Ind. Chr. Jeugddelegatie te Oegstgeest begroet Kleuters behoeven niet altijd lastig te zijn NIEUWE VENSTERS- ACHTER OUDE TRALIES NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG, 3# JUNI 1947 DOOR DE NED. KERKEN EN NED. ZENDING (Van één onzer verslaggevers) „Grote God wij loven U, Heer, o Sterkste aller sterken, heel de wereld buigt voor U." Dit lied was een belijdenis en getuige nis van de eenheid in de Heer der wereld uit de mond van Indonesiërs en Neder landers, die Zaterdag in de recreatiezaal een waren ter begroeting van de Indo van de Zendingsschool te Oegstgeest bij- nesische Chr. jeugddelegatie, welke de wereldconferentie der Christen jeugd te Oslo zal bijwonen. Deze ontmoeting der delegatie met de vertegenwoordigers der Zending van de Ned. kerken stond in het teken van de „allesovèrwinnende en samenbindende kracht van Jezus Christus" en ondanks alle verschillen van richting en ras werd hier de eenheid in Hem gevoeld. Afge vaardigden waren er van de Generale Synodes der Ned. Herv. Kerk, der Geref. Kerken, van de Evang. Luth. Synodale Commissie, der Doopsgez. Broederschap, van de Ned. Zendingsraad, der Nederl. Oslo-delegatie, van de Ver. van Ind. Ohr. jongeren in Nederland, enz. De voorzitter der conferentie, prof. dr H. Kraemer, voorz. van het alg. bestuur der Samenwerkende Zendingsverenigin gen. sprak een hartelijk begroetings woord, waarin hij met nadruk zeide. dat deze ontmoeting een zaak van de Ned. kerken en Ned. zending was, opdat hier door onder het oog zou kunnen worden gezien, hoe men als dienaren van Jezus Christus gezamenlijk verder zou kunnen gaan om de eenheid in de i Koning der Kerk te openbaren. Spr. vertolkte de gevoelens van dank van allen over de aanwezigheid der Ind. delegatie, welke hij een oprecht harte lijk welkom toeriep, terwijl prof. Krae mer de moeilijke omstandigheden schet ste, waaronder wij t.o.v. Indonesië thans leven, tengevolge waarvan een zware taak rust op allen gezamenlijk. Al zijn wij dan met grote zorg vervuld, aldus spr., toch zullen wij als Christenen tegen over elkaar moeten zeggen, dat boven alles uitgaat de gemeenschappelijke op dracht om (het Evangelie uit te dragen. Nadat prof. Kraemer de leden der delegatie had voorgesteld en de afgevaar digden had verwelkomd heeft ds P. Fagel, voorz. der Oecumenische Jeugd raad, namens de Ned. Oslo-delegatie het woord gevoerd en zijn blijdschap over de komst der Indonesiërs uitgesproken, alsmede de wens tot oprechte samen- spreking en samenwerking. Voorts spraken ds Kamu, namens de Maleise gemeente in Nederland, ds F. H. SASSENHEIM Door de Chr. Ger. Kerk van Zutphen is een beroep uitgebracht op ds H. Visser. iVoor dit beroep heeft hij inmiddels be dankt. Zaterdagmiddag hebben het kerk koor der Geref. Kerk en het muziekcorps „Crescendo" een boottocht gemaakt naar de Kagerplassen. Doel van deze tocht was om temidden van de watersportbeoefena- ren zang en muziek te laten horen voor Evangelisatie. De Gemeenteraad heeft gisteravond vergaderd o.l.v. burgemeester jhr mr R. Sandberg van Boelens. De vergadering ging accoord met wij ziging begroting 1946. Punt 6 Vaststel ling Verordening Keurlonen Vleeskeu ringsdienst werd van de agenda afge voerd. Voor behandeling van het voorstel tot aankoop industrieterrein en even tuele verhuur terrein werd overgegaan in geheime zitting. Na heropening vah'de openbare ver gadering deelde de voorz. mede, dat dit punt werd aangehouden. Inzake de regeling ledigen beerputten werd opgemerkt, dat de heer P. Kniest de laatste tijtd veel