressen, doch, behoudens een kleine onjuistheid, hebben zij zich bewonderenswaardig van hun taak gekweten. Een drietal ge- costumeerde volksdansen werd nauw gezet uitgevoerd. Lof aan Riek Meije ring, die zich weer een eminente dirigente toonde. Piet Uiterlinden heeft met zijn voortreffelijke begeleiding in belangrijke mate bijgedragen tot het be halen van dit goede resultaat. Hun werd door de voorzitter van de Oranjevereni ging dan ook dank gebracht. Deze stemmingsvolle Oranje-avond werd besloten met het zingen van: ,,'k Wil U, o God, mijn dank betalen". AFSCHEID P. BRANDENBURG In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft de heer P. Brandenburg, die ruim 42 jaar in dienst bij de Ned. Spoorwegen is ge weest, waarvan een groot antal jaren als hoofdconducteur op het Leidse station gisteren afscheid van het personeel ge nomen. Nadat hij met zijn echtgenote op het stationsbureau was ontvangen, nam de heer J. Idsinga, hoofdstationschef, het woord, die in waarderende woorden ge tuigde van de nauwgezette plichtsbe trachting van de scheidende hoofdcon ducteur, waarbij spr. hem namens het gehele personeel twee fraai bewerkte tabakspijpen aanbood en aan mevr. Brandenburg een bouquet bloemen. Daarna sprak de heer Beenkes, adj. commies, namens de R.K. Spoor- en tramwegorganisaties „St. Raphaël" waar van het dag. bestuur aanwezig was, en deze wees er op, hoe de heer Branden burg 42 jaar lang een trouw en voor beeldig lid is geweest. Nadat de heer Kok nog het woord had gevoerd, hebben alle aanwezigen met een handdruk van hoofdconducteur Branden burg afscheid genomen. Distrïbutievaria Morgen zijn aan de beurt voor het afhalen van levensmiddelenkaarten die gezinnen, waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeft van 3200134500. Het kantoor is geopend van 8.3011.45 en van 1416 uur. VELE ZWAKKE VONDEN HIER KINDEREN GENEZING Zoals wij gisteren reeds meldden, zal het 15 Juli a.s. 25 jaar geleden zijn, dat de Vereniging Herstellingsoord „De Leidse Buitenschool" te Katwijk aan Zee de eerste 40 kinderen ter verpleging ont ving. Sindsdien is een kwart eeuw voor bijgegaan, in welke periode honderden kinderen aan de zorgen van de Leidse Buitenschool zijn toevertrouwd geweest en zij hebben in deze ideale omgeving hun gezondheid weer herkregen. Daar naast en dit is een zeer voorname fac tor heeft het onderwijs in de tijd, dat zij er verpleegd werden, niet stil gestaan, waardoor zij bij terugkeer ih de school weer in hun klas konden plaats nemen. De school werd destijds door de toen malige burgemeester van Katwijk, wijlen mr dr J. Schokking, plechtig geopend. De buitenschool, welke onder de voortreffe lijke en moederlijke zorgen van mej. G. Crèvecoeur staat, is gevestigd in de villa „Duinlust" welke op 18 Augustus 1922 in clusief VA hectare duingrond aan de ver eniging werd geschonken door de heer D. J. J. de Koster. De vereniging stelt zich ten doel kin deren, die in lichte mate tuberculeus zijn, genezing te bieden. Via het consultatie bureau ontvangt men de patiëntjes, ter wijl in de regel met instellingen van so ciale aard een financiële regeling wordt getroffen. De patiëntjes worden voor een half jaar opgenomen en blijkt, dat de ge zondheidstoestand na 6 maanden zodanig is dat er geen bezwaar voor terugkeer in het huisgezin bestaat, dan verlaten zij de school. Is dit niet het geval, dan wordt het verblijf verlengd. De kinderen, die in deze schone omgeving volop van lucht, licht en zon kunnen genieten en daarbij ook een uitstekende voeding ontvangen, worden zowel intern als extem opgeno men, terwijl allen in de school volgens een aparte dagindeling leven. Des morgens komen zij met het onder wijzend personeel per „blauwe" uit Lei den in Katwijk aan, waarna zij met de internen gezamenlijk het ontbijt gebrui ken. Daarna volgt het gewone lager on derwijs in de buitenlucht, doch bij min der gunstige weersgesteldheid worden de lessen in de klas gegeven. Tot het einde van de schooltijd zijn ze ,»en pension", waarin ook begrepen een dagelijks ver blijf in de lighal voor zonnebaden. Intern worden die kinderen opgenomen, die thuis steeds aan besmettingsgevaar bloot staan, doch is dit gevaar geweken, dan worden zij in de externe verpleging op genomen. Opmerkelijk is het, dat de gezondheids toestand van de kinderen, zodra zij enige tijd het onderwijs in de school hebben gevolgd, met de daaraan verbonden ver pleging, vooruit gaat en dank zij de goede