Kerk doet „aanval" op het front in Indonesië Wat er in de omliggende plaatsen voorviel NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG, 30 JUNI 1947 Stadsnieuws Dr M. W. J. Geursen bij onze jongens in de vuurlinie Ds M. W. J. Geursen, die in het „Leids Hervormd Kerkblad" regelmatig brieven over zijn verblijf in Indonesië publiceert, schrijft in het nummer van Zaterdag j.l. over een tocht langs het front, waarvan wij een gedeelte hieronder laten volgen. „Om kwart voor zeven staat het wa gentje voor de deur en daar gaan we. De Ardjoeno is zo vroeg nog duidelijk te zien en de blauwe omtrekken van de berg tekenen zich prachtig af tegen de groene vlakten aan de voet, waar we doorheen rijden. Langzaam in de tweede versnelling moeten we door een heel slecht stuk van de weg. Aan de kanten van de weg de huizen van de dessa's. Kinderen roepen en groeten met hun rechterduim omhoog. Daarmee willen ze zeggen, dat het zó in orde komt. Eindelijk de eerste preek in de „kerk" van Tjermee. Van een grote weverij, waar nog tientallen machines staan, zon der de noodzakelijke onderdelen om ze ■be laten lopen, heeft men een stuk af geschut met matten er is een preek stoel en een avondmaalstafel. Daar ko men de jongens binnen hun dominee heeft de wind er onder, ze blijken regel matig te komen. We zingen Psalm 100 en er wordt geluisterd naar de preek over de roeping van Jesaja. De mhjoor biedt een kroes koffie aan en terug gaat de tocht verder naar een andere sector, waar we 's middags aan komen. Alles in diepe slaap gehuld. Deze troep heeft er juist veertien dagen com mandotraining op zitten en is wat men noemt „bek-af". Ik treed binnen in een „kamer", van wat vroeger een huis was. Langs de wanden liggen stapels bagage en uitrus tingstukken. Hier zijn twee mannen wak ker en aan het werk. Niemand kan me kwalijk nemen, dat ik lieden in front tenue, d.w.z. in het gebruikelijke mini mum aan kleding, niet kan onderscheiden maar hun rangen, zoals dat behoort. Maar men redt me vriendelijk uit de perikelen van een burger en ik begroet de majoor en zijn luitenant. We gaan naar buiten, waar de pater al met zijn jeep klaar staat zijn mannen er in geladen. Hij heeft er niet veel en. na herhaalde signalen komen er voor mij maar een paar opdagen. De majoor heeft een goed plan. Hij zegt: „Laat ze van hun rust genieten, en ga er eens langs in hun stellingen". Daar gaat ie dan. Met een Ambonnees ais begeleider klauter ik over de brok stukken van een brug en kom aan de eerste post. Een stuk of tien mannen on der een afdakje tussen de zandzakken. Tegen de zijkant van de brug hebben ze trouw een rij portretten van hun vrou wen en meisjes opgehangen. „En jongens, schrijven ze nog al regel matig?" „De mijne elke dag", zegt er een. „Kort geleden kreeg ik twee-en-twintig brie ven tegelijk". De hele zaak grijnst. „Man, ik ben jaloers op je", zegt er een, en poetst zijn sten. Dat Groninger meisje sloeg stellig het record. We roken wat en het gesprek gaat over de moeite van het wachten en kij ken naar „de overkant", weken, maan den. Daarbij aansluitend komen we te spre ken over het plan van God, dat er tóch is, ook al schijnt de gang van zaken in de wereld zinneloos. Over Zijn toekomst, die er tóch is voor de wereld en voor je eigen kleine