moeilijkheden onder vonden heeft met het ledigen der beer putten. Hij ontvangt van de eigenaar of bewoners per geleegde beerput fl.a JE 1.50 waarbij de gemeente per put f2. toeslag verleent. Kniest kan uit deze ge ringe inkomsten zeer moeilijk hulpkrach ten betalen. Voorgesteld wordt de kost prijs voor het ledigen der beerputten te verdubbelen. De heer Verschoor meent dat dit voor veel mensen een bezwaar is. De heer J. Wesseling zegt dat de men sen zonder overstort de dupe hiervan zul len worden en stelt voor om alleen die bewoners met overstort deze dubbele prijs te berekenen. De heer van Breda wil deze kostprijs leggen op de huiseigenaren. De heer Sohrama verklaart zich voor het voorstel B. en W. al heeft hij vele bezwaren en verwacht hij ook veel critiek, maar acht dit 'n verbetering en wil de klachten die binnenkomen serieus behandelen of een wijziging later mogelijk is. Aldus wordt besloten VOORHOUT Donderdagnacht werd de fam. J. aan die Engelselaan opgeschrikt door een groot lawaai in het kippenhok. De heer Jging kijken en zag een viervoetige moordenaar met een kip in zijn bek over de sloot springen. Van de acht kippen Waren er reeds drie en een haan verslon den. De heer J. betrok de wacht bij het kippenhok om te ontdekken van wie de hond kon zijn. Bij het morgengloren her kende hij de hond als het eieendom van de gebr. R Landsman, namens de Ned. Herv. Gen. Synode, ds B. Richters, directeur van het Zendingscentrum, als vertegenwoor diger van de Gen. Synode der Geref. ker ken, die tevens namens de Geref. Oecume nische. beweging zijn vreugde uitsprak over dit oecumenisch contact, ds Joh. Blauw, secr. van de Ned. Zendingsraad, ds J. H. Smit Duyzentkunst, voor de Evang. Luth. kerken, en mr J. de Vries, namens de Ind. Commissie in de Ned. Herv. Kerk, ver tegenwoordigende het Prot. Kerkbestuur in Batavia. De heer J. L. Ch. Abineno leider van de Ind. delegatie, heeft vervolgens zijn harte- lije dank uitgesproken voor de warme ont vangst en belangstelling, waarbij hij tevens tyees op het belang der ontmoeting voor de Indonesiërs en de wens uitte, dat wan trouwen en misverstand zouden mogen plaats maken voor verwachting en hoop op nieuwe, gemeenschappelijke arbeid in het bewustzijn der eenheid in Christus. In één der conferentie-zittingen heeft ds. Maratika afgevaardigde van de Molukse Kerk, voor een aandachtig gehoor een lezing gehouden over „Kerk en Zending in Indonesië"; Spr. stond stil bij drie perioden die de geschiedenis van deze arbeid doormaakte, n.l. Ie. de Ned.-Indische, 2e. de Japanse en 3e. de Indonesische, welke nog in een be ginstadium is. De passiviteit, die voor de eerste periode kenmerkend was, toen de mensen meen den, dat het door de kerken gebrachte Christendom zonder de zendelingen niet kon bestaan is voorbij. God gebruikte de opkomst van het nationalisme om de ogen te openen en er ging in de gemeenten iets gebeuren. Het verlangen naar zelfstandig heid en verantwoordelijkheid groeide. De Japanse overheersching deed de wil ont waken, het eigene te verdedigen, aldus spr. De pogingen van de vijand om de kerk als middel van zijn politiek spel aan te wen den, mislukten. Velen beleden hun geloof in Christus tot in de dood. Meer en meer openbaarde zich de behoefte om gemeen schap met andere kerken te onderhouden. Gods leidende han<i was temidden der ver volging met deze kerken. De Indonesische periode welke nu is in getreden opent perspectief. Zij zal wel even moeilijk zijn als de eerste en daarom is voortdurend contact met elkaar geboden, ook