verzorging kunnen de resultaten zeer gunstig worden genoemd. Zo keert ge zondheid weer, wordt het zwakke kind aan de maatschappij teruggegeven en werkt hier iedere dag een actieve direc trice, bijgestaan door een dokter, enkele assistenten en het onderwijzend perso neel aan het welzijn van hen, die snakken naar terugkeer van levenskracht en ener gie, onder het nauwlettend toezicht van het bestuur der vereniging, welke op 28 September 1921 op initiatief van prof. Gorter werd opgericht. Naast de buitenschool exploiteert de vereniging ook nog sinds 26 September 1931 het naast de school gelegen, modern ingerichte, kleuterhuis, waarin alleen kin deren worden opgenomen beneden de leerplichtige leeftijd, die in een tuber- culeuse omgeving verkeren, teneinde hen te beschermen tegen besmetting of her nieuwde besmetting. Dit jdeuterhuis staat onder leiding van mej. Tavenraat, die dag in dag uit moederlijke zorgen laat gaan over de aan haar zorgen toevertrouwde pupillen. Het bestuur der vereniging, dat in die oorlogsjaren bij zijn werkzaamheden ern stig werd gehandicapt de buitenschool vond toen onderkomen in het Volksge bouw aan de Herengracht, terwijl het Kleuterhuis naar Renkum werd verplaatst is er thans weer in geslaagd om zijn prachtig en onder velen nog te weinig bekend werk op volle toeren te doen draaien. Helaas is één van de twee lig- hallen, welke onontbeerlijk voor de ver pleging zijn, in de oorlog gesneuveld. In dien mogelijk wil het bestuur hierin zo spoedig mogelijk voorzien, maar daarvoor is geld nodig. Met de noodzakelijke ver anderingen in het gebouw is hiermede een bedrag van f 12.000 gemoeid. Zou het, zo vragen wij ons af, nu niet mogelijk zijn om 'dit bedrag als jubileum geschenk bijeen te brengen. Wie neemt hiertoe het initiatief? Hulpbehoevend „Jong Leiden" zal er u met stralende ogen voor danken. Er is echter ook nog een andere wijze, waarop Leiden met verre omgeving zijn dank voor zoveel liefde en opoffering, nu al 25 jaar, kan tonen en dat is door zich als lid tegen een mini mum contributie van f 2.50 per jaar op te geven bij de secretaris, mr F. D. L. Gunning, Rapenburg 41. Vermelden wij nog, dat de school voor kinderen van alle gezindten toegankelijk is en dat in het bestuur der vereniging o.m. zitting hebben de burgemeester van Katwijk, mr W. Woldringh v. d. Hoop en de twee Leidse wethouders, de heren J. C. van Schalk en S. Menken, waarvan de eerste reeds 25 jaar. De feestelijkheden ter gelegenheid van dit 25-jarig bestaan zullen herdacht wor den met een feestavond in de Stadsge hoorzaal op 12 Juli a.s., terwijl het be stuur a.s. Zaterdagmiddag, om half drie, in het schoolgebouw aan de Duinoordweg zal recipieeren. Tenslotte volgt nog op 4 September een feestavond met de kin deren. Ik teil er maar mee zeggen... Minister Mansholt is een goed bestuur- der, dat zal niemand thans meer ont kennen. En wat de melkboer ook mag beweren, wanneer hij aan de deur komt trek je er als 't u blieft niets van aan. Hij weet het niet, kijkt alleen maar net zo ver als z'n neus lang is en de meeste melkhandelaren hebben geen grote neusl De boeren kunnen hun "pruim van de linker- naar de rechterwang verplaatsen en zo eens naar het weer kijken, ter-wijl ze zich dan bedachtzaam laten ontvallen, dat ,,'r melk genog" is en die dustribu- tie onzin". De melkfabrïkanten kunnen adviseren om de melk vrij van distributie te geven, aangezien de melkpositie thans zo sterk staatals zij nog nooit is geweest. Boven dien voelen noch melkhandelaarnoch melkfabrikant er nog veel voor om steeds maar een omvangrijke administratie te voeren het bonnenplakken zijn ze allang zat. „Ja!" roepen alle mensen, die iets met melk hebben te maken: „De melk moet bonvrij!" Een ieder heeft bovendien nog een eigen voordeeltje in 't oog. Zo liet ik mij vertellen, dat verschillende boeren van de winter weer rekenen op een stroom stedelingen met ledige flessen. „Een kwartje de liter". De fabrikanten zien plotseling weer perspectieven in de kaas- en boterhandel, ze weten misschien al de nodige afnemers. Doch minister Mansholt is verstandig geweest. Zou hij een voorbeeld hebben gehad aan al die artikelen, die reeds enige tijd van de bon zijnEerst öp de bon verkrijgbaardaarna zónder bon opeens verdwenen! Ja, het is een wijs be sluitondanks het feit, dat ik binnenkort weer had gedacht heerlijk koffie met room, chocoladepudding met room en vruchtencompöte met room te kunnen smullen. Toch