leven. We klauteren verder langs de spoor dijk en gaan over de spoorbrug naar de volgende post. Even later naar de derde aan de weg. Daar staat de tafel in het midden en de korporaal heeft er zowaar een bloemetje op gezet. We leunen allen over de rand van de tafel. Er heerst iets van de sfeer van een Hollands gezin op Zondag. We pogen in ons gesprek de boodschap, die op deze dag gepreekt wordt, te benaderen en herinneren ons de dingen van ons geloof, zoals dat vroeger hoorde in ons gewone leven en nu bij zovelen vaak wegzinkt in de sleur van de eendere dagen en het leven aan het front. En in ons gesprek begint er weer iets van te leven. En ze vinden het fijn, HOOFDCONDUCTEUR P. BRANDEN BURG MET PENSIOEN. Morgen zal de heer P. Brandenburg, lste hoofdconducteur op het station te Leiden, de dienst der Ned. Spoorwegen met pensioen verlaten. Ruim 40 jaar is de heer Brandenburg, eerst bij de H. IJ. S. M., later bij de N.S. aan het Leidse Station werkzaam geweest, zodat hoofd conducteur Brandenburg bij het reizend publiek, en vooral bij de abonné's, geen onbekende is. Ook bij zyn superieuren Stond de heer Brandenburg goed aange schreven, hetgeen bij zijn 25- en 40-jarig jubileum duidelijk tot uiting kwam. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Adriana C. M. dr van W. J. van der Post en A. M. Bemelman; Adrianus G zn van G. Rol en J. H. Zijl stra; Albertus zn van A. van der Blom en D. Kralt; Wilhelmus H. J. zn van H. W. van der Meer en K. J. Woutersen; Antonius J. C. zn van J. A. Weterings en M. van Gooi. OVERLEDEN: M. W. Wortelboer, 3 maanden. dat ik het er maar op waag en er over praat. We kijken tussen de zandzakken door naar de groene vlakte, waar de middag zin op brandt en naar de overzijde van de rivier, waar in de heuvels verborgen „zij" zitten. Jonge kerels van verschillende volken tegenover elkaar. Die samen moesten en konden bouwen aan een goede toekomst voor dit prachtige land met zijn vele mogelijkheden". Een 52-jarige Leidenaar te Lei derdorp verdronken De politie zoekt nog naar juiste toedracht van het ongeval Gistermorgen vond en visser bij de brug van de Dwarsweteringkade op de Nieuwe weg bij de Molen v. d. Bos, kle dingstukken. Hij stelde de Leiderdorpse politie er mee in kennis, die na een half uur dreggen, het lijk ophaalde van een manspersoon, die bleek te zijn de 52- jarige Denijs Hannaart uit de Sumatra- straat te Leiden. Het slachtoffer was on gehuwd en werkzaam op de Touwfabrie- ken te Leiderdorp. De politie weet nog niet de juiste toedracht, daar hij zijn kousen en onderkleding nog aan had. Zaterdagmiddag is de Indonesische Chr. Jeugddelegatie, die de Wereld Christen- jeugdconferentie te Oslo zal bezoeken, in de Zendingsschool te Oestgeest begroet door de vertegenwoordigers der Ned. kerken en van de Ned. Zending. Op deze foto ziet men o.a. op de derde rij prof. dr H. Kraemer (vierde van links). Naast hem ds Joh. Blauw, seer. Ned. Zendingsraad en ds J. H. Smit Duyzentkunst, af- gev. Evang. Luth. kerken. Qp de tweede rij in het midden de heer J. L. Ch. Abi- neno, leider der delegatie, naast wie ds B. Richters, dir. van het Geref. Zendings centrum, staat. Voorts.op de derde rij ds P. Fagel (met wit jasje), secr. Herv. Jeugdraad en ds H. A. Wiersinga (met