met de kerken in Nederland waarbij eerbied voor het eigene van de ander van ieder wordt gevraagd. Spr. eindigde met een bespreking van de conferentie van kerken en Zending te Ma kassar in Maart j.l., die niet de Christe lijke Malino-conferentie mag worden ge noemd. Daar is door de kerken in Oost- Indonesië een hecht front gevormd. De leegte welke er tijdens de oorlog was wordt nu aangevuld door de samenbinding, welke door de stichting van een Christen Raad in federatief verband tot uitdrukking komt. Ds Marantika liet op levndige en boeien de wijze zijn gehoor medeleven in de span ningen, die de kerken tijdens de Japanse bezetting doormaakten. Zijn betoog werd gedragen door de Bijbelse achtergrond van denken en een levend geloof in God, Die door Zijn genade in Christus dit teken van eenheid der kerken te Makassar werkte. Spr. las tot slot van zijn lezing welke een geloofsgetuigenis was van het werk Gods in en door mensen, voor Efeze 4 36. WEER WIST EEN SS-ER ER NIETS VAN Voor het Haagse B.G. stond Vrijdag terecht de 22-j. slager I. W. Deurloo uit Oudewater. Verd. erkende aarzelend, dat hij als SS-er geholpen had bij arrestaties in Putten en bij Apeldoorn en dat hij- ook aanwezig geweest was bij het front in de Betuwe. Hij wist niets van de schan delijke gedragingen der SS-ers aldaar. De adv.-fisc. eiste twaalf jaar gev.straf met aftrek en ontzetting uit de kiesrech ten. De raadsman wees op de jeugd van verd. en op het feit dat hij uit een N.S.B.-gezin kwam. Uitspraak 11 Juli. FORD VERHOOGT DE LONEN De Fordfabrieken, waar 110.000 arbei ders werken, zijn met de C.I.O. tot over eenstemming gekomen inzake een loons verhoging van 7 dollarcent per uur cn een pensioenregeling. VACANTIETREINEN GEDURENDE DE ZOMERMAANDEN In verband met te verwachten druk reizigersvervoer tijdens de vacantieperio- de, zal gedurende de maanden Juli, Aug. en Sept. tot nader aankondiging een aan tal extra-treinen worden ingelegd. CHURCHILL IN SEPTEMBER NAAR EINDHOVEN? Eindhoven heeft Churchill uitgenodigd deel te nemen aan de bevrijdingsfeeste lijkheden van hun stad op 18 Sept. a.s. Tevens zal men hem verzoeken op de En gelse kust een bevrijdipgsfakkel te ont steken, welke daarna per vliegtuig of on derzeeër naar Normandië wordt gebracht. Vanaf Bayeux zullen wielrenners en lo pers de fakkel naar Eindhoven brengen. UITREIKING INSCHRIJVINGS- BE WIJ ZEN VOOR FIETSBANDEN Op nader te bepalen dagen zullen aan hen, die individueel of collectief tussen 15 en 31 Mei een aanvraag om vervan ging van een toerfietsband hebben in gediend, alsmede aan hen, die vóór 15 Mei een aanvraag hebben ingediend doch nog geen bon voor een band heb ben ontvangen, na oproep „bewijzen van inschrijving" worden uitgereikt. Bij deze uitreiking moet de stamkaart worden meegebracht. Bij vermissing van het „be wijs van inschrijving" kan niet tot ver goeding daarvan worden overgegaan. De 12-j. Maria van der Nat. uit de Car- nissestraat te R'dam, die in de Walhaven was gaan zwemmen, is vermoedelijk verdronken, daar haar broerte slechts haar kleereu vond. Opgewekte stemming in huis helpt gehoorzamen Lastige kleuters! Daar weet elke moeder van mee te praten. Lief zijn ze, maar je hebt er je handen mee vol, altijd bedenken ze op 't onverwachts iets nieuws en dan moet je 't maar zien te redden. Een voorbeeld? Moeder loopt achter de wagen, driejarig Pietije gaat babbelend naast haar. Moeder geniet van het even rustig uit kunnen zijn. Piet van zijn pasgevonden stok. Hij schuift er mee, zwaait en steekt hem plotseling