jammer! Dat wil ik maar zeggen. JANTJE VAN LEY DEN, RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN 1 Juli 1947. Geslaagd cand. ex. godge leerdheid G Bloemendaal te Vlaardingen, N v d Veen te Wassenaar, M Jonge te Baarn (cum laude). LEIDS TRIBUNAAL Het Leids Tribunaal deed hedenmorgen uitspraak in de volgende zaken: H R Lam te Leiderdorp, internering voor de tijd van 3 jaar en 6 mnd tot 12 Juni 1949, ontzet ting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewapende macht en het bekleden van openbare functies. N de Vries te Leiden, internering voor de tijd van 2 jaar en 6 mnd, tot 15 April 1948, ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewapende macht en het bekleden van openbare functies. J Ravensbergen te Leiden, internering voor de tijd reeds in internering doorge bracht, ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewapende macht en het bekleden van openbare ambten. F H van Leeuwen te Amsterdam, voor heen wonende te Leiden, internering voor de tijd van 2 jaar en 3 mnd tot 13 Augustus 1947, ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewapende macht en het De- kleden van openbare ambten. NOG EEN JUBILEUM Donderdag, 3 Juli, zal bij de fa. Brill te Leiden de heer P W Martijn gedenken, dat hij 25 jaar deze firma heeft gediend. De heer Martijn is de enige hieroglyphe- zetter in Nederland en tevens hoofd van de Chinese afdeling, welke als' enigé in ons land, met de zovele andere afdelingen daarnaast tot de fa. Brill behoort, waar alle talen die maar enigszins gesproken en ge schreven kunnen worden, vertegenwoor digd zijn. FAM. SCHERJON LEGATEER, DE NEGEN WERKEN Flo ris Verster (1861—1927), geboren en getogen Leidenaar, was een colorist van groot formaat. Hij was vrijwel steeds in Leiden werkzaam, doch tijdens zijn leven heeft de stad nooit een schilderij of een tekening van hem gekocht. Eerst na zijn dood hegon men, vooral in museumkrin gen, belangstelling te wekken voor zijn werken, die de waardering en de goed keuring van tal van deskundigen konden wegdragen. Kort na Verster's overlijden heeft de toenmalige directeur van het stedelijk museum „De Lakenhal," de heer A. Coert, een grote herdenkings-expositie georga niseerd. Een aantal verzamelaars heeft toer. werken van Verster in bruikleen afgestaan, terwijl kort daarna ook door aankopen en later door legaten de col lectie aanmerkelijk werd uitgebreid. Voor genoemde tentoonstelling bestond enorme belangstelling. Honderden mensen geno ten van datgene, wat Verster's naam in de kunstgeschiedenis voor altijd vestigde. De kusthandelaar W. Scherjon, die steeds in nauwe relatie tot Verster had gestaan en zich ook voor de tentoonstel ling zeer veel moeite had getroost, heeft samen met zijn echtgenote in 1936 een negental werken van Verster aan „De Lakenhal" geschonken, onder beding van vruchtgebruik voor het leven. Nadat de heer Soherjon eerder was overleden, ver wisselde onlangs mevrouw Scherjon het tijdelijke met het eeuwige, waardoor de negen Versters thans blijvend in 't bezit van het museum zijn gekomen. Behalve het portret van de schenker en zijn zoon bestaat de schenking uit de schetsen van hn bekende huisje te Borger en de drie kannetjes, de bokkingen, dahliaknollen, de witte pot. met scabiosa, Delfts vaasje met hulst en zomerbloemenkransje. Me' het reeds aanwezige bezit en bruik leen omvat de collectie thans 25 schil derijen en tekeningen van Verster. De mooiste stukken van deze Leidse schilder bevinden zioh echter nog op de „Hoge Veluwe." Doch de momenteel en de ge hele zomer te bezichtigen collectie is Verster ongetwijfeld waardig. De huidige directeur, de heel Pelinck, kor. deze verzameling dan ook warm in de belangstelling van. de Leidenaars aan bevelen. De burgemeester en andere autoriteiten hebben reeds gistermiddag het museum bezocht en dus het goede voorbeeld gegeven. AANSTELLINGSVERGUNNING VOOB LEERLINGEN AAN DE RIJKS WERKPLAATSEN. De aandacht wordt er op gevestigd, dat ingevolge besluit van de Minister van Sociale Zaken van 17 Juni j.l. voor het in dienst nemen van werknemers, die een opleiding hebben gevolgd op de Rijks werkplaatsen, hetzij voor scholing of voor omscholing of herscholing, een vergun^ ning nodig is van de directeur van het Gew. Arbeidsbureau. Uiteraard geldt zulks alleen voor de eerste arbeidsver houding, welke betrokkenen na het ver laten van de Rijkswerkplaatsen aangaa».

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4