pijp), Geref. zendingspred. in alg. dienst. Geheel rechte ds F. H. Landsman, vertegenw. Gen. Synode der Ned. Herv. Kerk. (Exclusieve opname Nieuwe Leidsche Courant). (Foto W. van der Horst) „De Leidsche Buitenschool" in het zilver Op 15 Juli a.s. is het 25 jaar geleden, dat de Ver. Herstellingsoord „De Leidse Buitenschool" haar werkzaamheden op het terrein in de duinen te Katwijk aan Zee is begonnen. Dit feit is voor het bestuur aanleiding geweest een bescheiden herdenkings plechtigheid te organiseren, welke wordt gehouden op Zaterdag 5 Juli, mm. 2.30 u., in het schoolgebouw Duinoordweg, Kat wijk aan Zee. DISTR. LEIDEN NED. VER. EX-POL. GEVANGENEN. (UIT DE BEZETTING) Vrijdagavond hield het district Leiden van bovengenoemde Vereniging zijn twee de jaarvergadering in een der zalen van het Café-Rest- „Het Gulden Vlies". Voor deze «.vergadering was een grote belangstelling en zij kenmerkte zich door een geanimeerde discussie bij enkele punten van de uitgebreide agenda. Aan het uitvoerige jaarverslag van de secr.. de heer W. M. v. d. Burg, ontlenen wij, dat het district in het afgelopen jaar zich in een voorspoedige groei heeft mo gen verheugen. Het ledental steeg nl. van Juni 1946 tot Juni 1947 met pl.m. 50 leden en heeft thans een aantal van 149 be reikt. Voorts werd er in gememoreerd de bemoeiingen van het bestuur inzake de sociale enquête, uitgeschreven door het H.B., het werk van de sociale commissie, de verbinding, welke tot stand was ge bracht met de Stichting 1940'45, de pro- paganda-avond van 27 Maart 1.1. en vele andere zaken. Het jaarverslag van de penningm., de heer H. J. Maas. werd goedgekeurd en vermeldde een batig saldo van Buim f 49. In de twee vacatures van het bestuur, door het bedanken van prof. dr H. J Blok en de heer H. J. Maas, eerstgenoem de wegens drukke ambtsbezigheden, de tweede in verband met zijn vertrek naar elders, werden gekozen de heren P. Ma- zurel en K. Veen. De overige bestuursleden werden allen bij acclamatie herkozen. De vergadering koos de heer H. v. Weizen tot voorzitter. Na afhandeling van de agenda bleven de aanwezigen nog een poosje in gezellig samenzijn bijeen. HAAGSE RECHTBANK De Haagse rechtbank heeft K. M. J. L. te Oegsbgeest veroordeeld tot tien maan den gevangenisstraf, terzake een misdrijf tegen de zeden. De monteur A. H. van B. had aan verschillende inwoners van Voorhout, Sassenheim en Voorschoten een verhaal gedaan over stoelen die hij zou kunnen kopen, en waarvoor hij dan geld ont ving. Het was echter oplichting, en des wege vorderde de Officier tegen hem vijf maanden gevangenisstraf met aftrek preventief. De rechtbank heeft hem ver oordeeld tot acht maanden gevangenis straf, waarvan vijf maanden voorwaar delijk met drie jaar proeftijd. Distributievaria Morgen zijn aan de beurt voor het af halen van levensmiddelenkaarten die ge zinnen, waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeft van 2950132000. LEIDSE ZIEKENKAS BESTAAT 25 JAAR. Morgen is het 25 jaar geleden, dat de Leidse Ziekenkas haar arbeid aanving. Ter herdenking van dit feit, zal op 19 Juli a.s. in de Stadsgehoorzaal een feestavond worden belegd. Ik uil er maar mee zeggen... Pff, Pffik hen bangdat ditmaal Jantje van Leyden niet veel heeft te zeggen. 