uit: „zó lang is zijn arm!" Maar hij steekt een fietser bijna tussen de spaken, waarop een niet te vriendelijke woordenvloed volgt. Moeder, opgeschrokken door de gevaarlijke beweging en de snauwende uitval, geeft Piet een tik en wil hem de stok uit de hand rtekken om verder ongelukken te voorko men. Pietje, zich van geen kwaad bewust, maar van twee kanten aangevallen, verde digt zich, houdt de stok stevig vast en zet een keel op. Alle mensen kijken. Het rus tige wandeluurtje is verstoord: babbelend Pietje is nu een lastig, dreinend kind en moeder is uit haar humeur en geneert zich voor haar jongen. Zusje ligt in bed; het is tijd om te gaan slapen, maar zusje roept en blijft roepen, tot een boze stem haar voor vijf minuten stil doet zijn. Dan komt ze weer: „Moet plasje doen!", tot er iemand boven komt. Het doel is bereikt. Brommen potje praatje grapje nachtzoen. Wat is het gezellig en telkens als moeder weg wil gaan heeft zus een vraag, een pijntje, is wat bang, huilt wat, wil uit bed; het liedje van verlangen kent geen eind. Dan begint het moeder te vervelen en ze roept: „Pappa, kom eens boven, Zysje wil niet gaan sla pen!" Vader moet voor boeman spelen. Het kind wordt boos toegesproken, voelt zich eenzaam en verlaten, huilt zich in slaap. Dat is altijd het ogenblik waarop de vrolijke zomer se bezoekers van de Gevangenpoort stil worden: als ze voor het venster staan waardoor de De Witten een laatste blik wier pen op het mui tend 's-Graven- hage, voor het hen de trappen af en het Groene Zoodje ópsleurde. De gids vertelt het hun: dit is de ziekenkamer waarin Cornelis de Witt verbleef in het jaar 1672. De fantasierijk sten onder hen zien in hun ge dachten het dra ma. Het geeft hun een eigenaardige voldoening op dit glas van eeuwen een vingerafdruk te zetten, „naast die der de Wit ten" en de zware tralies te verwen sen, die nimmer ontsnapping mo gelijk maakten. In zuchten, tra nen en bezoekers- zweet zijn ten leste de Gevan genpoort kozijnen vergaan. Werk- Eeuwen geleden werd er zwaar gezucht achter de tralies lieden hebben de van de Gevangenpoort. Deze week bon men weer mensen kiln'c 7warp tra- achter die tralies aanschouwen, doch dan van de andere lies weggebikt het kant af* Wie *al durven tegenspreken dat 't zo veel beter is! vermolmde hout van de kozijnen is ver vangen door nieuw en het oude raam werk is hers*eld. Eens spiegelde het de rosse gloed van Jan do Bakker's brandstapel toen hij „de nye leer" tot ter dood getrouw bleet Nu weerkaatst het de vonken van de trams en de schijnwerpers der auto's. Zij zijn ons nationaal geweten die gevangenpoortvensters. Ze waarschuwen, ze sporen aan en ze herinneren! Lastig zijn kleuters, die niet willen gaan slapen. Zo kunnen we voortgaan met voorbeelden op te noemen: Mieneke, die op kamerdag al moeders attributen, de opgerolde loper, de spons, een emmer water en een trapje als speelgoed gebruikt en moeder dus hope loos voor de voeten loopt; Jantje, die buiten speelt en intussen bij het tuinmansspel de perken omhaalt. Kan zulk een lastigheid bedwongen wor den? Natuurlijk, want het is gewoonlijk geen stoutigheid, maar zucht tot activiteit, die de kleuters zo lastig maakt. Wat heb ben we dus te doen? De kinderen af te leiden en ze in staat te stellen zichzelf bezig te houden. Lastigheid kan ook voor een groot deel voorkomen worden door moeders rustigheid en zelfsbeheersing. Had moeder ©pgelet en Pietje tijdig de stok afgenomen ofwel de schrik door die boze meneer verzacht door het kind met een grapje te vertellen, dat