11c kan alleen maar af en toe heel amech tig met mijn toch al klesnette zakdoek over m'n gezicht wrijven. Wat een warmtewat een verzengen de, meemakende, drukkende hitte, die een gewoon mens dreigt te gaan kwel len. Hoe benijdde ik Zaterdagmiddag de jeugd, die zonder zich van de conventie iets aan te trekken, rustig de kleren kon uittrekken en in het water springen van 't Galgenwater, Schelpenkade en Nieuwe Vaart. Vooral daar aan het kanaal, in het koele gras onder de bomen leek het wel een natuurbad, nee het was een natuurbad, want daar dook achter elkaar een groot deel van Leidens hope in het frisse water. Wie kan er nog denken aan Soekarno kaas, bloemkool, T.T.-races, V. en D., Grote Drie, K.L.M. en heel het ingrij pende wereldgebeuren. Wie interesseert nog smokkelaarszwart-handelaars, ge detineerden, knoeiers en stakers. Pff, Pff,is het warm, ik kan niet meer. Ik ga zwemmenHeerlijk!! Dat wil ik maar zeggen. JANTJE VAN LEYDEN „De reddende engel" Zaterdagmiddag omstreeks half twee was een jonge man, die die zwemkunst niet machtig bleek te zijn, een lqad gaan nemen in de Nieuwe Rijn. Plotseling ver dween hij naar de diepte- De 19-jarige mej. Jettie de Bree, lid van De Zijl, sprong direct in de Rijn en smaakte het genoe gen de jonge man behouden aan wal te brengen. GEBR. VAN WIJK EN CO N.V. Tot adj-directeur der Leidsche Textiel fabrieken Gebr. van Wijk en Co N.V. ia met ingang van heden benoemd de heer W. H. Th.- Heimig en tot procuratiehou ders de heren J. C. Lut. hoofd afd. Ver koop Binnenland en W. F. Verheijdeii Wijk, hoofd afd. Grondstoffen. CHR. GEREF. KERKBODE. Met ingang van 1 Juli zullen alle ker ken in de classis Den Haag der Chr. Geref. Kerk, waartoe ook Leiden en de Bollenstreek behoort, medewerken aan de classicale Kerkbode „Geloof en Le ven", waarvan hoofdredacteur is ds N. Brandsma te Rijnsburg. Het actiecomité „Anjerdag 1947" te Leiden deelt mede, dat de collecte, die 1 Zaterdag werd gehouden rond f 1450, heeft opgebracht. Leidse telegrammen Zaterdagmorgen is op de Haagweg de 58-j. mevr. A. B. uit 4.e De Wetstraat aangereden door een onbekend gebleven wielrijdster, tengevolge waarvan mevr. B. een heup- of bekkenfractuur bekwam. De E.H.D. vervoerde haar naar het Acad. Ziekenhuis. Zaterdagavond brad brand uit in het perceel aan de Doelengracht, bewoond door H. W. B. De bovenverdieping brand de geheel uit, terwijl het benedenhuis, bewoond door de fam. de R. veel water schade opliep. De oorzaak is vermoede lijk een achteloos weggeworpen cigaret- tenpeukje. Met drie stralen op de motor spuit heeft de Leidse Brandweer het Vu/ur geblust. Gisteravond zijn tijdens een voetbal wedstrijd in de Leidse Hout twee spelers tegen elkaar gebotst. De 31-j. A. dm P. uit de Rijndijkstr. kwam te vallen, brak ver moedelijk het linkerbeen en scheurde een spier in de linkerarm. ALPHEN AAN DE RIJN. Door het dagelijks bestuur van de afdeling Alphen a. d. Rijn van het Cen traal Genootschap voor Kinderherstel- lings- en Vacantiekolonies is een verzoek tot B. en W. gericht de gemeentelijke subsidie te verhogen en te brengen van f 0.25 op f 0.35 per dag, waardoor deze gelijk zou worden aan de provinciale subsidie. B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen en het jaarlijks maximum tevens te brengen van f 200 op f 280. Tevens wordt voorgesteld