het ongelukken zou kunnen maken met zo'n mooie stok, die toch veel beter als stok paardje kan worden gebruikt, dan zou de wandeling niet zo triest zijn geëindigd. Had moeder Zusje voor de volgende dag een pretje beloofd och een eenvoudig pretje maar, dan was ze zoet gaan slapen, omdat het dan „gauw morgen zou zijn". Is moeder druk bezig op kamerdag, dan moet Mienke ook iets hebben om druk mee te zijn, maar dan in haar eigen hoekje, waar ze prettig mag rommelen. Niet alle moeilijkheden zijn te voorko men, daar het kind ook zijn eigen willetje heeft en eerst moet leren dit op de juiste wijze te gebruiken. Maar veel is er te be reiken door zich even in het kind te ver plaatsen en zidh af te vragen, waar zijn be langstelling naar uitgaat en wat de oorzaak kan zijn van zijn reacties. Hoevel kleuters, ook jongens, vinden het niet heerlijk te mogen helpen in huis. Maar wij zijn bang voor breken en verontschuldi gen ons door te zeggen het gaat te lang zaam en ze hoeven nog niet te helpen. Maar als de drang tot helpen zo sterk is, beden ken we allerlei, wat de kinderen wél kun nen doen; eerst eenvoudig, later moeilijker: theedoek halen vork neerleggen, stof af nemen planten gieten. Wanneer ze spelen derwijze oefenen in de tijd dat ze helpen mogen, zullen ze handig en redzaam zijn en' het ook vanzelfsprekend vinden tegen de tijd, dat het meehelpen nodig is. Een andere raad, die gemakkelijk is op te volgen, is, dat we het woordje moeten vervangen door mogen. Is het niet veel prettiger te horen: „Je mag tot 7.15 opblijven" dan „je moet om 7.30 naar bed?" Het eerste heeft a_5 reactie „fijn", het tweede „bah"! En in die stemming gaat het kind slapen. Wie zo met kleuters omgaat, geeft hun bijna geen gelegenheid lastig te zijn. De stemming in huis blijft opgewekt, wat op zich zelf weer helpt om het gehoorzamen, vanzelfsprekend te maken. In plaats van het oude rijmpje: „Moeten is dwang en huilen is kindergezang" zou het beter zijn te zeggen: „Mogen maakt vrij, volgzaam en blij". VIS S ERIJBERIC HTEN. SCHEVENING-EN, 30 Juni. Binnen van de haringvisserij de loggers: Sch 262 37 last, Sch 136 36 1., waarvan 50 ton steurharing, Sch 57 31 1. (40 ton steurharing), Ssdh 302 28 1.. Sch 297 34 1. (50 ton steurharing), Sch 77 26 1. haring. De vangstiberichten van hedenmorgen uit zee luiden: Sch 46 2 k., Sch 275 20 k., Sch 64 20 k.. Sch 66 10 k., Sch 333 20 k.. Sch 325 7 k„ Sch 125 4 k„ Sch 6 5 k., Sch 14 6 k.. Sch S 6 k.. Sch 245 6 k.. Sch 284 6 k., Sch 361 10 k., Sch 200 8 k.. Sch 339 7 k.. Soh 443 10 k„ Sch 141 fchuisstomende, nog 80 mijl, Sch 341 12 k., Sch 374 40 k., Sch 23 25 k.. Sch 229 5 k., Sch 20 1 k., Sch 49 4 k.. Sch 189 12 k.. Sch 133 8 k., Sch 32 4 k., Sch 40 1 k.. Sch 285 3 k. (24 last aan boord), Sch 8 4 k., Sch 274 5 k.. Zaterdag 60 k., Sch 51 Zaterdag naar huis, 31 last. Sch 250 2 k., Sch 248 4 k.. Soh 78 3 k.. Sch 365 2 k„ Sch 201 5 k., Sch 53 20 k. Besomming kustv-issers: Sch 76 850, Sch 62 £510, Sch 10 £100, Soh 177 f 820, Sch 50 £50, Sch 22 £16, Sch 26 f 30. UK 144 £160, OD 18 £250, Kw 215 £110, ZZ 16 f 140, GO 8 f 520. KATWIJK a/Zee, 30 Juni. Aan de markt waren: Kw 173 en Kw 167 van de combinatie ..Parlevliet" met 100 k. maatjesharing: gToep C. den Duik Czn, Kw 36, 50 k. maatjesharing; groep A. den Du la, Kw 47 50 k. m haring; groep „Sitoh", Kw 161 50 k. maatjeeharing; er was alleen groene- en steurharing aan de markt. Prijzen groene haring £36£38.50, steurharing 26.50—29,30; 6 partüen werder opgehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 5