deze subsidie uit te strekken tot de betreffende Ohr. en de R.K. Vereniging. LEIDERDORP Voor het bouwen van 27 woningen meldden zich 33 inschijvers. De laagste inschrijving bedroeg f 386.700 (v. d. Vel den, Leiderdorp) en de hoogste f43l\600 Woensdagavond, 7.30 uur, hoopt in het kerkgebouw naast de Herv. school aan de Lindenlaan, voor de Geref. Bond op te treden ds J. Dorsman van Schel- luinen. De heer F. Donsma, onderwijzer van de Herv. School is benoemd tot' hoofdon derwijzer te Engwierum (bij Dokkum). De heer G. Roeleveld, onderwijzer aan de Chr. Nat. school gaat in gelijke functie naar Haarlem. Gedurende de maand Mei is op het P.T.T.-kantoor ingelegd f 14.671.97 en te rugbetaald f 31.161,77. Er werden 11 nieuwe boekjes uitgereikt. Voor rente- bijschrijving kunnen thans de boekejs worden opgezonden wier familienaam be gint met een klinker of met een der let ters B. t/m. K. De collecte van de Stichting 1940 '45 heeft hier opgebracht f 1-000.90. NOORDWIJK. Onze plaatsgenoot, de heer S. Orlan- dini, slaagde voor het candidaatsexamen economische wetenschappen; voor het toelatingsexamen Amsterdams Lyceum slaagde O. Ketting; voor het toelatings examen Gem. H.B.S. te Leiden KI. Jo- zeph; voor het Kennemer Lyceum D. Timmer en W. Lodewijk; voor het Gym nasium te Leiden KI. Bouma en voor de Ohr. H.B.S. te Leiden C. Baxnhoorn, Th. Peters, W. v. d. Meulen en Heffie v. d. Wilk. Voor het M.U.L.O.-diploma is geslaagd onze plaatsgenoot N. Verweij. De 60-jarige W. Th. de G., alhier, had op de Heerenweg, ter hoogte van de Zwarteweg, een reparatie verricht aan een lantaarn, waarna hij plotseling de weg overstak. Op dat moment naderde uit de richting Noordwijk met een snel heid van ongeveer 50 km een personen auto, welke de G. met een der voorwie len greep, waardoor hij tegen de grond werd gesmakt. Wonderwel liep dit on geluk goed af, want de geneesheer kon ter plaatse zelfs geen kneuzing const a-» teren. De fiets van De G. weid vernield. De auto had slechts lichte beschadigingen. Het kantoor der belastingen zal voor het publiek zijn geopend: voor betalingen en teruggaven inzake directe belastingen op Dinsdag, Woensdag, Donderdag en Vrijdag van 812.30 uur; voor loon-, omzet en motorrijtuigenbelasting en ver eveningsheffing alle werkdagen van 8.30 12.30 en van 1415 uur; Zaterdags van 8.30 tot 12 uur. Voor accijnzen alle werk dagen van 8.3012.30 en van 1415 uur, Zaterdags van 8.3012 uur De burgemeester maakt bekend, dat de uitdeling van Amerikaanse Reliefgoe- deren Vrijdag 27 Juni a.s. beëindigd is. Het heeft geen zin meer goederen aan te vragen, aangezien alles verdeeld is. B. en W. maken bekend, dat winke liers, die in aanmerking wensen te ko men voor de verkoop van muntgaspen- ningen, hiervoor een schriftelijk verzoek bij het College kunnen indienen. De na.-uitreiking brandstoffenkaar- ten voor het stookseizoen 1947/1948 vindt plaats te Noordwijk op 1 t/m. 4 Juli, van 9—12 uur? te Noordwijkerhout op 2 en 4 Juli, van 1315 uur en te Voorhout op 1 en 3 Juli, van 1315 uur OEGSTGEES1 Ter gelegenheid van de verjaardag van Prins Bernhard zal hedenavond 8 uur in het Wilhelminapark onder auspiciën van de Oranjever. een gramofoonplatenr concert ten gehore worden gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4